SBuitenlaad Hkec&ecicht £aatste Aecichtm Jngezondeti Stukken £xuuL= ett Jmw&ouw JCuHst en Wetenschap De verdwijning van Miller. De ontwapening ter sprake Nieuws in 't kort. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht ZIJPE HEILOO Mussolini naar Duitschland vertrokken. 3e pagina 2e Mad. DE SPECHT NAAR ÏND1E. Morgen zal het K.L.M.-vliegtuig Specht van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren I. W. Smirnoff (gezag voerder), H. J. Eilders (tweede bestuurder), M. Westrate (werktuigkundige) en J. Sut- torp (radiotelegrafist). De post voor het toestel moet vanavond te Amsterdam zijn. DE EERSTE LUCHTKRUISER FOKKER T. 5 NAAR SCHIPHOL. De eerste luchtkruiser van het type T. 5, waarvan de luchtvaartafdeeling te Soester- berg een serie van zestien bij de Fokker fabrieken heeft besteld, is in de fabriek zoover gereed gekomen, dat het toestel in den afgeloopen nacht naar de Fokkerhan gars op Schiphol kon worden overgebracht. Daar zal het vliegtuig gemonteerd worden om, zoodra het gereed is, zijn eerste proef vluchten te maken. Naar men weet, is de luchtkruiser T. 5 een der nieuwste Fokker-producten. Het is een zwaar tweemotorig bombardements vliegtuig. zwaar bewapend met kanonnen en machinegeweren en voorzien van een gevechtskoepel, waardoor het een hooge gevechtswaarde heeft. DRIE MAAL PER WEEK NAAR INDIE- Voorloopig nog boordmecano's. In tegenstelling met andersluidende be richten is de K.L.M. voornemens, wanneer met ingang van October a.s. de dienst naar en van Indië drie maal per week gevlogen zal worden, voorloopig nog het bestaande systeem van boordmecano's te handhaven. Binnen afzienbaren tijd zal men er niet toe over gaan, zooals aanvankelijk de bedoe ling was, geen mecano's meer aan boord der vliegtuigen te laten meevliegen, doch daar voor in de plaats mecano's op de verschil lende landingsplaatsen te stationneeren. Voor dit laatste is zelfs nog geen enkele voorbereiding getroffen zoodat, zelfs, indien men er definitief toe zou besluiten, met de uitvoering nog geruimen tijd zou zijn ge moeid. Door de grootere vervoerscapaciteit van de D.C.-3 toestellen wordt het echter be zwaarlijk, de mecano's naast hun technische werkzaamheden aan boord ook nog te be lasten met de zorg voor het thans grooter geworden aantal passagiers. Derhalve zui len bij het in werkimr treden der nieuwe dienstregeling op alle Indië-vliegtuieen stewards meegaan. Het aantal stewards, dat tot voor kort slechts drie bedroeg, is thans uitgebreid tot achttien. De stewards zullen tevens met een deel van het administratieve werk aan boord belast worden, wat een ver lichting van de werkzaamheden van den twaeden piloot beteekent. De bemanning der Indië-vliegtuigen zal dus bestaan uit vijf koppen, n.1. gezagvoerder, tweede piloot, radio-telegrafist, boord-mecano en steward- De ontvoerder aan boord van een Russisch schip? Gistermiddag heeft de politie te Parijs vernomen, dat Woensdag omstreeks 16 uur te Le Havre een bestelauto van Parijs was aangekomen. In deze auto bevonden zich drie mannen, van wie men een vaag signa lement heeft. Tegen 19.20 uur zagen ver scheidene personen denzelfden wagen op den terugweg naar Parijs, terwijl toen slechts één man naast den bestuurder zat. Te 2.45 uur vernam men, dat het Russi sche vrachtschip „Marya Oeljanska" plotse ling van Le Havre naar Leningrad was ver trokken. Toen rees het vermoeden, dat generaal Miller zich aan boord van het schip zou bevinden. De politie onderzoekt thans in de haven de waarde van dit vermoeden. Miller vermoedde onraad. Direct nadat de Parijsche politie bericht had ontvangen van de verdwijning van generaal Miller, den voorzitter van den Bond van Russische oudstrijders, en van generaal Skoblin, is order gegeven tot het instellen van een onderzoek. Reeds heeft men den secretaris-generaal van den bond. Koessonski, als getuige gehoord. Deze ver klaarde, dat Miller tot tien minuten over twaalven op zijn bureau in de Rue de Colisee gewerkt had. Toen hij vertrok, zeide hij, dat hij een afspraak had, zonder iets omtrent den aard hiervan mede te deelen. Hij voegde hieraan toe: Jk laat een mededeeling in een geslo ten enveloppe voor u achter. U kunt deze openen, indien u mij niet terug ziet keeren Laat in den middag kwamen leden van deti Bond van Oudstrijders van Gallipoh, die een afspraak met den generaal hadden. Mevrouw Miller, die thuis opgebeld werd. verklaarde, haar echtgenoot niet gezien te hebberp Daarop werd de politie gewaar sefiuwd. De leiders van den bond brachten ver volgens een bezoek aan hun voorzitter, generaal Skoblin die Miller echter niet ge zien had De houding van den generaal kwarft hun zonderling voor. Kort daarop verliet Skoblin zijn woning, waarin hij tot nu toé "rtiet is teruggekeerd. Een voorstel der „Neutralen" In. de.derde commissie der Volkenbonds vergadering is gisteren gesproken over het ontwapeningsvraagstuk. De Amerikaansche gezant te Bern woonde de vergadering als waarnemer bij. De voorzitter, Holsti, deel de mede, dat een klein aantal staten heeft geantwoord op het door de commissie van verleden jaar uitgewerkte ontwerp-accoord betreffende de openbaarheid van de defen sieuitgaven en de werking van een orgaan van toezicht. Daarbij zijn uiteenloopende meeningen verdedigd. De vertegenwoordigers van Belgie, derland, Finland, Noorwegen, Zweden, De nemarken en Zwitserland stelden daarna voor de Volkenbondsvergadering de vol gende ontwerp-resolutie voor te leggen. De Volkenbondsvergadering, van mee ning, dat het wenschelijk zou zijn, dat een eerste stap op den weg naar een algemeene conventie tot vermindering en beperking der wapening gedaan wordt en dat daartoe zonder vrijwel gebruik gemaakt wordt van den door de ontwapeningscommissie ver richten arbeid; le beveelt het sluiten van een interna tionale overeenkomst betreffende de open baarheid van de defensie-uitgaven aan; 2e beveelt den leden van den Volkenbond aan een nationale controle op de vervaar diging van en den handel in wapens, mu nitie en oorlogstuig in te stellen, met ge bruikmaking van den arbeid der centrale commissie van de ontwapeningsconferentie, en verzoekt den regeeringen den secreta ris-generaal van een en ander op de hoogte ta stellen". Een koninklijke gift voor St. George's hospita! te Londen. - Harry Oakes, voor zitter van de lake shore goudmijn in Ontario, op twee na de rijkste goudmijn ter wereld, heeft een gift van 80.000 gedaan om mede te helpen aan den wederopbouw van het St George's hospi- tal op Hyde Park Corner te Londen. De markies van Willingdon, voorzitter van den bouwraad van het ziekenhuis, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat deze groote gift de mogelijkheid zal bieden om in het be gin van het volgende jaar met den weder opbouw te beginnen. Het nieuwe gebouw zal 530 bedden bezitten in plaats van de 330. Hierbij komen 50 bedden voor men- schen met beperkte middelen. Vittorio Mussolini te NewVork aan gekomen. - Mussolini's zoon Vittorio, die op weg is naar Hollywood, is gisteren te New York aangekomen. Voordat de Rex, het schip waarmede hij de overtocht had gtdaan, aanlegde, was de zoon van den Duce met een politiebarkas van boord ge haaid. Dit was een voorzorgsmaatregel omdat een betoo"'ng dr A*Ae van de zijde der communisten, die Woensdagavond ttlegrafis"h e.pn het ministerie van buiten- andsche za'-en verzocht h^^en, Vittorio Mussoünt i*u te wijzen, omdat, raar zij z?iJen. z'm bezoek niet anders beoogde Jan een propa' andamïssir, teneinde de zeercovarii t< Erarme brand te San Francisco. - Gistermorgen heeft bij de Standard Oil Company te San Francisco een enorme brand gewoed, waarbij 80.000 gallons benzine in vlammen zijn opgegaan. Aan de blussching werd door 38 brandspuiten deelgenomen, die het gevaar van uitbrei ding naar de omliggende fabrieken wisten af te wenden. Naar de directie van de Standard Oil verklaart, gaat de schade de 100.000 dollar niet te boven. De „Endeavour" gevonden. - Het Britsche jacht „Endeavour" dat kort gele den aan den wedstrijd om den America- cup heeft deelgenomen, en dat sinds een week vermist werd, is volgens mededee ling van de kustwacht waargenomen op 200 mijl ten Z.W. van de Azoren. Ook Lloyds heeft van zijn agent te Fayal (Azoren) bericht ontvangen, dat het jacht op 32 graden, n.b. en 39 graden w.1. is teruggevonden. De staking te Manchester geëindigd. - 9000 van de bijna 11.0" leerjongens, die sinds 10 da^en te Manchester in staking zijn, hebben besloten voor den. duur van tien dagen het werk te hervatten. Indien zij intusschen geen loonsverhooging van drie shilling per week zullen hebben ont vangen; zullen zü opnieuw in staking gaan. Geheimzinnig optreden van zeeman te Havre. - Le Petit Parisien meldt uit Havre dat een onbekend gebleven zeeman gisteren in een slagerswinkel een pakje heeft bezorgd, waarop vermeld stond: „Eau de cologne". De eigenaar der zaak waarschuwde de politie, die ontdekte, dat het pakje een hevig ontplofbare stof bevatte. Slachtoffers van de cholera. - Het aan tal sterfgevallen als gevolg van de cholera- epidemie, blüft nog steeds toenemen, in het bijzonder onder de 350.000 Chineesche uit gewekenen in de Internationale Concessie. In de laatste 24 uur zijn opnieuw 46 per sonen aan de ziekte bezweken. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; tijdelijk toenemende bewolking in het westen; meest zwakke wind uit zui delijke richtingen; nevelig tot licht bewolkt in het oosten; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Bewolkt, doch waarschijnlijk geen regen. Het hoogedrukgebied in onze omgeving breidde zich aanzienlijk naar het zuiden uit. De depressie bij IJsland trok oost waarts, zij doet haar invloed thans tot over Ierland en Schotland gevoelen. In het zui den en zuid-oosten van het waarnemings gebied is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. Op het noorden van de Britsche eilanden en langs de Noorsche kust waaien krachtige tot stormachtige westelijke tot zuidelijke winden met zwaarbewolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen. Ook in midden- Europa is de lucht betrokken met regen, de wind is daar echter zwak. Op het vaste land van West-Europa, dus in het hooge drukgebied, is het meest windstil of waaien zwakke winden, de lucht is helder tot licht bewolkt, alleen kwam veel ochtendnevel voor. De ochtendtemperaturen zijn in dit gebied aanzienlijk onder normaal, op de Britsche eilanden en in Scandinavië waren zjj boven normaal. Verwacht wordt, dat de invloed van de depressie grootendeels langs ons land zal trekken, zoodat in het westen de bewolking mogelijk zal toenemen, doch dat geen regen van beteekenis zal vallen. De wind zal daar vermoedelijk iets toenemen. Voor het oosten dés lands wordt nog op aanhouden van het mooie weer gerekend. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.25 uur tot 6.18 uur licht op. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer heeft zich ook tot deze gemeente uitgebreid, namelijk onder het vee van den heer J. Brak te Sint-Maartensvlotbrug. Conciërge Raadhuis. De heer P. Mosk en echtgenoote te Oudesluis zijn benoemd als conciërges van het Raadhuis alhier. Ongecorrigeerd. DE N. S. B. VERLATEN. Stahle bedankt als Statenlid. De heer J. F. Stahle (N. S. B.) heeft be dankt voor het lidmaatschap van de Provin ciale Staten van Noordholland. Zijn op volger op de lijst is de heer Van der Esch te Naarden. DE NOTARIS TE SCHAGEN GAAT HEEN. Naar wij vernemen, heeft de heer C. L. van den Bergh te Schagen per 1 November a.s. ontslag aangevraagd uit zijn functie als notaris, welke hij 37 jaar heeft vervuld. Notaris Van den Bergh is 78 jaar. Loonen in werkverschaffing. De R.K, Volksbond afdeeling Heiloo heeft een uitvoerig adres aan den gemeente raad gezonden, waarin om verbetering van de werkloozenregeling gevraagd wordt. V oor jaarsteekene ti Bij den heer Jac. Koopman aan den Holleweg staat een appelboom in bloei en bij den heer S. Akkerman komt aan een pereboom, beladen met vruchten, eveneens bloesem voor. Paard op hol, één gewonde. donderdagmiddag geraakte het paard van den heer J. van der Eng te Limmen, aan het Zuideinde der gemeente, op hol. Op den 2-wieligen wagen zaten de heer v. d. Eng en zijn zoon Jan. Beiden werden van het lichte voertuigje geslingerd. De oude heer kwam er goed af, doch zijn zoon was gewond, brak o.a. zijn been. Hij werd binnengedragen bij den heer J. Mors, waar dr. van Oppen de eerste hulp verleende. Het restant groente en emballage, lag overal verspreid. EIGENAARDIGE WENDING IN RECHTSZAAK. De rechtbank te Bern behandelt thans een proces wegens laster, aangedaan door den chef der frontisten-organisatie, den vroegeren majoor Leonhardt, tegen den schrijver Loosli, daar deze laatste be weerd had, dat de frontisten-organisatie in Zwitserland financieelen steun ontving van het Derde Rijk. De behandeling nam een onverwachte wending. De aanklager werd beschuldigde, daar de verdediger van Loosli de kanto nale rechtbank te Bern tal van foto's en brieven heeft overgelegd, welke tijdens een huiszoeking bij een verdacht persoon waren ontdekt. Uit deze stukken zou blij ken,dat Leonhardt geld uit het buitenland heeft ontvangen. Volgens deze brieven zouden verschei den frontisten geld uit het buitenland hebben ontvangen, met name van overste Fleishauer uit Erfurt. Het betreft voor het meerendeel perso nen, die een rol hebben gespeeld in het proces over de protocollen van Zion. VROUW MET ZWAVELZUUR GEGOOID. Een jaar geëischt. Een man, die jarenlang in de Psychopa- then-inrichting te Rekken (Geld.) ver pleegd is en die kort geleden ontslagen werd, stond vandaag terecht voor de vierde kamer der rechtbank wegens een zeer ern stig misdrijf. Hij had op 26 Juni de vrouw, waarmee hij samenwoonde een halve liter zwavelzuur in het gezicht en de hals ge worpen. De vrouw liep zware brandwonden op, waarvan zij thans nog niet geheel is her steld. De man legde een bekentenis af. Hij had reeds eenigen tijd ruzie met de vrouw. Bij een drogist had hij een stopflesch zwavel zuur gekocht. Den volgenden dag had hij het gevaarlijke goedje teruggebracht. De oplossing was hem nog niet zwaar genoeg, zoodat hij verzocht het te mogen ruilen voor een meer geconcentreerde oplossing. Op 26 Juni zoo vertelde de verdachte was er weer hevige ruzie. „De vrouw sloeg me in het gezicht". Pres.: U hebt toch niet in drift gehan deld. Want na de ruzie bent u naar de keu ken gegaan en daar hebt u het zwavelzuur in een beker overgeschonken. Toen de vrouw zich even later bukte hebt u het haar in het gezicht geworpen. IJ' 1 - m §wm ÜSK 2- Nog een plaatje van de landbouwtentoonstelling: De heer D. J. Govers opent de expositie. Van 1. n. r. de heeren D. J. Govers, Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot, burge meester, Mr. A. Koelma, gemeentesecretaris, P. Stapel, voorz. van het hoofdbestuur, J. Swaag en Jb. TTaIff, bestuursleden der afdeeling Alkmaar. Na zijn misdaad had verd. zich uit eigen beweging bij de politie aangemeld. Hij verklaarde, dat hij zelfmoord had willen plegen. Pres.: Het is mij een raadsel, dat U uit de Rekkensche inrichting bent ontslagen. De officier van justitie, mr. van Dullemen, was in zijn requisitoir van meening, dat verd. in tegenstelling met zijn eigen verklaring wel degelijk met voorbe dachten rade heeft gehandeld. Op het straf blad van verd. staan zeven veroordeelingen. Hij is een treurig voorbeeld van iemand, die zijn eigen leven en dat van anderen verwoest. Zijn houding tegenover de vrouw was wel buitengewoon laf. Wegens zware mishandeling met voorbe dachten rade vorderde de officier een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Vonnis 8 October. De duce enorm toegejuicht. Mussolini is, vergezeld van de mi nisters Ciano, Starace en Alfieri en zijn secretaris, Sebastiani, met gevolg, om 12 uur 20 uit Rome naar Duitschland vertrokken. Op het station in Rome werd Musso lini begroet door vertegenwoordigers van Senaat en Kamer, leden der regee ring, hooge functionnarissen van de fascistische partij en door den zaakge lastigde en verdere leden van het perso neel der Duiische ambassade te Rome. Vóór het vertrek van den trein heeft de talrijke menigte, welke in de buurt van het station was samengestroomd Mussolini een enorme hulde gebracht. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 88 cent per K.G. ASSISTENTEN LANDB. TECHN. EN ECONOMISCHE VOORLICHTING. Nu de centralisatie van de landbouwtech- nische- en economische voorlichting defini tief is doorgevoerd, volgt hieronder een overzicht van de adressen van de assisten ten, welke momenteel bij deze voorlichting werkzaam zijn: De hoofdassistent J. Kooger te Schagen en vervolgens de assistenten: P. J. Zuurbier te Sijbekarspel; C. J. Bruin te Hoogkarspel; H. Bruin te Schermerhorn (vanaf 1 Oct.); J. D. van der Oord te Zaandijk (vanaf 1 Oct.); J. Engel te Mijdrecht (tot 1 Nov.); D. Otzen te Schagen; G. Gootjes te St. Maarten; In meer algemeenen dienst zijn de assis tenten: K. Lap te den Burg, Texel; J. Zeeman te St. Maartensbrug; H. van 't Wout te Groot-Schermer. EXPOSITIE WERKEN JAN VAN DOK. In de Wico-studio, Koningstraat alhier, wordt men thans in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het werk van den jeugdigen Alkmaarschen kunstenaar Jan van Dok. Deze expositie was voor ons een zeer prettig aandoende verrassing. De 20-jarige van Dok, die aan de reclame- school te Eindhoven voor de reclamekunst werd opgeleid en zich groote vaardigheid veroverde, bewijst met deze tentoonstel ling, dat de vrije kunst zijn liefde heeft. Zijn aquarellen, teekeningen en schilde rijen bewijzen, dat hij de techniek volko men meester is en over een fijn kleurge voel beschikt. Hoewel zijn werk verwant is aan de nieuwe zakelijkheid, heeft het door de prachtige kleuren en de impressie een eigen karakter. Er is werk geëxposeerd van 1932 tot op heden, waardoor duidelijk valt te consta- teeren, dat men hier met een veelbelovend talent te doen heeft. Men zie hiervoor het prachtige zelfportret in teer grijs en de boerderij in den polder te Bergen. Voor het moderne interieur gaat er van dit werk een zonnig idealisme uit. Alkmaar mag er trotsch op zijn dezen jongen kunstenaar onder zijn inwoners te tellen. Kunstbe langstellenden mogen niet verzuimen deze expositie te bezoeken. ONTACTISCH OPTREDEN VAN DE POLITIE. Mijnheer de Redacteur! Een oude man werkt te Schoorldam op een fabriek als stoker en moet door rheuma- tiek in de beenen, op een motor naar zijn werk. Hij komt 's avonds oververmoeid thuis en wordt vóór zijn woning aangehouden door een agent, die papieren onderzoekt, welke in orde blijken te zijn. Maar de agent wil een slachtoffer en probeert de remmen. Dat is ook in orde, maar een forsche trap, de rem bezwijkt en het slachtoffer is er. De oude man moet nu naar het bureau en weigert, want hij vond dit een groote schande. De agent sleurt hem tot veront waardiging van de omstanders van de omstanders van de motor, de oude man valt flauw en wordt in de inmiddels gearri veerde motorzij span getild. De zoons van dien man worden gelukkig door het publiek vastgehouden, want op het belemmeren van het gezag in de uitoefening van zijn functie, staat een zware straf. Moet dat nu zoo in ons vrije Nederland? Met dank voor de opname, W. F. KAAL. [Wij hebben naar deze kwestie bij de politie een onderzoek ingesteld. Deze deelde ons medej dat reeds eenige dagen te voren proces-verbaal wegens onvoldoende remmen van den motor was opgemaakt, toen één der zoons daarop reed. Toen de oude man zich op de motor bevond, bleek, dat de remmen weer niet in orde waren en het is voor schrift, dat wanneer het euvel voor den tweeden keer geconstateerd wordt, de motor in beslag wordt genomen. Het is vereischt, dat de eigenaar zich daarvoor naar het politiebureau begeeft en wanneer dit niet goedschikt gaat, moet het natuurlijk onder dwang geschieden. Dat onnoodig ruw of ontactisch zou zijn opgetreden, wordt door de politie nadrukkelijk ontkend. Red. Alkm. Crt.] EEN VERRASSING VOOR ALKMAARSCHE KRAAMVROUWEN. Mijnheer de redacteur, In Uw blad van Maandag hebt U onder bovenstaand hoofd een mededeeling gedaan aan de Alkmaarsche vrouwen. Het comité, dat zich ten doel stelt om 10 behoeftige kraamvrouwen, welke zich daarvoor aan melden na de geboorte van 'n jongen prins of prinses, met een wieg en complete luier mand te verrassen zal zeker veel bijval vin den. Ik twijfel er dan ook niet aan of Uw oproep zal ruimschoots beantwoord worden. Er is echter iets dat mij verwondering heeft gewekt, hetwelk vermoedelijk ont staan is, omdat de dames van 't comité zich een dergelijk gemis niet kunnen voorstel len. Wat is n.1. het geval? Er wordt gemeld, dat de wiegen gemaakt zullen worden door Nazorg; dat is prachtig, maarte plaatsen op twee stoelen! Hé... dat is nu jammer! Wat moet een „behoeftige" kraamvrouw, die zelf bijna geen stoel heeft om op te zit ten, (en die zijn er heusch) laat staan dus om een wieg op 2 ervan te zetten, met zoo'n wieg doen. Op tafel zeten. of op den grond? Dat kan toch niet de bedoeling zijn van het dames-comité. Het is gevaarlijk; (op stoelen trouwens ook) en bovendien onwaardig voor, met ons vorstenkind gelijk of bijna gelijk ge borenen. Daarbij komt: brengen die vier pooten nu de duurte eraan? Welnee! Kom Alkmaarders, allen een klein schepje erbij en de wiegen hebben de vier onmisbare pooten! Onmisbaar juist on der de omstandigheden waarvoor ze dienen moeten. U, geachte redactie dankend voor de plaatsing, J. J. Jr. UITSLAG VEILING. Bij de veiling bij opbod gehouden den 23 September 1937 ten overstaan van notaris J. de Groot te Alkmaar zijn de navolgende per- ceelen te Alkmaar in bod gebracht als volgt: 1. Het huis en erf aan de Spoorstraat no. 48 groot 1 A. 41 c.A. op 4200; 2. Het huis met garage en erf aan den Sta- stionsweg no. 36, groot 2 A. 16 c.A. op 6970; 3. Het huis en erf aan de Lindelaan no. 24 groot 56 c.A. op 1700. De afslag blijft bepaald op Donderdag 30 September te 7 hm* in het Gulden Vlies te Alkmaai

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7