Inschrijving voor den dienstplicht. Financieel Overzicht. WIERINGERWAARD HEILOO STOMPETOREN 2e pagina 4e blad. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in OCTOBER a.s. voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1919. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven in de VOORZAAL van het STADHUIS, Langestraat, voor hen, wier geslachts namen aanvangen met de letters: MAANDAG, 11 October 1937. A.Br. des morgens van 1012% uur. Br.El. des middags van 2%4uur. DINSDAG, 12 October 1937. El.Hof. des morgens van 1012% uur. Hof.K. des middags van 2%4uur. WOENSDAG, 13 October 1937. K.Lou. des morgens van 1012 uur. Lou.No. des middags van 2 4 uur. DONDERDAG, 14 October 1937. No.Ros. des morgens van 1012 uur. Ros.St. des middags van 2%A% uur. VRIJDAG, 15 October 1937. St.Vo. des morgens van 1012% uur. Vo.Z. des middags van 2%A% uur. Bij de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of andere familiepapieren; is een der ouders of zijn beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die be trekking hebben op de voorziening in de voogdij. Zij, die in aanmerking komen voor vrijstelling wegens broederdienst, leggen tevens over alle stukken betref fende den dienst hunner oudere broeders. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienst plichtbesluit. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden. Voor den dienstplicht wordt ingeschre ven: a. de Nederlander, die op 1 October van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of wiens wettelijke vertegenwoordiger op dat tijdstip aldaar woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die op dat tijd stip ingezetene is. Voor den dienstplicht wordt niet inge schreven de ingezetene, niet Nederlander, die: a. is geboren in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curagao; b. blykt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplich ten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het be ginsel van wederkeerigheid is aangeno men. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettelijke vertegenwoor diger in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is ge legen; b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft in de ge meente, waarin deze woonplaats is gele gen, tenzij hij een wettelijken vertegen woordiger heeft, die in een andere ge meente in Nederland woonplaats heeft. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke verte genwoordiger had op 1 October van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 18 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de inge volge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel be paalde van toepassing is geworden. Aangifte ter inschrijving. Behoudens de door de Kroon vast te stellen uitzonderingen geschiedt de in schrijving voor den dienstplicht op aan gifte bij den burgemeester der door de Kroon aan te wijzen gemeente. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf, bij zijn verhinde ring door zijn wettelijken vertegenwoor diger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, een inrichting of een instel ling van weldadigheid wettelijk vertegen woordiger, dan rust de verplichting tot aangifte bij verhindering op den be stuurder. De aangifte kan geschieden door tus- schenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. De aangifte geschiedt: a. de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven personen, in de maand OCTO BER van het jaar, waarin zij 18 jaar oud worden; b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven personen, binnen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hen van toepassing is geworden. Inschrijving zonder aangifte. Zonder aangifte wordt voor den dienst plicht ingeschreven hij die a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tucht school, een gevangenis of een rijkswerk inrichting; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Re geering is gesteld en niet in een rijksop voedingsgesticht is opgenomen; c. als vrijwilliger behoort tot de land macht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, uitgezonderd den vrijwilligen landstorm. Inschrijving na den gewonen tijd. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoo ver hij niet reeds ingevolge art. 6 der wet is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 OCTOBER van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar waarin hij 25 jaar oud wordt, zijn woonplaats in Nederland heeft gevestigd of wiens wet telijke vertegenwoordiger in dat tijdvak zijn woonplaats aldaar heeft gevestigd; b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlan der of opnieuw Nederlander is geworden indien hij of zijn wettelijke vertegenwoor diger in Nederland woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden; d. de ingezetene niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art. 6, tweede lid, onder b der wet. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid, der wet. Strafbepalingen. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste hon derd vijftig gulden wordt gestraft: a. hij, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid der wet (verplichte aangifte) op hem rustende verplichting; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste zeshonderd gulden wordt gestraft hij die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Vrijstelling van den dienstplicht. Hij, die vrijstelling wenscht wegens BROEDERDIENST of wegens het beklee- den van een GEESTELIJK of een gods dienstig menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, behoort daartoe, voor zoover mogelijk, aanvraag te doen bij de aangifte ter inschrijving. Bij die aangifte bestaat tevens gelegen heid om, indien de in te schrijven persoon vermoedelijk een andere reden van vrij stelling zal kunnen doen gelden, ook hier van opgaaf te doen. Vrijstelling wegens BROEDERDIENST wordt op aanvraag verleend, indien een wettige broeder of een wettige halfbroeder van den ingeschrevene op 1 OCTOBER van het jaar der inschrijving verkeert in een der volgende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige bestemd is, voor zoover de voor zijn inlijving be paalde datum nog niet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als vrij williger tot de land- of de zeemacht be hoort; c. 30 dagen in werkelijken dienst is geweest; d. militair pensioen geniet of heeft ge noten; e. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Wie vrijstelling verlangt wegens oplei ding tot geestelijke, enz. moet daartoe, voor zoover mogelijk, bij de aangifte ter inschrijving overleggen een verklaring, waaruit blijkt, dat hij behoort tot degenen, die volgens de wet voor vrijstelling op dien grond in aanmerking komen. Beteekenis van de uitdrukking „wettelijke vertegenwoordiger". ..aar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit drukking „wettelijke vertegenwoordiger" wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij of de cura- teele uitoefent. Bij twijfel omtrent de gemeente, waar men zich ter inschrijving moet aanmelden, wende men zich persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente secretarie om inlichtingen. Alkmaar, 25 September 1937. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Afdeeling Holl. Mij. van Landbouw. Donderdag vergaderde de afd. Wierin- gerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw in het lokaal van den heer R. Breed. Aan wezig waren 16 leden. De heer D. Rademaker heette als voor zitter de aanwezigen welkom en sprak zijn spijt uit over de minder goede opkomst. We kunnnen tot ons genoegen constateeren, dat de prijzen van onze producten iets minder slecht zijn. Het is voor de toekomst nog wel geboden, waakzaam te zijn. Het heeft spr. verwonderd, dat er geen sterker protest is geweest tegen de ver laging van den melksteun. Met de hoop, dat we in onze omgeving verschoond zullen blijven van het mond en klauwzeer, en ons bedrijf meer loonend en vrijer zal worden, werd de vergadering geopend. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer A. P. Hartog, die zich aanbeval om een lezing te houden met als onderwerp: De schuur en de boeren woning. Vergoeding 15. De heer P. Visser zou zijn licht willen op steken bij den Bond van Boerinnen om het gezamenlijk te doen. Dit idee vond wel in stemming. Besloten werd om het bestuur te mach- tigen, naar bevind van zaken te handelen. Van den inspecteur der belastingen werd bericht ontvangen, dat z.i. de verkoop waarde met 10 hooger gesteld kan worden dan het vorig jaar. Voorgesteld werd om voortaan wat eerder te informeeren, om het antwoord in de voorjaarsvergadering te kunnen meedeelen. Dit werd goedgvonden. Dan werd door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan over het verhandelde op de laatst gehouden algemeene vergade ring te Amsterdam. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren C. Schenk en D. Rademaker. De heer P. Visser Az. v/erd bij eerste stemming gekozen. Als no. 2 werd na twee stemmingen de heer P. Blaauboer Cz. gekozen. Besprekingen te houden lezingen. Het bestuur stelde voor om den heer Lienesch weer uit te noodigen. Het bestuur had ook nog gedacht om iemand uit het hoofdbestuur uit te noodigen. Het eerste voorstel werd goedgevonden, terwijl verder machtiging werd verleend om eventueel iemand uit de H. B. S. uit te noodigen. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld. Het bestuur van de afd. Wieringerwaard zou op de algemeene vergadering ter sprake willen brengen de geheele rundveebeper king op te heffen. De heer P. Blaauboer vond die zaak nog al moeilijk te beoordeelen. Burgemeester Kaan zou liever een vraag in dien geest aan het hoofdbestuur willen doen, hoe daar over de zaak gedacht wordt. Na een tamelijk breedvoerige discussie werd het idee van den heer Kaan algemeen goed gevonden en zal met eenige toelichtin gen een vraag in dien geest gedaan worden. Ook zal een vraag gesteld worden inzake de tarweprijzen. „Het mobilisatiekruis". De Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Donderdagavond vergadering in café Admiraal. De secretaris deelde mede, dat de Speldjesdag en verloting een netto bedrag van 100 opbrachten. In behandeling kwam de beschrijvings brief voor de vergadering op 9 October te Utrecht. De secretaris drukte zijn teleur stelling uit over de twee candidaten voor het hoofdbestuur. Hoewel onze afdeeling in 1935 voorstelde om, bij eventueele va- cature's, candidaten te stellen in overleg en uit de afdeelingsbesturen, heeft het hoofdbestuur weer candidaten gezocht uit de buurt van den Haag. Besloten werd om een 3-tal tegen - candidaten te stellen. Breedvoerig werd besproken de wijze van verleening van voorschotten en steun voor de afdeelingen en personen. Afgekeurd werd de publicatie in het orgaan. Men sprak zijn ernstige teleurstelling er over uit dat alle macht in handen van en kele (of één) persoon(en) wordt gelegd. Besloten werd dat de te benoemen afge vaardigden daartegen hun stem zullen laten hooren. Tevens werd besloten om een begrooting in te dienen en het hoofd bestuur te verzoeken een commissie te benoemen, die adviseert om de gelden wel of niet uit te keeren; de dictatorale wijze van werken beviel de vergadering aller minst. Besloten werd^dat het dagelijksch bestuur deze materie zal behandelen en aan het hoofdbestuur zenden. Tot afge vaardigde en plaatsvervanger werden ge kozen de heeren G. Smits en L. Denneman. Besloten werd om voor den winter 100 steun aan te vragen voor verstrekking in natura. Een der leden vroeg of het niet mogelijk was werkschoenen en werkklee- ding te verstrekken, daar de werkloozen hier totaal zijn uitgeput. Na zeer uitvoerige bespreking werd be sloten dat het bestuur kan handelen naar bevind van zaken. Besloten werd om streeks Kerstmis met de verstrekking in natura aan te vangen. Het Schermerveefonds. Donderdagavond vergaderden de leden van het Schermerveefonds in café Renses, onder voorzitterschap van den heer Ploe ger, die zijn genoegen uitsprak over de opkomst. Uit het jaarverslag bleek, dat gemiddeld 377 runderen verzekerd waren, waaiwan tien verloren zijn gegaan. Door 32 leden werd 2.42 per stuk betaald, welke premie het vorige jaar 2.15 be droeg. Deze verhooging was noodzakelijk geworden door de stijging der veeprijzen. De toestand van de financiën, verklaard door den heer Ploeger, bleek goed te zijn, een batig saldo van 9.72 was verkregen. De heer Hein vroeg naar het bedrag uit gegeven voor de vee ver lossing. De voorzit ter zeide, dat dit één geval betrof, waarbij een koe bij het kalven was doodgegaan, hetgeen vergoed werd. De heer Edel werd wederom als be stuurslid bij acclamatie gekozen, in de plaats van den heer van Wees trad na een stemming, de heer Zuurbier, die reeds tijdelijk de plaats van den vertrokkene had ingenomen. Op een vraag van den heer Hein antwoordde de voorzitter dat een lid, om uit het fonds te kunnen treden voor Mei, daarvan schriftelijk kennis moet geven. De heer Koopmans vroeg of koeien, welke binnen den gestelden termijn ver kocht werden, na afloop van. dien termijn van premie vrij waren, antwoordde de voorzitter toestemmend. De heer Sluis wenschte tegemoetkoming aan leden., aan gesloten bij het T.B.C.-bestrijdingsfonds. Hierop volgde een zeer uitgebreide discus sie en een onderling overleg aan de be stuurstafel. Een derde der leden bleek lid van het T. B. C.-fonds te zijn, waarvan ook het veefonds de vruchten plukt. De heer Jo van Saassen gaf een uitlegging van het geen den heer Sluis met twee koeien was overkomen en stelde namens het bestuur voor de 25, welke het rijk vergoedt, voortaan aan de leden te geven, die bij het bestrijdingsfonds zijn aangesloten. Voor heen kwam dit geld in de kas van het Veefonds. De voorzitter gaf in< overwe ging, na aanneming van het voorstel, dit van terugwerkende kracht te doen zijn bij den heer v. Sluis, hetgeen goedgevonden werd. Het voorstel van den heer v. Wees, om 90 inplaats van 75 uit te betalen bij verlies van een koe, vond geen bijval. Met een hartelijk woord van dank aan de leden en de pers, sloot de heer Ploeger deze belangrijke jaarvergadering. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 KENNEMERLAND. Iedere week kan men zien, dat de zomergroente meer en meer van de markt gaat verdwijnen. En wat daarvan nog wordt aangevoerd, draagt de onmiskenbare teekenen van verval. In dat licht bezien vielen de prijzen niet tegen, wel te verstaan voor le soort of wat daarvoor wordt aange boden. Terwijl de zomergroente van het too- neel verdwijnt, begint de wintergroente te domineeren. Bloemkool, welke beter van kwaliteit was dan de voorgaande twee weken, was andermaal in trek. Prijzen van 913 voor le soort, zijn zeker niet laag. Kool werd ruimer aangevoerd en er begint meer leven in den handel te komen. Gele kool maakte een prijs 2.504 en groene kool 2—3.50 per 100 stuks. Kropsla, welke allerminst op het praedicaat „eerste soort" aanspraak kon maken, ging voor een prijsje van 0.75—1.50 per 100 van de hand. In postelein was ook weinig handel, zoomede in spinazie, de prijzen waren resp. f 0.10f 0.18 en 0.100.20 per kist. Van de laatste gold kasspinazie 0.10 per kist meer. Komkommers waarvan geen ruime aan voer waren nog al in trek en maakten een prijs van 2.504.50 per 100 st. Met uitzondering van bospepn, welke 4.506 opbracht, was er weinig handel in bos- groente, welke voor een prijsje van 0.60 2.60 per 100 werd verhandeld. De boonen- aanvoer loopt ten einde. En wat werd aan gevoerd, is geen le soort. De prijzen waren middelmatig, uitgezonderd extra kwaliteit. Snijboonen golden 418, enkele z. dr. 310, dubb. z. dr. 49.50, trosboonen 511.50 per 100 K.G. Aan de vruchten- markt was een levendige handel, hoewel de prijzen allerminst hoog waren, le soort tafelperen maakten een prijs van 16f 31, minder fijne soorten 8f 14, keuken vruchten 617.50. Druiven brachten op f 1627, alles per 100 K.G. De overige aanvoer had onveranderde prijzen. OVERVLOEDIG AANBOD VAN SLACHTVEE OP DE MARKTEN. Het bestuur van de Ned. ver. van veewei- ders en -meesters heeft een telegram aan den minister van economische zaken ge zonden, waarin wordt gezegd, dat wegens het heerschende mond- en klauwzeer slachtvee uit angst wordt opgeruimd. Bij overvloedig aanbod op de markten zijn de prijzen daardoor abnormaal gedaald. Het bestuur verzoekt den minister ter te gemoetkoming onmiddellijk stopzetting van den invoer van Deensch vleesch. ONTSMETTING VAN POOTAARDAPPELEN TEGEN RHIZOCTONIA. Ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte in aardappelen wordt ontsmetting van dat pootgoed, waarop de bruine of zwartach tige korstjes van deze schimmel (z.g. sclero- tiën) in eenige mate voorkomen, ten zeerste aangeraden. De aanwezigheid van de scle- rotiën kan vastgesteld worden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën wor den dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient aan beveling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden af geraden. Raadzaam is het ook, de aardappe len eerst eenigen tijd na het rooien te be handelen, opdat de huid goed is afge hard. Er bestaat anders eenige kans op be schadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overge gaan, moeten de aardappelen ontdaan wor den van den aanhechtenden grond, door ze te wasschen in gewoon water Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingstof niet voldoende tot de sclerotiën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitgevoerd met in alphabetische volgorde genoemd, Aretan of sublimaat. Aretan wordt aangewend in een oplossing van 1^ op duizend, dus lVz gram op 1 liter water, waarin de aardappelen, na eerst te zijn afgewasschen 20 tot 30 minuten worden ondergedompeld. Aretan kan meerdere ma len achtereen, tot zesmaal toe, aangewend worden. Noodig is dan, dat telkens na iedere behandeling per 100 liter oplossing 4 liter Aretan oplossing van dubbele sterkte, dus van 3 op duizend, wordt toegevoegd. Wordt de oplossing slechts 3 maal ge bruikt, dan is dit niet noodzakelijk. Aretan voege men niet direct aan het water toe, maar men make van de benoodigde hoe veelheid eerst een papje, dat daarna onder flink roeren in het water wordt gebracht. Men kan, daar Aretan ijzer niet aantast, hiervoor ook bakken van dit materiaal ge bruiken. Zink wordt echter wel aangetast. Bij aanwending van sublimaat worden de aardappelen gedurende 1% uur onderge dompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10 (dus 1 op duizend, dat is dus 1 gram per liter). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te ge bruiken sublimaat-pastilles a 1 gram. Deze wegen pl.m. 1% gram, maar bevatten 1 gram sublimaat. Er zijn ook pastilles in den handel, die slechts y2 gram sublimaat be vatten. Bij den aanschaf houde men hier mede rekenig! Ter ontsmetting van 1 H.L. aardappelen (pl.m. 70 K.G.) is 50 liter oplossing vol doende. Dezelfde oplossing kan driemaal achtereen gebruikt worden. Zoowel bij aan wending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water ni«t te koud is. Lager dan 5 gr. C. mak de tempe ratuur in ieder geval niet zijn. Daar subli maat metalen aantast, mag de ontsmetting hiermede slechts uitgevoerd worden in hou ten of steenen vaatwerk. Na de behandeling dienen de ontsmette aardappelen, voordat ze opgeborgen wor den, goed gedroogd te worden. Daar, zoowel sublimaat als Arean giftige stoffen (maaggiften) zijn, betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen .worden verschaft door den Planteriziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede door (je heeren Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden aangegeven en terug te bevragen aan het Bureau van Politie aan het Kerkplein des Woensdags en Zaterdags tusschen 11 en 1 uur, de volgende voor werpen, gevonden in het tijdvak 17 tot 22 September 1937: damestasch, padvindersriem, zilveren lorgnet in étui, Lipssleutel, damesporte- monnaie met weinig kleingeld, grijs lede ren dameshandschoen, bruin lederen hee renhandschoen. Terug te bevragen aan de adressen der onderstaande ingezetenen de voorwerpen gevonden tusschen 17 en 22 Sept. 1937: Chr. Snelling, Piersonstraat 31, kinder jasje; K .Pernikhof, Kanaalkade 20, vet- spuit; D. Graaff, Leeghwaterstraat 11, riem van een japon; G. J. Geerling, Pier sonstraat 26, 1 paar bruine clacé hand schoenen; J. Dekker, Houtmanstraat 3, belastingplaatje aan touwtje; Borjeson, Kanaaldijk 18, half pond koffie; T. Baerts, Roemer Visscherstraat 20, portemonnaie met geld; P. Dingjan, Westerweg 276, por temonnaie; Eppinga, Omval 3, jas; H. van Dijk, Lindenlaan 87, portemonnaie met eenig kleingeld; C. H. Seine, Kanaaldijk 1, Oudorp, damesportemonnaie met inhoud; L. Duyff, Tuinstraat 28, nappa hand schoenen; N. v. Zutphen, Zocherstraat 61, kano; G. Bijleveld, Laat 102A, rieten tasch- je; Tool, Spoorstraat 12, ring; C. Schot, rijwieloppasser Sportpark, sjaal; L. Hein, Baanpad 21, actetasch met inhoud; S. Schermer, Kinheimstraat 25, belasting plaatje; F. Beerends, Korte Lyceumstraat 11, rozenkrans; J. van Tooren, Nieuw- poortslaan 57, regenjas en J. H. de Wit, Asterstraat 8, rijwielplaatje. Zal 20 September als het keerpunt op de internationale beurzen moeten worden gezien? De toekomst zal zulks uitwijzen. Het resultaat der Indische conversieleening en welke gevolgen hiervan op de beleggings- markt te verwachten. De komende dagen zullen leeren of de 20ste September in het vervolg geboek staafd zal staan als de dag waarop de groot ste laagterecords van het jaar 1937 vielen waar te nemen. Op dien dag daalde de totale waarde van de aan de Amsterdam- sche beurs genoteerde voornaamste fondsen met niet minder dan 1/4 milliard gulden, uit welk cijfer men zich bij benadering een indruk kan vormen van de verliezen die op dien dag zijn geleden. Toch moet men zich deze verliezen niet al te dramatisch voor stellen, omdat vele houders de betreffende stukken op veel lagere koersen hebben ge kocht en voor hen beteekent de koersval dus niet anders dan een derven van ander» getoucheerde winst. Dit neemt toch niet weg, dat de koersval enorm groot is geweest en het is nu maar de vraag of hiermede een halt is toegeroepen aan verdere koersaf- braak dan wel of deze daling een begin is van een op handen zijnde algeheele omme- draai in het economisch bestel. Wij voor ons gelooven van niet, hoewel toegegeven dient te worden, dat er aanwijzingen zijn die wijzen op eenige vermoeidheid in de conjunctuur, speciaal in Amerika. Het heeft er thans wel alle schijn van dat de bedrij vigheid in de staalnijverheid langzamerhand aan het terugloopen is, zonder dat zulks echter onrustbarende afmetingen aanneemt. Ook de prijzen van staal- en ijzerschroot vertoonen een dalende tendenz, naar men zegt vn.1. omdat Japan zich uit de schroot- markt heeft teruggetrokken. Daar naast wordt echter het winstcijfer voor 's werelds grootste staaltrust voor 1937 geraamd op 12 dollar en zelfs voor 1938 nog op 8 dollar per gewoon aandeel. Hieruit blijkt toch wel duidelijk, dat de rendabiliteit van het con cern nog steeds niets te wenschen over laat. Een onaangename omstandigheid vormt echter het feit dat de spoorwegen zich ge heel uit de staalmarkt als vragers hebben teruggetrokken. Waar zij in 1936 nog voor circa 11 van de totale staalproductie af namen, kan men zich een indruk vormen welke een beteekenis moet worden toege kend aan het wegvallen van een dergelijken afnemer. Hier wreekt zich de door de regee ring voorgestane loonpolitiek, daar zij de spoorwegmaatschappijen in een positie brengt welke zelfs bij stijgende bruto-ont- vangsten, de rendabiliteit dezer onder nemingen in de weegschaal stelt. Opmerkelijk is, dat de daling van de goederenprijzen lang niet die omvang heeft aangenomen als die van de effectenkoersen. Naar bekend mag worden verondersteld, vertoonden de goederenprijzen een vrijwel onafgebroken stijging sedert 1934, hoewel enkele producten als suiker e.d. langen tijd daarbij ten achter bleven. Desondanks steeg de bekende goederen-index, samengesteld door Moody, van 126, begin 1934 tot 167, begin 1936, om daarna in Januari 1937 tot het hooge niveau van 207 te komen, dat ge leidelijk tot April nog verder steeg tot 227. Eerst toen zette een daling in, welke het ge middelde cijfer 1 September j.1. op 192 bracht. In totaal bedroeg de daling voor de goederenprijzen vergeleken bij hun hoog- sten stand dus niet meer dan een goede 15 Voor de aandeelenkoersen liggen de verhoudingen echter beduidend ongunsti ger; hetgeen uit onderstaand staatje, aan- gevende den Dow Jones-index voor sporen, public-utilities en industrieele waarden, blijkt. Sporen public Utilities Industr. 1 Jan 1934 40.90 23.20 100-35 1 April 1937 60.13 3L49 182-70 20 Sept. 1937 41.80 24.43 155-50 Dit doet n.L zien, dat de koersdaling voor aandeelen veel heviger is geweest, d.w.z- speciaal voor de sporen; deze daalden va af hun hoogtsen stand met ruim 30 P blic Utilities met ruim 23 terwijl slecn» de industrieele aandeelen van een gr°° weerstand blijk gaven en niet mefrde 15 daalden, dus ongeveer evenveel a goederenprij zen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10