DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NOG GEEN SPOOR VAN ONTVOERDERS VAN GENERAAL MILLER. Ho. 225 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 25 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Parijsche politie zet haar nasporingen naar de daders van de ontvoering voort, De reis van Mussolini. China meldt een overwinning. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 25 September. Mussolini zit op dit oogenblik al in Duitschland, waar over enkele uren ge wichtige diplomatieke besprekingen ge voerd zullen worden. Want wel wordt tot op heden uitsluitend de aandacht gevestigd op de feestelijkheden, op de meer dan vor stelijke ontvangsten, die München en Berlijn (en verder eigenlijk geheel Duitschland) den duce bereiden, maar tenslotte is het doel van de reis heusch wel iets meer dan feestvieren en diners afloopen. Het doel is de internationale politiek! Maar over dat alles hangt een geheimzin nige waas. We weten, dat Duitschland en Italië zich ten doel gesteld hebben, gansch Europa te hervormen, waarbij die hervor ming niet slechts ideologisch, maar ook geo grafisch gedacht is. Over dat ideaal kunnen beide leiders dus spreken, want het is een gemeenschappelijke gedachte. Ze kunnen ook spreken over het militarisme, want in beide landen hecht men de allergrootste waarde aan een machtig leger. Maar op het oogenblik zijn dat toch niet de voornaamste punten, die besproken moeten worden. Er zijn andere politieke inzichten, die echter lang niet met elkaar in overeenstemming zijn. En over dat ver schil van inzicht zal natuurlijk het noodige gezegd worden, al lijkt het niet waar schijnlijk, dat er iets van naar buiten zal uitlekken. Daar is de Middellandsche Zee-kwestie. Het kan niet ontkend worden, dat Duitsch land Italië al vóór de conferentie van Nyon een klein beetje in den steek heeft gelaten en alléén heeft Mussolini weinig kans tegen Frankrijk en Engeland samen. Mussolini zal dus in dit opzicht steun willen zoeken bij Hitier. Want hij is nog steeds niet erg bevriend met Engeland. Daar staat tegenover, dat Duitschland heel graag wat meer contact zou hebben met Engeland en dus heel erg voorzichtig moet zijn met toezeggingen aan Mussolini, die Engeland terzelfdertijd zouden ontstemmen. Zoo zijn er meer belangrijke punten, die niet met elkaar in overeenstemming zijn. We denken bijv. aan Spanje, dat nog steeds hoewel niet officieel steun krijgt van Italië, terwijl Duitschland zich geleidelijk heeft teruggetrokken. Maar dat alles is zoo vaag, dat we hier eigenlijk niets concreets kunnen zeggen. Alleen dit is zeker: de politieke situatie van Europa zal in dit week-end druk besproken worden en spoedig zal blijken, of het be zoek van Mussolini eenige tastbare resul taten heeft opgeleverd. Voorloopig be twijfelen we dat. tl En toch... We schreven hierboven over den wensch van Duitschland, om meer toe nadering tot Engeland. Maar wat doet Italië? Het lijkt er op, als of ook dit land toenadering tot Engeland zoekt. Uit Enge land komt n.1. het bericht, dat Italië geen nieuwe troepen naar Spanje zal zenden en dat de daar aanwezige Italiaansche troepen t.z.t. zullen worden teruggeroepen. Dat zou den weg openen voor een nieuwe Engelsch-Italiaansche overeenkomst, althans voor een toenadering tusschen beide landen. Misschien wordt ook deze kwestie wel besproken in Berlijn of in München. In België houdt men nog steeds rekening met een kabinetscrisis. Gisteravond heeft het kabinet eenige vergaderingen gehouden. Eerst leek het er op, dat van Zeeland nog gisteravond laat het ontslag van de regee ring zou indienen, maar later bleek, dat er nog veel kans was op een langer leven van deze Belgische regeering. Het jongste be richt luidt, dat de ministers het meer dan ooit met elkaar eens waren. Echter, een definitief besluit over het al of niet aftreden van het kabinet-van Zeeland zou pas in den loop van heden genomen kunnen worden. En op dit oogenblik 12 uur is nog niets naders bekend. In Spanje is een fascistische organisatie ontdekt. Niet minder dan 160 personen zijn in Madrid gearresteerd, dat is dus in z.g. linksch-Spanje. Deze 160 personen zouden behooren tot een buitengewoon belangrijke fascistische organisatie, die verscheidene diensten omvatte, en die zich bezig hield met spionnage en de vorming van gemilita riseerde colonnes, welke in actie zouden komen, zoodra de rechtsche troepen Madrid zouden binnenrukken. De twee leiders zouden gevlucht zyn in de Chileensche ambassade te Madrid, waar volgens de verklaringen van eenige der arrestanten de generale staf van deze organisatie zou zetelen. Een der gearresteerden wordt er van be^ schuldigd in zijn bezit te hebben gehad een plattegrond van Bruneta, waarop de ligging der troepen in dien sector stond aangeteekend, alsmede inlichtingen over een der belangrijkste divisies van het cen trale front en een aanteekening over de LEVENSLOOP VAN MILLER. Het bericht, dat generaal Miller, de pre sident der Vereeniging van Russische Oud- Strijders te Parijs, die Woensdagavond laat werd ontvoerd, op een Russisch schip Havre zou hebben verlaten, vindt tot dus ver nog geen bevestiging. Ook omtrent generaal Skoblin, die eveneens verdwenen is, heeft men niets meer vernomen. Ver moed wordt echter dat generaal Skoblin bij het complot was betrokken, zijn vriend Miller heeft verraden en daarna is ge vlucht. Zooals verteld, is generaal Eugene Mil ler een prominente figuur in de kolonie der Witte Russen te Parijs. Onder de émigré's van het oude Russische Tsarenrijk nam hij een eerste plaats in. Hij is 70 jaar oud en was eertijds chef van den staf van het 5e Russische legercorps. Van 1901 tot 1907 was hij militaire attaché in Rome. In 1918 nam hij deel aan den strijd tegen de bols jewisten als opperbevelhebber in de ope raties bij Archangel en bij Moermansk. Sedert 1925 woonde hij in Frankrijk. Te voren was hij nog militair vertegenwoor diger van generaal Wrangel geweest. In 1924 werd hij door grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj met het financieel beheer van de den Witten Russen ter beschikking staande gelden belast. Toen generaal Koet- jepov in 1931, onder even geheimzinnige omstandigheden als hij thans, verdween, nam hij diens plaats in als voorzitter der Oud-strijders Federatie, welke afdeelingen over de geheele wereld heeft en 80.000 leden telt. Bij het aan het bewind komen der nationaal-socialisten in Duitschland, ontstond er een antagonisme van Duitsch- gezinde en Fransch-gezinde leden. De Federatie viel in twee deelen uiteen en er werden afzonderlijke vereenigingen ge vormd. Het heet dat generaal Miller, die geruimen tijd tusschen beide groepen had geaarzeld, onlangs had verklaard dat hij in geval van een Russisch-Duitschen oor log in de gelederen der Duitschers zou strijden. Generaal Skoblin daarentegen huldigt het standpunt dat Russen in geen geval tegen hun eigen land moeten vech ten. Hij is 44 jaar oud en verkreeg zijn ra1 tijdens den burgeroorlog. Overeenkomst met de zaak- I Koetjepov. In een Parijsche correspondentie van het Hbld. lezen we: Zonder twijfel bestaan er verschillende punten van overeenkomst met de destijds in de Rue Oudinot plaats gevonden ontvoe ring van generaal Koetjepov en die van generaal Miller. Bij Koetjepov was ook sprake van een geheimzinnig Sovjet-vaar tuig, waarop de leide- van de Witte Rus sische Oud-strijdersbond in Frankrijk zou zijn ingescheept; evenals bij de oude zaak, is ook thans weder sprake van een zekeren Werner, een personage van wien Miller in zijn achtergelaten brief melding maakte, doch waarvan men vermoedt dat dit een denkbeeldige figuur is, tenzij dat de ver dwenen generaal met dien naam, een an der individu heeft willen aanduiden. Had men vóór de verdwijning van' Koetjepov een Sovjet-schip vcku' de kust tusschen Villers en Cabourg zien kruisen, thans gelooft men dat de „Maria Oeljanskaja", die eenige dagen geleden te Havre gearri veerd was, een rol in dit drama (want dat het een treurspel is, wordt door niemand meer betwijfeld), gespeeld heeft. Nog duisterder wordt de zaak door de vraag waarom generaal Skoblin, een vriend van Miller, niets meer van zich heeft laten hooren; het is uitgesloten dat hij, aan wien men eveneens een rol bij het gebeurde toeschrijft, met dezelfde boot vertrokken is. Doch hij is tot dusver on vindbaar gebleven en in weerwil van de nasporingen -an de politie, die er begrij pelijkerwijs grooten prijo op stelt hem terug te vinden en die inmiddels, zeker bij gebrek aan beter, behalve de stukken be treffende de oude affaire-Koetjepov even eens de dossiers voor den dag heeft ge haald den in Januari in het Bois de Bculogne vermoorden Navaghine en aan gaande den in 1935 gepleegden bomaanslag op het kantoor van de oud-strijders ver eeniging. Men schijnt deze beide affaires met de verdwijning van Miller in verband te willen brengen. De per- van gematigde richting geeft weinig meer dan de karige bijzonderheden over het gebeurde en het periculum vitae van de verschillende tot dusver erbij be trokken personen. Uiterst-linksche en uiterst-rechtsche bladen knoopen er poli tieke beschouwingen aan vast. Al naar hun richting zien zij in dit nieuwe misdrijf het oog van Moskou of de hand van Hitier of van Mussolini. De rechtsche „Echo de Paris" herhaalt nog eens de dezer dagen zoo vaak tot den minister van binnenland- sche zaken gerichte uitnoodiging, om ein delijk eens over te gaan tot zuivering van het Fransche grondgebied van die vreem delingen, die er hun politieke en andere veeten komen uitvechten. Doordat de overheid niet streng genoeg tegen derge lijke onduldbare handelingen optreedt, aldus het blad, maakt zij zich tot mede plichtige van het internationale gespuis. De dikwijls vérgaande toegevendheid, waarmede delinquenten hier behandeld worden, die zelfs bij herhaaldelijk recidi veeren niet meer dan een voorwaardelijke veroordeeling oploopen en die, wanneer zij uit het land geleid worden, soms nog eerder te Parijs terug zijn dan de gendar mes, die hen escorteerden, wreekt zich wel sterk. De Nederlandsche spreekwijze van de zachte heelmeesters dringt zich als vanzelf op. ontruiming van dr hospitalen van Guada- lajara. Een der andere leiders der organisa tie, die nog niet gearresteerd is, is een lid van het personeel der Argentijnsche am bassade, Aragay. Een ander lid van het personeel dezer ambassade is eveneens bij deze zaak betrokken. Feitelijke bizonderheden over deze actie zijn nog niet bekend, zoodat over den om vang van de actie nog niets nader te mel den is. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Mussolini is gisteren op reis gegaan naar Duitschland en overal, waar de trein voor bij kwam, werd de duce toegejuicht. Het ging in één ruk door naar Florence, waar het oponthoud echter niet langer dan twee minuten duurde, gedurende welke de pre fect aan een der leden van het gevolg ver scheidene telegrammen, die uit Rome wa ren gekomen, overhandigde. Mussolini, die tijdens de geheele reis in zijn werksalon was gebleven, verscheen een oogenblik aan het portier en beantwoordde de hartelijke toejuichingen, welke tot hem gericht wer den door een groep van Florentijnsche zwarthemden. De trein werd getrokken door twee krachtige electrische locomotieven en be stond verder uit vijf salonwagens, een res tauratiewagen, een bagagewagen en een dienstrijtuig. Een telefonische installatie verbond alle rijtuigen en bovendien stond de trein in voortdurende radioverbinding met Rome. Ook op het traject FlorenceBologna herhaalde zich het tafereel van menigten bij de stations. Tegen zes uur arriveerde men te Bologna. Hier onderhield de Duce zich met zijn echtgenoote en zijn beide kinderen Romano en Annemarie. Wederom bracht het verzamelde volk hem hier een indrukwekkende manifestatie, welke met een Romeinschen groet beantwoord werd. Hitier is intusschen van de manoeuvres te München aangekomen teneinde zijn gast te kunnen verwelkomen. Te Berlijn zal Mus solini vergezeld zijn van een gevolg van 56 personen. Nader wordt nog gemeld, dat de geheele lijn van Rome tot den Brennerpas bewaakt was door 20.000 soldaten, detectieven en zwarthemden en een losse locomotief met tender reed het heele traject drie K.M. vooruit. De Oostenrijksche regeering had de poli tie te Innsbrück met 2000 man versterkt, die ieder huis langs de spoorlijn hadden doorzocht en eenige tientallen bewoners in arrest hadden genomen tot de trein gepas seerd zou zijn. Het was bovendien verboden de spoorlijn tot op 200 M. te naderen. Langs de lijn stonden op Oostenrijksch gebied op iedere 100 meter nog bovendien een soldaat met geweer in aanslag. Van de Duitsche grens tot München was de spoorlijn door S.A.-mannen bewaakt. Zeer scherpe bewaking van de spoorlijn München—Berlijn. Een schildwacht met geladen geweer is op post gezet op elke vijftig meter van de spoorlijn, welke de trein van Mussolini vandaag volgt, wanneer deze zich van Mün chen naar Berlijn begeeft. Deze buiten gewone veiligheidsdienst is Vrijdagmiddag ingesteld en de bewaking zal den geheelen nacht duren. Leden van den Arbeidsdienst en van den S.S. zullen zorg dragen voor de verbinding tusschen de schildwachten. De kleinste brug wordt door tientallen man schappen bewaakt en bij den ingang van den tunnel nabij Erlangen schijnt een ge heel bataljon te zijn gemobiliseerd. De DuitschOostenrijksche grens gepasseerd. De leider der Italiaansche regeering, Mussolini, is vanochtend om 8 uur 25 te Kiefersfelden aan de DuitschOostenrijk sche grens in de buurt van Kufstein gele gen, aan. Begroeting door Rudolf Hess. De Duce werd zeer hartelijk begroet door Rudolf Hess, den plaatsvervanger van den Fuehrer. Beiden zetten gemeenschap pelijk de reis voort naar München. Mussolini te München aange komen. De extra-trein, waarmede Mussolini de reis uit Rome heeft gemaakt, is vanoch tend om 11 uur het hoofdstation van München binnen gereden. De führer van het nationaal-socialisti- sche Duitschland, Adolf Hitier, heeft, om geven Joor de kopstukken der N.S.D.A.P., zijn gast verwelkomd. Hiermede hebben, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, belangrijke dagen voor de wereldpolitiek een aanvang genomen. Bombardement van Hankau maakt vele slachtoffers. De Chineesche strijdkrachten hebben in het Noorden van Sjansi hun eerste groote overwinning behaald. Volgens berichten van het hoofdkwartier van maarschalk Tsjang Kai Sjek slaagden de Chineezen erin het Kwantoengleger zware verliezen toe te brengen. Na een hevig gevecht van man tegen man werden 5000 Japansche soldaten ge dood, terwijl de Chineezen 2000 krijgs gevangenen maakten. De Chineesche bladen melden, dat Ta- toeng door de Chineezen is heroverd. Volgens Reuter is dit bericht echter voorbarig. Volgens een bericht van Japansche zijde heeft een Japansch detachement Tsjangtsjau aan de spoorlijn Tientsin-Poekau bezet. De Japansche troepen* zijn Paoting reeds gepasseerd en zetten hun opmarsch langs den spoorweg voort. De tegenstand der Chinee zen is geringer dan men verwacht had. Zes Japansche bommenwerpers, geëscor teerd door drie jachtvliegtuigen, hebben gis termiddag te 16.50 boven de stad Hankau gevlogen en negen bommen laten vallen. Drie bommen vielen in de Chineezenstad, vier op den anderen oever van den Han en twee in de Jangtse op nog geen 200 M. van de Britsche rivierkanonneerboot „Aphis". Het aantal dooden wordt op 100, dat der gewonden op 200 geraamd, meest non-com battanten. Omtrent het bombardement van Hankau wordt nader gemeld, dat, de eerste schatting omtrent het aantal slachoffers van den Ja- panschen luchtaanval te laag geweest is. Er zouden meer dan 200 dooden en 500 gewon den zijn. Het aantal kinderen, dat te Woetsjingmiau, de dichtbevolkte benedenstad van Hankau, is gedood, is naar verhouding buitengewoon groot. Volgens het Chineesche Nieuwsagentschap „Central News" zijn twee Japansche slag schepen, de „Kongo" en de „Haroena" van 29.000 ton, nabij Woesoeng aangekomen. Te vens wordt gemeld, dat gister 7000 Japan sche soldaten in Jangtsepoe ontscheept zijn, zoodat er deze week in totaal 15.000 Japan ners ter versterking in Sjanghai zijn aange komen. De Japanners kondigen een zending van nieuwe hulptroepen ter sterkte van 40 duizend man aan. Engeland protesteert tegen bombar deeren van non-combattanten. De Britsche ambassadeur te Tokio heet opdracht gekregen in krachtige be woordingen bij de Japansche regeering te protesteeren tegen het bombardeeren van niet-militaire objecten en uiting te geven aan den afschuw, die in Engeland gevoeld wordt in verband met het groo te aantal slachtoffers onder de burger bevolking tengevolge van het bombar dement van Kanton. De Fransche ambassadeur, Henry, heeft gistermiddag 'n bezoek gebracht aan den on derminister van buitenlandsche zaken, Ho- rinoetsji, teneinde zich op de hoogte te stel len van de bedoeling van Japan met het bombardement van het eiland Hainan, dat nabij Fransch Indo-China is gelegen. Hori- noetsji heeft den ambassadeur geantwoord, dat de Japansche oorlogsschepen gehandeld hebben uit zelfverdediging. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft nogmaals medegedeeld, dat de Amerikaansche vloot in de Chineesche wate ren zal blijven, zoolang het conflict tusschen China en Japan voortduurt. Het Japansche agentschap Domei meent te weten, dat in Augustus j.L tusschen den Sovjet-Russischen militairen attaché, Levin, en een vertegenwoordiger van de Chinee sche communistische partij, een geheime mi litaire overeenkomst is gesloten, die een aanvallend en verdedigend verbond behelst. Deze overeenkomst zou door Tsjang Kai Sjek bevestigd zijn. In deze oviVienkomst zou zijn bepaald, dat China en de Sovjet- Unie een gezamenlijke verdedigingscommis sie in het leven willen roepen met zetel te Oelanbator. China en de Sovjet-Unie zullen samenwer ken ten einde buitenlandsche interventie in het Chineesch-Japansche conflict uit te lok ken. De Sovjet-Unie neemt op zich, China te voorzien van munitie, vrijwilligers en des kundigen. Van zijn kant zou China de vrije hand la ten aan de Chineesche communistische partij. Muiterij aan boord van Spaansch schip. - Vrijdagavond om tien uur is de bemanning van het Spaansche stoomschip „Cabo Trei Forcas", dat bij Kaap Pibede ten anker lag, aan het muiten geslagen. Twee officieren zijn gearresteerd wegens sympathieën met de opstandelingen. De brand in de Rotonde. - De Weensche brandweer heeft gisteren haar onderzoek inzake den brand in de Rotonde beëindigd. Omtrent de oorzaak van den brand kon niets worden vastgesteld, daar het gebouw volkomen verwoest is, waardoor alle sporen, die tot vaststelling van de oorzaak zouden kunnen leiden, vernietigd zijn. Doodvonnissen in Rusland. - Een te Khabarovsk verschijnend blad heeft mede gedeeld, dat te Wladiwostock twintig terro ristische spionnen, die tot Trotzkistische or ganisaties behoorden, ter dood zijn veroor deeld en terecht gesteld. Zij hadden op de spoorwegen in het Verre Oosten sabotage daden bedreven en ook aanslagen voorbereid tegen Sovjet-Russische leiders. Cholera onder de Japanneezen. - Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat zich 500 gevallen van cholera onder de Japansche troepen te Pausjan hebben voor gedaan, waarvan 200 met doodelijken af loop. Het hoogtepunt der epidemie is thans voorbij. De geheimzinnige verdwijningen. - Inspecteurs van de gerechtelijke politie te Parijs hebben in de stad mevr. Scoblin, die gisteren verdwenen was, aangetroffen. Men herinnert zich, dat generaal Skoblin en zijn vrouw na de verdwijning van generaal Miller niets meer van zich lieten hooren. Mevrouw Skoblin is naar het hoofdkwartier der gerechtelijke politie gebracht. De Russische ambassade heeft de poli tie medegedeeld, dat de geheimzinnige auto, die te Le Havre is gezien, eigendom der ambassade is. De ambassade heeft bijzon derheden over den door deze auto te Le Havre afgelegden weg medegedeeld en ver klaard, dat twee inzittenden zich hebben ingescheept aan boord van de „Marya Oeljanova", die daarna vertrok. Het spoor, dat naar Le Havre leidde, schijnt dus zijn beteekenis te verliezen. Spoorwegaanslag in den Elzas. - In den afgeloopen nacht is een misdadige spoorwegaanslag gepleegd op het traject MetzStraatsburg, die gericht schijnt tegen den expres Bazel—Oostende. Men schijnt hier met de daad van een onverantwoorde lijke te doen te hebben. Toen de trein te Thionville aankwam, ontdekte de machinist, dat zijn locomotief schade had opgeloopen en bij onderzoek bleek, dat men een ob stakel op de rails geplaatst had. De zoon van Henry Atherton doodge schoten. Walter H. Atherton, de 21-jarige zoon van Henry F. Atherton, den president der van Allied Chemical Corporation werd Vrijdag in de slaapkamer van het buiten der familie op Long Island dood aangetrof fen. Hij moet zijn doodgeschoten. Ongeregeldheden te Marrakesj. - Ter gelegenheid van een inspectiéreis van Ramadier, den onderstaatssecretaris van openbare werken, en generaal Nogues, den resident-generaal van Marokko, hebben 3000 betoogers den officieelen stoet ge dwongen een anderen weg te kiezen. Ver volgens bezetten zij het Dzjelm el Fna- plein. Zij hebben verscheiden gebouwen met steenen bekogeld, o. m. het politie bureau. Er zijn dertig personen gear resteerd. Patrouilles van het vreemdelingen legioen trekken thans door de stad.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1