Viatu} en Aanbod Zal Honswijk wederom „bezet" worden? Branden. 2e pagina 2e blad. Nog steeds is de vesting in gereed heid om voor ons land gevaarlijke vreemdelingen te ontvangen. In 1935 kwamen de eerste gasten. (Van onzen R.-redacteur.) Naar wij vernemen, bestaat er een gereede kans, dat het fort Honswijk weder geïnter neerden politiek actieve vreemdelingen binnen zijn muren zal onderbrengen. Nadat twee jaar geleden de laatste geïnter neerde het fort verliet, zal het zijn dienst baarheid weer bewijzen. Hoeveel toekomstige bewoners de vesting zal herbergen, kan nog niet genoemd wor den. De vorige, tevens de eerste maal wa ren het 32 vreemdelingen aan wien voor ons land schadelijke politieke activiteit, voorloopig een einde werd gemaakt. Pas in den herfst 1935 verliet de laatste geïnter neerde het fort. Alleen voor hem waren liefst 26 men- schen noodig ter bewaking, waarvan de minst gesalarieerde nog een extra isolatie toelage ontving van 6 per dag On- noodig das te zeggen hoeveel duizenden het Rijk deze bewoners voor de i aar maanden onderdak" gekost heeft. Over slechte behandeling hebben de geïn terneerden zich niet bepaald te beklagen. Zij zijn verzorgd op een wijze, die men haast vertroetelen kan noemen. Hunne ver pleging is als het ware een propaganda ge weest voor de gastvrijheid van den Neder lander. Die zelfs volgehouden werd op het oogen- blik, dat een minder uitnemende verzorging volkomen gemotiveerd zou zijn geweest. Douches, uitstekende voeding en ligging, behoorlijke verwarming enz., enz., stempel de fort Honswijk tot een ideaal verblijf voor echter minder ideale bewoners, die van een zeer gemengd gehalte waren en o.a. een officier van het voormalige keizerlijk Duitsche leger telde. Niettemin de zeer goe de verzorging brak nog even een honger staking uit. Tot op heden toe wordt het fort in orde gehouden. Eiken dag komt een corveeër, een bewoner van Schalkwijk, zijn taak verrich ten. Slaapverblijven worden gelucht, andere onderkomens gereinigd en onderhouden. Honswijk is gereed eiken dag de „gasten" te ontvangen. Gasten die ook weer eiken dag kunnen vertrekken, mits zij het Neder- landsche gebied verlaten. Waarmede echter niet gezegd is dat zij, na uitgeleide gedaan te zijn, niet wederom ons land zullen be treden Zooals reeds gezegd, voor hun psysiek heil wordt uitstekend zorg gedragen. Ge tuige het bezoek aan den toenmaligen mi nister van Justitie, mr. van Schaik, die zich op de hoogte kwam stellen van de Hons- wijksche toestanden en op wiens last, bad installaties met nachtstroomapparaten, ge bouwd werden. Een sanitaire maatregel waronder den toen wonenden Honswijk- schen fortwachter niet te lijden had Mogelijk is thans dat de naam Honswijk, roemrucht door de jaren 19141918 (ge tuige de vele réunies die de toenmalige be zetting nóg houdt), roemrucht door de „be zetting" in 1935, wederom binnenkort op ieders lippen is. Een merkwaardigheid is dat het fort, dat ressorteert onder Defensie, door dit depar tement onderverhuurd is aan het departe ment van Justitie. DE STAKING BIJ DE SCHEEPSWERF „DE NIEUWE MAAS". Gistermorgen nog is een conferentie ge houden tusschen de directie van de scheeps werf „De Nieuwe Maas" en de besturen van de samenwerkende organisaties. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de directie de toezegging heeft gedaan, een collectief arbeidscontract te willen af sluiten, op basis van de door de organisaties verlangde loonen, evenwel niet voor half October, zoodat dus thans het werk nog tegen de oude loonbases zou moeten worden hervat. Na een vanmiddag gehouden vergadering met de stakers is echter met groote meer derheid van stemmen besloten op dit aan bod niet in te gaan. doch het werk eerst dan te hervatten, indien door de directie on middellijk de nieuwe loonregeling zal worden toegepast. Enkele ijzerwerkers, die gisteren klink- werk hadden aangenomen, hebben dit op aandringen van de organisaties vanmorgen geweigerd en zijn met hun eigen werk voortgegaan. De staking bevat dus momenteel 35 a 40 personen. SALARIEERING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. A.C.O.P. in spoedvergadering bijeen. Het comité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) kwam in den Haag in spoedver gadering bijeen ter bespreking van de salarispositie van het overheidspersoneel. Het comité sprak er zijn diepe teleurstel ling over uit, dat de regeering zonder voorafgaand overleg met de centrale orga nisaties van Overheidspersoneel, vertegen woordigd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, welk overleg was toegezegd, in de mil- lioenennota heeft verklaard, dat voorshands „de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zichzelf gewenscht of nuttig zouden zijn, zooals verhooging van salarissen en loo nen" enz. Door deze verklaring wordt naar de mee ning van het A.C.O.P. niet alleen opnieuw een veel te nauw verband gelegd tusschen den stand van 's Rijks financiën en de sa larispositie van het personeel, maar ook vooruitgeloopen op de a.s. besprekingen daaromtrent in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Bij deze commissie hebben n.1. twee centrales, onder welke het A.C.O.P., reeds in Maart j.L het salarisvraagstuk aanhangig gemaakt, hetwelk in de vergadering dier commissie op 11 Mei j.L voorloopig werd besproken, doch verder aangehouden, om de regeeringsdelegatie gelegenheid te ge ven, zich met de nieuwe regeering te ver staan. Het comité besloot, in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken zijn ernstige bezwaren tegen het vooruitloopen op het overleg door de regeering in te brengen en verder met klem te pleiten voor verhooging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel en de onderwijzers, welke verhooging ook groote beteekenis zou hebben voor het per soneel van provincies, gemeenten, water schappen, enz. Na de op 5 October a.s. te houden verga dering der centrale commissie voor georga niseerd overleg, waarin deze aangelegen heid aan de orde komt, zal het A.C.O.P.- bestuur opnieuw in spoedvergadering bij eenkomen om zich over de dan voor het overheidspersoneel ontstane situatie en eventueel in verband daarmee te nemen maatregelen te beraden. DE BROODPRIJS IN DE HOOFDSTAD. De federatie voor het Amsterdamsche bakkerij-bedrijf bericht het volgende: In de contractantenvergadering, die door ruim 300 bakkers was bezocht, vertegen woordigende ruim 400 bakkerijen, is met op een na algemeene stemmen geadvi seerd tot aanvaarding van de voorstellen tot wijziging van het prijzencontract voor het Amsterdamsche bakkerij bedrijf. Op Vrijdagmorgen hebben de oprichters der federatie vergaderd en de wijzigings voorstellen goedgekeurd. Het federatie bestuur heeft daarop de voorstellen afge kondigd, zoodat zij met ingang van Zondag 26 September voor het Joodsche bedrijf en Maandag 27 September voor de overige bakkerijen als ingevoerd worden be schouwd. De federatie heeft thans besloten, de broodprijzen weer „aan te halen", d.w.z. de ergste uitwassen weg te nemen, zonder den prijs nu te brengen op het niveau, waarop h« volgens den bloemprijs moet staan. De bakkerij zal dus nog eenigen tijd moeten blijven werken met verlies, totdat de in voering der maatregelen over de geheele linie, speciaal ten aanzien van een betere organisatie van den verkoop, heeft plaats gevonden. De federatie zal dan verplicht zijn, den prijs te brengen op een zoodanig niveau, dat de hooge bloemprijs van dit oogenblik er in wordt uitgedrukt. Verhooging van den broodprijs zal niet noodig zijn, als de regee ring inmiddels, in de komende weken, zou kunnen besluiten om, overeenkomstig haar aangekondigd voornemen, de heffingen op tarwe te verlagen of geheel te laten ver vallen. Mocht dat geschieden, dan zal de bloem prijs een zoodanige verlaging kunnen on dergaan, dat zeer vermoedelijk een brood- prijsverhooging niet noodig zal blijken. DE RIJKSSALARISSEN. De r.-k. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel kwam gister in spoedver gadering bijeen ter bespreking van de mededeeling der regeering in de millioe- oenennota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Met ernstige teleurstelling stelde de vergadering vast, dat de regeering voors hands geen aanleiding vindt, overeenkom stig een door de r.-k. centrale aan den raad van ministers gericht adres, verhoo ging van genoemde salarissen en loonen te bevorderen. Deze teleurstelling kwam ook reeds tot uiting in inmiddels ontvangen brieven en moties van verschillende afdeelingen. Gelet op de zeer groote offers," welke door het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren werden gebracht, gelet mede op de belangrijke stijging der kosten van het levensonderhoud en den ongetwijfeld sterk verbeterden budgetairen toestand van het Rijk, had, naar het oordeel der vergade ring, een ander standpunt van de regee ring mogen zijn verwacht. Temeer nog omdat verhooging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel juist in de huidige opgaande conjunctuur ook een bijzonder algemeene beteekenis heeft, wijl ze de koopkracht bevordert. Naar de meening van deskundigen wordt hiermee toch tevens een sociaal-economisch belang van de geheele volksgemeenschap gediend. Ondanks de houding der regeering werd besloten de actie onverzwakt voort te zetten. Er is een bespreking op korten termijn aangevraagd met de r.-k. fractie van de Tweede Kamer met betrekking tot de salarispositie van het overheidspersoneel, bij welke gelegenheid tevens ter sprake zal worden gebracht de interpretatie die van regeeringswege wordt gegeven aan art. 126 van de ambtenarenwet, welke niet in over eenstemming is met de uitspraak van de Tvveede Kamer. Eventueel noodig wordende verdere plannen van actie werder uitgestippeld. MINISTER VAN BUUREN TE GRONINGEN. Gister en vandaag bracht de minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, een bezoek aan de provincie Groningen. Zijne excellentie is vergezeld van dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat en hoofd van den dienst der wegenverbetering. Gister middag bezocht minister van Buuren eeni- ge punten in het veenkoloniale gebied, zulks in verband met de verbetering van kanalen in de veenkoloniën. Voorts bracht de minister een bezoek aan het havenbe drijf te Delfzijl. De commissaris der koningin, leden van gedeputeerde staten en de griffier en ir. G. Redeker, hoofdin genieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Groningen. Friesland en Drenthe, maakten den tocht mede. Zijne excellentie gebruikte den maaltijd ten huize van den commissaris der koningin, mr. J. Linthorst Homan. Vandaag zal hij de restauratie van den Martinitoren te Groningen, in oogen- schouw nemen. Voorts wordt een bezoek gebracht aan het vliegveld Eelde. De burgemeester van Groningen, als voorzit ter van den raad van commissarissen, de burgemeester van Eelde en andeTe com missarissen zullen den minister rondleiden. Verder zal zijne excellentie zich op de hoogte stellen van de voorbereiding van het wegenplan in de provincie Groningen. Daarna zal hij denzelfden dag per auto naar de Residentie terug keeren. UITTOCHT UIT DE N.S.B. Eén schaap over de dam Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft thans ook de gepensionneerde luitenant-generaal H. A. Seyffardt be dankt als lid van de N.S.B. Ook de heer J. F. B. van Hasselt heeft aan de leiding der N.S.B. mede gedeeld, dat hij zich uit de beweging terugtrekt en zijn zetel als lid van de Provinciale Staten van Utrecht ter be schikking stelt. Het „Volksdagblad" weet nog te mel den, dat de heer Koelen, perschef van de N.S.B. is ontzet. Hij zou evenwel nog niet als lid der N.S.B. zijn geroyeerd. DE „CLAN ALPINE" VLOT. Het Engelsche stoomschip „Clan Alpine", dat bij Terneuzen omhoog was gevaren, is by hoog water met assistentie van twaalf sleepbooten vlot gebracht. Het schip heeft daarna de reis naar Ant werpen voortgezet, vermoedelijk heeft het geen bodemschade opgeloopen. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Een Nederlandsche opvarende van een Britsch stoomschip. Bij de Minster Steamship Company is be richt binnengekomen, dat de vierde machi nist van het aan deze maatschappij behoo- rende Britsche s.s. „OrminSters" de Neder lander Beer, overboord is geslagen. Hoewel nog twee uur naar den drenkeling is ge zocht, heeft dit geen resultaat opgeleverd. De „Orminster" was op weg van Rotter dam naar Istanboel. Beer was een paar dagen geleden te Rotterdam aangemonsterd. „SEMIRAMIS" IN NOOD BIJ FLORIDA. Op vele plaatsen lek. Het radiostation van de marine te Havan na heeft noodseinen opgevangen van het Nederlandsche tankschip „Semiramis", dat als positie opgaf 160 mijl ten Zuidwesten van Tampa. De marine-autoriteiten, waarschuwden de kustwacht van Florida, welke onmiddellijk een vaartuig ter hulpverleening uitzond. De „Semiramis" deelde mede op verschillende plaatsen water te maken. De „Semiramis" is een tankschip met een inhoud van 5792 bruto ton, behoorende tot de vloot van de Nederlandsch-Indische Tank Stoombootmaatschappij te 's-Gravenhage, dat in 1921 werd gebouwd op de werf van de South Western Shipbuilding C. te San Pedro. EDDIE OLIVER MET ZIJN BAND IN ONS LAND. Bijzonderheden over de Swingstep en andere nieuwe dansen. In het Carlton hotel te Amsterdam zullen van vandaag af optreden de bekende Ame- rikaansche bandleader Eddie Oliver en zijn band, alsmede een nieuw Engelsch danspaar Olga en Vincent. De band heeft gistermiddag haar debuut in Nederland gemaakt met een uitzending uit een der zaaltjes van Carlton hotel voor de radio, en daarbij is de pers in de gele genheid gesteld, een dergelijke uitzending, die geheel het karakter van een studio-- uitzending draagt, bij te wonen. Het is beschaafde, aangename muziek, moderne Jazz- en „Swing"-muziek, maar niet meer de extremistische hot-jazz, die nog slechts kort geleden zoo zeer „en vogue" was. En een dergelijke uitzending is een voorbeeld, behalve van artistiek kunnen, van goede organisatie, discipline en samenwerking, met als centrum de mi crofoon. De chrooner zingt bijna fluisterend in het metalen oor en zijn stem, die door den luidspreker duidelijk te volgen moet zijn met de muziek als gedempten achter grond, gaat hier geheel in de muziek van de band verloren. Ook Ann Oliver, de echtgenoote van den bandleider, zingt voor de microfoon en levert haar aandeel in het werk van dit goed gedisciplineerde, serieus en tegelijkertijd opgewekt werkende en semble. Eddie Oliver is Amerikaan, doch zijn band bestaat zoowel uit Amerikanen als uit Engelschen, terwijl tijdens zijn verblijf in Nederland het gezelschap is uitgebreid met twee Nederlanders, een voorwaarde van de overheid, waaraan moet worden voldaan om de arbeidsvergunning te krij gen. Oliver heeft zes jaar gewerkt met den bekenden Amerikaanschen bandleider Ben Bernye, heeft te Hollywood ook als film acteur, laten als bandleider gespeeld, tesa- men in ruim twintig films, speelde voor de National en de Columbia Broadcasting Company en werkte in 1929 geruimen tijd te Londen, waar hij optrad in de thans op geheven Kit Kat club. Sedert drie jaar heeft hij zijn eigen band. Het blijkt niet gemakkelijk, een juiste definitie te geven van het verschil tusschen Jazz en „Swing", de jongste mode, die vol gens den heer Milward, den manager van het Engelsche danspaar, in Engeland is ontstaan, al zitten er dan ook enkele Ame- rikaansche elementen in. Er was behoefte aan een rythme, dat in elk tempo gedanst kan worden, en de Swing-step voldeed daaraan. De Imperial Society of Teachers of Dancing, de hoogste Britsche autoriteit op het gebied van den dans, heeft er zwaarwichtig over beraadslaagd en tenslot te de Swing-step erkend als een nieuwe gestandaardiseerde dans, met zijn geheel nieuwe passen, waarop natuurlijk tal van variaties mogelijk zijn. Zoowel de heeren Oliver en Milward als de anderen zijn het er over eens, dat de groote meerderheid van het publiek genoeg heeft van de hot music. De aanhangers daarvan vormen slechts een geringe min derheid, die echter zooveel lawaai maken, dat men gelooft, dat zij een groote groep vormen. Maar het groote publiek wil weer melodieuse, desnoods meesleepende mu ziek, waarop men een tekst kan zingen, waarvan men de melodie kan herkennen en die niet uitsluitend rythme is, maar die ook spreekt tot het hart, tot het gevoel. F. H. BARON VAN DEDEM f- Terwijl de gep. schout bij nacht F. H. baron van Dedem, uit 's-Gravenhage, die op zijn verblijf te Dalfsen vertoefde, zich gister naar Rheebruggen (gem. Ruinen) begaf om de door hem aan jte koopen landerijen te bezichtigen, is hij bij aan komst aldaar plotseling overleden. F. H. baron van Dedem werd in 1869 geboren en kwam na het Kon. Instituut voor de marine te hebber doorloopen in 1889 als adelborst eerste klasse bij onze zeemacht. Hij werd in October 1892 be vorderd tot .luitenant ter zee der 2e klasse en in 1904 tot luitenant ter zee le klasse. In 1915 werd baron van Dedem bevorderd tot kapitein luitenant ter zee, in 1918 tot kapitein ter zee en in 1923 tot schout bij nacht titulair, terwijl hem tevens eervol ontslag order toekenning van pensioen werd verleend er. wel met ingang van 1 Augustus van laatstgenoemd jaar. De thans ontslapene was ridder in de orde van OranjeNassa ei drager van de eere-teekenen voor belangrijke krijgsve-- richtingen in Atjeh, het Lombok-kruis en van eenige buitenlandsche onderschei dingen. HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth.) Men schrijft ons. De jaarlijksche Nationale Aanvrage van het Leger des Heils staat weer voor de deur. Dat wil zeggen, dat het Leger des Heils dus weer aan onze deuren zal kloppen en onze hulp zal vragen. Dat beteekent dus, dat in de komende da gen, waarin koude en natte herfstvlagen den naderenden winter aankondigen, het tijdperk van grooteren nood dan in den zomer, duizenden Officieren en Soldaten van het Leger van Generaal Booth er dag in, dag uit op uit zullen trekken in weer en wind, in de steden en dorpen en gehuchten van heel het land, om gelden bijeen te bren gen. Eigenlijk dus een bedelcampagne. Ja pre cies. Een wei-georganiseerde bedeltocht, maar met een grootsche, een weldadige, een merkwaardige strekking. Want deze man nen en vrouwen van het Leger des Heils vragen niet voor zichzelf. Integendeel, van hen persoonlijk in de eerste plaats verwacht de leiding van het Leger een offer, een gave voor deze Nationale Aanvrage. En terwijl zij zelf geven, niet van hun overvloed, doch eerder van eigen nooddruft, gaan zij van huis tot huis, om uw bijdrage te vragen voor hun prachtige werk. Dat wil zeggen, voor hun vele maatschappelijke inrichtin gen, hun kinderhuizen, jongenshuizen, moe derhuizen, reddingshuizen, hun toevluchten. landkolinie met tehuis voor ontslagen ge vangenen, hun reclasseeringswerk, kortom voor heel dien breeden stroom van practi- schen socialen arbeid, dien het Leger des Heils, in nauwe verbondenheid met zijn zuiver geestelijk v. erk, in Nederland ver richt. Want let wel, alles, wat gij voor dit werk wilt offeren, is uitsluitend bestemd voor Nederland. Groot is de nood en zwaarder en moei lijker dan ooit zijn de opgaven, waarvoor het Leger gesteld wordt. In naam van de duizenden, die het Leger helpt, in naam van andere duizenden, die het nog gaarne zou willen helpen, vraagt het thans weer uw hulp. Zendt die geuniformde weldoeners, die straks weer aan uw deur verschijnen, niet ledig heen, want zij vragen voor anderen, die dringend uw hulp behoeven. Iedere collectant moet in het bezit zijn van een volmacht, onderteekend door Korft- mandant Bouwe Vlas. Het gironummer van het Hoofdkwartier is 30328 te Amsterdam. STOOMSCHIP IN BESLAG GENOMEN. In verband met smokkelarij. Op het Nederlandsche s.s. „Jeannette", behoorende aan de reederij Soetermeer en Fekkens, Rotterdam, uitgaande van Ant werpen, is hedenmorgen ter reede van Vlissingen beslag gelegd door douane-auto riteiten, wegens vroeger plaats gehad heb bende smokkelaffaires. Het schip is inmiddels te Vlissingen binnengebracht en aan de ketting gelegd. DF FRANS HALS-TENTOONSTELLING. Reeds 60.000 bezoekers. Ook de 60.000ste bezoeker heeft inmid dels de Frans Hals-tentoonstelling bezocht, waarmede zeker de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Niet alleen Haarlem ver heugt zich over het zeer talrijke bezoek, doch ook andere groote steden, ja zelfs het geheele land heeft van het vreemdelingen- bezoek geprofiteerd, want zeer groot was het aantal vreemdelingen, dat ditmaal zich opmaakte naar Haarlem, Hollands oudste kunstcentrum, Voor velen was de Frans Hals-tentoon stelling de aanleiding ditmaal ons land te bezoeken en opvallend veel Amerikanen hebben ditmaal Holalnd in hun reis door Europa opgenomen en er eenige dagen vertoefd. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Te koop aangeboden eert zeer mooie gashaard, in prima staat. Te bevragen RIDDERSTRAAT 13. Te koop een vulhaardkachel, merk Etoile. STRAATWEG 98 E. Een in goeden staat zijnde handwagen of onderstel te koop gevraagd. GEBR. PILKES, Nieuwesloot 113. Te koop Radio-toestel (Philips) in salonkast. P. L. TAKSTRAAT 10. Ter overname gevraagd van particulier in goeden staat zijnde damesfiets met dubbele handrem. Adres te bevr. bureau van dit blad. Te koop E. M. Jaarsma haard, z. g. a. n. Te bevr. STATIONSSTRAAT 82. Te koop kachel met pijpje en plaat, nieuw kruiwagenwiel. ST. ANNASTRAAT 2. Moderne piano's, brandkasten, naaima chines, z g. a. n. voor weinig geld, prima closetstoel 6.50, pracht veerenbed, groot vast kleed, ledikanten, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. Gebruikte Stofzuigers van 20. 25.—, 30.—, 42.50. J. BOOT, Tuinstraat 41. Prima handnaaimachine met garantie 16.50, Singer-trapmachine 15, luxe hand-, trap- en inzinkbare naaimachines (koopjes), pracht studiepiano 45, z. g. a. n. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop Portemanteau, Tuinbank, vlag met stok, pendule, ledikant, nog eenig keukengerij. HEERENWEG J lila, Heiloo. Inkoop van Couranten en Boeken, 2 cent per kilo of 2 gulden per 100 kilo. Lompen 10 cent per kilo. Wordt van huis afge haald. L. DE 'JONG ZOON, Oude gracht 48, Alkmaar. Te koop zware Motordriewieler t. e. a. b en motor voor bootje met toebehooren as, schroef, enz. UITENBOSCHSTRAAT 2. Ameublement wegens plaatsgebrek te koop aangeboden. Elk aannemelijk bod. SCHERMEERSTRAAT 18. Gebruikte Kachels reeds vanaf 4.50, kachelpijpen, ellebogen, kachelplaten, vul- emmers prima mangel 10. Alle soorten meubelen, karpetten, dekens enz. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat. 10. - i Te koop aangeboden licht motorrijwiel met Sachs motor in goeden staat, billijken prijs. Te zien OOSTERBURGSTRAAT 13. Te koop: 2 fauteuils en 4 stoelen met losse zitting en een moe' wollen karpet en kamerlamp. Niet op Zondag. Adres Dr. Schaepmanstraat 12. WIJZIGING VAN HET CAPITUL ANTEN-REGLEMENT. Ingevolge de bepalingen, opgenomen in den algemeenen maatregel van bestuur, ter uitvoering van het Capitulantenreglement- 1935, afgekondigd bij Kon. Besl. van 3 April 1936, luidde een der vragen, welke ter be antwoording worden voorgelegd aan de dienstplichtigen, wier eerste oefening voor opleiding tot onder-officier eindigt, als volgt: „Zoudt gij ook een functie willen aan vaarden, waarin regelmatig arbeid op Zon dag valt te verrichten?" De praktijk heeft klaarblijkelijk bewezen, dat met deze redactie van de vorenbedoelde vraag, niet kan worden volstaan. Thans is in Staatsbl. 541 een Kon. BesL afgekondigd, waarin het gestelde in art. 7, 1ste lid onder b (dat wij hierboven verkort weergaven) wordt vervangen door het volgende: „Zoo ja, hebt gij dan indien gij na af loop van dien termijn in aanmerking zoqdt komen voor plaatsing in eene betrekking als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 (Staatsbl. 240), dan wel als spoorweg ambtenaar in den zin der Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 gewetens bezwaren om eene functie te aanvaarden, waarin regelmatig arbeid op Zondag valt te verrichten?" BRAND IN LINOLEUMFABR1EK TE KROMMENIE. Droogkamer uitgebrand. Gisteravond is brand ontstaan in een der droogkamers van de Nederlandsche lino* leumfabriek, gelegen op het oude gedeelte, behoorende tot de z.g. fabriek „Noord" te Krommenie. In de droogkamer, een gebouw van onge veer 15 meter hoogte, dat de vorm van een trechter heeft en geheel gesloten is, bevond zich een partij van ongeveer 2400 M3. lipo- leum, welke in lange strooken te droogen hing. In een oogwenk was deze zeer brandbare massa in een laaiende vuurgloed herscha pen, welke echter van buitenaf nagenoeg niet zichtbaar was. Daarentegen ontwikk*'" de zich een dikke stinkende rookwolk, welke zich over de plaats verspreidde en uren lang tusschen de huizen bleef hangen. Aangezien de brandende droogkamer door betonnen schotten van de andere droogka mers is gescheiden, behoefde voor ding van den brand niet te worden gevreesd- De vrijwillige brandweer van Krommenie verscheen weldra met twee auto-spuiten- terwijl de fabrieksbrandweer eveneens aan het blusschingswerk deelnam. t Tot het middernachtelijk uur werd vuur met drie stralen krachtig bestreden. Tegen half één waren de vlamjftCh u* 10

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6