ABDIJSIROOP QE GOUDEN De Politieke Crisis iri België begonnen. Ie pagina 4e blad. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 Plotselinge politieke „onderhandelingen". Een rechterlijk onderzoek inzake de Nationale Bank. De houding van v. Zeeland. EGMOND AAN ZEE W aar om hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte WIERINGEN (Van onzen correspondent). Brussel, 25 September 1937. De telegrammen hebben u reeds ge meld dat de politieke crisis in België begonnen is. In een vorigen brief we zen wij er op, nu het er voor de regee ring van Zeeland op aan komt aan de zoogenaamde structuurhervormingen te beginnen, ook hier te lande de alge- meene heerschende tegenstelling van rechts tegen links tot uiting komt en de partijen het er op aanleggen hun eigen stempel te drukken op de nieuwe politiek. Meer bepaald wenschen voor al de katholieken dat de oriënteering van de regeering minder links zou zijn en dat bepaalde maatregelen zouden uitblijven. Wij spraken u ook over de besprekingen t« Loppem tusschen katholieken en VI. nationalisten. Deze besprekingen hebben t« Loppem niet plaats gehad, wegens de ruchtbaarheid die er aan gegeven was in de pers, maar het spreekt van zelf dat er wel onderhandelingen zijn geweest en in ver band hiermee dient ook melding gemaakt van den toestand bij de rexisten, waar de parlementaire vertegenwoordigers meer dan genoeg schijnen te hebben van de agressie ve houding van hun „Leider", Léon De- grelle. In den Senaat heeft, bij de tusschen- tijdsche vergadering voor de zaak van de Nationale Bank, de Vlaamsche rexist, Paul de Mont, dit duidelijk te kennen gegeven terwijl graaf X. de Grunne heeft gezegd dat de rexistische parlementairen zich slechts gebonden achten door wat zij zelf verklaren. Dat was zooveel als een ver loochening van Degrelle en zijn campagnes. Dit heeft indruk gemaakt. De genoemde rexisten hebben hun uitla tingen willen interpreteeren, maar de inge wijden weten dat het in het rexistische hoofdkwartier niet meer de verstandhou ding is van het eerste uur en dat de parle mentairen op het punt gestaan hebben met Degrelle te breken. Thans hebben zij een motie aangenomen, die verzoenend is van toon en waarin gezegd wordt dat zij het rexistisch ideaal trouw blijven, maar dat zij met het oog op de internationale gevaren, een zeker crediet willen verleenen aan el ke regeering dat een zuiveringswerk zou willen beginnen. Zij willen een waakzame oppositie voeren, een oppositie van Z. M. den Koning, in het grondwettelijke kader. Hebben de socialisten de besprekingen van Loppem, die een richting schijnen aan te duiden, beschouwd als een-manoevre? Of hebben zich andere gebeurtenissen voorge daan? Op het oogenblik kan niet juist wor den gezegd wat hen heeft bewogen, maar alleszins zijn zij plots beginnen vergade ren en hiervoor is de heer Spaak, minis ter van Buitenlandsche Zaken zelfs van Genève overgekomen. Zij hebben in groep besprekingen gevoerd met den heer van Zeeland. De heer Spaak heeft zijn terug keer naar Genève eerst een dag uitgesteld en vanavond werd nog aangekondigd dat hij een dag langer te Brussel zou blijven. Van socialistischen kant legt men de be sprekingen uit op zoo'n manier dat zij ge oordeeld hebben dat het oogenblik was aangebroken om een besluit te nemen no pens de regeeringsplannen, want dat de voortdurende geruchten over de bedoe lingen van den heer van Zeeland de open bare meening zenuwachtig maakten en alle dergelijke actie van de regeering be lemmerden. Daarom hebben zij poolshoogte willen nemen en in een vanavond gepubli ceerde verklaring wordt gezegd dat de so cialistische partij het wenschelijk acht dat de heer van Zeeland aan het hoofd van de regeering zou blijven. De partij heeft „po sitie gekozen" zoo heet het. Het was dus noodig over een bepaalde zaak „positie te kiezen". Er wordt echter bijgevoegd dat, in de veronderstelling dat de gezondheidstoe stand van den heer van Zeeland hem niet zou toelaten verder het bewind in handen te houden, de socialisten als sterkste partij in het parlement den post van eerste-mi- nister voor zich opeischen. Dat kan, zooals men begrijpt, te denken geven. Reeds een week geleden zijn, via Londen, geruchten naar Brussel gekomen luidende dat de heer van Zeeland ernstig ziek is en een langdurige rust behoeft. In het kabinet van den eerste-minister is men hierover zeer verwonderd geweest! Men is dus blijkbaar in volle intrique met een bepaald deel en ook met het oog op de financieele toekomst van het land vragen de bezadigde elementen in het land zich af wat hieruit zal te voorschijn komen. Het is als een aanval van heete koorts. Bij de onderhandelingen met den heer van Zeeland zelf voegden zich nog de confe renties bij den Koning. Net zooals bij een ware regeeringscrisis. Sommige beweren dat in werkelijkheid de socialisten aan den heer van Zeeland zijn komen vragen om er het bijltje bij neer te leggen. Dat is weinig aannemelijk want de heer Vandervelde heeft zoo pas nog plechtig verklaard dat de regeering van Zeeland een noodzakelijk heid is, dat hij alle hulde verdient, en dat, indien er wijzigingen moeten gebeuren de ze zich tot een streng minimum moeten be perken. Dat is duidelijke taal. Van liberale zijde zoowel als van katholieke zijde is een stap gedaan bij den eerste-minister om aan het bewind te blijven. Dit moet den eer ste-minister, die waarlijk redenen te over heeft om den moet te laten zinken, een riem onder het hart gestoken hebben. Doen dit heeft niet kunnen beletten dat van avond, terwijl wij dit schrijven, de „onder handelingen" nog voortduren. De druk op de regeering heeft dus nog niet opgehou den. Intusschen heeft zich een nieuw feit voor gedaan, voorzoover zulks een nieuw feit kan worden genoemd met betrekking op de re- geeringskwestie. Het is namelijk bekend geworden, vandaag, dat het Brusselsche parket een vooronderzoek heeft ingesteld in verband met onregelmatigheden bij het beheer van de Nationale Bank. De procu reur des Konings, in eigen persoon, houdt zich met dit vooronderzoek bezig. Een aan tal personen werden ondervraagd, onder zoeksmaatregelen werden uitgevoerd, welke vooral bestaan in bezoeken van gerechts ambtenaren aan de Nationale Bank. Het onderzoek gebeurt samen met dat van den regeeringscommissaris. Welke zijn de on regelmatigheden? Wie heeft ze eventueel gepleegd? Dat weet men niet, voorloopig. Het onderzoek is slechts in een eerste stadium, al werd het begonnen, naar het heet, begin Juli, toen de eerste aanwijzin gen nopens onregelmatigheden ter kennis van het parket werden gebracht. Er is niet eens een onderzoeksrechter aangeduid om de zaak in handen te nemen. Men is dus nog niet verder dan de oriënteering. Doch het ligt voor de hand, dat deze houding van het gerecht een diepen indruk moet maken, terecht of ten onrechte, en dat er, na de jongste gebeurtenissen een politieke beteekenis zal 'worden aan vastgeknoopt. Er wordt gezegd dat het gaat over aan- koopen van deviezen vóór de devaluatie van de Belgische munt. Dit blijft nog te bezien, maar het schijnt wel, volgens onze inlich tingen, dat het vermoeden een van de be weegredenen is van het vooronderzoek. Of wel gaat het nog over handelingen van een gewezen minister in verband met de zaak- Barmat, welke in October voor de rechtbank moet komen. Men is er niet ver van de plotselingen nervositeit van de socialisten in verband te brengen met het plotselinge bezoek van het gerecht aan de Nationale Bank, waarbij niet moet worden vergeten, dat de socialistische minister van financiën, de heer de Man, direct contact heeft met de Nationale Bank, via den regeeringscommis saris. Het is moeilijk, zich in verband met dit alles, aan voorspellingen te wagen. Het is alleszins een feit dat de huidige combinatie, ondanks de hevige agitatie die er tegen wordt gevoerd, in diepe lagen van de be volking steun vindt en niemand ziet wat er kan in de plaats komen, zonder dat de te genstelling nog grooter zouden worden. Een regeering onder socialistische leiding zou zeker geen rust brengen en een rechtsche regeering evenmin. Slechts een concentratie- regeering beantwoordt aan de behoeften van het oogenblik. Het komt er op aan de formule te vinden, die het opbouwend werk verder mogelijk maakt. Het is waar, dat in den aard van dit opbouwend werk blijkbaar de moeilijkheid schuilt. Voor de Vlamingen is het duidelijk dat zij, wat er ook moge gebeuren, hun positie niet zullen verzwak ken, want zij zijn een regelend en onmis baar element geworden in 's lands bestuur. TANDVERZORGING OP DE LAGERE SCHOLEN. In samenwerking met verschillende zuster-afdeelingen uit den omtrek, had de afdeeling Beemster van den Ned. bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen het initiatief genomen dr. D. de Vries te Wieringerwaard uit te noodigen een lezing te houden over tandverzorging op de lagere scholen. Vele genoodigden als onderwijzers, leden van oudercommissies, artsen, ouders en an deren waren op 22 September aanwezig in het Heerenhuis te Midden-Beemster. De voorzitster der afd. Beemster, mevrouw Kikkert, sprak een woord van welkom en de hoop uit dat deze avond ons dichter bij het doel zou brengen om evenals te Scha- gen en omgeving tandverzorging voor onze schooljeugd te verkrijgen. Dr. de Vries begon zijn lezing, verduide lijkt door eenige lichtbeelden, met een kor te uitlegging over de oorzaak van het tandbederf, en stipte hierbij aan dat een slecht gebit verschillende ziekten kan ver oorzaken. Dr. de Vries noemde tandbederf een volksziekte. Bij onderzoek is n.1. gebleken dat 90 van de kinderen die de lagere school verlaten reeds 3 of meer slechte tanden of kiezen hebben. Slechts zeer wei nig ouders zoeken voor hun kinderen tandheelkundige hulp, deels uit onkunde en onverschilligheid of vrees voor pijn, deels wegens financieele bezwaren. In Schagen en omgeving is door samen werking van verschillende gemeenten een tandarts aangesteld, die 2 maal per jaar de monden der kinderen naziet en behandelt, te beginnen met de le en 2e klasse. Na ver loop van eenige jaren worden zoodoende alle kinderen behandeld en kunnen zij met een volkomen gaaf gebit de school verlaten. Het leert de kinderen zelf inzien dat zij met weinig onderhouds-kosten hun gebit verzorgd kunnen houden, zoodat er ook opvoedende kracht van uitgaat. Voor de meeste ouders is ook de finan cieele kwestie geen bezwaar, want voor ongeveer 1.25 per kind per jaar kan bij voldoende deelname tot school-tandverzor- ging worden overgegaan. Voor hen die de kosten niet kunnen dragen kan nog een andere regeling getroffen worden. In Schagen werkt deze voorziening prachtig. Verschillende aanwezigen stelden nog enkele vragen, welke zeer volledig werden beantwoord. Tijdens de vergadering werd getracht voorloopige commissies samen te stellen om de verdere plannen uit te werken en een regeling te ontwerpen, die aan de ouders kan voorgesteld worden. Het is te hopen, dat alle ouders het nut van een behoorlijke mond- en tandverzorging inzien en hun volle medewerking verleenen, zoodat ook in deze streken een tandverzorging op school kan ingesteld worden. Mevrouw Kikkert dankte dr. de Vries zeer voor zijn belangwekkende voordracht en sloot hiermede de bijeenkomst WEGEN IN NOORDHOLLAND. Met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de provincie Noordhol land en de gemeente Amsterdam is een overeenkomst gesloten ter verkijging van betere verkeerstoestanden onder Duiven- drecht. In die overeenkomst, die ook be trekking heeft op den bestaanden rijksweg AmsterdamAbcoude, is bepaald, dat de provincie Noordholland verschillende ver beteringen zal aanbrengen en verder zal zorgen voor de aansluiting van den rijksweg aan den provincialen weg HaarlemDie- men. Als bijdrage in de kosten van een en ander zal het rijk aan de provincie een be drag van 212.000 betalen. Dit bedrag is op den gewonen dienst van deze begrooting uitgetrokken. In 1938 zal krachtig worden voortgegaan met de verbreeding van rijksweg gedeelte AmsterdamLaren. Het daarvoor in 1938 benoodigde bedrag groot 850.000 wordt op den kapitaaldienst aangevraagd. Voorts worden belangrijke bedragen, te zamen groot f 740.000, op den kapitaaldienst aangevraagd voor het aanbrengen van ver hardingen en voltooiing van kunstwerken ten behoeve van weg Amsterdam's-Gra- venhage, gedeelte AmsterdamSassenheim. Het verkeer van A 1 k m a ar naar den afsluitdijk moet thans nog den omweg over De Kooy maken en daarbij een hinderlijke vlotbrug passeeren. Voor den aanleg van het gedeelte Stolpen—Van Ewijcksluis van rijksweg no. 9 wordt op den kapitaaldienst een bedrag van f 110.000 aangevraagd. De begrooting voor 1938. B. en W. hebben den gemeenteraad de begrooting voor 1938 aangeboden. Deze nieuwe begrooting sluit wat de gewone dienst betreft in ontvangsten en uitgaven op 391.027.50. Dit eindcijfer is niet onbe langrijk lager dan in 1937, toen het 428.065.87 bedroeg. Voornamelijk is dit een gevolg van de lagere raming der werk loosheidsuitgaven. Voor steunverleening en werkverschaf fing is namelijk totaal 101.540 geraamd tegen 130.000 in 1937. Hiervan is begroot voor steunverleening 47.540 30.000) en voor werkverschaffingsloon 54.000. 100.000). Bij vergelijking dezer cijfers mag echter niet over het hoofd gezien wor den, dat ook in 1937 de uitgaven reeds niet onaanzienlijk onder de raming zullen blij ven. Waar de werkverschaffing aan sociale lasten bovendien nog een bedrag van f 6750 vordert, bedragen de totale werkloosheids lasten 107.750. Van deze lasten komt voor subsidie in aanmerking een bedrag van 106.400. Ge rekend wordt op een uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds van totaal 99 pCt., te weten 85 pCt. gewone bijdrage en 14 pCt. extra-bijdrage. Ten laste der ge meente blijft dus slechts 1064. Bovendien blijven echter, behoudens een klein provin ciaal subsidie, voor rekening der gemeente de bijkomende kosten van werkverschaf fing, die 23.000 bedragen, waarvan 22.350 ten laste van den kapitaaldienst is gebracht. Voorts draagt de gemeente de sociale lasten ad 1350, waarin geen subsi die verleend wordt. Door de werkloosheid wordt de gewone dienst dus belast met totaal 3064. Hierbij komt niet minder dan 2500 zie kenfondstoeslag voor werkloozen, waarin geen subsidie wordt ontvangen, terwijl slechts een klein subsidie is geraamd in het bedrag van 2000 voor B-steun, van 1000 voor ontwikkeling van werkloozen en van 1000 voor controle op werkloozen. Zoo doende belast de ondersteuning aan werk loozen de gemeentebegrooting per slot met 9003 op den gewonen dienst. Dat de begrooting ook ondanks raming eener belastingbijdrage uit het werkloos heidssubsidiefonds van 7226 niet sluitend gemaakt kon worden, spruit behalve uit de werkloosheidsuitgaven voor een groot deel voort uit de kosten van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hiervoor is een subsidie ge raamd van 16.600 tegen 3000 in normale tijden. Ook het hoofdstuk publieke wer ken, waarin verwerkt is het inhalen van den achterstand in de bestrating, levert een nadeelig slot op van 16920. Het gevolg van een en ander is, dat we derom de begrooting is sluitend gemaakt mét een rijksbijdrage in de huish. der ge- Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bfl kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskniiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb- ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slora. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en vérsterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct.. f 1.50.f2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. meente. Gerekend is op een bijdrage van 30.000 tegen 36.000 in 1937. Behalve in de daling der werkloosheids uitgaven weerspiegelt de kleine vooruit gang zich ook in de opbrengst der belas tingen, die geraamd is op 37000 tegen 34000 in 1937. Een belangrijke besparing blijkt te zijn verkregen door conversie van leeningen. De jaarlij ksche rentelast is daardoor van 12.301 in 1937 gedaald tot 8894 in 1938. In de begrooting is geen verhooging van salarissen opgenomen, behalve voorzoover voortspruitend uit periodieke verhoogin gen. Evenmin is sprake van eenige belas tingverlaging. Behalve vpor Maatschappelijk Hulpbetoon zijn subsidies uitgetrokken van 700 voor het Witte Kruis, 500 voor de WV en 941 voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Het Vereenigingsgebouw. Het afgeloopen boekjaar blijkt voor het oud-katholiek vereenigingsgebouw niet flo rissant geweest te zijn. Weliswaar sluit de rekening en verantwoording met een batig saldo van 69.88, maar een verplichte aflos sing van de op het gebouw rustende schuld kon slechts plaats vinden door elders weder 500 op te nemen. Er is dus feitelijk een te kort van 430.12. De inkomsten bedroegen 664.70. Een be langrijk deel hiervan wordt gevormd door de bijdragen der verschillende vereenigin- gen, die het gebouw gebruiken. Aan bijdra gen van particulieren werd een bedrag van 147.60 ontvangen. Mond- en klauwzeer. Het vervoer ter verweiding of opstal- ling van aan mond- en klauwzeer lijdend of van deze ziekte verdacht vee, kan voortaan onder de hieronder vermelde voorwaarden geschieden. Men denke er echter wel aan, dat steeds voor verweiding of opstalling evengoed vergunning moet worden gevraagd aan den burgemeester. De voorwaarden zijn dan: le. Het vee mag niet worden vervoerd naar een weide, begrensd door weiden, waarin zich niet aan mond- en klauwzeer lijdend of verdacht vee van anderen vee houders bevindt; 2e. Aan den toegang tot de nieuwe ver blijfplaats van het vee moet een kentëeken (waarschuwingsbord) worden geplaatst; 3e. Het vervoer moet geschieden, wanneer het over den weg plaats vindt, per as; 4e. Het voertuig moet na het onderzoek ontsmet worden met behulp van een natronloog-oplossing; 5e. Het bovenstaande geschiedt steeds onder politietoezicht; 6e. De kosten aan een en ander verbon den komen ten 1ste van belanghebbende. ÜeuiUetoH Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 45) Daar hij nu toch wakker was, besloot sir Charles zich te kleeden en Carruthers volgde zijn voorbeeld. Het ontbijt werd klaar gemaakt en het maal was bijna ge ëindigd, toen er weer een bericht binnen kwam, ditmaal van de Admiraliteit, die mededeeling deed, dat een schip, beant woordend aan de beschrijving van de Emerald, in de verte waargenomen was en dat er vreemde veranderingen aan het schip waren aangebracht. De kapitein van het schip, van wien het bericht afkomstig was, deelde mee dat het genoemde schip, bijna achter den horizon verdwenen was en dat geen nadere inlichtingen verstrekt konden worden. De positie van het schip was aan gegeven en na met Graves overleg ge pleegd te hebben, besloot sir Charles, dat de Shike er met volle kracht heen zou stoomen. Dus werd onmiddellijk bevelge geven het anker te lichten en de snelheid zoo hoog mogelijk op te voeren. Spoedig nadat het schip in beweging was gekomem werd de deur van Peggy's hut geopend en kwam zü naar buiten. Merkwaardig ge noeg, had Carruthers, die aan dekgewees was zich reeds na enkele oogenblikken bij haar gevoegd. Hij had namelijk zijn be diende opgedragen hem onmiddellijk te waarschuwen wanneer zij haar hut verliet. Het kostte hem niet veel moeite om haar over te halen, mee aan dek te gaan, terwijl men het ontbijt voor haar klaar maakte. Sir Charles wandelde opzettelijk met hen mee en aarzelde niet haar vragen te beant woorden. Terwijl zij hun morgenwandeling deden, ontving men wederom een draadloos be richt, waarin meegedeeld werd, dat een vertraagd rapport binnen gekomen was, hetwelk verklaarde dat men een race-boot de haven van Shoreham had zien verlaten, met verscheidene passagiers aan boord en dat zij langszij was gaan liggen van een jacht, beantwoordend aan de beschrijving van de Emerald, die eenige mijlen buiten de kust heen en weer gekruist had. Sir Charles maakte onmiddellijk de gevolg trekking, dat Antonio zich onder de passa giers moest hebben bevonden en nogmaals bedankte hij miss Fayrfield voor de inlich tingen, die zij hem verschaft had. Wederom beraadslaagden de Scotland Yard-mannen met Carruthers over den te volgen koers, waarbij natuurlijk rekening moest worden gehouden met de verschil lende richtingen, die het jacht zou kunnen volgen. Graves was er van overtuigd dat Grafton naar 't Westen zou koers zetten en sir Charles stemde ten slotte er in toe, dat de Shirke naar het Westen zou varen, wat zij met volle kracht deed. HOOFDSTUK XVI. Desbrook wandelde met Jane weg en zij gingen samen in een hoekje van de salon zitten. Zij straalde van geluk en wist Ralph er van te overtuigen, dat zij in het minst niet bang was en dat zij mogelijke onaan genaamheden kalm en moedig onder het oog zou zien. Dit was het type vrouw, dat hij zich altijd tot echtgenoote gewenscht had. Zij was niet alleen knap van uiterlijk, maar zij bezat een ongewone intelligentie en een zachte, edelmoedige natuur. „Ik heb je nog nooit over mijn omstan digheden ingelicht", begon hij plotseling. „De kwestie is deze, ik heb een klein for tuintje, waar ik een paar honderd pond per jaar van trek, dus juist genoeg om rustig van te kunnen leven. En je weet natuurlijk, dat ik bij den Geheimen Dienst ben". „Ik dacht het wel en Bill liet zich zoo nu en dan iets ontvallen, waaruit ik het wel kon opmaken, ofschoon ik het hem nooit ronduit gevraagd heb. Moet je er blij ven of kun je een veiliger baantje zoeken? Ik zou me altijd over je ongerust maken, als ik wist, dat je leven voortdurend op 't spel stond", zei zij bevend. „Ik zal het opgeven, zoodra ik kans zie op een andere manier genoeg geld te ver dienen, om jou het leven te laten leiden waar je recht op hebt". „Wat een onzin!" riep zij verontwaar digd. „Bill heeft meer geld, dan hij ooit uit kan geven en hij heeft al aangeboden een flinke som op mij vast te zetten, als ik ga trouwen. Je zult toch niet aan een dwa zen trots toegeven, is het wel, lieveling? Je zult mij je toch laten helpen en als je je geen zorgen hoeft te maken over het geld, kun je best op de een of andere manier carrière maken. In de politiek, of zoo". „Politiek! Nooit van mijn levien!" onder brak hij haar. „Dat trekt mij heelemaal niet. Niets dan gebluf op opsnijerij en altijd precies doen wat je partij voorschrijft". „Maar er bestaan wel uitzonderingen en daarom denk ik juist dat jij wel een poli ticus zou kunnen worden. Een financieel onafhankelijk man heeft altijd meer in- invloed". „Dat is waar", zei hij op nadenkenden toon, „maar wij hebben nog tijd genoeg om er over na te denken. Maar dat neemt niet weg, dat ik het geen prettig idee vind, dat mijn vrouw meer geld heeft dan ik ooit zal kunnen verdienen". „Laten we daar nu maar niet verder over praten, lieveling. Ik stel voor om zoo gauw mogelijk te trouwen en die dingen regelen zich zelf wel. Ik weet wel, dat het schaamteloos van mij is om zoo aan te dringen, maar gezien het leven dat je leidt, vind ik, dat wij het geluk moeten grijpen, wanneer wij dat kunnen". „Wel, als dat je meening is, waarom zou den we dan niet aan kapitein Brockdorf vragen om ons te trouwen? Je weet, dat een kapitein daar, in volle zee, toe gemach tigd is, niet? Of neen, bfj nader inzien kan het toch niet geloof ik", vervolgde hij. „De Emerald kan geen gewoon schip genoemd worden en er zou wel eenigen twijfel kun nen rijzen omtrent de wettigheid van een plechtigheid, door hem verricht. Maar ik vind het een schitterend idee om zoo gauw mogelijk te gaan trouwen en zoo gauw als wij uit dit vervloekte schip kunnen ko men, doen wij het. Jane, lieveling, ik heb je zoo lief", eindigde hij ernstig en zij hief haar lippen naar hem op. Op dit oogenblik kwam Antonio op hen toe en het was duidelijk, dat de man bui tengewoon zenuwachtig was. Hij kwam dicht naar Desbrook toe en scheen ver langend, dat niemand zou hooren wat hij te zeggen had. „Kan ik u even spreken, captain? Maar hier kunnen we niet erg goed praten", be gon hij. „Hoe denk je over mijn hut? Wij zullen daar waarschijnlijk niet gestoord worden en ik weet dat wij daar niet beluisterd kun nen worden". „Goed, mijnheer. Wilt u daar dan naar toe gaan, dan volg ik over eenige minuten". Desbrook knikte en Jiep langzaam met Jane de salon door, tot waar de groother tog, geheel alleen, zat te lezen. Hij verwel komde het meisje met een glimlach. Het duurde wel tien minuten voordat Antonio bij Desbrook in de hut kwam. „Mag ik u vertrouwen, mijnheer?" begon hij, met zachte stem. „Ik hoop van wel", antwoordde Ralph opgewekt. „Wel mijnheer, ik beschouw u als den belangrijksten gast, dien wij aan boord hebben, zelfs nog belangrijker dan den groothertog. Ik weet wat voor soort werk u gedaan heeft en ik ben van plan u mijn volle vertrouwen te schenken. Ik heb ge noeg van dit spelletje van steeds weer alles in de waagschaal te moeten stellen en ik wil er mee ophouden. Ik zal eerlijk zijn. Ik heb een vrouw in Londen achter gela ten, een Engelsche, en het is een goede vrouw. Ik heb haar lief en wil met haar trouwen. Zij zou mij geen blik waardig keuren, als zij eenig vermoeden had, dat ik een misdadiger was. Zij beschouwt mij als een groot „restaurateur". Zij behoort niet tot de allerbeste kringen, maar ze is char mant. Ik houd er niet van om iemand te verraden en ik weet ook wel, dat ik er leelijk tegen aan kan loopen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9