Aqmda £aatste A JkowHciaat Hieuws ONZE SUCCES AANBIEDING DUURT NOG Vm. ZATERDAG 9 oct. NASSAU-TAX. Tel. 3545 Midden- en Oost-Java door zware aardbeving geteisterd. BERGEN 2e pagina le blad. Alkmaar, Maandag. ZILVEREN JUBILE BIJ DE BELASTINGEN. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer P. de Jager, kommies-verificateur, bij de Rijksbelastingen in dienst trad, voor welke gebeurtenis hij hedenmorgen in het wachtlokaal in het voormalig R. O. G. op eenvoudige wijze is gehuldigd. Om 9 uur arriveerde hij met z'n gezin in het met bloemen versierde lokaal, waar hij allereerst werd toegesproken door den heer Volkmaars, inspecteur der invoer rechten en accijnzen te Den Helder, die hem als onmiddellijke chef huldigde voor de wijze waarop hij zijn dienst vervulde en steeds vervuld had. 25 jaren dienstver band was volgens dezen weliswaar voor een gezond mensch geen krachtprestatie, doch hij huldigde hem voor de wijze waar op hij den dienst verricht had en hij sprak den wensch uit dat dit zoo zou blijven tot aan het eind van zijn dienstverrichting. Vervolgens voerde de inspecteur der di recte belastingen van de 2e afdeeling al hier, de heer Slotboom, het woord. Deze kenschetste den jubilaris als een nauwge zet, plichtsgetrouw ambtenaar, die bij controle op de plaatsen, ressorteerende onder de 2e afdeeling, niet alleen de jonge ambtenaren op hun tekortkomingen wees, doch hen tevens de kennis bijbracht, waardoor gemaakte fouten konden wor den voorkomen, zoodat de contróle ook paedagogische waarde had. Daarna sprak de ontvanger der rijksbe lastingen alhier, de heer van der Meulen, die den jubilaris ook namens het kantoor personeel geluk wenschte met dezen dag, en ofschoon hij in dienst weinig met hem in aanraking kwam, had hij toch de over tuiging dat de jubilaris de juiste man op de juiste plaats was. Als oudste ambtenaar van den z.g.n. actieven dienst trad daarna de heer Eikel boom naar voren, die memoreerde zijn eerste kennismaking met den jubilaris als collega op de suikerfabriek te Lemelerveld en hem thans huldigde namens alle amb tenaren van dien dienst als een humaan chef, die steeds bereid was hen te helpen daar waar dit noodig was. Hij bood na mens die ambtenaren een bloemenmand aan, daar het aan hen door een verbods bepaling niet mogelijk was hem een stof felijk blijk van waardeering aan te bieden. Zichtbaar onder den indruk dankte de jubilaris, die een man van weinig woor den is, voor de tot hem gesproken woor den. Hij had bij de aanvaarding van zijn ambt de gelofte afgelegd, dat hij de aan hem opgedragen diensten eerlijk en nauwgezet zou vervullen en hij vond het vanzelfsprekend dat hij dit tot nog toe had gedaan. Doch naast deze gelofte aan de belastingadministratie had hij er een aan zich zelf gedaan, n.L dat nimmer de ambtenaar in hem zou overheerschen, doch dat het mensch-zijn in de goede beteekenis er nimmer onder Hjden zou. Wanneer hij ten dien opzichte gebreken had getoond tegenover, hen die met hem door den dienst in aanraking kwamen, dan was dit een gevolg van zijn niet volmaakt mensch-zijn en geenszins om hen onaangenaam te zijn. Na nog eenige oogenblikken gezellig onder elkaar te hebben doorgebracht, was het officiëele gedeelte afgeloopen. Hedenavond wordt het feest in intie- men kring voortgezet. BENOEMD. Na afgelegd proefspel, dat Zaterdag 18 September heeft plaats gehad, is onze oud stadgenoot, de heer G. Hekket benoemd tot hoboïst (ook voor Engelsche hoorn) in het symphonie orkest te Gothenburg, (Zwe den). De heer Hekket begon zijn muzikstudie bij den heer Corn. Jonker, alhier en zette die voort aan het Conservatorium te Am sterdam, dat hij verliet met einddiploma voor piano- en hobospeL Vervolgens was hij twee jaar als eerste hoboïst werkzaam bij de Haarlemsche Orkestvereeniging. Voor den jongen musicus een mooie pro motie, te meer daar de vooruitzichten zeer goed zijn. GESLAAGD. Mej. A. Gerdes alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen voor steno ty piste, vanwege de „Vereeniging van Lee raren in Stenografie" (steno 130 lettergr. per minuut, mach. schrijven 55 lgr. per minuut) OPBRENGST COLLECTE STICHTING STEUNFONDS. Het comité bericht, dat de Zaterdag ge houden collecte 243.62 heeft opgebracht. Ten vierde moeten alle landen in Euro- peesche solidariteit gemeenschappelijk tegenstand bieden aan de afbrekende machten en eindelijk de gemeenschappe lijke gevaren begrijpen. Naar de Krupp-fabrieken. Na de groote manoeuvres te hebben bij gewoond, zijn Hitier en Mussolini gister middag uit Mecklenburg naar het in dustriegebied van West-Duitschland ver trokken. Zij hebben den nacht in den trein doorgebracht en daarna de Krupp- fabrieken bezocht. Vandaar zullen zij we der naar Berlijn terugkeeren. Mussolini is heden tegen'12 uur in Essen aangekomen om een bezoek te brengen aan de Duitsche wapenfabrieken. Hij werd op het versierde perron ontvangen door Hitier, die even te voren was aangekomen. Tezamen begaven de beide staatslieden zich daarop naar de Kruppfabrieken. In hun gezelschap bevonden zich de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, en zijn Duitsche ambtgenoot von Neurath, benevens de ambassadeur Atto- lico en von Hassell. ZWENDEL MET HYPOTHEKEN. Steeds weer slachtoffers. Ondanks het feit, dat herhaaldelijk wordt gewaarschuwd te; en. zwendel ook met het bezorgen van hypotheken, vallen er toch telkens weer slachtoffers, die te laat ontdekken, dat zij zich hebben laten bedriegen door oplichters. Thans is het weer iemand uit de ge meente Bergen, die (allicht te laat) ver moedt ten offer te zijn gevallen aan de practijken van een paar „hypotheekbezor gers", van wie één zich noemde G. A. de Mulder, wonende Govert Flinckstraat 174 te Amsterdam. Natuurlij-k willen wij nog eens waar schuwen tegen hypotheekzwendelaars, die door middel van advertenties, waarin zij tegen lage rente hypotheken aanbieden, de adressen vernemen van menschen, die gaarne een hypotheek op grond of huizen zouden willen hebben of meenen een te hooge rente voor een reeds verkregen hypotheek te betalen en gaarne deze zou den willen aflossen om er een tegen lagere rente voor te verkrijgen. Zoodra de heeren zoover zijn, weten zij den vogel reeds half geknipt. Met een auto komen, zij vóór en zij weten zóó mooi te praten, dat het slachtoffer dikwijls teekent voor een hoogere hypotheek dan aanvan kelijk de bedoeling was Immers de heeren maken het zoo ge makkelijk en de rente is zóó laag, dat het dwaas zou lijken niet op hun voorstellen in te gaan. Zij weten vertrouwen te wek ken, ook al door papieren te vertoonen, waaruit zou moeten blijken., dat zij voort durend in relatie staan met te goeder naam en faam bekende hypotheekbanken. Voordat de „hypotheekbezorgers" echter de woning van het slachtoffer verlaten, vertellen zij, dat er onkosten (ook al voor taxatie) gemaakt moeten worden en.... die kosten zijn natuurlijk voor den aan vrager. Maar om den reflectant er van te over tuigen, dat het geen zwendel is, laten zij den aanvrager een formulier teekenen, waarin de vriendelijke heeren mededeel den zich te verplichten, voor de hypotheek te zorgen en zich verplichtten het bedrag aan onkosten, dat varieert van veertig, vijftig tot zestig gulden, terug te zullen storten als de hypothezk niet tot stand komt. En de aanvragers worden door de fraaie afwikkeling van zaken zóó over tuigd, dat zij het 'gevraagde bedrag voor onkosten gaarne verstrekken. De lezer begrijpt, dat het slachtoffer in. de meeste gevallen niets meer hoort van de heeren. Soms geven zij op een informa tie ten antwoord „dat aan de zaak gewerkt wordt." Maar altijd is 't slot, dat de licht- geloovige te laat bemerkt er te zijn inge vlogen. ZIJN ZONDAGSCENTEN VERSNOEPT. Door de politie is Zaterdagavond proces verbaal opgemaakt tegen een persoon., die zich in kennelijken staat van dronkenschap in een café alhier ophield. Hij is ter ont nuchtering in bewaring gesteld. DE WEG WAS TE SMAL. Te omstreeks 7 uur vond Zaterdagavond een aanrijding plaats op den Kennemer- straatweg. De bestuurder van een perso nenauto reed in de richting Heiloo en wilde een voor hem rijdend gespan passee- ren. Juist op het moment kwam uit tegen overgestelde richting een andere perso nenauto aanrijden. De bestuurder van laatstbedoelde auto werd door den ande ren autobestuurder gedwongen zoover naar rechts uit te halen, dat hij tegen een aldaar op de parkeerstrook staand motor rijwiel aanreed. Het motorrijwiel liep hierbij een behoorlijke schade op. Door de politie is tegen eerstbedoelden autobe stuurder procesverbaal opgemaakt. DE RECHTE LIJN WAS KROM. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een wielrijder, die Zaterdag nacht onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank ver keerde, dat hij niet in staat kon worden geacht zijn rijwiel behoorlijk verder te be sturen. Voordat hij verder kon fietsen, is hij aan het bureau van politie ontnuchterd. FAILLISSEMENTEN. Ter griffie van de Arrondissements- Rechtbank is de uitdeelingslijst gedepo neerd in het faillissement van den heer W. v. d. Molen .veehouder te Alkmaar, met een uitkeering aan concurrente schuld- eischers van 25 HET MILITAIRE VLIEGVELD TE BERGEN. De Berger Winkeliersvereeniging besloot in haar buitengewone vergadering aan den Minister van Defensie een adres te zenden van gelijke strekking als door den Raad en de V. V. V. werd verzonden. Ook deze vereeniging ziet in de vestiging van het militaire vliegveld in de Berger- meer meer nadeel dan voordeel. Dit was niet het geval met de afd. Bergen van de R. K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze". Deze besloot in een buitengewone vergadering over deze kwestie met 14 tegen 6 stemmen geen adres te zenden. DIERENBESCHERMING. Zwervend, doch in zéér goede conditie, aangetroffen op den Rijksstraatweg een zwart katertje pl.m. 4 maanden oud (witte voeten en witte borst). Ter beschikking 'n zwart poesje. Beide dieren zijn te verkrijgen voor eigenaar of liefhebbers tusschen 6H7 uur bij den heer C. Verwer, inspecteur die renbescherming Baanstraat, Alkmaar. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De mijnen van koning Salomo (avonturen); hoofdrol Paul Robeson. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Illusie (rom.); hoofdrol Kay Francis Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag geen matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Paarlenroof (rom.-sens.); hoofdrol Myrna Loy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Op hoop van zegen (Holl. zeemansdrama); hoofdrol Esther de Boervan Rijk. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. MOND- EN KLAUWZEER. De heer H. Blokker aan den Groeneweg 8 te Bergen verzoekt ons te melden, dat niet onder zijn vee het mond- en klauwzeer is uitgebroken, maar onder dat van den heer N. Blokker, aan den Groeneweg no. 7. De genoemde ziekte is thans ook uitgebro ken onder het vee van den landbouwer S. te Oosterland (Wieringen). Deze bij de veehouders zoo gevreesde ziek te heeft ook haar intrede gedaan in de ge meente Heiloo, z(j het niet bij koeien. Het is geconstateerd n.L bij geiten van den heer Esveldt aan den Westerweg. INLIJVING LICHTING 1938. Op 11 October a.s. zal een inlijving plaats vinden van dienstplichtigen van de le ploeg der lichting 1938, niet-voorgeoefenden, be stemd voor het 21e Regiment Infanterie (dat zijn de dienstplichtigen uit de provincie Noordholland). Deze dienstplichtigen moeten dienen tot 25 Maart 1938; de onderofficieren tot 8 October 1938. ZIEKENHULP. Men schrijft ons: Daar komen wij weer om thans aan onze medeburgers te vragen ons in staat te stellen ons werk dat wij door finan- ciëele moeilijkheden eenigeh tijd hebben moeten staken, weer te kunnen hervatten. Ons doel: het verstrekken van verster kende middelen op medisch advies is altijd heerlijk geweest voor vele behoeftige zie ken, waaronder er ook waren die nooit door een instelling van weldadigheid ge holpen zijn, doch voor wie Ziekenhulp een uitkomst bleek, toen de omstandigheden hulp dringend noodzakelijk maakten. Ziekenhulp helpt personen van alle ge zindten, wat trouwens wel algemeen be kend mag worden verondersteld. Een groep jongedames heeft zich weer spontaan bereid verklaard in de a.s. we ken de lijsten aan te bieden, waarvoor het bestuur van Ziekenhulp haar zeer dank baar is. Mocht daarop door ieder naar vermogen worden geteekend, dan zal het resultaat stellig goed zijn en daardoor aan vele lijdende medeburgers in hunne donker heid licht kunnen worden gebracht. Bij voorbaat reeds hartelijk dank daar voor! ESPERANTO. Teneinde een indruk te geven van den eenvoud van Eperanto organiseert de Neu trale Alkmaarsche Esperantisten-Vereeni- ging a.s. Woensdagavond in Central een propaganda-avond, waar de heer Joh. Man- demaker beknopt uiteen zal zetten, hoe het komt, dat Esperanto acht- tot tienmaal makkelijker te leeren is dan welke taal ook. Onze stadgenoot de heer N. H. Slinger zal aan de hand van lichtbeelden een causerie houden over zijn wereldreis. Op zichzelf is zoo'n reis al iets bijzonder, maar als alles door Esperanto zooveel eenvoudiger wordt, zooveel vlotter gaat, dan dient men daar over toch iets meer te hooren. En daarom moet men er voorloopig één avond aan kun nen wagen. Gaat dus Woensdagavond naar café Central aan het Hofplein. Later zal men dankbaar zijn dezen eersten stap ge daan te hebben. (Ziet annonce elders in dit nummer.) RENTEVERLAGING SCHULD CENTRAAL ZIEKENHUIS. Nu de gemeente er in geslaagd is het rentepercentage van de leeningen, waarin de kosten van aankoop, verbouwing en in richting van het ziekenhuis zijn opgenomen, tot 3)4 terug te brengen, bestaat er naar het B. en W. voorkomt, aanleiding om de door het ziekenhuis aan de gemeente ver schuldigde rente daarmede in overeenstem ming te brengen, zulks ingaande 1 Jan. 1938. De van de instelling te ontvangen rente en aflossing en het aan haar uit te keeren sub sidie zullen in gelijke mate verminderen. B. en W. zouden de renteverlaging willen doen ingaan op 1 Januari 1938. De schuld van het ziekenhuis bedraagt op dien datum: a. wegens bouwkosten enz. 360.702,56; b. wegens kosten van machine rieën, inrichting enz. 21.299,94, totaal f 382.002,50. Laatstgenoemd bedrag zal in 2 annuïteiten, eerstgenoemd bedrag in 62 annuïteiten moe ten worden afgelost. De bestaande annuïteiten, ad 17.365,24 en 11.374,09, totaal 28.739,33, zullen, be rekend naar een rentevoet van 3 resp. bedragen 14.321,62 en 11.212,30, totaal 25.533,92, derhalve minder f 3205,41. In verband hiermede zal het voor 1938 ten behoeve van de instelling uitgetrokken subsidie ad 43.800 kunnen worden ver minderd tot 40.600. In overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand voor de finan ciën stellen B. en W. den raad voor een desbetreffend besluit te nemen. DE TUNNEL TE VELSEN. Spoorbrug gehandhaafd? Blijkens de toelichting bij de begrooting van Waterstaat zal in het begin van het volgende jaar een aanvang worden ge maakt met de werkzaamheden voor den tunnelbouw onder het Noordzeekanaal te Velsen. Wij vernamen, dat het plan voor den bouw de goedkeuring van den minister heeft, maar dat de wijze van uitvoering nog niet definitief is vastgesteld. Het schijnt wel vast te staan, dat de spoorbrug gehand haafd blijft en dat de tunnel alleen be stemd zal worden voor het auto-verkeer. (Ongecorrigeerd.) GELD GESTOLEN IN HAAR DIENST BETREKKING. De dienstbode H. S. was bij een dominee te Oegstgeest in betrekking en op zekeren dag werd in zijn huis een taschje met huis houdgeld vermist. Het meisje zeide aanvankelijk niets van het geld af te weten, doch later bekende ze, dat zij het had gestolen. Op de zitting van de rechtbank te Den Haag trok ze deze bekentenis weer in, doch zij werd schuldig verklaard en veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Ook in hooger beroep voor het gerechts hof ontkende ze den diefstal te hebben gepleegd, doch de procureur-generaal achtte haar eveneens schuldig en vroeg dezelfde straf als de rechtbank had opgelegd, doch met een voorwaardelijk gedeelte van zes maanden. Het hof veroordeelde haar tot een gevan genisstraf van twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. PROF. HUIZINGA IN HET HUWELIJKSBOOTJE. Naar wij vernemen, zal prof. dr. J. Hui- zinga (wiens literaire werken zooveel be kendheid hebben verworven) binnenkort in het huwelijk treden met mejuffrouw A. A. C. M. Schölvinck, dochter van den heer en mevrouw SchölvinckRomme te A'dam. Op 18 September hebben prof. Huizinga en mejuffrouw Schölvinck aangeteekend ten stadhuize te Leiden. DREIGEND CONFLICT BIJ DE KOOPVAARDIJ. Het collectief contract loopt af. Onder leiding van de contact-commissie van organisaties van werknemers ter koop vaardij heeft heden een gecombineerde be- sturenvergadering der aangesloten organisa ties plaats gehad, ter bespreking van het feit, dat tot op dit oogenblik geen bevredi gend resultaat voor het aangaan van een nieuw collectief contract met de bonden van werkgevers ter koopvaardij is bereikt. De besturen der werkgeversbonden had' den bericht, dat zij uiterlijk Woensdag a.s. mededeelingen omtrent hun standpunt kun nen doen. De vergadering nam het besluit om, waar de contracten 30 September eindigen, den reeders te doen weten, dat een contractlooze periode wordt afgewezen. „IK STEM MUSSERT". Nasleep van de verkiezingen voor den kantonrechter. W. O. A. K., wonende te Buurmalsen, is heden voor den kantonrechter te Utrecht ge dagvaard, ter zake, dat hij een in die ge meente gelegen onroerend goed gedeeltelijk tot reclame heeft gebezigd. Verdachte had namelijk vóór de verkiezingen een biljet op gesteld, waarop de woorden voorkwamen: „Ik stem Mussert". De kantonrechter veroordeelde K. tot een geldboete van 3. Namens requirant heeft mr. A. J. van Ves- sem uit Utrecht twee cassatiemiddelen toe gelicht. In de eerste plaats voerde hij aan onverbindendheid der verordening op grond dat de geheele gemeente „landelijk" is ver klaard en het dus in de geheele gemeente verboden is, een onroerend goed of eenige zaak, daarop aanwezig, tot reclame te bezi gen. Hierdoor verbiedt de verordening op het geheele grondgebied der gemeente be paalde drukwerken te vertoonen, ook indien men ermede loopt, of de drukwerken op een wagen rondrijdt. Want ook hierdoor wordt de onroerende grond tot reclame ge bezigd. Een zoodanig vergaand verbod acht te pleiter in strijd met art. 7 der grondwet. Zelfs indien de verordening niet onver- i ^are' 20u het ten laste «elegde feit, 6r' ?'et strafbaar 2Ün, aangezien hier geen sprake is van reclame. Het is Ne- derlandsche zede om buiten elke bedoel» van winstbejag ter gelegenheid van verkieÜ zingen of ter gelegenheid van een vergaf ring door het vertoonen van gedrukte biü jetten uiting te geven aan zijn sympath;è voor eenig ideëel streven. Dit is niet reclanïe maken, maar getuigen. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak, althans ontslag van rechtsvervolging. De procureur-generaal zal op 11 October concludeeren. KERES WINT HET TORNOOI. De partij tusschen Capablanca en Keres eindigde heden na 21 zetten in remise, zoo dat Keres met in totaal 9 punten den acht- kamp gewonnen heeft. Dit puntenaantal kan door geen der an dere deelnemers meer bereikt worden. De partij tusschen Capablanca en Keres was een Slavische verdediging met veel af- ruiL De raadsheeren verdwenen spoedig van het bord en na 21 zetten stelde de Cubaan remise voor, hetgeen onmiddellijk door Ke res aanvaard werd. EliskasesPetrov, een Hollandsche ope ning, is nog niet beëindigd. De Oostenrijker heeft een pion meer. ReshevskyFine was een aangenomen damegambiet. Wit verkreeg een sterken vrij pion op d6, doch zal zijn pion op b2 verlie zen, zoodat Fine een vrijpion op de b-lijn bezit. Over den afloop dezer party is nog niets te zeggen. RagosinFlohr, een Caro Kan-opening, is na de eerste zitting afgebroken en zal in de middaguren worden voortgezet. MUSSOLINI ALWEER NAAR BERLIJN. Na zijn bezoek aan de Krupp fabrieken. Hitier en Mussolini werden bq hun bezoek aan de Krupp-fabrieken te Essen verwel komd door dr. Krupp von Behlen und Hal- bach, die het een en ander over de organi satie van het concern vertelde. Achtereen volgens werden daarop verschillende af- deelingen bezichtigd, waar het werk ge woon doorging. De duce trad meermalen in den kring der arbeiders. Bij het verlaten der fabriek werden de gasten luide toege juicht. Om half twaalf heeft Mussolini Es sen per specialen trein verlaten op weg naar Berlijn. Kort daarna aanvaardde ook Hitier de reis naar de hoofdstad. Berlijn biedt op het oogenblik een feeste- lqken aanblik. De zonovergoten hoofdstad gelqkt een vlaggenzee. Zes rijen vlaggen en duizenden doeken zqn aangebracht langs den weg, waarlangs Mussolini vanmiddag de stad binnen zal trekken. De politie spant reeds overal touwen voor de afzetting. De Duitsche radiostations zullen morgen tegen zeven uur de groote betooging op het Meiveld en de redevoeringen van Hitier en Mussolini, alsmede de daarop aansluitende feestelijkheden in het stadion, uitzenden. Groote ritten speciale tarieven. Hedenmiddag meldt Aneta uit Mid den- en Oost-Java, dat dat gedeelte van Ned.-Indië door een zeer zware aard beving geteisterd is. Door deze aardbeving zijn op Midden- Java met name te Djocja, tengevolge van de zeer zware aardschokken, vele huizen gescheurd. Te Klatan stortte een verdiepings-huis in. Te Tjilatjap zijn de muren gescheurd en de daken verscho ven. Te Kediri was de aardbeving binnens huis duidelijk waarneembaar; ook te Malang werden schokken gevoeld. Het observatorium te Batavia meldt, dat twee seismografen weggeslingerd rijn. TENTOONSTELLING IN „HET DORPSHUIS". De beteekenis van het dorpehuis. Het Dorpshuis te Bergen, voor een vijftal jaren opgericht in het huis van wijlen Dr. Dekker, om daardoor de herinnering aan zijn humanitaire persoonlijkheid levendig te hou den, viert heden zijn eerste lustrum. Blijkens een bericht in ons nummer van Vrijdag, werd Zaterdag en Zondag ter eere van dit feit in het Dorpshuis een tentoon stelling gehouden van werken van thans in Bergen wonende schilders, schrijvers en componisten. De gemeenschapsidee, die het „Dorpshuis" wil bevorderen, werd hiermede op een aar dige wqze tot uiting gebracht. Men had zich terecht onthouden om een maatstaf voor het werk van deze in Bergen wonende kunste naars aan te leggen. Het feit, dat hq tot de inwoners behoorde, en zqn kunst als levens doel had gesteld, was voldoende om in deze expositie te worden opgenomen. Het volgen van dit beginsel heeft geen verwarring ge- bracht. Een Rembrandt naast een oligrafie blijft trouwens een Rembrandt. De tentoonstelling beoogde slechts, om de inwoners in de gelegenheid te stellen, gratis met het werk van de kunstenaars, die te midden van hen leven, kennis te maken. ZtJ was, met het oog daarop, slechts voor twee dagen ingericht, hetgeen wq, om het vele daaraan verbonden werk, betreuren. Een Dorpshuis wordt echter vóór alles be nut om op verschillend gebied door club avonden, kringen en cursussen het gemeen schapsleven te dienen. Wq kennen in N-H* boven het IJ geen gemeente, waar zooveel intellectueelen en kunstenaars den drang zich gevoelen om aan het gemeenschapswer deel te nemen. Het winterprogramma het Dorpshuis legt daarvan getuigenis a het groote voordeel daarvan is, dat rqk arm er van kunnen profiteeren. De tentoonstelling De tentoonstelling, waar van ieder naar slechts één of twee doeken hanSeDi

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2