löeec&ecicfit Qemeentecaden JCeck 6. School 3mgezonden Stukken JUiAticaües JBucqettif&e Stond MacfuBecichten Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht ST. PANCRAS 3e pagina le blad Zwakke tot matige zuidoostelijke wind; nevelig tot licht of half bewolkt; weinig of geen neerslag; weinig verandering in tem peratuur. Mooi herfstweer. De hooge drukking heeft zich, in beteeke- nis toenemende, naar het oosten verplaatst. De depressie in het westen nam by IJsland sterk toe en vormde een secundaire tot bij Schotland, terwijl ook in de Golf van Biscaye een ondiepe depressie ligt. Onder invloed van den oostelijken tot zuidooste lijken luchtstroom is in Duitschland, Oos tenrijk en het Alpengebied het weer fraai, behoudens ochtendnevel. De hoogste Alpen toppen hebben nog sneeuw met temperatu ren omstreeks nul graden. Ook ih Scan dinavië is het wem grootendeels fraai, maar aan de zuidelijke Noorsche kust valt regen en waait het krachtig uit zuid. Engeland heeft ook fraai weer met ochtendnevel, in Ierland en Schotland valt regen. Frankrijk heeft zware bewolking met eenigen regen in het midden en onweer aan de Middel- landsche Zeekust. Voor onze omgeving wordt nog fraai weer met ochtendnevel verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.18 uur tot 6.23 uur licht op. met het oog op de beperkte ruimte, was juist door het intieme karakter bijzonder aantrek kelijk en heeft er zeker toe bijgedragen de in Bergen, wonende kunstenaars nader tq.t de bevolking te brengen. De voorzitter van de stichting, de heer Rein Valkhoff, heette bij de opening speciaal den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen en baron Taets van Amerongen met hun echtgenooten, welkom. Onder leiding van mej. de Koo hebben de kinderen in de afgeloopen jaren van het werk in het Dorpshuis genoten, maar ook de ouderen hebben van de clubs veel geluk on dervonden. Het werk wordt uitgebreid en het voornemen bestaat om in het Dorpshuis ook meer tentoonstellingen te houden. Voor deze tentoonstelling was als voor beeld genomen de op grooten schaal georga niseerde tentoonstelling in „Het Russenduin" in 1931, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Bergen aan Zee", waartoe de heer Klomp het initiatief had genomen, zoo dat hij in zekeren zin de geestelijke vader van deze tentoonstelling is, waarvoor wij hem dankbaar zijn. Dankbaar zijn wij ook de kunstenaars en kunstenaressen, die voor twee dagen hun werk hebben afgestaan. Dank bracht spr. na mens het bestuur aan Jan Ponstyn, Sax en gebr. Min voor het inrichten van de tentoon stelling. Spr. had, als voorzitter, tijdens dit werk het gevoel gekregen onder vrienden te zijn. Beoogd wordt, dat het Dorpshuis nog meer in het hart van de Bergenaren het centrum zal worden. Spr. eindigde met den wensch, dat het Dorpshuis nog vele jubilea mag be leven. De beteekenis van het Dorpshuis. Des avonds hield mej. H. v. d. Heiden in het Dorpshuis een lezing over het onderwerp „Wat een Dorpshuis voor groot en klein kan beteekenen". Het deed weldadig aan, kennis te nemen van haar oprechtheid en eenvoudig idealis me. Haar betoog werd dan ook vol belang stelling gevolgd. Zij vertelde, hoe ons land reeds een 30 tal dorpshuizen telt, als uitvloeisel van de Toynbee-beweging, die in 1890 in Londen op kwam. Deze. beweging ontstond, doordat velen, die in de maatschappij van alles konden ge nieten, tot het besef kwamen, dat groote groepen van cultuur, natuur en kunst ver stoken waren. Zij begrepen, dat de inzet van hun persoon noodig was en vestigden zich temidden van de verschoppelingen in de achterbuurten van Londen. Hun voorbeedl leidde in verschillende ste den van ons land tot de oprichting van de in stellingen „Ons Huis", die niet zoo absoluut werkten, maar toch leemten trachten te vul len en daar, waar dit zoo noodig was, ont wikkeling te brengen. Later kwamen de Dorpshuizen op het plat teland. Mevrouw Bahler richtte te Paters- wolde het eerste dorpshuis op en als doel stelde zij zich „alle volksgroepen van de wieg tot het graf iets te geven, dat aanvullend werkt". In de verschillende dorpen zijn de behoeften verschillend. In dit pensiondorp wordt b.v. meer aan vreemde talen gedaan dan in andere dorpen. In de meeste dorpen wordt meer gedaan aan vakscholing, land bouw, huishoudcursussen, kleuterklasjes, cursussen voor aanstaande moeders, baby verzorging, consultatiebureaux voor zuige lingen en kleuters en algemeene vorming. Voorts kent men er clubs voor schoolkinde ren, die beoogen de kinderen op aardige wijze bezig te houden. Deze clubs beoogen het opnemen in een sfeer, waarin het leven hoogere eischen stelt en waarvan een op voedende invlbed uitgaat. De voorlezing van een goed boek kan van veel belang zijn voor de vorming van de kinderziel. Het lied kan leven in de clubs. Juist de zang in het Dorpshuis is een ele ment, dat bindend kan zijn. Men geeft zich daardoor gemakkelijker over aan iets ge meenschappelijks. Met nadruk waarschuwde spr. tegen te veel speciale clubs. In alle lagen van de be volking is nog behoefte aan sociale vorming, aangezien het tuchtvraagstuk nog een groot probleem is. De ry'pere jeugd in het platteland staat nog voor grootere problemen dan die van de stad. Noodzakelijk is het, de jongeren te lee- ren, hoe hun eigen krachten te gebruiken. Spr. was overtuigd, dat het aan de leiding ligt als men er niet in slaagt. Ook voor volwassenen kan het Dorpshuis door cursussen op allerlei gebied veel ge ven, voor gemeenschapsvorming. In de oude dorpsgemeenschappen waakte men voor elkanders zedelijke belangen. Van de oorspronkelijke gemeenschapsgevoelens is bitter weinig over gebleven. Wij moeten aanvaarden, dat de menschen verschillend zijn door aard, godsdienstige en politieke overtuiging, doch dat men toch belang kan stellen in het leed van anderen en eigen overtuiging meer waarde kan krijgen, door die te toetsen aan de vorming van anderen. Het Dorpshuis moet de plaats zijn, waar menschen van allerlei roeping, richting en stand met elkander samenwerken, om te luisteren naar wat in het diepste binnenste van den ander leeft, opdat over de schei dingsmuren geschouwd kan worden. Het Dorpshuis is neutraal. De neutraliteit, die alles vermijdt, wat aan- stot kan geven, werkt onproductief. De neu traliteit die gewenscht is, is deze, dat men respect heeft voor de overtuiging, die anders is als de onze. En die de menschen niet in een speciale richting wil duwen. Noodig is de geest van verdraagzaamheid, die open staat voor de meening van anderen en prijs stelt op uitwisseling van gedachten. Het Dorpshuis wil voor de kinderen geven levensblijheid; voor de jongeren levens vreugde en voor de ouderen levensverdie- ping. In het dorpshuis moet het werk gedragen worden door ieder, die er aan meewerkt. Het werk kan alleen succes hebben, wanneer het met de toewijding van het hart wordt ge daan. In dit verband eindigde spr. met een verhaal van Olaf Schreiner, over het werk van een schilder, wiens geheim was, dat hij dit met zijn hartebloed vervaardigde. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dag in voltallige zitting; voorzitter was de heer Jb. Kroonenburg, burgemeester. Als eerste punt der agenda kwam aan de orde de installatie van het nieuwe raadslid, den heer Jb. Duif. Na het afleggen van de vereischte eeden feliciteerde de voorzitter hem, daarbij den wensch uitsprekende, dat de heer Duif zijn beste krachten moge geven in het belang der gemeente. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen over het in de laatstgehouden verga dering genomen besluit om het armbestuur uit te breiden van 3 op 5 leden; hierbij werd gewezen op art. 4 en 6, welke wijziging be hoeven. De heer Kloosterboer wees op de onuit voerbaarheid van dit besluit, want, zei hij, indien de rekening der armvoogdij of be sprekingen hierover in den raad komen, zou den 4 van de 7 leden zich uit de raadszaal moeten verwijderen, en dat achtte hij hier niet toelaatbaar. De voorzitter antwoordde, dat de rekening dan in handen van de drie andere raadsle den berust. De heer Kloosterboer: Dus de wet hebben wij niet meer noodig. De voorzitter zag geen bezwaren. Weth. Duif: Kloosterboer bekleedt reeds twee jaar de beide functies van raadslid en armvoogd, hebt u het bezwaar dan niet eer der gevoeld? De heer Kloosterboer bevestigde dit, hij heeft reeds eerder gemeend te moeten be danken. De heer van Kampen drong erop aan, dat dit punt eens ernstig wordt onderzocht, de verantwoordelijkheid voor de gelden berust bij slechts drie van de zeven leden, dit zou bezwaren kunnen opleveren. Deze toestand is minder gewenscht. De voorzitter zegde toe de zaak ter bevoeg- der plaatse te onderzoeken. Verordening verbod venten van melk op Zondag. De voorzitter zei, dat deze verordening valt onder de winkelsluitingswet. De heer van Kampen was van meening, dat als de melkboer de melk uitvent, hij eerder klaar zal zijn dan als de melk uit den winkel wordt gehaald. De Zondagsrust zal er niet door worden bevorderd. Spr. zou willen bepalen tot 10 uur 's morgens. De heer Kloosterboer zei, dat er geen werkvermindering door zal ontstaan, het is alleen verplaatsing van buiten naar binnen, de melk moet nu eenmaal worden ver werkt. Het ventverbod geeft geen Zondags rust. De heer Wagenaar juichte dit voorstel toe Het halen van melk uit den winkel zal wel verminderen, de Zondagsrust wordt er mee bevorderd. Tenslotte werd het voorstel van B. en W., met de heeren van Kempen en Kloosterboer tegen, aangenomen. Benoeming gemeente-ontvanger. De aanbeveling van B. en W. luidde: L P. Peereboom, 2. F. N. Spaan. De eerste stem ming gaf als uitslag: mej. E. Gootjes 3, P. Peereboom 2, F. N. Spaan 1, C. Duif Jbz. 1 stem; de tweede stemming dito. By herstemming tusschen mej. Gootjes en den heer Peereboom, waarbij de heeren Jb. Duif en van Kampen zich onthielden van stemming wegens bloedverwantschap, kreeg mej. E. Gootjes 3 en de heer P. Peereboom 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde is geko zen als gemeente-ontvanger. Mej. Gootjes werd ter vergadering ontbo den, waarna de beëediging plaats had. De voorzitter feliciteerde haar en uitte den wensch dat zy haar taak mag vervullen, zoo als zy dat tot dusver heeft gedaan. De heer Kloosterboer voerde nog het woord over de nieuwe begraafplaats. De grond, welke verwerkt wordt, bevat veel veen; dit is toch niet toelaatbaar. De voorzitter antwoordde dat het wel eens is voorgekomen dat veen werd gevonden, doch dit was in hoofdzaak zandveen en wordt stuk geslagen. De leiding berust in handen van de Heidemaatschappij en de hoofdinspecteur heeft de zaak goedgekeurd, bovendien komt alles boven den waterspie gel te liggen, zoodat er geen hinder van kan komen. Hierna sluiting. Voor de betrekking van hoofd der o. L school te Burgerbrug hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. Voor de teekenschool van de afd. Langendijk van de Vereen, to bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland hebben zich 16 leerlingen aangemeld. Voor het vormen van twee klassen zal dit aantal te weinig zijn. Bedevaarten. Zondag hadden op Kapel te Heiloo de bedevaarten plaats van de parochie Limmen en de St. Bonifacius Maria-congregatie uit Amsterdam. Beide kerken waren tjokvoL HET NIJVERHEIDS-ONDERWIJS. De loop van het aantal leerlingen. Nu de afdeeling onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de statistiek de jongste cyfers heeft gepubliceerd betref fende het wettelijk gesubsidieerd nijver heids-onderwijs, is een overzicht te ver krijgen omtrent het beloop van de aan tallen leerlingen. Het totale aantal leerlingen van de ambachtsscholen en dergelijke is voortdu rend zeer belangrijk gestegen, namelijk van 22.000 in 1930 tot 32.600 in 1936, een totale vermeerdering dus in 6 jaar met 10.600 leerlingen of ruim 48 pet. Sinds 1910 is dit aantal vervijfvoudigd, sinds 1920 verdrievoudigd. Ook de bevolking van de nijverheids scholen en -cursussen voor meisjes, met inbegrip van het landbouwhuishoudonder- wijs, vertoont sedert 1930 een aanmerke lijke toeneming in totaal met 7.600. Een ander beeld geven de lagere avond nijverheidsscholen voor jongens, waarvan het aantal leerlingen in de jaren 1931 tot en met 1935 niet onbelangrijk is gedaald. Dit verschijnsel berust echter gedeeltelijk op een verbetering van de vroegere sta tistische cyfers; zy houdt ook verband met de ernstige werkloosheid. Van 1935 op 1936 is reeds weder een stijging te consta- teeren; dit avondonderwijs volgt de con junctuur op den voet. Ten aanzien van het nautisch onderwijs en de middelbaar-technische textiel- en kunstnijverheidsscholen valt op te merken, dat bij deze groepen eveneens een ver schuiving van de avondscholen naar de dagscholen heeft plaats gehad. De totale aantallen leerlinglesuren zijn dientenge volge niet gedaald. De vermindering van het algemeen totaal van mannelijke en vrouwelijke leer lingen in de jaren 1931 tot en met 1934 van 131.500 tot 126.900 komt in hoofdzaak voor rekening van het lager avond nijver heidsonderwijs voor jongens en van het nautisch onderwijs. Sinds 1934 laat dit algemeen totaal echter wederom een krachtige stijging zien. taire vliegveld te Bergen zeker zal worden gesticht Dit zou een bewijs genoemd kunnen worden in hoeverre wij door de militaire knoet worden geregeerd en zou zeker geen schoon beeld van de macht en het gezag van onze zoo hoog geroemden democratischen regeeringsvorm zijn. Dan beweert de heer Elte, dat de stich ting van het vliegveld Uier een voordeeltje voor Bergen en Alkmaar zou zijn. Ik ant woord hierop, dat, wanneer de bevolking te Bergen hierdoor met 350 menschen zou ver- grooten, het aantal gasten en huurders, op wier bezoek Bergen en omstreken nu eenmaal zjjn ingesteld, zeker met 2000 zal verminderen. Ook zullen er geen huizen meer worden gebouwd, evenmin als in de omstreken van Soesterberg. Vele vaste bewoners van Bergen, die niet bepaald aan deze plek zyn gebonden, zullen Bergen verlaten. De bewijzen voor deze bewering zijn er nu aL In geld uitgedrukt, zal daarom dan ook het stichten van een militair vliegkamp te Bergen van Petten tot Egmond een ramp zijn. Mij stellende op de basis van de werke lijkheid, aanvaard ik de noodzakelijkheid van de instandhouding van een weermacht, aldus de heer Elte. Ik stel mijn meening daartegenover en zeg: mij stellende op de basis van de wer kelijkheid, constateer ik, dat de weermacht, op welke schoone basis ieder land, iedere staat zich bij den krankzinnigen wedloop in de bewapening beroept, ons nog niet anders heeft gebracht dan gruweldaden, dood en verderf, honger en rampzalig veel verdriet. Wij mogen ons daarom niet op het stand punt plaatsen van de dictatuur van den generalen staf, die maar doorgaat met uit breiding van het moordend geweld, maar wij hebben ons te verzetten niet alleen tegen uitbreiding van het militarisme, maar ook hebben wy ons in te spannen, om alle geweldmiddelen, inclusief de generale staven geheel en al er over de geheele wereld te vernietigen en geen nieuwe meer te maken. Daar moet het heen! Geen uitbreiding, maar verdwijning van het geheele geweldsapparaat. Met vriendelijken dank voor de opname, C. KRILLER. Herplaatsing wegens misstelling. UITBREIDINGSPLAN ROZENSTRAAT EN OMGEVING. Het hoofd van het gemeentebestuur ven Alkmaar brengt ter algemeene kennis, det van 29 September tot en met 12 October a_s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd het door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 15 September 1937, nr. 100, vastgestelde plan van uitbreiding voor een terrein ten Westen van den Westerweg bij de Linden- laan, t.w. het terrein bestemd voor de Ro zenstraat en omgeving, overeenkomstig de bij dat besluit behoorende kaarten met toe lichtende beschrijving, van welk plan de bestemming nader is omschreven in da tevens by genoemd besluit vastgestelde be bouwingsvoorschriften. Met betrekking tot het hiervoor bedoelde uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschrif ten kunnen bij H.M. de Koningin door be langhebbenden bezwaren worden ingediend. Alkmaar, 27 September 1937. Het hoofd van het gemeentebestuur, F. H. VAN KINSCHOT. HET MILITAIRE VLIEGVELD TE BERGEN. Waardè Redactie! In Uw blad van 22 September j.1. vind ik een ingezonden stuk over het eventueel te stichten militaire vliegveld te Bergen van den heer A. J. Elte. Ofschoon het niet de bedoeling is van den heer Elte om over deze aangelegenheid in debat te treden, kan hij toch ook niet verwachten, dat zijne be weringen niet zouden mogen worden weer sproken, want U weet, wie aan den weg timmert De heer Elte beweert dan, dat een alge- heele concentratie van de luchtmacht te Soesterberg gevaarlijk zou zyn, omdat bij een onverhoedschen vyandelyken overval in eens de geheele Nederlandsche luchtmacht zou worden vernietigd. Ten einde dit te voorkomen, heeft de generale staf decentra lisatie aangenomen. Mijn antwoord hierop is, dat Soesterberg op 't oogenblik volstrekt niet het eenige militaire vliegkamp is in ons land. Er zyn zelfs al vele militaire vliegkampen en zyn de z.g. burger vliegkampen in tijden van oorlog ook geen vliegvelden, waar de generale staf iederen dag beslag op kan leggen? Zeer zeker is dat zoo. Niet alleen zal de generale staf beslag leggen op de burgervliegtuigen, maar ook op de machines en de manschappen. Van centralisatie kan dus niet worden gesproken. Maar aangenomen, dat er nog meer vliegvelden zouden moeten zyn, is het dan beslist noodig, dat deze juist daar worden gemaakt, waar dit de ondergang van ver scheidene gemeenten met zich brengt? Tenzy de heer Elte en de generale staf van ons land één groot vliegveld •willen maken, is er toch wel een plek te vinden, waar de bevolking veel minder nadeelige gevolgen zal hebben van een vliegveld, dan juist in Bergen en omgeving. Ik noem de omgeving van Enkhuizen en Medemblik. De heer Elte meent verder, dat er voor de duinstreek geen badgasten-vlucht zal plaats vinden, ik verwijs in deze slechts naar de bekende protesten en waarschu wingen van gasten en inwoners, die er reeds bij de gemeente Bergen en de V. V. V. zyn binnengekomen. De heer Elte is geen be langhebbende en daarom verwijs ik naar het oordeel van inwoners die wel belang hebbende zijn en wier meening is tot uit drukking gekomen in de vergadering van V. V. V., waarvan een uitvoerig verslag te vinden is in dit blad van 24 September. Ook refereer ik mij aan de meening van de ge meenteraad van Bergen, die unaniem be sloot aan den betreffenden minister te ver zoeken het vliegveld niet in deze naaste omgeving te stichten. Dit alles uit puur materialistisch belang, want van uitge sproken anti-militarisme is hier helaas geen sprake. De heer Elte meent verder, dat wanneer de generale staf dit noodig acht, het mili- HET HUIS VAN WIJLEN MR. W. C. BOSMAN. Ik heb kennis genomen van uw artikeltje in de Alkmaarsche Courant van 21 dezer, waarin U de vraag stelt wat er met het huis van wijlen den heer mr. W. C. Bosman zal gaan gebeuren. U doet hierbij eenige ideeën aan de hand en zou dit gebouw willen be nutten voor gemeentelijke diensten of voor huisvesting van het gymnasium. U schrijft het te zullen betreuren, indien het gebouw wordt gesloopt er hiervoor gewone huizen in de plaats zouden komen, echter ziet u er geen bezwaar in, dat de prachtige tuin wordt benut voor het aanbouwen van de noodige lokaliteiten. Het staat echter te be zien of de schoonheid van het geheel hier wel mee gebaat zou zijn. Is het niet moge lijk in dit fraaie gebouw het Stedelijk Mu seum onder te brengen? De ruimte hiervoor in het stadhuis komt dan vrij en kan weer gebruikt worden voor de gemeentelijke diensten. Deze blijven dan in het centrum der stad, hetgeen ongetwijfeld een voordeel is. U zult wellicht tegenwerpen dat het toch al gerings aantal bezoekers van het museum nog minder zal worden, indien het uit de binnenstad wordt gehaald. Dit kan echter nooit overwegend zyn, de vreemdelingen en plaatsgenooten, die er werkelijk belang in stellen, zullen er niet om wegblijven. U bij voorbaat dankend voor de eventueel te verleenen plaatsruimte, teeken ik in middels Amsterdam J. GOVERS. DIENSTPLICHT. Ontslag Buitengewóón-dienstplichtigen. Op 1 October a.a. zullen krachtens ar tikel 45 der Dienstplichtwet wegens ge- eindigden dienstplicht uit den dienst worden ontslagen alle buitengewonc- dienstplichtigen, die in den loop van dit jaar den 40-jarigen leeftijd bereiken en niet als vrijwilliger in dienst zyn by de Landmacht, de,Zeemacht of de Overzee- sche Weermacht. Belanghebbenden kunnen desgewenscht, blijkens een ter gemeente-secretarie hun ner woonplaats mondeling of schriftelijk te doen verzoeken, een bewijs van ontslag verkrijgen. Alkmaar, 27 September 1937. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. ALKMAAR. GEBOREN: Margaretha Odrada Frigidia, d. van Hen drik Willem Blom en Anna Maria Apel doorn. Hans, z. van Frederik Johannes Frederikse en Jenny Hoekstra. Johan, z. van Johan Baaieman en Francisca Petro- nella Aelen. Hendericus Cornelis Hya- cinthus, z. van Jacobus Kops en Catharina Cornelia Verbeek. Geertruida Bregitta, d. van Gerardus Veenboer en Catharina Johanna Francisca Brantjes. Theodora Margaretha Clasina, d. van Johannes Nico- laas Balder en Maria Wilhelmina Alburg. Wilhelmina Josephina, d. van Jacobus de Jager en Anna Maria Rabeling. EEN TEN ONRECHTE GEVOERDE TITEL? Geachte Redactie. In de opgave der predikbeurten, die ik des Vrijdagsavonds in Uw blad aantref, kom ik herhaaldelijk de mededeeling tegen, dat ergens zal optreden ds. Meijer, em. predt. te Heiloo. Mag ik U naai aanleiding hiervan er op wijzen dat er in Heiloo geen em. predt. van dien naam woont, wei iemand, die vermoe delijk godsdienstonderwijzer is geweest, maar die dan geen recht heeft op de bena ming emeritus predikant. Voorts dat ia verband hiermede de vraag mag worden gesteld of hij overeenkomstig het Reglement op het Godsd. Onderwijs in de Ned. Herv. kerk het recht heeft in vacante gemeente, dier kerk te preeken. Reeds vanaf haar ontstaan, na 1572, heb ben de gereformeerde gemeenten er voor gewaakt dat geen onbevoegden haar kan sels zouden betreden. Groote opofferingen heeft de toenmalige hervormde kerk zich getroost om een behoorlijke wetenschappe lijke opleiding harer predikanten te waar borgen. En nog worden in het thans van kracht zijnde reglement op het Godsdienst onderwijs in die kerk de bevoegdheden dier godsdienstonderwijzer zeer beperkt. Volgens Art. 11 mogen zij bijbellezingen houden, doch niet dan met uitdrukkelijke toestemming van den leeraar of leeraren der gemeente. Zelfs het bezit van een diploma geeft dus dezen heeren nog niet het recht in een godsdienstoefening op te treden. De regel is dan ook geworden dat slechts die godsdienstonderwijzers of onder wijzeressen, die door een Kerkeraad voor gemeentearbeid zijn aangesteld, geacht worden bevoegd te zyn tot het houden eener eenvoudige bijbellezing of -oefening. Het behoort daarom tot de taak der kerke lijke besturen er voor te waken dat geen onbevoegden den kansel beklimmen. En dat klemt te meer nu zich de pijnlijke toestand voordoet dat vrouwelijke predikanten, die haar univer sitaire opleiding wel hebben doorloopen, niet bevoegd zijn als predikanten in dé Hervormde Kerk op te treden. Dankend voor de plaatsing, Hoogachtend X. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 27 Sept. 1937. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 81 Vette koeien 165 280, handel matig; 27 Kalveren, vette 40 -ƒ 70 per K.G. 55—80 cent en gras 30— 48; 50 Nuchtere kalveren (slacht) 8 18; 29 Vette schapen 2335; 292 Vette varkens per K.G. 5559 cent handel stug; 16 Biggen van 10 weken 1923. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 Sept. 1937. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Noordholl. muizen 2.20 f 2.90, Noordholl. eigenh. 1.902, Zeeuwsche bonte en blauwe 2.402.60, Noordholl. eigenh. 2.15ƒ2.30, Zeeuwsche poters 1.601.80; Zeeuwsche Bevelan ders 22.10; Duinzandaardappelen 2.502.80; Drentsche zandaardappelen 2.252.50. Alles per H.L. Aanvoer 208000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 27 Sept. 1937. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 536 Vette koeien, le kw. 7076 cent, 2e kw. 6068 cent en 3e kw. 5060 cent per K.G. slachtgew.; 40 Melk en kalfkoeien 170230; 56 Vette kalve ren, 2e kw. 5662 cent, 3e kw. 4654 cent per K.G. levendgew.; Schapen 2430; Lammeren 17—22; 435 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 7071 cent, zware varkens 6869 cent en vette varkens 6768 cent per K.G. slachtgew.; 4 Paarden 100—170; 2 Veulens, prys niet genoteerd. NOORDSCHARWOUDE, 27 Sept. 1937. (Noordermarktbond). 4650 K.G. Roode kool 1—/ 1.30; 52200 K.G. Witte kool 1— 1.20; 4000 K.G. Uien 2—2.70, Nep 77.15, Gele drieling 2.402.60, Grove 2.30—2.90; 1700 K.G. Spercieboo- nen 5—f 8.40; 150 K.G. Bieten 1.40— 1.60. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Sept. 1937. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 1000 K.G. Aardappelen: Blauwe Eigenhei mers 2.60; 13000 K.G. Roode kool 2.70— 2.80; 65000 K.G. Witte kool 0.90—1.10; 9000 K.G. Gele kool 11.50; 4800 stuks Bloemkool le s. 7.20—f 11.95, 2e s. 1.90— 4.30; 24000 K.G. Uien 2.50—2.80, Nep 6.607, Gele drieling 2.302.50, grove 2.60—2.80; 400 K.G. Slaboonen 7 7.90; 1000 K.G. Bieten 1.50—2.40; 6800 K.G. Pe en/ 1.20—1.40; 250 K.G. Andijvie 0.80; 500 K.G. Rammenas 1.90. WARMENHUIZEN, 25 Sept. 1937. Sch. drielingen 2, Eigenheimers 1.902.60, Bintjes f 2.40; Gele Nep 6.60—6.90, Uien f 2.50—2.70, drielingen 2.30—2.50, grove 2.402.60; Groene kool f 2.40; Roode kool f 1.10—f 2.10; Gele kool 1— f 1.20; Witte kool 11.20; Slaboonen f 5.60—8; Peen 1.70. Aanvoer: 34100 K.G. Aardappelen; 1350 K.G. Gele Nep; 8800 K.G. Uien; 475 KG. Groene kool; 5600 K.G. Roode kool; 7400 K.G. Gele kool; 7400 K.G. Witte kool; 1950 K.G. Slaboonen; 500 KG. Peen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3