HET MODERNEWEGVERKEER le pagina 3e bïa3. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG g7 SEPTEMBER Binnenland Mr. Linthorst Homan over „onze plichten jegens de toekomst De taak der K.N.A.C. Dr. de Visser-monument onthuld. Glimlachje "V ■*s V v i 1937 In een der zalen van hotel Witte Brug te 's-Gravenhage heeft een aantal vertegenwoordigers van de pers gelegenheid gehad om afscheid te nemen van den heer mr. J. Lint horst Homan, die door zijn benoeming tot commissaris van H. M. de koningin in de provincie Groningen, als voor zitter van de K.N.A.C. was afgetreden en kennis te maken met den nieuwen voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en den nieuwen voorzitter van de sportcommissie der K.N.A.C., den heer L. D. baron van der Goes van Dirksland. Mr. J. Linthorst Homan heeft in deze bijeenkomst de pers dank gezegd voor het geen zij ook in het belang van de K. N. A. C. heeft gedaan, en er op gewezen, dat deze arbeid was te beschouwen als een plicht, welke zij heeft te vervullen jegens het moderne personenverkeer te land in Nederland, dat van zoo onmetelijk belang is voor alle burgers. Land en volk eischen, aldus spreker, van een ieder, die de gelegenheid heeft, openbaar werk te verrichten, dat hij zijn werk richt op het algemeen welzijn niet alleen van zijne, maar ook van volgende generaties. Daarbij moet de historische lijn in het volksbestaan steeds voor oogen worden gehouden: ons aller werk heeft het hoog ste rendement, wanneer het wordt besteed aan voortbouw, niet aan ombuiging van die lijn en ook niet aan het aanzetten der remmen, wanneer die remmen toch niet kunnen houden. De historie bewees, dat ons volk dikwijls ia gebaat geweest door het toepassen van tijdige geleidelijkheid in het aanbrengen van veranderingen.. Maar de veilige mid denkoers is zeer moeilijk. Zoo is het te begrijpen en te billijken, dat men in ons land in verkeersopzicht te rug deinst voor abrupte en totale wijzi ging, en dat men weerstand biedt aan ultramoderne denkbeelden als het opheffen van groote spoorlijnen ter verkrijging van den dan vrijkomenden baan voor aanleg van de overigens later stellig onmisbare autobanen, of aan de „hint" van Henry Ford, doorgaande kanalen te dempen voor hetzelfde doel. Maar spr. vreest, dat men nu wel wat al te voorzichtig is .terwijl toch juist tegen over het nageslacht groote voortvarend heid geboden is. Zelfs onze generatie is nog dagelijks gebaat door de machtige conceptie en uitvoering van de plannen van de doorgaande wegen (groote wegen) uit het begin der vorige eeuw. Men spotte destijds met den opzet van die plannen en met de aanduiding van het tracée door internationale eindpunten, maar later heeft imen erkend, dat kordaat doorzetten het nageslacht in hooge mate heeft doen pro- fiteeren. Plannen, welke eerst overdreven schenen, bleken veelal reeds kort nadien te bekrompen te zijn, waarvan, stedenbouw en wegenaanleg ons vele voorbeelden gaven. Spr. vreesde, dat de bekrompenheid thans nog groot is: men zie b.v. plaatse lijke acties tot het leggen van groote rijks wegen door bebouwde kommen, ja door steden, men zie het krampachtig vasthou den aan totaal verouderde tramwegen, nten zie het aarzelen en rekken, waar de verkeersontwikkeling om opheffing roept. Nederland bouwt aan zijn toekomst, wat ook de totstandkoming van we gen en bruggen getuigt, maar de vraag is gewettigd, of die toekomst ruim genoeg is gekozen. Financieele over wegingen zijn vooral thans inderdaad belangrijk, maar men blijft tezelfder tijd geld besteden aan thans overbo dige verkeersmiddelen. Geld dat is opgebracht door het normale ver keersmiddel der volgende generaties: de personenautomobiel, zulks terwijl de lasten op het wegverkeer nadruk kelijk tot een phrohibitief peil zijn opgevoerd. Dit is niet alleen een vraag van tempo, maar ook van techniek en tactiek. Zouden wij daarentegen nu verouderde toestanden doen eindigen en een waarlijk grooten specialen autoweg maken van. noord naar zuid en van oost naar west, dan zou onze daad naar spr.'s zeer stellige overtui ging hare belooning vinden in natio- nalen vooruitgang in menigerlei op zicht en veel eerder dan velen wel zouden denken. Met instemming wees spr. op het werk van de Algemeene Nederlandsche Ver- keers Federatie, in welke de K. N. A. C. met vele anderen samenwerkt en van welker werkwijze spr. eenige voorbeelden gaf. Spr .vergeet niet, dat in velerlei opzicht de tegenstand tegen den vooruitgang op verkeersgebied zeer groot is en dat een oordeel over den gang van zaken moet rekening houden met dien tegenstand. Zij, die niet gerust zijn over Nederland's in wendige verkeerstoekomst, gelijk spr., 1 Mr. J. Linthorst Homan. zijn daarom niet minder erkentelijk voor hetgeen in den allerlaatsten tijd reeds ge schiedt. Ook in dit opzicht zij de pers zich bewust van haar taak: Het redelijk beoordeelen der feiten en verhoudingen, en het leveren van opbouwende critiek hier critiek tot bouwen in den besten zin. De nieuwe voorzitter spreekt. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen heeft als voorzitter der K. N. A. C. de taak, welke de automobielclub in dit bestek heeft te vervullen, belicht. Spr. moest tot zijn leedwezen vaststel len, dat de personeele belasting ten aan zien van den grondslag motorrijtuigen een duidelijk voorbeeld is van een wetgeving, welke het tempo van den tijd niet wist bij te houden, door de personen-automobiel als een luxe object te beschouwen, welk elk gemeentebestuur practisch naar eigen inzicht kan belasten. De strijd het besef te doen doordringen en zulks op grond van goede beweegredenen, dat aan het opvoe ren der lasten een halt moet worden toe geroepen, vormt een belangrijk onderdeel van de K. N. A. C.-taak. Ernstige bezwaren had spr. ook tegen de z.g. gemeentelijke parkeerheffingen, welke ook op den vreemdeling een zeer ongastvrijen indruk maken. Het is niet de schuld van de verkeers- vereenigingen, dat zij voor het oogenblik op vele fronten moete strijden. Het tempo van de ontwikkeling van het motorverkeer schijnt dit mede te brengen. Als een der jongste voorbeelden van wellicht goed bedoelde maatregelen, doch die in hare uitwerking niet alleen het doel voorbijschieten, maar waarvan spr. ook een funeste uitwerking verwacht op ons motorvoerwezen, noemde spr. de z.g. „Rij- tijdenwet". Nog te weinig beseft men van welke wijde strekking deze regeling zal blijken te zijn, vooral voor tal van bedrij ven, dus ook het dagbladbedrijf. Men moet dit ten minste wel afleiden uit de betrekkelijk weinige belangstelling, welke deze belangrijke materie buiten deskundigen kring heeft vermogen op te wekken. Spreker was van oordeel, dat uit een en ander duidelijk bleek, hoe hij de taak der K. N. A. C. in de eerste plaats ziet: op de bres te staan voor de belangen van het automobilisme en tot de ontwikkeling hiervan bij te dragen, zonder daarbij het algemeen belang uit het oog te verliezen. Ten aanzien van de technische verkeers problemen sprak jhr. mr. Smits van Oyen als zijn overtuiging uit, dat verbetering van ons wegennet, zooveel mogelijk schei ding van verkeerssoorten, verlichting van zeer drukke weggedeelten, het opruimen van opstakels, welke opstopping in de hand werken, een deskundig verkeerstoe zicht ten zeerste zullen bijdragen de ver keersveiligheid te bevorderen. Dit echter is niet voldoende, daarnaast zal bij voortduring moeten worden ge werkt aan verbetering van de mentaliteit van den weggebruiker. Ook hierin vindt de K. N. A. C. een uitgebreide taak. Het ware te wenschen, dat ook de overheid hierin bijdroeg door in de scholen het ver- keersonderwijs verplichtend te stellen. Ten slotte zeide spr. nog een en ander over de automobielsport hier te lande. In de overtuiging, dat de ontwikkeling van het automobilisme krachtig wordt gestimuleerd door een gezonde ontwikke ling van de automobielsport, is voor de K. N. A. C. aanleiding geweest zich met steeds meer ijver aan dit onderdeel van haar taak te wijden. Dit te meer, aangezien zij er van over tuigd is, dat ons land er bij gebaat is, te kunnen beschikken over goedgetrainde automobilisten, nu steeds meer blijkt, wel ke belangrijk rol de automobiel in de ure des gevaars speelt. Een en ander was aanleiding er toe over te gaan de voorzitter van de leicjing van de sportcommissie te ontlasten en deze com missie een eigen voorzitter te geven. Het bestuur prijst zich gelukkig, dat het zijn lid L. D. baron van der Goes van Dirxland bereid heeft gevonden zijn krachten speci aal aan dit onderdeel van het K. N. A. C.- werk te willen wijden. Spreker besloot met er op te wijzen, dat de K. N. A. C. meent de schakel te kunnen zijn tusschen weggebruiker en overheid. Zij wil niet slechts kritiseeren doch mede- opbouwen. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 MEISJE IN KAZERNE DOODGESCHOTEN. Noodlottig toeval? Zaterdagavond is de 23-jarige R. E., uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrek king was in een villa bij Naarden, in het wachtlokaal van de Promerskazerne te Naarden doodgeschoten. Soldaten die voor het gebouw liepen hadden een schot gehoord en toen zij het wachtlokaal binnen stormden, lag het meisje op den grond. De wachtcommandant, de sergeant van O. uit Den Hag, was de eenige die met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. Hij beweerde, dat het meisje met zijn re volver had gespeeld en dat daarop een schot was afgegaan, dat haar in de neus had getroffen. Het meisje was onmiddellijk overleden, zooals de garnizoensdokter heeft kunnen vststellen. De militaire politie heeft de zaak in on derzoek en bewaart het diepste stilzwijgen. Het meisje was sinds eenige weken te Naarden in dienst. Zij was steeds oppas send en vlijtig. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. Herdenking van het 40-jarig be staan. Het 40-jarig bestaan van den den Ne- derlandschen Bond tot bestrijding der vivisectie is te Den Haag gevierd met een bijeenkomst in Pulchri Studio, voor wel ken herdenkingsavond groote belangstel ling bestond. Mr. dr. D. Albers, voorzitter van den bond, opende de bijeenkomst met een kor te inleiding. Spr. noemde verschillende voorbeelden van vivi-sectie om daarmede aan te toonen, welke afschuwelijke mishandelingen de dieren, voor vivi-sectie bestemd, moeten ondergaan en aan wel' een vreeselijk lijden zij zijn blootgesteld. De herdenkingsrede werd uitgesproken door ds. G. Westmijse uit Rotterdam, die tot onderwerp had gekozen: „Veertig jaar van strijd voor levenseerbied en weten schapsloutering." STAKING TE VAARDINGEN GEËINDIGD. Arbeiders-eischen ingewilligd. De directie van de scheepswerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardingen heeft aan de Scheepswerkliedenorganisatie medege deeld, dat indien vandaag het werk op den gewonen tijd door de stakers zal worden hervat, de gestelde looneischen zullen worden ingewilligd, hetgeen dus beteekent voor de voorklinkers eep uurloon van 50 cents, voor de bijklinkers van 48 cents en voor de aanhouders van 44 cents, voor welk uurloon dan tevens contracten zullen worden afgesloten. De stakers hebben zich onmiddellijk bereid verklaard het werk te hervatten, zoodat hiermede het conflict als geëindigd kan worden beschouwd. ONGEVAL BIJ HET RANGEEREN. Ondermachinist onder den trein. Op het tractieterrein der Nederlandsche Spoorwegen te Hengelo kwam de onder machinist H. bij het rangeeren onder een locomotief, met een ten deele afgereden been werd de man opgenomen en per Roode Kruis-auto naar het alg. ziekenhuis overgebracht. OUD-GEZANT V. S. OVERLEDEN. Grenville T. Emmet. De gezant der V. S. te Weenen, Grenvil le T. Emmet, is ten gevolge van een dub bele longontsteking, die hij bij een kou vatting had opgeloopen te Weenen, over leden. De gezant was nog slechts kort geleden van Den Haag naar Weenen overgeplaatst en had twee weken geleden zijn geloofs brieven aan den Oostenrijkschen bonds president overhandigd. Mevrouw Emmet was dezer dagen naar Nederland terugge gaan, ten einde de verhuizing te regelen. Zij werd echter gisteravond teruggeroepen, daar de toestand van den gezant ernstig was. De kinderen zouden vandaag te Wee nen aankomen MEVR. M. DE ROODE—HEIJERMANS OVERLEDEN. Gisterochtend is in de Diakonessen- inrichting aan den Overtoom te Amsterdam na een langdurig ziekbed de Amsterdam- sche teekenares en schilderes mevrouw Marie de RoodeHeijermans overleden. Zjj bereikte den leeftijd van 78 jaar. Mevrouw de Roode was een zuster van wijlen Herman Heijermans. Zij heeft zich vooral bekendheid verworven door haar teekeningen van politieke figuren. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE BREDA? Zondagmiddag werd in den kelder van het gebouw van den Kamer van Koophandel te Breda de stoker van de centrale verwarming A. L. levenloos aangetroffen. Men vermoedt, dat de man tengevolge van kolendampvergif tiging om het leven is gekomen. Het slachtoffer was gehuwd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de gemeente Hontenisse (Z.) zijn niet minde, dan drie besmettelijke ziekten vastgesteld, nL poliomyelitis anterior acu- ta, diphtherie en encephalitis lethargica. Ofschoon de ziekten thans nog slechts één geval met doodelijken afloop. Het voorkomen in drie gezinnen, is er reeds slachtoffer is het dochtertje van 9 maan den van den landbouwer L., waarbij ence- phrlitis lethargica werd geconstateerd en dat nog denzelfden dag overleed. Eenvoudig gedenkteeken voor eenvoudigen staatsman. Zaterdag is in aanwezigheid van tal van vooraanstaande personen uit den lande, een gedenkteeken te Den Haag onthuld, dat de herinnering zal levendig houden aan den Christen-staatsman, die het Christelijke deel van het Nederlandsche volk onschat bare diensten heeft bewezen. Op het kleine stukje groen aan het Be- zuidenhout, tegenover de J. P. Coenstraat, in de buurt waar dr. De Visser zijn laatste levensjaren heeft gewoond, verzamelden zich vele autoriteiten, die zich schaarden rond het borstbeeld, dat door enkele witte doeken aan de oogen was onttrokken. Daar waren de voorzitter van den minis terraad dr. H. Colijn, de minister van On derwijs, K. en W. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de minister van Defensie de heer J. J. C. van Dijk en de oudminister mr. dr. L. N. Deckers, jhr. mr. D. J. de Geer en mr. D. Fock. Op een platform tegenover het te onthul len borstbeeld hadden plaats genomen de weduwe van den overleden staatsman, familieleden alsmede de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. A. G. Sickinghe, Eerste Kamerheer en ceremoniemeester. De eerevoorzitter van het uitvoerend comité, gep. luitenant-generaal jhr. W. Röell, sprak een welkomstwoord, in de eerste plaats tot den vertegenwoordiger der Koningin. Voorts herdacht spr. het zoo vroeg overleden medelid van het comité, mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, die een groot aandeel in de totstandkoming van dit gedenkteeken heeft gehad. Rede van prof. Lohman. Hierna gaf jhr. Röell het woord aan prof. mr. B. C. de Savornin Lohman, den voorzitter van het comité van uitvoering. Deze bracht o.a. den beeldhouwer Weze laar, wien alleen fotografische afbeeldingen ten dienste stonden, warmen dank voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Prof. Lohman zette uiteen, dat dr. de Visser niet behoorde aan een bepaalde groep of party, maar aan de natie in haar geheel. De heer Lohman zeide zich te wil len bepalen tot eenige eenvoudige opmer kingen, welke hij groepeerde om twee woor den, die op het voetstuk, waarop het borst beeld rust, staan gebeiteld: „Predikant" en „Staatsman". Daarop trad mevrouw de weduwe De Visser naar voren om onder doodsche stilte het borstbeeld te onthullen. Tegelijk zette een zangkoor in en nu zagen de aanwezi gen den monoliet van Fransche kalksteen met daarboven het eenvoudige borstbeeld van dezelfde steensoort. Prof. De Savornin Lohman vroeg daarop den minister van Onderwijs het borstbeeld te willen aanvaarden, waarop de minister Slotemaker de Bruine het spreekgestoelte besteeg. De minister prees het streven van een volk om zyn groote mannen te eeren en hun herinnering levendig te houden door het plaatsen van een gedenkteeken. Niette min wilde de minister de onthulling van dit borstbeeld in breeder verband zien en hij wijdde uit over de verdiensten van dr. J. Th. de Visser. POSTZEGELS „HET KIND". Verdeeling opbrengst. Na verkregen goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken wordt dezer dagen aan plm. 350 vereenigingen var kinderbescherming het haar toe komende aandeel uitbetaald. Te zamen wordt uitgekeerd 163.456.05 (v. j. 139.775.84). De kosten van propaganda en adminis tratie bedroegen ongeveer 6'/t procent van de ontvangsten. Beslist is dat de eerstvolgende serie postzegels „Voor het kind" zal bestaan uit 5 zegels (tot dusver 4), welke aansluiten aan de laatste tariefverlaging. ZEILLOGGER NAAR DENEMARKEN VERKOCHT. De zeillogger Sch. 329 „Drie Gebroe ders" van de reederij Jac. den Duik en Zonen te Scheveningen is naar Denemar ken verkocht. De logger zal daar worden verbouwd en tot vrachtschip worden inge richt. Het schip wordt van Scheveningen naar Denemarken gesleept. PRINS BERNHARD EERE-VOORZITTER VAN DEN A. N. W. B. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft de mededeeling ontvangen, dat Z. K. H. prins Bernhard het eere-voorzitterschap van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond „A. N. W. B." heeft aan vaard. DE ZAAK-KIèS. S.D.A.P. vergadert weer. Zondagmiddag zijn de afgevaardigden van de afdeelingen der S.D.A.P. in de provincie Friesland, onder leiding van den heer J. Geerts uit Sint-Anna Parochie, voorzitter van het gewestelijk bestuur, voor de derde maal binnen enkele maanden in buitengewoon congres te Leeuwarden bij eengekomen. Ditmaal op verzoek van de afdeeling Heerenveen en een dertigtal andere afdeelingen in het centrum en Zuidoosten der provincie. Mede was een delegatie van het partijbestuur tegenwoor dig, bestaande uit de heeren ir. J. W. Albarda, Koos Vorrink en dr. W. Banning. De beide vorige congressen werden ge houden op 18 Juli en 8 Augustus j.L naar aanleiding van het feit, dat een groot aan tal Friesche afdeelingen zich ernstig ont stemd voelde over de kanslooze plaats aan den heer P. Kiès, toegewezen op de candi- dctenlijst voor Friesland voor de Tweede Kamerverkiezingen. De protesteerende afdeelingen eischten, dat thans de heer Kiès in de gelegenheid zou worden gesteld de aan het eind der tweede bijeenkomst door het partijbestuur tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen, waarvoor hem op 8 Aug. j.L de gelegenheid werd geweigerd. Het partij bestuur wenschte hieraan niet te voldoen. In de middagzitting is een motie van het gewestelijk bestuur aangenomen met 149— 109 stemmen en 20 blanco. In deze motie wordt o.a. uitgesproken, dat het congres de behandeling van de zaak-Kiès en wat daarmee verband houdt, betreurt en dat deze zaak geleid heeft tot scherpe verhou dingen in het Friesche partijleven, die ge vaar voor de eenheid opleveren. Het congres besluit de motie, aangenomen in de vergadering van 8 Aug. j.L in te trek ken en van verdere discussies af te zien. Na deze stemming sloot de voorzitter het congres, waarna ongeveer tweehonderd af gevaardigden een nieuwe vergadering be legden, waarin de heer Kiès gelegenheid kreeg in een rede van ruim twee uur de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen. - DAME VAN HAAR TASCH BEROOFD. Te Amersfoort. In het bosch achter de Hooge Witte op den Utrechtscheweg te Amersfoort is mevr. v. d. E. te Delft, die bij de familie op den Utrechtscheweg gelogeerd is en met een kinderwagen in dat bosch wandelde, be roofd van een tasch met 23 aan geld en eenige voorwerpen van waarde. Een wiel rijder, die haar was voorbij gereden, keerde terug, toen hij zag, dat mevrouw v. d. E. eenige meters het bosch inliep en den kin derwagen op het pad liet staan. In dien wagen lag haar handtasch en de wielrijder nam die mee. De bestolene zette den man na, doch hij wierp zijn fiets ter zijde en vluchtte door het bosch, zijn rijwiel achter latende. Later bleek, dat dit gestolen was in Amersfoort. De politie stelt een onderzoek in. 63.000 WERKLOOZEN MINDER. In een tijdsverloop van een jaar. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er 31 Augustus 63.000 minder geregistreerde werkloozen dan eind Augustus 1936. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal geheel werkloozen op het einde van: Aug. Aug. Juli 1937 1936 1937 Gemeenten met: 100.000 en meer inw. 142.212 164.113 140.301 50.000—100.000 inw. 43.648 51.733 42.352 20.000—50.000 inw. 41.927 47.459 41.198 minder dan 20.000 inw. 90.025 118.122 89.056 Totaal 317.812 381.427 312.907 Uit bovenstaand overzicht blijkt dat er einde Augustus 1937 63.615 werkloozen minder geregistreerd waren dan einde Augustus 1936; einde Juli 1937 waren er 62.767 minder dan einde Juli 1936. Ten op zichte van Juli 1937 valt er een stijging waar te nemen van 4.905 werkloozen. Ook in 1936 steeg het aantal werkloozen in Augus tus, er waren toen 5.755 meer werkloozen ingeschreven dan einde Juli 1936. INVAL IN ROTTERDAMSCH SPEELHOL. Werkloozen verdobbelden hun steungeld. Zaterdagavond heeft de Rotterdamsche politie een inval gedaan in. een pand in de Vuykstraat te Rotterdam, waar men ver moedde dat gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Tien personen zijn naar het politiebureau overgebracht. Geregeld komen er nog klachten binnen bij de politie, dat werkloozen niet alleen hun steungeld in dergelijke inrichtingen vergokken, maar ook hun meubilair be- leenen om het befaamde „seven or eleven" te kunnen spelen. Toen er dan ook een seintje kwam, dat er in de woning van den 37-jarigen H. van de W. gegokt werd, is de politie er met den arrestantenwagen op uitgegaan. Het geheele gezelschap werd in den ar restantenwagen naar het politiebureau overgebracht, hetgeen bij het te hoop ge- loopen publiek nogal eenige sensatie ver wekte. Uit het onderzoek bleei dat H. van de W., zelf werkloos en steuntrekker, uitslui tend als „keembaas" optrad, d. w. z. niet daadwerkelijk aan het dobbelen was, maar alleen zijn departementen ter beschikking stelden. De winnaars moesten hem het gebruikelijke bedrag van 10 procent van de winst afdragen. H. van. de W. is opgesloten, de anderen zijn, nadat procesverbaals was opgemaakt, vrijgelaten. Caravaning: Rijdt toch wat voorzichtiger!! ...we zijn aan het biljarten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9