HET BETOVERDE BOS. llat in fa oufa tabakspot zat Oub-fioKanbsche Pyptabak ^Binnenland £and= en Juln&ouw Branden. Verkeersonge'ukken. „Mond- en klauwzeer zal zich nog uitbreiden". TWEEDE BLAD 3 Schoonhoven voor steun gewend en had daar te hooren gekregen, dat hij alleen dan voor steun in aanmerking kon komen, wan neer hij in het afgeloopen jaar minstens drie maanden in het „vrije bedrijf' had ge werkt. Dit had hij inderdaad gedaan, maar als los werkman had hij verschillende werkgevers gehad, zoodat het voor hem vrij moeilijk was te bewijzen, dat hij aan de eischen voor steuntrekking voldeed. Hij vond echter het gemeenteraadslid van der H. bereid een brief, door T. opgesteld, te onderteekenen, waarin van der H. ver klaarde, dat T. in het afgeloopen jaar drie maanden bij hem had gewerkt. Dit was onjuist! T. had wel langen tijd bij van der H. gewerkt, doch juist in 1936 niet Na het overleggen van den brief ontving T. steun, doch het bedrog werd ontdekt. Van het vonnis van den Rotterdamschen politierechter waren beiden in hooger be roep gegaan en voor 't Haagsche gerechts hof stond allereerst de werkman T. terecht. De procureur-generaal mr. A. Rombaeh vroeg bevestiging van het politierechter- vonnis. De verdediger, mr. G. A. Voss, wees er op, dat verdachte geheel te goeder trouw is geweest en dat hij ook zonder den bewus- ten brief voor steun in aanmerking was gekomen. Tegen P. van der H. wenschte de procu reur-generaal de gevangenisstraf af te zien omgezet in een hooge geldboete. Hij vor derde 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. De raadsman van dezen verdachte, mr. A. van Os, moest tot vrijspraak concludee- rén. Met het onderteekenen van den brief heeft hij geen enkel oogenblik willen frau deeren. Hij wilde slechts den werkman aan den steun helpen, waar deze recht op had. Elke opzet tot het plegen van een misdrijf ontbreekt. DE CONTRA-BROCHURE WESSELS. Schrijvers tot geldboeten veroordeeld. Voor de Haagsche rechtbank hebben te rechtgestaan de 35-jarige actrice J. F. M. en de 48-jarige chemiker A. van der O., die te zamen de contra-brochure Wessels hebben samengesteld, welke beleedigend werd ge acht voor den heer Wessels. Mej. M., de gescheiden vrouw van Wessels, had de gegevens verstrekt, welke van der O., die tevens directeur is van de N.V. Uitg. Mij. „De Batavier", heeft verwerkt. De rechtbank achtte de beleediging bewe zen en veroordeelde beiden tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis en wel te gen mej. M. deze straf voorwaardelijk, tegen van der O. onvoorwaardelijk. De officier van justitie had dezelfde geld boete onvoorwaardelijk voor beiden ge- e lacht. „KERK EN VREDE" DOET BEROEP OP JAPAN. Verzoek om geschil aan instelling van internationaal recht voor te leggen. Het dagelijksch bestuur van „Kerk en Vrede" heeft een adres gezonden aan de regeering van Japan en den Japanschen gezant te 's-Gravenhage, waarin het pro testeert tegen den oorlog, welken Japan tegen China voert, tegen het bombardeeren van onbeschermde steden en tegen de ver woesting van eeuwenoude beschavingswer ken en de centra van internationaal han delsverkeer. „Kerk en Vrede" doet een krachtig be roep op de Japansche regeering en het volk van Japan om dezen oorlog te staken, met het volk van China tot een vreedza me zamenwerking te komen, en dringt er bij de Japansche regeering op aan even- tueele grieven tegen de regeering van China te brengen voor het Permanente Hof van Arbitrage of het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage, welke instellingen ook met medewerking van de Japansche regeering tot stand ziin gekomen om het internationale recht dienstbaar te zijn. NIEUW LID EERSTE KAMER. Het centraal stembureau te Den Haag heeft in de vacature-Pont tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard jhr. mr. E. J. B. M. von Bör.ninghausen te Tub- bergen. MEISJE VAN DE FIETS GEWAAID. Gistermiddag is de 16-jarige H. van V. te Hoogkerk (Gr.) door een windvlaag van haar fiets geworden. Zij kwam met haar hoofd tegen een paal terecht en liep een schedelbasisfractuur op. Zy is in zeer ernstiger toestand naar het Diaconessenhuis te Groningen over gebracht. BOSCHWACHTERSZOON BEKENT. Moord met voorbedachten rade ten laste gelegd. „Het Volk" verneemt dat de 26-jarige boachwachterszoon uit Zeist, die de vorige week gearresteerd werd in verband met den moordaanslag op zijn vader, in Utrecht voor den rechter van instructie een volle dige bekentenis heeft afgelegd. Hij heeft toegegeven zijn ouderlijke woning te hebben opgezocht met het doel zijn vader te vermoorden, tegen wien hy een hevige wrok koesterde, die gevoed was door de jarenlange minachtende behandeling, wel ke de jongeman van zijn vader had onder vonden. De jongeman had, teneinde zün voorne men uit te voeren, drie jachtpatronen in zyn zak gestoken. De afgelegde verkla ringen waren van dien aard. dat de Officier van Justitie de daad als moord met voor bedachten rade zonder nadere Subsidiaire ten laste legging in de dagvaarding heeft omschreven. Tevens werd een psychiatrisch onderzoek door den Officier van Justitie wenscheiyk geacht. VROUWENLIJK OPGEHAALD. Gistermiddag is uit de Zuid-Willems vaart. onder de gemeente Berlicum (N.Br.) het lijk opgehaald van een ongeveer 25- jarig meisje. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het lijk moet réeds enkele dagen in het water hebben gelegen. VREESELIJK ONGELUK. Machinist levenloos tusschen stoommachine gevonden. Gistermiddag is de machinist van de olieslagerij der firma W. T. v. d. Ley te Langweer (Fr.) levenloos tusschen een stoommachine gevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26-jarige G. Veur'mar.s door de machine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegenwoor dig geweest. Het lijk van het slachtoffer was vreesëlijk verminkt. De ongelukkige v/as gehuwd en vader van drie kinderen. MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is het tweejarig dochtertje var» den heer D. M. uit een vier meter hoog zolderraam aan de achterkant van de ouderlyke woning aan de Eerste Spoor straat te Groningen, op straat gevallen. Het meisje liep een hersenschudding en een schedelbasisfractuur op. Zy is in ern- stigen toestand naar het r.-k. ziekenhuis te Groningen overgebracht. NIEUWE GEZANT IN ZUID-AFRIKA. Jhr. W. F. v. Lennep. De Regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. W. F. van Lennep, tot dusver gezant- Scjiapsraad te Brussel tot H. Ms. ge zant in de Unie van Zuid-Afrika. De heer van Lennep is in 1894 te Am sterdam geboren. Na het eindigen van zyn gymnasiale studiën te Haarlem en 's-Gra- verhage legde hij met goed gevolg exa men voor gezantschapsattaché en gezant schapssecretaris af. Na een jaar te Boeka rest als gezantschapsattaché te hebben doorgebracht, aanvaardde hy in 1920 een functie in. het kabinet van den minister /an buitenlandsche zaken. In 1922 ging hy als attaché near Beriyn en werd in 1924 bevorderd tot gezantschapssecretaris tweede klasse te Bern. In 1927 bekleedde hy dezen post te Con- stantinopel. Als gezantschapssecretaris eerste klasse ging hij in 1928 naar Boeka rest, en in 1931 naar Pretoria, waar hy in 1934 gezantschapsraad werd. MR. KRUSEMAN 70 JAAR. Op 1 November functie neer. legt hij zyn Vandaag heeft mr. J. Kruseman, presi dent van het Gerechtshof te Amsterdam, den 70-jarigen leeftyd bereikt. In verband hiermede zal mr. Kruseman op 1 November a.s. zyn ambt neerleggen. Mr. Kruseman is op 1 October 1928 be noemd tot president van het gerechtshof. Hij promoveerde in 1890 te Leiden en na eenige jaren als advocaat werkzaam te zyn geweest, volgde in 1904 zyn benoeming tot rechter in dt Arrondissementsrechts- rechtbank te Amsterdam. In 1910 werd hy tot raadsheer in het gerechtshof benoemd. Mr. Kruseman heeft talryke artikelen gepubliceerd op juridisch gebied. Ook was hy bestuurslid van verschillende cultu- reele en sociale instellingen. ONGEVAL BIJ AFWEEROEFENINGEN TE SOERABAJA. Commissaris van politie gewond. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst te Soerabaja. de commissaris van politie eerste klasse J. G. P. Hezemans, bevond zich eergisteravond op het terrein van de jaarmarkt in de gaskamer tot het geven van demonstraties voor het publiek, dat zich voorzien van gasmaskers, een oogenblik in de met traangas verontreinig de ruimte kon ophouden. Teneinde de gas kamer van traangas te voorzien, wilde de heer Hezemans in tegenwoordigheid van een assistent een ampulle openen, waarin zich vloeibaar traangas bevond. Wat toen precies geschied is, is nog niet bekend, doch de ampulle sprong of brak, waardoor de heer Hezemans hét vloeibare gas in zyn gelaat en in de oogen kreeg. Krimpend van Dyn werd de heer Heze mans weggeleid naar de kliniek van den oogarts dr. A. Deutman, waar bleek, dat één oog zwaar geleden had. Hoe het onge luk voor den heer Hezemans zal afloopen, kan men thans nog niet zeggen. De be handelende geneesheer verklaarde de hoop te hebben, dat de heer Hezemans geen blyvende gevolgen van dit ongeluk zal ondervinden. CHANTEUSE GEARRESTEERD. Zy liet haar stilzwijgen duur betalen. De politie heeft te Amsterdam een juf frouw aangehouden, die er haar werk van maakte in gegoede kringen relaties aan te knoopen met verschillende personen. Die relaties waren van intiemen aard en wan neer de juffrouw haar slachtoffers aan zich gebonden had, begon zij hen te drei gen met de bekendmaking vah verschil lende feiten, die voor de betrokkenen niet bepaald eervol of aangenaam waren. Uit angst verraden te zullen worden, waren deze slachtoffers dan meestal wel bereid de dame voor haar zwygen te be talen. Aangemoedigd door dat „succes" trad de juffrouw steeds brutaler op. Zij wist op deze wijze een van haar vrienden een zeer groot bedrag bij stukjes en beet jes af te persen. De betrokkene, die zich geruimen tijd uit angst door de vrouw had laten aderlaten en op deze manier ten slotte 20.000 lichter was geworden, ver loor ten laatste echter zijn geduld en riep de hulp van de zedenpolitie in. Deze is daarop overgegaan tot de arrestatie van de juffrouw, die inmiddels in het Huis van Bewaring is ingesloten. KOKENDE THEE OVER HET LICHAAM. Driejarig meisje ernstig gewond. In een woning aan de Bloemgracht te Amsterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Terwyl een meisje van 12 jaar thee inschonk, duwde een driejarig zusje haar opzy, tengevolge waarvan het oudste meisje het evenwicht verloor. De warme thee stroomde uit den theepot op het kleine meisje néér, dat ernstige brand wonden opliep aan armen, hals en hoofd. De G. G. D. vervoerde de kleine naar een der ziekenhuizen. NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Rijksdaalders geleend aan nieuwen „klant". Op de Sloterkade te Amsterdam is dezer dagen een eierenboer het slachtoffer ge worden van een nieuwe oplichterstruc. De man moest daar een party eieren afleve ren, maar de dame, die de bestelling had opgegeven, bleek niet thuis te zyn. Bij haar woning werd hy echter aangesproken door een onbekenden heer, die hem ver telde, dat hij 's middags moest terugkomen. Echter kon de eierenhandelaar ook wel wat eieren brengen bij den vriendelyken meneer thuis aan het Surinameplein. De boer noteerde de bestelling en het adres van den nieuwen klant en wilde juist weg gaan, toen de heer hem terugriep. Hij kreeg toen een verhaal te hooren, dat hierop neerkwam, dat de heer een post wissel van 47.50 moest verzenden, maar dat hij plotseling tot de ontdekking was gekomen, dat hij maar veertig gulden op zak had. Of de eierenhandelaar hem de ontbrekende drie rijksdaalders even wilde leenen? 's Middags zou het geld tegelijk met het geld van de eieren wel verrekend worden. De eierenhandelaar, die meer goed ver trouwen dan menschenkennis had, wilde zijn nieuwen klant wel even uit de verle genheid helpen. Drie harde ryksdaalders werden den heer overhandigd. Noch de ryksdaalders noch den nieuwen klant heeft de eierenhandelaar echter terug gezien. Op het adres aan 't Surinameplein bleek men den heer in het geheel niet te kennen. 227. Eindelijk was alles klaar. De kok strooide er nog wat overheen uit een zakje zette alles op een dienblaadje en hielp Anneke met de ladder en het openen van het luik. En vóór Anneke den kabouterkok had kunnen bedanken voor de hulp en voor alles wat hij voor haar gedaan had, was hij spoorloos verdwenen. 228. Met haar hoofdje stak zij nu boven het luik uit. Ze zette haar bla'd neer en keek zo eens de kamer van de heks ia. „Jasses, wat was het daar ongezellig. Een ruw houten tafel, een stoel en een stoof, kale muren daar stonden zelfs de bezem en de wandelstok van de heks ook nog! MINISTER PATIJN AANVAARDT "UN AMBT. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Patyn, heeft gistermiddag, na zijn be- ëediging, zyn ambtsbezigheden op het departement aangevangen. STRAFRECHT TEGEN RONSELEN. Vragen van den heer De Visser beantwoord. Op vragen van den heer de Visser (C.P.H.) betreffende intrekking van algemeeren maatregel van bestuur van 11 Juni 1937 in zake het dienst nemen bij een der strijdmachten in Spanje heeft de heer Goseling, minister van justitie, o.m. geantwoord: Zooals de minister van staat, minister van buitenlandsche zaken a. i. reeds me dedeelde in antwoord op de tot hem door den heer de Visser gerichte vraag van ge lijke strekking, laat de regeering, gelyk bekend verondersteld mag worden, zich met de haar ten dienste staande middelen op de hoogte houden van de ontwikkeling van zaken betreffende den strijd in Spanje. De heer de Visser had voorts gevraagd: Is de minister niet van meening dat de politiek van non-interventie heeft ge faald en deze onder de huidige omstan digheden tot gevolg heeft een eenzijdige benadeeling van te wettige Spaansehe regeering? Acht de minister het niet noodzakelijk, dat, met het oog op geroemde feiten afge zien worde van diverse maatregelen, die getroffen zyn in verband met de non- interventie en zeer in het bijzonder van den maatregel van bestuur van 11 Juni j.1., waarby het verboden wordt eenige handeling te verrichten welke hetzij op dienstneming by een der strydmachten in Spanje gericht is. hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten te bevorderen? Op deze vragen geeft de minister een ontkennend antwoord. Voorts zegt hy: De regeering heeft die maatregelen ge nomen, welke zij noodzakelijk acht om het gestelde doel te bereiken. Zoo aan de hand van het wetboek van strafrecht tegen ronselen, zooals dat met betrekking tot Spanje pleegt te geschie den, afdoende zou kunnen worden opge treden, zouden geen nadere voorzieningen zyn getroffen. DUBBELE WONING UITGEBRAND. De brandweer te Helmond werd gister avond gealarmeerd voor een brand te de Rips (N.-B.), waar een duobele arbeiders woning, bewoond door de gezinnen v. «d. W. en S. door het vuur was aangetast. Ijlings werd de motorspuit in werking gesteld, hetgeen niet veel resultaat meer opleverde, daar de beide woningen reeds zoo goed als geheel waren uitgebrand. Een gedeelte van den inboedel kon nog in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand schijnt gezocht te moeten worden in een euvel aan de schoorsteen. Merkwaardig is, dat in de laatste jaren vier andere soortgelijke woningen door dezelfde oorzaak in vlammen zyn opgegaan, name lijk door het vlam vatten van het dak op de plaats waar de schoorsteen naar buiten komt. BIJ HET OVERSTEKEN DOOR MOTORRIJWIEL GEGREPEN. G 'ermiddag is op het Zevenend te Laren de negenjarige J .V. by het over steken van den ryweg door een motor rijwiel, bestuurd door P. B. uit Hilversum, aangereden. De jongen werd enkele meters meege sleurd en bleef daarna bewusteloos op den weg liggen. Een ontboden geneesheer con stateerde een ernstige hersenschudding. hoofdwond0'"' "i verwondingen aan beide beenen. AANRIJDING MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Gistermiddag reed de motorrijder B. H., wonende aan den Osdoroerweg te Sloten (N.H.), op den Lijnderdijk langs de ring vaart van de Haarlemmermeer. Rechts van den weg stond een met een paard bespannen bakkerswagen, terwijl aan den anderen kant zich een stilstaande auto be vond. Met groote snelheid wilde H. deze voertuigen passeeren, doch hierin slaagde hy niet. Met een hevigen sla»» vloog hij tegen den bakkerswagen op. De ongeluk kige was oo slag dood. De voerman van den bakkerswagen werd by de botsing licht aan het been "nvond. Verweermiddelen tegen deze ziekte. „Ik verwacht zeker nog een belangrijke uitbreiding van het optreden van mond- en klauwzeer in de komende weken", zeide de heer P. J. 't Hooft P.J.zn., inspecteur van den Veeartsenij kundigen dienst te Den Haag, op een hem gestelde vraag. Hy grondde deze meening in de eerste plaats op de sterke styging van het aantal geconstateerde ziektegevallen. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld, in de week van 5 tot 11 September 930 ge vallen in 157 gemeenten, van 12 tot 18 Sep tember 1782 gevallen in 213 gemeenten en van 19 tot 25 September 4342 gevallen in 5919 gemeenten. De cijfers betreffen tel kens de in de betrokken week geconstateer de nieuwe gevallen. In ruim de helft der Ncderlandsche gemeenten zijn dus gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De provincies Drente en Friesland, die lang Met zorg gemêleerde, milde tabak, zuiver blad, mooi lang van snee. Die Oud-Holland- sche Pijptabak kunt U ook genieten. Vraag eens .Schout" of „Coopvaert" van Douwe Egbertsl ANNO 1753 SCHOUT 15c». COOPVAERT lOct.pi'Aon* onbesmet zyn gebleven, zijn thans ook aan getast. Op grond van zijn jarenlange erva ring meer.de onze zegsman te kunnen zeg gen, dat de tegenwoordige epizoötie bijzon der hardnekkig is, daar zy zich aan be strijdingsmiddelen weinig stoort. Ook in België en Frankrijk, welke landen zwaar door mond- en klauwzeer worden geplaagd, toont de ziekte denzelfden aard. Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krijgen, behalve misschien in Zuid- Holland, waar met een getal van 2090 in een week het toppunt wel zal zyn bereikt. De gewone maatregelen ter bestryding der ziekte zijn genomen, zooals vervoerver- boden, het plaatsen van kenteekenen enz. daar, waar de kwaal niet al te zeer om zich heen heeft gegrepen, wordt serum toege past. Intusschen is door het enorme aantal gevallen de Rijksseruminrichting te Rotter dam door haar voorraad heen geraakt en heeft het staatsveeartsenijkundig onderzoe kingsinstituut toegestaan, dat zgn. „recon valescentenserum", verkregen van herstel lende dieren, wordt verzameld. Over den duur der ziekte is weinig te voorspellen. In den staltyd, die spoedig aanbreekt, zal de verplaatsing van vee zich beperken en de voortplanting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zooge naamde „uitloopen" van de kwaal in het komende voorjaar. Toen in 1924 een groote epizoötie geheerseht had (89.000 gevallen) was in Maart 1925 het aantal gevallen op 145 teruggeloopen. Toch zyn er in 1925 nog 30.000 ge' allen geconstateerd. Het gevaar voor een dergelijk „uitloopen" is ook voor het volgend voorjaar niet denkbeeldig. Prettig zyn deze vooruitzichten niet voor de melkveehoudery, die reeds moeilijk heden genoeg had en juist een kleine ver lichting begon te voelen. De voornaamste maatregelen, waaraan de veehouders hebben te voldoen bij het optreden eener besmettelijke veeziekte in gevolge de veewet brengen wij hieronder onder de aandacht: Indien vee verschijnselen vertoont van een smettelijke veeziekte (o.a. mond- en klauwzeer) moet de eigenaar of houder hiervan terstond kennisgeven aan den bur gemeester (secretarie) en aan het politie bureau in de gemeente, waar het vee zich bevindt. De burgemeester neemt zijn maatregelen tot bestrijding der ziekte, welke worden noodig geacht onder toezicht van het districtshoofd van den Veeartsenijkundigen dienst. Deze maatregelen zyn o.a.: het plaatsen van waarschuwingsborden en ken teekenen vermeldende de ziekte en aan gevende de terreinen en gebouwen, welke verdacht worden gevaar voor besmetting op te leveren. Deze borden en kenteekenen moeten dui delijk zichtbaar worden geplaatst aan de(n) toegang (en) van de terreinen, erven en ge bouwen, waar het vee zich bevindt. Wanneer een kenteeken is geplaatst of gebouwen en terreinen verdacht worden gevaar op te leveren voor besmetting is het verkampen van vee, alsmede het ver voeren o.a. van melk, mest, hooi, stroo, touw, koedekken en stalgereedschap ver boden. Van dit vervoer kan dispensatie worden verleend en wel door den burgemeester, onder voorwaarde, dat wanneer het vervoer van melk plaats vindt, de transportkannen van tevoren behoorlijk met natronloog- oplossing worden ontsmet. Het vervoer van ziek of verdacht vee is zonder ontheffing van den burgemeester of op last van den minister verboden. Te allen tijde is het verboden ziek of ver dacht vee te koop aan te bieden, te verkoo- pen of af te leveren. De ontsmettingsmiddelen kunnen worden aangevraagd bij den burgemeester secre tarie). Wanneer vee, aan besmettelijke veeziekte lydend, is gestorven, moet hiervan terstond worden kennis gegeven aan den burge meester (secretarie) en aan de politie. Op last van den burgemeester worden de waarschuwingsborden en kenteekenen ver wijderd, zoodat dit nimmer door de men- schen zelf mag geschieden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11