£uchtuaact Jxxuteei 3ïjdschciftM JLunst en Wetenschap OUD EN IE DO RP O B D A M LANGENDIJK SCHERMERHORN BERGEN WARMEN HUIZEN HEERMUGOWAARD HEILOO -l K. WIERINGERWAARD Glimtachje afloop van verkoopingen. Werkverschaffing. DERDE BLAD Werkverschaffing: begonnen 19 Tuni ii 7Ün thans weer voor I werkverschaffing in deze gemeente is uit jeze ge_ wederom begonnen. Het aantal tewerkgestel het eerst eenige werkloozen uit aeze 110 u-.* meente tewerkgesteld bij de centrale werk- den bedraagt momenteel 18. Het werk be verschaffing van de Vier Noorder Koggen. staat uit baggeren. Reidersweg. Tengevolge van de gladheid van den I Reidersweg hebben zich eenige ongevallen voorgedaan door het uitglijden van paarden. Dezer dagen ondervond de melkrijder Raat- gers daarvan de onaangename en schadelijke gevolgen, doordat zijn paard kwam te vallen en zich verwondde, terwijl het lemoen van De koolhalerstijd komt aan, Wij schrijven thans weer October, de zomertijd heeft afgedaan. De koolcompag- ne staat voor de deur. Hoewel het nog wel wat vroeg is, zagen wij toch al menschen. den wagen geheel vernield werd. De land- dje bezig waren hun kool te oogsten, bouwer C. P. geraakte tengevolge van het uitglijden van zijn paard met zijn bovenarm bekneld tusschen het raam van zijn driewie- lige kar en een telefoonpaal. De beknelling was zoo ernstig, dat hij zich onder dokters behandeling heeft moeten stellen en hij moet voorloopig rust houden. Floraliafeestavond. Het was Zaterdagavond ruim 8 uur, toen de eere-voorzitter, de heer B. Mein- dersma, voor een tot in de uiterste hoe ken gevulde zaal, zijn openingsrede uit sprak. Spr. memoreerde de 15 jaar van het bestaan dezer vereeniging en den bloei waarin deze gedurende dit tijdsverloop is toegenomen. Tot mevr. BakkerMantel, die elk jaar een gedicht maakt, toepasse lijk voor de feesten, sprak spr. woorden van dank en erkentelijkheid. Hierna werd gezamenlijk gezongen het door mevr. Bakker gemaakte vers, waarna de heer de Groot, namens de leden in har telijke bewoordingen het bestuur compli menteerde met dit jubileum. Vervolgens werd opgevoerd door de tooneelvereeniging „Hoop doet Leven" het kluchtspel in 2 bedrijven „Henkie", en door de tooneelvereeniging „Amicitia" het tooneelspel in 3 bedrijven „Polly Per- kens". Beide stukken werden keurig op gevoerd en gaven blijk van goede instu deering. Een dankbaar applaus was dan ook welverdiend. Ook voor een samenzang van den heer A. Kluft en mevr. D. Kluft Kan toonde het publiek groote belang stelling. Door den eere-voorzitter werd namens het bestuur aan den secretaris, den heer A. Benjamin, een zilver couvert aangebo den als blijk van waardeering gedurende de 5 jaar dat hij als secretaris en eerder als bestuurslid zijn beste krachten heeft gewijd voor den bloei van de vereeniging, Als slotzang werd gezamenlijk gezongen een door den heer A. Benjamin vervaar digd feestlied. De eere-voorzitter sprak ten laatste een slotwoord, alle medewerkers, welke had den bijgedragen tot het welslagen van de zen feestavond, hartelijk dank zeggende, Het was zoo ongeveer ruim 2 uur gewor den, toch volgde nog een uurtje een gezel lig bal. Het trio Cees Nat zorgde gedurende de pauzes voor mooie muziek. Bij de groote verloting werd de hoofd prijs, een rijwiel, gewonnen door mevr. de wed. A. Kluft. Over den stand van het gewas hoort men de tuinders niet roemen. De gele kool staat er over het algemeen vrij goed voor, al zijn verscheidene akkers z.g. nateelt geheel waardeloos. De verschillende koolziekten, waarmee men jaarlijks heeft te kampen, hebben ook thans weer een vrij belangrijke schade aangericht. Ook de weersgesteldheid heeft den groei van de kool niet begunstigd. Het zal dan ook wat roodekool en Deensche witte kool aangaat in het Geestmerambacht niet mee vallen. Over de kool in de omliggende pol ders, in Anna Paulowna en andere polders, waar de Langendijker tuinders hun kool verbouwen, hoort men verschillende mee ningen. De een heeft een stuk, dat er heel goed voor staat, de ander is in iets ongun stiger conditie, terwijl ook wel klachten worden vernomen over een slechten stand der producten. Wij zullen de kooltelling wel moeten af wachten om een juist inzicht te krijgen in den totalen oogst. Aan voorspellingen wa gen wij ons niet. Aan den Langendijk heeft zoo langzamerhand het gezegde: „Wacht je voor hetgeen er niet is" burgerrecht gekre gen. Floralia-tentoonstelling R.K. scholen. Zaterdagmiddag werd in het Patro naatsgebouw de eerste Floralia-tentoon stelling der R.K. scholen geopend. Des middags verzamelde in de groote zaal een groot aantal schoolkinderen met het Be stuur van de Floraliavereeniging en de geestelijken. Er was een zeer groot aantal inzendin gen van kinderen en grootere leden, doch ook de vrije inzendingen besloegen een groote oppervlakte van de tentoonstelling. Zondagmiddag werden de deuren van de tentoonstellingszaal wederom geopend en evenals des Zaterdags was ook dezen middag de belangstelling zeer groot. Bo vendien bracht een stukje muziek er een vroolijke stemming in. Zondagavond om 8 uur werd tot prij- zenuitreiking overgegaan. De voorzitter deed mededeeling, dat ^lle kinderen geheel kosteloos eenige bloembollen mee naar huis krijgen. De pastoor verkreeg hierna het woord vqor het uitreiken van de prijzen. Holl. Mij. van Landbouw. Zaterdagavond hield de afd. Heerhugo- waard en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw een ledenvergadering in het lo kaal van den heer A. Rus. Bij de ingekomen stukken waren de ver slagen van de onder leiding van ir. Lienesch aangelegde proefvelden. Aan den heer Lie nesch zal worden medegedeeld, dat de heer L. P. van Graft in principe bereid is een gedeelte van zijn landerijen beschikbaar te stellen voor den aanleg van proefvelden. Van de afd. Heerhugowaard-Zuid van den L.T.B. was een verzoek binnengekomen om een subsidie te geven voor het schieten van koolduiven, daar deze vereeniging voor elk gedood exemplaar 20 cent uitbetaalt. Daar het belang van de verdelging dezer dieren werd ingezien, werd besloten een subsidie van f 5 te verleenen. Verder was binnengekomen een lijst van personen, die zich in het komend winter halfjaar beschikbaar stellen voor het houden van lezingen. Besloten werd om aan ir. Lienesch te ver zoeken tegen half November een inleiding te houden over het omweidingssysteem en te vens één en ander te zeggen over de afwate ring van het land. Deze bijeenkomst zal zoo mogelijk in sa menwerking met andere organisaties wor den gehouden. Vervolgens werd de agenda van de a.s. al- gemeene vergadering besproken. Als afgevaardigden naar de algemeene Vergadering werden benoemd de heeren C. Mantel en P. Molenaar. Hierop werd nog de rondvraag gehouden, die niet veel opleverde, waarna de vergade ring werd gesloten. De fancy-fair en poppen tentoon stelling in „Het Oranje Hotel". Zooals wij reeds mededeelden, mochten de poppententoonstelling en fancy fair, die ten bate van de St. Elisabethvereeniging en de R.K. Kraam-, Wijk- en Huisverzorging Za terdag in het „Oranje Hotel" door den bur gemeester mr. H. D. A. van Reenen werd geopend, zich in een groote belangstelling verheugen. De opening werd o.m. bijgewoond door de beide wethouders, terwijl voor de Alge meene Kraam- en Huisverzorging dr. van Gelder en voor Het Witte Kruis de heeren Taapken en dr. Blok aanwezig waren. Na het openingswoord van den burge meester, waarvan wij Zaterdag reeds mel ding maakten, bood dr. Poot, namens de or ganisaties aan de genoodigden ververschin- gen aan, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd. Zaterdag was het er reeds druk, doch Zondag was de drukte overweldigend en bleek de beschikbare ruimte zelfs te klein. Dank zij het feit, dat belangstellenden steeds weer nieuwe artikelen beschikbaar stelden, geraakte men desondanks niet uitverkocht, zoodat men er ook vanavond terecht kan. Algemeen betreurde men het, dat deze gezellige fancy-fair, waarvoor zooveel werk verricht was, slechts voor drie dagen was georganiseerd. Aan het doel: „versterking van de kassen van bei^ organisaties" heeft deze onderneming volkomen beantwoord en dit is ook bovenal de hoofdzaak. De inzending van de poppen, waaraan een wedstrijd was verbonden, was een succes. Er waren prachtige exemplaren. De jury, bestaande uit mevr. Boendermaker en de heeren J. C. Leyen, B. Essers en Matthieu Wiegman, kende bij monde van den heer Leyen de prijzen als volgt toe: le prijs voor de mooiste pop „Hoe heet ik", vervaardigd door zuster v. d. Vugt. le pr. voor de geestigste pop „Trees van Eg- mond", vervaardigd door mej. Betsie Ol- denburg. Eervolle vermelding ,Het dienst meisje", verv. door mej. Vronie Leijen. le pr. voor het mooiste paar „De Wintersport", vervaardigd door mej. Nora Polak. 2e pr. .Micky Mouse op Ziekenbezoek", vervaar digd door mej. A. Kruidenberg. Eervolle vermelding „Italiaansch Boerenpaar", ver vaardigd door den heer Hopman, le pr. de mooiste groep „De Dorpsdokter", inzending dr. H. Poot. 2e pr. „Klein Duimpje en de Reus met Zeven Dwergen", inzending zuster Vugt. Eervolle vermelding „Vaeantiekolo- nie", inzending mevr. J. Schmidt. Buiten gewone vermelding „Poppenkleertjes 1840", inzending mevr. Beets. Na het bekend maken van de beslissing der jury sprak de kunstschilder een bijzon der woord van dank voor de aankleeding en de decoratie, die op meesterlijke wijze wa ren verzorgd door de heeren Jaap en Ide Min, voor een deel naar ontwerpen van den kunstenaar Piet Worm. De voorzitter stelde voor den voorgedragen afgevaardigden vrij mandaat te geven. De heer Kant betreurde, dat de vergade- ONZE POSTVLUCHTEN. ring zoo laat was uitgeschreven. Spr. had Hedenmorgen te 7 uur is willen voorstellen om wat meer MLver- Batavja vertrokken de PH-ALR Reiger, I en beval de open schetsen beschikbaar te stellen. In Rotter-1 HnnHnmi, bate yan het fonL ten ierste G van Schiphol leid door den organist der Remonstrant- sche kerk te Alkmaar, die tevens als one ningsnummer een orgelsolo speelde Na afloop dankte de heer Langenbere in welgekozen woorden alle medewerkenden I met gezagvoerder Hondong. dam stond het hoofdbestuur er sceptisch Het toestel vervoert 247.64 K.G. vracht, Hollandsche Maatschappij van Land bouw. De heer A. J. C. Maas Geesteranus, die 21 jaar secretaris is geweest, gaat heen. De afd. Heiloo van de Holl. Mij. van Landbouw hield Zaterdagavond vergade ring in café Roozing. De voorzitter, de heer PFrans, opende, heette welkom en sprak zijn genoegen er over uit, dat de toestand voor den veehouder een beetje verbetert. Maar nu komt de ramp van de tongblaar weer den veestapel teisteren. Spr. hoopte, dat we deze ramp ook weer te boven zullen komen. Maar met dit al zal de toestand aan het einde van het jaar weer even slecht zijn als het vorige jaar. Met den wensch dat voor de veehouderij een betere tijd mag aanbreken, opende spreker de vergadering. Van het hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat het alle relaties met het Werk tuigenbureau heeft verbroken. Het bedrag van 10.000, dat er is was gestoken, is terug ontvangen. De vergadering nam met ge mengde gevoelens kennis van dit bericht. Er was nooit aan de afdeelingen bekend gemaakt, dat er geld in was gestoken. In behandeling kwam de agenda van de vergadering te Amsterdam op 6 October a.s. tegenover en dat standpunt vond spr. on juist Op de vergadering begint het met akkerbouw en het is akkerbouw, wat de klok slaat. En als de vergadering begint te verloopen, komt de veehouderij aan de beurt. Het wordt tijd, dat het hoofdbestuur een anderen koers inslaat, wat ook wel blijkt, omdat er sinds 1931 een 1340 leden de H. M. v. L. den rug toekeerden. Ook nu weer komt akkerbouw met 2 candidaten en de veehouderij in Noordholland laat alles over zijn kant gaan. Spr. zou indien er ge legenheid is hierover wat willen zeggen. De voorzitter en secretaris zeiden, dat de berichten in het orgaan aan hun aandacht waren ontgaan. De vergadering was het met het betoog van den heer K. geheel eens. Als afgevaardigden waren op de agenda voorgesteld de heeren K. Kant en C. Zee man, die bij acclamatie werden benoemd. De heeren kregen vrij mandaat. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van af treding waren de heeren Frans en Maas Geesteranus en de vacature van wijlen den I heer K. Muijs. De aftredenden stelden zich niet herkiesbaar. Na uitvoerige bespreking bleek de voorzitter bereid aan te blijven als bestuurslid. De heer Maas Geesteranus was niet te bewegen om aan te blijven. Herko zen werd de heer P. Frans en gekozen de heeren K. Kant en C. Mienis Czn. Het thans fungeerende bestuur blijft aan tot 1 Januari 1938. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. Muijs, N. Bakker Hzn. en P. Groenveld. Een voorstel om de functie secr.-penn. te combineeren, werd aangehouden, omdat er reglementsherziening aan vastzit. Bij de rondvraag stelde de heer N. Bak ker Hzn. voor om den heer Maas Geestera nus tot eerelid te benoemen. De heer M. G. weerde dit voorstel met een lachend gezicht af. De voorzitter wilde het aanhouden tot Januari, ook al om dat de vergadering er pTijs op stelde. Van de gereedschappen en inventaris werden greppelploeg en veewagen verkocht, elk voor 25. Hiema sluiting. Consultatie-bureau voor zuigelingen. Het bureau, dat Vrijdagmiddag is be gonnen, bleek al dadelijk aan een behoefte te voldoen. Een 15-tal moeders waren met hun baby's aanwezig. Een compliment voor het bestuur van het Witte Kruis, dat het initiatief nam. Landbouwwin tercursus. De Landbouwwintercursus van de Holl. Mij. van Landbouw is voor hen, die de twee eerste winterhalfjaren volgden, ver lengd met een half jaar. De derde cursus is Vrijdagavond begonnen. Bedevaart op kapel. Zondag heeft de parochie Heiloo de lange reeks van bedevaarten op kapel afge sloten met een indrukwekkende bedevaart. In de tot de uiterste hoeken bezette kerk (ongeveer 1400 personen) heeft pastoor van Muijen met assistentie van de kapelaans Herzsberg en v. d. Knaap 'n plechtige hoog mis opgedragen, met predicatie van den pater. 's Middags was er lof en kruisweg en tot besluit een plechtig Te Deum Laudamus. Het zangkoor en het fanfarecorps St. Caecilia luisterden de plechtigheid op met stemmigen zang en kopermuziek. 52.42 K.G. pakketpost en 276.84 K.G. brief post. Aan boord bevinden zich vier passagiers, n.1. een voor Karachi, twee voor Batavia en een voor Bagdad. Voorts stappen onderweg nog twee passa giers te Napels in, resp. voor Calcutta en Karachi, een te Athene voor Singapore en een te Calcutta voor Bangkok. De positie der vliegtuigen is: Torenvalk, uitr., te Basrah; Valk. uitr., te Bandoeng. Wielewaal, thuis., te Jodhpoer. Artistiek en financiëel is deze avond zeer geslaagd. u ARBEIDERS-TOONEELVEREENIGÏIvr „VOORWAARTS" De erfgenamen van Rabourdin. De eerste kennismaking met de Arb tooneelver. „Voorwaarts" is een zoodanig» geweest, dat wy ervan overtuigd zijn da* meerdere zullen volgen. Wanneer men in- Het K. L. M.-vliegtuig Nandoe is gister- I derdaad voortgaat op den weg, welké thans middag op Schiphol neergestreken. Ons Genoegen. Het was Zondagavond feest in de zaal van den heer Schenk bij gelegenheid van de aanbieding van een vaandel aan de muziek- vereeniging „Ons Genoegen". De zaal was overval, toen de voorzitter van Ons Genoe gen, de heer Chr. van der Kolk Jr., met goed gekozen woorden de bijeenkomst opende en in 't bijzonder welkom heette burgemeester en mevrouw Kaan, alsmede de heer Kön- dorffer, die door zijn tegenwoordigheid blijk gaf van meeleven en -ook aan den heer Glabbeek die naast zijn taak als directeur ook zou optreden als caberetier. De uitvoering werd ingezet met een vroo lijke Wilhelminamarsch, gevolgd door an dere muziek. Het daverend applaus was ten volle verdiend. Dan werd het mooie vaan del voor den dag gehaald, waarbij door bur gemeester Kaan de vereeniging werd toe gesproken. Burgemeester Kaan dankte allen, die had den meegewerkt, om thans dit mooie vaan del te kunnen aanbieden. Hij deed dit nu met den wensch, dat de vereeniging onder de keurige leiding van den kranigen direc teur nog vele medailles zal behalen. De voorzitter sprak namens alle aanwezi gen, toen hij den burgemeester en alle 230 personen, die op de lyst hebben geteekend, hartelijk dank zegde. Een vaandel behoort in een kast, doch de heeren Oud en Braaf hebben aangeboden om die te maken, terwijl de heer Cor Bak ker voor het materieel zal zorgen. Aan den burgemeester werd verzocht om de behaalde medailles aan het vaandel te hangen, aan welk verzoek met veel genoe gen werd voldaan. Als dank werd aan mevrouw Kaan een ruiker bloemen cadeau gedaan. Na de pauze verscheen de heer Glabbeek ten tooneele om ons te laten hooren, dat hij behalve een uitstekend directeur ook een eerste klas caberetier is. Met een prachtige voordracht en een wel luidende stem werden mooie liedjes naar voren gebracht, waarbij hij op uitstekende wijze geacompagneerd werd door den heer Visser. De heer v. d. Kolk sprak ten slotte een dankwoord tot den heer Glabbeek voor het geen deze gedaan had voor het welslagen van dezen avond, terwijl als blijk van waar deering een prachtige bloemenmand werd aangeboden, die onder hartelyken dank werd aanvaard. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ LANDING BESCHADIGD. Bestuurder ongedeerd. Door te langzaam binnenkomen is een militaire Fokker C. 5 gistermiddag om streeks vijf uur boven Schiphol van ge ringe hoogte afgegleden en ietwat onfor tuinlijk op den grond terecht gekomen. Hierdoor werd een vleugel beschadigd, terwijl een wiel brak. Het vliegtuig dat 641 was genummerd, werd bestuurd door luitenant Zondervan, die na de landing het toestel geheel onge deerd verliet. De uitgever J. J. Lispet, te Hilversum, zond ons een nummer van het ééns per maand verschijnende tijdschrift „Caecilia en de Muziek". Ziet het uiterlijk er zeer verzorgd uit, niet minder is dat het geval met den in houd, die aandacht schenkt aan verschil lende uitingen en gebeurtenissen op het gebied der muziek. „Muzikale Psychogrammen" is een we tenschappelijke bijdrage van Jan Keijzer, voorts wordt er geschreven over „gastdiri- gentschap en orkestcultuur"; de nieuwe notenschrijfmachine door Ernst Schliepe; Jean Adam Reinken en zijn Hortus Musi cus, door John Daniskas; Hans Plitzner's muzikale legende „Palestrina", besproken door Eduard Reeser. Verder vindt men er het maandelijksch overzicht in van H. W. de Ronde (de eer ste uitvoering van Alban Berg's „Lulu"; Versailles Festspielstadt; een Schubert- operette van Franz von Suppé; gramo- foonplaten als huismuziek); bespreking van nieuwe uitgaven door Wouter Paap. Uit deze opgave ziet men dat dit mu ziektijdschrift de lezers er van goed op de hoogte houdt van wat er alzoo op het ge bied der muziek voorvalt. A. K. BERGEN. Het damescomité, indertijd gevormd om door het stichten van een fonds de restau ratie van het orgel in de Ruïnekerk moge lijk te maken en daarvoor kerkconcerten heeft ingericht, een fancy-fair en een ver loting gehouden heeft, had voor j.L Vrij dag 1 Oct. wederom een concert voorbe reid, waaraan met de meeste bereidwillig heid medewerkten: de Berger koorver- eeniging en de solisten mevr. Wes terouwen van MeeterenKlaassen (so praan) en den heer Joh. Rotgans (bariton) uit Alkmaar. De heer Joh. Brands, dirigent der koor- vereeniging, had zijn ensemble voor een moeilijke opgave gesteld, want „het lied der Zee"; „de Doornenkroonbloem", bei den van Bonset, en „Tranen" v. Jac. Jan sen, zyn geen alledaagsche compositie's. Vooral „het lied der Zee" en nog meer „Tranen" schijnen ons zeer moeilijk. En het pleit voor de uitvoering dat men bij een eerste hooren van deze werken kon genieten, want erg toeschietelijk zijn ze niet, vooral „Tranen" zal veel voorberei ding gekost hebben, maar men plukt er nu dan ook de vruchten van. Het vrouwenkoor gaf ook nog eenige nummers en liet zich 't best kennen in de twee werkjes van Brands „De Stilte" en „Wohl waren es Tagen der Sonne". Beschaafd en eenvoudig, een goed ge bruik makend van haar mooi orgaan, zong mevr. van Meeteren 2 liederen van Dvo rak en Recitatief en Aria uit Handei's „Sieg der Zeit und Wahrheit"; de heer Rotgans imponeerde door stem en voor dracht in een aria uit het oratorium „Pau- lus van Mendelssohn, een lied van Loots en „Immanuël" (15e eeuwsch kerklied). Hun nummers werden op het orgel bege- Sit-downstaking van schoorsteen vegers. bewandeld is, dan kan het niet anders of succes zal het verdiende loon zijn van veel werk, dat verzet moest worden om in dit genre kunst iets goeds te bereiken. De eerste opvoering droeg nog duidelijk de sporen van het werk van een beginneling, de spelers stonden vaak wat onwennig voor het voetlicht, ze waren nog bij lange na niet op elkaar ingespeeld en naar wij meenen juist omdat de regie wat tè straf v/as doorgevoerd, wilden eenige debutanten het wat te mooi doen, uiteraard met een negatief resultaat. Want over het algemeen genomen, konden de spelers zich niet vrjj maken van een tooneelachtige houterigheid, werd er bovendien tè gearticuleerd gespro* ken, waardoor het geheel een ietwat ge* wrongen indruk maakte. Wij zijn met opzet in dit verslag begon nen met critiek, om reeds direct te wijzen op de fouten, zonder dewelke nu eenmaal geen enkele vereeniging, die de eerste schreden op de Bühne zet, het kan stellen. Maar.... hier betreffen het oneffenheden, welke door hard te blijven werken, geheel weggewerkt kunpen worden. En daartoe moet de regisseur in staat zijn. Hij toch, A. Kesselaar, die het aangedurfd heeft, zijn schouders te zetten onder een der moeilijk» ste stukken van Emile Zola, zou ongetwy* feld niet competent zijn voor zijn taak, als hij bovengeschetste tooneelonreinheden niet met den meesten spoed zou verwijderen. Is er dus eenerzijds nogal wat aan te merken op hetgeen gisteravond voor een geheel bezette zaal van het „Gulden Vlies" werd opgediend, anderzijds had de opvoe ring van „De erfgenamen van Rabourdin", vele goede momenten. Het heeft weinig zin een zoo bekend werk als dit met zijn inhoud weer te geven, van meer belang lijkt het ons spel en spelers eens wat nader onder de loupe te nemen. En als we dan beginnen met den hoofdrol speler in handen van den regisseur zelf dan moet het ons van het hart, dat zijn spel en zyn opvatting over dit stuk met kop en schouders uitsteekt boven dat van zijn medetooneelisten. Hij maakte een Ra bourdin, waarop weinig of niets viel aan te merken. Het geheele stuk door was en bleef hij de centrale figuur, hij „droeg" het stuk van het eerste tot het laatste bedrijf. En naast hem gaf J. Kesselaar een waarde volle creatie van de uiterst vermakelijke in wezen hoogst tragische figuur van Chapuzot, een kostelijk staaltje tooneel. Bij deze twee spelers mag ook de Charlotte (mej. Joh. v. Houten) genoemd worden, die na een heel zwak begin, werkelijk alleraardigst spel leverde. Dokter Maurque (J. Harder) speelde niet onverdienstelijk, doch ging zich nogal eens te buiten aan het pose-aannemen van Rabourdin, hetgeen sterk opviel. Meer te spreken zijn we over Dominique (C. Toornvliet), die met een groote dosis durf ten tooneele verscheen en het er lang niet onaardig afbracht. Het kleine rolletje van Isaak (Joh. Fakkert) werd goed volgehouden en oogstte een dankbaar ontvangst. Minder goed waren de dames Figuet en Vausard, die - de goede rollenkennis buiten beschouwing gelaten te veel haar lesje opzegden, zor.der daarbij te bedenken, dat ook spel als zoodanig vereischt is om goed tooneel voor het voetlicht te brengen. Het duo Ledoux— Eugenie voldeed goed en wisselde goede met minder goede momenten af, doch het kan met tevredenheid op de opvoering terug zien. Hetgeen zoowel voor den heer C. Bouman als voor mej. R. v. d. Goes een compliment inhöudt. Nogmaals, deze opvoering vertoonde duidelijk het spoor van een debutant met al den aankleve aan dien, doch mag als eer- stelinge niet onderschat worden, zy geeft recht om de toekomst met vertrouwen te gemoet te zien. Zoowel costumeering als décors waren welverzorgd. Voor den aanvang heeft de heer Bulens in het kort doel en streven uiteen gezet. Een hoogst dankbaar publiek heeft zyn erkentelijkheid met dit stuk op ondubbel zinnige wyze getoond door een krachtig en herhaald applaus. Maandagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer ten overstaan van no- taris Smit alhier een openbare verkooping gehouden van eigendommen van de familie Reyne. De uitslag van deze verkooping was als volgt: Een huis en erf aan de Oostzijde van de Dorpsstraat in huur tot 1 Mei bij P. de Nys, een boet en erf aan de westzijde van de Dorpsstraat, de akker bouwland, de Nieuwe Akker, ten zuiden van de Corn. de Boersloot (10 sn.), „De Schram", aldaar (5 sn.) achter Reijne aan de Corn. Bakkersloot (5 sn.) ten Noorden van de Schagersloot (9 sn.), de derde akker benoorden de Kardinaalsloot (22 sn.) Kooper de heer J. J. Reijne te Zuid- scharwoude voor 5568. Een akker „Brandoffer" bezuiden de Schildersloot (20 sn.) Kooper de heer Jb. Schoenmaker voor 38 per snees. Een akker, „Brandoffer", bezuiden de Schildersloot (20 sn.) Kooper de heer Jb. Twisker voor 43 per snees. Het andere land, in de combinatie gekocht door den heer Reyne, was in opbod gebracht tot 50, 54 en 70 per snqeg.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8