De eerste partij Euwe-Aljechin, 'Buitenland Branden. SPORT Glimlachje Betrekkelijke rust in China. Nieuwe gevechten verwacht. Betooging in Albert hall. Tegen bombardementen in China. Euwe staat iets beter. w w N Na 40 zetten afgebroken. De eerste partij. Nieuws iri 't kort. TWEEDE PLAD DE WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHTWET. Na behandeling der ingekomen stukken deelde de voorzitter der Tweede Kamer mede, dat de centrale afdeeling heeft be sloten aan de lijst der in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen toe te voe gen het wetsonwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. Tot leden van de commissie van rappor teurs voor het ontwerp tot wijziging van de dienstplicht zijn benoemd de heeren Duy- maer van Twist, Deckers, Thijssen, Schilt- huis en Bajetto. HET MOND- EN KLAUWZEER ROND DE HOOFDSTAD. 1 Reeds twee herstelverklaringen ingediend. Nog dagelijks komen op het gemeente lijke abbattoir te Amsterdam aanmeldingen binnen van gevallen van mond- en klauw zeer. Tot op heden zijn 300 gévallen geteld, dat wil zeggen, dat het vee wel haast op alle boerderijen rond Amsterdam, waarin dus begrepen zijn alle voormalige gemeen ten, zooals wel te voorzien was, door de epidemie is aangetast. Sinds jaren is een dergelijk groot aantal gévallen niet geconstateerd. Reeds zijn voor zoover officieel bekend twee herstel lingen afgegeven, zoodat de ziekte thans langzamerhand schijnt af te nemen. LOGGER BIJ SCHEVENINGEN OP HAVENHOOFD GESLAGEN. Opvarenden gered, scheepje vermoedelijk verloren. Gisternamiddag omstreeks zes uur is dé Sch. 136, de .Vrouwe Maria" in de Scheve- ningsche buitenhaven op de steenen be schoeiing gevaren en daar lek geslagen. Dé schipper C. Toet en zijn zoon konden zich in veiligheid brengen. De uitgevaren red dingboot „Zeemanshoop" behoefde geen dienst te doen. Schipper Toet was gistermiddag op de garnalenvangst gegaan, waarbij hij het anker verloor. Hij keerde daarop naar de Scheveningsche haven terug, doch voer gis termiddag op nieuw uit, nu om te trachten het anker te vinden. Ter hoogte van het wandelhoofd brak het kielzwaard van het scheepje, zoodat het vrijwel onbestuurbaar was geworden. Schipper Toet besloot dan ook onmiddellijk naar de haven terus te keeren, hetgeen intusschen alleen voor den wind mogelijk was. Alles ging goed totdat de buitenhaven was bereikt, toen de „Vrouwe Maria" waarmede het uiterst moeilijk manoeuvreeren was, op een der havenhoofden sloeg. Het scheepje, dat vijf ton meet, zat weldra rotsvast tusschen de bazaltblokken, waar het spoedig lek sloeg. Vannacht bij hoog water zal het vermoe delijk wel gehee1 vernield wórden. Het wrak ligt intusschen niet gevaarlijk voor de scheepvaart. De eigenaar van de Sch. 136, M. Toet, is niet verzekerd. DRAMA IN DE RESIDENTIE. Poging tot doodslag? Omstreeks kwart voor 10 gisteravond heeft zich in. de Jan Wapstraat een drama afgespeeld. Daar liep de 17-jarige gehuw de mej. M. de L., vergezeld van een heer, die haar zou thuis brengen naar de Ooster- wijk Bruynstraat, waar deze jonge echt- genoote bij haar ouders woont. Terwijl zij daar liep werd zij met een bijl aangevallen door haar man, den 27-jarigen H. G., die te Rijswijk woont. Hij was met dien bijl naar haar woning gegaan, maar had haar niet thuis getroffen. Nu kwam hij haar tegen. G. sloeg haar me' den bijl op het hoofd en de handen. De juffrouw werd danig toegetakeld en moest naar het zie kenhuis vervoerd worden,, waar bleek dat haar toestand niet verontrustend was. De dader is spoedig gegreoen en werd naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Hij kon gisteravond nog niet ge hoord worden omdat hij te zeer overstuur was, zoodat de aanleiding tot zijn optreden nog niet bekend is. Toestand van het slachtoffer gunstig. In verband met dezen moordaanslag vernemen wij nader, dat zoowel de dader als d® jonge vrouw nog niet konden wor den verhoord. Eerstgenoemde, die op het hoofdbureau van politie is ingesloten, was hedenoch tend nog zéér overspannen, terwijl het slachtoffer eveneens in verband met haar toestand nog met rust worden gelaten. Haar toestand was hedenochtend gelukkig niet verontrustend. TENTOONSTELLING VAN BEHANGSELPAPIER. Een tentoonstelling van historische be hangsels, afkomstig uit de collectie van het Duitsche behangselpapier Museum te Kassei wordt gehouden van 4 tot 20 Octo- ber in de toonzalen van de firma Rath Doodeheefver, Prinsengracht 730, A'dam. Mèn vindt hier behang uit alle tijden en van alle soorten, leer- en wasdoekbehang sels. Bijzonder uitgebreid is de collectie papieren behangsels. Er zijn tal van be hangsels. die bijbelsche en andere voorstel lingen geven. SPOREN GEVONDEN VAN ONDERAARDSCHE GANGEN TE BREDA. Te Breda zijn sporen gevonden van onaeraardsche gangen, welke hun uit gangspunt hebben in de nabijheid van de Koninklijke Militaire Academie, het vroegere kasteel van Breda. Deze gangen zouden in verschillende richtingen onder de binnenstad loopen. Ook onder het Valkenberg, dat aan het kasteel van Breda grenst, zijn overblijf selen van onderaardsche gangen gevon den. Het gemeentebestuur van Breda heeft zich in verbinding gesteld met eenige wichelroedeloopers. teneinde een nader onderzoek in te stellen. KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Gistermiddag is brand ontstaan in een ge- vulden hooiberg, staande nabij de kapitale boerderij van den landbouwer J. Vos aan den Zwarteweg te Oldebroek. Aangewak kerd door den vrij sterken Oostenwind sloeg het vuur over naar de op eenige meters afstand gelegen boerderij, welke met riet gedekt was, terwijl voorts de in de nabijheid staande houten schuur vlam vatte. Het vuur vond gretig voedsel ïn een groote party stroo, welke was opgeslagen in het bovenhuis van de woning. Zoowel de boerderij als de hooiberg en de schuur brandden geheel uit. Toege schoten buren en voorbijgangers slaagden er in een gedeelte van den inboedêl buitens huis te brengen. Ook enkele landbouwwerk tuigen kon men in veiligheid brengen. De nabijgelegen woning van den land bouwer R. van Wyhe liep groot gevaar door de om zich heen grijpende vlammen te worden aangetast. Dé gealarmeerde motor brandspuit van Oldebroek hield dan ook deze boerderij, nadat zij was ontruimd, nat. De afgebrande hooiberg bevatte 20.000 K.G. hooi. Het vuur is ontstaan, doordat een vier jarig dochtertje van den landbouwer Vos met lucifers had gespeeld. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. ï-mm: Wat is dat voor een boek, dat je dgar leest! O, dat heet „Hoe blijf ik lapg leven?" Aan het Noord-Ohineesche front was het gisteren betrekkelijk rustig, doch men gelooft, dat dit de stilte is, die aan den storm voorafgaat. Nu zij hun belangrijkste stellingen in Noord Hopei, Sjantoeng, Sjansi - Tsjahar en Soeijoean hebben verloren, zijn de Chir.eezen blijkbaar voornemens, zich tot het uiterste te verdedigen op hun laatste linie, die van Taijoen via Sjitsjiatsjoeng naar de Gele Rivier loopt. In deze linie worden belangrijke ver sterkingen aangelegd, terwijl nieuwe troepen uit Honan aankomen. Intusschen wachten de Japansche troepen langs den spoorweg Peiping-Hangkau en in 't Noor den van Sjantoeng op een gelegenheid om verder naar het Zuiden op te rukken. De Japansche troepen langs den spoorweg Tientsin-Poekau hebben Tetsjau geheel gezuiverd van de laatste Chineesche troe pen: zij zijn opgerukt naar Wanghojai, 8 K.M. ten zuiden van Tetsjau. Een ander detachement achtervolgt de Chineesche troepen langs den weg naar Lintsing. Dit heeft Koetsjeng reeds bereikt. Van het front in Sjansi Wordt gemeld, dat het gros van het Japansche leger Koetsjien hal verwege tusschen Taitsjau en Joeanping is binnengetrokken. Vele aanvallen van de Chineezen. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft aan de pers verklaard dat de Chineesche troepen verscheidene aanvallen van de Japansche strijdkracht ten Westen van Lotien en Lioehang heb ben afgeslagen. Bij Liangwan is het be trekkelijk kalm. De Japansche mariniers, die de Chineesche stellingen bij de Tsjit- sji-univeisiteit aanvielen, werden terug geslagen. Zij verloren tweehonderd man en een tank. Twee andere tanks werder ernstig beschadigd. De Japansche vlieg tuigen en artillerie blijven Tsjapei beste ken, zonder dat evenwel de stellingen va de Chineezen worden gewijzigd. Het bom bardement van de Jaoansche artillerie op Poetoeng, bereikte niet de Chineesche batterijen. Volgens het Chineesche Agentschap Central News hebben Japansche mari niers opnieuw een aanval gedaan op den spoorweg SjanghaiWoesoeng, de Chi neesche troepen hebben de aanvallers tot ten oosten van de lijn teruggeslagen. Elf Japansche vliegtuigen hebben heden de haven Joejoe aan de Jangtse honderd kilometer ten Zuiden van Nanking ge bombardeerd. Chineesche vliegtuigen ver sperden den terugweg bij Tangtoe en tij dens het luchtgevecht dat hier ontstond is een Japansch vliegtuig b—>ndend om laag gestort. Duizenden personen verdrongen zich gis teravond in de AlLert Hall te Londen, waar onder leiding van den aartsbisschop van Canterbury een openbare bijeenkomst werd gehouden om te protesteeren tegen de bom bardeering van niet-strijders in China. De aartsbisschop zeide, dat de moordpar tijen en de verminkingen van niet-strijden- de burgers in China der beschaafde wereld met verschrikking treffen. Wij juichen wel iswaar de protesten der regeeringen toe, 8. g2g3 e7e5; 10. Rel—f4 Pf6d7; Gisteravond is in de Dierentuinzaal onder groote belangstelling de eerste revanche- partij gespeeld om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Al- jechin. Eerste partij. Wit: dr. M. Euwe Zwart: dr. A. Aljechin 1. d2d4 d7d5; 2. c2—c4 c7—c6; 3. Pgl—f3 Pg8—f6; 4. Pbl—c3 d5xc4; 5. a2a4 Rc8—f5; 6. Pf3—e5 Pb8—d7; 7. Pe5xc4 Dd8c7; 9. d4xe5 Pd7xe5; 11. Rflg2 f7—f6 Deze variant, die een der meest karakte ristieke elementen in dé matches Euwe Aljechin schijnt te zullen gaan uitmaken (zij werd in verschillende partijen van den eersten match, o.a. partij no. 1 aangewend) zou men bijna met den naam „huisvlijtva- riant" willen betitelen. Immers, nadat dr. Euwe met zwart spelend, de eerste partij van den eersten match had verloren, slaag de hij erin, klaarblijkelijk na grondige stu die, zoowel met wit als met zwart dezelfde variant tot een overwinning voor hem te voeren (20ste en 21ste partij). Dat dr. Alje chin deze voortzetting opnieuw kiest, be wijst, dat hij intusschen de overtuiging heeft opgedaan, er met zwart een gelijk spel mede te kunnen bereiken. 12. 0—0 Ta8d8; 13. Ddl—cl Rf5—e6; Deze stelling werd ook in de 21ste partij van de eerste match bereikt en ontwikkelde zich toen in het voordeel van zwart (Euwe), voor dr. Aljechin blijkbaar thans aanleiding, zich er met een gerust geweten op in te laten. Maar de voortzetting zou de naam „huis- vlijtvariant" niet waardig zijn, indien er thans niet hier of daar een noviteit ten too- neele werd gevoerd 14. Pc3e4! Veel sterker dan in de geciteerde partij, waarin hier 14. Pc4xe5 geschiedde, besluit wit, Pc4 op het bord te laten. Het is duide lijk, dat dit paard bestemd is, zoo lang moge lijk druk op de zwarte stelling uit te oefe nen (d6). i De tekstzet is geheel nieuw. 1 4Rf8b4; Dit is beter dan Be7, daar zwart nu over de mogelijkheid beschikt, met a7a5 een belangrijk steunpunt te verkrijgen en daar op een tegenactie te baseeren. Wanneer men in aanmerking neemt, dat Aljechin hier ver moedelijk voor een verrassing was geplaatst, kwam zijn antwoord vrij snel (ongeveer na tien minuten). 15. a4a5! Met de kennelijke bedoeling a7a5 te ver hinderen. Intusschen blijft wits druk bestaan, zelfs wordt deze door den tekstzet nog ver sterkt. De schermutselingen zijn in vollen gang. 1 50—0; 16. a5a6 Geheel in overeenkomst met den geest van zijn meeste partijen met Aljechin, leidt de wereldkampioen, nauwelijks nadat het ope ningsstadium achter den rug is, de felst mo gelijke actie in. Na 16. Ta4, dat algemeen werd verwacht, is weliswaar 16c5 niet goed mogelijk wegens 17. Pe5 Fe5 (ge- Iwongen, daar Rb4 „in" staat wegens de enning van pion 15), 18. Tb4 Ef419. ^gö met aanval op e6 en b7, maar de Jooper ;aat naar e7 terug (16Re7) waarnr de partij uiterst moeilijk te beoordeelen valt De tekstzet leidt in ieder geval tot een posi tief resultaat, t.w. de verzwakking van c6. 16. b7xa6; Nu de verzwakking van c6 toch niet te ver mijden is, besluit Aljechin door de voorloo- pige winst van materiaal althans in troebel water te visschen. 17. Pc4xe5 Pd7xe5; Dat is des pudels kern. Zwart mag niet met den pion nemen (17Fe5:) we gens 18. Pg5! Rb3, 19. De3! Rd5 (deze zet is nu mogelijk omdat pion c6 niet meer ge opend is), 20. Rd5:t, Cd5:, 21. Dd3 (met aanval op d5 en h7), Pf6, 22. Pe6 met ver overing van de kwaliteit. 18.P e4c5; Met zijn karakteristieke doelbewustheid blijft Euwe streven naar een tastbaar voor deel, liever dan zich met 18. Re5:, Fe5-! (niet De5: wegens Dc6:. Rd5, Da6:!, Re4, Dc4f). 19. Pg5, Rb3, 20. Dc6:, Dc6:, 21. Rc6: in on overzienbare mogelijkheden te stooten. Zwart moet thans allereerst het looper- paar opgeven. 18. Rb4xc5; Gedwongen, want anders volgt Pa6: enz. en op 18Rc8 volgt 19. Re5ge volgd door 20. Dc4f enz. 19. Dclxc5 Men ziet nu wat wit heeft bereikt: zwarts verzwakte damevleugel vormt een overdui delijk doelwit. Bovendien heeft wit voorloo- pig de beide raadsheeren. 19g7g5; Zwart wil een der beide loopers onschade lijk maken, hetzij door ruil van Rf4 tegen Pe5, hetzij door afruil van Rg2. Op dadelijk Rd5 zou eventueel e4 hebben kunnen volgen. Wil wit Rf4 niet ruilen, dan moet hij met dien looper juist pion e2 blokkeeren. En zwart vreest blijkbaar Re5: niet in verband met een eventueelen inval op d2. 20. Rf4—e3 Re6—d5 21. Talxa6 Rd5xg2; 22. Kgl x g2 Tf8—f7; Wederom in het vooruitzicht, na algemee- nen ruil op a7 met Td8 naar d2 te komen. 23. Tfl—al Dc7—d6; Reeds moet zwart zich bij het vooruitzicht van pionverlies neerleggen. Schaken is heel eenvoudig, maar men moet het kennen. 24. Dc5xd6 Td8xd6; 25. Ta6xa7 Tfxa7; 26. Talxa7 Pe5—c4; 27. Re3—c5 Td6—e6; 28. Rc5d4 Zonder twijfel de eenvoudigste voortzet ting en als zoodanig dus het meest in over eenkomst met den stijl van dr. Euwe. Anders kwam ook 28. b3 in aanmerking: 28 Pd2, 29 Re3! En nu zou na Pb3:? het paard verloren gaan: Ta3! 28Te6xe2 29. Rd4xf6 g5—g4; Feitelijk is de strijd in hoofdzaak reeds gestreden wat overigens ook reeds tot de toeschouwers was doorgedrongen, getuige het kenmerkende geroezemoes, dat onder zulke omstandigheden pleegt op te treden. De tekstzet dreigt weliswaar mat in twee zet ten (Pe3+ en Tel), maar wit's gedwongen antwoord maakt aan allen tegenstand een einde. 30. Kg2—fl Te2—c2 Ook andere zetten baten niet. 31. Ta7g7+ Kg8—f8; 32. Tg7xg4 Pc4xb2; 33. Rf6 x b2 Tc2xb2 34. Tg4—c4 Tb2—b6; Tot overmaat van ramp moet de zwarte toren een defensieve positie innemen. 35. Kfle2 Kf8—f7; En ook met den koning kan zwart zich 'iet vry bewegen: 35Ke7?, 36. Th4 en pion h7 valt. 36. Tc4h4 Kf7—g6 37. Th4f4 Snijdt den zwarten koning af en bereidt en opmarsch der eigen majesteit voor. Voor- il niet argeloos 37. Kd3, Tb3+, 38. Kd4' wegens Tf3 en zwart maakt remise. 37Tb6—b3; Zwart op zijn beurt moet, wil hij wit's ko ning afsnijden, pion c6 in den steek laten. 38. Tf4c4 Tb3b6; Men ziet nu, dat wit langzaam maar zeker vordert. 39. Ke2e3 Kg6f5 40. g3—g4f Kfe6; Op Kg5 volgt 41. Kf3 (dreigt Tc5t), Tb3| Kg2, eventueel gevolgd door h3 en f4+. Dr. Euwe gaf hier zijn 41e zet in couvert af. Vanavond te half zeven wordt de partij voortgezet. Welk een contrast vormde het nuchtere begin van deze eerste partij om het wereld kampioenschap schaken met de pompeuze openingsceremonie van den vorigen dag. De eenige aanwijzing, dat dit het begin van de groote match was, werd gevormd door het leger fotografen, dat achter de tafel der of ficials zijn lichten liet flitsen en toestellen liet klikken op het oogenblik, dat de partij zonder plichtplegingen door den heer Sijthof werd geopend, natuurlijk op bevel van dr. Euwe, die, zooals bekend, de witte stukken had geloot. Een fraaie ruimte overigens, de groote zaal van den dierentuin te 's-Graven- hage. In verhouding tot deze afmetingen leek het publiek niet meer dan een niet al te groot groepje menschen en toch waren er meer dan tweehonderd bezoekers ten toonee- le verschenen. Aanvankelijk werd de partij onder doodsche stilte gevolgd, maar naar mate de toestand op het bord gespannender werd, nam de beheersching af en al spoedig moest het stereotiepe „ssssst" den al te luid- ruchtigen eraan herinneren, dat de beide matadoren een rustige atmosfeer van noode hadden. De karakteristieke verschillen tus schen de twee kampioenen treden ook buiten de partij scherp naar voren. Zoodra Alje chin een zet heeft gedaan werpt hij zich als het ware uit zijn stoel en doet een ^aar groote, zware stappen in de richting van het trapje, dat van het podium naar de zaal leidt. Euwe daarentegen doet rustig zijn zet ten, beziet, alvorens bedachtzaam op te staan, het slagveld nog eens met kritischen blik en wandelt dan eveneens van het bord weg, hetzij om tegen een balustrade leunend eens het aantal toeschouwers te tellen, hetzij om op zijn gemak in den stoel voor het groote demonstratiebord plaats te nemen. Wat de partij betreft, deze verliep geduren de de eerste dertien zetten juist zooals de beroemde Ermeloosche partij van de vorige match (no. 21) met dat verschil, dat ditmaal Euwe met wit en Aljechin met zwart speel de. Dit eerste gedeelte was trouwens reeds binnen tien minuten achter den rug, eerst daarna verbruikten de spelers meer bedenk tijd. Daartoe was ook ruimschoots aanleiding, want een noviteit van Euwe op den veertien-* den zet maakte den strijd niet alleen uiter mate spannend, doch niet minder moeilijk. Met ijzeren hand hield dr. Euwe echter den draad vast en wist langzaam maar zeker in het voordeel te komen, doordat hij een zwa- ren druk op Aljechins verzwakte damevleu gel uitoefende. Euwe's druk op den damevleugel leidde spoedig tot de verovering van een pion en hoewel Aljechin nog trachtte door dameruil een kans op remise te scheppen en zich ook voor het overige met man en macht te weer stelde, gelukte het hem niet tegen het klas sieke spel van zijn tegenstander stand te houden. De wereldkampioen verkreeg twee verbon den pionnen op den koningsvleugel, maakte er een toreneindspel van en daarna was de winst feitelijk slechts een kwestie van tech niek. En daar wereldkampioenen nog altijd een benijdenswaardige techniek hebben ver toond, stond het resultaat der partij vast. Toch wist de voormalige kampioen de partij tot het einde der zitting te rekken. De afgebroken stelling is echter nog steeds zeer gunstig voor dr. Euwe. Voetbal.' BAKHUYS WERD GEARRESTEERD! De politie te Rotterdam is gisteravond overgegaan tot de arrestatie van den be kenden voetballer Bakhuys, die, gelijk be kend, een dezer dagen Nederland zou ver laten om zich te Metz als beroepsspeler te vestigen. Bakhuys werd gearresteerd op vermoeden van verduistering van meubelen, welke hij te Voorschoten in huurkoop had betrokken en welke hij te Venlo kortelings heeft ver kocht. Nader wordt ons uit Rotterdam gemeld, dat de zaak tusschen Bakhuys en zijn schuldeischer reeds geregeld is, dat Bak huys daarop in vrijheid is gesteld en dat geen vervolging zal plaatsvinden. Paarden. DRAVERIJEN TE ST. MAARTENSBRUG. De uitslag van de Dinsdag te St. Maar tensbrug gehouden kortebaan-draverij en luidt als volgt: 1 Anselor, ber. J. Wagenaar, eig. J. de Vlieger, Nieuw-Vennep. 2 Sister Bond, ber. J. van Leeuwen Sr., eig. A. C. v. d. Veen, Haarlem. 3e en 4e prijs gedeeld door Worthy en Our Dream, beiden van Wijk Glimmen (Gr.) doch tot nu toe heeft de masas der Britsche burgers niet de gelegenheid gehad tot uit drukking te brengen, wat het in het diepste harer ziel en geweten gevoelde. De aartsbisschop en de op hem volgende sprekers geeselden den oorlog tegen de niet- strijdenden. Verscheidene sprekers stelden een boycot van Japansche goederen voor. Tenslotte nam de bijeenkomst een resolu tie aan, waarin de tegen de niet-strijdende burgers in China gerichte aanvallen met afschuw worden veroordeeld en tot de Brit sche regeer in g het verzoek wordt gericht onverwijd de leiding te nemen van een be weging tot gemeenschappelijke actie door middel van economische maatregelen en op andere wijze om te verhinderen, dat derge lijke aanvallen voortduren. Vergiftigde paddestoelen. - In het Ita- liaansche stadje Montecompantri zijn acht personen overleden na het gebruik van vergiftigdepaddestoelen. De winterhulp 193738 begonnen. - Gisteravond heeft in de Deutschlandhalle te Berlijn Hitier de campagne voor de win terhulp voor den winter 193738 geopend. De vergadering werd door 20.000 helpers bij het win terhulpwerk bijgewoond. Dr. Göb- bels begon met een uiteenzetting te geven van hetgeen in de afgeloopen jaren is be reikt. In de vier jaren dat het werk van de winterhulp is gedaan, werd in totaal onge veer anderhalf milliard mark bijeenge bracht. Dr. Göbbels bracht hulde aan allen, die hieraan hebben medegewerkt. Mond en klauwzeer. - Gisteren is mond- en klauwzeer geconstateerd bij een boer in Lincolnshire. De besmette dieren zijn afgemaakt. In een straal van 15 mijl van de besmette hoeve mag geen vee ver voerd worden. Ontploffing op een torpedobootjager. - Aan boord van den Griekschen torpedo bootjager Jerax is de lading van een pro jectiel ontploft, waardoor drie opvarenden omkwamen en vijf zwaar gewond werden. Twaalf duikbooten te water gelaten. - Maandag zijn te Kiel twaalf duikbooten te water gelaten. Dit flottille is genoemd naar luitenant Lohs, die in den wereldoorlog als commandant van de U.B. 57 vermaardheid heeft gekregen wegens zijn succesrijke aan vallen op den vijand. Het aantal Duitsche duikbooten, dat gereed of in aanbouw is, bedraagt thans 50. Avontuur van drie Italianen. - De „Paris Midi" verneemt uit Grenoble, dat drie Italianen, die op 28 September hadden besloten uit Acireale naar Frankrijk te gaan zonder kosten te maken, zich verborgen hadden in een wagon met kisten citroenen, die naar Modane werd verzonden. De wa gon werd echter verzegeld en met geringe snelheid naar Frankrijk'gereden. Gister avond kwam hij op het station van Modane aan. Na zes dagen opgesloten te hebben gezeten en honger en dorst te hebben ge leden, werden de totaal uitgeputte Italianen door Fransche douane-ambtenaren gevon den. Zij werden ven noodige voorzien, naar de f"""s tcrigg" cn in handen van de Itgiiaansche autoriteiten gesteld. v

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7