JladiopaxqtaMUiia ÜeuilletoH Vergadering Nederlandsche Tuindersbond. QE GOUDEN Binnenland DERDE BLAD 3 In de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag is gistermiddag een zeer drukbe zochte openbare vergadering gehouden van den Nederlandschen Tuindersbond, onder voorziterschap van den heer W. J. van Kampen. Spr. schetste den toestand in den Neder landschen tuinbouw, waaraan hij beschou wingen vastknoopte omtrent de toekomst van dezen tuinbouw en de te nemen nood zakelijke maatregelen. De moeilijkheden duren nu reeds meer dan zes jaren en er is thans nog slechts een buitengewoon geringe verruiming van den export gekomen. Toch was er, met name in Duitschland, doch ook in andere landen, reeds lang be hoefte aan tuinbouwproducten. In Duitsch land brachten de komkommers dit jaar 25 cent per stuk op, terwijl zij in Nederland worden verkocht voor 2.50 per 100 stuks. Dat desondanks niet aan Duitschland wordt verkocht, komt door den afgetakelden goe- derenruil en door de clearingmaatregelen. Zonder twijfel gaat de tuinbouw, zoodra die moeilijkheden uit den weg zullen zijn ge ruimd, weder een goede toekomst tege moet. Thans teert de Nederlandsche tuin bouw op zijn laatste krachten, terwijl zijn inventaris aan ondervoeding lijdt. Een nieuwe maatschappij schijnt eerst op de lijken van de tegenwoordige werkers te zullen worden opgebouwd. Men zal van overheidswege moeten lee- ren niet altijd in geld, maar in goederen te rekenen. De lasten, welke op den tuinbouw druk ken, zijn veel te zwaar. De richtprijzen waarborgen absoluut geen behoorlijk be staan. De tuinbouw wordt overgelaten aan wanhoop. Het is bedroevend, dat de vrucht bare akkers in ons land niet zoodanig kun nen worden bewerkt, dat de landman geen redelijk bestaan meer kan vinden. Indien niet binnen zeer korten tijd de toestand verandert, dan zal een groot deel van den Nederlandschen tuinbouw te gronde zijn gevallen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat wij onze tomaten op de mestvaalt hebben moeten brengen, terwijl andere lan den groote vraag naar dit artikel hadden. Ons afzetgebied gaat aldus verloren. De clearing met Duitschland moet aan zienlijk worden verruimd. Spr. hoopte, dat de regeering zich boven de partijen zal weten te stellen en dat zij den Nederlandschen tuinbouw weder tot export van zijn kostelijke producten in de gelegenheid zal stellen. Slechts door eensgezindheid in den tuin bouw zal deze zijn verlangens kunnen doen verwezenlijken. „De vaste lasten in den tuinbouw", door Dr. Ir. Dijt. Dr. ir. M. D. Dyt uit Haarlem sprak ver volgens over „De vaste lasten in den tuin bouw". Het vraagstuk van de vaste landen in het algemeen en van den tuinbouw in het bij zonder is een der kernvraagstukken, welke de economische politiek heeft op te lossen. Helaas echter, aldus spr., hebben de posi tieve en negatieve regeringsmaatregelen grootendeels de tendenz gehad deze pro blemen te ontloopen. Spr. toonde aan de hand van grafieken aan, hoe de ontwikkeling van het produc tiestelsel en van de geweldige productie mogelijkheden in de laatste eeuw is gepaard gegaan met een steeds toenemend crediet- wezen. Tot de intensieve bedrijven op het gebied van de bodemproductie behoort in de eerste plaats de tuinbouw, die eenerzijds tot ont wikkeling kwam door de groote vraag naar zijn voortbrengselen in de tijden van wel vaart en anderzijds slechts tot deze ontwik keling kon komen door aanwending van veel kapitaal. Dat de tuinbouw door de wijze, waarop men de crisis van 1929 zich heeft laten ont wikkelen, zeer zwaar getroffen moest wor den, heeft de volgende oorzaken: le. Bij de bestaande schuldenstructuur moest een lager prijspeil de waarde van het bedrijf beneden het bedrag der schulden brengen. 2e. Een lager prijspeil en tevens de gevol gen van het Verdrag van Versailles met zijn onredelijke oorlogsschulden moesten leiden tot handelsbelemmeringen en dus tot stagneering in den afzet van tuinbouw-ex- portproduCten. 3e. Het streven naar lager levensniveau in het binnenland moest leiden tot belemme ring van den binnenlandschen afzet. 4e. De beperking der productie moest lei den tot geringer rentabiliteit. 5e. De clearingpolitiek tegenover Duitsch land stelde de rente en de oude vorderin gen boven de levende productie en werd voor den tuinbouwexport een groote belem mering. 6e. De tegenover de buitenlandsche con currenten nog steeds te hooge valuta is een beletsel voor de gewenschte prijsstijging. Onder deze omstandigheden daalde het nationale vermogen van Nederland in de crisisjaren tot beneden de waarde van de totale interne schulden, doch daalde de waarde van de meest intensieve bedrijven en dus ook de tuinbouwbedrijven tot ver beneden de schulden, die er op rustten. En hoewel door de geringe depreciatie van den gulden op het oogenblik het natio nale vermogen van Nederland weer onge veer gelijk is geworden aan het totale volume der interne schulden (staats-, pro vincie-, gemeenteschulden, hypotheken, obligaties, enz.) is de algemeene toestand nog ondragelijk en zal het prijspeil tot on geveer dat van 1929 moeten stijgen voor en aleer er weer van evenwicht sprake zal zijn. In den tuinbouw zijn de verhoudingen echter, in verband met de bovengenoemde oorzaken, erger dan onhoudbaar. Uit een rapport in zake den invloed der vaste las ten op de bedrijfsuitkomsten in de groen- tenteelt en fruitteelt onder glas uitge bracht, doch helaas nog niet gepubliceerd door een commissie, in het leven geroepen op initiatief van den voorzitter van het centraal bureau der veilingen, blijkt b.v. dat van 112 onderzochte bedrijven de totale verkoopwaarde momenteel (1937) gemiddeld ongeveer 58 pet. van de be drijfsschulden uitmaakt, terwijl de ver koopwaarde nog hoog is te noemen in ver gelijking tot de bedrijfsuitkomsten. Genoemde commissie constateert, vol komen in overeenstemming met de door Spreker geschetste ontwikkeling der struc tuur, dat de schulden verhoudingen on gunstiger worden naarmate het bedrijf intensiever wordt. Intusschen worden de toestanden voor de tuinders hoe langer hoe ondragelijker. In vele gevallen worden de bedrijven ver waarloosd, worden afschrijvingen nage laten. Erger is nog, dat de volkskracht verloren gaat, dat de toestanden aanleiding hebben gegeven tot ondragelijke overheidsinmen ging, dat productiebeperking en -vernieti ging dwars tegen den zin van onze samen leving ingaan, dat de vrijheid aan alle kanten wordt beperkt en dat vele tuinders door hun moeilijkheden zoodanig in de handen van de banken zijn geraakt, dat er bezig is een nieuw soort slavendom te groeien. Spreker legt er den nadruk op, dat wy leven in een tijdperk, dat beslissend is voor de toekomst van onze geheele bescha ving. Gelukt het ons niet door maatrege len, waarbij de overvloed van goederen aanleiding geeft tot hooger welvaartspeil, een nieuwe vrijheid te scheppen, dan is ondergang niet alleen van den tuinbouw, maar van het geheele land onvermijdelijk. Noodig is daarvoor allereerst een nieuwe geest, die dankbaar den vooruitgang der voortbrenging wil aanvaarden. De oplossing vart het vraagstuk der vaste lasten in den tuinbouw ligt in het verwerkelijken van een hooger prijspeil zonder productiebeperking. Spr. bepleitte: 1. een zoodanige muntpolitiek, dat het prijspeil kan stijgen tot een hoogte, waar bij de schuldenlasten dragelijk worden; 2. zoodanige handels- en clearingver- dragen, waarbij onze export kan worden verruimd. De verschillende invoerbelem- meringen vormen direct en indirect een bedreiging voor onze land- en tuinbouw- exportproductie; 3. een verheffing der binnenlandsche koopkracht door een bij de prijsstijgingen passende loon- en salarisverhooging en door versnelde uitvoering van openbare werken; 4. een opheffing van productie beper kende maatregelen; 5. voor zoover deze middelen ontoerei kend zijn, dienen deze aangevuld te wor den door saneering van den financieelen toestand. Uiteindelijk, doch liefst onmiddellijk, zoo besloot spr., dienen wij echter te ko men tot een samenwerking van Wester- sche staten, waarbij door reserveering van de overschotten van agrarische stapelpro ducten het prijspeil wordt gestabiliseerd, iedere rechtstreeksche productiebeper king wordt afgeschaft en de handel zijn vrijheid terugkrijgt. Eerst dan is het mo gelijk onze hoogontwikkelde samenleving, waarvan de tuinbouw een voorbeeld en een resultaat is, niet alleen te behouden, doch er ook een zoodanige richting aan te geven, dat de overvloed van goederen tot hoogeren welstand voert, waarbij de werkloosheid verdwijnt en de individueele voortbrenger en arbeider zijn vrijheid be leeft in een besef van verbondenheid met het geheel. Na de redevoeringen van de heeren van Kampen en dr. ir. Dijt volgde een gedach- tenwisseling. De heer van der Knoop (Utrecht) maak te de opmerking dat de regeering het geld voor den arbeid, het goud voor de produc tie stelt. Spr. gaf uiting aan zijn groote voldoening over de in deze organisatie over het geheele land blijkende eensge zindheid. Prof. Mees (Wageningen) achtte het vraagstuk van de vaste lasten oplosbaar, indien men de hoofdsommen in overeen stemming met de koopkracht van het geld brengt, zoodat bij dalend prijspeil ook de vaste lasten dalen en omgekeerd. Een der gelijk herleidingsstelsel heeft spr. reeds vele jaren geleden bepleit, doch men heeft er totnutoe niet toe willen besluiten. De heer Schermer (afd. Noordholland) drong aan op een zoodanige steunregeling, dat rekening wordt gehouden met de op brengsten der producten. Op die wijze ware het z. i. mogelijk, de bedrijven spoe dig weder zelfstandig te maken. Nadat nog enkele aanwezigen met korte woorden het gesprokene hadden onder streept, werd te ruim zes uur de bijeen komst gesloten. BEDRIJFSONGEVAL TE HENGELO. Gisteren is in de fabrieken van de gebr. Stork en Co. te Hengelo een ernstig be drijfsongeval gebeurd. Een zwaar ponthuis moest per kraan op een fraisbank ge plaatst worden. Plotseling schoot het werkstuk los, tengevolge waarvan de fraiser G. T. met een been bekneld raakte. Het lichaamsdeel werd ernstig gekwetst. Per Roode Kruisauto is hij naar het zie kenhuis vervoerd. Vermoedelijk zal de man het been moeten missen. VERDUISTERING IN DIENSTBETREKKING. Berouw kwam na de sonde. Een 25-jarige jongeman, die uitgezon den was om voor zijn patroon kwitanties ten bedrage van ongeveer 80 te innen, is met dat geld naar Duitschland verdwe nen om daar eens de bloemetjes buiten te zetten. Toen het geld zoo goed als op was, be gon de wroeging te knagen. Hij keerde naar zijn vaderstad terug en meldde zich vrijwillig bij de Amsterdamsche politie aan. De jongeman is na zijn bekentenis inge sloten op het bureau Overtoom. VREEMDELINGENVERKEER ROEPT U! Beroep op het particuliere bedrijf. De regeering heeft aan de Algemeene Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer een subsi die toegekend, even groot, als de bijdragen aan deze vereeniging uit particuliere bron nen zouden beloopen, zulks tot een maxi mum van 100.000. Gistermiddag kwamen aan boord van de „Statendam", het vlaggeschip van de Hol landAmerika-lijn, dat voor het vreemde lingenverkeer naar Nederland een staat van Zaterdag 9 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pL 10.VPRO-morgen wij ding. 10.20 Orgelspel, deel. efl VARA-Maandrevue (gr.pl.) 12. 1.45 Gr.pL 2.Filmpr. 2.15 H. Nor- man's Celeste-Kwintet. 3.15 Dam- cursus. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 100 jaar wetenschappelijk socialis me, causerie. 4.45 Gr.pl. 4.50 Verv. concert 5.35 Gr.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.Orgelspe'. 6.30 Gro- ningsche uitz. 7.Filmland. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Bonte avond. 9 30 Toespraak. 9.40 Gr.pL 9.45 Radiotooneel. 10.ANP-ber. 10.05 Verv. bonte avond. 11.15 Ber. 11.20 —12.— Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pL 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.— Gr.pL) 2.— Jeugdhalfuur. 2.30 Gr.pL 3.Kin deruur. 4.05 De KRO-melodisten, solist en gr.pL 5.30 Esperantocur- sus. 5.45 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gr.pL 7.Ber. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Act. aether- flitsen. 7.55 Esperantopr. en gr.pl. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muz. omlijsting. 8 35 KRO-orkest, de KRO-boys, de 4 Goossensens, solisten en gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.55 12.Gr.pL DROITWICH, 1506 M. 11.05 Cause rie over Australië. 11.20 Gr.pL 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.50 Dans muziek (gr.pl.) 1.20 Commodore Grandorkest. 2.20 Gr.pL 3.H. Sandler's Weensch Octet. 3.50 Or gelspel. 4.20 Het BBC-Schotsche orkest. 5.DecL 5.20 Peter Yorke's orkest en solisten. 6.20 Ber. 6.50 BBC-orkest en soliste. 7.50 ABC- Cabaret. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 BBC-Theater-orkest en solist. 10.35 BBC-Theater-orkest. 11.05 Saving wild life, causerie. 11.20 Jack Harrisenzyn Band. 11.50 Ber. 12.12.20 Verv. dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pL 12.20 Gev. concert en zang. 2.50 Zang. 3.05 Gr.pL 3.35 en 4.20 Zang. 5.20 Gev. concert. 7.30 Gr.pL 7.35 Zang. 8.05 Vocale duet ten. 8.50 Symph.-concert mmv. het Raugelkoor. 10.50 Gr.pL 11.20 1.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 E. Schnei- dewind's orkest 7.50 Omroepklein- orkest. 11.20 Ostland-orkest. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.15 Alt en piano. 3.20 Omroepschrammel- ensemble, -koor, H. Hagestedt's orkest en solisten. 5.25 Kamermu ziek. 6.30 Gr.pL 7.20 Omroeporkest en solisten. 8.2211.20 Uit Rome: II Trovatore, opera. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gr.pL 2.20 Solistenconcert. 4.20 A. Felleman's orkest 5.50 Kamermu ziek. 6.35 Salonorkest. 7.05 Accor- deon-muziek. 7.20 Zang. 8.20 Caba ret. 9.20 Kleinorkest. 10.3011.20 Kleinorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Gr.pL 1.50 Gr.pL met toelichting. 3.20 Viool voordracht. 3.35 Gr.pL 4.35 Salon orkest en Accordeonmuziek. 5.35 L. Hirsch's orkest. 6.35 Blaasensemble. 7.35 Gr.pL 8.20 Omroeporkest, radiotooneel en gr.pl. 10.30 Gr.pL en Radiotooneel. 11.2012.20 Om- roepdansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Der gute Ton, gev. progr. 8.20 Ber. 8.35 E. Bauschke's orkest en solisten. 9.20 Ber. 9.50 K. Risten- part's Kamerorkest. 10.05 Weerber. 10.2012.15 Omroepkleinorkest en O. Kermbach's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—12.20, Brussel VI. 12.20— 13.30, Lond. Reg. 13.30—15.20, Keu len 15.20—17.20, Parijs R. 17.20— 18.20, Keulen 18.2020.20, Rome 20.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35—16.20, Lond. Reg. 16.2017.20, Droitwich 17.2018.20, Luxemburg 18.20 18.50, Lond. Reg. 18.5019.20, Droitwich 19.20—23.05, Lond. Reg. 23.0523.20, Droitwich 23.20 24.—. Lijn 5: Diversen. actieven dienst heeft een select gezelschap bijeen, welks leden, naar analogie van een bekende term, met den verzamelnaam van „Kapiteins der vreemdelingenindustrie" kon den worden aangeduid. Het doel, waartoe de A.N.V.V. dit gezel schap had bijeengeroepen, bleef niet verbor gen. Het geld was ook hier de „Nervus Re- rum". Bij verhindering van de directie der H.A. L. heette de president-commissaris de heer W. van der Vorm de gasten welkom, waar na dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van economische za ken, het woord nam. De belangstelling voor het vreemdelingenverkeer is in ons land ze ker niet te vroeg gekomen, aldus spreker. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat het inzicht baan breekt, dat het vreemdelin genverkeer niet alleen in commercieel, doch ook in ideëel opzicht een landsbelang is. Het is verheugend, dat de organisatie nieuwe banen zoekt en dat in den persoon van mr. H. M. Planten zulk een geschikte leider is gevonden. Spr. memoreerde 't aanbod der regeering en hoopte, dat de belangstelling van regee- ringswege door de belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven zal worden be antwoord. Bij ontstentenis van baron Krayenhoff heette de vice-voorzitter der A.N.V.V., mr. Canter Cremers, de aanwezigen welkom. Hy bracht dank aan de regeering voor haar steun. Aan 100.000 heeft de A.N.V.V. echter niet genoeg. Nederland is in den vreemde te weinig bekend. Er is een achterstand in te halen. Spr. deed een goed woord voor het inteekenbiljet, dat veelzeggend aan den ingang der zaal was uitgedeeld. Mr. Planten, de nieuwe directeur, leidde met een korte toespraak den heer Ravelli in, die een causerie hield over hetgeen hij als vaste vertegenwoordiger van de A.N. V.V. in New-York voor het vreemdelingen verkeer doet, of liever, niet kan doen. Hij stelde in het licht hoe weinig hy kan uit geven voor reclame. Indien de gelden van den vertegenwoordiger van de AJI.V.V. te New-York zouden worden verdubbeld, zou den de resultaten verviervoudigd worden. Mej. Delgado vertelde van haar ervarin gen als propagandiste voor Holland onder de Amerikanen. Eenzelfde thema: indien er meer geld ware Alle vertegenwoordigers der A.N.V.V. in het buitenland roepen om ruimer middelen, om meer en beter materiaaL Uit het nog niet vergeten rapport Krayenhoff citeer de spr., dat de A.N.V.V. werken moest met een budget van 80.000, terwijl alleen van regeeringswege in Hongarije, België en Tsje choslo wakye 200.000, in Zwitserland 650.000, in Oostenrijk 700.000 en in Frankrijk en Duitschland 3.000.000 beschik baar werd gesteld. De inkomsten waren dienovereenkomstig. Nederland trok vorig jaar 4 millioen uit zijn vreemdelingen industrie, België 29 millioen, Oostenrijk 75 en Frankrijk 294. „De cost gaet voor de baet uyt". Na te hebben aangekondigd, dat de A.N. V.V. noodzakelijk haar budget tot 500.000 zal moeten verhoogen, riep ook mr. Planten de medewerking in van de aanwezigen. Ter vergadering reeds werden, naar wij vernemen, groote sommen beschikbaar of in het vooruitzicht gesteld. Cijfers waren in dit stadium nog niet te noemen, de A.N.V.V. zal haar actie krachtig voortzetten. Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 56) Fraser was stom verbaasd over dezen aanval. Hier was een man, die allerlei schurkenstreken kon uitdenken en dan verontwaardigd zijn over een voorsteL waar heel wat minder aanstoot aan geno men kon worden, dan aan de meeste van zijn handelingen. Er waren inderdaad vreemde tegenstrijdigheden in zijn karak ter en Fraser wist niet hoe hij hem moest aanpakken. In elk geval was hij er zeker van, dat het volkomen nutteloos zou zijn om 'zijn voorstel te herhalen, want het was duidelijk, dat het Grafton niet alleen om geld te doen was. Dan zijn wij uitgepraat. Maar ik wou dat we ergens alleen waren, waar niemand tusschen beiden kon komen, dan zou ik je vermorzelen", riep Bill, sprong op en haastte zich de hut uit. Jane keek vol verwachting op, toen hy verscheen, maar de uitdrukking van zijn gezicht zei haar voldoende. Bill bromde iets, ging zitten en bedekte zijn gezicht met de handen. „Het is een hopelooze geschiedenis mompelde hij. „Beheersch je, oude jongen", zei Ralph, „We vinden er nog wel wat op. Tien mi nuten voor zes", zei hy met een blik op zijn horloge. „Jane, nu moet je aanstonds doen wat je gezegd wordt. Bill en ik wil len, dat je Grafton vertelt, dat je niets met hem te maken wilt hebben". Terwijl hij sprak keek hij haar vol be zorgdheid aan, maar haar gezicht verraad de niets. Met een snik sloeg zij haar armen om zijn hals en omhelsde hem. Ralph kuste haar teeder en trachtte, tevergeefs, haar te troosten. Op dat oogenblik ver scheen de groothertog en, hoewel hij zijn nieuwsgierigheid niet openlijk toonde, stel de hy voor dat zij hem zouden vertellen wat er gebeurd was. Hij luisterde vol me degevoel naar Ralph's verhaal. „Ik heb een idee, Jane", zei Ralph, ter wijl hy zich naar haar toe wendde. „laten we de beslissing aan zijn Hoogheid over laten. Wil je je daar bij neer leggen?" „Ja", antwoordde Jana, na eenig naden ken, maar de groothertog wilde geen be slissing nemen. „Ik ben hier even goed bij betrokken als u beiden, behalve dat ik nog minder kam hem om het er goed af te brengen, dan jullie jongeren. Ik vind, dat miss Jane de ingevingen van haar hart moet volgen", zei hij ernstig. HOOFDSTUK XIX. Toen de Shirke de Noordelijke doorgang van de Iersche Zee bereikte, waren er nog geen nadere berichten ontvangen over de Emerald. Dit lag echter voor de hand, daar het jacht wel zoo ver mogelijk uit de kust zou blijven, om niet opgemerkt te worden. Inspecteur Graves genoot volop van zijn zeereisje. De tegenwoordigheid van zijn chef ontlastte hem van iedere verantwoor delijkheid, doch niettemin moest hij zijn plannen maken, want het zou een veer op zijn muts zijn als hij Grafton te pakken zou kunnen krijgen. Het was nooit vervelend in de officiers kajuit, want Peggy Fayrfield scheen in haar beste humeur te zijn en vroolijkte hen op met haar levendige en opgewekte con versatie. Op zekeren avond, toen zij de Noord-Oostelijke punt van Ierland omvoe ren en de kust in zicht was, zette zij zich voor de piano en hield hen bezig met eenige der liederen, die zij populair ge maakt had. Zij was een ware kunstenares en had een goed geoefende stem en Carru- thers aanbad haar met zijn oogen, terwijl hy naar haar zat te luisteren. Toen zy op hield, haalde hij haar over om met hem aan dek te gaan. Het was een prachtige avond, de zee was kalm en de maan scheen helder. Zij leunden over de railing en ke ken naar het water, dat in het maanlicht als zilver glansde. „Als ik een man was geweest, zou ik het liefst naar zee gegaan zijn", merkte zy op. „Dat heb ik ook altijd gedacht, maar nu zou ik wel willen, dat ik iets anders ge worden was", antwoordde hij haar. Zij keek hem eenigszins verbaasd aan. ,,En ik dacht dat u zooveel van uw vak hield. Ik dacht, dat u voor de marine ge knipt was. Men heeft u maar aan te zien om te weten wat u bent. Waarom zou u iets anders willen zijn, dan zeeman?" vroeg zij met een ondeugenden glimlach. „Dat weet u heel goed; als een man ver liefd wordt, is de zee niet langer zyn min nares. Peggy, ik weet wel dat het dom van my is, maar ik moet het je zeggen ik heb je lief", riep hy en zyn stem trilde van hartstocht. „Wat een onzin! U kent mij pas een paar' uur. Ik veronderstel, dat het de betoovering van het tooneel is, waardoor u mij niet ge heel zuiver kunt zien". „Het kan my niet schelen hoe je bent", viel hij haar in de rede. „Ik weet alleen maar, dat je de eenige vrouw ter wereld bent, die ik wensch te bezitten". „Meent u dat werkelijk?" „Natuurlijk. Begrijp je niet, dat ik je hierbij vraag mijn vrouw te worden?" Haar gezicht werd zeer ernstig, terwyl zy haar hand op zijn schouder legde. „Beste Robin, ik voel me zeer vereerd. Wil je wel gelooven, dat dit de eerste keer is, dat ik in allen ernst ten huwelijk wordt gevraagd?" „Nonsens!" riep hij ruw. „Het is de zuivere waarheid. Er zyn my allerlei voorstellen gedaan. Zie je, wy ope rette dametjes worden gewoonlijk niet au sérieux genomen door de mannen van jouw stand. Werkelijk, het spijt mij, dat dit ge beurd is. Ik heb je niets te geven". „Ik geloof je niet. Ik heb een blik in je oogen gezien, die mijn hart deed opsprin gen van vreugde. Ik geloof, dat het liefde was, die uit je oogen sprak", zei hij met rustige overtuiging. „Vergeet alsjeblieft niet, dat ik een too- neelspeelster ben. Natuurlijk vind ik een oppervlakkige flirt wel eens aardig, net als de meeste vrouwen en je bent een buiten gewoon knappe man, juist het type, dat vrouwen bewonderen. Het ligt erg voor de hand, dat ik een beetje met je gecoquet- teerd heb. Toe, neem het niet zoo ernstig op; je zult er maar verdriet van hebben, als je op een dergelijke manier aan mij gaat denken. Je weet dat ik je graag mag", vervolgde zy en terwijl zy zyn gezich tus schen haar handen nam, ging z(j op haar teenen staan en raakte even met haar lip pen zijn voorhoofd aan. „Je bent een lieve jongen". Carruthers maakte een bewegng, alsof hy haar in zijn armen wilde nemen, doch bedwong zich, wierp een onderzoekenden blik om zich heen en bemerkte, dat de kwartiermeester en de officier op de brug in zijn richting keken. Hij onderdrukte een verwensching, maar de discipline won het en met een zucht keerde hij zich van haar af. Gelukkig verscheen op dat oogenblik sir Charles aan dek en kwam op hen toe. Hij wierp een scherpen blik op het opge wonden gelaat van Carruthers en schudde afkeurend het hoofd. „Zullen wy een eindje gaan wandelen, miss Fayrfield?" opperde hy en met een hoofdknik stemde zy toe en verliet den commandant. Deze bleef eenige oogenblik- ken onbeweeglijk staan en ging toen naar de brug. „U speelt een gevaarlijk spelletje", begon sr Charles", terwyl zy op het dek heen en weer liepen. ,U vindt het niet erg als een oud man u een vriendschappelijke waarschuwing geeft, is het wel? Ik heb een poosje geleden een gesprek gehad met Carruthers. Hij is een te goede kerel, om voor den gek gehouden te worden, lieve kind", vervolgde hij rustig, doch zijn stem klonk ernstig. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11