é-Restaurant op Zaterdag 9 October, nam. 4 uur. CADEAU!! m- SUZE KUIJPER GROOTE HARDDRAVERIJEN OAGBLAD-RECLRME IS ACIUEEL Rechtszaken HEROPENING te Alkmaar, op Zondag 10 October 1937, Aantal ingeschreven paarden 91. YPMA. Wat beteekent de „X" in Uw OXFORD-JAS? BEZOEKT DE U beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Aanbevelend, W. MICHELS. Wij geven ZATERDAG bij aankoop van een DAMESHOED van f 1.95, f 2.95, f 3.95 en hooger DAMES PROFITEERT HIERVAN. HOUTTIL 15, ALKMAAR. „De Zaak waar U slaagt op het Sportpark. Aanvang 1'/i uur. Toegangsprijzen 1ste terrein f 3.—, 2de terrein f 1.20. pasvorm evenaren, want ze zijn stuk voor stuk op levende mo dellen ontwor pen en worden ten volle gega randeerd. Neemt daarom 'n „Twil- fit" en U zult meer dan te vreden zijn. geven Uw figuur de jeugdige lijn, die de heerschende mode eischt. Niets kan hun TWEEDE BLAD De „X in Uw OXFORD-jas dat is zijn „leeftijd"! Want dit is het mooie bij die overjassen van Oxford: U kunt er nooit aan zien, hoe lang U hem al draagt. Ze blijven keurig, die Oxford-jassen, ze blijven (óók het volgende seizoen, mijn heer!) even mooi van stof, even volmaakt van coupe en afwerking, even sterk en onverslijtbaar! Déarom is 't, dat steeds meer heeren OXFORD prefereeren! Een ingrijpende gebeurtenis in zijn privé- leven, een ongeluk waarbij zijn vrouw na een langdurig lijden het leven verloor, zette hem aan het schrijven van een sce nario, waar hij acht maanden aan werkte en dat hij eenigszins als zijn levenswerk beschouwde, getiteld „General Hospital". Met moeite vond hij ten slotte één man, die althans bereid was het te lezen. Het hoofd van den scenariostaf van Metro-Goldwyn- Mayèr, die het scenario zeer belangwekkend vond, doch niet de geschikte stof, die men op dat oogenblik zocht. Het valt te begrijpen, dat Erich von Stroheim dankbaar gebruik maakte van de gelegenheid om uit Hollywood weg te komen, toen hij uit Parijs het aanbod kreeg, in Fransche films te komen spelen. Zijn optreden in Frankrijk had succes, met het gevolg, dat men kort geleden bij Metro Goldwyn het voor vier jaar nauwe lijks doorgelezen scenario opdiepte en het door den regisseur Seitz liet verfilmen on der den titel „Between Two Women", en von Stroheim voegt er aan toe: „Wat het merkwaardigst is, men heeft mijn naam er in laten staan". Van de films, die hij in Frankrijk ge draaid heeft, vindt von Stroheim „La Gran de Illusion", die onder regie van Jean Renoir tot stand is gekomen, verreweg de beste, die ooit over het onderwerp „oorlog" is gemaakt. Hij schrijft dat mede hieraan toe, dat Jean Renoir zelf aan het front is geweest en er gewond werd. Franschen en Duitschers worden er met dezelfde deugden en fouten voorgesteld en niet, zooals tijdens den wereldoorlog, toen von Stroheim in Amerika herhaaldelijk in oorlogsfilm als Duitsch officier moest op treden, de vijand zwarter gemaakt om de eigen partij er des te lichter bij te doen afsteken. Elke scène, zegt von Strohem, ademt authenticiteit en de film gaat regel recht van hart tot hart. Von Stroheim schijnt veel over de vraag stukken, die in de film behandeld worden, te hebben nagedacht. De barbaarschheid, die men vroeger den tegenstander in de schoenen schoof, is algemeen. De sergeant Himmelstosz, die Remarque zoo meesterlijk beschreef, vindt men niet alleen in het I Duitsche, maar in alle legers en zonder J Himmelstosz krijgt men geen goede solda- 1 ten. Een film als „La Grande Illusion" is meer waard dan alle vredesconferenties. „Als ge na afloop van de vertooning Uw auto gestart h,ebt en wegrijdt" zegt von Stroheim, die ons toch naar Amerikaan- schen maatstaf allen een auto toedenkt „denkt ge nog aan de film en drie dagen la ter denkt ge er zelfs nog aan. Dat Hjkt niet lang, maar bijna elke andere film zijt ge vergeten als ge na afloop van de voorstel ling het contactsleuteltje van Uw wagen omdraait". Het heeft von Stroheim in Amerika zeer gedruk, dat hij daar bijna altijd de rol van schurk heeft moeten spelen, temeer waar het publiek daardoor langzaam aan de overtuiging kreeg, dat hij ook in zijn pri- véleven wel een schurk zou zijn. „Toch leefde ik als een gewoon mensch, was ge trouwd, had kinderen, betaalde op tijd mijn belasting en ging af en toe naar de kerk, maar de gemiddelde mensch kan moeilijk onderscheiden en denkt nu eenmaal vrij primitief. Voor de naaste toekomst hoopt von Stroheim nog verschillende films in Frankrijk te maken, alsmede de Engelsche Versie van eenige Fransche films, waaron der van „La Grande Illusion". Renoir werkt thans hard aan de groote Fransche film „La Marseillaise" die hem door de regeering is opgedragen en die met staatssubsidie tot stand komt. Ten slotte zal von Stroheim binnenkort nog medewer ken aan een film onder regie van Pierre Chenal, den regisseur van „Crime Et Cha- timent" naar Dostojewski. EEN ONBRUIKBAAR HOOFDINSFECTEUF VAN POLITIE. Behandeling voor het ambtenaren gerecht. Eenigen tijd geleden werd, nadat hem reeds eerder ziekteverlof was verleend, ongevraagd ontslag gegeven wegens on geschiktheid aan den hoofdinspecteur van politie D. te Schiedam. Het ambtenaren gerecht te Rotterdam bevestigde dit ont slag. Gister werd de zaak in hooger beroep behandeld voor den centralen raad van beroep te Utrecht. Toen er in Schiedam een nieuwe com missaris van politie was benoemd, vond deze in het corps verschillende toestan den, waaraan hij een eind wenschte te maken. De heer D. een gemoedelijk Lim burger, had zich niet voldoende aan de veranderingen aangepast, terwijl boven dien bleek, dat hij enkele wapens had verkocht en een agent van politie in de opbrengst had laten deelen. Zoo vertelde de directeur van den keuringsdienst in Schiedam, als getuige gehoord, dat hij in het bezit was geweest van een revolver, die hij niet wilde behouden. Op aanraden van den vroegeren commissaris van politie had hij het wapen op het politiebureau gelaten. Later had D. het verkocht en aan getuige tien gulden ter hand gesteld, dit was het bedrag, dat getuige als uiterste prijs had vastgesteld. Wat D. meer had ontvangen, moest hij maar storten in de spaarpot van zijn kinderen. De brigadier-rechercheur H. L. Lugten- burg verklaarde den hoofdinspecteur D. altijd als een flink politieman te hebben beschouwd, nimmer had hij iets ongun stigs over hem gehoord. De tegenwoordige commissaris van politie, de heer P. Clasie noemde het prestige van den heer D. slechts zeer gering. Voor den ontslagen hoofdinspecteur pleitte mr. F. A. Kokosky. Deze achtte het on juist, dat de rapporten, die op deze zaak betrekking hadden, waren samengesteld door instanties, die met het ontslag niets te maken hebben. Beter ware het geweest als de rijkspolitie met het onderzoek be last was geworden. De heele opzet was, dat men den heer D. kwijt wilde zijn. Laat men allerlei onbeduidende zaken buiten beschouwing, dan komt het heele geval hier op neer, dat een paar maal wapens zijn verkocht, die op het politiebureau bewaard werden. Er bestond te dien aan zien echter een sinds jaren ingeroeste gewoonte, men nam het hiermee niet zoo nauw en in andere plaatsen gebeurde vroeger hetzelfde. Deze kleinigheden had den dan' ook niet de aanleiding mogen zijn voor het ontslag van iemand, die geduren de 2 jaren als politieman een onberispe lijke loopbaan achter zich heeft. Pleiter kwam tot de conclusie, dat het den tegenwoordigen commissaris heeft ontbroken aan tact om de mis standen langzamerhand op te ruimen en vroeg vernietiging van de uit spraak van het ambtenarengerecht te Rotterdam. De burgemeester van Schiedam, mr. F. L. J. van Haaren, wees erop, dat na de benoeming van den nieuwen commissaris dadelijk krachtig was ingegrepen. Een rechercheur moest worden ontslagen, ter wijl twee anderen in rang moesten worden teruggezet. Deze drie mannen waren allen van de afdeeling van den heer D. Met nadruk was gezegd, dat alles wat zich voor de benoeming van den nieuwen com missaris had afgespeeld, zou blijven rus ten. Later bleek echter, dat D. aan een agent had voorgesteld om wapens, waar op zij, die ze bij de politie deponeerden geen prijs meer stelden, te verkoopen en het bedrag, dat meer ontvangen wercl dan de eigenaars er voor hoopten te krijgen, te deelen. Naar aanleiding daarvan werd een nader onderzoek ingesteld met het resultaat, dat verschillende dingen met betrekking tot den verkoop van wapens aan het licht kwamen, die tenslotte aan leiding waren om den burgemeester te overtuiging te schenken, dat D. niet lan ger kon worden gehandhaafd. Mr. Kokosky wees er in zijn pleidooi op, dat het toch niet zoo is, dat de inspec teur een soort handeltje dreef met de in depot gegeven wapens. Verder worden er dan allerlei zaken bij gehaald, die alleen maar ontstemming tegen D. kunnen wekken. PI. was van meening, dat niet van D. gezegd kan worden, dat hij op een onder zoek, zooals in deze zaak is ingesteld, had moeten worden ontslagen. Mr. van Haaren, burgemeester van Schiedam, kwam nogmaals op tegen de op merking van mr. Kokosky met betrek king tot de partijdigheid van hen, die de stukken hadden opgemaakt. Er was in derdaad een andere manier mogelijk ge weest' maar dan was een strafrechterlijke vervolging niet uitgebleven. Men heeft getracht voor D. de zaak zoo gunstig mogelijk te maken. Het ging er niet in de eerste plaats om, dat er wel eens wapens verkocht waren, maar wel gaat het er om, dat een inspecteur met een mindere het bedrag deelde, dat boven dé bedongen prijs ontvangen werd. Op die wijze ver liest een inspecteur zijn prestige, eens en voor altijd. De oud-hoofdinspecteur D. verklaarde over-enkele dingen nog wel wat te kunnen zeggen, maar hij wilde liever zwijgen, daar hij anders andere menschen er bij zou moeten betrekken, die waarschijnlijk in moeilijkheden zouden geraken1. De voorzitter bepaalde de uitspraak op 21 October a.s. ECHTPAAR VERDACHT VAN MEINEED. Tegen beide verdachten zes maanden gevorderd. De officier van justitie te Amsterdam vorderde tegen een man en een vrouw, die terecht stonden wegens meineed, ge vangenisstraffen van zes maanden. Het echtpaar zou in een echtscheidings procedure een valsche verklaring hebben afgelegd. Zij hadden zich vóór het proces tegenover drie politieagenten geheel an ders uitgelaten dan ter zitting de man zoowel als de vrouw waarvan vooral de laatste het woord voerde ontkenden zich aan meineed te hebben schuldig ge maakt. De verdediger, mr. F. Pauwels, pleitte vrijspraak. Vonnis 20 October. HET WOLFSANGEL-INSIGNE. Drager in hooger beroep vrijgesproken. Veertien dagen geleden heeft de Haar- lemsche rechtbank in hooger beroep een zaak behandeld tegen een bloemist uit Beverwijk, die destijds bekeurd was, om dat hij een z.g. wolksangel-insigne d.roeg. De Haarlemsche kantonrechter had hem van de ten laste gelegde overtreding van art. 435a wetboek van strafrecht vrijge sproken, van welk vonnis het O. M. appèl aanteekende. De officier van Justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, was van oordeel, dat de wolfsangel wel een politiek uitingsmid del der N. S. B. is en eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en oplegging van een boete van een gulden. De rechtbank heeft den bloemist vrijge sproken. HET IS VANDAAG 8 OCTOBER, geen dag om thuis te blijven, er moet gefeest worden, maar anders Als men zoo'n Hilversum 17 in huis heeft, dat is geen radio om van weg te gaan. Wat een klank! Kristalhelder, zuiver en absoluut onver- vormd komt elke uitzending over. U moet dit toestel zien en vooral hooren om te weten wat moderne radioperfectie beteekent. Wij demonstreeren U gaarne en kosteloos. Radio van het beste en vakkundige service bij BERGEN leuke Sjaals cadeau. Ziet Etalage. OXFORD-KLEEDIHG H. S. CLOECK Belasting inbegrepen. Dames ahmede kinderen beneden 10 jaar op beide terreinen half geld. Model C 20 Sterk „Twil- fit" Buik band-model,- met geheel elast. bin nenband (21 cM. breed). Uitstekend model om de buik de juiste steun te geven. Aanbevo len door H.H. Doktoren. In rose coutil met vier „Twilgrip"- /vgg jarretelles O Model 1708 Practisch positie- corset met elastie ken voorstuk, dus zonder balijnen. Aan beide zijden elast. veters, die de wijdte regelen. Geeft afdoende steun zonder te persen en wordt aanbevolen door H.H. Dok- £9Q toren D Model 1246 Eenvoudig Sportcorset van goede coutil, met zijden bo- ven-ceintuur en 4 jarre telles

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8