dë jouden Waar het recht zijn loop heeft. AMSTERDAMSCHE BEURS Melkvervalsching en nog wat. NASSAU-TAX. Tel. 3545 fuchtoaact JCunst en lUeteHSchap ieuUletan Kantongerecht te Alkmaar Een niet alledaagsche zaak voor het kantongerecht. Tweemaal 14 dagen principale hechtenis geëischt. TWEEDE «LAD De arrestaties in Sudeten-Dultsche kringen. - Het D. N. B. publiceert een eigen bericht over de arrestatie van Rutha, dr. Röhn en eenige jongelieden, die, aldus het bericht, blijkbaar in geen relatie met de Sudeten-Duitsche partij staan. Uit de wijze, waarop deze aangelegenheid tot dusver be handeld is, leidt men volgens het Duitsche nieuwsbureau in de kringen der Sudeten- Duitschers af, dat de actie om politieke redenen is ontketend en gevoerd worden zal tot aan de politieke activiteit van Rutha een einde is gemaakt. EGMOND AAN DEN HOEF. Cursus Middenstand-vestigingswet. Onder leiding van den heer Wester, hoofd der school alhier, is een cursus-Ves tigingswet opgericht. De cursus zal dezer dagen aanvangen en telt reeds 15 leerlingen. van Zaterdag 9 October 1937. OPGAVE VAN NOORUHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatst* Ic 22.30-45 101 29>/s Vorige koers STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederi. 1934 101 4 Ned -Indiê 1934 100'/, 5H Duitschl '30 tn verki. 29»/u BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd Baak 1461* 164 H5 135 160 120 50-1 77 2401* 325-6'/, 140-»/» 45 24-Vis "2'/(.-1 1V« 29'/,-'/, 15-V.e 7'/, 50-'/, 4 Vu 44C-2 139- 0 122 Handel Mii. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 52"/is Calvé Delft Cert. 77»/, Nederi. Ford237% Philips Gloeii Gem Besit 331'/, Unilever 14ï*/s INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting45'/, Anaconda 2 Bethleh. Steel44% Citie» Service 1% Kennecott Copper 30 Republic Steel Ij'/, Standard Brands Steel comm 51 T/i U. S. Leather 4% CULTUUR MAATSCH. HVA 452 Java Cultuur 143% Ned Ind Suiker Unie. 125% Vorstenlanden 48'/, Dito actions 20.10 MIJNBOUW Alg Etplor Mij. Rediang Lebong PETROLEUM Dordtsche Patr. Kon Patr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water t RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi 112 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topaka 37V» Southern Paciiic 20"/;, Southern Railw Cert 12% Union Pacifle 75'/, Canadian Pac 6% §Noteering per 50 xl ex-coupon ftxclaim *E- vidand. Prolongatie vorige koers y<, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.80% 1.80'/s Londen 8.96'/, 8.957/s Berlijn 72.67 X 72.62 X Parjjs 5.97 5.97 X Brussel (Belga) 30.48 X 30.48 Zürich 41.58 41.62 Stockholm 46.20 46.15 Kopenhagen 40.39.95 Oslo 45.02 X 44.95 Italië 9.55 Praag 6.33 CaPOOte ritten speciale tarieven. 112 168% 105 163% 35> 373% 83 34% H'%t 355 367-8 83 33 13*-»/M 11%-% 223 146 148'/, 3'/» 2131-41 136"-40 140% 106Vs-3 2u>/i#-3 123% 120% 1201-11 117-9 215 279% 277 208 269-72 272 11»/,-»/, 74 6»/, ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Reiger te Jodhpoer, uitr.; Pelikaan te Alexandrië, uitr.; Valk te Rangoon, thuisr. Vanmorgen zeven uur is het K.L.M.-vlieg- tuig „Ibis"' van Schiphol vertrokken vo den tocht naar Indië. Aan boord zijn negen passagiers, t.w. drie voor Jodhpur, vijf voor Karachi en een voor Athene. Onderweg ko men aan boord een passagier AtheneBang kok en een BangkokPenang. Medegenomen is 490 K.G. briefpost, 29 K.G. pakketpost en 134 K.G. vracht. AANSCHAFFING VAN MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Een belangrijke order bij de Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fokker? Bijzonderheden. Het Utrechtache Dagblad vermeldde gis teravond, dat de Nederlandsche regeering een zeer belangrijke order heeft geplaatst bij de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek (Fokker) te Amsterdam, Volgens het blad gaat deze bestelling over velé tientallen vliegtuigen in vier verschillende typen, nml. jachtvliegtuigen gevechtsvliegtuigen van het type G I en twee typen luchtkruisers. V,n bevoegde zijde deelt men ons mede dat van een bestelling als zoodanig nog niet kan worden gesproken. Wel worden onderhandelingen gevoerd over de aan schaffing, hetgeen blijkens de Millioenen- nota tot het programma van het nieuwe kabinet behoort. Wat de twee typen luchtkruisers betreft de militaire Foker-vliegtulgen in aanmer king komen het jachtvliegtuig D 21 en het nieuwe type gevechtsvliegtuig G I, waar voor nog niet het aangewezen motortype is gevonden, aangezien het huidige type (Hispano Suiza) niet blijkt te voldoen. Wat de twee type luchtkruisers betreft zal oo de order van zestien twee-motorige luchtkruisers van het type T. 5 waarschijn lijk een tweede serie volgen. Het andere tyne luchtkruiser betreft de T 8, welke op het oogenblik in teekening gereed is en bestemd is om als watervliegtuig op drij vers te worden geconstrueerd. De T 8 is, naar men ons mededeelde, uit de T 5 ont wikkeld en bestemd om als zeeverkenner voor lange afstanden te worden gebruikt. Als zoodanig zou de T 8 in aanmerking kunnen komen voor de uitbreiding van het materieel van den Marine-vliegdienst. 8 OCTOBER. Mr. C. J. de Lange houdt onder groote belangstelling zijn herden kingsrede, terwijl de krans aan het beeld wordt gehangen. HET KERKCONCERT. Het mannenkoor „Orpheus" gaf dit jaar het concert, dat ditmaal gegeven werd in de gereformeerde kerk aan de Oudegracht. Behalve het nummer voor Alkmaarsch feestdag bestemd (8 October-lied van Nico Hoogerwerf) waren het alle bekende num mers (van Mendelssohn, Handl, Gretry, Roeske, de Rillé, Hegar, Olman), die onder Karei Böhne's leiding (die het koor zonder partituur dirigeerde), prachtig gezongen werden. Apart vermeld ik de uitvoering van „Dit zijn de stemmen, die klagen" van Roeske. De eenige solist op dit concert was de heer P. A. van Langen, de bekende, uitste kende organist, die werken van Bach, Guil- man, Boëllmann en HSndel vertolkte en met die vertolking zich wederom een mees ter toonde. De opkomst van het publiek was nu niet bepaald druk te nemen. A. K. Voor het kantongerecht alhier diende gister de zaak tegen den veehouder F. H. W. Straathof te EgmondBinnen die zich voor het delict „Melkvervalsching" had te verantwoorden. Als verdediger in deze zaak trad Mr. Judell uit Bergen op, die een scherp protest uitte tegen de wijze van optreden door Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst voor Waren in deze zaak. Op 19 en 22 Aug. had de adjunct.inspec- teur van den Keuringsdienst Beets in melk, die verd. aan den melkslijter Groot afleverde, 4 en 7 water bevonden. Volgens getuige Beets had verdachte 23 Augustus tot hem gezegd: Als er water in zit, dan kan dit ook in de bussen van Groot hebben gezeten". Getuige had dit vreemd gevonden aangezien hij wel eens meer monsters van de melk van verdachte had genomen, doch toen ging het oVer streptococcen. Getuige was daarop echter niet dieper ingegaan. Toen getuige Maan dags verdachte sprak, zeide hij, dat hij padvinders op zyn land had gehad en dat ook de mogelijkheid bestond, dat die water in de bussen hadden gedaan. Ook had hij gezegd, dat het druilerig weer was, doch getuige was in badcostuum naar ver dachte gegaan en hij had zoo weinig hinder van het weer ondervonden, dat hij droog thuis kwam. De verklaring van Dr. Mol. Dr. Mol verklaarde, dat verdachte Maandag 23 Augustus bij hem was ge komen met de vraag of hij er toe wilde medewerken, dat zijn straf niet te zwaar werd. Getuige heeft toen geantwoord, dat hij daar niet aan dacht en toen verdachte vroeg: „Waarom niet?" heeft spr. geant woord: „Omdat het Straathof is". Ver dachte had getuige verteld, dat zijn zoon water in de melk had gedaan en getuige had geantwoord, daar niets van te geloo- ven en verdachte was daarop niet meer terug gekomen en hij had gevraagd hoe Dr. Mol kon bevorderen, dat hij kans kreeg op een schikking. Getuige heeft toen ge zegd, dat de ambtenaar daartoe zeker niet bereid zou zijn, wanneer hij niet wist, hoe het water in de melk was gekomen. Toen had verdachte gezegd: „Dan zal ik wel zeggen, dat ik het gedaan heb." Getuige heeft er toen op gewezen, dat hij alleen te doen wilde hebben met een eerlijke verklaring. Na eenig aarzelen heeft verdachte toen gezegd, dat hij zelf het water in de melk heeft gedaan en dat hij bij voorbaat in elke bus lX-l'/« L. wa ter deed, omdat de slijter Groot steeds meer melk vroeg. Getuige vond dit een eigen aardig motief, aangezien verdachte be langrijke hoeveelheden melk aan de zui velfabriek levert. Dr. Mol verklaarde, dat hij deze verklaring op schrift heeft gesteld en dat verdachte die vrijwillig heeft on derteekend. Op advies van getuige is ver dachte toen naar' den ambtenaar van het O. M. gegaan. Deze was met verlof en ge tuige had toen verdachte, in zyn eigen belang, gezegd: „Wanneer mijnheer terug is, ga dan weer naar hem toe en vertel precies, hoe het gegaan is." Ik raad je: geef eerlijk toe. Beken schuld, dan heb je kans, dat je iets bereikt." Aangezien verdachte aanvankelijk ge zegd had, dat zijn zoon het gedaan had, was getuige, na het vertrek van verdachte, onmiddellijk met den heer Beets in de auto gestapt om den zoon van verdachte te spreken vóór zijn vader thuis kwam. Deze heeft hem toen wel bekend dat hij eenig water in de bussen gedaan had, doch op de vraag van getuige of zijn vader daarover met hem had gesproken, had de jongen, zonder eenige aarzeling, geant woord: „Vader heeft nergens over ge sproken." Getuige heeft den indruk, dat twee menschen water in de bussen hebben ge daan, maar dat de vader 1 X liter in de bussen heeft gedaan. Wat de verdachte zegt. De verdachte ontkende te hebben ge weten, dat er water ir. de bussen zat. Op een vraag van den kantonrechter zegt hy, dat hij zich niet herinnert met den heer Beets gesproken te hebben over de mogelijkheid, dat de melkslijter of de padvinders het gedaan hadden. Zondag had hy zijn zoon ernstig ondervraagd en deze had toen bekend, dat hij water in de melkemmers had achter gelaten, omdat de melkslijter altijd zoo'n groote maat wilde hebben. Hierover gevraagd door den kanton rechter zegt verdachte bij dr. Mol een verklaring te hebben geteekend, dat hij het gedaan heeft, om de, den kantonrechter bekende redenen. Een getuige achter de deur. Op een vraag van den ambtenaar of het onderhoud onder pressie plaats had, ver klaart dr. Mol, dat dit niet het geval was. Getuige had dit onderhoud iets zoo bijzon ders gevonden, dat hij den heer Beets verzocht had, achter de deur het gesprek te volgen. De verdediger, mr. H. Judell, nam aan, dat geen veemgericht was gehouden, zoo als in Rusland en Duitschland gebruikelijk: is, doch hij wilde gaarne weten, waarom verdachte, omdat hij Straathof heet, on gunstig bekend staat. Dr. Mol: „Vraagt u dit maar aan den Vleeschkeuringsdienst, de Crisis Tucht rechtspraak en de Ned. Zuivel Centrale. Ik weet wel, wie Straathof is.' De verdediger: „Er staat in het procesverbaal, dat aan getuige niet ge bleken is, dat de vader den zoon over de melkvervalsching heeft gesproken, terwijl er niet in staat, dat de jongen dr. Mol, toen deze hem, na het onderhoud met zijn vader bezocht, om 'dezen voor te wezen, verteld heeft, dat hij water in de bussen had gedaan." Pleiter oordeelde dat zeer eigenaardig en vroeg of dr. Mol nu niet gebleken was, dat de vader daarover wel met den zoon had gesproken. Dr. Mol: „Daar is niets van gebleken. Na dien tijd heb ik den zoon, noch den Vader meer gezien." Verdachte zegt, dat dr. Mol, toen hij hem bezocht, verschrikkelijk te keer was gegaan. Spr. had dr. Mol bezocht, om dat hij het niets aardig vond, ook al had' zijn zoon 't gedaan, om voor zoo iets in de courant te komen. Volgens verdachte had dr. Mol tegen hem gezegd: „Als je zegt, dat je het zelf gedaan hebt, dan zal ik je een briefje geven en kan je naar den amb tenaar van het kantongerecht gaan om het af te koopen. Ik was daarvan zoo on der den indruk, dat ik dit maar gezegd heb. Ik kreeg echter het briefje niet. Dr. Mol deed het maar om mij te lijmen.'* Omdat hij mij preste, ben ik er toe overge gaan om te zeggen, dat ik het gedaan heb." De Kanton re chter: „Daar pro testeer ik tegen." De Ambtenaar: „Dat is ondenk baar." De verdachte: „Ik ben nog nooit zoo door iemand ontvangen als door dr. Mol." De verdediger: „Uit het procesver baal blijkt, dat de heer Beets bij het on derhoud tegenwoordig is geweest." De heer Beets, hierover gehoord, zegt, dat de .zaak hem bijzonder interesseerde en dat hij op zijn verzoek van den direc teur verlof had gekregen, tusschen twee deuren te staan. De verdediger: „Was daar een microfoon?" De getuige: „Daar houden wij ons niet mee op. De jongen had mij geant woord van niets te weten en daarom hoor de ik er van op, dat deze gezegd had dat hij er water bij gedaan had. De jonge 17-jarigen Straat hof z e g t, dat dr. Mol hem gevraagd had of zijn vader 's morgens met hem over het geval had gesproken. Getuige had dit ontkend en dit was ook niet zoo, want 's morgens was hij al vroeg naar het land gegaan. Getuige had Zondagmorgen met zijn vader gesproken, maar dr. Mol had gevraagd of hij dit Maandagmorgen had gedaan en toen had getuige neen gezegd. Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J.SCHOUIEN 57) „Ik ben het volkomen met u eens. Hij is de laatste man in de wereld, dien ik voor den gek zou willen houden. U beoordeelt my verkeerd. Misschien ben ik een beetje zorgeloos geweest, maar heusch, sir Char les, ik vind hem erg aardig en lk moest wel vriendelijk tegen hem zyn". „Jawel, maar vriendelijkheid hoeft nog niet in flirten te ontaarden en de minst ijdele man zou zich aangemoedigd voelen, door de manier waarop jij hem behandeld hebt. Zie je dan niet dat de man je aan bidt?" J „Het spijt mij, sir Charles, maar dat had ik, vóór zooeven, werkelijk niet gedacht. Natuurlijk wist ik wel, dat hij my aardig vond en ik dacht, dat hij wel een onschul dige flirt wilde, maar ik had er heusch niet het flauwste vermoeden van, dat het hem ernst was. Ik vind het erg naar. Wat moet ik nu doen?" vroeg zy bezorgd. „Blijf hem zooveel mogelijk uit den weg Deze reis kan niet zoo heel lang meer du ren. Nog maar een paar dagen, denk ik en mag ik een onbescheiden vraag doen?" „Wat wilde u vragen?" zei ze op zachten toon. „Vergis ik my, of is de waardeering we- derzijdsch?" „U bedoelt dat ik dat ik van hem houd?" „Ja, dat bedoel ik". Er was een oogenblik van stilte en de scherpe oogen van sir Charles zagen, dat haar lippen beefden. „Ik weet het niet", fluisterde zij. „Ik be gin mij allerlei dingen te realiseeren en ik voel mi) heelemaal niet gelukkig. Weet u, in welke verhouding ik tot den groothertog sta?" „Ik weet alleen, wat de wereld weet", antwoordde sir Charles droogjes. „Ik denk niet, dat de wereld de waarheid weet. Ik heb my nooit over mijn vriend schap met hem geschaamd. Zal ik u vertel len hoe het begonnen is? Ik wil liever niet, dat u mij verkeerd beoordeelt". „Als je het mij vertellen wilt, zal ik mij zeer vereerd voelen door het vertrouwen, dat je in mij stelt", antwoordde hij ern stig, „maar ik wil je je vertrouwen in geen geval afdwingen". „Wel, het begon eenige jaren geleden, toen ik nog heel jong was. Ik was toen nog koor-meisje en gaf iedere cent, die ik had, uit aan zanglessen. Ziet u, ik was ontzet tend eerzuchtig. Van jongs af aan heb ik niets anders gedroomd, als van een suc cesvolle loopbaan als actrice. Ik merkte, dat dat ideaal niet zoo gemakkelijk te be reiken was en dat ik heel weinig vooruit kwam. Ik was twaalf maanden bij 't koor, toen ik begon te wanhopen. Op een avond nam een vriend mij mee naar de Embassy Club en daar ontmoette ik Ivan. Ik wist toen niet wie hij was en hij werd aan mij voorgesteld, als een mr. Orloff. Wij werden heel goede vrienden. Hij behandelde mij altijd met het grootste respect en het duur de niet lang voordat ik merkte, dat hij van my hield en dat hij alles in 't werk stelde om mij te winnen. Hij bood mij juweelen aan, groote karbonkel-steenen, maar ik weigerde ze altijd. Achteraf bezien, begrijp ik, dat ik heel verstandig handelde, want hy dacht dat de meeste vrouwen te koop waren. Het moet wel een prettige afwisse ling geweest zijn, iemand te vinden, die niet voor geld of juweelen te koop was. Ik accepteerde echter één groote gunst van hem, want door zijn invloed kreeg ik een klein rolletje. Ik was er altijd van over tuigd geweest, dat als ik maar eenmaal zoover was, het succes niet op zich zou la ten wachten. In een tweede stuk kreeg ik een grootere rol, totdat ik ten slotte de hoofd-rol kreeg. Dat heb ik allemaal aan Ivan te danken en ik ben hem daar zeer dankbaar voor. Natuurlijk hebben wij ons aan een zeker ceremonieel •nderworpen". „Natuurlijk had ik my reeds afgevraagd of dat gebeurd was", zei air Charles rustig. „Ja, tegen dien tijd had hij my reeds verteld, wie hij was en mij eerlijk gezegd, dat een gewoon huwelijk voor ons uitge sloten was. U weet waarschijnlijk wel, dat hij als Groothertog nooit getrouwd is. Hij trouwde mij in Londen onder den naam van Ivan Orloff. Natuurlijk heeft dat huwe lijk heelemaal geen waarde en is hij niet werkelijk aan mij gebonden en ik „Ja, dat ia juist de kwestie", onderbrak sir Charles haar. „Ik ben geen advocaat, maar ik voor mij geloof, dat je door je huwelijk wel degelijk aan hem gebonden bent. Zou je met een anderen man trou wen, terwijl hy nog in leven is, dan zou je je schuldig maken aan bigamie". „Het kan mij niet veel schelen. Ik heb nog nooit aan een anderen man gedacht, totdat „Totdatherhaalde hij vragend, daar zy niet verder ging. „Wel, als ik het zeggen moet totdat Ik Robin ontmoette". „Bedoel je Carruthers?" vroeg hij met 'n blik naar de brug. „Wie anders? Bent u dan heelemaal blind? Begrijpt u dan niet, dat ik even hopeloos op hem verliefd geworden ben, als hij op 'mij? Maar hij mag het nooit weten. Ik ben niet goed genoeg voor hem. Hy behoort tot de beste Engelsch# families en is op en top een gentleman. Ik vind het ellendig, dat ik hem verdriet heb moeten doen. Ik moet hem van zijn verliefdheid zien te genezen". „Dat zal je niet lukken", zei sir Charles beslist. „Ach, dat weet ik nog niet. Het is niet zoo erg moeilijk, denk ik. Er zijn vele ma nieren om iemand te desillusioneeren. Wat denkt u van David Garrick? En dan is er nog dat stuk, waarin Ellen Terry zoo schit terend speelde. Nance Oldfield heet het, ge loof ik. Ja, daar heb ik het. Ik heb een idee en fk zal het ten uitvoer brengen". „Ik heb dat stuk ook gezien", zei sir Charles. „Ik geloof niet, dat je den moed zult hebben, om het te volbrengen". „Dan kent u mij niet. Sir Charles, u moet belooven mij te zullen helpen. U weet dat ik de hut van den commandant gekregen heb en er is déar ruimte genoeg. We zullen nu naar beneden gaan en u gaat met mij mee". „Ik wil niets met je complot te maken hebben", antwoordde hij eenigszins ruw. „Ik dacht, dat u Robin's belangen be oogde. Als dat zoo is, moet u mij helpen. Kom over vyf minuten beneden", riep zij gebiedend en haastte zich weg. Zij trok haar japon uit, hulde zich in een zijden, met kant versierde kimono en rangschikte de kussens op de rustbank, waarna zij het zich daarop gemakkelijk maakte. Eenige oogenblikken daarna stond zij echter weer op, ging voor den spiegel staan en bekeek zich zelf met aandacht en na nog hier en daar iets verschikt te heb ben aan haar toilet, was zy over haar uiter lijk tevreden. Zjj keerde naar de rustbank terug en drukte Op de bel, waarop Stevens onmiddellijk verscheen. „Breng mij alsjeblieft een flesch cham pagne en wat ij» en een stuk of drie gla zen", zei ze heel kalm. (V.'-iJt vervolgd). 0

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7