Euwe staat beter in de 3e partij. w w N I DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. Zijn er echter winstkansen? Succes—Alkm. Boys 2-2. ENERGIEKE PARTIJ. DERDE BLAD Afdeelinq L V.U.C.R.F.C. 2—4. V.U.C. was door aanvankelijk drie en later vier invallers zoodanig gehandicapt, dat het vertoonde spel een klasse beneden dat tegen Ajax bleef. En daarmede is tevens de alles zins verdiende nederlaag tegen R.F.C. ver klaard. In den aanvang ging het nog wel, maar in de tweede helft hebben we van de zwart-witten weinig goeds meer gezien. R.F. C. speelde een vlotte, pittige partij en ver diende de overwinning dan ook stellig. Na 10 minuten nam V.U.C. door B. de Harder de leiding, uit een scrimmage voor het R.F.C.-doel, dat door keeper Bouts ver laten was. Deze voorsprong bleef lang ge handhaafd, doch 4 minuten voor rust slaagde R.F.C. er door A. Bouts in gelijk te maken, na zeer mooi samenspel. Rust kwam met ge lijken stand (11). Reeds 7 minuten na de hervatting wist R.F.C. door van Dijk na knap individueel spel de leiding te nemen (12), en uit een hoekschop werd na 24 minuten door denzelf den speler, de stand op 13 gebracht. Dat veroorzaakte een kleine opleving in de V.U C.-gelederen, hetgeen tot gevolg had, dat even later K. de Harder op een goed Stam genomen vrijen schop, den achterstand ver kleinde tot 23. Een minuut voor tijd wist R.F.C. de overwinning te consolideeren door een goed doelpunt van Drok, zoodat het ein de kwam met een 24-nederlaag voor de thuisclub. Sparta—V.S.V. 1—2. Het spelpeil van deze ontmoeting stond niet bijzonder hoog. Wel had de wedstrijd een spannend verloop. Bij de gastheeren bleek de verdediging niet voor haar taak be rekend. Dat er tegen de zwakke Sparta-verdedi- ging nog niet meer gescoord werd, kwam omdat er van de vleugelspelers van V.S.V. niet veel uitging, zoodat het moest komen van het binnentrio, waarin Sterk, de links binnen en v. d. Lugt, de middenvoor door tastend spel te zien gaven. Al direct bij het begin scoorde V.S.V. bij een algemeenen aanval door van der Lugt (10). Daarna ging geruimen tijd het offen sief het meest uit van Sparta, maar de voor hoede had een stevige verdediging en een zeer goeden keeper, N. Michel, tegen zich, zoodat de aanvallen zonder resultaat bleven. Tenslotte wist Sparta bij een geestdrifti- gen aanval gelijk te maken (11). Tot de rust bleef de wedstrijd spannend. Na de hervatting kwam Sparta even fel opzetten. Daarna nam V.S.V. het spel in han den en opnieuw wist de middenvoor v. d. Lugt te doelpunten (12). De strijd werd er daarna niet mooier op. Er werd ruw gespeeld en er ontstond een onaangename verhouding tusschen de spe lers. De scheidsrechter moest eenige waar schuwingen uitdeelen. De Sparta-aanval zette er alles op, om den achterstand in te halen. Men bracht het evenwel niet verder dan een serie corners. Welke zonder succes bleven. Tegen het slot wist V.S.V. nog eenige ma len grooten druk op het Sparta-doel uit te oefenen, maar doelpunten kwamen er niet meer. Over het geheel heeft V.S.V. een iets beter spel getoond dan Sparta, zoodat de overwinning der Velsenaren verdiend mag heeten. K.F.C.—Ajax 0—0. Ajax is ook ditmaal in de Koog op ernsti- gen tegenstand gestuit. Na een meer span- nenden dan fraaien strijd eindigde de wed strijd tusschen de rood-witten en K.F.C. in een puntloos spel. Ongetwijfeld hadden de bezoekers het beste spel, doch daartegenover plaatste K.F.C. een prachtig enthousiasme, terwijl zij ook ditmaal het zwaartepunt in de verdediging legde. Ajax liet zich' verlokken, maar steeds in den trechter te loopen, welke- de thuisclub voor haar doel opgesteld had. Het was werkelijk een fout, dat Ajax 'het spel niet meer open hield, hetgeen de eenige methode is om door de K.F.C.-muur heen te breken. Direct na den aftrap verscheen de Ajax- voorhoede reeds voor het Koogerdoel, doch hier wist men wel raad met de vrij onsa menhangende aanvallen. Meermalen wist K. F.C. door te breken, doch de thuisclub kreeg weinig schietkansen. Voor de rust werd aan beide kanten een doelpunt wegens buitenspel geannuleerd. In de tweede helft was Ajax weldra weer in de meerderheid, doch de verdediging van K.F.C. wist zich volkomen te handhaven. Eenmaal rede keeper Klokke- meyer een hard schot van Piet van Reenen op het nippertje ten koste van een hoek schop, terwijl iets later het Kooger-hout een zeker schijnend doelpunt voorkwam. Toch waren de uitvallen van K.F.C. nu gevaarlij ker dan voor de rust. Toen één der Ajax- spelers hands maakte liet scheidsrechter Kotte terecht doorspelen en wist de K.F.C.- midvoor te scoren, doch thans bleek de' rechtsbuiten, van Wensveen, buitenspel ge staan te hebben. Onder spanning verstreek de tijd, waarin echter niet gedoelpunt werd. AJJ.OExcelsior 14. A.D.O. is in dezen wedstrijd niet gelukkig geweest. Excelsior speelde een technisch op hooger peil staanden wedstrijd. Reeds voor de rust haden de gasten een nuttigen 03- voorsprong. Niet dat dit de verhouding juist weergaf, maar de roodbroeken wisten van de kansen te profiteeren. Maaskant maakte 01,vervolgens doelpuntte dezelfde speler weer en enkele minuten voor de rust werd de stand tot 03 opgevoerd. Na de rust pakte A.D.O. stevig aan. Excelsior was nu veel minder, doch de A.D.O.-ers konden door de hechte verdedi ging van de Rotterdammers niet heenkomen. Na een klein half uur spelen maakte Berg een verdiend tegenpunt. 10 minuten voor het einde maakte de Engelsman aan alle onze kerheid een einde door nogmaals te doelpun ten (14). FeijenoordD.H.C. 30. Zonder haar vorm van haar vele goede wedstrijden Van het vorig seizoen te bereiken heeft Feijenoord gisteren toch weer voetbal laten zien van goed gehalte, dat te sterk was voor D.H.C. In hoofdzaak werd de over winning behaald door technisch soms voor treffelijk samenspeL D.H.C. had daartegen als voornaamste wapen de snelheid van haar aanval, waarin de beide vleugelspelers van Nellen en van der Sloot uitblonken. D.H.C. kan tevreden zijn dat het bij drie goals bleef, want na de rust, die reeds met de 30-stand kwam, waren er langdurige perioden van Feijenoord-overwicht waarin doelman Boot soms uitstekend werk deed en ten slotte ook nog door geluk werd geholpen. Feijenoord dankt de overwinning weder om aan haar middenlinie, waarin behalve Kuppen ook van Heel goed speelde. Het duurde een klein half uur voordat Ven te uit een scherpen voorzet van van Heel den bal in het net joeg en weer was het zoo'n in het strafschopgebied neerdalende bal van v. Heel die na slecht gestopt te zijn door Arendse. door Kantebeen met een hoog schot in een doelpunt werd omgezet. En vlak voor de rust maakte Linssen, die rechtsbuiten stond, na een goede combinatie van de geheele voorhoede van dichtbij onhoudbaar 30. We zullen de kansen welke beide partijen na de rust kregen niet opsommen, over het geheel -was de thuisclub wat sterker,- aan beiden kanten konden de verdedigingen doelpunten voorkomen. Afdeeling II. StormvogelsH.B.S. 42 In den wedstrijd StormvogelsH.B.S. 'speelde vooral bij de gasten lichaamskracht een grootere rol dan hersenwerk, waardoor het een vrij ruwe vertooning werd. Dat er in dezen wedstrijd zooveel afgefloten werd was mede het gevolg van de vele buitenspelpo sitie. Vooral bij H.B.S. stond de buitenspelval bijna voortdurend open met het gevolg, dat de Hagenaars in den put, die zij voor de Stormvogels hadden gekregen, vielen, het geen na de rust geschiedde bij den stand 3—2. Toen profiteerde Woudenberg van een fout der Haagsche achterhoede. Toen hij deze gepasseerd had en Mul uitgeloopen was, schoot hij in het verlaten doel (32). De buitenspeltactiek der gastheeren faalde toen. Van Pel passeerde handig de opgedrongen achterhoede en wist zoowaar het doel te be reiken (42). Met dezen stand kwam het einde. Stormvogels won verdiend, maar eenigszins geflatteerd. Blauw-Wit't Gooi 01. Het spel, dat de Amsterdammers tegen 't Gooi lieten zien, was van dien aard, dat het de Stadionclub tot een niet al te gevaarlijken tegenstander maakt, 't Gooi maakte gebruik van de talrijke fouten van Blauw-Wit. De Hilversummers waren vinniger, door tastender en altijd iets eerder bij den bal. Zoo konden zij ook na ongeveer 25 minuten het eenige doelpunt van den wedstrijd ma ken, nadat Ferwerda uit zijn doei gelokt was. Voordien hadden beide elftallen reeds eenige zeer goede kansen gemist. Toen 't Gooi zijn voorsprong veroverd had, ging het met de Amsterdammers bergaf waarts. Na de rust bleef het spelbeeld onveran derd. Vergeefs trachtten de Blauw-Witters hun achterstand in te loopen. Beide doelen ontsnapten in deze speelhelft eenmaal aan doorboring, doordat de bal bui ten het bereik der doelverdedigers tegen de lat ketste. Blauw-Wit was daarmede wel wat onge lukkig, omdat voor de rust ook Westphal al eens tegen de lat had geschoten. Ondanks de heftige pogingen van beide ploegen ble ven de verdedigers meester van het terrein, zoodat 't Gooi een kleine overwinning be haalde. HaarlemC.V.V. 12. Een aardige wedstrijd was deze ontmoe ting tusschen Haarlem en C.V.V. waarin vooral voor de rust de ploegen elkaar niet veel toegaven. Nauwelijks was begonnen of C.V.V. boek te al succes toen de rechtsbinnen v. d. Hee- rik met een goed schot den Haarlem-doel man het nakijken gaf (01). Wederzijdsche goede aanvallen volgden, waarbij Haarlem het tot eenige hoekschop pen bracht. Eens kreeg de C.V.V.-linksbui- ten de Graaf een fraaie kans. In plaats van zelf te schieten zette hij nog voor, waardoor de kans verloren ging. De rust kwam met 1—0 voor C.V.V. In de tweede helft was Haarlem het meest in den aanval. Het C.V.V.-doel kreeg een ware belegering te doorstaan. Maar het ge jukte Haarlem aanvankelijk niet, gelijk te maken. Na ruim 25 minuten trapte een der Haarlem-middenspelers, de la JVIar, den bal hoog naar voren en met een boog belandde de bal achter Kruidenier in doel (11). Daarna was Haarlem niet te houden, maar de C.V.V.-verdediging was goed op dreef. Toen de C.V.V.-middenvoor" Nootenboom er alleen van door ging, passeerde hij handig eenige tegenstanders en wist te scoren (1—2). Hoe Haarlem ook verder- aanviel, er kwam geen verandering meer in den stand. Onder groote spanning kwam het einde met een eenigszins geflatteerde overwinning der Rotterdammers. XerxesH.-D.V.S. 1—*1 (gestaakt). Ook deze thuiswedstrijd van Xerxes werd "bp het V.O.C.-terrein gespeeld, maar ditmaal waren er behoorlijke maatregelen getroffen om alles vlot te laten marcheeren. De pu blieke belangstelling was overigens ook min der groot dan bij den wedstrijd Xerxes Haarlem. H.-D.V.S. liet een snel, vlot spelletje zien en gedurende het eerste kwartier had de verdediging van Xerxes het heusch niet ge makkelijk. Toen Xerxes in den aanval kwam, bleek de defensie der Schiedammers haar mannetje te staan. Na een half uur had de Xerxes-doelman Damme een bal niet klem vast, waarvan v. d. Tuyn profiteerde om H.-D.V.S. de leiding te geven (0—J). Tien minuten later maakte de Jong gelijk uit een voorzet van Kok (1—1). Direct na de rust kwam de H.-D.V.S.-er van Eembef- gen in botsing met van Oort, waarbij eerst genoemde een been brak. Op verzoek van beide aanvoerders lastte scheidsrechter Boek man daarop den wedstrijd af. De wedstrijd werd in de beste verstand houding gespeeld en het was daarom zoo als de heer Boekman ons mededeelde dat hij het verzoek van de aanvoerders om te staken, direct inwilligde. Tevreden, maarniet voldaan. De techniek om hals gebracht. Het is op Wieringen een zéér merkwaar- digen strijd geworden. Een meer dan drie-kwart Alkmaarsch overwicht met goede scoring-kansen, deed waarschijnlijk een flinke Alkmaarsche zege verwachten. De inmiddels dik verdiende voorsprong een 13 rust stand had een héél gewoon iets geweest. werd omgezet in een achterstand en gaf in de tweede helft zéér veel spanning, omdatde Wie- ringers de geheel onverwachte voorsprong, tot eiken prijs vast hield en niet los wilde laten. Dat echter een Alkmaarsche neder laag de eerste uit bleef, hebben de rood-witten te danken, in de eerste plaats aan hun veranderde taktiek en ten tweede aan hun flinke portie wilskracht. Enthousiasme,dat was het Wieringer- wapen-, dat de prachtige Alkmaarsche tech niek van voor de rust om hals wist te brengen en het is een compliment voor de rood-witten waard, dat zij- na de thee hun taktiek wisten te wijzigen en de Wieringers met eigen" wapens gingen bestrijden en nog wel in een véél sterker mate. De geblokten troffen het echer niet, dat de Succes-de fensie inmiddels haar goeden vorm gevon den had, zéér stug werkte en bijna niet te passeren was. Zoo heeft deze wedstrijd zeer veel ver schillende dingen laten zien. Het begon met een goed technisch spel der rood-wit ten, waarbij vooral het combinatie-werk goed sloot en men vaak de indruk kreeg dat hier slechts één ploeg aan het werk was. Alles ging goed maar als men bij het vijandelijk doel was gekomen en dat ge beurde veelvuldig was het meestal mis. Enkele opgelegde kansen, werden jammer lijk om zeep gebracht, terwijl eenige goede schoten, wellicht beter lot hadden verdiend. Zoo noteerden we eenmaal een pracht- aanval van Indri, die keurig voorgaf, waar uit Schenke ineens, hard rakelings naast schoot. Eenmaal was Posthumus uit een voorzet van Indri Mulders een zeer klein onderdeel van een seconde te vlug af, terwijl hij enkele harde schoten keurig stopte. Nadat de Succes-defensie zoo in 't nauw gedreven was dat een eigen speler bijna in eigen doel plaatste, pikte Schenke een bal van Indri op en liet deze langs Posthumus verdwijnen, zoodat de rood- witten eindelijk hun voorsprong hadden. En nog steeds duurde 't Alkmaarsche combi natiespel en offensief voort, doch men kon den voorsprong maar niet vergrooten. In tegendeel. Eindelijk konden de gastheeren -wat los komen en eenige fanatieke uitval len opzetten. En één dezer uitvallen werd .de.Boys noodlottig,.wgpt Pater en Hartog begrepen elkander onvoldoende en de altijd waakzame Schmidt, kon van de gelegenheid pröfite'eren. Wel'liep v. d. Horst nog uit. doch het leder treft juist langs den paal heb doel, zoodat de stand weer gelijk is. Nadat Posthumus een hard schot mag -stoppen en de Succes-rechtsbuiten bij een uitval, scherp voorlangs geeft, beleeft het Succes.-dogl weep enkele angstige momen ten. Met zeer veel geluk ontkomt Posthu mus' heiligdom aan een hernieuwde door- Yboring. Nog eenmaal rédt "Brouwer op tijd en dan breekt de rust aan. Dadelijk na de thee ontstaan voor het Boys-doel uit zwak werk een paar -hachelijke- momenten en bij het tweede ge val vergat in laatste instantie v. d. Horst nog reddipg te Jjreugeij, zpodat de blauw zwarten plotseling een voorsprong hadden, 21. Dit was bet keerpunt van den strijd, want van nu af bepaalden de kaasmenschen zich tot een resoluut en enthousiast spel. De verdediging werd voortdurend solieder, de halflinie beheerschte steeds meer het mid denveld en stuwde steeds weer de voorhoe de ten aanval. Hardnekkig werd er gestre den; door de Boys om de nederlaag te ont komen, door de gastheeren, om iets van de verkregen buit niet prijs te geven. Het werd een ware belegering van de Succes-veste, doch wat de rood-witten ook probeeren, er is geen doorkomen aan, ter wijl enkele malen het Succes-doel als door een wonder gesloten blijft. Mulders kopt nog tegen de lat en dan na 17 minuten, neemt Mulders z'n kans waar. De Boys krijgen een vrijen schop toegewezen. Brou wer plaatst zich achter den bal, geeft een pracht boogbal, die Mulders onberispelijk en onhoudbaar inkopt, zoodat de stand eindelijk weer gelijk is, 22. Hard wordt nu aan beide zijden voor de overwinning gestreden, doch ook de Alk maarsche defensie is er goed in en geeft niet veel kans. De Boys hebben al evenmin succes, terwijl Posthumus nu enkele goed gerichte schoten stopt en enkele moeilijke situaties een paar zéér gevaarlijke cor ners van Indri en de Grand naar behoo- ren weet te verwerken. Nog ontgaat de Boys een strafschop, als de arbiter bij een handsgeval voor het Succes-doel schijn baar vergat te fluiten en dan eindelijk breekt het einde aan. De rood-witten kwamen in bun opstelling uit, zooals we die j.1. Zaterdag publiceer den. Scheidsrechter Melkman leidde zéér matig. OUDORP I—VRONE I 4—1. Hoewel Oudorp I niet geheel volledig uitkwam, is het haar toch gelukt Vrone I me ledige handen naar huis te zenden. e eerste helft van den wedstrijd was met zeer aantrekkelijk, daar er van beide zijden slecht werd gespeeld. Er werd dan ook geen doelpunt gemaakt, zoodat rust kwam met blanco-stand. Er werd in deze eerste helft, door de voorhoede van Oudorp zeer slecht ge speeld, wat z'n oorzaak vond in het egoïstische spel van eenige spelers. as er behoorlijk afgegeven, er waren zeker eeni ge doelpunten gekomen. Ook in het Vrone- elftal rammelde het. Het mocht Vrone vlak na de hervattine gelukken te scoren. Het was of Oudorp nu wakker werd geschud, want direct hierop maakte zü gelijk (1—1). Spoedig volgde nummer twee. De thuisclub was nu geregeld in den aanval en uit een dezer aanvallen werd het derde doelpunt gemaakt. Vlak voor het einde maakte Oudorp er 41 van. Oudorp II klopte tegen aller verwach ting in Schagen IV met 30. Schaken. In de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam is ondagavond de derde partij gespeeld van de match tusschen Euwe en Aljechin om het wereldkampioenschap schaken. Het verloop was; Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: A. Aljechin. 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 Veel tijd tot het ontwikkelen van span ning in verband met de variant die nu weer zou worden toegepast, lieten de spe lers het publiek niet, want de zetten volg den elkaar met de gebruikelijke snelheid op. Het is wel kenmerkend voor de voor zichtigheid in welker teeken deze match staat, dat beide spelers het terrein blijven verkennen door steeds dezelfde opening te kiezen, alvorens naar nieuwe wapenen te grijpen. 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 e7—e6 Moet de goe-gemeente nu uit deze afwij king van de beide vorige partijen opma ken, dat dr. Aljechin de variant 4 dc4:, waarmede wit beide malen de over winning behaalde, als weerlegd beschouwt? Men is geneigd, zulks aan te nemen. Wel ke bedoeling de voormalige wereldkam pioen overigens met de gekozen voortzet ting heeft, is moeilijk te beslissen. Wel is het bekend genoeg, dat hij na zijn match met Capablanca een expert is op het ge bied van het orthodoxe damegambiet (E. Rg5, Pd7, 6. e3, Re7, enz.) En dat hij zich ook met voorliefde op de cambridge springs-variant (5. Rg5, Pd7, 6. e3 Da5) inlaat, evenals op de Meraner-variant (alsnog slaan op c4, gevolgd door b5, a6 en c5). Mogelijk heeft de wereldkampioen dus psychologische redenen om den zet 5. Rg5 geheel achterwege te laten. 5. e2e3 Pb8—d7 6. Rfld3 Rf8b4 Een ongebruikelijke voortzetting, die het voorloopige karakter der party vast legt. Immers de Raadsheer moet vroeg of laat worden afgeruild (anders heeft Rb4 geen zin) en daarna moet zwart zijn heil zoeken in verwikkelingen in het centrum. Blijkbaar wordt de tekstzet gespeeld met de bedoeling het leven in de brouwerij te brengen, dat het insluiten van Rel door 5. e3 „dreigde" te elimineeren. Het oude ver schijnsel: complicaties tot iederen prijs. 7. 0—0 0—0 8. a2a3 In dergelijke gevallen geeft Euwe er de voorkeur aan, den Raadsheer dadelijk tot een verklaring te dwingen. In aanmerking kwam anders ook 8. Db3, ten einde later met de dame op c3 terug te slaan en aldus e6e5, den zet dien zwart voor zijn be vrijding noodig heeft, zooveel mogelijk te verhinderen. 8Rb4Xc3 9. b2Xc3 Dd8c7 Met duidelijke bedoelingen. 10. Pf3d2 En ook de contra-bedoelingen zijn niet zeer verborgen: wit wenscht straks niet op e5 te ruilen (zooals trouwens vanzelf spreekt, daar dit zijn pionnensteling te zeer zou verzwakken) en haalt nu bij voor baat zijn paard uit den vork. Intusschen is de stelling reeds vol mogelijkheden. 1 0e6e5 11. Rel—b2 Bereidt cd5: en c3, c4 voor. Strikt noodig was deze voorbereiding niet: Wit kon ook dadelijk cd5: enz. spelen, doch wenscht blijkbaar zijn d-pion niet te laten isolee- ren (door ed4). 1 1e5e4 12. Rd3e2 b7—b5 De „greep naar het initiatief", kenmer kend voor de meeste partijen van deze matches. Het - denkbeeld, tip dergelijke wijze in het centrum een oplossing af te dwingen is weliswaar niet nieuw, doch gaat hier gepaard met een pionoffer. Tot éénmaal nemen is wit vrijwel gedwongen, want het alternatief, doorschuiven, zou den damevleugel vastleggen en zwart op den koningsvleugel dus de vrije hand laten fa' °fXb^ c6Xb5 14. a3a4! Ook een minder standvastig' meester dan de wereldkampioen zou zich hier wel tweemaal hebben bedacht alvorens het danaens-geschenk op b5 te aanvaarden. Na 14. Rb5:, Tb8, 15. a4, a6, 16. Rd7:, Rd7:, 17. Ra3, Tc8, 18. Rc5, Pg4, era., verkrijgt zwart een langdurig initiatief en blijft'voor het uiterste geval gedekt door de ongelijke kleur der Raadsheeren. Met den tekstzet bereikt wit een weliswaar klein, maar tastbaar voordeel. Overigens moest wit wel contra-ageeren, aangezien zwart anders zijn druk op den damevleu gel consolideert. 1 4b5Xa4 15. c3c4 De voor de hand liggende, maar daarom niet minder sterke pointe. Na onmiddellijk slaan op a4 kan zwart zich door Pb5, Re6 en Tc8 een permanenten druk verschaffen. 1 5d5Xc4 Aljechin schijnt principieel alle pionnen te slaan welke hem in den weg komen! Wel was Ra6 hier slecht wegens Da4:, Rc4:, Pc4:, Dc4:, Dc4: met fraai spel voor wit's Raadsheerenpaar, maar het slaan op c4 was toch niet gedwongen, want de zet c5 voor wit, die weliswaar een sterken vrijpion in het leven roept, vermindert de waarde der beide Raadsheeren door de insluiting van Rb2. Doch Aljechin wenscht geen stelling met beperkte vooruitzichten, ondanks zijn verhoogde voorzichtigheid is hij nog steeds een vriend van „Beunruhi- gungspolitiek" en accepteert liever een klein nadeel dan een stelling op te offeren, waarin plaats is voor allerlei verrassingen. In aanmerking kwam Pb8, eventueel ge volgd door Rd7 en Pc6. „Hoe staat de partij?" hoorden wij in' onze nabijheid vragen. „Aljechin is twee pionnen voor!" luidde het korte antwoord! 16. Pd2Xc4 Over dezen zet dacht Euwe langer na dan verwacht werd. Misschien overwoog hy 16. Dc2 (aanval op e4) ten einde na Te8 met de dame Pc4 te kunnen slaan, maar dit levert na Dc4:, Pc4:, Pb6, Pb6:, ab6:, Rb5, Rd7, geen positieve resultaten op. 1 6Pd7b6 Vrijwel gedwongen in verband met de dreiging Ra3 en Pd6. 17. Pc4Xb6 a7Xb6 En niet Db6:, Ra3, gevolgd door Rc5 en Da4:, met hevigen druk tegen a7. 18. TalXa4 „Hoe staat de partij?" hadden wij op onze beurt den bovenbedoelden Stoicijn (zie slotopmerking na zet 15) willen vragen. En vermoedelijk zou hij hebben geantwoord: „Euwe heeft beide pionnen terugveroverd". 18Rc8d7 19. Ta4Xa8 Tf8Xa8 En na het luwen van den storm de balans. Wit heeft het kleine, maar waardevolle overwicht der beide Raadsheeren behouden heeft een veelbelovend en onverzwakte pnonnenformatie, terwijl zwart's b-pion wel vrij, maar ook zwak is en ook pion e4 onder omstandigheden bescherming zal fcehoeverl, summa summarum: wit heeft de beste kansen. 20. Ddlbl „Euwe, de logicus", zou dr. Tartakower zeggen. De tekstzet observeert de beide strategische punten b6 en e4. 20Ta 8e8 Oogenblikkelijk beseft Aljechin het ge vaar en „überdeckt" zijn pion e4, ten ein de zich zoo mogelijk met Pd5 tegenkanten te verschaffen. Doch nu komt Euwe's ruimtevoordeel tot zijn recht. 21. Tflcl Dc7—d6 22. Dblc2 Het spel van den wereldkampioen maakt, evenals in de eerste partij een ver bluffend ongekunstelden indruk. Met een serie schijnbaar doodeenvoudige zetten wordt het eerder omschreven kleine overwicht gerealiseerd. Wit's beste kans ligt klaarblijkelijk in het eindspel en dus stuurt de wereldkampioen daar met vaste hand op aan. Natuurlijk Tc8? Nu een stuk wegens Dc8:t. Vandaar: 22h7h6, Doch nu kan de ruil der dames reeds vrijwel worden afgedwongen. 23. Dc2—c7 Wanneer men bedenkt, dat de eerste acht tien zetten tamelijk vlot waren ge speeld, moet worden toegegeven, dat d schermutselingen van het middenspel vee bedenktijd hadden gevorderd. Wit had h"^ nl. 1 uur 43 min., zwart 1 uur 24 min. ver bruikt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10