JUovinciaal Tlieuws SCeek S. School fonds en Juméotm ^Buitenland Siidsditiflm HEERHUGOWAARD ZIJPE HEILOO STOMPETOREN EGMOND BINNEN BROEK OP LANGENDIJk Dertig man en een vrouw. De huishouding in de blokhut. Het feest in de bergen. Nieuws in 't kort. DERDE BLAD De toestand van den heer Hubermann is inderdaad ernstig. Professor Red- dingius verklaarde, dat Hubermann niet buiten gevaar is, zoolang de longont steking voortduurt. De verwondingen aan zijn handen zijn daardoor van ge heel ondergeschikt belang geworden. Verder verklaarde de geneesheer, dat de heer Schoch nog eenige weken in het hos pitaal zal moeten verblijven, terwijl de tweede piloot Groeneveld wel spoedig als genezen zal kunnen worden ontslagen evenals de heer Munro, die over een week je wel naar Singapore zal kunnen terug- keeren. Nader wordt gemeld: De in het Charitas-hospitaal verpleegde patiënten zijn Zondag en vanmorgen in den tuin geweest, met uitzondering van Hu bermann en freule Smissaert. De heer Bouwman is heden uit het Cha- ritas-ziekenhuis naar Pladjoe vertrokken Het stoffelijk overschot van Ir. van Steenbergen. Behalve de motoren van de „Specht", bracht de „Merak" van de K. P. M. nog het stoffelijk overschot aan van den bij de Specht-ramp omgekomen ir. van Steen bergen. Het lijk van ir. van Steenbergen is direct verder vervoerd naar Bandoeng, waar he- dep de begrafenis plaats vindt. De stoffelijke resten van de omgekomenen naar Nederland. Naar wij vernemen worden de stoffelijke resten van de heeren Stork, Ruben en Sto- dieck, leden van de bemanning van de te Pa- lembang verongelukte Specht, Woensdag met het s.s. Van Geen van de K.N.S.M. van Pa- lembang naar Tandjong Priok overgebracht. Vandaar zorgt het s.s. Simaloer, een vracht schip van de stoomvaartmaatschappij Neder land, voor het vervoer naar Nederland. Achteloosheid. Vrijdagmiddag fietste de heer G. te Heerhugowaard langs den Middenweg en wilde ter hoogte van café de Zwaan een aan de rechterzijde van den weg staande vracht auto der firma B. te Stompetoren passeeren. Plotseling werd het linkerportier openge worpen met gevolg, dat de rechterhand zoo danig gewond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bazar kleuterschool In de parochie van den H. Dionysius zou er navolging van hetgeen reeds in de zusterparochie geschiedde, een kleuterschool worden opgericht. Zaterdagavond had in de groote zaal van den heer Wester de opening plaats. Dr. Spierings voorzitter van het oprich tingscomité en de bazarcommissie heette allen welkom, speciaal het eere-comité. Hij wees er op dat de oprichtingsgedach te voor de kleuterschool niet van boven af was gekomen, maar van beneden, nJ. uit een comité van ouders van groote gezin nen, waaruit ten slotte het oprichtingsco mité het gevolg was. Met een opwekking tot steun en den wensch dat spoedig het doel mag worden bereikt en onze pastoor spoedig de kleuter school zal openen, verklaarde hy de bazar geopend. De burgemeester, de heer Sutman Meijer begon met een uiteenzetting te ge ven van het doel der bezar. Van het wel slagen hangt het af of de school er komt of niet. Er zijn twee categorieën ouders n.1. zij, die er van overtuigd zyn dat de school er komen moet uit een oogpunt van noodzakelijkheid. Daartegenover staan degenen de hiervan niet zoo doordrongen zijn, waartoe vele jongeren behooren, benevens vele ouders van kleinere gezinnen en dan nog al dege nen, die zeggen: „Wij voeden onze kinderen zelf goed op", en die alles bij het oude wil len laten. Deze vooral moeten de bazar bezoeken opdat ook zij voorstanders wor den. Hierna wees spr. op het groote belang van opvoeding van kinderen van 1 tot 6 jaar als voorbereidng voor de lagere school. In de tegenwoordige lijn van opvoeding is de kleuterschool het instituut dat een zeer bijzondere plaats inneemt. Wel staat de opvoeding in het gezin op den voor grond, maar haar doel is aan te vullen Daarom doen wij met het oprichten een goed sociaal werk in het belang van de maatschappij, maar ook in het belang van de ziel van hei kind. Het is beter in de school dan op ïtraat. Hierna namen we nog een kijkje in de groote zaal met de aangebouwde tent die beide feestelijk versierd waren, terwijl tal van attracties waren opgesteld. Aan alles was te zien dat de bazarcommissie veel voorbereidend werk had verricht. Behalve de diverse attracties is ook nog een verlo ting georganiseerd waarvoor tal van prij zen cadeu waren gegeven o.a. een fiets, een fauteuil en wel tachtig groote en kleine taarten, terwijl een meesterstuk op het ge bied van pattisseriekunst, n.1. een groot en kundig uitgevoerd suikerwerk uit de bak kerij van den heer C. Rood en vervaardigd door den heer J. A. Rood, algemeene be wondering wekte. Aanbesteding verbouw raadhuis. Uitslag van de op Zaterdag 9 October 1937 gehouden aanbesteding van den ver bouw van het raadhuis dezer gemeente. Ingeschreven is als volgt: 1. W. Bruin, Anna Paulowna 3925. 2. C. Dekker, Wieringerwaard 3800. 3. W. Uitterdyk, Wieringerw. 3442. 4. P. de Geus, St. Maarten 3330. 5. Gebr. Veeter, Schagerbrug 3240. 6. G. van der Wal, Den Helder 3000. 7. K. Kreyger, Oudesluis 2983. 8. J. Veuger, St. Maartensbr. 2965. 9. N. V. Bouwedrijf H. Doom, Den Helder 2940. 10. K. Venema, Den Helder 2898. 11. D. Eriks, Burgerbrug 2830. 12. P. Ott, Schagerbrug 2792. 13. H. Toes, Stolpen 2782. 14. A. v. Eekeren, Keinsmerbr. 2650. 15. M. Schipper, Schagerbrug 2642. 16. P. Tuin, 't Zand 2595. 17. G. Plevier, Schagerbrug 2357. Gunning volgt. Radbout-comité. Alhier is een comité opgericht voor de St. Radboudstichting. In het bestuur heb ben zitting de heeren J. van Muijen, pas toor voorzitter, J. J. Gerrits, J. Janssen, A. Bakker en J. van Netten. Afloop verkooping. De op Zaterdag in café „Central" te Alkmaar gehouden verkooping van de boerenplaats aan de Noordervaart in de Schermer, bewoond door den heer W. Scher merhom, eigendom van wijlen den heer D. de Jong, groot 21.4.10 H.A., had tot resultaat dat koopers werden de heeren C. Rolff en H. Piccart voor de som van 50188. De be woner blijft de boerden. huren. Prijs behaald Op het concours te Zeist, behaalde het zangkoor „Crescendo", leider de heer H. J. Zaal, Zondag met 313 punten, den eersten prijs in de afd. gemengde koren. Als bijzon derheid zij vermeld, dat dit wakkere troepje het kleinst in aantal was. „Crescendo" kon slechts met 21 leden opkomen. Versterking is dan ook een klemmende eisch. Diepspitregeling. Nadat onlangs de baggerregeling (het uitbaggeren van de Hoevervaart) door den minister van sociale zaken is goedgekeurd, heeft genoemde minister thans ook de diepspitregeling (voor de kleine zelfstan digen) goedgekeurd tot 29 Januari 1938. Aangaande deze regeling had het ge meentebestuur verzocht of de diepspit- werkzaamheden door de kleine zelfstan digen op het eigen bedrijf mochten worden uitgevoerd. Op dit laatste heeft de minis ter afwijzend beschikt. Vergoeding praamhuur ingetrokken. Volgens ingekomen bericht van den minister van sociale zaken wordt bij de werkverschaffing baggeren geen vergoe ding meer gegeven voor praamhuur, doch zullen deze kosten, zijnde 0.75 per week, geheel komen voor rekening van den be trokken arbeider. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 VRIJZINNIG- HERVORMDE VROUWEN FEDERATIE. Hi Noord-Holland. In 't gebouw de Unie te Alkmaar is de eerste ledenbijeenkomst gehouden van de Vrijzinnig-Hervormde Vrouwenclubs in Noord-Holland onder leiding van mevr. D. A. Cannegieter-van Iterson van Kromme nie; 175 leden waren opgekomen. De mor genuren werden besteed aan de bespreking van het werkprogram voor den komenden winter. Vooral de vraag naar geschikte lec tuur voor samenkomsten en het voor en tegen van het gebruik van den Bijbel als voorlees-stof kwam op den voorgrond. Ook vroeg het houden van leidster-cursussen de aandacht. Men was van oordeel, dat voor al het voeren van propaganda van allerlei aard in de onbelangstellende gemeenten in Noord-Holland een uitstekende werkobject zou zijn voor de Vrouwenclubs. In den namiddag hield ds. A. Trouw uit Den Haag een lezing met lichtbeelden over zijn Indische reis. Het hoofdbestuur van de vereeniging van Vryz. Hervormden in Noord-Holland was vertegenwoordigd door de heeren Castein en Van der Sluis, terwijl de Friesche en Drentsche vrouwenfederaties elk een afgevaardigde hadden gezonden. Het zakelijke gedeelte werd afgewisseld door het zingen van eenige gewijde liede ren door een koortje uit Amsterdam, onder leiding van mevr. Wolfers. Het was een zeer geanimeerde samenkomst. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Wij beginnen ditmaal eens met de ver melding van het product, wij zouden bijna zeggen het eenige product, dat z'n kostprijs opbrengt, de uien. Nadat het eenige weken achtereen niet zoo goed is gegaan, is er in het laatst van de vorige week een verbete ring in de noteeringen gekomen, welke zich in de afgeloopen week heeft voortgezet. Begonnen met prijzen van 33.50 per 100 K.G. werd dit al spoedig meer, zoodat tenslotte Vrijdag maximum 5 en 5.20 per 100 K.G. werd genoteerd te Broek op Lan gend ijk. Te Noordscharwoude werd iets minder betaald. Zaterdag gingen er te Broek op Langendijk een paar dubbeltjes af. Deze gang van zaken is voor de uien- verbouwers wel een verblijdende. De grove uien gingen met de middelsoort omhoog. Hiervoor noteerden wij een paar dubbel tjes per 100 K.G. minder dan de middel soort. Nep was ook weer iets duurder. Van 7 tot 7.90 noteerden wij voor de meeste partijen. Drielingen gingen eveneens om hoog, tot 2.703.40 per 100 K.G. werd betaald. De roode kool verheugde zich eveneens in een goede belangstelling, hoewel de prijs ook gunstig werd beïnvloed door de ge ringe aanvoeren ter veiling. De noteeringen varieerden meestal van 2.503.50 en een enkele maal 3.70 per 100 K.G. De groote roode kool werd meestal tegen prijzen van pl.m. 2.50 verhandeld. Zaterdag, bij een grooteren aanvoer te Broek op Langendijk, werd evenwel iets minder besteed. Er was pl.m. een halve gulden per 100 K.G. af. Eerst nóg meer, doch in den loop van de veiling trad een weinig herstel in. Gele kool daarentegen kan nog maar zeer lage prijzen opbrengen. De mooiste partijen zag men sommige dagen gaan voor f 1.30 per 100 K.G., terwijl ook voor minder prima kwaliteit kon worden gekocht. Een gedeelte van den aanvoer bleef onverkocht. De witte kool voor zuurkool was iets goedkooper dan de vorige week. De meeste partijen werden verhandeld tegen prijzen van 1 per 100 K.G. Een enkele maal be taalde men eens f 1.10, doch dit kwam niet veel voor. Voor 0.80 en 0.90 zijn de laat ste dagen verscheidene partijen van de hand gegaan. Deensche witte kool bracht lage prijzen op. Van 1 tot 1.40 was de gewone gang. Het moesten echter al heel goede Denen zyn, wilde men tot f 1.40 komen. Groene kool bracht (voor de goede kwaliteit) pl.m. 2 per 100 K.G. op. Tot maximum f 2.30. Iets minder mooie partyen gingen voor f 1 tot 1.60. Bloemkool heeft meestal ruim 8 per 100 K.G. opgebracht, een enkelen dag werd tot ruim 10 gegaan, doch dit kwam slechts spo radisch voor. Voor de iets minder goede kwa liteit maakte men vanaf 6.50. De tweede soort bloemkool noteerde van 1.50 tot 3. Aardappelen bleven vrijwel op hetzelfde niveau als verleden week. De prijzen waren vast. Bevelanders noteerden steeds 2.10 tot 2.20. Blauwe aardappelen, waarvan slechts één partijtje aan de markt kwam, 3. Blau we Eigenheimers gingen weg voor f 2.50 tot f 2.80 en te Noordscharwoude voor een paar dubbeltjes minder. Blanke eigenheimers 2.10 tot 2.60. Spercieboonen werden graag verkocht; sommige dagen tot 11 en 12 per 100 K.G. Snijboonen uit de kas maakten van 18 tot 21 per 100 K.G. Druiven, Alicante van 16.50 tot 21 en Frankenthalers van 18.50 tot 23. Tomaten noteerden weer ongeveer de prijzen van verleden week. Kroten, waaronder verscheidene partijen ronde, gingen voornamelijk weg voor 2. De uiterste prijzen waren 0.60 tot 2.70. Peen 1 tot 1.50. Kleine peen 0.50 tot 0.60 per 100 K.G. Andijvie f 0.60 tot 0.70 per 100 hroji, De dagen van rust waren voorbij en we woonden weer in de blokhut. Onze hut heette „Woudkasteel". Iedere blokhut heeft een eigen naam, waaruit men de welstand van zijn bewoners kan opmaken: „Luizen burcht", „Vlooienhok", „Hotel de Noord pool", enz. Ons „Woudkasteel" was iets zeer bijzonders, zooals de naam reeds aanduidt. Wij leefden er namelijk als gewone men- schen en hadden voor de eerste maal ge probeerd, een gewoon huishouden in te richten. Na veel moeite was het ons gelukt, een meisje over te halen, by ons de huis houding te komen doen. Eerst hadden wij haar moeten beloven, ons netjes te zullen gedragen. Wij waren immers met ons der tigen! Natuurlijk waren er in het begin eenige moeilijkheden te overwinnen en vooral twee vragen kostten ons heel wat hoofdbrekens. Waar moest Greta wonen en waar kon zij koken? Maar deze beide vra gen waren spoedig met de noodige spitsvon digheid opgelost. Wij hadden tusschen het plafond van den kamer, wanneer men deze ruimte zoo noemen mocht, en het dak een ongebruikte ruimte. Daar bouwden wij Greta's boudoir, een klein, vriendelijk ka mertje van karton. Het bed werd van een paar suikerkisten vervaardigd en de meubileering was gereed. Greta kon haar kamertje, waar zij met een paar musschen woonde, met een ladder be reiken, welke zij iederen avond als een mid- deleeuwsche brug introk! Eigenlijk was deze voorzorgsmaatregel overbodig, want onze huishoudster, die ondanks haar 20 jaar een voortreffelijke kok was en de moed had in deze eenzaamheid voor ons lichamelijk heil te zorgen, werd door ons allen buiten gewoon eerbiedig behandeld. Toenadering waren reeds daarom onmogelijk, omdat wy elkaar met argusoogen waarnamen. Ook de tweede kwestie was spoedig op gelost, namelijk waar gekookt moet worden. Wij kochten in het naast bijgelegen dorp, dat slechts 29 kilometer van ons verwijderd lag, een zak cement en maakten naar ons eigen idee een soort kachel: drie lage zij wanden, waarop weer een cementen plaat rustte, waarin wij twee groote gaten ge laten hadden voor de twee geweldige ketels. Deze vierhoekige kast, die van voren ge stookt werd, kreeg van achteren een pijp voor de rook. Om Greta, het meisje, de kachel en het eten tegen het slechte weer te beschermen, bouwden wy er om heen van dunne berken stammetjes een klein gebouwtje dat het midden hield tusschen een tent en een groote keuken. Onze magen verheugden zich reeds in af wachting van de heerlijke spijzen. Iedere Maandag stelde ik met Greta het weekmenu samen, zoodat ik mij als een moeder over een groote familie voelde: spek in verschil lende variaties, met aardappels, macaroni, erwten en boonen, soep van gedroogde vruchten en visch. Andere spijzen konden wy bijna niet krijgen en alleen aardappel sla, die de meesten van ons niet kenden, vond in onze oogen genade. Paddestoelen, die in de Laplandsche bosschen in groote voorraden voorkomen en groenten werden als koeievoer geweigerd, ofschoon we toch Treinongelukken. - Nabij het station Retiro (in Argentinië) zijn twee personen treinen op elkaar geloopen. Er vielen elf gewonden, van wie de meesten zware ver wondingen hebben bekomen. Nabij Formosa is een goederentrein ontspoord. Er vielen hierbij twee dooden en een gewonde. De hertog van Windsor naar Berlijn. - Na een verblijf van veertien dagen te Pa rijs is de hertog van Windsor met zijn echtgenoote gister naar Berlijn vertrok ken. Göbbels wil een christendom van de daad. Minister Göbbels heeft gister de groote Noordmark-feestplaats te Bad- Segeberg ingewijd. In de rede, welke hij daarbij heeft uitgesproken, zeide hij o.a.: „wij doen de kerken niets, een volk, dat vier jaar oorlog en vijftien jaar marxisme heeft doorgemaakt, heeft geen begrip meer voor theologische haarkloverijen. Het wil een christendom van de daad zien en ziet het christendom meer belichaamd in bijvoorbeeld het werk der winterhulp, dan in een theologische uiteenzetting van het zoogenaamde belijdenisfront". Anti-fascisten in actie. - De leider van de Britsche fascisten, sir Oswald Mos- ley, wilde gister te Liverpool van het dak van een auto een toespraak houden. Poli tieke tegenstanders begonnen met steenen te gooien en één daarvan raakte Sir Os wald dusdanig, dat hij bewusteloos naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Hij had een hersenschudding opgeloopen; zijn toestand baart geen ongerustheid. Een regen van steenen daalde neer op de lijfwacht van den fascistenleider. In verband met deze kwestie werden twaalf personen door de politie gear resteerd. Het vaderlandsche front in Oosten rijk. - Staatssecretaris Zernatto, secreta ris-generaal van het vaderlandsche front, heeft in een radiorede verklaard, dat bin nenkort het aannemen van nieuwe leden zal worden gestaakt. Vóór dit oogenblik zal iedere Oostenrijker moeten beslissen of hij wil medewerken of niet. Bovendien kondigde Zernatto een grondige zuivering van het vaderlandsche front aan. Een cycloon in Brazilië. - Brazilië door een cycloon geteisterd. Vooral in het zuiden zijn zware verwoestingen aange richt. Alleen in het dorp Santa Maria, in den staat Rio Grande Do Sul, zijn door instortingen van huizen 12 personen om gekomen en ruim 100 gewond. Argentinië steunt Roosevelt's begin selen. - De Argentynsche regeering heeft president Roosevelt geluk gewenscht met zijn Chicago gehouden rede. Rusland koopt oorlogsmateriaal De regeering der Sovjetunie heeft W pgenten te New-York machtiging verleend tot den aankoop van oorlogsmateriaal het bijzonder bestemd voor de vlootbe'wa pening, tot een bedrag van 50 millioen dollars. Staking te Lodz. - De 4500 arbeiders en employé s van een der grootste Pool- sche textie fabrieken te Lodz, zijn uit pro test tegen het opzeggen van 2000 arbeiders in staking gegaan. De cholera in Sjanghai. - De cholera- epidemie in Sanghai, die een onrustbaren den omvang had aangenomen, neemt thans in de Fransche concessie af. De eezond heidsdiensten m de internationale neder zetting vertrouwen, dat de ziekte snoediv tot het verleden zal behooren. Engelsch vrachtschip beschoten De reedery van het Britsche vrachtschm „Cérvantes" deelt mede, dat dit vaartuig ter hoogte van Tarragona door een vlieg tuig is aangevallen. Het schip werd niet geraakt en heeft zijn route gewijzigd. De kapitein en de leden der bemanning zijn allen Engelschen. Bela Bartok zorgt voor sensatie. - De componist Bela Bartok, de beroemdste der hedendaagsche componisten, heeft een brief gericht tot de Hongaarsche Radio- omroepmaatschappij, waarin hy verzoekt zijn werken te schrappen van de program ma's welke te Boedapest worden uitge zonden en gerelayeerd worden door Duit- sche- en Italiaansche stations. De componist wilde zijn geste, die een hevige sensatie in muziekkringen heeft verwekt, niet nader verklaren. Hevige brand in ziekenhuis. Een brand heeft in het centrum van Freiburg (Zwitserland) gelegen ziekenhuis gedeel telijk verwoest. Alle zieken, ten getale van verscheiden honderden, werden gered. De schade bedraagt eenige honderdduizen den franken. Een schilderij gestolen. - Gisteroch tend heeft een onbekende een schilderij van Lucas Cranach, dat in het museum te Leipzig hing, ontvreemd. Het gestolen doek stelde een borstbeeld van Mozes voor, tusschen de steenen tafelen. De handels waarde van deze schilderij, die ongeveer 400 jaar oud zal zijn en tot de kostbaarste van het museum behoorde, werd geschat op ongeveer 25.000 M. Tra.it d' Union. Eenige dagen geleden kwam ons de jong ste aflevering van het Alkmaarsche 'school blad „Trait d' Union" onder oogen en wij willen gaarne in deze rubriek een paar regels wijden aan dit orgaan, dat te oor- deelen naar het redactioneele voorwoord nogal met moeilijkheden te kampen heeft Het ligt niet op onzen weg na te gaan, wat hiervan wel de oorzaak mag zijn, doch willen onzerzijds het bestaan van dit schoolblad waarvoor thans ernstig ge vreesd wordt erkennen als een in een goede schoolvereeniging onmisbaar ele ment. Onafhankelijk of iedere scholier in dit blad nu wel alles denkt te vinden, wat hij op zijn terrein wenscht te weten, kan een scholierenmaandblad mits naar vermo gen goed geredigeerd den band tusschen scholieren onderling ten zeerste verstevigen Daarom doen wij bij wijze van uitzondering een beroep op alle literair-geschoolde leer lingen van de middelbare scholen, om te verhoeden dat dit aardige maandblad het tijdelijke met eeuwige zal gaan verwisse len. Men zende zijn copie aan de redactie: Dr. v. Peltlaan 22, Bergen. Watersport. Het laatst uitgekomen nummer van dit sportblad behandelt weer tal van interes sante onderwerpen. Het nummer wordt geopend met het vervolg van de Zeilkro- niek van Hollands Plassen. Stuurvrouw Visser verhaalt van Met de O 200 naar de Witte Bank. J. D. v. E. doet een artikel over zout water het licht zien, terwijl v. W. vertelt van Een compressor voor Ford-motoren. Van de hand van W. F. T. Jr. lezen we boeiend nieuws van de Holland Bekerwedstrijden, en de talrijke foto's geven aan het geheel een chachetvol en zeker een eigen karakter. Een nummer, dat zijn weg wel vinden zal. allen trotsch waren op de kleine groenten- tuin, die wij midden in het bosch aange legd hadden. Tusschen de dikke boomstam men van het bosch zag onze moestuin er uit als een siertuintje. De oogst was helaas op den maagdelijken grond nog niet erg over vloedig, want wij hadden bijvoorbeeld twee emmers aardappelen gepoot en niets kun nen oogsten. Iederen Zaterdag trokken wij samen naar het dorp om inkoopen te doen, die we dan in onzen rugzak weer naar het „Woud kasteel" droegen. De gerechten, waarmee wij gewoonlijk onze honger stilden, moch ten-op de spijskaart niet ontbreken, noch rauw gezouten spek, noch onze lievelings- spijzen ,Kolbulla" en „Torka". Dat deze bei de laatste spijzen niet in de kookboeken voorkomen, kan slechts een vergissing zyn, want zij smaken heerlijk en zijn goedkoop. Ik zal hier onm.ddellyk deze leemte even aanvullen: men neme een oud conserven blik, vult dit met water, krabt van een zwoordje spek wat zout af, neemt 2Y, vuist vol meel en roert dit alles samen tot een dikke massa, welke dan in de braadpan, die met kokend vet gevuld is, gegoten wordt. De pan wordt op het vuur gezet en wanneer de koek aan de eene kant gebakken is, neemt de huisvrouw de pan, werpt de koek in de lucht en vangt hem omgekeerd weer op, zeodat de andere kant gebakken kan worden. Kolbulia wordt warm opgediend met veel suiker en men eet het het best met de vingers. Het vet laat men op de kleeren druipen, opdat deze op een goedkoope wijze water dicht gemaakt worden. Het andere gerecht, dat in de blokhutten ook zeer geliefd is, wordt Torka genoemd en wordt van vet, meel, suiker, water en geraspte geitenkaas gemaakt, samengeroerd en op het vuur langzaam gedroogd. Maar niet alleen op onze maag oefende Greta een grooten invloed uit, ook ons ge drag veranderde volkomen. Wij waren keu rig gewasschen, geschoren en velen van ons hadden zich zelfs de weelde van een tandenborstel en tandpasta veroorloofd. Onze bedden werden iederen dag gelucht, de grond werd met dernetakjes belegd en alles was zindelijk. En om niet te veel te behoeven te spuwen, hadden wij zelfs met rooken opgehouden. Buiten voor het huisje hadden wij een lange tafel en banken ge timmerd, waaT wij gezamenlijk aten, terwijl wy daarbij echte borden en lepels gebruik ten! Vorken gebruikten wij niet, daar de messen niet scherp genoeg waren. Door middel van ijlboden hadden wy naar de omliggende dorpen en gehechten uitnoodigingen gezonden: Zaterdagavond wordt in het Woudkasteel gedanst! In groote groepen kwamen zij door het bosch aan, jongens en meisjes, die onze uitnoodi- ging aangenomen hadden. Op het dak van de stal hadden wij een dansvloer ingericht en al hadden wy geen marmeren trap, die naar het dakterras voerde, met de ladder, die Greta anders gebruikte om in haar slaapkamertje te komen, konden wij met het mooiste hotel concurreeren. Wy hadden geen spiegels, geen planten of beschilderde coulissen, maar onze eigen omgeving, prachtige heuvels, steile rotswanden, bos schen en meren, moerasland en heel in de verte de sneeuwbergen. Onze verlichting was de zon in eigen persoon. Op het dak terras van de stal zat de kapel op twee boomstronken; de een speelde op de luit, de ander op de harmonica. De muziek speelde, voeten trappelden, rokken vlogen in de hoogte en plotseling weerklonk er een kreet: een paartje was van het dak op de mesthoop gevallen. Langzamerhand ging de zon onder en spreidde zich een roodachtige sluier over de aarde uit. De kleur van de oogen werd diep, zooals de meren boven in het geergte. Wild klonk er een danslied. De zon had zich achter een bergtop verscholen en alles ver dronk in een rooden gloed, rood waren de kleine wolkjes, die langs den hemel dreven, rood gloeiden de toppen van de dennen en sparren. De luit en de harmonica speelden een wals, de dansende paartjes hielden el kaar steviger vast. Eindelijk zweeg de muziek. De avond was over het landschap gedaald. Langzaam gaan de paartjes door het bosch en verdwijnen achter de boomen. Iemand zingt, de roode gloed verbleekt. In de verte weerklinkt een lach: Lapland heeft zoo zijn eigen moraalbegrippen. De zomer in het Noorden is kort en duurt slechts drie maanden. Het kartonnen bou doirtje van Greta was te koud geworden. Zy kon niet langer by ons blijven. Het af scheid viel ons mopilyk, want Greta was een juweel geweest. Het moeras heeft weer zijn herfstkleed aangetrokken, de berken hebben hun blade ren verloren en onzen baard hebben wii weer laten staan. Alles is dus weer zooals gewoonlijk. Onze bedden worden niet meer gelucht, ieder bakt zijn eigen spek en maak zijn eigen Kolbulia. De zeep hebben wij °P zy gelegd en met onze tandenborste smeren we teer op onze moccassins.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12