s t Jladiopcoqtamim Mussert spreekt op N.S.B.-hagespraak QE JOUDEN Üxuilleton Binnenland De leider der nat.-soc. noemt de laatste gebeurtenissen een „opstand-operette". „Het nationaal-socialisme onaangetast". Het vreemdelingenverkeer Nederland-Zwitserland. TVTZEDE blad Op de Luntersche hei, op den Goudsberg, waren Zaterdag ongeveer dertig-duizend leden van de beweging bijeengekomen om er te luisteren naar hetgeen de leider, ir. A. A. Mussert, hun zou mededeelen. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Melchert Schuurman Jr. uit Alkmaar. De aanvang dezer bijeenkomst, welke op vier uur gesteld was, ving eerst bij vijven aan. Toen de heer Mussert het spreekge stoelte betrad, werd hij met een daverend gejuich begroet; het „Hou zee"-geroep hield vele seconden aan. „Ik heb U opgeroepen, zoo ving r. A. A. Mussert zijn rede aan, op onzen grond, waar wij thuis zijn. Velen zullen vragen, waar om wil ik rekenschap geven van mijn da den? Voor ons is het een zekerheid, dat de samenleving in zijn huidigen vorm naar den ondergang voert. Daartegen zien wij maar één mogelijkheid om, vertrouwende op God, tot een gezond, sterk, arbeidzaam volk in een vrij Vaderland te komen: het nationaal-socialisme. Bij de verkiezingen bleek dat 96 van het Nederlandsche volk deze waarheid nog niet ziet, maar daarom is zij er niet minder waar om. De N. S. B. is allerminst dood, doch hij is al leen door nog meer vuur gelouterd moeten worden vóór God haar de groote taak van de wederopstanding van ons volk wilde toevertrouwen. De N. S. B. zou op 26 Mei begraven zijn. In de laatste veertien dagen is de N.S.B. weer begraven. Wij moeten het van dé be grafenissen hebben!, riep de spreker uit. In Indië werd de heer Hogewind opge volgd door ir. Van der Laaken. Daarna, zoo zeide ir. Mussert, kwam de reorganisatie der Beweging hier te lande aan de beurt en de groote bezuiniging. Ein de Mei telde de N. S. B. 50.000 leden. Ik verwachtte na den teleurstellenden verkie zingsuitslag teruggang van de leden en een geringer offervaardigheid met als totaal gevolg een daling der inkomsten met on geveer 25 Deze teruggang eischte bezui niging. Alle verplichtingen konden onver wijld worden nagekomen. Wy waren arm, eerlijk, maar schulden vrij. - De reorganisatie der uitgeverijen was het meest urgent, omdat het in November gestichte dagblad in het voorjaar 6.000 gul den verlies per maand gaf en de overge spaarde reserves van het weekblad snel inteerden. Reeds weerklonken juichkreten over het aanstaande verdwijnen van ons dagblad. Te vroeg gejuicht; wat wij vast hebben, laten wij niet los. Twee van onze beste mannen voerden de reorganisatie door; een zware moeilijke taak. Maar die met goed gevolg is volbracht, al moesten groote offers gebracht worden. Wij hadden zelfs den moed ons blad met vier pagina's te vergrooten. De oude beweging was goed. Ik had echter te hoog geprezen, aldus spr. De be weging kan thans iederen klap opvangen, dien men ons zou willen geven. Ir. Mussert hekelde scherp wat hij noemde: de schaamtelooze insinuatie van 't „Utrechtsch Nieuwsblad", welk blad in zijn nummer van 4 October te verstaan gaf, dat de uitgaven der N. S. B. niet bekostigd kunnen worden uit de bijdragen der leden en de vraag stelt, of niet op den weg der regeering ligt zich nauwkeurig op de hoog te te stellen en het publiek in te lichten. Laat de regeering een onderzoek instel len, onze boekhouding is ter beschikking, onze accountant eveneens, aldus de heer Mussert. Maar de regeering zal het niet doen. Want reeds verleden jaar, toen een schendbrochure tegen de N. S. B. uitkwam, heeft de accountantsdienst der regeering Naar het EngeUch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 58) De man keek haar eenigszins verbaasd aan, maar aarzelde niet om haar opdracht te volvoeren. Toen hij terug kwam, verwij derde hij de kurk en stond op het punt om den wijn in de glazen te schenken, toen zij hem vroeg de flesch neer te zetten en heen te gaan. Eenige minuten later stak sir Charles zijn hoofd om het hoekje van de deur en zij wenkte hem om binnen te ko men. „Gaat u zitten. Wilt u den wijn maar in schenken en als u mij een dienst wilt be wijzen, drinkt u er dan alstublieft goed van. Ik houd niet zoo erg van champagne, maar Robin moet denken, dat ik er dol op ben. Als u dus niet meer dan uw portie drinkt, zal ik er van weg moeten gooien en ik haat het om goeden wijn te verspillen". Zij nam een paar teugjes en stond toen weer op om den spiegel te raadplegen. Met wat rouge verhoogde zij haar natuurlijke gelaatskleur en zjj maakte haar haar eenigszins in de war, zoodat zij er wat verwilderd uitzag. Intusschen had sir Charles één glas wijn gedronken. „U drinkt erg langzaam", merkte zij op, terwijl zij zijn glas nogmaals vulde. Toen nam zij de flesch en ledigde den inhoud in haar waschkom. Hierna belde zij nog maals en droeg Stevens op nog een flesch champagne te brengen. De goed gedisci plineerde bediende toonde ditmaal minder verbazing dan de eerste maal en ging heen om den order ten uitvoer te brengen, maar nadat hij de tweede flesch op tafel had ge plaatst, ging hij onmiddellijk naar de brug en vroeg Carruthers een oogenblikje te spreken. De commandant kwam naar be neden, met een ongeduldige uitdrukking op zijn gelaat. „Wat is er aan de hand, Stevens? Is er iets niet in orde?" „Wel, commandant, ik meende u te moe ten vertellen dat de jonge dame, die in uw hut logeert, al een flesch champagne gehad heeft en dat ik haar zooeven nog een heb moeten brengen. Het is waar dat de oude heer bij haar zit te drinken, maar het leek mij toch beter het u te vertellen. Ik hoop, dat ik daar goed aan gedaan heb, comman dant?" „Ja zeker, Stevens, en ga nu maar weer naar beneden", zei Carruthers kortaf en zag den man naar beneden gaan. Hij bleef eenige minuten doodstil staan en begon toen het dek op en neer te loo- pen. Plotseling scheen hij een besluit geno men te hebben en hij verliet het dek. Hij bleef staan voor de deur van zijn hut en het verbaasde hem Peggy een liedje te hooren zingen, terwijl het hem toescheen, dat haar stem eenigszins onvast was. Hij klopte luid op de deur. „Binnen", riep zij en een luid gelach volgde op deze woorden. Hij ging binnen en zag haar op de divan een week o£> het hoofdkwartier doorge bracht om alle boeken na te zien. Het spreekt vanzelf, dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardigdheid. Ik ga daarom verder en doe hier het aanbod alle boeken en bescheiden der N. S. B. te doen nazien door drie te goeder naam en faam bekend staande acountants, Nederlandsche wel te verstaan. Slechts één voorwaarde stel ik daarbij: hetzelfde on derzoek moet door dezelfde accountants ook ingesteld worden bij „Eenheid door Demo cratie" en bij de politieken partijen. Wij willen ook jvel eens weten, hoeveel S. v. d. Bergh, hoeveel Mannheimer, hoeveel Zwa nenberg, enz. over gehad hebben voor het behoud van de democratie en van den po sitieven christelijken staat van Colijn en Goseling. Na dit voorstel verwacht ik, voo vervolg- de de spreker, dat de laffe insiunaties zul len uitblijven, de boeken liggen klaar! Zoo staan de zaken, besloot de spreker dit gedeelte van zijn betoog. Arm, rr.aar eerlijk. Financieel gezond, de reorganisatie in uitvoering, over één maand gereed. De gebeurtenissen van den Iaatsten tijd. Vervolgens behandelde de spreker de gebeurtenissen van den Iaatsten tijd, in de eerste plaats de zaak Van Duyl. Ds. Van Duyl nam zijn ontslag als lid en als Kamer lid. Spr. is van meening, dat dit ontslag- nemen in het belang der Beweging was, in het belang van ds. Van Duyl en in het be lang van van anderen en dat daarom zijn besluit juist was. Diens vriend en manager Pont en v. d. Goes van Naters hebben zich de vrjjheid veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Een andere belanghebbende heeft zelfs publiekelijk mededeeling gedaan lijnrechtstaand over die, welke hij kort te voren aan vier betrouwbare mannen deed en welke schriftelijk ter beschikking liggen. Ds. van Duyl beweert thans zijn hand- teekeningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zijn loop hebben. Zelfs nu gebleken is, dat de geheele afdeeling Vorming, aan welks hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tegen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kame raad van Duyl het volle pond van mij krygen. De Hooge Raad van Discipline staat ter beschikking van den heer Van Duyl. Maar dit moge ik u zeggen: onverschillig of men voortgaat „onthullingen" te doen, ik wensch niet uit te wijden over persoonlijke kwesties, en ik zal het niet doen!, riep ir. Mussert uit. Als leider der Beweging kan ik met alle gemoedsrust aanvaarden met mod der te worden gesmeten, mits ik weet zelf dergelijke middelen niet te hanteeren. On middellijk na de verkiezingen was ik er zeker van, zoo vervolgde de spreker, dat de Beweging door velen zou worden verlaten, door weinigen verraden. Tegen den herfst verwachtten wij dit; ook voor verraad is voorbereiding noodig. Het is speciaal de taak van den heer van Geelkerken om op dit gebied waakzaam te zijn. Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte was mr. v. d. Goes van Naters, die het land rondreisde om een zee van ver dachtmakingen uit te werpen. In Den Haag probeerde men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwestie-van Duyl maakte het noodig direct in te grijpen. Het is daarom niet on mogelijk, dat het achterste deel van den kop is blijven zitten. Bewijzen, dat ds. van Duyl medeplichtig is, heb ik niet. De in het hoofdkwartier gehouden gesprekken zijn niét afgeluisterd, anders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige is. Gezien de capaciteiten van de opstande lingen is het geheele geval meer belachelijk dan dramatisch. Maar één ding heeft my uitermate gehinderd. De heeren wilden mij met een soort pensioen naar Zwitserland sturen. Als zij hadden afgesproken mij te laten doodschieten, had ik eenige waardee ring kunnen hebben. Dat zij mij aanzagen voor zulk een laffen hond, dat ik mijn duizenden kameraden, die jaren met mij vochten, in den steek zou laten, teekent hun mentaliteit. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, dan zal ik het oordeel vragen van de duizend hardste werkers der Beweging, niet van een Pont, een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorbij; de beweging marcheert, niet verbitterd maar blijmoedig. „Ons programma met toelichting schreef ik zes jaar geleden. Op dien grondslag heb ben wij gestreden. Zijn onaantastbaarheid in vijf jaar harden dienst onder het scherpe licht der duizenden schijnwerpers onzer tegenstanders, heeft het bewezen. Het laat ste jaar vertoonden zich verschijnselen, die er op duidden, dat het wezen van het Nederlandsche nationaal-socialisme te ver schillend, maar ook te eenzijdig werd uitge legd. Het is gezond noodzakelijk, dat een jonge beweging groeiende, zoekende is. Het is mijn taak, daarvoor de richtlijnen te geven op het juiste oogenblik. Het wezen van het Nederlandsche nat.- secialisme samen te flansen uit Duitsche of Italiaansche boeken ware niet moeilijk ge weest, maar wel de grootst denkbare fout. In eigen volk, op eigen bodem moet het groeien en tot uitdrukking gebracht wor den. Welnu, het is gegroeid en op mij rust de verantwoordelijke taak te formuleeren en neer te schrijven, wat leeft in ons hart. Ons nationaal-socialisme komt voort uit drie bronnen: Godsvertrouwen; liefde voor volk en vaderland; eerbied voor den arbeid. Wij gaan, aldus spr., dezen winter in: gezond, gelouterd, goed georganiseerd op stevig geestelijk fundament. Hoewel de lucht zich meermalen drei gend liet aanzien, bleef het tijdens de bij eenkomst, welke even voor zessen afgeloo- pen was, droog. Er waren niet bijzonder veel draagdoeken meegenomen; op één er van stond: „Tot veler spijt rook Mussert lont, Trouw ging nog nimmer bij het pond." Resultaten van het hotelplan. Tijdens een kort verblijf te Den Haag van den ontwerper en promotor van het hotelplan, den Zwitser Gottlieb Duttweiler, stond deze aan een redac teur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau een onderhoud toe, waarin de resultaten van dén „Hopla"-arbeid en de daaruit voortgevloeide aanmerke lijke verruiming van het vreemdelin genverkeer tusschen Nederland en Zwitserland werden nagegaan. De heer Duttweiler heeft niet geschroomd om groote bedragen voor de verwezenlij king van zijn denkbeelden ter beschikking te stellen. Zoo vernamen wy, dat het eerste jaar, waarin hy zjjn hotelplan tot uitvoering bracht n.L van 1 Maart 19351 Maart 1936, hem 400.000 Zwitsersche francs heeft ge kost, en dat het tweede jaar deze soms nog met 220.000 francs was gestegen. Doch in den afgeloopen zomer was de rekening al zonder verlies, en voor de komende jaren verwacht hij een gunstige balans. Zelf heeft hij by het hotelwezen en de spoorweg- of stoomvaartondernemingen geen belangen, maar het is zijn trots, er naar te streven, dat alle plaatsruimte in de 880 hotels de 47 bergbanen en de diverse meerbooten in zijn land worden bezet. Dit is in den afgeloopen zomer reeds voor 85 gelukt. Het hotelplan heeft in Zwitser land een omzet van tien millioen francs (Zw.) teweeggebracht en daarvan hebben de Nederlanders niet minder dan de helft bijdragen. In totaal hebben 35.000 Neder- ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER liggen, haar haren verward, haar beenen tot de knieën zichtbaar, terwijl zij haar glas heen en weer bewoog op de maat van het lied, dat zij zong. Hij was hevig verbaasd over wat hy zag en hij bleef eenige oogen- blikken onbewegelijk staan, niet wetende wat te zeggen of te doen. „Kom naast mij zitten, lieveling", riep zij en haar stem klonk niet geheel helder meer. Toen knikte zij naar sir Charles. „Je kunt wel gaan, oude jongen. Het vijfde rad rest weet je wel". Sir Charles aarzelde, doch slechts voor een oogenblik. Tenslotte) wist de vrouw wel, wat zij deed en misschien was het zoo wel het beste. Hij had zich bezorgd gemaakt over deze geschiedenis en de waarschuwing die hij Carruthers gegeven had, scheen niet de minste uitwerking gehad te hebben. Sir Charles verliet de hut en nog bewoog Carruthers zich niet en staarde vol verba zing naar Peggy. „Nu zijn we heelemaal alleen. Ga zitten, lieveling", vervolgde Peggy. „Schenk eens in. Kom, laten we vroolijk zijn. Wat scheelt je?" vroeg zy schor. „Ik vraag me af wat jou scheelt", ant woordde hij, op koelen toon. „Ik vermaak mij alleen maar een beetje. Vooruit, doe mee. Robin, oude jongen, ik dacht niet dat je een spelbreker zou zijn", riep ze, terwijl zy den inhoud van haar glas met één teug leeg dronk en het hem daarna toereikte. Schenk het vol en neem zelf ook wat. Kijk niet zoo treurig. Ga zit ten, zeg ik toch". „Ben je gek geworden?" vroeg hij streng. „Neen, ik heb alleen maar pleizier"; zij stond op en wankelde naar hem toe, waar na zij zich, steun zoekend, aan hem vast Dinsdag 12 October. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewyde muziek (gr.pl.) 10.30 Omroeporkest (opn.) 11.Voor de huisvrouw. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Orgelspel. 12.35 Gr.pl. 1.Om- Omroeporkest. 1.45 Gr.pl. 2.Om roeporkest en solist. 2.45 Knip cursus. 3.454,Gr.pl. 4.05 Piano spel. 4.30 Kinderkoorzang. 5. Kindethalfuur. 5.30 Omroeporkest. (6.30 RVU.: Psychologische cause rie). 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Luistervinkenzang. 9.45 Vervolg bonte Dinsdagavondtrein. 10.35 Rep. schaakmatch. 10.45 Act.-flit- sen. 11.— ANP-ber. Hierna Avro- dansorkest. 11.4012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten en solist. 1.Gr. pl. 1.20 KRO-orkest. 2.Voor de vrouw. 3.Modecursus. 4.05 Gr.pl. 5.De KRO-melodisten en solist. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.Gr.pl. 6.15 De KRO-melodisten. 6.40 Es- perantocursus. 7.Ber. 7.15 Mid denstandspraatje. 7.35 Sportpr. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Rep. schaakmatch. 8.20 Sted. Orkest Maastricht en solist. 9.05 Gr.pl. 9.10 Missiepr. 9.30 KRO-orkest en -koor. 10.30 ANP-ber. 10.40 Rep. schaakmatch. 10.50 P. Godwin's orkest. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Gr.pl. 12.05 Solistenconcert. 12.35 Hoorber. 1.05 Orgelconcert. 1.35 2.20 Gr.pl. 4.20 Night cn the bare mountain, causerie. 4.35 Het Hun- garia Zigeunerorkest. 5.20 Concert uit Parijs. 5.50 Het Willie Walker Octet. 6.20 Ber. 6.45 Orgelspel. 7.05 Debroy Somers en zyn band. 7.50 Prejudice, causerie. 8.20 BBC- orkest, BBC-koor en solist. 9.20 Ber. 9.40 Sportpr. 10.— BBC- Variété-orkest, -Revuekoor en solist. 10.35 Het Bridgewater-harp- kwintet. 11.20 Orlando en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gramofoonplaten Gr.pl. Gev. 7.35 Con- RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.35 Populair con cert en zang. 2.20 Gr.pl. 2.35 Zang. 2 50 Gr.pl. 3.05 Zang. 4.05 5.05 Cellevoordracht. 5.20 concert. 7.20 Pi^novoordr. Zang. 8.05 Duoconcert. 8.50 eert. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 SS-orkest 7.50 H. Hagestedt's orkest. 1120 Fabrieksorkest. 12.35 NS-Franken- orkest. 1.35 Concert. 3.35 Viool en piano. 4.20 Gr.pl. 4.50 SA-orkest. 6.30 Gr.pl. 7.20 Omroepkleinorkest en solisten. 10.10^—11.20 Domenico Mangone's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Salonorkest. 8.20 De Kilima Hawaïans en gr.p], 9.20 en 10.30 Omroepsymph.-orkest. 10.50—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Zang en cello. 6.25 Deel. 6.35 Gr.pl. 6.50 Rep. 8.20 De Greef- progr. 9.35 Gr.p1. 9.50 Le jongleur de Nötre-Dame, opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solist. 8.20 Politiek dagbladoverzicht. 8.35 Gev. progr. 9.20 Ber. 9.40 Sportpr. 9.55 Kwartetconcert. 10.05 Weerbericht 10.2011.20 E. Bauschke's dans- orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.5010.50, Parijs R. 10.50—12.35, Ned. Brussel 12.35 14.20, Parijs Radio 14.2014.50, Danmarks Radio 14.5016.35, Lon- non Reg. 16.3517 20, Fr Brussel 17.20—17.50, Motila 17.50—18.20, Keulen 18.20—19.3», Hamburg 19.30 -20.20, Fr Brussel 20.20—22.20, Ned. Brussel 22 2022.30, Fr. Brussel 22.3023 20, Danmaiks Radio 23.20—24.—. Lijn 4: Ned. Brussel 8.9.29, Luxemburg Jl.20 -10.35, London Eeg. 10.3512.50. Droitwich 12.50- 1420, London Reg. >4.2015.35, Droitwich 15.3518.20, Luxemburg 18.20—18.40, London Reg. 18.40— 19.Droitwich 19.24. w landers dezen zomer hun vacantie in Zwit serland doorgebracht, d.i. 120 meer dan in 1936. Verder waren er zevenmaal zoo veel Engelschen en vijfmaal zooveel Belgen als in 1936. Het aantal week-arrangemen- ten in Zwitsersche hotels bedroeg 60.000. Deze successen zijn vooral mede te danken aan de kortingen, welke de spoorwegen hebben toegestaan en welke voor België en Frankrijk 5060 voor Duitschland 79 en voor de Zwitsersche spoorwegen 50 85 beliepen. Een enquete heeft uitgewezen, dat slechts 0,7 van de „Hopla"-deelnemers ontevreden was, dat 6 eenig voorbehoud maakte, dat 4 geenerlei klacht, 40 bevredigd en 47 enthousiast was. Wederkeering verwacht de heer Duttwei ler een krachtige bevordering van het be zoek van Zwitsers aan Nederland, vooral in het aanstaande voorjaar den bloembol len tyd en in het middenzomerseizoen aan zee, al ligt het voor de hand, dat een zoo groot aantal Zwitsers in Nederland als Ne derlanders in Zwitserland niet zal ver schijnen. Met de reisvereenigingen en reisbureaux wordt aangenaam samengewerkt. Ons systeem, zoo zeide de heer Duttweiler. berust namelijk op vrijwillige medewerking van allen, die tot verruiming van het ver keer kunnen bijdragen, derhalve zonder overheidsdwang. Samenwerking tusschen producent en consument, tusschen werkgever en werk nemer, tusschen stad en platteland, is zeer wel mogelijk, wanneer men elkanders rech ten en plichten kent en deze weet te waar- deeren. De vaste lasten van de hotels en de spoorwegen zijn vrijwel dezelfde wanneer zy bezet, dan wel voor driekwart ledig zijn. klampte. „Je lijkt nog al koppig. Waarom neem je ook niet wat? Ik houd er niet van om alleen te zitten drinken". „Ik kan het niet gelooven. Een vrouw als jij!" „Je bent een domme dwaas. Jij kent de vrouwen niet. Je denkt zeker, dat ik een onschuldig jong meisje ben? Dat ben ik allerminst. Maar ik vind jou wel aardig, lieveling", riep zij en sloeg haar armen om zyn hals en kuste hem, doch Carruthers nmaakte zich rug uit haar omhelzing los, greep haar bij de armen en drong haar naar de divan terug. „Je bent dronken", zei hy op kouden toon. „En waarom niet?" „Mijn hemel!'" „Geef me een kus, lieveling. Het is nog niet eens zoo lang geleden, dat je me ver telde, dat je me lief had en nu wil je me niet eens kussen. Zoo zijn de mannen". „Ik zal je nu maar alleen laten. Ik zou maar in bed kruipen en je roes uitslapen. We zullen morgenochend wel weer zien", zei hy en deed een stap in de richting van de deur, maar zij wankelde naar hem toe en hield hem tegen. „Ik ik zal nooit weer een woord met je spreken", stotterde zy, „tenzij je een glas wijn met mij drinkt en gaat zitten. Ik meen, wat ik zeg. Ik zal wel te veel gedron ken hebben, maar ik ben niet echt dron ken. Oh! lieveling, zie je dan niet dat ik ie lief heb?" J „Lief heb! herhaalde hij, vol verachting. „Waarom zou een vrouw niet een glas wijn mogen drinken, als zij daar zin in heeft? Jullie mannen mogen alles. Ik heb je wel whisky zien slurpen". „Dat is mogelijk, maar je hebt my nog Daarom moet in het belang van allen wor den gestreefd naar volle bezetting en dit i» mogelijk, wanneer men zich weet aan te passen. Ter verwezenlijking van deze doeleinden heeft de heer Duttweiler o.a. een „treue- hand"-systeem en een girodienst ingevoerd. Het eerste berust op den waarborg, dat ver- bruiksgoederen zyn geproduceerd onder gunstige arbeidsvoorwaarden en uit de, best mogelijke grondstoffen en dat zy voor bil lijken prijs verkrijgbaar zijn, een en ander voor den verbruiker te constateeren door de aanwezigheid van een controlelabel of etiket op die goederen. Deze girodienst hier be doeld, is niet, wat men hier te lande onder dien naam verstaat, een betalingsinstituüt, doch een systeem tot saneering van den Zwitserschen handel in kruidenierswaren, waarbij rationeele inkoop, collectieve pro paganda, bevordering van de warenkennis $n verdere vakbekwaamheid, reductie van tusschenhandelsprijzen en accijnzen, ver betering van samenwerking tusschen pro ducent, detaillist en verbruiker als midde len ter bereiking van het doel worden toe gepast. Bij de uitwerking van deze plannen heb ben wy, zoo vertelde de heer Duttweiler verder, de grootste medewerking ondervon den van de Zwitsersche huisvrouwen. Wij vernamen verder nog van den heer Duttweiler, dat het onder zijn directie staande levensmiddelenbedryf, de „Migros" de grootste afnemer in Zwitserland is van Hollandsche groeten, vruchten en eieren. De heer Duttweiler beschouwt deze resultaten als de meest eenvoudige en na tuurlijke zaak ter wereld. Zijn standpunt is, dat de verbruiker als koning moet worden gediend en dat vrijwillige samenwerking van onderop moet worden verkregen. nooit dronken gezien", viel hij haar in de rede. „Dronkenschap is slechts een kwestie van hoeveel je verdragen kunt. Ben je niet van plan mij te kussen?" vroeg zy met een dwazen vleierigen glimlach. „Ik ga weg. Oh, Peggy, morgenochtend zul je je over je zelf schamen", zei hy, op wanhopigen toon. „Neen, vast niet. Ik zal er veel te suf voor zijn. Je zult niet weg gaan", riep zij en viel tegen de deur aan. Carruthers tilde haar op en legde haat op de rustbank. Toen nam hy den sleutel uit het slot, opende de deur en wierp nog maals een blik op haar. „Ik geloof, dat het veiliger is, dat ik j® opsluit nu je in een dergelijken staat ver keert Je bellen zal niet voor morgenoch tend beantwoord worden. Goeden nacht", zei hij kortaf en ging heen. Er brandde licht in de kajuit en met een grimmig, streng gezicht liep hy er heen. Sir Charles had zich nog niet in zijn hut terug getrokken en zat op zijn gemak een geïllus treerd weekblad te bekijken. „Waarom voor den duivel heeft u haat niet tegen gehouden?" vroeg Carruthers boos. „Heb je ooit geprobeerd een vrouw als miss Fayrfield tegen te houden, wanneer zij vast gesloten is om iets te doen? Beste kerel, wees verstandig. Ik moet toegeven, dat het akelig was om aan te zien, maar de toestand zou er slechts door verergerd zijn als ik my er mee bemoeid had", sir Charles op kalmen toon. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6