Een avondjurk of een lading steen Feijen's Schoenmagazijn beter dan stoomen. Johan Kuhl OTTO VAN OS Adverteeien doet rerkoopen. bergen ursem langendijk broek op langendijk Best EN TOCH is AURICHEEREN - FABRIEK - AMSTERDAM GARAGE W. SCHMIDT, heiligland 24-38, Alkmaar TWEEDE PLAD l n*i± publicatie. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijceritrale maakt bekend, dat de prijzen voor het bij haar in te leveren versch rugspek. met ingang van aandag 11 OctobMer 1937 ver hoogd zullen worden en tot nader order zullen zijn als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg. 0,64 B-spek van 24—27,9 kg. J 0,63 C-spek van 1823.9 kg. 0,61 D-spek van 1317,9 kg. f 0,56 G-spek van 10—12,9 kg. 0.57 H-spek van 89,9 kg. 0,53 I-spek van 67,9 kg. f 0.50 alles per kg.; de laatste drie soorten zon der achterkinkel. De overige voorwaarden zijn onge wijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 9 October 1937. Jkevinciaal Tlieuws Esperanto tentoonstelling. De afdeeling Bergen van de Esperantisten is zeer actief en in ons land een van de bloeienste af deelingen. Voor een groot deel is dit te danken aan den heer Pascha die reeds vele jaren een geestige propa ganda voert voor deze wereldtaal, die door de Parijsche Academie een meesterwerk van eenvoud en logika is genoemd. Zaterdagmiddag werd in de societeitszaal van het „Oranje Hotel" een Esperanto- tentoonstelling geopend om aan belangstel lenden de beteekenis van deze taal duidelijk te maken. In overeenstemming met den eenvoud aan de Esperantisten eigen, sprak de voor zitter van de afdeeling, de heer Graftdijk, een kort woord van welkom, de hoop uit sprekende, dat deze tentoonstelling voor meerderen een aansporing zal zijn om een van de cursussen te volgen. Dank bracht hij voorts aan het gemeente bestuur, dat zoo bereidwillig was geweest om deze cursussen, te geven door den on- vermoeiden heer Pascha, een leslokaal beschikbaar te stellen. Spr. was overtuigd, dat de cursussen Bergen, als seizoenplaats, ten goede zullen komen. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Bijzondere aandacht verdient de grafische voorstelling die in de kleuren van de ver schillende landen aangeeft met welke lan den de leden van de afdeeling in het afge- loopen jaar hebben gecorrespondeerd. Voorts wordt de wenschelijkheid van een Internationale taal gedemonstreerd door een stand waarin wcrdt duidelijk gemaakt, dat er reeds een internationaal seinwezen bestaat, benevens een lengtemaat, tijdmeter, kalenderwezen, spoorwijdte en geneeskun dige hulp. De beteekenis van Esperanto in de inter nationale literatuur en wetenschap, toeris me, godsdiensten, kunsten en handel wordt op deze tentoonstelling in het licht gesteld, terwijl de verschillende leermiddelen er ook een plaatsje hebben gevonden. De beteekenis van het Esperanto in ons land springt wel naar voren door.de keu rige uitgave van prentbriefkaarten van Nederland door de Nederlandsche Spoor wegen, met Esperanto-onderschriften. Des avonds werd een geslaagde propa- ganda-avond gehouden. Kunstkring „Het Schouwspel." De bekendmaking dat de vertegenwoor diger van den kunstkring „Het Schouw spel" zelfstandig als organisator van too- neelvoorstellingen zou optreden, bracht in de gemeente niet geringe verwarring. De tooneelliefhebbers slaakten de ver zuchting, dat men op deze wijze wel wat te veel van het goede kreeg. Dit seizoen toch organiseert „Het Schouwspel" een viertal tooneelvoorstel- lingen met goede gezelschappen, terwijl de vereeniging „Kunst voor Allen" op muziekgebied een zestal belangrijke avon den geeft. Daarnaast nog een viertal tooneelvoor- stellingen van beroepsgezelschappen ge- organiseert door den heer Sjoerts, was, mede in. aanmerking genomen dat ook het dilettantentooneel in Bergen zich niet onbetuigd laat, waarlijk te veel. Thans bereikt ons het verblijdende be richt, dat de kwestie tusschen den direc teur van „Het Schouwspel", den heer A, Nieuwenhuis en diens vertegenwoordiger den heer H. Sjoers, in vriendschappelijken zin is bijgelegd en dat laatstgenoemde heden zijn werkzaamheden voor „Het Schouwtooneel" weer heeft hervat. De buiten „Het Schouwtooneel" aange kondigde voorstelling door „Het Rotter- damsch Hofstad-Tooneel van „Des Dui vels Prentenboek" op 22 Nov. zal waar schijnlijk in de voorstellingen- van „Het Schouwspel" worden- ingelascht. Raadsvergadering. De burgemeester heeft Dinsdag a.s. den raad des avonds 8 uur bijeengeroepen, ver moedelijk om den raad in comité op de hoogte te brengen van de besprekingen met den minister van defensie over het militaire vliegveld, welke bespreking in den loop van den dag hebben plaats gehad. In geheime zitting zal den raad voorts mededeeling worden gedaan over de onder handelingen van de Provincie voor de over name van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf. De agenda bevat, na eenige ingekomen stukken, een voorstel om aan de gemeente lijke wijkzuster Eggers, overeenkomstig haar verzoek, met ingang van 1 December eervol ontslag te verleenen. Voorgesteld wordt ook een steunregeling voor kleine boeren in het leven te roepen terwijl eveneens wordt voorgesteld om medewerking te verleenen aan den door minister Rorame gewenschte spaarregeling voor kleeding, schoeisel en dekking in de gezinnen van ondersteunde en tewerkge stelde werkloozen. De agenda bevat overigens eenige voor stellen tot conversie van geldleeningen en tot aflossing van geldleeningen en tot het aangaan van nieuwe tegen een lager rente type. Schietwedstrijd. Donderdagavond had de eerste oefening plaats. De uitslag van de 20 deelnemers was als volgt: G. Hoogewerf 96, Jac. Schaap 96, Jn. Mulder 95, C. Schaap 93, P. J. Oudejans 92, W. Schouten 91, P. Wever 91, J. de Boer 90, S. Suiker 87, Th. Koning 87, J. Kuiper 85, P. Nooy 83, D. Bakker 84, T. Verbart 82, Jac. Tessel 82, P. Groen 81, H. Langedijk 79, B. Mak 72, J. Bakker 45, Jb. Mulder 70. Consultatiebureau. Werd 5 jaar geleden een consultatie bureau voor zuigelingen aan den Langen dijk geopend door het bestuur van het „Witte Kruis" en „Wit-Gele Kruis", weinigen hadden kunnen denken, dat dit bureau in een zoo groote behoefte voorzag. 6 April 1932 werd de eerste baby, H. J. Scholte uit Zuidscharwoude ingeschreven in 't bureau te Noordscharwoude. Al heel gauw bleek de toeloop zoo groot, dat er besloten werd, in Broek op Langendijk ook een bureau in te richten. 15 September 1937 werd de 1000ste baby S. A. M. Kos uit Noordscharwoude in geschreven. Een mooi resultaat voor een plattelands- afdeeling. Nu nog een kleuterbureau, want ook dit zou in een groote behoefte voorzien. Verlenging werkverschaffing baggeren. Blijkens ingekomen schrijven van den betrokken minister is de werkverschaffing baggeren verlengd tot 29 Januari 1938. De minister behoudt zich echter het recht voor om wanneer er aanleiding toe bestaat deze werkverschaffing tijdelijk te onderbreken of in te krimpen. Benoeming Hoofdingeland. Bij de gehouden stemming is tot Hoofd ingeland aan het waterschap West-Friesland genaamd Geestmerambacht gekozen de heer C. de Groot te Broek op Langendijk. Het gaat den goeden kant uit. Vermindering werkloosheid. Naar in verband met de meerdere werk zaamheden op den akker en fabrieken heel wat arbeiders geplaatst worden in het vrije bedrijf, is het onmogelijk, dat de gemeente voldoen kan aan de verschillende aanvragen cm slik in werkverschaffing, zoodat het rouleersysteem in toepassing werd gebracht, met als gevolg dat meerdere tuinders er toe over gaan een arbeider voor het slikken te nemen in het vrije bedrijf. £cwd-- en Jxüh&mw HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 October, behoudens tus- schentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 45 cent per K.G. DENATURATIE FABRIEKSAARDAPPELEN. In de Staatscourant van Maandag 4 Oc tober werd opgenomen een wijziging van de denaturatie-beschikking voor aardappe len, waarbij de denaturatie van aardappe len, geteeld door landbouwers, die in het bezit ziji_ van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen, wordt stil gezet. Wij vernemen thans van bevoegde zijde, dat het niet in de bedoeling van den mi nister van econ. zaken ligt, het reserveeren van fabrieksaardappelen, ten einde die op andere wijze dan aan de fabriek af te zetten, fabrieksaardappelen, ten einde die op an dere wijze dan aan de fabriek af te zetten, te belemmeren. Belanghebbenden kunnen er dus rekening mede houden, dat zoodra de campagne der aardappelmeelfabrieken zal zijn afgeloopen, de gelegenheid tot de naturatie van fabrieksaardappelen weder om wordt opengesteld. W ARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in: Sept. 1937 Sept. 1936 Aardappelen 521.350 K.G. 477.925 K.G. Roode kool 131.150 104.550 Gele kool 45.800 37.250 Gew. witte kool 549.200 635.525 Slaboonen 21.790 36.125 Snijboonen 515 495 Gele nep 22.485 85.200 Uien 90.300 84.050 Bieten 4.625 2.175 Groene kool 475 Peen 2.225 Bospeen 30c bos De omzet bedroeg in September 1937 f 27.284,64 tegen 22.066,11 in September 1936. DE HANDEL ,MET FRANKRIJK. Blijft geblokkeerd. De handel met Frankrijk is de laatste jaren, wat de groenten betreft, zeer gering geweest. De contingenten, welke mochten worden ingevoerd, zijn steeds zeer laag ge weest, waardoor het voor een groot gedeelte van het jaar bijna onmogelijk was, iets naar dat land te verzenden. Er schijnt echter momenteel een flinke vraag te bestaan voor groenten. J/boral uien zouden in flinke hoeveelheden kunnen worden geplaatst, doordat de oogst Frankrijk zeer heeft geleden van de droogte. De prijzen van de men zijn de laatsten tijd dan ook aanmerkelijk 8este6® tengevolge van de groote vraag naar dit PIDeUFransche regeering heeft echter voor het vierde kwartaal 1937 het invoercontin gent voor groenten op nihil bepaald, zoodat in dit kwartaal weer heelemaal geen groenten mogen worden ingevoerd. Ook geen wittekool voor zuurkool, van welk product andere jaren wel belangrijke hoe veelheden zijn geëxporteerd, terwijl uien door dit algeheele verbod ook uitgesloten zijn. Dit is een zeer te betreuren gang van zaken. Het Centraal Bureau van de Veilin gen in Nederland heeft zich dan ook tot den minister van Economische Zaken gewend met het verzoek, pogingen in het werk te willen stellen, alsnog voor de najaars groenten een contingent toegewezen te krijgen. Of het gelukken zal? Voor den Nederlandschen tuinbouw is het te hopen. HET BETALINGSVERKEER Mti DUITSCHLAND. Zoo langzamerhand is de stand van de Nederlandsch-Duitsche clearing heel wat gunstiger geworden. Wij herinneren aan de, nu drie jaar geleden, invoering van deze clearing, toen het er allesbehalve roos kleurig voor stond. Als men thans de cijfers bekijkt, geeft een en ander een heel wat gunstiger beeld te zien. In plaats van een aanmerkelijk tekort op de clearing, dat sommige jaren zelfs tot f 40 millioen liep, was het saldo aan het einde van het derde clearing-jaar ruim 40 millioen ten voor- deele van de Nederlandsche crediteuren. Op 1 October 1937 was pl.m. 900.000 meer be schikbaar dan benoodigd was om aan de verplichtingen te voldoen, volgens de mede- deelingen van het Centr. Bureau v. d. Vei lingen. Het is dan ook geen wonder, dat onze regeering daaruit de conclusie heeft getrokken, dat de uitvoer naar Duitschland opnieuw aanmerkelijk zou kunnen worden verruimd. Het is slechts te betreuren, aldus het C. B., dat zij daartoe niet veel eerder, met name reeds in Mei van dit jaar, concludeerde; veel leed zou den Nederlandschen tuinbouw bespaard zijn gebleven. Het hootdseizoen ligt nu eenmaal in het 2e en 3e kwartaal. Verschillende bezuinigingen op de clearing toegepast, o.m. door verlaging van het rente-percentage en van de huren en de toe neming van den Duitschen invoer in ons land, waren oorzaak van deze gunstige wending, waardoor in plaats van een deelig saldo een voordeelig saldo van ni"® 40 millioen werd verkregen. In verband met de te verwachten houding van de stijging van den invoer i Duitschland, het vervallen van den post vr betaling van oude schulden en de vermn delijk geringere eischen van de transfer*: rente en huren is het C. B. van meening d- zonder gevaar van verstorting van h evenwicht in de clearing, in het nieu' clearingjaar een toeneming van den uitvo naar Duitschland kan worden toegesta van minstens f 80 millioen boven het in h vorige jaar bereikte peil van 210 millio< Reeds zijn de betalingscontingenten vc het vierde kwartaal aanzienlijk verhooe ook die voor onzen tuinbouw. Wij mo verwachten, dat deze tendenz zich ook^ li 1938 zal voortzetten, zoodat de afzetm lijkheden dientengevolge in het komenr jaar ook voor onzen Nederlandschen tuin bouw zich gunstiger doen aanzien dar langen tijd het geval Is geweest. tBoekea Bij de heeren W. L. en J. Brusse N.V Rotterdam is een boekje verschenen da geschreven is door den heer dr. K. Pk Bernet Kempers, den bekenden musicoloo; De titel van dit boekje luidt muziekweten- schap in den loop der tijden" en bevat d~ rede die door den schrijver uitgesproke* is bij het aanva'arden van het lectoraat r de muziekwetenschap aan de universite te Amsterdam. Schr. vangt zijn rede aan door te wijzen op de bewering van Guido Adler dat d» muziekwetenschap gelijktijdig met de toonkunst ontstaan is. Dit laatste zoo te verstaan dat er van kunst geen sprake ka* zijn voor men beschikt over een geordend toonsysteem. Schr. haalt verschillende namen van per sonen aan die zich op het gebied der mu ziekwetenschap bewogen en daarover ge schreven hebben. De lezer krijgt daardoor een idee hoe de studie over dit onderwerp zich ontwikkeld heeft. Voor hen die met het oog op examen muziekgeschieden's moeten studeeren en voor hen die zich voor deze wetenschap interesseeren is het een prachtig boekje dat tevens een zeer verzorgd uiterlijk heeft. De rede wordt gevolgd door toespraken door den geleerden schrijver gericht tot bestuurderen der stad Amsterdam, tot heeren Curatoren der Universiteit, tot de professoren van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerten de dames en heeren Stu denten. Het boekje eindigt met aanteeke- ningen. A. K. maar dan de goede uit Langestraat 59. lel. 2581. Zelfs voor de breedste voeten. Tevens Reparatie-Inrichting. Ontvlekken en opper sen van Lolb. Lost. 1.75 CHEM. WASSCHERIJ N.V. Filiaal Kleermakerij en Reparatie- HOF 43. Inrichting Tel. 2770. Chique modellen, aparte kleuren en exclusieve dessins in eigengemaakte Kinderpakjes en Jongeheereneostuums met korte en lange broek of plusfours De grootste sorteering hier ter stede en minstens 30 lager in prijs dan fabriekskleeding. LAAT ALKMAAR LAAI'. Een ongewone tegenstelling, maar toch zijn beide normale vervoersobjecten. De avondjurk weegt nog geen pond en moet door de stoomerij nog dien zelfden dag thuisbezorgd worden. Een zware bestelauto zou de winst op het stoomen opslokken, maar dank zij den zuinigen Ford V-8 60 pk Bestelwagen zijn de vervoerskosten zóó laag, dat de wasscherij haar cliënten die snelle service kan bieden. Voor het vervoer van steenslag is natuurlijk een krachtige truck noodig met een zeer sterken motor. Hier voor is de Ford V-8 85 pk Truck de aangewezen vrachtwagen, wantdeze heelt een zeer groot draagvermogen zonder overtollig dood gewicht, en le vert topprestaties zonder hooge kosten Twee voorbeelden, die aantoonen, waarom Ford keuze biedt tusschen twee V-8 motoren: V-8 85 rem pk voor maximum prestaties •n groote zuinigheid! V-8 60 rem pk voor extra zuinigheid en goede prestatiesl Met deze twee motoren an een groote variatie in truck- en bestelwagenmodel len brengt Ford een volkomen aan- passing aan de eischen van elk be drijf en bovendien NOG GROOTER ZUINIGHEID! 4F0IIDY8i I1! I II JM II I li - OFFICIAL FORD DEALER:

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8