Èv GANG t SHOW Zóó voelt U zich goed.. Rechtszaken JACK HOLT J^HEERHUGOWAARD CASTRICUM LANGENDIJK r NIEUW! De „buitenwereld" vindt zoo'n kloeke, ruige ulster van Van den Brul „leuk" maar UU voelt U er heel anders in. U bent er een koning inU bent er vlot in en tevens behaaglijk. Van den Brul's Winterjassen maken dit seizoen furoreDe coupe en de stoffen ze zijn enormEn de prijs dat is 'n verrassingEen aangename! 28." in Uw maat AMSTERDAM Nieuwen dijk 184, teqsnoverde B.u,8„as8age TWEEDE BLAD lï, Gemeente-avond N.H. Gemeente Heerhugowaard. Vanavond zullen ze in de kerk het leekenspel „Ruth de Moabitische opvoe- ren. 't Zal wel mooi weze. Nooit van hoord Dit laatste gezegde geeft vTijwel weer de bijbelsche kennis, die nog bij velen an onze protestanten over is. Vele bijbelsche namen, voor een ouder geslacht zeer ver trouwd, hebben voor hen allen inhoud ver loren. En we kunnen hieruit de groote moeilijkheden begrijpen, die een predikant in een zoogenaamd verwaarloosde ge meente heeft te overwinnen bij het opbou wende werk, dat hij zich heeft voorgeno- men. Om ongeveer half acht opende Dmsdag ds. v. d. Kam met een korte inleiding, waar in hij ook mee wees op het groote verschil in samenhang, dat bestaat tusschen de her vormden en de andere godsdienstige groe pen. Zijn deze inderdaad als groep gefor meerd, en voelen zij zich als zoodanig, bij de hervormden is dit niet het geval en is de samenhang aanwezig als in droog zand en ieder voor zich als het ware individueel alleenstaande. Hierin mede te werken tot verbetering, was zijns inziens een eerste vereischte voor iederen hervormde. Hierna gaf hij het woord aan ds. Canne- gieter uit Krommenie, die in een zeer geani meerde causerie het onderwerp: „De gods dienstige opvoeding in het huisgezin" be handelde. Als middelen daartoe werden achtereen volgens behandeld: 1. Het lezen uit den Bijbel en eventueele andere godsdienstige en stichtelijke lectuur. 2. Het gebed en het kindergebed. 3. Gesprekken van godsdienstigen aard en strekking in het gezin en met het kind. Met tal van voorbeelden uit eigen leven en practijk verduidelijkte spreker zijn door de talrijk aanwezigen met aandacht gevolgd betoog. Na de pauze, waarin door diverse jonge dames thee werd geschonken, werd door een paar van de aanwezigen van de ge legenheid gebruik gemaakt, om vragen te stellen, welke door ds. Cannegieter werden beantwoord. Mede vond hierin de plaatselijke predi kant tevens gelegenheid om op zijn inlei ding dieper in te gaan, naar aanleiding van de onlangs opgerichte vereeniging voor her vormde en gelijkgezinde belangen, die het .doel nastreeft, te helpen de reeds in de in leiding genoemde moeilijkheden mede te helpen overwinnen. Hierna volgde het leekenspel „Ruth de Moabitische" opgevoerd door de leden van de plaatselijke afdeeling V.C.J.B. Enkele oogenblikken verplaatste ons het strak en sober gehouden spel in de grens streken van Israël en zagen we, dat ook toen reeds het gezegde: „de liefde overwint alle dingen" van toepassing was. Met het zingen van den Avondzang, be geleid door het orgel, dat dezen avond be speeld werd door den heer van Ham Sr. uit Oterleek, werd deze goed geslaagde ge meente-avond besloten. Vacantie-kolonies. De vergadering van het Centraal Ge nootschap voor uitzending van kinderen naar vacantiekolonies werd Woensdag avond gehouden in café Rus. Na opening door zuster Smit, als eenig overgebleven bestuurslid, werd overge gaan tot verkiezing van een nieuw bestuur, hetgeen samengesteld werd als volgt: voorzitter dr. Zwarteveen; secretaresse mevr. Geusebroekvan Schelven; pen- ningm. zuster A. Smit, wijkverpleegster; leden mevr. BierstekerRos en de heer R. Stouthamer, Hierna werden door den voorzitter eeni ge mededeelingen gedaan betreffende de werkwijze en inrichting van het Centraal Genootschap. Doordat door het oprichten van een r.-k. vereeniging ook aftreden van de r.-k. be stuursleden had plaats gevonden, was zuster Smit als eenig bestuurslid overge bleven. Het doel der vereeniging is algemeen. Kinderen van allerlei gezindten kunnen worden uitgezonden. De leeftijd varieert tusschen de 6 en 14 jaar, dus den leer plichtigen leeftijd. Voornamelijk onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden is uit zending dikwijls zeer gewenscht, daar meermalen ondervoeding geconstateerd wordt en de vatbaarheid voor allerlei ziekten, voornamelijk tuberculose, daar door grooter wordt. Het uittreden der r.-k. heeft spreker zeer teleurgesteld, aangezien- met de uit zending te allen tijde met de gezindten is rekening gehouden en ieder kind naar een voor hem of haar gewenschte inrichting kon worden gezonden. Daar natuurlijk de contributie door de reeds eerder genoemde uittreding zeer zal verminderen, meende spreker dat zeer zeker een beroep zal moeten worden gedaan op de beter gesi tueerden om hunne contributie te verhoo- gen, opdat de vereeniging aan haar doel: uitzending van het zwakke kind naar een plaats era inrichting, waar het nieuwen weerstand tegen verschillende ziekten op doet, kan blijven doorgaan. Slechts kinderen van leden werden uit gezonden. Alleen bij onvermogendheid vond ook uitzending plaats indien de ouders geen lid waren. Dit standpunt zal ook thans worden ingenomen. Ook werd meerdere malen van de ouders, wier kinderen werden uit gezonden, al naar mate de draagkracht tegemoetkomingen ontvangen. Ieder geval wordt individueel beoor deeld. Zeer noodig zal het zijn dat inten sieve propaganda wordt gevoerd. Nadat tot zuster Smit een woord van dank was gericht voor het vele werk dat zij tot nu toe voor het zwakke kind heeft gedaan, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. Gemeentelijk gasbedrijf. Men schrijft ons: Uit het heden verschenen jaarverslag van het gemeentelijk gasbedrijf over het jaar 1936 blijkt, dat de uitbreiding van het gas- debiet weer zeer bevredigend was. De gas- aflevering nam toe met 117876 Ms. en de verkoop met 16,2 Deze stijging is niet alleen te danken aan de 82 nieuwe ver bruikers, die in het afgeloopen jaar werden aangesloten, doch mede aan de toename van het gemiddeld verbruik per aansluiting, dat in 1936 ruim 552 M3. bedroeg tegen 502 M3. in 1935. Daar deze cijfers er op wijzen, dat ons gemeentelijk bedrijf er in is geslaagd de toepassing van gas in steeds ruimer mate te bevorderen, hebben wij den directeur van het bedrijf de vraag gesteld, of de gang van zaken in het loopende jaar en de vooruitzichten omtrent de toekom stige ontwikkeling van het bedrijf eveneens bevredigend zijn. Ter beantwoording van deze vraag werden ons de hierna volgende gegevens verstrekt over de eerste 9 maanden van 1937: a. vermeerdering van het aantal ver bruikers 102 of 8,3 b. toename van de gaslevering 79008 M'. of 13,2 Ook dit jaar dus weer een belangrijk grootere stijging van het verbruik dan over eenkomstig de vermeerdering van het aantal consumenten was te verwachten. Verder werd ons een lange lijst van de in den loop van dit jaar aangesloten ver- bruiksapparaten ter inzage verstrekt, waar op voorkomen vele 10-tallen toestellen voor de spijsbereiding als fornuizen, kook platen, comforen en ovens een aantal kachels en radiatoren, een 60-tal warm waterapparaten voor de keuken of het bad en verder een groote verscheidenheid van branders voor verlichting, gaswaschketels. strijkbouten, theelichtjes, gaspoksn enz., te veel om op te noemen! Niet onvermeld mag blijven, dat het gasbedrijf ook belangstelling heeft vooi de koeling van spijs en drank en reeds enkele gaskoelkasten leverde, welke naar wij ver nemen tot groote tevredenheid van de ge bruikers functionneeren. De toonzaal van het bedrijf bevat tal van practische apparaten. De winkeliersvereeniging vergadert. De Langendijker winkeliers-, nering- en vak vereeniging vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude. De opkomst was vrij groot. De heer J. Keizer, vice-voorzitter, deelde mede, dat van het nationaal comité tot be teugeling van het cadeaustelsel een uitnoo- diging was gekomen voor een 27 dezer te houden congres te Utrecht. De voorzitter en de secretaris zullen wor den afgevaardigd. De opening van de Middenstandstentoon stelling is door het bestuur bijgewoond. Het was keurig in orde. Spr. meende, dat er wel iets is te bereiken voor den middenstand door een tentoonstelling. Over het onder werp: Beperking van de credietverleening door den middenstand, werden nog eenige opmerkingen gemaakt. Men zal hier nog na der op terug komen. Tot lid werd toegelaten de heer Vennik te Zuidscharwoude. De penningmeester, de heer S. Tuijn legde rekening en verantwoording af. Ontvangen was 784.54, uitgegeven 162.91, het voor- deelig saldo was 541.62. De heer Schuitemaker rapporteerde, dat de rekening in de beste orde was bevonden, waarna de rekening onder dankzegging aan den penningmeester werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Keizer, C. van Zijl en J. Smit werden her kozen. Medegedeeld werd, dat eventueele opzeg ging van het lidmaatschap drie maanden voor de afloop van het jaar schriftelijk moet geschieden. De voorzitter wees er op, dat zij die be danken zichzelf geen voordeel doen. Besloten werd een St. Nicolaas-attractie te houden. In de commissie werden benoemd de hee ren C. .J van der Pol, Jo Jansen, KI. Luij- ting, P. de Geus; de heer D. Zeeman zal als adviseur optreden. Meerderen stelden zich voor medewerking beschikbaar. In stemming gebracht werd, na uitvoerige discussie, met 15 tegen 14 stemmen het be stuursvoorstel van machtiging te verleenen tot aansluiting bij den Kon. Ned. Midden standsver., verworpen. Na rondvraag volgde sluiting. Zwemmen. NIEUW EUROPEESCH RECORD 100 M. RUGSLAG. Ernst Küppers brengt het op 1 min. 8.2 sec. Tijdens zwemwedstrijden te Halle heeft de zwemvereeniging „Halle" pogingen in het werk gesteld om de Duitsche records op de 3 x 100 M. rugslag en 4 x 100 M. rugslag estafette te verbeteren, waarbij zij alleen op de 3 x 100 M. rugslag succes had. De zwemmers Küppers, Fischer en Walther startten in deze volgorde en maakten een tijd van 3 min. 44.1 sec., waarmede zij het record, dat reeds op naam van hun vereeniging stond, met 0.3 sec. verbeterden. Tijdens deze estafette verbeterde Ernst Küppers tevens het Europeesch record 100 M. rugslag door dezen afstand af te leggen in 1 min. 8.2 sec. Daar Küppers a eerste zwemmer startte zal deze tij on getwijfeld als Europeesch record word^ erkend, immers in het reglement van de F.I.N.A. (Internationale Zwembond) staat vermeld, dat de tijd, welke door de tijd opnemers opgenomen wordt vanaf he startsignaal tot aan den aankomst a s record kan worden erkend. Alleen Küppers nu is op startsigriaal vertrokken. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Schlauch, gevestigd op 29 April j.1. te Leipzig met een tijd van min. 8.3 sec. Deze tijd wacht echter nog op erkenning tot Europeesch record, evenals de tijd van 1 min. 8.6 sec., welke Schlauch op 14 Maart j.1. te Halle maakte. Het offi cieel erkende record is in bezit van den Duitscher Schwarz met een tijd vani 1 min. 8.7 sec., gevestigd op 28 November 1935 te Bremen. Daarvoor was het in bezit van Küppers, die het dus nu weer heroveid heeft. Lawntennis EEN TENNISBEKER VAN JHR. LOUDON. De Nederlandsche gezant in Zwitserland, jhr. dr. A. Loudon, heeft den N.L.T.B. een wisselbeker aangeboden met het doel dien te laten verspelen tusschen ploegen van jonge spelers uit verschillende landen van Europa, volgens Davis Cup-systeem. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den N.L.T.B. de uitnoodiging van jhr. Lou don om de regeling van deze Europeesche jeugdcompetitie op zich te nemen, aangeno men. De eerste wedstrijden zullen, althans bij voldoende deelneming, in den zomer van 1938 gehouden worden. Bridge. BRIDGEN TE ZUIDSCHARWOUDE. De bridgeclub „De Vroolijke Ruiten heer" te Zuidscharwoude hield Dinsdag haar maandelijkschen competitiewedstrijd in het clublokaal. Even lijn: 1 A. Beemsterboer en J. Stoop; 2 H. Kramer en Jb. Zijp; 3 Jb. Groen en M. Goudsblom; 4 C. Stoop en J. Oudhuis; 5 C. Wolf en G. Kraakman. Oneven lijn: 1 J. Schuit en Jb. Rietveld; 2 K. van Meurs en G. Vroling; 3 Jb. Grootjes en D. van Kleef; 4 J. Komen en A. Jonker; 5 K. Komen en D. Rijper. De vier winnaars verkregen hierdoor een maand vrijstelling van contributie. EEN FRANSCH INTERVIEW MET KAREL LOTSY. In het bekende Fransche sportblad „1'Auto" van heden is een onderhoud ge publiceerd, hetwelk een der medewerkers, de heer Jacques de Rijswick, met den heer K. J. J. Lotsy, die Zondag j.1. den voetbal wedstrijd tusschen Frankrijk en Zwitser land te Parijs heeft bijgewoond, heeft gehad. Aan dit interessante onderhoud ontlee- nen wij het volgende: terugkomend van een tournee door mid den-Europa, gemaakt om het beroepsvoet bal te bestudeeren, is de heer K. J. J. Lotsy Zondag j.1. een der toeschouwers geweest bij FrankrijkZwitserland, welke door Frankrijk met 21 werd gewonnen. „Is de Nederlandsche Voetbalbond van plan, het beroepsspel in te voeren?", vroeg de schrijver den heer Lotsy. „Neen, of in ieder geval: niet nu. Want alleen in Rotterdam, Amsterdam en den Haag is de recette voldoende", was het antwoord. Toch wordt er bij ons, evenals in andere landen, inbreuk gemaakt op de amateurs bepalingen. Wij weten dat en wij stellen alles in het werk, om dit te bestrijden: de onlangs tegen Bakhuys genomen sanctie is daar wel een bewijs van. De heer Lotsy gaf vervolgens zijn mee ning omtrent het vertoonde spel en het Fransche elftal. Hij verklaarde, dat Franschen vooral groote geestdrift den dag hadden gelegd, maar dat het v*811 InnnHfl cnpl ViPm nipt Krillio»-,*- u_ toonde spel hem niet brilliant had toe"* schenen. „En ik verklaar, dat het Ned86* landsche voetbalniet beter is. Ik Cr" den indruk, dat ons nationaal elftal 30 40 percent van zijn kracht van de laatst jaren heeft verloren. Wij verkeer* eenigszins in uw geval: onze beste spel** worden ouder en onze jonge spelers zijn nog niet rijp genoeg om hen te vervangen Toch", zoo vervolgde de heer Lotsy, z;Jl' zoowel Frankrijk als Nederland in stalt ons op 31 October a.s. te Amsterdam een mooien wedstrijd te laten zien. In ieder geval is dit een geheel open strijd, want naar wat ik Zondag j.1. heb gezien, zij,, beide ploegen van gelijke sterkte". „Weet u reeds hoe het Nederlandsche elftal zal zijn samengesteld?" „Nu vraagt u mij te veel. Als plaatsver. vanger van Bakhuys denkt men aan den jongen van Hulst, de clubgenoot van Kick Smit uit Haarlem, maar niets is nog defi nitief. Men zal misschien ook van Nellen vervangen door Bergman van Blauw-Wit en misschien van Heel door van Es. Dit zijn slechts mogelijkheden, entenslotte zal misschien blijken dat men vertrouwen moet hebben in de „oude garde", zooals bij u Zondag j.1.". DRIE PERSONEN OP EEN MOTORRIJWIEL.. Een motorrijder uit Den Haag ging eem. ge maanden geleden op een mooien zomer dag naar Hoek van Holland in gezelschap van een zijner vrienden. Zij ontmoetten daar twee Rotterdamsche meisjes, waarmee zij den dag aan het strand en in café's doorbrachten. Des avonds ging de motor rijder met een der meisjes op de duo naar Den Haag. Daar ontmoette hij nog een vriend en gedrieën bezochten ze een café en dronken zij een of ander geestrijk vocht. Na middernacht moest het meisje naar Hoek van Holland, waar zij op het kampeer- terrein logeerde, worden teruggebracht en, omdat de vriend mee wilde, stapten ze met z'n drieën op den motor. Zoo ging het in snelle vaart over den Haagweg in de rich ting Monster, doch in een bocht verloor de bestuurder de macht over het stuur en de drie personen kwamen langs den weg in het prikkeldraad terecht. De vriend werd ern stig en het meisje licht gewond. De motorrijder had zich gisteren voor den Delftschen kantonrechter, mr. H. W. Nieuwhuis, te verantwoorden. Kantonr: Bent u al eens eerder veroor deeld? Verd. (aarzelend): Ja, voor een zeden misdrijf. De 22-jarige mej. H. uit Rotterdam is de bij de zaak betrokken jongedame. Zij ver telde, dat verd. wilde, dat zij op de tank ging zitten. Doch zij had tusschen den ver dachte en zijn vriend plaats genomen. Kantonr.: En hoe bent u na het ongeval thuisgekomen? Getuige: Er kwamen twee heeren met een auto langs. Ik vroeg of ik meemocht en zij vonden dat goed. Kantonr.: U lijkt wel een pakketje, dat zich zoomaar vervoeren laat. De ambtenaar van het O.M. merkt op, dat in de dagvaar ding niet staat, dat verd. onder den invloed van sterken drank verkeerde. Ware dat wel het geval, dan zou spr. hechtenis hebben geëischt. Nu vraagt hij, gezien de ernst van het feit, 50 subs. 30 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De kantonrechter is het daarmede vol komen eens, want, zoo zegt hij, dit is een der meest ernstige en misdadige zaken, welke ik ooit te berechten kreeg en de om standigheden waaronder de overtreding ge schiedde, z(jn mij verre van sympathiek. INTERESSANT! ffy ACTUEEL! Zet alles op zg want de „Gang Show' moet U zien. Vooraf: Ook voor kinderen en jongens zijn er geweldig-degelijke winter j assen/ Geweldig goedkoop óók! P.v.d.BRUl

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8