ABDIJSIROOP QemeeHtecaden Zuurkoolfabrikageaan den Langendijk HEILOO Verkoudheid, hoest, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan. AKKER's versièrkie Een bezoek aan de fabriek der firma hart Co. In onze koolstreek. TWEEDE BLAD Gisteravond om half acht kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester, den heer Jhr. N. van Foreest. De vergadering werd door een talrijk publiek bijgewoond. Het wandelpad langs den Rijks straatweg. Als eerste punt kwam aan de orde een adres van den heer J. Twisk, die verzocht te bevorderen, dat het door het Rijk aan te leggen wandelpad langs het gedeelte van den rijksweg tusschen Krommelaan en Sta tionsweg breeder wordt gemaakt dan in het voornemen van het Rijk schijnt te liggen, op welk verzoek B. en W. afwijzend beschik ten, omdat naar hun meening het Rijk de wandelpaden aanlegt op zulk een breedte als naar het oordeel van de autoriteiten van den rijkswaterstaat door het verkeer wordt gevorderd. Of en in hoeverre het door adressant be doelde wandelpad voldoende breedte zal hebben, zal in de toekomst kunnen blijken, zeiden B. en W., en verbreeding zal, omdat een tegelpad wordt aangelegd, weinig extra kosten veroorzaken wanneer die onmiddel lijk dan wel later wordt aangebracht. Boven dien zag het college geen aanleiding om voor die verbreeding kosten ten laste der ge meente te brengen. Adressant wendde zich thans tot den raad en B. en W. stelden om bovenomschreven redenen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Opdam meende, dat het pad thans als te smal kan worden gerekend. Ver breeding zal niet duur komen, één tegel er nog bij, zal waarschijnlijk voldoende zijn; thans kunnen twee menschen niet naast el kaar wandelen. De voorzitter geloofde, dat van wan delen ter plaatse niet veel gebruik wordt ge maakt. De heer Van 't Veer was van oordeel, dat voor wandelaars wel iets mag worden gedaan, nu voor fietsers en automobilisten zoo veel gebeurt. De voorzitter legde er den nadruk op, dat de kosten van meerdere breedte voor rekening van de gemeente zullen komen; verbreeding is altijd nog mogelijk. De heer Kant was het met B. en W. eens. De heer Keesman vroeg om in de eerst volgende vergadering een kostenberekening ter tafel te mogen zien voor verbreeding van het pad. Weth. Akkerman wees op de kosten, v/elke voor rekening van de gemeente ko men. Dit moest eigenlijk voor rekening van het rijk worden genomen. De voorzitter zegde toe, den gemeen te-opzichter te zullen opdragen een kosten berekening te maken als door den heer Keesman gevraagd, welk verzoek door den heer Opdam was gesteund. Subsidie Esperanto-vereeniging. De Esperanto-vereeniging heeft in de be hoefte aan een lokaal voor het geven van Esperanto-onderwijs voorzien door plaatsing van een eigen gebouwtje. Zij vraagt thans een bijdrage in de nog ongedekte kosten, welke kosten volgens de overgelegde begroo ting 58 bedragen. B. en W. stelden voor om voor het seizoen 19371938 een subsidie te verleenen ten be drage van 25. De heer van 't Veer stelde voor dit ver zoek te behandelen bij de begrooting. De voorzitter wees erop, dat een ze kere belofte is gedaan aan de vereeniging. Het voorstel van B. en W. werd hierop zender hoofdelijke stemming aangenomen. Adres r.k. Volksbond. Ten aanzien van een adres van den r.k. Volksbond inzake loonen in werkverschaf fing en steun stelden B. en W. aanhouding voor tot door hun nadere voorstellen om trent steun verleening c.q. werkverschaffing zullen worden gedaan, welke voorstellen zeer binnenkort kunnen worden tegemoet gezien. De voorzitter noemde het rekest thans wel wat voorbarig. Het stuk werd voor kennisgeving aangeno men. Verkoop bouwterrein. Door den heer H. J. Laar te Alkmaar werd verzocht een perceel bouwterrein '.e mogen koopen aan den Zeeweg zuidzijde, met een frontbreedte van 14 meter bij een diepte van ongeveer 30 meter, tegen een koopprijs van 945, ten behoeve van den bouw van een eengezinswoning. B. en W. stelden voor het perceel voor ge noemden prijs en op de gewone voorwaar den te verkoopen. Aldus werd besloten. Verzoek om belastingverlaging. B. en W. hadden een adres ontvangen van de afd. Heiloo van den Alg. Bond van Ge- pensionneerden en van de plaatselijke af dee ling van den Alg. Bond van Forensen, waar bij werd verzocht maatregelen te nemen, die zouden kunnen leiden tot verlaging der be lastingen. De secretaris las het ontwerp voor van een schrijven, dat B. en W. voorstelden aan adressanten te zenden. Daarin werd uit eengezet, dat de zorg voor de door de crisis getroffen arbeiders e.a. het budget der ge meente zwaar heeft belast in de laatste ja ren. B. en W. hebben het niet in de hand om de daarvoor noodige belastingheffing naar believen te regelen, maar verzekeren, dat die in Heiloo lager is dan in vele andere ge meenten. Met de belangen van de belasting plichtigen wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. Het adres werd goedgekeurd. Voorkoming van ongewenschte bebouwing. Overwegende, dat er aanleiding bestaat om het uitbreidingsplan voor zoover dat be trekking heeft op het gedeelte der gemeente tusschen Kraaienlaan en Krommelaan, te herzien, stelden B. en W. voor om te bepa len, dat de herziening wordt voorbereid van dat gedeelte van het uitbreidingsplan, de terreinen ten Oosten van den Kennemerstraatweg en die ten Westen van de spoorbaan in het verlengde van eerstge noemde wegen inbegrepen, zulks om bebou wing te voorkomen, die later misschien on- gewenscht zou kunnen worden geacht Goedgevonden. Bevordering van electrisch koken. De commissie van bijstand voor het G.E.B. gai B. en W. in overweging te bevorderen, dat de prijs van den electrischen stroom voor kookdoeleinden wordt verlaagd. Reeds 22 volledige kookinstallaties zijn in gebruik en in tal van gezinnen worden snelkokers, keteltjes e.d. gebezigd. Ongetwijfeld zal bij verlaging van den stroomprijs het verbruit: nog belangrijk kunnen worden opgevoerd. Verwacht wordt dat de vermindering van de winst by de beoogde stroomprijsverlaging zal worden gecompenseerd, door de te ma ken winst op het meerdere verbruik. De thans geleverde stroom voor kookdoel einden zal bij verlaging van den stroomprijs tot 3 cent per kWh circa 200 minder op brengen. Door het P.E.N. wordt de stroom voor koekdoeleinden ook tegen 3Vi cent per kWh berekend. B. en W. kunnen zich met het denkbeeld van de commissie vereenigen en stelden voor om te besluiten den prijs, thans bedragend 4 cent per kWh, met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen op 3 y cent per kWh. Goedgekeurd. Geldleening voor de u.l.o.-school. B. en W. stelden voor om een geldleening aan te gaan groot f 53.000 tot dekking van de kosten van het bouwen der u.l.o.-school, het verbouwen van de r.k. jongensschool en voorziening in de behoefte aan schoolmeube- len voor de r.k. meisjesschool, voor welke leening de rente zal bedragen 3 pCt. be houdens het recht van den crediteur om deze na 15 jaar tot hop<"!+OT,s d pCt. te verhoogen. Goedgekeurd. Converteeringen. B. en W. stelden voor om over te gaan tot het converteeren van: a. een geldleening, per resto groot f 8000 tegen een rente van 3 pCt., thans 4y, pCt.; b. een geldleening, per resto groot f 12.800 tegen 2 y, pCt., thans 4ys pCt.; c. een geldleening, per resto groot 100.0000 tegen 3y pCt. met het recht van den crediteur om na 15 jaar de rente tot hoogstens 4 pCt. te verhoogen, thans 5 pCt. d. een geldleenig per resto groot 45.000 tegen 3y, pCt. met het recht van den credi teur om na 15 jaar de rente tot hoogstens pCt. te verhoogen, thans 4% pCt. e. een geldleening per resto groot 97.500 tegen 3j» pCt. met het recht van den crediteur om na 15 jaar de rente tot hoogstens 4 pCt. te ver hoogen, thans 4y pCt. (voor aflossing vóór 1 September 1941 is een extra vergoeding van 1 pCt. verschuldigd); f. een geldlee ning, per resto groot 79.700 tegen 3 yt pCt. tot 31 December 1952, daarna 4 pCt., thans 4 1/4 pCt. (voor aflossing vóór 3 Juni 1941 as een extra vergoeding ad 1 pCt. verschul digd); g. een geldleening per resto groot 99.450 tegen 3y pCt., na 15 jaar te ver hoogen tot 4 pCt., thans 4 1/4 pCt. (voor af lossing vóór 3 Juni 1941 is een extra vergoe ding ad 1 pCt. verschuldigd). Al deze voorstellen werden zonder eenige bespreking goedgevonden. Kasgeldleeningen De Bank voor Nederlandsche gemeenten deelde mede, na 1 Januari 1938 voor credit- saldi boven 10 van de gewone uitgaven volgens de laatst goedgekeurde begrooting geen rente te zullen betalen en verzocht opneming van die bepaling in de loopende overeenkomst. B. en W. hadden daartegen geen bezwaar. Goedgekeurd. Voor het loopende dienstjaar is het wen- schelijk, o.m. omdat meerdere kapitaalsuit gaven nog niet door vaste leeningen zijn gedekt en de rente van kasgeld beduidend lager is dan die van vaste leeningen, het maximum bedrag dat als kasgeld kan wor den opgenomen, te verhoogen. B. en W. achtten een verhooging met 100.000 vol doende en stelden voor om hen te machti gen voor het dienstjaar 1938 kasgelden op te nemen tót een bedrag van ten hoogste 300.000. Conform dit voorstel werd be sloten. Benoeming schoolschoonmaker. Bij het punt „Benoeming van een schoon maker van de u.l.o.-school" herinnerde de voorzitter aan de opening dezer school op 6 Sept. 1.1. Hij feliciteeerde de gemeente met de totstandkoming van het fraaie ge bouw en den gemeente-opzichter met de uitvoering van dien ontwerp, dat ieders in stemming had verworven. Voor de functie van schoolschoonmaker hadden zich 28 personen aangemeld, waar uit B. en W. de volgende alfabetische aan beveling gaven: J. van den Berg, KI. de Groot, J. Kossen en N. van Steeg. Nadat de vergadering een half uurtje ge schorst was geweest ter bespreking van de sollicitanten, werd met zeven stemmen be noemd de heer KL de Groot. Op de heeren van den Berg en Van Steeg waren twee stemmen uitgebracht. De benoemde zal a.s. Maandag in functie moeten treden. Benoeming commissies van bijstand. De voorzitter stelde voor de leden van alle commissies van bijstand weder te benoemen, met welk voorstel allenzich accoord verklaarden. De commissies zijn dus weer samenge steld als volgt: voor de wegen de heeren Sengers en van 't Veer; voor het G.E.B. de heeren Schuijt en Keesman; voor de be plantingen de heeren Kant en Keesman; voor de werkverruiming de heeren Greeuw, Kamer en Sengers. De voorzitters zullen worden aangewezen door B. en W. De deugdelijkheid van de rioleering. De heeren Greeuw en Keesman hadden opgemerkt, dat een aantal rioolbui zen, aangevoerd om in de wegen te worden gelegd, aan de opslagplaats bij het N.Holl. kanaal waren gekeurd, waarbij vele ervan als niet goed werden gekwalificeerd. Zij hadden naar aanleiding hiervan den 23 Sept. aan B. en W. eenige vragen gericht, waarbij zij informeerden naar de reden en het resultaat van die controle op bedoelde huizen door middel van een rioolbuizen- pers, terwijl zij voorts wenschten te weten of de gebruikte buizen voldoen aan de normalisatie-eischen, welke daaraan ge steld zijn. B. en W. hadden deze vragen doorgezon den aan het architecten-bureau Verhey, dat belast is geweest met het toezicht op de rioleeringswerkzaamheden en uit het ten antwoord ontvangen schrijven bleek, dat de buizen aanwezig was, welker samenstelling fabriek waren gecontroleerd, d.w.z. één op de honderd; dat in Heiloo gebleken was. dat er enkele bij waren die een tekort aan grint bevatten en dat daarna de heele tege lijk ontvangen en nog aanwezige partij was onderzocht en daarna als afgekeurd terug gestuurd; voorts waren er bij geweest d:e geen voldoende drukvastheid hadden. B. en W. lichtten\het schrijven nog nader toe, waaruit viel te concludeeren, dat den opzichter bij een bezoek aan de fabriek te Den Bosch gebleken was dat daar een partij buizen aanwezig was, weker samenstelling te weinig grint bevatte. Hij had een nader onderzoek gevraagd en toen was hem ge antwoord, dat er inderdaad een dergelijk partijtje was gefabriceerd tengevolge van een verzuim en dat daarvan een scheeps lading was afgezonden naar Heiloo. De fa briek zou haar pers sturen en de buizen ter plaatse onderzoeken. Dat was gebeurd met het bovengenoemde resultaat. B. en W. ver trouwden er nu volkomen op, dat er geen verkeerde buis in het dorp was gebruikt. De heer Greeuw vroeg nog of de be antwoording van het bureau-Verhey voor B. en W. voldoende is, zelfs als de feitelijke toestand iets anders is dan de heer V. schreef, m.a.w. of er op vertrouwd wordt, dat alle thans in den grond liggende bui zen goed zijn. Spr. had reeds eerder gedacht, dat de bui zen wel wat broos leken. Daarna kwam de keuring met als gevolg een hoop puin, zoo slecht, dat de gem.-opzichter die niet wilde gebruiken voor de wegen. Als nu straks zal blijken, dat de riolen niet dicht zijn, waar zal dan de gemeente verhaal kunnen vinden? Spr. meende bij onderzoek te hebben be vonden, dat zij niet dicht zijn, wèl op de nade, maar overigens niet. Weth. Akkerman zei, dat men het toch als juist moet aannemen, als het bureau-Verhey verklaart dat de buizen goed zijn; aan dat bureau is toch eenmaal het vertrouwen gegeven. Straks wordt de rioleering toch nog beproefd en blijkt dan ergens een lek te zijn, dan moet dat her steld worden. De heer Greeuw vond het antwoord van den heer Verhey wel wat aanvechtbaar, omdat daarin gezegd werd, dat één op de 100 buizen werd onderzocht. Een partij buizen, gebruikt in den Holleweg, is weer teruggezonden en onderzocht en toen afge keurd. Spr. verzocht om een rapport van den gang van zaken te doen opmaken door den gem.-opzichter. De heer S c h u ij t vond het niet noodig om den opzichter tegen den architect uit te speleen. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter de besprekingen over de gestelde vragen. Tuindorp en de rioleering. Van den heer G. W. Melchers en een aan tal andere bewoners van het oude en nieu we Tuindorp was een klacht ingekomen over den last dien zij ondervinden van den aanleg van rioleering. Zy klaagden erover, dat thans de afvoer van huishoud water en faecaliën als onvoldoende moet worden be schouwd en zij spraken hun vrees uit over hetgeen in de komende maanden nog wachten zal zijn, omdat de oplevering van de nieuwe rioleering nog wel een pa maanden op zich zal laten wachten. Zy vei zochten daarom maatregelen te nemen, waardoor zij van overlast bevrijd blijven gedurende den tijd dat aansluiting aan e nieuwe riool nog niet mogelijk zal zijn. De voorzitter deelde mede, dat het schrijven voor rapport in handen was ge steld van den heer Torken, gemeente-op zichter, welk rapport door den s e er e- t a r i s werd voorgelezen. Daaruit bleek, dat alle mogelijke voorzorgen waren ge troffen om den hinder van den aanleg van de nieuwe rioleering tot een minimum te beperken en dat schoon water geloosd kan worden evenals vroeger in het oude riool. Afvr1 water en faecaliën kunnen nog niet in het nieuwe riool afvloeien, maar dat kan ook niet in het oude. De heer Greeuw vroeg of dan de be woners van die huizen, voor welker bouw de verordening is ontdoken, nu in het ge drang komen? waarop de secretaris antwoordde: „Best mogelijk". Nadat de voorzitter nog had ge zegd, dat zoo spoedig mogelijk zal worden gezorgd voor aansluiting aan het nieuwe riool, werd van dit punt afgestapt, waarop sluiting der vergadering volgde. DE SPRONG IN HET DUISTER. Uitvoeringen te Bergen en Alkmaar. De kunstkring Het Schouwspel heeft deze week met de uitvoeringen van boven genoemd tooneelstuk door de Ned. Too- neelgroep zijn winterseizoen in Alkmaar en Bergen geopend. Of de keuze van het stuk goed was? En of de inzet van het seizoen er een geweest is, die veelbelovend mag genoemd worden? We durven er niet direct volmondig „ja" op te zeggen. Het stuk zelf heeft op zichzelf natuurlijk niet veel te beteekenen, want welke waar de kan er nu gehecht worden aan een ver haal over een modernen Landru, die een stuk of vijf vrouwen heeft vermoord na eerst een korten tijd met haar getrouwd te zijn geweest? Welke waarde kan er aan gehecht worden, als we zien, hoe een meisje, dat veel houdt van haar verloofde, plotseling die verloving verbreekt met als eenig argument „dat ze eerst nog wat van de wereld wil genieten, voordat ze gaat trouwen", ofschoon ze een jaar of vijf gewacht heeft op den trouwdag Och, het kan een handig schrijver gele genheid geven, om een knap stuk te schrijven, dat het publiek een avond bezig houdt. We zien op het tooneel, hoe het meisje, Sommige menschen, die wat vatbaar a(jn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te efln. indien Gil tot diegenen behoort, probeert den «ni de nieuwe versterkte Akker'. Abdijsiroop die honderdduizenden hun even.-blUheld heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepel, bemerkt Ge d.t dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem- haling wordt weer diep en gerulschloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootst, hoest-bedwinger, maken de nieuwe versttrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop Flacon 90et., fl.50. f 2.40.14.20. Overal verkrijrbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. in dit geval Cecily, haar verloofde zal be groeten na jaren van afwezigheid. We kunnen ons nog indenken, hoe haar strijd is, nu ze toch eerst nog een tijdje van de wereldsche geneugten wil genieten, maar we kunnen ons heel moeilijk indenken, dat datzelfde meisje even later in enkele oogenblikken hals over kop verliefd wordt op een grooten onbekende en er met hem vandoor gaat en een paar weken later met dezen man trouwt. Enfin, dat zijn misschien vrouwelijke eigenschappen, die ons onbekend zijn. In elk geval, het gebeurt en dus trouwt Ce cily met Bruce en samen gaan ze ergens op het land wonen in een afgelegen streek. En het jonge vrouwtje is gelukkig, zegt tenminste dat ze gelukkig is. Maar weldra wordt het anders. Dan gaan heel langzaam de oogen van het vrouwtje open en heel geleidelijk komt ze tot de ontdekking, dat haar man toch niet heelemaal een ideale echtgenoot is. Al begrijpt zij nog lang niet al zijn geheim zinnige gangen en plannen. De werkelijkheid komt ze pas te weten, als de kritieke avond is aangebroken: de avond, waarop Cecily den weg harer voor gangsters zal volgen. Dan komt het groote moment van den avond: de beide echtgenooten zijn alleen thuis, de deuren zijn gesloten, en Bruce leidt zijn moordenaarswerk in op een sa- tistische wijze, die werkelijk beklemmend Daar ligt ten Noorden van onze stad de bekende landstreek, die de Langendijk genoemd wordt. Een reeks dorpen, verbonden door uiterst smalle wegen, te land en vele wegen te water, en die alle hun hoofdbron van bestaan zoeken in het tuinbouwbedrijf. Daar liggen Noordscharwoude, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude en Oudkarspel, dorpen, die vele jaren van grooten bloei en welvarendheid hebben gekend, maar die ook de magere jaren kennen, tè goed ken nen: de magere jaren van den tegen- woordigen tijd, waarin de tuinbouw producten zooveel in prijs gedaald zijn, dat er duizenden kilo's worden „doorgedraaid" en als veevoeder of als mest of nog eiger als waar- delooze producten worden verbrand... De Langendijk wordt wel zwaar beproefd in deze jaren. En toch de bevolking werkt steeds met een zekere opgewektheid weer opnieuw op het land in de hoop, dat betere tijden spoedig zullen aan breken. Ze werkt op het land of ze werkt in de fabrieken. Maar altijd is en blijft de arbeid die van den tuinder. De bevolking werkt öf op het land, óf in de fabrieken! Zoo is het, en dat dit zoo is, mag een zeer gelukkig verschijnsel ge noemd worden. Want als er aan den Lan gendijk geen fabrieken waren, dan zou de toestand van de bevolking nog slechter zijn; dan zou wellicht de geheele bevol king totaal verarmd zyn. Fabrieken aan den Langendijk! Is daar dan industrie? Staan daar de groote en forsche gebouwen met weefgetouwen of ar.dere machines? Neen, zoo is het niet. Maar de Langen dijk heeft zijn zuurkoolfabrieken en dat beteekent een uitkomst voor vele men schen. Een zoo'n zuurkoolfabriek hebben wij een dezer dagen bezocht. Niet alleen, om dat we eens een kykje wilden nemen in zoo n bedrijf, maar ook, omdat we wisten, welk een belang de geheele streek moet hebben met een bloeiende zuurkoolfabri- kage. Dat beteekent immers een afzetge bied voor de witte kool en dat beteekent tevens werk voor vele handen, die anders tot ledigheid gedoemd zouden zijn! De zuurkoolfabrikage brengt in vele huisge zinnen een uitkomst, zóó zelfs dat Oudkar spel het vorige jaar een der zeer weinige gemeenten was in ons land, waar de werk- loozen niet meer bestonden, zoo zelfs, dat Oudkarspel op het oogenblik nog slechts een 20 werkloozen heeft en misschien over enkele weken. weer een blanco lijst kan indiener By de veiling. Wanneer we over de zuurkool willen praten, dan moeten we eigenlyk by het lijk op het land waar de kool groeit, begin beginnen. Dat begin ligt dan natuur- Het is herfst. De zomerkooi is al lang gesneden, en verwerkt of voor de 1 con sumptie gebruikt. Vele velden liggen thans verlaten tusschen de slooten en vaarten. Maar deze leege velden wordeh afgewisseld met andere, die nog begroeid zijn met de winterkool oftewel de Deen- sche witte kool. Zy wordt thans gesneden en gaat dan naar de veiling. Het lijkt alles zeer primitief te gaan. Maar vergist U niet, want deze z.g. primi tieve manier is de beste en tevens de goedkoopste! Immers, des middags gaat de tuinder met de schuit naar het land, snijdt zijn kool en stapelt die op in de schuit. Deze wordt dan naar de veilir.g geboomd of getrokken en daar wacht de eigenaar op den volgenden morgen, als er geveild zal worden. En nu is het mooiste, dat de tuinder op deze manier een zeer goedkoop vervoermiddel heeft en dat zijn producten geheel ongeschonden ter veiling komen. Dat veilen mag bekend worden veronder steld. Slechts zij hier nog even terloops medegedeeld, dat alles „over de klok" ge veild wordt en dat de aanvoerders een nummer krijgen. Dat laatste was noodie zooals de praktijk heef' geleerd. Immers, in de goede oude tijden hadden de tuinders dikwyls„weinig zin, oir het eerst „door de klok te gaan. Ze wachtten veel liever af en konden dan later op den. morgen veelal een beteren prys maken. Zoo ge beurde het wel eens, dat de heeren met hun vaartuigen rustig achter de veiling bleven liggen en op elkaar wachtten. En de kooplieden zaten in hun veilingbanken en konden niets koopen, omdat er niets aangevoerd werd Dat kan nu niet meer, want elk krijgt zijn veilingnummer en als het zijn. beurt is, moet hij met zijn schuit komen. Komt hy niet, dan wordt hy overgeslagen. De praktijk leert, da* dit systeem best bevalt. Het was de heer S. Kramer, die ons rondleidde over de veiling en die ons het een en ander vertelde van den gang va** zaken daar in Broek op Langendijk. Hij liet ons de uitgestrekte veilingsgebouwen zien, vertelde van den gouden ty'd, toen wel eens 1000 gulden voor een wagon kool werd gemaakt, vertelde van den tegenwoordigen tijd, nu er zooveel kool „doordraait" en van een diepe snede voor zien wordt, zulks om te beletten, dat deze kool toch op de markt zou komen. Hy ver telde ons, hoe ook het moderne verkeer zijn eischen stelde en dat er daarom eenl laadplaats is gekomen aan het water, waar de vrachtauto's gereed staan, om de tuinbouwproducten verder te vervoeren. En hij vertelde, hoe door de geringe exportmogelijkheden de tuinbouwbe- volking aan. den geheelen Langendijk verarmd is, maar hoe ze toch vol houdt, omdat het een stoere bevolking is, die met hart en ziel gehecht is aan haar grond en die blijft hopen op betere tijden. Hop 1 op betere tijden. Dat doen ze allemaal aan den Langendijk en daarom mei kt men zoo op het oog heel weinig van e veranderde toestanden. Misschien, dat de weinige drukte om en bij de veiling een tetken is van den toestand, maar we moe ten in dit opzicht voorzichtig zijn. Want de veiling zelf is afgeloopen als wij hier rondwandelen en de meeste aanvoerders zyn al lang weer weg naar huis of mis schien al weer weg r.aar het land. om de kool voor den volgenden dag te snijden. Wat we wel zagen, dat was prachtige witte kool, die onverkoopbaar was. Eenige schuiten vol lagen in het water van de ei mg en de kostbare groente zal mis schien nu al wel vernietigd zyn of op den mesthoop liggen te rotten. Zien ver.^er nog onverkoopbare andijvie, prachtige bossen, maar waarde loos, omdat de voorraden te groot zijn voor de binnenlandsche consumptie Eigenlijk een zielig gezicht, hri ifl ge?.ukltjg, dat er nog zuurkoolf»- kimnfn T' ,1€ een groot kwantum kool kunnen gebruiken voor den inmaak. Want nders zouden nog meerdere duizenden kilo s vernietigd moeten worden, met petroleum overgoten moeten worden, als mest voor het land gebruikt moeten worden. En zoo kwamen wij tenslotte terecht op net zuurkool vraagstuk! WÜ van den heer Kramer een introductie kregen voor de fabriek van de irma Hart en Co. te Oudkarspel, de groot ste en meest moderne fabriek van Neder land op dit gebied. Zoodat we een uurtje later aanbelden by den heer M. Hart, den eigenaar van deze fabriek. De heer Hart onitving ons allervriende- ykst en van hem hebben wij gehoord, wat we gaarne wilden weten over de zuurkool, net beroemde product, dat in duizenden gezinnen des winters op de tafel komt en dat een volksvoedsel is bij uitnemendheid. W at de heer Hart ons vertelde en wat w ij zagen in en by en op de fabriek, daar over een volgende keer.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6