Er ging een week voorbij >fCfAfG DE GOUDEN ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 Wat heeft zij ons gebracht? Wat door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Waf volkomen zuiver is: KING. Wat de op wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aqn het edele na tuurproduct: KING. Wat nooit verveelt: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING. Waar U staat of waar U gaat, droogt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven, De natuurzuivere KING pepermunt tBüwettCaud Het conflict Kiès in de S.D.A.P. ÜxuiUetoH DERDE BLAD Vrijdagmiddag. Brave Alkmaarsche burgers hebben zich bij de Ontzet-viering weer eens voor de gemeenschap opgeofferd en zich in goden en godinnen van den Olympus laten om- tooveren. Het was alleen maar te betreu ren, dat duizenden stad- en dorpsbewoners niet voldoende op de hoogte van de Griek- sche mythologie waren om precies te weten welke verkleede natuurkrachten er voor hun verbaasde oogen voorbijtrokken. Aangezien alle goden de instructie had den zich volkomen in hun rol in te leven, schijnt het aantal candidaten voor de Bac- chus-figuur overweldigend te zijn geweest. Het paard van Troye bleek bij opening niets meer te bevatten, zoodat vermoed wordt, dat de daarin verborgen verrassin gen in Leiden zijn achtergebleven. De afdeeling Alkmaar van de Nederland- sche Reisveeeniging, heeft besloten dezen winter in Alkmaar en omgeving ski-lessen te organiseeren. Bij leden, die bereid zijn de traptreden met groene zeep in te smeren kun nen privé-lessen aan huis worden gegeven. Een landbouwer uit Egmond had 4 pCt. water bij zijn melk gedaan en kwam daar door in conflict met den directeur van den Keuringsdienst, meneer Mol. Deze was zoo geschikt om de zaak te willen schikken als de man niet langer beweerde, dat zijn zoon, maar dat hij zelf de schuldige was. De Eg- mondsche landbouwer deed toen water bij zijn wijn, maar de directeur, die de kwestie naar buitenlandsch voorbeeld behandelde, had thans de bewijzen van vervalsching in handen. Hij brandmerkte den boer als een gemeenschapsvijand en sleepte hem voor den kadi, die hem tot niet minder dan 2000 boete veroordeelde. Om dit bedrag er weer uit te halen zal de landbouwer zijn heele leven zuiver water voor melk moeten verkoopen. Intusschen is een conflict als dit opnieuw een verklaring van het betreurenswaardige feit, dat vele landbouwers de verschijning van mollen op hun terrein allesbehalve met vreugde begroeten. Een bewoner van Oude Niedorp ontdekte brand in zijn huis en.... liep naar een buurman, die een halven Kilometer verder woonde. Toen zij samen terugkwamen was het niet meer de moeite waard om de brand weer nog op te bellen. In Alkmaar is ter hoogte van de Bruin visstraat een koe op de spoorrails gevonden. Het dier schijnt volgens het politierapport uit de weide ontsnapt en verdwaald te zijn, zoodat niet aan een poging tot zelfmoord moet worden gedacht. In café De Graanhandel heeft de Vereeni- g'mg tot ijsbestrijding een vergadering ge houden. Waar de secretaris tevens bestuurs lid van een Schaatsenrijdersbond schijnt te zijn, wil men hem duidelijk laten verklaren of hij nu wèl dan niet tegen het ijs is. Op een vergadering van den Bond van Boerinnen te Wieringerwaard bleken dezer dagen alle dames-leden een handwerkje meegebracht te hebben. De voorzitster schijnt bij het sluiten der vergadering te hebben medegedeeld, dat de kous af was. In Bergen is een tentoonstelling van leer middelen en propaganda materiaal voor het Esperanto gehouden. Naar men zegt is alles zoo duidelijk gerangschikt, dat de tentoon stelling voor zich zelf spreekt. Aangezien dit blijkbaar in het Esperanto gebeurt, schijnen sommige bezoekers toch nog op een toelichting van de bestuursleden prijs te stellen. In Heerhugowaard heeft een echtpaar zijn diamanten huwelijksfeest gevierd. Bruid en bruidegom waren het er niet over eens of hun nageslacht uit 71 of 72 leden bestond. In allen gevalle kon gecon stateerd worden, dat kleine oorzaken groo- te gevolgen kunnen hebben. In Bergen heeft de raad andermaal over het vliegveld vergaderd en de audiën tie bij den minister besproken. Hoewel deze verklaard had geen beter terrein te kun nen vinden en te willen medewerken, dat in het seizoen zoo weinig mogelijk over de badplaats wordt gevlogen, heeft de raad, op voorstel van den heer Hemelrijk, beslo ten zich nog eens tot den minister-presi dent te wenden, in de hoop, dat andere departementen nog terrein in een naastge legen gemeente kunnen ontdekken. Het blijkt inmiddels, dat men in Egmond aan Zee den hemel te rijk zal zijn als het verzoek van den heer Hemelrijk tot gevolg zou hebben, dat het vliegveld binnen de grenzen van die gemeente zou komen. De opmerking, dat men daar wel eenige hoogvliegers kan gebruiken, wordt uitslui tend aan den naijver tusschen de beide concurreerende badplaatsen toegeschreven. Nu het vrijwel vast staat, dat het vlieg veld in Bergen zal komen, heeft het ver standige V. V. V.-bestuur in die gemeente begrepen, dat het niet langer kan verkon digen, dat de badplaats door het lawaai van de vliegers onbewoonbaar zal worden. Er zal spoedig genoeg een tijd aanbreken, dat men aan weifelende pensiongasten precies het omgekeerde zal moeten verzekeren. Om de frontverandering een beetje te maskeeren, is men thans reeds begonnen van een misverstand te spreken. Men doet het namelijk voorkomen alsof men niet het vliegen, maar d e vliegen een ramp voor de badplaats genoemd heeft. Euwe en Aljechin zitten nog altijd aan het schaakbord waar de wereldkampioen juist de winst van de vijfde partij in zijn boekje genoteerd heeft. Euwe is een expert op het gebied van het orthodoxe damesgambiet en zwart moet zijn heil zoeken in het centrum, maar men speelt een opmerlcelijken zet om leven in de brouwerij te brengen. Daarom geeft Euwe er de voorkeur aan zijn raadsheer dadelijk tot een verklaring te dwingen en haalt hij bij voorbaat zijn paard uit de vork alvorens het Danaens-geschenk te aanvaarden. Het bovenstaande is geen analyse van onzen sportredacteur, maar een bouquetje stijlbloempjes geplukt uit het weiland waarin de heer Lode Prins op onze telex de derde partij heeft beschreven. De reportage mag gedurende het spel niet zoo vlot gaan als de heer Hollander dat bij een voetbalwedstrijd gewend is, zij biedt toch volop gelegenheid om te illus- treeren, dat onze moedertaal bijzonder ge schikt is om er de gevoelens en verwach tingen van een wereldkampioen in uit te drukken. Uit Rotterdam kwam het ontstellende bericht, dat een zeeman zijn vrouw de ha ren heeft afgesneden omdat zij hem tijdens zijn afwezgheid niet heelemaal rouw was gebleven. Volgens de couranten is hij daar na weer rustig uitgevaren. Naar de vrouw vertelt zou het juist an dersom gebeurd zijn en was hij direct uit gevaren toen hij thuis kwam, waarbij hij bovendien allesbehalve rustig zou zijn ge weest. Intusschen blijkt deze rustige zeeman het spreekwoord vergeten, dat een vos wel zijn haren, maar niet zijn streken kan verliezen. In kapperskringen schijnt men een sterke daling van de haar-prijzen te verwachten als de toegepaste straf algemeen navolging zou vinden. Ir. Mussert heeft zich te Lunteren be klaagd, dat men hem met een goed pen sioentje naar Zwitserland zou willen zenden. Er zijn Hollanders, die zooiets heelemaal geen straf zouden vinden, maar dat zijn menschen met een materialistische wereld beschouwing, die in de partij van den heer Mussert niet thuis hooren. Twee sterfgevallen hebben dezer dagen de algemeene aandacht getrokken. In Den Haag overleed jhr. Alting van Geusau, oud minister van Oorlog en in dezelfde ge meente is de bekende beeldhouwer Toon Depuis plotseling gestorven. Twee groote figuren op verschillend gebied, die beiden hun beste krachten aan land en volk hebben gegeven. 0 Helaas moet in dit weekoverzicht opnieuw melding van een ernstig vliegongeluk ge maakt worden. Met de T. 13 zijn in Soe- rabaja eenige van onze beste officieren en luchtvaartdeskundigen verongelukt onder omstandigheden, die ons opnieuw doen be seffen, dat van een definitieve verovering van de lucht door den mensch nog niet kan worden gesproken. In Amsterdam is een 56-jarige man aan gehouden, die geld uit de bus gehaald had, waarmee hij voor een liefdadig doel ge collecteerd had. Men behoeft blijkbaar niet in Frankrijk te wonen om te constateeren, dat de liefdadigheid het beste wordt toege past als men bij zich zelf gaat beginnen. In Arnhem heeft een man terecht gestaan, die een pak pluimveevoeder verkocht had zonder dat daarop wat bij veevoeder is voorgeschreven de samenstelling vermeld was. De rechtbank nam aan, dat pluimvee voeder geen veevoeder en pluimvee dus geen vee is. De officier van Justitie is inmiddels in hooger beroep gegaan en het gerechtshof zal thans uitmaken of gevleugelde dieren al dan niet onder het vee gerangschikt moeten worden. Wanneer dit het geval blijkt, zal men voortaan niet alleen van siervee, maar ook van trekvee, waterzee, kooivee en zang vee kunnen spreken. In IJsselmonde zou een herhaaldelijk bekroonden stier gefotografeerd worden, al vorens naar den slager te vertrekken. Toen de eigenaar het dier naar de plaats bracht, waar de fotograaf zijn toestel gereed had, heeft de stier hem plotseling op de horens genomen. De bedoeling van het beest is geweest een foto te laten maken, waarop men ook zijn onbetrouwbaren baas nog voor diens afslachting zou kunnen bekijken. Aan de Amsterdamsche Universiteit is een moeder van vier kinderen gepromoveerd op een dissertatie over „Some physical propor ties of compressed carbondioxyde". Het schijnt, dat haar echtgenoot liever gezien had, dat zij wat meer huisvrouwelijke eigenschappen vertoonde en b.v. belang stelling had voor de proporties van de afge leverde carbonade. België heeft van Duitschland de zeker heid gekregen, dat dit er niet aan denkt de grenzen van het koninkrijk op eenigerlei wijze te forceeren. Men kijkt daar op het oogenblik vol bewondering naar den leeuw, die zich niet te groot achtte om het Belgische lammetje een vriendschappelijken lik te geven. Italië weigerde aan de drie-mogendheden- conferentie deel te nemen en men was in het vaderland van Marianne juist van plan het hek in de Pyreneën open te zetten, toen er een dringende waarschuwing uit Londen is gekomen. Het resultaat is de bereidverklaring tot nieuwe onderhandelingen in de non-inter- ventiecommissie, met de bedoeling, dat er nu eindelijk eens spijkers met koppen worden geslagen. Italië heeft aan Japan laten weten, dat het volkomen begrijpt, dat dit land niet anders dan wettige zelfverdediging op het oog heeft. In verband met een dergelijke zienswijze die men alleen in Japan kan waardeeren heeft het Departement van Buitenland- sche Zaken daar nog eens wereldkundig gemaakt, dat Japan in China alleen maar voor handhaving van den vrede in het Oosten strijdt. Men heeft de tot dusver geworpen bom men dus alleen uit vredelievende over wegingen laten vallen. Oprichting van organisatie „Het vrije woord". Te Heerenveen werd de eerste der in Friesland te houden openbare vergade ringen gehouden, waar de heer Paul Kiès het woord zal voeren over het be kende conflict tusschen een aantal Friesche sociaal-democraten en het partijbestuur der S.D.A.P. De vergadering, die stond onder leiding van den heer J. Anema te Akkrum, trok niet zooveel bezoekers als verwacht werd; ongeveer 450 menschen waren aanwezig. De heer Kiès begon met te verklaren, dat 't met diep leedwezen is, dat hij tot dit doel en met dit onderwerp hier moest spreken. Het belang der partij eischt, dat aan de kaak wordt gesteld dat zij geleid wordt door mannen, die de grenzen van hetgeen moreel geoorloofd is verre overschrijden. Nadat spr. gedurende zes jaren in Fries land een niet te tellen aantal spreekbeurten heeft vervuld, komt er een aantal men schen uit Amsterdam vertellen, dat er iets aan hem niet deugt. Dank zij de „burgerlijke" pers heeft men zich op de hoogte kunnen stellen van wat er in Friesland gebeurd is. Het partijblad, Het Volk" plaatste uitsluitend artikelen die spreker in een slecht daglicht stellen en weigert stukken op te nemen van spreker en zijn vrienden. Spr. herinnert aan den grooten gedruk- ten brief, die door het partijbestuur is ge zonden in tientallen exemplaren aan alle Friesche afdeelingen ter behandeling op de afdeelingsvergaderingen. Naar aanleiding van dien brief heeft spre ker getracht een commissie te formeeren, wat hem is gelukt, uit drie hem geheel of bijna onbekende personen, allen tegenstan ders van de actie voor voorkeurstemmen. Hij heeft deze commissie verzocht hem een volledig verhoor af te nemen aan de hand van den inhoud van den brief. Dit is ge schied in een vijftal zittingen, elk van 3 a 4 uur. Aan deze commissie heeft spreker alle bewijzen getoond, die de onjuistheden der beschuldigingen bevatten. Hij heeft zich deze commissie voorgesteld als een „com missie van rapporteurs", die zou dienen als getuige op de gewestelijke vergadering, waar deze brief zou worden behandeld. Doch op die vergadering is geen sprake ge weest van behandeling van den brief. Toen later een andere vergadering door een groot deel der aanwezigen als protest was verlaten, is de brief in sneltreinvaart be handeld en ook op de derde vergadering heeft spr. het woord niet kunnen krijgen. Oorspronkelijk was spreker „enfant cheri" in de partij. Tot op het oogenblik dat hij tegen de Kamerfractie inging en hij, naar aanleiding van een artikel over het leger in Sovjet-Rusland, ontslag kreeg als lid der militaire commissie der S.D.A.P. Spr. wijdt dan uit over zijn arbeid in Friesland voor de partij, welke provincie hij heeft leeren kennen in 1930, die hij heeft liefgekregen en waar hij gedurende 7 jaren bijna geheel geleefd heeft. In 1933 werd hij geplaatst als no. 4 op de lijst van de Tweede Kamer, een kanslooze, doch eervolle plaats. Hij heeft toen in deze provincie een verkiezingsactie ontwikkeld, alsof het voor hem een levenskwestie gold. De dingen waar men nu mee komt aan dragen zijn „oude koeien", grootendeels van voor 1933. En nu heeft men in 1937 dur ven zeggen, dat spr. eigenlijk heelemaal niet thuis behoorde op de lijst. Spr. staat in geen enkele financieele be trekking tot de partij. Wel heeft hij steeds propaganda gevoerd, wanneer men het hem vanwege de partij vroeg. Hij herinnert aan de in 1934 hem gegeven vertrouwensop- dracht om met bevoegdheid van 't partijbe stuur de verkiezingsactie te leiden in En schedé, bij de samenvoeging van die ge meente met Lonneker, waardoor de eerste plaats de 6e of 7e gemeente van het land werd. Die actie is naar algemeen oordeel goed geweest. Nadien kreeg spr. nog op drachten tot het leiden van dergelijke acties o.a. bij de vorming der nieuwe ge meente Heerenveen en voor Amsterdam in Naar het Engelsch A van PAUL TRENT L/ M I door J. SCHOUTEN I 63) „Het heeft geen zin, oude jongen. Ik heb gekregen waar ik om gevraagd heb. Pas goed op Jane. Het spijt mij ik had moe ten nadenken, voordat ik er op sloeg. Ga naar haar terug". Taylor ging hen voor naar de hut, waar- In het valluik was, dat toegang gaf tot het „Zwarte Hol". „Het spijt mij ontzettend, dat ik dit doen moet, mijnheer. Werkelijk, ik begin schoon genoeg te krijgen van de heele geschiede nis. Ik wou dat ik iets kon doen om u te helpen. In elk geval zal ik zorgen, dat u beneden alles krijgt wat u maar hebben wiltsigaretten, boeken zegt u mij maar wat u wilt hebben". Grafton, die zachtjes binnen gekomen was, lachte ruw. „Ga gerust je gang, Taylor. Ik zal niet zoo kleinzielig zijn om het hem zoo onaan genaam mogelijk te maken. Dit was de tweede keer, dat je me geslagen hebt, Des- brook en ik verzeker je dat het ook de laatste keer zal zijn". „Hoe lang ben je van plan mij hier op te sluiten?" „Waarschijnlijk tot wij onze bestemming bereikt hebben. Je kunt moeilijk beweren, dat mijn houding tegenover jou niet ver draagzaam, geweest is. Eigenlijk ben ik erg geschikt tegen je geweest en je hebt er slechts geweld tegenover geplaatst". „Dan had je je vervloekten ring maar niet aan miss Fraser's vinger moeten ste ken", riep Ralph verontwaardigd. „Zij gaf mij het recht dat te doen en ik begrijp niet wat je er tegen kunt hebben. Je bent toch zeker man genoeg om deze nieuwe situatie te kunnen accepteeren? Deze vrouw offert zich welbewust op voor jou en voor haar broer. Waarom kun je dat niet rustig accepteeren?" „Grafton, ik geloof werkelijk, dat je gek bent, naar je woorden te oordeelen ten minste. Luister naar mij. Het oogenblik kan komen, dat ik je in mijn macht zal hebben en ik waarschuw je, dat ik je zal vermoor den als miss Fraser in eenig opzicht kwaad geschied is", zei Ralph met grimmige vast beradenheid. „Mijn goeie man, doe niet zoo dwaas. Zou ik me zoo gedragen als ik niet van haar hield? Ik zal haar net zoo zorgvuldig beschermen als jij dat gedaan zou hebben. Ik beschouw haar als mijn toekomstige vrouw, want ik vertrouw dat zij er niet aan denkt om haar belofte te breken. En daar om zal zij door iedereen, waar ik wat over te zeggen heb, met 't grootste respect be handeld worden. Dat is alles wat ik te zeg gen heb. Taylor doe het luik dicht" zei Grafton en keerde zich om. Bij de deur draaide hij zich om om nog een aanwijzing te geven. „Doe de deur van dez hut op slot en breng mij den sleutel. Niemand mag er binnen gaan, zelfs jij niet, zonder mijn toe stemming", zei hij streng. Toen hij naar zijn hut terugkeerde, ont moette hij Jane, die een hartstochtelijk be roep op hem deed, want zij vreesde dat Grafton zich op een duivelsche manier op Desbrook zou wreken. Hij stelde haar ech ter gerust met haar te verklaren, dat zoo lang Desbrook zich niet misdroeg, hij slechts gevangen gehouden zou worden. „Mag ik u om een gunst vragen? Ik smeek u er om. Laat hem vrij als hij u be looft u niet meer aan te vallen", smeekte zij hem ernstig. Dit verzoek deed Grafton's gevoel voor humor ontwaken en het vermaakte hem er in toe te stemmen. „Goed, als hij mij dat belooven wil, kan hij er dadelijk uit komen. Jane, lieve, je zult mij onder geen omstandigheden be krompen of hatelijk vinden". Hij dacht, dat dit gebaar niet nalaten zou indruk te maken op het meisje en dat deed het ook inderdaad. Hij verkeerde ech ter in de meening, dat Desbrook zou wei geren om de vereischte belofte te geven, maar hierin vergiste hij zich, want Ralph was van meening, dat hij zich, ter wille van zijn vrijheid, wel een kleine vernede ring kon laten aanleunen. In zijn gevangen schap zou hij voortdurend gekweld worden door gedachten over Jane en zich steeds weer afvragen wat er met haar gebeurde, terwijl hij haar niet kon helpen. Als hij vrij was, zou hij misschien de kans krijgen om toch iets voor haar te doen. Dus toen Taylor het luik weer opende en Jane hem vertelde wat Grafton gezegd had, stemde hij onmiddellijk toe. „In orde. Ik zal geen vinger meer naar je uitsteken, zoolang wij aan 'boord van dit schip zijn", riep hij tegen Grafton, die achter Jane in de deur-opening stond en het tooneeltje met spottende blikken op nam. „Ik heb me misrekend", riep Grafton op gewekt uit. „Ik dacht, dat je me die be lofte niet zou willen geven", zei hij lachend. De kwartier-meester kwam hem roepen en hij ging naar dek, maar voor hij hen verliet, deelde hy Taylor mee, dat hij dien avond in de salon wilde dineeren en dat Miss Fraser aan zijn rechter hand ge plaatst moest worden. Brockdorf stond op de brug en wenkte hem en hij voegde zich bij den kaptein. „Morgenochtend zullen wij Ierland om gevaren zijn en werkelijk ik wilde wel, dat u besluiten kon om dan van koers te ver anderen. Ik voel mij heelemaal niet op mijn gemak over deze geschiedenis. Ik verzoek u, mij uit uw dienst te ontslaan", vroeg Brockdorf respectvol, doch met groote overtuiging. Grafton was ten zeerste verbaasd over dit verzoek, want hij had gemeend, dat zijn kapitein hem, onder alle omstandigheden trouw zou blijven had hem als zijn trouwste sateliet beschouwd. Bovendien mocht hij den rondborstigen zeeman graag en zou het hem spijten den kapitein te zien heengaan. Hier was opnieuw een reden om zijn plan naar Leningrad te gaan, op te geven en de verleiding was groot, om op dat zelfde oogenblik bevel te geven om het jacht van koers te doen veranderen en naar het Zuid-Westen, naar Zuid-Amerika, te varen. Zijn voorzichtige aard deed hem echter besluiten, hiermee te wachten tot den volgenden morgen. „Je hebt niet geheel ongelijk, Brockdorf. Om je de waarhed te zeggen, voel ik het precies zoo als jij. Laat mij tot morgen ochtend wachten met het nemen van een beslissing. Wat zou je zeggen van Zuid- Amerika? Heb je daar ook eenige belan gen?" vroeg hy terloops. „Die heb ik er zeker. Ik heb alleen maar gewacht erheen te gaan tot ik genoeg ka pitaal bij elkaar zou hebben. Waarom be sluit u er nu dadelijk niet toe?" vroeg Brockdorf kortaf. „Neen, ik zal je morgenochtend mijn be slissing meedeelen". Dien avond kleedde Grafton zich met de grootste zorg en trok zijn rok aan in- plaats van zijn smoking. Hij had zelfs een kleurig lintje van de Oostersche orde in het knoopsgat, dat hij wegens bewezen diensten, niet aan het groote publiek be kend, ontvangen had. Hij sloeg zeer zeker geen slecht figuur, zooals hy daar aan het hoofd van de tafel stond en wachtte tot zijn gasten allen gezeten waren. De forma liteiten werden ditmaal strenger in acht genomen dan gewoonlijk. Het is waar, Grafton zag er niet op zijn voordeeligst uit, want zy'n gezicht toonde duidelijk tee kenen van de beide slagen, die hy ontvan gen had. Desbrook nam onmiddellijk aan Jane's rechterzijde plaats, terwijl de prin ses aan de linkerzijde van Grafton plaats genomen had. De uitgezochtste wijnen werden geschonken, waarbij de oude ge woonte gevolgd werd om bij iederen gang een anderen wijn aan te bieden. De groot hertog zat aan het beneden-einde der tafel en nam met een grimmigen glimlach aan het maal deel. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9