Alkmaar—D. T. S. 2-1. DE STRIJD OM MET WERELDKAMPIOENSCHAP. DERDE BLAD hoog schot inzendt, dat van Berge juist over kan tippen. De prachtig door Gouds blom genomen corner, weet de Amster- damsche doelman al even mooi weg te werken. Een even snelle A. P. G. S.-aanval op rechts levert een zelfde resultaat op, doch hier is het van Eerden, die goed weg werkt Bij de vele wederzijdsche aanvallen notee- ren we weer een goede voorzet van Gouds blom, doch Mulders schiet rakelings naast. Een goede vrije schop van Slikker wordt even goed gekeerd, evenals een corner van Goudsblom en dan stranden een paar Boys-aanvallen op buitenspel. Nadat Brouwer op goede wijze redding heeft gebracht en een corner van de Grand is weggewerkt, zet laatstgenoemde een mooie aanval op, die Goudsblom echter naast laat verdwijnen. De Grand is goed op dreef. Vlak voor doel weet hij goed werk af te sluiten met een hard schot, dat echter door van Berge meesterlijk wordt gestopt. Het zit hem niet mee, want een volgende maal staat precies een been in den weg. Reeds dadelijk na rust zetten de Boys een sterk offensief In. Aanval op aanval volgt, doch in laatste instantie is van Berge fenomenaal. Hij mag echter van geluk spreken, als Pater voor open doel een geboden kans van Schenke over laat verdwijnen. In deze periode noteeren we een corner van Goudsblom en drie van de Grand, doch het Amsterdamsche doel blijft gesloten. Gewel dig is de druk op het doel der gasten, waar bij Mulders tot twee maal toe rakelings naast schiet. De Amsterdammers bepalen zich by plot selinge uitvallen, doch de Alkmaarsche defensie met Slikker aan het hoofd is er nu geducht in, terwijl v. d. Horst de enkele goed gerichte schoten naar behooren verwerkt. Nadat een verraderlijke politieuitval net naast gaat, volgt een zeer gevaarlijke Boys- aanval. Reeds barst een gejubel los en trilt de tribune op haar grondveste, doch het Amsterdamsche doel gaat door het oog van de naald, als in laatste instantie van Berge op werkelijk onbegrijpelijke wijze nog red ding kan brengen. Als Mulders een geweldig hard schot in de goede richting zet, komt juist weer een been in de weg. Goed werk van Goudsblom en een rakelings over schieten van Mulders. Eindelijk is de goede richting gevonden. Weer zet Goudsblom laag en scherp voor, stormen Schenke en Mulders toe, waarbij laatstgenoemde van Berge geen kans geeft en met een lagen bal den stand op 20 brengt, zoodat een Alkmaarsche zege na 27 minuten een feit geworden is. Meteen maakt Schenke nog een doelpunt, dat echter wegens hands geannuleerd wordt. Van nu af spelen de Boys een gewonnen partij. Wel doen de gasten nog een heftige poging, doch zij krijgen niet veel kans. Een mooi hoog schot van Pater wordt door van Berge prachtig verwerkt, evenals een hard laag schot van de Grand. Ook van Eer den brengt een bal prachtig voor doel, doch de Amsterdamsche doelman heeft nog niets van z'n kwaliteiten ingeboet. Nog zwenkt Schenke naar rechts, zet scherp voor, doch Pater ziet kans voor open doel over te schieten en meteen komt het einde. Scheidsrechter v. d. Hoven leidde op voortreffelijke wijze. De dag van gisteren is voor Alk maar geen onfortuinlijke geweest. Im mers zijzelf won met 21 van D. T. S., terwijl Wieringerwaard met 30 van B. K. C. verloor en Watervogels gelijk speelde tegen Strandvogels. Dat de verschillende elftallen, wel ke in deze afdeeling aan den kop gaan, weinig voor elkaar onderdoen, bewijzen zoo langzamerhand de uit slagen wel. Dat speciaal Alkmaar het in deze afdee ling zwaar zou krijgen was te voorzien, omdat men nu eenmaal van meening is tegen deze ex-3e klasser er nog een extra schepje te moeten opgooien. Dit is goed recht, maar men moet dit dan niet doen op een wijze zooals D. T. S. dit gisteren de monstreerde, waarbij wij dan speciaal doelen op de achterhoede en links midden van D. T. S. Dat de Alkmaar voorhoede zich onder deze omstandigheden nog zoo wist te beheerschen, is een extra compliment waard. Wanneer wij ons verder tot den wed strijd zelf bepalen, dan moet ons nog van het hart, dat Alkmaar nog maar steeds niet in staat is thuis hetzelfde spelletje te spelen als in haar uitwedstrijden. Men krijgt het idee, dat Alkmaar thuis spelen de, van meening is reeds hierdoor een voorsprong te hebben, waardoor men het wel wat kalmer kan aandoen. Hiermede zal men echter moeten breken, anders levert dit in thuiswedstrijden nog eens onnoodige verliespunten op. Laat de wed strijd tegen Schagen Alkmaar in deze tot leering zijn geweest. Ook tegen D. T. S. kon Alkmaar vóór de rust niet voldoende op gang komen. Hier voor was het Alkmaar-tempo te laag, waartegen D. T. S. een flink open spel plaatste. Zij trof echter de Alkmaar achterhoede, goed gesteund door haar halflinie, op alles voorbereid en werkelijk gevaar dreigde er dan ook bijna niet. De wijze, waarop Alkmaar aan haar eerste doelpunt kwam, was al een bijzon dere. Immers, toen Kranenburg geheel ge oorloofd den D. T. S. doelverdediger hin derde met wegwerken, werd deze zoo kwaad, dat hij iets deed, wat ook een doelverdediger, al staat hij dan ook onder speciale bescherming, niet mag doen, en zeer terecht kreeg Alkmaar hier voor een strafschop te nemen. D. T. S. bofte in deze nog dat de scheidsrechter geen gebruik maakte van de nieuwe in structies om een dergelijken speler tevens zonder meer van het veld te zenden. De strafschop, uitstekend genomen door Schoonhoven, gaf Alkmaar het eerste doelpunt. Het spel werd er echter nadien niet rustiger op, waarbij de scheidsrechter o. i. teveel toegaf. Wij dachten op een mo ment D. T. S. nog gelijk te zien maken, toen de D. T. S. middenvoor zij het ook in buitenspelpositie den bal kreeg toe gespeeld en hard inschoot. Mulder redde echter zeer fraai. A. heeft nadien nog heel wat kansen gehad om den voorsprong te vergrooten. Het ging echter steeds te onbesuisd. De rust kwam dan ook met een slechts 10 voorsprong. Alkmaar is na de rust regelmatig in de meerderheid geweest, en het D. T. S.-doel heeft een ware belegering ondergaan. Toch wist D. T. S. gelijk te maken. Zij zag zich een vrijen schop toegewezen en deze bleek Mulder te machtig. Slechts kort bleef de stand 11, want toen v. d. Wissel een goede pass gaf. was Kranenburg er direct bij om den stand op 21 te brengen. Daarna hebben zich din gen afgespeeld voor het D. T. S.-doel, welke wij hier maar liever niet omschrij ven, en onder deze omstandigheden was het niet zoo verwonderlijk dat de stand 2—1 bleef. Het Alkmaar-elftal als geheel heeft werkelijk nog heel wat in haar mars, doch het moet er steeds aan denken, dit te ge ven van de eerste tot de laatste minuut. Alkmaar kwam uit in de opstelling zooals Zaterdag j.L door ons gepubliceerd. Echter werd J. Kries na de rust vervangen door G. Nierop Groot. De scheidsrechter trad o. i. niet voldoen de op tegen te forsch spel, doch maakte overigens een uitstekenden indruk. Alkmaar II won in een uitstekend ge speelden wedstrijd met 40 van Mevo I. In dit Alkmaar II schuilen zeer zeker nog eenige goede reservekrachten voor het le elftal. Alkmaar 4 speelde uit tegen Schagen 4. Resultaat 22. OUDORP—C. S. V. 5—1. In een zeer goed gespeelden wedstrijd is het Oudorp gelukt C. S. V. met 51 te slaan. Dit is wel een uitslag, die niemand had verwacht. Het moet gezegd worden, de spelers gaven zich allen geheel. Ook C. S. V. heeft een goed elftal, doch zij moesten het tegen het zeer hooge tempo der Oudorpers afleggen. Na den aftrap golfde het spel geruimen tijd op en neer, doch bij een doelworste- ling voor het Oudorp-doel scoorde C. S. V. en bracht hiermede den stand op 10. Haar vreugde was echter van korten duur, daar vlak hierop de mid-voor van Oudorp doel puntte (11). Oudorp was nu geregeld in den aanval en uit één dezer aanvallen wisten zij, door een schitterende kopbal van den spil de leiding te nemen, 21. Na de rust gooide Oudorp er nog een schepje op en bracht den stand op 31. Vlak hierop kopte een invaller-linksbinnen een bal in, die van de lat terugsprong. Dit kleine spelertje deed nu en dan zeer goed werk. Hij vergrootte hiermede de voor sprong tot 41. Oudorp speelde in deze periode een zeer tactisch spel. Hun openen naar de vleugels bracht voortdurend verwarring in de C. S. V.-verdediging. Vlak voor het einde scoorde Oudorp nog eenmaal en toen het eindsignaal klonk, had Oudorp een verdiende 51-overwinning behaald. Rest ons nog een woord van lof voor den Oudorp-keeper, die z'n heiligdom op emi nente wijze verdedigde, hierin uitstekend bijgestaan door de beide backs. VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL. Het voorloopige Nederlandsche elftal, dat, Woensdag 20 October a^., der middags om twee uur, op het Sparta-terrein te Rot terdam, zal spelen tegen Bournemouth is als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go ahead). Achter: Weber (AGOW), Caldenhove (DWS). Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderies- sen (Ajax), van Es Gooi) in de tweede helft zal van Es vervangen worden door van Gooi (Haarlem). Voor: Wels (Unitas), de Bock (Bloemen daal), Smit (Haarlem), van Heel (Feyen oord), Bergman (Blauw Wit). Het Zwaluwen- en B-elftal. De samenstelling van het Zwaluwen-elftal en het B-elftal, welke elftallen Woensdag 20 October a.s. des avonds acht uur in het Utrechtsche stadion te Utrecht tegen elkaar spelen luidt als volgt: Zwaluwen-elftal: Doel: Dijkstra (ZFC). Achter: Pots (GRC.), van der Linden (NAC). Midden: Pellikaan (Longa), Wallaart (PSV), Loois (Ajax). Voor: van Walsum (RFC), Timmerman (EDO), ten Duys (Enschede), Drouen (PSV), Ooms (DWV). Nederlandsch B-elftal: Doel: van Male (Feyenoord). Achter: Wilders (Blauw Wit), Punt (DFC). Midden: Bonsema (GVAV), Kuppen (Feyenoord), Bool (HW), Voor: Winthorst ('t Gooi), Vente (Feyen oord), van Dijk (NAC), Heetjans (Tubantia), Mijnders (DFC). want kort na de rust wist de Alkmaarsche voorhoede het T. H. C.-doel vlak achter elkaar twee maal te doorboren (22). Het enthousiasme in de Alkmaarsche ploeg kende nu geen grenzen meer en vooral de fraaie wijze, waarop mr. Schuurman de voorhoede ten aanval bracht, had tot resul taat, dat de gebr. Krom twee schitterende goals scoorden (42). T. H. C. wist daarop nog een tegenpunt te maken (43), waarop spoedig het einde kwam. Alkmaar H heeft door deze overwinning een goede stap gedaan in de richting van het kampioenschap en getoond, dat een achterstand de ploeg geenszins deert, noch demoraliseert. Sihaken. Paardensport. INTERNATIONALE SPRINGCONCOURSEN. Nederlandsche equipe vertrokken. Zaterdagheeft zich de equipe die ons land zal vertegenwoordigen op de interna tionale springconcoursen in New-York en Torxonto, ingescheept op de „Elam" van de HollandAmerika lijn. Deze militaire equipe bestaat uit luit.-kolonel de Kruyff, chef van de equipe, ritmeester Pahud de Mortanges en ritmeester Syrtema van Grosetins. Zij heeft acht paarden meegenomen, die door vier oppassers worden verzorgd. Van 4 tot 11 November wordt deelge nomen aan wedstrijden te New-York en van 18 tot 25 November te Toronto in Canada. Vermoedelijk zal de euipe midden De cember in ons land terugkeeren. De vier verzorgers, die de reis meema ken zijn: oppasser van luit-kolonel de Kruyff, oppasser Kortier, 8e reg. veldar tillerie te Ede, Schuurman, 4de regiment cavalerie te Deventer, Plezier, 4de regi ment cavalerie te Amersfoort en Wannink, 4de regiment cavalerie te Amersfoort. ALKMAAR—B.D.H.C. VI 4—2 (dames). De Alkmaarsche dames hebben haar eer sten thuiswedstrijd met 42 gewonnen Voor de rust scoorde de midvoor twee en de linksbinnen één goed, zoodat de rust werd ingegaan met een 3—0 voorstand voor Alkmaar. Na de rust was B.D.H.C. wat meer in den aanvaL Toch kwam Alkmaar door een goal van de rechtsbinnen eerst nog met 40 voor te staan, maar daarna maakte Bloe- mendaal twee puntjes. Voor een groot deel heeft Alkmaar deze overwinning te danken aan het goede spel van de keeper. Waterpol of OPSTELLING D. A. W.'S ZEVENTALLEN. A.S. Woensdagavond de eerste wedstrijd D. A. W. 1Nereus 2. In den loop van de vorige week hebben wij gepubliceerd met welke zeventallen D. A. W. dezen winter in de polocompetitie zal deelnemen. De eerste wedstrijd, welke er nu op het programma staat, zal a.s. Woensdagavond gespeeld worden en wel de match D. A. W. 1Nereus 2. De opstelling van het eerste zevental is voor dezen winter door de polo-commissie als volgt samengesteld: D. A. W. 1. Van Straaten Stammes Ooyevaar Hansen v. Beek Caarls Soecker Het tweede zevental zal a.s. Zondagavond zyn eersten wedstrijd spelen tegen V. Z. V. 2 te Velsen. De ploeg is als volgt opgesteld: G. v. d. Wilk A. D. Imhülsen D. A. Imhülsen Hoogland Dijkstra Mays D. v. d. Wilk Reserves: Vogtschmidt, Kirkenier, Meiman en de gebr. Wulp. SCHEIDSRECHTER STAAKT WEDSTRIJD HOEK VAN HOLLAND— NEPTUNUS. De scheidsrechter in de tweede klasse wedstrijd van afd. II: Hoek van Holland Neptunus, heeft zich een half uur voor het einde der match genoodzaakt gezien het spel te laten staken. Het publiek was het gedurende den wed strijd niet geheel eens met de beslissingen van den referee. De menschen op de tribune joelden en schreeuwden, hetgeen niet in den smaak viel van den scheidsrechter, die zich dan ook een half uur voor het einde tot het bestuur van Hoek van Holland wendde met het verzoek de tribunes te laten ontruimen, 't Bestuur dezer vereeniging achtte evenwel geen termen aanwezig om hieraan te vol doen, aangezien een geval als het onderha vige niet zeldzaam is. De scheidsrechter heeft daarop den wedstrijd, waarin op dat oogen- blik nog geen enkel doelpunt was gescoord, doen staken. Bij den uitgang van het terrein had zich een talrijk publiek verzameld, hetgeen de politie noopte den scheidsrechter op zijn weg naar het station geleide te gevèn. De sterke arm heeft daarop voor de ver spreiding van de nieuwsgierigen zorg gedra gen. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de gister in de Engelsche league gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Eerste afdeeling. 1—1 0—2 1—4 5—2 1—1 1—1 1—2 4—1 0—0 1—0 2—0 ArsenalPortsmouth BlackpoolChelsea Bolton W.Preston North End BrentfordCharlton Athletic Derby CountyMiddlesbrough EvertonLeeds United Huddersfield T.Grimsby T. Leicester City—Westbromwich A. Manchester CityStoke City SunderlandBirmingham Wolverhampton W.—Liverpool Tweede afdeeling. Aston VillaNewcastle United 20 Blackburn RoversManchester U. 11 BradfordLiton Town l1 ChesterfieldBury j2 Fulham—Tottenham Hotspur 3—1 Norwich City—Nottingham Forest 2—0 PlymouthBurnley 23 Sheffield W.—Sheffield U. 0—1 SouthamptonStockport County 41 Swansea TownCoventry City 33 Westham UnitedBarnsley 41 Hockey. VICTORIA I—ALKMAAR I 3—1. De lange reis een handicap? Het is den Alkmaarders niet gelukt dezen wedstrijd in een overwinning om te zetten. De verre reis zat hen blijkbaar een beetje in de beenen. Om 2 uur stellen beide volledige elftallen zich op. Het begin is voor Victoria dat met een onstuimige vaart aanval op aanval op het Alkmaar-doel onderneemt. De achterhoede, en wel speciaal de keeper, verweert zich echter uit alle macht. Langzamerhand werkt Alkmaar zich echter los en neemt het Victoria-doel onder vuur, echter zonder succes. Tot de rust wegen beide partyen dan verder tegen elkaar op. Na half-time is 't begin voor Alkmaar en uit één van de aan vallen weet Th. Maters Alkmaar de leiding te geven. De reactie by Victoria is geweldig en ten slotte weet het uit een strafcorner de gelijkmaker te scoren. Met een niet te be dwingen vuur komt het steeds terug, ziet haar zwoegen tenslotte beloond met een eenigszins dubieuse goal en neemt zoo doende de leiding. Alkmaar tracht gelijk te maken en zet alles op den aanval. Het succes is echter aan den anderen kant als de middenvoor uit een voorzet van den rechtsbuiten den bal ineens hoog in het net slaat (31). Kort hierna floot de scheidsrechter het einde. De achterhoede van Alkmaar heeft een subliemen wedstrijd gespeeld en keeper Voute heeft het elftal voor een grootere nederlaag weten te behoeden door den Vic- toria-aanval keer op keer onverbiddelijk terug te wijzen. Van de middenlinie behoort in volgende wedstrijden echter wat meer stuwende kracht uit te gaan, hetgeen dan zeker de voorhoede, die er gister niet zoo „in" was, ten goede zal komen. Victoria beschikt over een jonge, naar onzen smaak iets te „hard" elftal, dat in deze competitie voor menig kampioens- candidaat een struikelblok zal blijken te zyn. ALKMAAR U—T. H. C. 4—3. Alkmaar II heeft gister op sensationeele wijze de overwinning weten te behalen op T. H. C. in oorspronkelijk de volgende op stelling: Grondsma Jr. Bosman Krom Sr. Kroon Berkhouwer Saai Mr. Schuurman Yohai Beek Krom Jr. Voorthuyzen In de eerste helft van dezen wedstrijd was T. H. C. eenigszins in de meerderheid, zoodat de rust inging met een 20-voor- sprong voor T. H. C. De goals van T. H. C. waren echter niet geheel en al zuiver, doch de scheidsrechter kende ze toe. Alkmaar gaf den moed echter niet op en wat niemands gedachte had, geschiedde Wielrennen. R. V. ALCMARIA. „Alcmaria" heeft Zondag een wedstrijd gehouden voor de A-, B- en C-klasse over resp. 56, 46 en 37 K.M. Door het promoveeren van verschillen de renners naar een hoogere klasse was de verwachting, dat er een felle strijd zou geleverd worden, en inderdaad hebben alle renners zich van hun beste zijde laten zien. In de A-klasse waren 6 klassementen te nemen. Jan Pronk nam er 5 voor zijn rekening. De 6e moest hij evenwel afstaan aan Dirk Veld, welke laatste evenals Jan Boon steeds een mooien strijd leverde om de te behalen punten. In de B-klasse zorgde Jan Bruin voor de verrassing, door als gepromoveerd C-klasser direct den toon aan te geven, en wel zoo, dat hij met grooten voorsprong door de finish ging. Bij de andere B-klassers streden Cor Kui- lenboer en de kleine Wester het felst om de punten en in den uitslag ziet men dat het Kuilenboer gelukt is toch nog met één punt te winnen. By de C-klasse handhaafde de kampioen Piet de Vos zioh op keurige wijze, en wees dan ook elkem aanvaller resoluut terug. Voor de 2e, 3e, 4e en 5e plaats waren twee om twee de punten gelijk, zoodat hier het laatste klassement de beslissing moest brengen. Het was dus over het geheel genomen een goed geslaagde proefneming, mede tot volle tevredenheid der renners. Uitslagen. A-klasse: 1. Jan Pronk 29 p. 2. D. Veld 21 p. 3. J. Boon 17 p. 4. J. Schipper 8 p 5. P. Evers 7 p. B-klasse: 1. Jos. Bruin 22 p. 2. C. Kui lenboer 18 p. 3. N. Wester 17 p. 4. N. Balvers 13 p. 5. W. Kemp 5 p. C-klasse: 1. P. le Vos 18 p. 2. S. Lan- ting 14 p. 3. Chr. Schipper 14 p. 4. Ekkers 7 p. 5. Eenhoorn 7 p. SCHANDELIJK GEDRAG VAN WEGRENNERS. Ongeveer twintig renners van de A.S.C. Olympia hielden Zondagochtend op den nieu wen weg langs het Noordhollandsch Kanaal een z.g. trainingswedstrijd naar Medemblik, waarby zij een auto als gangmaker gebruik ten. Plotseling schoten zy achter den wagen vandaan en reden een op niets verdachten bejaarden man aan. Er ontstond een valpar tij. Eenige renners rolden over den grond, doch sprongen direct weer op om het peleton in te halen. De oude heer en een renner, die met hem in botsing was gekomen, bleven ge wond op den weg liggen. De renners bekom merden zich niet om de beide menschen en waren snel uit het gezicht verdwenen. De 60-jarige heer J. Veltrop was er vrij ernstig aan toe. Per ziekenauto werd hij naar het Provinciale Ziekenhuis te Purmerend over gebracht en daar met eenige hoofdwonden en een hersenschudding ter verpleging opge nomen. De gewone renner werd per auto naar de hoofdstad vervoerd. De gemeente veldwachter Timmer kon nergens een spoor van de gevluchte renners ontdekken. Het be stuur der vereeniging Olympia zal nu inlich tingen moeten verstrekken. De vorige week heeft een groep renners een vrouw aange reden, die juist uit de kerk kwam, en ook toen zijn de beoefenaren van de wielersport doorgereden. De politie is voornemens voort aan streng tegen deze verkapte wegwedstrij den op te treden en de noodige maatregelen te treffen, (De Crt.) Onder overweldigende belangstelling is Zaterdag in de groote Concertzaal te Haarlem de zesde party om het wereld kampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin gespeeld. De partij had het volgende verloop: Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart dr. M. Euwe. 1. d2—d4 Bij een match, waarin de gemoederen tot het uiterste gespannen plegen te zijn, is reeds de eerste zet in staat opwinding te veroorzaken. Inderdaad is 1. d2—d4 in dit stadium van de match reeds niet meer zander beteekenis. Naar 1. e2e4 grijpen wereldkampioenen gewoonlijk alleen het zij uit nonchalance (zie eerste gedeelte eerste match), hetzij omdat andere reser ves reeds zijn verbruikt (zie 27ste partij vari dezelfde match). Vooralsnog is Alje chin dus blkbaar van oordeel, dat ook met 1. d4 het uiterste kan worden beproefd. 1d7-d5 2. c2c4 c7—c6 Iets anders was wel niet meer verwacht. De vierde partij had immers deze verde diging opniew ten volle gerechtvaardigd. 3. Pblc3 Voor de eerste maal is het Aljechin, dia een zijner geheimen, i.c. voorbereide va rianten, verklapt en thans zijnerzijds aan de zoo betrekkelijke waarheden de* schaaktheorie tracht te tornen. Deze zgn. canal-variant was nl. geruimen tyd vaij het programma afgevoerd, daar zij voor zwart gunstig werd geacht en het is dus dubbel belangwekkend, dat Aljechin, die de voortzetting reeds in 1922 te Londen tegen Boboljubow en Rubinstein aan wendde, haar thans in eere tracht te her stellen. 3d5Xc4 4. e2e4 Een uitdaging! In ieder leerboek wordt de tekstzet onder soortgelijke omstandig heden verworpen, wegens 4e5. En daar de theorie alleen door de practijlC kan worden gecorrigeerd, is het begrijpe lijk, dat de wereldkampioen den hand schoen zonder aarzelen opneemt. 4e7—e5 5. RflXc4 In dit pionoffer bestaat dus Aljechin's analyse; over 5. De5:, Ddl:f, enz. zijn <fe beide spelers het blijkbaar eens. 5e5Xd4 Niet 5Dd4:, 6. Db3, Dd7, 7. Re3 met geweldigen aanval. 6. Pgl—f3 De Haarlemmers hebben het wel ge troffen: welk een sensatie, na slechts zes zetten: een ongunstig aangeschreven va riant, een pionoffer. En thans een stuk offer! Ongetwijfeld is overigens dit laat ste offer nauwelijks minder dan een val strik, want 6Dc3:, 7. Rf7:f, Ke7, 8. Rg5t, Pf6, 9. Dd8:f, Kd8:? 10. e5, h8, 11. Rh4, g5, 12. Pg5:, hg5:, 13. Rg5: ziet er verre van aanlokkelijk uit voor zwart. 6b7b5 Reeds eerder merkten wij op, dat deze matches psychologisch in het teeken staan van geweld en contra-geweld. Van dit standpunt beschouwd zou de tekstzet stel lig de eenige mogelijkheid vertegenwoor digen. Doch hoe staan de zaken van schaaktechnisch standpunt bezien? Stellig dreigde zeer onaangenaam Pe5, doch zwart had o. i. beter gedaan, dit met Pb8—d7 te voorkomen (Dd4:, Db6). Immers wit heeft als compensatie voor den geofferden pion een ontwikkelingsvoorsprong, waarmede rekening moet worden gehouden en de tekstzet verzwakt bovendien den Dame vleugel. 7. Pc3Xb5 In ieder geval had Euwe dezen zet ver wacht. Immers na 7. Rb3, Rc5 zou nu Pa4 niet mogelijk zijn, terwijl zwart na (7. Rb3, Rc5) 8. Pe5 met Df6! plotseling het initiatief overneemt. Intusschen is de tekstzet sterk genoeg, al was het alleen maar omdat wit er een pion mede wint: cb5:? Rd5. 7. Rc8a6 Ziet er zeer sterk uit, doch is niettemin onmachtig, nadeel af te wenden. Zwart heeft echter niet beter. 8. Ddlb3! Dd8e7 Ook deze zet, die Rf8 insluit, maakt geen betrouwbaren indruk. Nog slechter was evenwel 8Rb5:, 9. Rf7:f, Kd7, want wit speelt niet 10. Rg8:? g8:! (Dg8:ï Rb4f), doch 10. Rf4 (dreigt De6 mat), Kc8 (De7 dan wel Rg8:), 11. Re6t, Pd7. (Kb7, dan a4), 12. a4, Ra6, 13. Pe5, Pf6, 14. Pc6:, gevolgd door Tel, enz. 90 "0 Ditmaal is Pb5 immuun wegens (cb5:) Rd5, Rb7, Db5:f of: (Rb5:), Rb5:, cb5», Dd5. 9Ra6Xb5 10. Rc4Xb5 Pg8—f6 In aanmerking kwam hier Db4, omdat door dien zet althans Dameruil wordt afge dwongen. Doch rooskleurg blijft zwart's toestand na 10.Db4, 11. Rc4, Db3:, 12. Rb3:, c5, 13. Ra4f allerminst. Voor de eerste maal in deze match is het Euwe, die door de opening in een hoogst bedenkelijke situatie is geraakt en niet eens door een noviteit, doch integendeel door een stok ouden variant. „Es ist die alte geschichte, doch bleibt sie immer neu" moet Aljechin gedacht hebben. En wy onzerzijds moesten erken nen: „Und wem sie just passieret 11. Rb5—c4 Pb8—d7 Ten einde raad legt de wereldkampioen zich bij het onvermijdelijke pionoffer neer, afgezien van de verzwakking der diago naal a4e8 zou 11c5 ook het veld c5 voor een paard versperren. Dit treedt zeer pijnlijk aan het licht na bijv. e5, Pe4, (niet Pfd7 wegens Rf7:f! Df7:, e6, enz.), Tel. 12. Pf31Xd4 Ta8—b8 Zwart vecht reeds voor een verloren zaak: behalve zyn materieelen en ont wikkelingsachterstand doen ook de ver schillende zwakter» in zijn stelling ach hinderlijk gevoelen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11