.39Uuwdand. 50 35 20 WVBERT feuilleton QE JOUDEN Twee arbeiders verdronken Groote verduisteringen te Rotterdam. Geweldige brand te Katwijk aan Zee. Werkkamp voor dienstweigeraars. ct. Thans ook met menthol-smaak! TWEEDE BLAD Met hun roeibootje omgeslagen. Drie arbeiders uit het dorp W artena (gem. Idaarderadeel in Friesland), werkzaam bij de werkverschaffing De Geeuw nabij Wartena, keerden gisternamiddag per roeiboot naar hun woningen in het dorp terug. Zjj lieten zich sleepen door een motorboot. Plotseling kwam de roei boot dwars te liggen, waarna het bootje omsloeg en alle drie inzitten den te water geraakten. Een van hen, zekere J. Hoekstra, slaagde er in zwemmende den kant te bereiken, de beide anderen, de arbeiders Algra en De Jong, resp. 35 en 40 jaar oud, die niet konden zwemmen, ver dronken. Hoe het ongeluk geschiedde. Het ongeluk, dat geschiedde op de-Graft, een breed en diep vaarwater, is vermoede lijk toe te schrijven aan de verkeerde wijze waarop de verbinding van de roeiboot met de motorboot was bevestigd. Men had namelijk het touw vastgemaakt aan de middenbank van de roeiboot, met het ge volg, dat deze dwars op de vaarrichting kwam te liggen en daarna kapseisde. De opvarenden van de motorboot hebben dadelijk pogingen in het werk gesteld om den drenkelingen hulp te bieden, doch men slaagde er niet in hen te grijpen. Eerst na twintig minuten dreggen werden de lijken opgehaald. Beide omgekomenen waren gehuwd, Algra was vader van twee kin»- deren, De Jong van zes kinderen. Behalve gemeente- en rijkspolitie, begaf zich ook dokter A. G. Maathuis uit Warga naar de plaats van het ongeluk, doch voor medische hulp was het helaas te laat. Ontslagen bankemployé in arrest gesteld. Te Rotterdam is gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld een eenige jaren geleden reeds ontslagen sous-chef van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam, die zich gedurende den laatsten tijd, dat hij in functie was en wel de laatste zes tot zeven jaar, schuldig heeft ge maakt aan verduisteringen op groote schaal ten nadeele van de Rotterdam sche Bankvereeniging. De fraude zou thans ontdekt zijn, omdat de rekeningen van de Robaver en het stadhuis niet overeen stemden. Het betrof naar verluidt voorschotten aan de gemeente. Schelpmaalderij, reedersopslagplaats en taanderij in de asch gelegd. Gisteravond heeft te Katwijk aan Zee een groote brand gewoed in een complex houten gebouwen aan de Zuidstraat en het Parlevlietslop. De schelpmaalderij van de gebroeders Ouwehand, de opslagplaats en taanderij van den reeder Johan Parlevliet zijn in de asch gelegd. De vrijwillige brandweer heeft het vuur met vijf stralen bestreden, waarvan vier op de motorspuit, doch zij stond vrijwel mach teloos tegenover de vuurzee. Een der schu ren, toebehoorende aan Joh. Parlevliet, kon behouden worden. De brand werd om zeven uur in de schelpmaalderij ontdekt. Het houten ge bouw, dat 35 meter diep, 14 meter hoog en 12 meter breed is, stond na korten tijd in lichte laaie. Hier gingen behalve de werktuigen en de overige inhoud, twee vluchtauto's verloren. Een derde wagen kon nog in veiligheid ge bracht worden. Het vuur deelde zich daar op mede aan de aangrenzende, ^veneens van hout opgetrokken, opslagplaats van den reeder Joh. Parlevliet, waarin zich een groote hoeveelheid hout-verk, vaten teer en andere licht brandbare materialen bevon den, zoodat ook dit pand weldra een rood- laaiende fakkel was. Het vuur was in zijn snelle vaart niet te stuiten en het veroverde vervolgens de belendende taanderij van denzelfden reeder. Ook dit gebouw was in korten tijd geheel in vlammen gehuld. De zegetocht van het woedende element kon hierna evenwel tot staan worden gebracht, zoodat de vierde schuur, welke groot ge vaar liep, gespaard bleef. De brand ging met een enorme rookontwikkeling gepaard, waardoor hij tot op grooten afstand merk baar was, zoodat zeer vele belangstellen den uit den wijden omtrek kwamen toe- stroomen. Om acht uur behoefde voor uit breiding van het vuur niet meer gevreesd te worden. Het blusschingswerk stond on der leiding van den opperbrandmeester, den heer H. Parlevliet. De burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, en de overige leden van het gemeentebestuur waren op het terrein van den brand aanwezig. VRACHTAUTO MET ZESTIEN PAARDEN OMGEKANTELD. Een ongeval, dat merkwaardig goed is afgeloopen, is vanochtend in de vroegte te Emmen (Dr.) gebeurd. In verband met de groote paarden markt te Zuidlaren was er een druk autoverkeer in de richting Groningen. Omstreeks zeven uur naderde een groote vrachtauto van de fa. Jansen en Zn. uit Dedemsvaart, geladen met zestien paarden, die toebehoorden aan landbouwers uit de gemeente Dalen en onderweg waren naar genoemde paardenmarkt. In dén bocht aan het einde van de Wilhelminastraat te Emmen is de levende lading in bewe ging gekomen met het gevolg, dat de meer dan tien meter lange wagen naar den kant van den weg gleed en omkantelde. Doordat de chauffeur sterk remde, was een groot deel van de vaart reeds verlo ren. De paarden lager, in den omgevallen jyagen in een verwarde kluwen van licha men en pooten door elkaar. De chauffeur, de heer Jansen, en twee uit Dalen afkom stige landbouwers, die in de cabine zaten, bleven ongedeerd en konden onmiddellijk beginnen met het bevrijden der dieren, warbij zij spoedig hulp kregen van pas- seerende boeren. Het bleek, dat vier paarden verwondin gen hadden opgeloopen, waarschijnlijk een doodelijk. De wagen werd zwaar bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Adres van de J. V. A. aan den minister en de Kamers. Het hoofdbestuur der Jongeren-Vredes- Actie heeft het volgende schrijven gezonden aan den minister van Defensie, aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: „De Jongeren-Vredes-Actie heeft met groote bezorgdheid kennis genomen van de berichten over de voornemens der regeering om de dienstweigeraars, wier gewetens bezwaren zijn erkend overeenkomstig de wet van 13 Juli 1923 in een werkkamp op het eiland Rozenburg onder te brengen. Wel verheugt het de J. V. A., dat 'de aan vankelijke berichten, dat de dienstweige raars aldaar o.a. stellingen voor geschut in gereedheid zouden moeten brengen en onder bewaking van militaire politie zouden wor den gesteld, niet zijn bevestigd, daar deze maatregelen een ernstige schending zouden hebben gevormd van de wet van 13 Juli 1923, waarvan de duidelijke strekking is, dat de erkende dienstweigeraars geenerlei militair werk zullen krijgen en buiten ieder militair verband zullen blijven. Maar ook nu nog blijven tegen deze plan nen ernstige bezwaren bestaan. De plaatsing in een werkkamp met de daarvoor noodig geachte ordemaatregelen ook buiten den werktijd op het eenzame en moeilijk te be reiken eiland Rozenburg beteekent prac- tisch een interneering gedurende bijna twee jaar (de militaire diensttijd plus een jaar extra). Het isolement en de vrijheids beneming van hen, wier gewetensbezwaren erkend werden, zal, als dit plan wordt uit gevoerd, veel grooter zijn dan dat van de militairen in de kazerne, terwijl de wet een burgerlijke tewerkstelling als een gelijk waardig alternatief heeft bedoeld. Bovendien zullen allen hetzelfde grond werk moeten doen, daargelaten of zij daar voor geschikt zijn, hetgeen dus een ongelijke behandeling van de verschillende dienst weigeraars beteekent en ook duidelijk niet de bedoeling is van de wettelijke omschrij ving die van een tewerkstelling bij een anderen tak van staatsdienst, bedrijven onder beheer van de staat inbegrepen, spreekt, wat iets anders is dan plaatsing in een speciaal voor dit doel gesticht werk kamp. Dat het plaatsen van de dienstweigeraars, wier bezwaren zijn erkend, bij de verschil lende diensten en bedrijven nu plotseling onoverkomelijke bezwaren zou opleveren, terwijl het jaren lang mogelijk is geweest en het aantal dienstweigeraars niet is toe genomen, komt de Jongeren-Vredes-Actie weinig aannemelijk voor. Dit heele plan acht zij een bedenkelijk offer aan de thans zoo sterke geest van geweldaanbidding, die menschen met ge wetensbezwaren tegen den oorlog niet heelemaal „au serieuy" neemt. Waar de J V. A. eerbied voor het geweten als een van de hoogste plichten voor enkeling en staat beschouwt, verzoekt zij de regeering dringend dit plan niet uit te voeren en verzoekt zij tevens de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal hun invloed in deze richting aan te wenden. KLEINBEELDFOTOGRAFIE. De eenlaagsfilms. De eerste van een serie lezingen over kleinbeeldfotografie, die onder auspiciën van de Nederlandsche kleinbeeldvereeniging in een achttal belangrijke plaatsen gehouden worden, is gister te Amsterdam in de groote zaal van Krasnapolsky gehouden. Ir. H. E. W. Wolff, redacteur van het foto maandblad „Kleinbeeldfoto" gaf 'n overzicht van de vorderingen, die op het gebied van de kleinbeeldfotografie in het afgeloopen jaar zijn gemaakt. Allereerst wees spreker op de nieuwe film soorten, de z.g.n. eenlaagsfilms, die het groo te voordeel hebben, dat het buitengewone oplossingsvermogen der moderne lenzenstel sels, ten volle tot zijn recht komt. En dat hij zelfs bij de allersterkste vergrootingen vaak scherp en korrelvrij blijven. Een tweede be langrijk punt is de ontwikkeltheorie, die dit jaar door den Amerikaan Harry Champlin is gepubliceerd. Deze is er in geslaagd een ontwikkelaar samen te stellen, die niet al leen het overbelichten overbodig heeft ge maakt, maar zelfs een twee- tot drievou dige onderbelichting toestaat, zonder dat er iets aan korrel of doorteekening mankeert. Vervolgens besprak ir. Wolff de mogelijk heden, die speciaal voor de pers en reporta gefotografie zijn gelegen in de ultralicht- sterke objectieven. De hoofdschotel van den avond vormde echter de nieuwe kleinbeeldkleurenfotogra- fie. Bijna tegelijkertijd is van twee zijden een geniale, en daarbij envoudige, oplossing gevonden van het aloude vraagstuk der kleu renfotografie. De nieuwe films hebben geen raster meer, en daardoor is het mogelijk ze ad libitum te vergrooten bij projectie. Ook is het beeld, waaruit al het zilver wordt ver wijderd zoodat het alleen uit kleurstof be staat geheel korrelvrij en bovendien zeer Woensdag 20 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pL 9.30 Keukenpr. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Causerie over rassentheorie (gr.- opn.) en gr.pl. 11.30 De werklooze en de sociale verzekering, cause rie. 12.— Gr.pl. 12.30 Orgelspel. I.151.45 Gr.pl. 2.Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kin deren. 5.30 Gr.pl. 6.— The Lucky Birds en solist. 6.30 Gr.pl. 6.40 Vondel en de gouden eeuw, cause rie. 7.Zang. (7.30 VPRO: De vraag om geloof, causerie). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber„ VARA-Varia, 8.15 The Ramblers. 8.45 Zang en orgel. 9.Met de roomklopper langs de deuren, rep. 9.30 Gr.pl. 10.— ANP-ber. 10.05 VARA-orkest en solist. 11.Jeugd en puberteit, causerie. 11.20 Fan tasia en orgelspel. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr. pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. II.15 Zang en piano. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Voor jeug dige postzegelverzamelaars. 3. Een oude kwestie, die niet ver oudert, causerie. 3.15 Gr.pl. 3.45 Christ. Liederenuurtje en viool. 4.45 Felicitaties. 5.Voor de kinderen. 5 45 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouw- halfuur. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Causerieën over taal lessen en over het binnenaanva- ringsregl.) 7.Ber. 7.15 Deel. en gr.pl. 7.45 Rep. 8.10 ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.20 Muz. prijsvraag. 9.05 Bescherming der burgerbevolking bij luchtaanvallen, causerie. 9.25 Verv. prijsvraag. (10.ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl 12.05 Het BBC-Northern-Ireland orkest en solist. 1.05 Het Coventry Silver- orkest en solist. 1.502.20 Harry Engleman's kwintet en solist. 3.50 Gr.pl. 4.05 Paedagogische causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 Ernesto en zijn Cubaansch orkest. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.Zang. 7.20 The Lilac Domino, operette. 8.35 BBC-Symph.-orkest. 9.30 Ber. 9.50 Verv. concert, 10.30 Deel. 10.50 Het Bridgewater kwintet. 11.35 Sydney Kyte en zyn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Julien Caus- sade-orkest en zang. 2.20 Gr.pl. 3.20 Zang. 3.35 Gr.pl. 4 05 Zang. 5.20 Gev. concert. 8.50 Concert. 10.50 Grpl. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage- stedt's orkest. 7.50 Omroeporkest. 11.20 Verzoekschrift. 12.35 Omroep- kleinorkest, solisten en Stuttgarter Pianotrio. 1.35 Gev. concert. 3.50 Omroepkleinorkest. 5.20 Gr.pL 6,30 Omroeporkest, Keulsch pianoduo, vocaal sextet en solist. 8.50 Cello en piano. 9.5011.20 Omroepklein orkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 6.20 Salonorkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.50 —11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepdansorkest. 1.302.20 Gr.pL 5.20 Orgelspel. 6.Gr.pl. C.35 Lejeune-kwartet 7.35 Gr.pl. 820 Zang en voordr. 9.05 Omroep- symph.-orkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Keulsch Omroeporkest m. m. v. solisten. 8.20 Nieuws uit Rus land. 8.35 Gr.opn. 9.20 Ber. 9.50 Het Weinkauf-Trio. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 E. Banschke's dans- orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- dië 9.5010.50, Parijs R. 10.50— 12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Pa rijs R. 14.2016.05, Lond. Reg. 16.05—17.20, Keulen 17.20—17.50, Parijs R. 17.5018.20, Lond. Reg 18.2019.20, Beromünster 19.20— 21.05, Brussel Fr. 21.05—22.20, Brussel VI. 22.2022.30, Berlijn 22.3023.20, Luxemburg 23.20 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—14.20, Lond. Reg. 14.20— 16.05, Droitwich 16.0518.20, Lu xemburg 18.2019.20, Droitwich 19.20—22.30, Weenen 22.30—22.50, Lond. Reg. 22.5023.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. w 8 8 transparant en natuurgetrouw van kleur. Spreker vertoonde daarna een 30-tal opna men van de wereldtentoonstelling. Vervol gens gaf ir. Wolff een technische uiteenzet ting van het tot stand komen van de kleuren. Wel moet men er aan wennen kleuren te zien, waar men tot nu toe slechts wit en zwart, licht en schaduw behoefde te onder scheiden. VROUWEN-VREDESBONDEN RICHTEN ZICH TOT DE TWEBDE KAMER. De algemeene Nederlandsche Vrouwen- Vredebond en de Nederlandsche afdeeling van den internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid hebben het volgende adres tot de Tweede Kamer gericht: „De algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond en de Internationale Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid (Nederland sche afdeeling), erkennend, dat de landsre- geering zich in een moeilijke positie bevindt ten gevolge van de ongunstige en verwarde wereldtoestand, meenen stelling te moeten nemen tegen de ingediende de fensie-voorstellen, omdat deze in strijd zijn met haar overtuiging, dat met geweld geen geweld gekeerd kan worden, zijn boven dien van oordeel, dat uiterst waardevolle cultuur- en sociale belangen niet in de verdrukking mogen komen door uitgaven voor bewapening, welke laatste in den grond vernetiging van elke cultuur betee kent, zijn van meening, dat de invoering van den algemeenen diensplicht, de ver lenging van den diensttijd en de uitgaven voor den aankoop van oorlogsmateriaal niet de aangewezen middelen zijn om een oorlog te voorkomen, zouden zich, spre kende namens 12.500 Nederlandsche vrou wen en moeders buitengewoon trotsch voe len op haar land, wanneer uw hoog college niet vatbaar bleek voor de algemeene angstpsychose en niet meedeed aan den bewapeningswedloop, en zouden in 't.niet- aanvaarden van de defensie-voorstellen dat een klein land in deze uingen groot kan zijn". OPGEPAST VOOR ADVERTENTIE COLPORTEURS. Een advertentie-colporteur heeft te Barneveld eenige winkeliers weten te be wegen hem opdrachten te verschaffen, voor het plaatsen van advertenties in gidsen, welke nooit werden uitgegeven. De advertenties zijn door de winkeliers vooruit betaald, zoodat de man zich aan oplichting schuldig maakte. Thans is de advertentie-colporteur M. W. uit Amersfoort, door de politie aan gehouden, waarbij hij een volledige be kentenis heeft afgelegd en bovendien ver klaarde zich ook op andere plaatsen aan dezelfde feiten te hebben schuldig ge maakt; VREESELIJK ONGELUK. Door ronddraaiende as gegrepen. Gistermiddag was de dertigjarige schil der H. H. in de textielfabriek „Rigters- bleek" te Enschede aan het werk, toen hij op een gegeven moment te dicht bij een snel ronddraaiende as kwam en gegrepen werd. De man werd verscheidene malen rondgeslingerd en was vrijwel op slag d—fl. Naar het Engelsch A "T van PAUL TRENT I J M I door J. SCHOUTEN 65) „Mag ik op uw voorspraak rekenen?" „Ik heb niet den minsten invloed". „Maar misschien zou u mij toch kunnen helpen. Ik weet zeker dat Sir Charles geen bezwaren zal hebben. Ik bewijs jullie een grooten dienst, waardoor ik zelf groot ge vaar loop. Grafton is er de man niet naar om iets gemakkelijk te vergeven en er be staan geen gewetensbezwaren voor hem, wanneer hij niemand wenscht te straffen. Werkelijk, mijn leven loopt gevaar zoo lang hij op vrije voeten is". „Dat verwondert mij niets", merkte Har- dy droogjes op. „Steek eens op", vervolgde de Italiaan vriendelijk en haalde een groote, fijne si gaar te voorschijn. Hardy bekeek deze met critischen blik en beet er toen het puntje af. „Wat een heiligschennis", riep Antonio „Waarom gebruik je geen sigaren-knip per?" „Deze manier is goed genoeg voor mij", antwoordde Hardy en zette zijn ondervra ging voort. Zijn vragen werden blijkbaar eerlijk be antwoord en voordat hy met Antonio klaar was, wist hy ongeveer alles van Grafton's handelingen af. „En de Dolgouroffski juweelen? Waar zijn die?" vroeg hy plotseling. „Ik weet het niet zeker, maar ik geloof dat Grafton ze op het jacht bewaart. Vol gens mijn meening was hij niet van plan naar Engeland terug te keeren". „Dat is van het grootste belang en een reden te meer om de Emerald te overmees teren". „Dat zou jullie nooit gelukt zyn, als ik je niet verteld had dat zij vermomd was" „Dat is waar. Die eer komt je toe. We zullen vandaag niet naar de Bank kunnen gaan, want we zullen te laat in Londen aankomen. Mijn bevelen luidden, u niet uit het oog te verliezen en ik stel daarom voor, dat wanneer we in Southampton aankomen, wat we over een paar minu ten doen, wij dadelijk met den boottrein doorreizen naar Londen en daar voor den nacht onzen intrek nemen in een hotel, tenzij u zelf apartementen in Londen hebt, die gebruikt kunnen worden". „Oh ja, die heb ik sergeant. Eigenlijk was ik jUlst van plan u om een gunst te vra gen. Kunnen we niet eerst naar Ridg- mount Gardens gaan? Daar woont een vriendin van mij, die ik graag zoo gauw mogelijk zou willen spreken". „Spreekt u over miss Eva Leighton?" „Hoe weet u dat?" riep de Italiaan, ten zeerste verbaasd, uit. „Er is niet veel, dat ik niet van je weet, vriend. Een zeer charmante jongedame". „Als zij er niet was, zou ik nu niet met u naar Londen reizen". „Zoo, is dat de kwestie. Wel, ik heb er niets ot tegen om met je mee te gaan, op voorgaarde, dat wij by elkaar blijven mijn bevelen zyn u onder geen voorwaar de uit het oog te verliezen". „Ik veronderstel, dat ik my daar wel bij zal moeten neerleggen", antwoordde An tonio, terwyl een diepe zucht hem ont snapte. Zij stapten in Southapmton aan wal en zochten de coupé op, die voor hen gereser veerd was. Antonio's zenuwachtigheid scheen nog erger te worden en Hardy vroeg hem ronduit wat daarvan de reden was. „Je hoeft nergens bang voor te zijn, zoo lang je je in mijn gezelschap bevindt", merkte hij glimlachend op. „Ah! Maar u kent Grafton niet. Het is een geluk, dat ik nog net bijtijds er van door heb kunnen gaan. Ik had reeds een vaag vermoeden, dat hij mij begon te ver denken. Ik was werkelijk heel aangenaam verrast, toen hij mij mededeelde, dat ik de obligaties moest gaan halen. En dan is er de prinses oog nog; zij is zoo slim als een vos en het is my opgevallen, dat zij mij een paar keer vreemd aankeek. Er zijn nog verschillende leden van Grafton's bende in Londen en het is gemakkelijk genoeg voor hem, om zich met hen in verbinding te stellen". „Met welk doel?" vroeg Hardy nieuws gierig. „Om hun bevel te geven, mij naar de andere wereld te helpen". „Wat een onzin! Met Grafton's macht in Engeland is het voor goed gedaan". „Dat dacht u, maar u kent den man niet. Ik wel: ik ken hem al heel wat jaren en ik weet precies waartoe hij in staat is". Toen zy aan het Waterloo-station aan kwamen riepen zij een taxi aan en reden regelrecht naar de flat van Eva Leighton. Zij was niet op de komst van haar minnaar voorbereid en het duurde eenigen tijd voor dat de deur, in antwoord op hun bellen, geopend werd. Toen dit (pnslotte gebeurde, stond Eva voor hen, sprakeloos van ver bazing. Maar zij herstelde zch spoedig en rende met een kreet van vreugde op An tonio toe, sloeg de armen om zijn hals en omhelsde hem hartstochtelijk. Zij bewoonde een kleine flat en zij traden de eetkamer binnen, waar een jonge Italiaan hen stond op te wachten. „Luigi!" riep Antonio uit en de jongeman stak zijn hand uit, die Antonio hartelijk drukte. „Je neef kwam na.ar je informeeren", legde Eva hem uit, „en we begonnen ons ernstig ongerust over je te maken, omdat we zoo'n langen tijd niets van je gehoord hadden". „Er is niets om zich over ongerust te maken", zei Antonio en zich tot den jongen Italiaan wendend, deelde hy dezen mede, dat hij belangrijke zaken af te handelen had, maar hem over een paar dagen hoop te te kunnen opzoeken, waarna Luigi, na Eva goeden dag gezegd te hebben, hen verliet. Eva was nu weer geheel tot kalmte ge komen en bekeek Hardy eenigszins achter dochtig. „Ik weet niet", zei ze plotseling. „Toni wil je je vriend niet aan mij voorstellen?" „Dit is de sergeant-detective Hardy van Scotland Yard", sprak hij. „Scotland Yard?" herhaalde zij en zij werd doodsbleek. „Je hoeft nergens bang voor te zijn, lieve". „Ben je gearresteerd?" vroeg zij, adem loos. „Geen kwestie van. Mr. Hardy is een vriend van mij. Hij is met mij mee geko men omdat wij samen zaken te bespreken hebben". „Ik begrijp je niet. Moet hij dan nu blij ven? Ik heb je in zoo lang niet gezien en je hebt al dien tijd niet geschreven. Kun nen wij niet een oogenblikje alleen zijn?" „Ik vrees van niet, lieve. Zie je, ik heb Scotland Yard een grooten dienst bewezen, zoodat zij veel aan mij verplicht zijn. Ik kan de politie als myn besten vriend be schouwen. Nietwaar?" vroeg hij dringend» „Daar kunt u van verzekerd zijn, ma dam". „En het is van het grootste belang, dat mr. Hardy en ik vanavond een bespreking houden, die wel tot diep in den nacht zal duren. Eigenlijk had ik heelemaal geen tijd om nu naar je toe te komen, maar ik moest je even laten weten dat alles in orde was. Heb je niet wat voor ons te eten? Dan gaan sergeant Hardy en ik daarna naar een hotel". (Wordt vejvol«d>-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6