föxxekext !BuUmlaMd 'P.uWtcaties Rotterdamsch meisje verdronken of vermoord? DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 19 OCTOBER 1937 Binnenland Occulte en telepathische aanwijzingen; Zeven politie-patrouilles speuren. Hoe bestrijden we mond en klauwzeer Gebruik geen kwakzalversmiddelen! De onrust in Palestina. Nieuws in 't kort. 1 Nog steeds is er niets bekend omtrent de verblijfplaats van de 7-jarige Lijntje Huizer, die sedert Vrijdagavond uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan 300 te Rotterdam wordt vermist Nog steeds tast men in het duister. Hoewel de politie de mogelijkheid van verdrinking nog niet wegcijfert komen bij haar steeds meer aanwijzingen bin nen, welke wijzen op een herhaling van den moord op de 10-jarige Marietje van Os, uit de Coolschestraat te Rotter dam, die op 9 October 1929 in den Blijdorp polder vermoord werd ge vonden. De politie van het bureau Sandelingplein heeft onmiddellijk na het bekend worden van de verdwijning van het meisje zeer uitgebreide maatregelen genomen om haar op te sporen. Onderzoek naar bewering van sommigen over een ontvoering liep op niets uit. Spoor uit droombeeld gevolgd. Gisternacht berichtte de familie van het vermiste meisje, dat zij bezoek had gehad van iemand, die in droomtoestand een vi- zioen zou hebben gehad, dat zeer waarde volle aanwijzingen in deze duistere zaak zou bevatten. Hij had het meisje n.1. in de omgeving van den Pleinweg vermoord op den grond zien liggen! En daar men van de redeneering uitgaat, dat geenerlei aandui ding verwaarloosd mag worden, uit welke rchting deze ook mocht komen, werd on verwijld opnieuw een patrouille uitgezon den om op de aangeduide plaats een onderzoek te gaan instellen. En werkelijk meende men een spoor te hebben gevon den Een lap bruine stof gevonden! Op een stuk terrein aan genoemden weg toch vond men een lap bruine stof, welke misschien afkomstig kon zijn van een rug pand en een schouder van een manteltje! Men zocht verder en vond op een stuk bouwland vlak in de buurt een mouwtje van dezelfde stof, terwijl en dit ver hoogde de spanning een oogenblik gewel dig een politiehond, die door een oom van Lijntje en eenige buren op den onder zoekingstocht was medegenomen plotseling voor een op dit land staand klein schuurtje bleef staan en aansloeg! Zoo snel als mogelijk was werd de toe gang tot dit bouwsel geforceerd en alles, wat zich daarin bevond, aan een nauwge zet onderzoek onderworpen. Helaas, zonder eenig resultaat. Nu restte nog de vertooning van de gevonden stukken lap aan de ouders, aan gezien de medezoekende oom pertinent verklaarde deze te herkennen als afkomstig van het manteltje, dat Lijntje bij haar ver dwijning had gedragen. Gistermorgen in de vroegte zijn daarop de lappen stof aan de ouders vertoond, die na een nauwkeurig bekijken echter moes ten verklaren, dat het gevondene niet af komstig kon zijn van het door hun kind gedragen manteltje. Een ander spoor? Zaterdagavond laat hadden de ouders ook nog bezoek gekregen van iemand, die als telepaath werkt en die mededeelde, dat hij in droomtoestand had gezien, dat het meisje uit de Den Hertigstraat de Brielsche laan was overgestoken in de richting van de Maashaven, waarna zij een zich daar be vindend slop was ingegaan en vervolgens in die haven was verdronken. Ook deze aanwijzing werd nagegaan, te meer daar men Zaterdag ook reeds daar ter plaatse had gedregd. En wat bleek? Dat in het ge noemde slopje twee huisjes staan, in één waarvan een vriendinnetje van Lijntje woont. De politie acht dan ook de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het kind op weg is gegaan naar het vriendinnetje, in het slop door iets is afgeleid en naar den waterkant is gegaan, waarna het te water is geraakt en verdronken. Geenerlei houvast. In verband met dit laatste heeft de wnd. commissaris van politie, de heer F. N. van Vliet (die met de inspecteurs, de heer Jan sen en De Jong, het onderzoek leidt) order gegeven om in de aangeduide omgeving het dreggen te herhalen, daar zij van meening is, dat zoowel aan misdrijf als aan ver drinking moet worden gedacht. Het niet da delijk vinden van het lijkje achtte hij vol strekt geen bewijs tegen de stelling van verdrinking, aangezien het meermalen voorkomt, dat later eerst een lijk te voor schijn komt op een plaats, waar herhaalde malen intensief is gedregd. B.v. zooals ver leden week geschiedde bij het verdrinken van een knaapje in Ce Binnenhaven. Zeven politie-patrouilles speuren. Zondagmorgen zijn, nadat gebleken was, dat de aan den Pleinweg gevonden lappen stof geen aanwijzing voor de politie inhiel den, opnieuw de politiepatrouilles uitgerukt. Niet minder dan zeven patrouilles, waarbij honden van de politie en van een politie hondenclub uit het Zuiden waren ingedeeld, vertrokken om het geheele terrein in het Zuidelijke stadsdeel en ver daarbuiten aan een hernieuwd nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Zaterdag reeds had men alles in het werk gesteld om eenig spoor te vinden en was men zelfs doorgedrongen in de bijna ontoegankelijke grienden onder voormalig Pernis bij den Petroleumweg. Een aan die onderafdeeling werkzaam zijnde brigadier van politie heeft b.v. Za terdag van 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. in die grienden met zijn hond een onderzoek in gesteld. De hard werkende hond, zoo deelde de heer Van Vliet ons mede, kon bijna niet meer uit zijn oogen zien, verwond als zijn kop was door de striemen van het griend- hout, dat overal welig groeit en haast on doordringbaar is. Gisteren is de betrokken brigadier er echter weder even zoo monter met zijn dappere hond op uitgetrokken. Waar gezocht werd. De genoemde patrouilles werden door den heer Van Vliet verdeeld om een onderzoek te gaan instellen in het Zuidelijk stadsdeel, b.v. den Sluisjesdijk met de voormalige petroleumterreinen, de omgeving van den Kreekweg, het eiland Van Brienenoord, West-IJsselmonde, Poortugaal, Rhoon, Hoog vliet en Pernis, zoodat het onderzoek tot ver over de stadsgrenzen wordt uitgebreid. De politie in de omliggende gemeenten werkt eveneens mede, evenals vele burgers, die nu wel niet zoo stelselmatig zoeken als de politie, doch wier hulp men niet gaarne zou weigeren. Reeds Vrijdagavond waren er reeds velen op eigen gelegenheid op uitge gaan en sommigen assisteerden zelfs de politie door met de koplantaarns van hun auto's de buitenwegen en landerijen te ver lichten. Onderzoek vergt veel tijd en personeel. Van Zaterdag af komen bij de politie, zoowel aan het bureau Sandelingplein als aan de posten, tientallen personen zich aanmelden, die inlichtingen meenen te kun nen verstrekken over de verdwijning of over de verblijfplaats van het verdwenen kind. Geen dezer aanwijzingen wordt ver waarloosd en alles, wat er maar eenigszins voor in aanmerking komt, wordt nauw keurig onderzocht. Al kost dit veel tijd en veel personeel. De naald in den hooiberg. Hoofdinspecteur Van Vliet wees ons giste ren op het vrijwel hopelooze, dat in dit on derzoek zit, aangezien men niet beschikt over ook maar de geringste aanwijzing. Hij noemde het zoeken naar een speld in een hooiberg gemakkelijker dan het thans door de politie verrichte werk, aangezien, zoo zeide hij, men bij den hooiberg tenminste zeker weet, dat de speld er zich in bevindt! En bij deze verdwijning tast men absoluut in het duister. Oproep aan eigenaars van schuurtjes enz. Daar het niet uitgesloten kan worden ge acht, dat Lijntje Huizer het slachtoffer is geworden in een misdaad en haar lijkje is verborgen, verzoekt hoofdinspecteur Van Viet allen, die in het Zuidelijk landelijk stadsdeel schuurtjes, prieeltjes of andere gebouwtjes op landerijen hebben staan, deze zoo spoedig mogelijk aan een nauw gezet onderzoek te onderwerpen en van hun bevindingen, zoo deze daarvoor grond op leveren, kennis te geven aan de politie van het bureau Sandelingplein. Het mond- en klauwzeer een be zwaar. Bij het Zaterdag en Zondag ingestelde on derzoek werd meermalen een ernstig be zwaar ondervonden van de bepaling dat het verboden is weilanden te betreden, waarop zich door het mond- en klauwzeer aange taste vee bevindt. Zeer omzichtig moest hier worden opgetreden, opdat èn voor de politiemannen èn voor de politiehonden de ziekte niet nog meer werd verbreid. Geplaagde ouders. Van alle zijden,, zelfs van vèr buiten de stad, ontvangen de ouders van het vermiste meisje en de politie aanbiedingen van tele- pathen, helderzienden en spiritisten. Als een bewijs tot welke excessen dit al heeft ge leid en welke beproevingen het echtpaar Huizer en hun inwonende 17-jarige dochter in deze droevige dagen moeten doormaken, diene het volgende, dat wij alleen vermel den om het schandelijke ervan te signa - leeren: In de woning van de familie Huizer heb ben zich Zaterdagavond naast vele anderen ook een man en een vrouw vervoegd, van wie de vrouw z.g. „in trance" was en hevig gilde en gesticueerde. De man beweerde, dat de vrouw in een oogwenk de geheele waar heid omtrent de ontvoering zou mededee- len. Waneer de vrouw een gilbui kreeg, zei de man: Zie je, dat is het hulpgeschrei van de doode! En hevig gebaren en gesticu- leeren van de vrouw meende hij aldus te moeten verklaren, dat dit de ontvoering van het kind per motorfiets moest voorstel len. Onnoodig te zeggen, dat het tweetal met den meest mogelijken spoed de Briel schelaan werd opgewerkt! Ook gisteren niets gevonden. Het onderzoek door de patrouilles en het dreggen door personeel der Rivierpolitie op de daarvoor in aanmerking komende plaat sen heeft ook gisteren geen resultaat opge leverd. Tevreden met voortdnrende courantenreclame. De Hills Bros Coffee Cy., een der grootste, zoo niet hèt grootste koffie handelshuis in de Vereenigde Staten, biengt reeds jaren zijn koffie uitslui tend met eowrarttemeclame aan den man. Vo ig jaar gebruikte het daartoe in 30 plaatsen ruim 875.000 regels in cou ranten. Prof. dr. L. de Blieck, die bij de veeartsenij- kundige faculteit te Amsterdam de bijzondere ziekte- en geneeskunde van de bacteriologie doceert en bovendien in 1919 deel uitmaakte van de Staatscommissie, die een onderzoek moest instellen naar het mond- en klauw zeer, waarbij hij o.m. in het bijzonder werd belast met de studie over de geheimmidde len, heeft ons vandaag zijn meening over dit actueele vraagstuk ontvouwd, aldus het Hbld. De bestrijding van mond- en klauwzeer, zeide de hoogleeraar, geschiedt, behalve door hygiënische maatregelen, door een voorbehoedende behandeling met het hoog- immuunserum. Dit is een serum dat bij run deren wordt bereid door ze in te spuiten met mond- en klauwzeer-virus. Deze inspuitin gen dienen eenige malen te worden her haald, zoodat in het lichaam dier runderen een hoog gehalte aan anti-stoffen ontstaat. Vandaar de naam hoog-immuun-serum. Jam mer genoeg is de handelsprys van dit serum tamelijk hoog, zoodat men er wegens de groote hoeveelheden die noodig zijn, niet of nauwelijks toekomt volwassen runderen dit voorbehoedmiddel toe te dienen. Daar komt bij, dat het serum slechts een dag of tien on vatbaarheid geeft en dein opnieuw moet worden ingespoten, tenzij de dieren tegelijk de besmetting doormaken. Daar als regel groote runderen het mond- en klauwzeer wel te boven komen, doch kleine dieren dikwijls eraan sterven, verdient het aanbeveling vooral het jonge vee (kalveren en biggen) met dit hoog-immuunserum te behandelen. Wij hebben den hoogleeraar de vraag ge steld, welke oorzaken ertoe hebben geleid dat bij het uitbreken der ziekte dit serum niet te krijgen was, maar daarop kon prof. de Blieck geen antwoord geven. In ieder ge val achtte hij het gelukkig, dat dit kostbare serum met goed succes vervangen kan wor den door reconvalescent bloed of -serum. Ook in 1919, toen het mond- en klauwzeer met ongekende hevigheid woedde, de sterfte groot was en men evenmin de beschikking had over voldoende hoeveelheden hoog-im- muunserum, is dit gepropageerd. Met dr. Winkler en andere collega's heeft prof. de Blieck tezamen proeven genomen en er gun stige resultaten mee bereikt. De methode is iets omslachtiger, maar men spaart er geld mee uit terwijl toch aan de verwachting wordt voldaan. Dit reconvalescente bloed tapt de veearts ongeveer tien dagen nadat een van mond- en klauwzeer genezen rund koortsvrij is. Dan wordt het ingespoten bij kalveren en biggen en heeft dan, evenals het hoog-immuunserum, een prophylactische werking. Voorts vernamen wij, dat het mond- en klauwzeer-serum, dat bij het uitbreken der ziekte in Rotterdam niet voldoende te krij gen was, wel in het buitenland kon worden gekocht, maar dan tegen een prijs van 50 per liter. Daar bij een rund 200 kubieke cen timeter vereischt wordt, komt deze behan deling op 10 per keer. Vroeger heeft de regeering het wel eens gratis verstrekt, wan neer zij in bepaalde streken proeven wilde nemen, maar ditmaal is het immuunserum tegen lagen prijs verkrijgbaar gesteld. Met nadruk waarschuwde prof. de Blieck nog eens tegen het gebruiken van kwakzal versmiddelen. Meermalen komen er bij mij menschen uit allerlei kring, zoo zeide spr., die meenen een middel tegen mond- en klauwzeer te hebben gevonden. Als regel bestaan deze z.g. middelen uit praeparaten, waarmee weliswaar enkele verzachtingen kunnen worden aangebracht tegen de open wonden maar nooit zijn het stoffen die de kwaal zelf tegengaan. In 1920 heb ik alle ge heimmiddelen, die toen aan de regeering aan geboden werden, onderzocht en er in het rapport der Staatscommissie melding van ge maakt. Wanneer dan ook nu iemand met een „middel' tegen mond- en klauwzeer komt, ben ik bereid een praeparaat dat op wetenschappelijke basis berust te onderzoe ken, maar als regel kan 9/10 onmiddellijk naar de prullemand worden verwezen. Hygiënische verzorging. Voor alles is een goede hygiënische ver zorging der zieke runderen noodzakelijk, vervolgde de hoogleeraar. Men moet de die ren, die ziek zijn en wier klauwen open wonden hebben, indien mogelijk op stal brengen; zeker moet dit geschieden bij koud en vochtig weer. Zoo dienen de veehouders te beseffen, dat ernstig aangetast vee moet worderuopgestald. Dit is voor de bestrijding der ziekte eveneens een gunstige factor. Tal van veehouders laten de koeien met mond en klauwzeer rustig in de wei „omdat er toch niets aan te doen is". Zij dienen den veearts te roepen en de dieren overeenkom stig zijn aanwijzingen te verplegen. Men moet verder ook letten op geregelde mond- spoelingen, reinheid en hygiëne. Dit alles om vat de behandeling. Voor de bestrijding be zige men serum en reconvalescent bloed. Wanneer de dieren daarna toch besmet wor den, krijgen ze de ziekte meestal in lichtere graad. Gelukkig heeft het mond- en klauw zeer thans niet het kwaadaardige karakter van 1919 en 1920. Aan het slot van het onderhoud zeide prof. de Blieck nog eens met nadruk, dat de be handeling aan een dierenarts moet worden overgelaten. Dan is de kans het grootst om de schade die als gevolg van het mond- en klauwzeer ontstaat, te beperken. EEN VERKEERSCAHIER. Wij ontvingen een circulaire betreffende een in den handel gebracht Verkeerscahier (uitgave M. S. van Kleef te Amsterdam) De bedoeling daarvan is, de leerlingen door het voortdurend gebruik van dit Verkeerscahier, de regels van het verkeer als het ware spelenderwijs te leeren. Tal van verkeersregels en reproducties van de verkeersborden zijn in dit cahier opge nomen. Een heftig Italiaansch artikel tegen het Engelsche bewind. Aan de noordelijke grens van Palestina, tusschen Haifa en Safed, aldus Havas uit Jeruzalem, heeft zich een gevecht voorge daan, waarbij verscheidene honderden Pa- lestijnen met elkander slaags raakten. Er werden schoten gelost en bommen geworpen. De strijd duurde twee uur. Te Jaffa en Tel Aviv is de toestand ge spannen. Er zijn bommen geworpen naar het hoofdbureau van politie te Jaffa. De burge meester van Tel Aviv heeft in verband met de onveiligheid van het vliegveld te Lydda den aanleg van een nieuw terrein gevraagd. Er zijn sancties genomen op grond van de recente aanslagen op autobussen. De huizen der vermoedelijke aanvallers zijn met dyna miet opgeblazen door den ordebewakings dienst, nadat de dorpsbevolking geëvacueerd was. Uit nadere berichten blijkt, dat de aanval van een bende Arabieren op den politiepost te Hebron zoo snel in zijn werk is gegaan, dat de 18 politiemannen, die allen zelf tot het Arabische ras behoorden, binnen 5 mi nuten ontwapend waren en door hun land- genooten in een vrachtauto meegenomen zijn. Een compagnie van de Black Watch is uit Jeruzalem vertrokken om de aanvallers te achtervolgen, waarbij tevens onderzocht zal worden of de politiemannen inderdaad eenigen tegenstand geboden hebben. In de Popoio d'Italia, het lijfblad van Mus- solini, is een heftige campagne begonnen te gen het Engelsche gezag in Palestina. In het eerste artikel wordt gezegd, dat te Lydda heele rijen huizen zijn neergehaald en ver woest om z.g. gebeurtenissen te achterhalen èf zelf heel goed weten of liever niet wen- schen bekend te laten worden. Dan volgt een overzicht van andere wandaden jegens de vreedzame inheemsche bevolking en het ar tikel eindigt met de vraag, hoe de huidige Engelsche huichelaars of de pers der gebe nedijde democratische beginselen deze nieu wen Nero-achtigen terreur in Palestina zul len trachten goed te praten. Engelsche persstemmen over den toestand. In een commentaar op den toestand in Palestina schrijft de „Daily Mail": „Het is zeker, dat de toestand slechts ernstiger kan worden, wanneer men er geen orde schept met de grootste snelheid en de grootste kracht, zulks met het oog op de onbereken bare consequenties, die hij kan hebben voor de geheele Mohammedaansche wereld". Het blad voegt hier aan toe, dat men het deelingsplan voor Palestina moet bespoedi gen en schrijft dan: „Laten wij Palestina verlaten, hoe vlugger hoe beter". De „Daily Herald" schrijft: „Bij den tegen- woordigen stand van zaken zijn wij niet be reid te zeggen, dat Palestina bestuurd kan worden zonder speciale volmachten. Het is van belang een einde te maken aan de Ara bische geweldcampagne tegen de Joden. Geen enkele regeering kan onbewogen blij ven, wanneer zij ziet hoe onschuldigen bru taal worden neergeslagen door fanatici. Wan neer men dit toegeeft, moet hierbij gezegd worden, dat de onderdrukking als blijvende politiek niet meer kans van slagen heeft in Palestina dan in Ierland of Indië, want ten slotte zal Palestina zijn heil slechts te uan ken hebben aan een grootere en niet aan een kleinere vrijheid". „GROOTE SCHOONMAAK'' BIJ HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Vele arrestaties verricht. Een reeds twee jaren durende „schoon maak" van den handel in verdoovende middelen in de Vereenigde Staten heeft haar hoogtepunt gevonden in het in staat van beschuldiging stellen van 74 personen, onder wie 12 vrouwen, op grond van samenspanning tot overtreding van de federale wetten. Rechter Samuel Mandelbaum, prees, bij het bevelen van de vervolging, openlijk de ambtenaren voor hun pogingen om de activiteit van „deze potentieele moorde naars, die, als zij slachtoffers maken, nie mand, zelfs niet kinderen sparen", te ver nietigen. Speciale agenten van het Federale Bureau voor Narcotica, die deze zaak be handelen, schatten, dat in de laatste twee jaar de waarde van de verhandelde ver doovende middelen varieert tusschen de 5 en 25 millioen dollar. De aanklacht is er een van „samenspan ning" om hierdoor alle menschen, die met den handel in narotica in verbinding staan, te treffen, van den importeur af tot den venter toe. De aanklacht is de climax van een lang durig onderzoek, dat het gevolg was van arrestaties door douane-beambten, man nen van het Bureau voor Narcotica en anderen op transatlantische stoomschepen en elders. De behandeling is uitgesteld om de agenten van het Bureau voor Narcotica in staat te stellen op groote schaal arres taties te verrichten, zoowel te New-York als in andere groote havensteden zooals Houston, Galveston en New Orleans. Leider van het „Zeisenkruis" voor den rechter. - Gisteren is te Boedapest het pro ces tegen de leiders van de „Zeisenkruis" partij begonnen. Zij worden beschuldigd het vorig jaar met buitenlandsche hulp de boe ren te hebben willen organiseeren en wape nen voor een marsch naar Boedapest. Reeds zijn door provinciale rechtbanken een driehonderdtal partijgangers tot gerin ge straffen veroordeeld. Het proces te Boedapest heeft ten doel de avonturiers te straffen en eventueele na volgers een heilzaam voorbeeld te stellen. Noodweer in Griekenland. - Wolk breuken hebben overstroomingen veroor zaakt in een groot deel van Griekenland en tal van menschenlevens geëischt. In de stad HINDERWET. Heden zijn op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd verzoeken met bijlagen van: a. de N.V. N. Timmerman's Graan- en Meelhandel en Maalderij, alhier, tot oprichting van een schooningsinrichting voor granen, met plaatsing daarin van drie electromotoren, resp. van 2, 2,8 en 6 P.K., in het perceel Afgesneden Ka naalvak nr. 4; b. de N.V. American Petroleum Company, gevestigd te 's-Gravenhage, tot uitbrei ding van een petroleum- en benzine bewaarplaats, door bijplaatsing van een ondergrondsche petroleumbewaarplaats met aftapinrichting en een ondergrond sche benzinebewaarplaats met aftap inrichting, welke laatste aftappomp is voorzien van een electromotor van Vj P.K„ terwijl bovendien de bestaande aftappomp voor benzine zal worden ver vangen door een electrisch aangedreven pomp, voorzien van een motor van P.K., in het perceel Schermerweg nr. 70; c. den heer D. C. Cramer, alhier, tot op richting van een banketbakkerij, door plaatsing van een heeteluchtoven en een electromotor van 1 P.K., voor de aan drijving van een klutsmachine en een amandelmolen, in het perceel Ritsevoort nr. 28. Bezwaren tegen deze verzoeken kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op DINSDAG, 2 NOVEMBER a.s., voormid dags te ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kunnen de verzoekers en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dzer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 19 October 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belangheb benden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 20 tot en met Dinsdag 26 October 1937 de volgende kleuren bons geldg zijn: Margarinebonnen witte kleur. Gehaktbonnen blauw met roode streep. Bak- en braadvetbonnen bruine kleur. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar, 19 October 1937. Iraklion (Kreta) moet de aangerichte scha de buitengewoon groot zijn. In de Peloponnesus zijn acht dooden te betreuren. Het stormweer en de ongekend hooge zee maken het onmogelijk voor de schepen uit te varen. Vier Oostenrijksche gemeenteraden ontbonden. - De gouverneur van Karinthie heeft de ontbinding gelast van gemeente raden van de vier belangrijkste steden in Karinthie o.m. van Klagenfurt. Hy heeft het vaderlandsche front belast met de opstelling van een reorganisatieplan. Hoewel deze maatregel geen politiek karak ter draagt is men van meening dat hij de gelegenheid zal geven zekere elementen, die nationaal-socialistische neigingen hebben te verwijderen. Slachtoffers van den mist. - De dichte mist, die sedert gisteren over Londen en een deel van Engeland hangt, heeft talrijke ongelukken veroorzaakt. Er zijn vijf dooden en vele gewonden. Albrecht van Habsburg geen leider van de nat.-soc. - Aartshertog Albrecht van Habsburg heeft ontkend, dat hij de eigen lijke leider zou zijn van de nationaal-socia- listen in Hongarije, zooals heden in som mige kranten werd beweerd. Hij heeft nooit moreel of materieel een anti-constitu- tioneele beweging gesteund. De nationaal-socialistische party „Na tionaal Front" heeft gisteravond te Boeda pest een protestvergadering belegd tegen de demonstratie van de legitimisten. De sprekers in deze vergadering, die de Hon- gaarsche en Oostenrijksche legitimisten, de staten van de Kleine Entente en Frankrijk aanvielen, werden luid toegejuicht. Communisten veroordeeld. - Een spe ciale rechtbank te Rome heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen veertien commu nisten uit het district Empoli. De voor naamste beklaagde werd veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf, verder een tot veertien en een tot tien jaar gevangenis straf. De overigen werden gestraft met twee tot acht jaar gevangenis. -r- De valschermtoren te Parijs. - Op de tentoonstelling te Parijs is de valscherm toren een groot succes: sinds 3 Augustus hebben ongeveer 20.000 lieden den sprong gewaagd. Het dagelijksche gemiddelde be draagt 400 tot 450; met slecht weer werkt de toren niet. Van dit contingent zijn om en bij twee derde vrouwen, meestal meisjes die wat verfomfaaid beneden komen, maar „ro zig" en soms verlangend, de proef op staanden voet te herhalen. Ja, het komt voor, dat dit luchtbad een dagelijksche behoefte wordt! De leden van het sterke geslacht dalen op alle mogelijke manieren; de een, om zich een bravoure-houding te geven de armen gestrekt, een ander trapt in de lucht, sommigen klampen zich aan de touwen vast, weer anderen verstijven tot een paalNauwelijks één op de honderd schrikt voor den afgrond aan de voeten terug en komt met de lift naar omlaag. De verleiding van het na den „sprong" uitgereikte diploma is den meesten te sterk. Op de spitsuren maakt men queue, dikwijls wel honderd. Zij moeten langer dan een uur wachten, want de toren werkt 70 stervelingen per uur af.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9