EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Beide partijen in China melden successen. No. 246 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 20 October 19 De algemeene toestand. Gevechten dragen een zeer heftig karakter. GROOTE JAPANSCHE AANVAL? Terreinwinst voor Franco. De rechtschen staan op acht km. van Villa Viciosa. Audiënties bij H.M. de Koningin. Italiaansch proces tegen communisten. COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Hooidredactenr: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargong ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Alkmaar, 20 October. Gistermiddag is in het departement van buitenlandsche zaken te Londen de sub commissie der non-initerventie-commissie bijeen gekomen, echter opnieuw zonder eenig resultaat te bereiken. Zooals aangekondigd was, stond de vergadering onder presidium van Eden, zulks door afwezigheid van Lord Plymouth. Na de opening der vergadering ver klaarde Grandi, de gedelegeerde van Italië, dat de ondercommissie bijeen was gekomen ten einde het Britsche voorstel van 15 Juli te bespreken. Het Fransche voorstel van de vorige week beteekende volgens hem geen verbetering van het Engelsche plan en bovendien was er reeds een groote mate van overeenstemming bereikt ten aanzien vai dit laatste voorstel. Eden antwoordde hierop, dat er een groot verschil bestond tusschen de beide voorstellen en dat het Fransche in hoofd zaak gebaseerd was op het Engelsche voorstel. (Men weet dat de Fransche re geering onder meer heeft voorgesteld, dat, als onmiddellijke maatregel een aantal vrijwilligers uit beide kampen in Spanje zouden worden teruggetrokken. De ver houding der evacuaties aan beide zijden zal evenredig zijn met het aantal dar strijdende buitenlandsche vrijwilligers.) Corbin deed opmerken, dat de Fransche voorstellen moesten beschouwd worden in hun geheel. Hij hoopte, dat de antwoorden der regeeringen zouden worden gegeven in den geest van het voorstel zelf. Hierna volgde een gedachtenwisseling tusschen Corbin en Grandi nopens het verband tusschen het Engelsche en het Fransche voorstel. Toen deze discussie ongeveer een half uur geduurd had, kwam Eden tus schen beide om de laatste paragraaf van het communiqué der ondercommissie, ge lijk dat Verleden Zaterdag was opgemaakt, voor te lezen. In deze paragraaf verklaren de afgevaardigden duidelijk, dat zij op Dinsdag zouden bijeenkomen om verkla ringen omtrent het Fransche plan in ont vangst te nemen. De afgevaardigde van Portugal deed vervolgens een aanval op de overeenkomst van Nyon, welke hij een onbillijke bevoor- deeling achtte van de regeering te Valen- cia. Hij wees op de wenschelijkheid om belligerentenrechten aan de regeering- Franco toe te kennen en verklaarde zich verder een voorstander van een symboli sche terugtrekking van vrijwilligers in gelijke aantallen. Tenslotte zeide hij, dat Portugal bereid was de controle langs zijn landgrenzen te herstellen, indien de Fran sche regeering evenzoo zou handelen langs de Pyreneeën-grens. Eden merkte hier op, dat er verschillen de antwoorden waren te geven op de Por- tugeesche verklaringen, maar dat deze bijeenkomst noch de plaats, noch het oogenblik was voor dergelijke uiteenzet tingen, omdat de eenige kwestie, die zich jn discussie bevond, het antwoord was op het Fransche voorstel. Wörmann, de Duitsche afgevaardigde (Ribbentrop is in Duitschland), steunde warm het Italiaansche voorstel, om terug te keeren tot de bespreking van het En gelsche voorstel, hetwelk, zeide hij, punt voor punt moest worden behandeld, te weten: de kwestie der belligerenten rech ten vóór de terugtrekking der vnjwilli- gers. De afgevaardigden van Tsjecho-Slowa- kije, België en Zwedera verklaarden zich geheel accoord met de Fransche voor stellen. Maiski zeide, dat hij door zijn regeering gemachtigd was te verklaren, dat de Sov jet-Unie in geenen aeele de verantwoor delijkheid voor een voortzetting der zoo genaamde non-interventie-politiek kon aanvaarden. Doch indien de Fransche en Engelsche regeeringen en anderen het noodzakelijk achtten deze politiek voort te zetten en eenig geloof koesterden in de mogelijkheid van een succes, dan zou de Russische regeering geen enkele moeilijk heid hieraan in den weg leggen. Eden vatte vervolgens de situatie sa men. De Russische en Portugeesche regee ring, zoo verklaarde hij, zijn bereid een strengere controle toe te passen op oor logsmateriaal met bestemming voor Span je. Dat is het eenige punt. waarop thans overeenstemming bereikt is. Helaas waren» alle antwoorden op het Fransche voorstel niet gelijk, zoo merkte Eden op. Bijvoorbeeld: de Russische ver tegenwoordiger heeft duidelijk te kennen eegeven dat de toekenning van oorlog voerenden-rechten afhankelijk behoort te zijn van de terugtrekking van alle vrijwil ligers Italië heeft gezegd, dat het er den voorkeur aan geeft, dat belligerenten rechten van te voren toegekend worden. Het heeft geen enkelen zin, aldus Eden. het fundamenteele meeningsverschil te verber- De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft de pers medege deeld, dat de Japanners over het ge heele front bij Sjanghai, met uitzonde ring van den sector Miauhang, tot den aanval zijn overgegaan. Zuidelijk van de Woesoeng-kreek langs den weg van Lioehang naar Tatsang wordt nog steeds hevig gevochten. Het dorp Ketsjiapailoe is verscheidene malen van bezitter veranderd. Volgens de laatste berichten bevindt het dorp zich thans in Japansche handen. De Japansche troepen hebben ten koste van zware offers een kleine terreinwinst behaald. De strijd duurt voort en de uitslag is nog niet te voorspellen. De woordvoerder der Japansche troepen deelde gisteren mede, dat sedert het uitbre ken der vijandelijkheden in de interna tionale nederzetting 2057 non-combattanten zijn gedood door verdwaalde bommen, gra naten en kogels. Een door een Japansch vliegtuig gewor pen bom heeft het centrale blokhuis der Britsche troepen, die het aan het Noorder station grenzende gedeelte der internatio nale nederzetting bewaken geheel vernield. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Japansche vliegtuigen hebben op de Gele Rivier ten Zuiden van Tsinan een zestigtal jonken tot zinken gebracht, die soldaten en munitie vervoerden. De Japansche luchtmacht heeft gister middag het vliegveld en Hankau gebombar deerd. In een officieel Chineesch bericht uit Nanking wordt beweerd, dat de Chineesche troepen ten Noorden van Taijoean hun of fensief voortgezet en Joeanping heroverd hebben. De Japansche troepen zouden tot op 120 K.M. ten N. van Taijoean terugge drongen zijn. Het Chineesche telegraaf-agentschap „Central News" meldt uit Nanking, dat drie Japansche vliegtuigen gisteren bij Soetsjau een auto hebben beschoten, waarin zich de Italiaansche militaire gen, dat er nog tusschen de afgevaardigden bestaat. De toestand is ernstig, en het zou noch juist, noch verstandig zijn dit op de een of andere wijze te versluieren. Een accoord moet mogelijk zijn. Er gaapt op het oogenblik een diepe kloof tus schen de beide standpunten en deze kloof bestaat reeds sedert Juli. Niettemin, aldus ging Eden voort, zijn er wellicht middelen die kloof te overbruggen. Derhalve stelde hij voor, dat de onder-commissie zich tot Woensdagmiddag half vier verdaagde en hij hoopte, dat intusschen een middel zou worden gevonden om beide standpunten tot elkander te doen naderen. De onder commissie nam dit voorstel aan. Reuter geeft op deze vergadering het volgende commentaar: De sub-commissie bevindt zich op precies hetzelfde punt als ir. Juli van dit jaar. Voordat de vergade ring Woensdag bijeenkomt, zullen de des kundigen der verschillende landen den toe stand onder oogen zien, teneinde na te gaan of er misschien eenige hoop bestaat, dat een brug kan worden geslagen over de kloof tusschen de Italiaansch-Duitsch- Portugeesche en Russische standpunten. Echter schijnt er te Londen weinig opti misme te bestaan. Een deskundig waar nemer verklaarde gisteravond, dat er ook maar geen millimeter vooruitgang te be speuren viel sinds Juli. Engeland en Frankrijk blijven vasthouden aan 't Fram- sche voorstel. Indieni het mogelijk ware het zoodanig te wijzigen, dat de tegengestelde meeningen konden worden verzoend, zon der dat de principieele doeleinden uit het oog werden verloren, dan bestaat er na tuurlijk niet het minste bezwaar om het plan te herzien. Maar op het oogenblik ziet men geen enkelen weg om tot een zoo danige wijziging te komen. Wanneer men niet uit deze impasse geraakt en de com missie voor een breuk staat, dan zal dit gaan over fundamenteele beginselen en niet slechts over procedure-kwesties. Van daag, Woensdag, houdt het Engelsche ka binet zijn wekelijksche vergadering en uit den aard der zaak zal Eden zijn ambtge- nooten een uiteenzetting geven van de situatie. attaché en drie Duitschers bevonden. Geen der inzittenden werd gewond. De auto was op weg van Sjanghai naar Nanking. Gevechten bij de Gele Rivier aan staande? Aan het Sjantoengfront heerschte gisteren rust. De Japansche troepen, die langs den spoorweg Tientsin—Poekau naar het Zui den trekken, bevinden zich thans te Tsjang Tsjoean, halverwege Ping Joean en Joetsjeng, dertig kilometer ten Noordwes ten van de Gele Rivier. Blijkbaar wachten zij op een goede gelegenheid verder naar het Zuiden op te rukken. Men verwacht al gemeen, dat de Japansche troepen binnen kort de Gele Rivier zullen overschrijden, doch men weet nog niet welke houding de gouverneur van Sjantoeng, generaal Han Foe Tsjoe aan zal nemen. Deze generaal, die sedert 1930 het bewind voert in Sjantoeng, is Japan steeds gunstig gezind geweest, doch ook heeft hij Tsjang Kai Sjek trouw beloofd. Han Foe Tsjoe heeft in het verleden alle geschillen met Japan geregeld en hij heeft de anti-Japan sche beweging, welke in heel China veld won niet toegelaten. Ook heeft hij belet, dat een sterk leger van de Nankingregee- ring de provincie Sjantoeng binnentrok. Hiertegenover staat, dat Han Foe Tsjoe een groot vriend is van Feng Joe Sjang en en kele legercorpsen van Sjantoeng zijn uitge sproken anti-Japanse!}. Italië wil Japan steunen. De correspondent van de Asahi Sjimboen te Rome heeft aan zijn blad bericht, op grond van interviews met de leiders van de ^taliaansche regeering, dat de Italiaansche regeering besloten heeft deel te nemen aan de conferentie van Brussel wanneer Japan dit verlangt en wanneer een overeenkomst dienaangaande tot stand komt met de Duit sche regeering. In dit geval zal de houding van Italië als volgt zijn: le. Japan mag niet worden beschouwd als aanvaller. 2e. Geen anti-Japansche resolutie mag worden aangenomen en geen sancties zul len mogen worden genomen tegen Japan. 3e. De houding van Japan zal worden ver dedigd als zijnde een tegenwicht tegen de intriges van de Sovjet-Unie. Britsch protest tegen bombardement van Engelsche huizen. Evenals de Duitsche consul-generaal heeft ook de Britsche consul-generaal bij het Japansche consulaat geprotesteerd tegen het bombardement van Britsche huizen. Chineesche jonken in den grond geboord. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat Japansche vliegtuigen op de Gele Rivier ten Zuiden van Tsinan een zestigtal jonken tot zinken hebben ge bracht, die soldaten en munitie vervoerden. Hij deelde mede, dat de Japansche vliegtui gen „alle jonken zouden bombardeeren, die voor militaire transporten dienst deden". De aard van de lading zou door waar neming vanuit Japansche vliegtuigen wor den vastgesteld. Chineesche guerrilla in het Noorden. Het schijnt bevestigd te worden, dat de Chineesche elementen, die hun tac tiek van guerrilla-voering in Noord- China voortzetten, in den loop der laat ste dagen den Japanneezen verscheidene nederlagen hebben toegebracht, o.m. in het Noorden van de provincie Sjansi en op de twee spoorlijnen PeipingHan kau en TientsinPoekau. Het Chineesche telegraaf-agentschap Cen tral News meldt ten aanzien van dezen strijd, dat de Chineesche troepen, die aan vallen doen in de grensgebieden van de provincie Sjansi op zeventien en achttien October Mingbam en Koejang in de provin cie Hopei hebben heroverd. De troepen zou den hun opmarsch in oostelijke richting voortzetten, naar den spoorweg Peiping Hankau ten Zuiden van Pauting. In de pro vincie Sjansi hebben de Chineezen op 18 October Fantsje heroverd, terwijl denzelf den dag ware, geregelde veldslagen ge leverd werden in den sector van Niangsjoean, op de grens van Hopei en aan de spoorlijn van Taijoean nar Tsjitsjats- joeang. De Japanneezen werden na de aan komst van Chineesche versterkingen terug geslagen. Aan beide kanten waren de ver liezen groot. Voorts wordt aan de Takoengpau ge meld, dat de Japansche verbindingslijnen langs den spoorweg Tientsin—Poekau op verscheidene plaatsen werden doorgesne den. Japansche elementen zouden ge- isoleerd zijn ten Zuiden van Pingjoean in de provincie Sjantoeng. Verder zijn Chinee sche afdeelingen verschenen ten Noorden van Pingjoean, waar zij den spoorweg af sneden. In de provincie Hopei zijn Chinee sche elementen actief in de nabijheid van de steden Nanpi en Toengkwan. Onder alle voorbehoud meldt de Chinee sche pers nog, dat het achtste leger Pauting heroverd zou hebben, terwijl andere Chi neesche elementen hevige aanvallen zouden doen in het Zuiden van Hopei. Felle gevechten bij Sjanghai. De Japansche woordvoerder heeft ver klaard, dat gisteren felle gevechten geleverd zijn langs den weg van Lioehang naar Tatsang. De Japanneezen hebben zich mees ter gemaakt van Kwanghang, ten Noorden van Tatsang, waarbij zij een Chineesch ba taljon vernietigden. Langzaam rukten de Ja panneezen op naar Tatsang en Natsiang. De Japansche luchtmacht bombardeerde ver scheidene spoorwegstations te Sjanghai, Nanking en Hankau en heeft te Kasjan ver scheidene wagons munitie in de lucht doen vliegen. De driehoek, gevormd door Riba de Sella, Colunga en Cangas de Onds, is gisteren geheel door de troepen van generaal Davila bezet. De rechtschen hebben daardoor 70 vierk. kilometer terrein gewonnen. Het aantal krijgs gevangenen bedroeg gistermiddag vijfhonderd. Villa Viciosa wordt met omsingeling bedreigd: de rechtsche troepen staan op acht kilometer van deze stad. In den sector Penarroya hebben de troepen van Franco na eenige hevige ge vechten de Sierras del Medico en del Peru alsmede Los Berules bezet, evenals den heuvel de Los tres Majones, een punt van groot strategisch belang, 's Avonds bereik ten zij de Siërra de Nortia; hun opmarsch duurde toen nog voort. Uit Sagarossa wordt gemeld, dat de linksche troepen evenals de voorgaande dagen ook gisteren weer met nieuwe troe pen aanvallen hebben ondernomen in den sector ten Z.O. van Aragon. Deze werden wederom met betrekkelijk gemak afgesla gen. Van linksche zijde wordt gemeld, dat de rechtsche luchtmacht is voortgegaan met het bombardeeren van dorpen en steden achter het front. Elf rechtsche toestellen, geëscorteerd door jachtvliegtuigen, hebben Gijon bestookt, waarbij zij hun bommen o.m. op de haven van de Musel wierpen. Ook de dorpen Granda Vega, El Berron en Villabona, ten Zuiden van Gijon, werden gebombardeerd. Luchtgevechten hadden plaats tusschen jachtvliegtuigen der link- schen en toestellen der rechtschen. Dinsdagochtend aldus Havas uit Ma drid hebben de rechtschen, die te Cara- banchel omsingeld dreigden te worden, een mijn tot ontploffing gebracht teneinde lucht te krijgen. Onmiddellijk na de ont ploffing gingen de linksche troepen even wel to. een aanval over, die hun eenige terreinwinst opleverde. Enkele tegenaan vallen der rechtschen mislukten. Den geheelen nacht weerklonk in de hoofdstad een hevig kanonvuur. De link- schen beschoten de viiandeHike stellingen aan den weg naar La Coruna eni Cerro del Aquila, terwijl het geschut der rechtschen de Universiteitswiik onder vuur nam. Companys, de president der Katalaan- sche Generaliteit, is te Valencia aange komen, waar hij door minister-president Negrin werd begroet. Maatregelen inzake blokkade door Franco. Volgens een mededeeling van het Noor- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Noorsche legatie te Lissabon van den vertegenwoordiger van Franco een nota ontvangen, waarin wordt meege deeld, dat het des nachts varen in Spaan- sche vaarwaters in het bezit van de regee ring van Valencia verboden is. De zee macht van generaal Franco heeft order gekregen iedeT schip aan te vallen dat deze kusten nadert en geen voorgeschreven lichten vertoont. Aankomst in en vertrek uit havens door het gebied van de regee ring van Valencia is des nachts verboden. Schepen, die overdag de ingestelde blok kade verbreken, zullen worden gewaar schuwd door een kanonschot wanneer zij de territoriale wateren binnen varen en moeten dan. stoppen, achteruitvaren en 90 gr. van hun koers afwijken. Als aan deze waarschuwing geen gevolg wordt gegeven, wordt het schip tot zinken gebracht. Buiten geblokkeerde havens zullen alle „roode" goederen, die in de territoriale wateren worden genomen, geconfikseerd 's-Gravenhage, 20 October. Voor hen, die bjj onze Lands vrouwe wenschten te worden voorgesteld. In verband met het aanstaand winter verblijf van H. M. de Koningin in de resi dentie, maken de grootmeester van het huis van H. M. de Koningin en de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin bekend, dat civiele heeren en heeren offi cieren uit alle deelen des lands (dus ook zjj, die in de provincie Noordholland wo nende, in de termen zouden vallen om in Amsterdam aan H. M. de Koning te wor den voorgesteld) die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitge- noodigd zich daartoe tusschen 1 en 7 No vember a.s. schriftelijk te wenden: le. civiele heeren. tot R. A. baron van Hardenbroek tot Hardenbroek, groot officier van H. M. de Koningin, paleis Noordeinde 's Gravenhage; 2e. heeren officieren, tot den adjudant van dienst van H. M. de Koningin, paleis Noordeinde te 's-Gravenhage. Dames uit alle deelen des land dus ook uit de provincie Noordholland die wenschen te worden voorgesteld aan H. M. de Koningin (ongehuwde dochters zoo mogelijk door de moeders) worden uit- genoodigd zich daartoe tusschen 1 en 7 November a.s. schriftelijk te wenden tot de grootmeesteres van H. M. de Koningin, gravin van Lynden van Sandenburg, ge boren baronesse van Nagell van Ampsen, Amaliastraat 2 te 's Gravenhage. Het is Harer Majesteits bedoeling dege nen, die zich voor deze audiënties aan melden, des namiddags te ontvangen. Bij deze ontvangsten is het dragen van gekleede jas of jaquet voor civiele heeren-, uniform (gekleede tenue) voor heeren officieren- en wandeltoilet voor dames verplichtend. worden en tot goeden prijs worden ver klaard in geval het oorlogscontrabande is. Het sohip zal ook worden geconfiskeerd en de bemanning zal aansprakelijk worden gesteld. Het aantal Spaansche vluchtelingen dat via Cerbère en Puiggerda uit Frankrijk naar het republikeinsche deel van Spanje is teruggeleid, bedraagt 22.800. Meer dan 8000 vluchtelingen zijn teruggeleid naar het nationalistische deel van Spanje. Mededeelingen van Valencia. Het Ministerie van Nationale Defensie deelt mede: In Asturie heeft de vijand zijm druk ver sterkt, o.m. in den sector van de kust, waarbij de regeeringstroepen gedwongen werden terug te trekken. De rechtschen bezetten de stellingen van Picosierra en Canciedo, en sneden den weg vani Villa- viciosa naar El Aobleda af. In den sector van Ariondas bezette de vijand Pesquerin en El Cahpo de San Pedro. De rechtsche luchtmacht bombardeerde Gijon, en maak te eenige slachtoffers, benevens de haven Musel nabij Gijon, waar het Engelsche schip Reina tot zinken werd gebracht. Voorts bombardeerden de rechtschen Caspe waar talrijke slachtoffers vielen. In het zuiden deden de opstandelingen een laten aanval op Nueva Espana in den sector van Val Sequillo. Wij boden ener giek tegenstand. Vijftien beklaagden voor het Hof. Gistermorgen heeft het speciale gerechts hof te Rome een aanvang gemaakt met de behandeling van een nieuw proces, ditmaal tegen vijftien communisten uit de streek van Apulie. De zitting van dit gerechtshof is 12 Oct. begonnen met een proces tegen veertien anti-fascisten uit Milaan, gevolgd door een proces op 14 October tegen twintig commu nisten uit het gebied van Bologna en op 16 October door een proces tegen veertien in woners van Empoli in Toscane. In deze zelfde zitting zal het gerechtshof nog za ken tegen andere politieke beklaagden te behandelen krijgen, o.m. tegen personen, die in Sardinië gearresteerd zijn en tegen anderen, die de politie in de omgeving van Rome in arrest heeft gesteld. Van de vijftien beklaagden, wier zaak thans voorkomt, zullen veertien verschij nen, de vijftiende zit in een zenuwinrich ting opgesloten. Zij worden er van beschul digd gewerkt te hebben aan het opnieuw vormen van door de wet verboden partijen in de streken van Cerignola, Minervino, Murge en Canossa. De aandacht is vooral gericht op een zekeren Didonato, die de vertrouwensman zou zijn geweest van den vroegeren communistischen afgevaardigde Giovanni di Littorio, die op het oogenblik te Parijs zou wonen. Een tweede beklaagde, Romolo di Giovannantonio, zou gearres teerd zijn, toen hij met een valschen pas uit Frankrijk naar Italië terugkeerde.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1