Agenda Oplossing in conflict over stroomlevering Schip gestrand. Bedankt de heer Appel toch als raadslid EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. Het Volksblad meldde hedenmorgen on der bovenstaand opschrift het volgende: In het conflict tusschen de gemeenten in Noord-Holland, die zich verzetten tegen het streven van het P.E.N. dat per 1 Januari 1938 zelf de stroomlevering aan de verbrui kers ter hand zou nemen, schijnt een oplos sing te zijn gevonden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van de vereeniging van stroomdistributiebedrij- ven, waarbij deze gemeenten zijn aangeslo ten, een arbitrale uitspraak te verkrijgen over de uitlegging van het contract, het welk bestond tusschen het P.E.N. en de be trokken gemeenten. Nadat het bestuur van genoemde vereeni ging geconfereerd had met een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is aan die gemeenten waar het P.E.N. het contract per 1 Januari 1938 heeft opge zegd geadviseerd met ingang van dien da tum een toeslag van 50 procent op de be dragen verschuldigd wegens maximale be lasting te voldoen. Geven de gemeenten aan het adres van het bestuur der vereeniging van stroom- distribuanten gehoor dan behouden zij hun bedrijven tot den dag, waarop zij voor 25 jaar hun contract met het P.E.N. zijn aan gegaan. Het betreft hier o.a. de gemeenten Alk maar, Beemster, Bergen, Heer-Hugowaard, Heiloo, Uitgeest, Koedijk en Wervershoof. Hierbij zijn al eenige gemeenten die reeds een gedeelte van de maximale belasting betaalden. Waar men uit het bovenstaande den in druk zou kunnen krijgen, dat tusschen het P.E.N. en diverse gemeenten een defini tieve oplossing inzake de kwestie van over name der bedrijven is verkregen, hebben wij ons om informaties gewend tot den wethouder van de bedrijven den heer Bon- sema. Deze deelde ons mede, dat ten on rechte Alkmaar in het bovenstaande be richt is genoemd. Ten aanzien van de an dere hier genoemde gemeenten kan worden medegedeeld, dat deze destijds contracten hebben aangegaan met de Kennemer Elec- triciteits Maatschappij. Deze werden aange gaan voor den tijd van 25 jaar. Echter had de K.E.M. het voorbehoud gemaakt te kun- opzeggen met 1 Januari 1938 omdat haar concessie dan eindigde. Het P.E.N. heeft na de teekening der con tracten de K.E.M. overgenomen en de con cessie ook na 1 Januari 1938 gekregen. Toch zegde het P.E.N. de contracten per 1 Januari 1938 op. Nu het P.E.N. volledige concessie behoudt was er geen reden voor de gemeenten om genoegen te nemen met een opzegging per 1 Januari 1938 en wilden zij een volledige contractsduur van 25 jaren gehandhaafd zien. Er was dus geschil tusschen die gemeen ten mede vereenigd in de Ver. van Stroomdistributie-bedrijven en het P.E. N. De vereeniging stelde zich op het stand punt, dat over deze kwestie arbitrage kon worden aangevraagd. Men wendde zich in verband daarmede tot het P.E.N., dat zich, na bespreking, bereid verklaarde den con tractsduur op 25 jaar te handhaven, indien de betrokken gemeenten die tot dusver weigerden de 50 verhooging van de maxi male belasting te betalen bereid bleken deze hoewel h.L onverplicht te vol doen voor den nog loopenden contracttijd na 1 Januari 1938. Een besluit dienaangaan de is nog niet door alle betrokken gemeen ten genomen. Zooals gemeld, is Alkmaar hierbij niet betrokken, daar de contractsperiode van 25 jaar hier op 1 Januari 1938 is afgeloopen. De haringlogger „Katwijk 66" is tusschen Egmond en Castricum op het strand gevaren. Tengevolge van den dichten mist liep hedenmorgen by hoog water de Katwy- ker haringlogger 66 ongeveer 3 K.M. ten zuiden van Egmond op het strand. Hoewel het ongeval plaats had in de nabijheid van de plek waar „De Kerk plein strandde, zal de jongste gebeurtenis voor Egmond aan Zee wel geen Kerk plein-attractie worden. De logger kwam bij laag water ongeveer geheel op het droge te liggen. Het gebeurde bracht in Egmond aan Zee, waar een deel van de bevolking steeds belangstelling voor de zee heeft, weer eenige afleiding. Toen men vernam dat de logger geen sloep aan boord had, trok om kwart over elf de schipper van de reddingboot, die niet behoefde uit te varen, er met drie man met een vlet op uit om te trachten van den schipper van de logger opdracht te krijgen, een lijn In zee te brengen, opdat de logger bij hoog water op eigen kracht kon probeeren los te komen. De jongens van de reddingsbrigade wer den eveneens door den drang bezield om te trachten als eersten een dergelijke op dracht te krijgen en daardoor een ex traatje te verdienen. Doordat de mani met den sleutel van het gebouwtje, waarin de vlet van de red dingsbrigade geborgen was, niet direct kon worden opgespoord, kwamen zij op een kwartier achterstand te staan. Deson danks werd de noodige spoed betracht om de vlet in zee te brengen, waarbij zij, evenals de bemanning van de eerste vlet, de krachtige medewerking verkregen van de niets te doen hebbende Egmondsche visscherslui, die plezier begonnen te krij gen in dezen sportieven wedstrijd. Schipper v. d. Plas, die aanvankelijk in zijn te grooten haast met één kameraad in de boot was uitgevaren, de toebereid selen van zijn concurrenten bemerkende, begreep oogeniblikkelijk, dat het hem zeker met één man niet zou gelukken, ook al had hij een kwartier voorsprong, om een vlet met zes man op een afstand van 3 K.M. voor te blijven. Hoewel schipper v. d. Plas reeds door de branding was, keerde hij naar het strand terug om nog twee roeiers in de boot te nemen. Met vier man aan de riemen trok de vlet door de branding in zuidelijke richting en toen eindelijk de vlet van de reddingsbri gade met 7 man in zee was, had de eerste vlet reeds 1 K.M. van de 3 afgelegd. Voor ons bestond geen twijfel, wie de eerepalm der overwinning zou behalen. Wel beschikte de tweede vlet over 2 af lossers aam de riemen en had ze het voor deel, een maan aan den stuurriem te heb ben, zoodat de roeiers zich met al hun kracht op de riemen konden werpen. De voorsprong van de eerste vlet was voor den kleinen afstand te groot en dit te meer, daar de zee buiten de branding zeer kalm was. Interessant waren de gesprekken, die de visscherlieden over den wedstrijd voer den. Eén van hen opperde de mogelijk heid dat de schipper van de logger aan geen van de schippers van de vletten een opdracht zou gevens in welk geval de in spanning door beide bemanningen ver geefs was verricht. Een kameraad gaf hem echter onmiddellijk ten antwoord, dat ook dit niet zoo erg was, aangezien ze toch niets te doen hadden en na de inspanning het prakkie zooveel heerlijker zou smaken. Spoedig waren beide vletten uit het gezicht en trokken de toekijkende Eg- monders, w.o. de gemeenteveldwachter, die zich reeds in reddingsbroek en laarzen had gestoken, om indien dit noodig was met de reddingboot uit te varen, naar hun twaalfuurtje. Schipper v. d. Plas heeft inderdaad de voldoening gesmaakt om voor het scheepje, dat een kotter bleek te zijn en slechts met 2 man was bemand, een anker in zee te brengen, hoewel zijn concurrenten hem vlak op de hielen waren. Op eigen kracht is de kotter ongeveer om twee uur vlot gekomen, tot groote voldoe ning van den schipper, omdat het scheepje niet verzekerd was. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer B. Appel zich als lid van de Moderne Bouwvakarbeidersorganisatie aangesloten en is hij voornemens als raadslid te bedanken. Ter gemeente-secretarie vernamen wij, dat de heer Appel aan dit voornemen nog geen gevolg heeft gegeven. Wanneer dit geschiedt dan is zijn opvolger van de lijst der R. S. A. P. de heer Joh. v. Berkum. In verband met het bovenstaande bericht hadden wij heden een onderhoud met den heer B. Appel. Deze, die hoofdbestuurslid is van de „Fe deratie van Bouwvakarbeiders", bevestigde ons, dat hij zich bij de Moderne Organisatie had aangesloten. Hij had dit besluit genomen, omdat de Fe deratie, tengevolge van de aanneming van het wetsontwerp tot bindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten, besloot om wederom mede contractant te worden van de collectieve arbeidsovereenkomst, die in Februari voor 1938 tusschen de arbeiders en werkgeversorganisaties zal worden geslo ten. Door dit besluit, aldus de heer Appel, heeft het geen zin meer lid van een kleine bouw vakorganisatie te blijven, die voorheen nog een belangrijke positie kon innemen. Ten aanzien van zyn raadslidmaatschap deelde de heer Appel ons mede, dat hij vóór de laatste raadsvergadering het afdeelings- bestuur van de R.S.A.P. zijn voornemen te kennen had gegeven als lid van de party en als lid van den raad te willen bedanken. Dit afdeelingsbestuur bestaat uit de twee opvol gers van den heer Appel op de lijst van de R.S.A.P. Beiden, aldus de heer Appel, be treurden mijn besluit, doch begrepen, dat mijn motieven van doorslaggevenden aard waren. Zij deden een beroep op de zesjarige ka meraadschap en verzochten my den zetel tot het einde van de zittingsperiode te blijven bezetten, omdat zij zich zelf niet in staat ge voelden de politiek van de R.SA..P. in het openbaar, met eenige kans op succes te ver dedigen. Ik gaf daaraan gevolg omdat ik daardoor meende nog iets te kunnen doen voor de menschen waarvoor ik jaren op de bres heb gestaan. Zeer begrijpelijk oordeelde de heer Appel de veranderde houding van de af- deeling Alkmaar van de R. S. A. P. De afdeeling toch kwam 5 October, onder leiding van het partijbestuur, ir. spoedver gadering bijeen en de partijleiding maakte de afdeeling duidelijk, dat de partyeer met zich bracht, dat alsnog de zetel van Appel moest worden opgevorderd. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer 't Was in de Mei (rom.); hoofdrollen Jeanette Mac- Donald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftyd. Roxy-theater, 7.45 uur hoofdnummer Gang show (padvindersfilm); vooraf Het laatste schot (sens.); hoofdrol Jack Holt. Toegang voor eiken leeftyd. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De ondergang van de „William Brown" (avonturen), hoofdrol len Gary Cooper, George Raft, Frances Dee. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Als het circus komt (circusfilm); hoofdrol len Wallace Beery en Jackie Cooper. Toe gang boven 18 jaar. Donderdag 21 October. 8 uur, Harmonie, filmavond Volks universiteit „Het lied van de aarde". Vrijdag 22 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Vondelherdenking, opvoering „Joseph in Dothan", treurspel in 5 bedrijven. Ondanks die motie, meende ik myn be lofte aan mijn beide opvolgers niet te moe ten verbreken. Ik meende mijn verklaring in den raad te moeten inkleeden zooals ik deed en ik heb er op gewezen, dat ik de afdeeling en de partij genooten geen trap achterna wilde geven, die in het openbaar beter achterwege kon blyven. Bewust heb ik dus de openbare meening getrotseerd, wetende dat het mij kwalijk zou worden genomen een plaats te blyven bezetten die mij niet meer toe kwam. Ik heb er geen oogenblik aan gedacht, zoo vervolgde de heer Appel, tegen de openbare meening in te blyven zitten. Ik heb gezegd, dat ik voorloopig aan zou blyven. De laatste gebeurtenissen brengen mede, dat ik myn zetel ter beschikking van de R. S. A. P. zal stellen. Het tijdstip waarop, wensch ik echter zelf te bepalen. Ik laat my niet wegjagen. Zeer vermoedelijk zal ik de behandeling van de volgende begrooting nog meemaken. In de eerstvolgende raadsvergadering zal ik een nadere aanvulling geven op myn verklaring van 4 October. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN VRACHTAUTO BIJ ONBEWAAKTEN OVERWEG. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is op den onbewaakten overweg in den Madeweg te Heemskerk een vrachtauto van den heer Rumping uit Beverwijk geladen met puin, bestuurd door den vrachtrijder Schipper uit Beverwijk, gegrepen door den electri- schen trein, die te 8.54 uur uit Beverwijk naar Uitgeest was vertrokken. De machinist kon den trein spoedig tot stilstand brengen, doch de vrachtauto was toen reeds geheel vernield. De schipper had verwondingen aan hoofd en armen op- geloopen, en hoewel opnemng in een zie kenhuis noodzakelijk was, bleek zijn toe stand niet zorgwekkend te zijn. Met den trein is hij naar Beverwijk ver voerd en in het Roode Kruis ziekenhuis aldaar opgenomen. HET VLIEGVELD TE BERGEN. Door 's Iands belang gevorderd. Bij het bestuur van de V. V. V. te Bergen is van den minister van defensie het volgende schrijven ingekomen: Naar aanleiding van Uw verzoek schrift d.d. 22 September 1937, heb ik de eer U mede te deelen, dat in ver band met lands belang van den voorgenomen aanleg van een militair luchtvaartterrein in de gemeente Ber gen, niet kan worden afgezien. Uit den aard ben ik gaarne bereid nader te overwegen in hoeverre daar bij met Uw belangen en die van Ber gen als rustige badplaats rekening kan worden gehouden. Nader vernemen wij, dat aan den aanleg van het vliegveld uitvoerige werkzaam heden zijn verbonden. Om het veld zal o.a. een gracht gegraven worden om het onafhankelijk van den polder te kunnen bemalen, terwijl de grondophoogingen en de tot standbrengng van de gebouwen een belangrijke werkverruiming zullen brengen. Bergen krijgt dan niet alleen de nadee- len maar ook de voordeelen, wanneer het gemeentebestuur in deze de noodzakelijke activiteit ontwikkelt. DEURWAARDERSVACATURE. In de vacature van deurwaarder by de rechtbank te Amsterdam heeft de recht bank de volgende aanbevelng opgemaakt: 1 H. W. Blomkwist te Amsterdam, werk zaam bij deurwaarder A. G. Groothand; 2 J. Ph. Mulder te Haarlem, werkzaam bij deurwaarder H. A. Schmitt en 3 J. Velt- kamp te Amsterdam, werkzaam bij deur waarder Joh. M. van Twuijver. De no's 2 en 3 zijn oud-stadgenooten. MOND- EN KLAUWZEER. Ook in de gemeente Callantsoog heerscht mond- en klauwzeer. Hoewel slechts een paar gevallen geconstateerd zijn, is te vreezen, dat de ziekte zich gestadig zal uit breiden. Het mond- en klauwzeer heeft zich te Heerhugowaard de laatste dagen snel uit gebreid. Het aantal aangegeven gevallen bedraagt 118. POSTZEGELS VOOR LIEFDEWERK. Mevr. S. NieropSchot, Piersonstraat 28, verzoekt ons mede te deelen, dat zij gaarne gebruikte postzegels voor een lief dadig doel zal ontvangen. GESLAAGD. Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde heden voor het candi- daats-examen rechtsgeleerdheid onze stad genoot de heer Th. Mulder. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het Fonds tot Steun voor Volksonderwijs heeft f 227.24 opgebracht. DE ALNETYBO. In de bovenzaal van het A. B. B.-gebouw aan den Koningsweg alhier is gisteravond de „Alnetybo", een tentoonstelling van werken van den Typografenbond, geopend. De heer W. Sterk, voorzitter der afd. Haarlem, en lid van den Bondsraad, heeft in zyn openingswoord het werken en het doel van den Typografenbond uiteengezet, hoe naast de verbetering der arbeidsvoor waarden de bond de jonge typografen op leidt ter verhooging van de algemeene ontwikkeling en van de vakbekwaamheid. Wat is er op deze tentoonstelling te zien? Natuurlijk het bekende drukwerk van vroeger en nu! Waarbij de enorme vooruit gang ook voor den leek duidelijk te zien is. De arbeid van den zetter is heusch niet alleen het achter elkaar plaatsen van letters en het onder elkaar rijen van regels. Met zorg dient voor eiken regel de juiste letter grootte te worden gekozen. Van veel belang is ook het groepeeren van den tekst en het verdeelen van het wit op de juiste wijze. De drukwerkverbruiker kan den zetter in zijn moeilijke taak bijstaan, door den tekst dus danig om te zetten of aan te vullen, dat daardoor 'n mooiere vorm wordt verkregen. Naast den boekdruk bestaan er nog twee druktechnieken, namelijk vlakdruk en diep druk. Deze hebben zich een eigen terrein veroverd. De offsetdruk steunt op het vlak drukprincipe. De mogelijkheden ervan zijn vele. Zij leent zich bijzonder voor het ver vaardigen van veelkleurig werk alsook het drukken van illustraties met fijn raster op ruw papier. Al het offsetwerk op deze ten toonstelling werd vervaardigd in de Steen drukkerij van De Jong Co. te Hilversum. De rotatie-diepdrukpers (rotogravure) heeft veel werk aan de boekdrukkerij ont nomen, doch daarnaast veel nieuw werk geschapen. Tal van geïllustreerde tijdschrif ten worden in Nederland op de rotatie persen in de diepdrukinrichtingen gedrukt, 'n Voordeel van den diepdruk is, dat illustra ties, op een minder goede kwaliteit papier gedrukt, toch een behoorlijk beeld ver- toonen. Ook voor het betere plaatwerk is de diepdruk bij uitstek geschikt. Het werk, erin uitgevoerd, draagt een speciaal cachet, voornamelijk door de matte, fluweelachtige tint van den druk. Al het geëxposeerde diep- drukwerk werd vervaardigd by de be kende Nederlandsche Rotogravure Maat schappij te Leiden. Hoe aardig is het niet, een letterontwerp te verluchten met een aardige prent of sierletter, die zonder veel moeite met den tekst kan worden meegedrukt. Een bij uit stek geschikt en reeds jarenlang toegepast middel daarvoor is de houtsnede. Nu valt hout door zijn hardheid moeilijker te ver werken dan linoleum. Daarom wordt in den laatsen ty'd steeds meer gebruik gemaakt van linoleumsneden. Kunstig werk, ook in meer kleuren, valt met behulp van linoleum te vervaardigen. De geëxposeerde inzen dingen van W. Bookelmann, A. H. v. d. Horst, N. Platvoet, W. Stroo en J. P. Zonder- van toonen dit duidelijk. Machinezetterij. Ongeveer een halve eeuw geleden werd de eerste bruibare zetmachine uitgevonden en nadien talrijke malen verbeterd. Indien wij nu Mergenthaler's schepping, de eerste Linotype, vergelijken met de kort geleden in ons land ingevoerde automatisch zet tende Teletype-zetmachine, die vanuit ver afgelegen plaatsen kan worden bediend, raken wij vervuld van diep respect. Even bekend als de Linotype zijn de Intertype, de Monotype en de Typograph. De foto's, matrijzen en de producten van deze machines zyn op de Alnetybo '37 aanwezig. Tenslotte het bindwerk! Het prachtige bindershandwerk is hoe langer hoe meer door de machine over genomen. Het werk is daardoor echter niet vereenvoudigd. De all-round-vakman moet thans vele machines kunnen bedienen. Een bindwijze, waarbij de spiraaldraad den boventoon voert, is sedert eenige jaren in Nederland geïmporteerd. Zoo ontmoet men "l..de PractÜk herhaaldelijk de „Spirax"-, „Wireo - en „H.V.R. Ringplastiek"-bind- wyzen. Het terrein van de boekbinderij is te groot om alles op de beschikbare ruimte te exposeeren. Daarom volstaat de Alnetybo 37 met het geven van weinig, doch met veel zorg gekozen werk. De tentoonstelling is ook vandaag nog geopend en vanavond om 10 uur wordt ze gesloten. Men neme eens een kijkje! DE GRATIS CURSUSSEN VOOR VROUWEN VAN WERKLOOZEN AAN DE HUISHOUDSCHOOL. Men schrijft ons: Binnenkort hopen we opnieuw deze cur sussen, die reeds 3 winters met succes zijn gegeven, te hervatten. Het ligt in de bedoeling voorloopig een cursus te organiseeren van 6 lessen (op Woensdagavond van 7-9 uur, te beginnen 10 November), waarvoor de deelneemsters zelf nieuw goed of gedragen kleeding mee brengen om daarvan iets te maken, hetzij onder- of bovengoed. Alle vrouwen van werkloozen worden in de gelegenheid gesteld hieraan deel te nemen en kunnen zich hiervoor opgeven door middel van biljetjes, die aan de man nen in de stempellokalen, door vriendelijke bemiddeling van den gemeentelijken dienst zullen worden uitgereikt. Er hebben zich weer veel dames beschik baar gesteld om haar hulp te verleenen bij het knippen en naaien van alles wat wordt meegebracht en als de stemming weer even prettig is als de vorige jaren en de animo om te werken even groot, dan kunnen het weer gezellige en leerzame avonden wor den. Laten de vrouwen vooral niet vergeten dat het Kleeding en Dekking comité lede ren Donderdagavond zitting houdt en dat men daar dikwijls goede gedragen kleeding kan krijgen, die op den cursus vermaakt kan worden. SPELDJESDAG ZUIGELINGENBESCHERMING. Niet zuchten: „Alweer een speldjes-dag", en verderop in de krant naar interes santer nieuws zoeken, maar even door lezen, opdat ge tenminste weet, waarvóór ge Zaterdag, zoodra ge U op straat waagt, aangeklampt zult worden, zoolang het witte vlaggetje nog niet op Uw jas of mantel prijkt. Als ge een moeder zyt, zal het voor ons niet moeilijk zyn, U Uw gave te doen offeren: Ge kent de zorg, misschien de angstige zorg, voor Uw kleine in de eerste maanden; ge kent de moeilijkheden bij het zoeken naar de juiste voeding; het verdriet, als Uw kind niet groeide, de vreugde, als het geregeld aankwam. Ge begrijpt het onberekenbare nut van ons Consultatiebureau voor Zuigelingen, waar moeders van alle gezindten, koste loos, haar baby's kunnen laten wegen en onderzoeken en regelmatig controleeren; waar een ervaren kinderarts haar advies geeft omtrent de voeding en, bij gevaar voor ziekte, de moeder waarschuwt, dat zij medische hulp moet inroepen. Als gij weet, dat in 1936 ruim 4500 bezoeken aan ons C. B. zijn gebracht en dat de zuster 3200 huisbezoeken heeft afgelegd, om te contro leeren en raad te geven, en als U dan daarbij weet, dat rijk, provincie en ge meente de subsidies hebben moeten verla gen, dan zullen wij bij U niet behoeven te pleiten voor een bijdrage tot instandhou ding van onze vereeniging. En de vaders gaat deze zaak al even zeer ter harte. Maar gij, andere, gij, die niets met zuigelingen uitstaande hebt, gij jongeren b.v., van wie wij met redelijkheid niet kunnen verwach ten, dat ge U speciaal voor onze vereeni ging buitengewoon zult interesseeren, gy, die weinig zin hebt, op Uw kantoor, op Uw werk, in Uw school te verschijnen met ons vlaggetje, daar ontvangen te worden met de goed aardige grap: „Doe jij ook aan Zuigelingenbescherming?", gij vormt een zóó groot contingent van de menschen op straat, dat wij Uw bijdrage niet kunnen missen. En, al stelt ge dan géén belang in onze vereeniging, en zélfs misschien niet in het vraagstuk van de algemeene volks gezondheid, waarmee ons werk ten nauwste samenhangt, ge moet toch ons speldje Za terdag koopen. Want: zoo gij Uw leven lief hebt, en dat hebt gy allen, ook gij, die U bij tijden verbeeldt van niet, bedenk dan, dat gij deze zonnige herfstdagen Uw jeugd genieten moogt, doordat Uw moeder in staat is geweest, U in Uw tijd die verzor ging te geven, die wij nu trachten te geven aan alle baby's. Koopt dus Zaterdag allen ons speldje; hoe vroeger op den dag gij het doet, hoe eerder gij Uw rust hebt veroverd en de overtuiging, dat ge voor vandaag Uw plicht voor het algemeen belang hebt vervuld. Mét het vlaggetje steekt ge daarenboven de dank op van allen, die van het C. B. voor Zuigelingen gebruik maken en van het bestuur der Ver. voor Zuigelingenbe scherming: D. H. Hemelrijk-De Jong voorzitster; mevr. Dun-Quispel secretaresse; mej. S. Bartstra penningmeesteres; Dr. Broere; Mevr. v. d. Feen de Lille-Voet van Vor- miseele; Dr. van Hilten; Mevr. Van Kin- schot-Dorhout Mees. Wij komen nog eenige collectrices te kort. Wie geeft zich (boven 16 jaar) op bij mevr. v. d. Feen de Lille, Nassaulaan 9, liefst Donderdag vóór 12 uur. KERK EN VREDE. Rede van ds. Ruitenberg. De afdeeling Alkmaar van de vereeniging „Kerk en Vrede" hield Maandagavond een openbare samenkomst in de Rem. Geref. kerk, waar als spreker optrad ds. L. H. Rui tenberg uit Surhuisterveen met het onder- werp: „Japan houdt ons geweten wakker". De bijeenkomst werd geopend door ds. F. Kuiper met het voorlezen van Luc. 12 54 Luc. 135, hierbij aansluitend drukte spr. de aanwezigen op het hart de teekenen der tijden te verstaan. „Indien gij U niet be keert, zoo zult gij allen insgelijks vergaan", zegt het Evangelie. Dezelfde waarschuwing komt tot ons uit het Verre Oosten. Dit is echter niet de diepste beteekenis van wat de gebeurtenissen ginds ons te zeggen heb ben, maar dit: „Indien gij U niet bekeert, zult ge aanstonds zelf medeschuldig wor den". Het gaat er in dezen tijd bovenal om, dat we ons geweten zuiver en scherp hou den, dat we den oproep tot ons als christe lijke gemeente, verstaan om getuige der waarheid te zyn. Hierna nam ds. Ruitenberg het woord. Spreker begon met een korte beschouwing over de regeeringsvoorsteüen inzake de versterking van de weermacht. Het is een lange, bloedige weg geweest, die heeft ge leid tot deze betrekkelijk algeheele aan- vaaiding door het Ned. volk van deze voor stellen, de omstandigheden werkten mee. Abessinië, Spanje, Japan. Dit zyn alle fei ten, die ons verontrusten, laten we echter oppassen de zaken niet te vertroebelen, hen zuiver te blyven zien. Dit kunnen we le. door goed waar te nemen zonder voor ingenomenheid en 2e. door onze éigen gron den goed te kennen. Belemmerd worden we merin door de verslappende werking van de herhaling Abessinië, Spanje, Japan... door de afstand en tenslotte door het ver schil m geestesgesteldheid. Daarom is het bovenal van belang, dat we de voorgeschie denis van dit bloedige gebeuren trachten te egrypen. Dan is daar allereerst China et onmetelijke rijk (100 maal Nederland) met zn 400 miilioen inwoners. China met zyn zeer oude geschiedenis, deze dateert n.l vanaf pl.m. 2500 jaar vóór Christus met ZW afgeslotenheid tegenover de buiten wereld de beroemde Chineesche muur. Binnen deze muur ligt het hemelsche riJk waarover de keizer als alle iheersche"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2