£aatste Aecichtm S&ucqedii&e Stand AMSTERDAMSCHE BEURS De moord in de Groote Bickerstraat. De „Van Galen" blijft te Shanghai. li-1/. EERSTE BLAD 3 regeert, daarbuiten is het barbarendom. De Chinees is de rasechte conservatief, hij conserveert wat uit het verleden tot hem komt. Zijn godsdienst is de dienst aan zijn* voorvaderen het is deze voor- vaderenvereering, die zijn houding bepaalt tegenover de buitenwereld n.L van afwij zing van invloeden van buitenaf; vandaar dat het contact met het westen eerst zeer laat tot stand kwam en onder groote tegenwerking van de zijde van het Chi- neesche volk maar het westen hield vol: hier was geld te verdienen (de opium oorlog). De tegenmacht, die het volk hier tegen in het leven riep was het nationalis me dat de in wezen Westersche regee- ringsvorm overnam de keizer werd weggevaagd en daarmee verdween het samenbindende element uit de samenle ving, het rijk viel intern in 3 invloeds sferen, het Noorden, dat sterk naar Japan is gericht, het Midden, dat naar Rusland is georiënteerd en het Zuiden met z'n> uit gesproken nationalistische, anti-commu nistische tendenzen. Het Chineesche rijk Wordt sindsdien verscheurd door inwen dige twisten, omdat het geen vorm kan vinden om tot eenheid te komen. En tegenover dit enorme Chineesche rijk ligt het eilandenrijk Japan, waar de verhoudingen in wezen gelijk zijn, maar het verschil ligt hierin, dat de Japannee- zen als eilandbewoners altijd meer open hebben gestaan voor vreemde invloeden. Wat zij speciaal van het westen hebben overgenomen is de Westersche verove ringszucht en daar zij in hun drang tot expansie vanwege hun enorm groeien de bevolking altijd weer stuitten op het Wasten dat geen Japansche doordringing wenschte leeft er een sterke haat tegen dat Westen. Zoo ligt het daar tegenover China, dat onder Westersche invloed dreigt te gera ken, al blijft het voorloopig beperkt tot de kuststrook. Maar, zoo vraagt spr. zich af: Wat zou Engeland doen als langs de ge- heele kust van West-Europa in de groote steden Chineesche -handelshuizen werden opgericht! Zoo moet Japan zich vóelen tegenover China en daarom alles er op gezet, dat dit niet gebeurt; daarom gaat Japan naar China om het broedervolk te beschermen tegen de invloeden uit het Westen, tegen de generaals, die het willen verkwanselen. Zoo zijn de verhoudingen. Welke zijn nu onze eigen gronden? Hoe beoordeelen wij dit alles? Als we over oordeelen spreken, laten we dan bedenken dat ons allerminst een oordeel past, want wij staan mede schul dig. Niet Christus brachten wij aan het Oosten, maar onze kanonnen. Wat moeten wij dan doen? doen, in de gewone betee- kenis van het woord, kunnen wij niets dat is een foutieve instelling. Maar wel in den zin van het willen begrijpen van wat achter dit alles ligt, overgebracht op onze eigen Ned. verhoudingen; wat zou het niet een geweldig ding zijn, wanneer we onze menschen onschendbaar konden maken voor het enorme gevaar van de leuzen de ideologieën. En tenslotte hebben we boven alles meer Christen te zijn en dat beteekent, te beseffen, dat de Christen, die den oorlog aanvaardt, persoonlijk een zonde begaat. Meer Christen te zijn, dat beteekent ook, meer leven in de richting van het koninkrijk Gods, dan zijn we ver antwoord, ook al geven we geen antwoord. En al helpt dit niet, naar de wereld ge sproken, dan zal toch van ons mogen gel den: zalig zijn de zachtmoedigen, want zij zullen het aardrijk beërven. De waarnemend voorzitter, de heer Andrée, sloot met een kort woord deze samenkomst, waarin de spreker een aan dachtig gehoor gevonden had. ZWAMMEN-EXCURSIE NAAR BERGEN. De heer A. H. Bijleveld schrijft ons: Van Alkmaar uit behoeft men niet steeds ver weg te gaan, om veel moois en merk waardigs in de natuur te vinden. Dat bleek weer op de laatste paddestoelen-excursie van de afdeelingen Alkmaar en Zaandam van de Natuurhistorische Vereeniging naar de Bergerbosschen tusschen 't Oude Hof en 't bosch aan 't begin van den straatweg naar Schoorl. Een rijkdom van soorten, maar van de meeste soorten weinig exemplaren. Natuurlijk heel wat Plaatzwammen, zoo als de mooie rose Mycena pura en de op doode takjes staande bruine Helm-Mycena s, een paar Marasmius-soorten (o.a. 't kleine Soepzwammetje), verschillende heel mooie Trechterzwammen (o.a. de welriekende Groene Anijszwam, de Slanke Trechter- zwam en de Fopzwam); enkele Collybia's (als de Gevlekte en de Boter-Collybia); heel wat Melkzwammen, o.a. de Roodbruine, de Grijsgroene, de Kaneelbruine en de Zwavel- melkzwam. 't Spreekt van zelf, dat in deze bosschen de Russula's niet ontbraken: de Gele R, de Roode Braak-R, de gewone Roode R, de Geelplaat R, de Grofplaat R en de slanke Brosse R. Van de Ridderzwammen waren vertegen woordigd de Paarsche, de Zwart-Witte, de Grijze en de Zwavel- of Narcis-Ridder, en ook nog een enkele Witte Duif, welke haar naam alle eer aandeed. Maar wat een menigte boomenmoorde- naarS kon men aan 't werk zien! Massa's enorme bundels van de geringde, licht bruine Honingzwam troonden op allerlei stronken en stammen, zelfs wel in groepjes op manshoogte. En op beuken glinsterden weer heel wat van die lieve, witte Porcelein- zwammetjes, die o, zoo verraderlijk en ge vaarlijk zijn! Laten zij, die graag zwammen eten, met een het bosch een plezier doen, en die Honingzwammen in menigte verorberen, die maar doorgaan met groeien en vernielen; zij waren er in alle grootten, van de jongste, nog hel geel gekleurde, tot de oudere, meer in 't bruin overgaande. Op andere stronken groeiden de minder schuldige Geelroode en Geelbruine Bundelzwammen of Zwavel- kopjes (met bruine sporen), maar niet zoo mooi als de geelbruine Geschubde Pholiota. Van de mooie bruinroode Pholiota specta- bilis werd maar één exemplaar gevonden, evenals van Cortinarius mucosus en van de bekende Krulzoom (Paxillus). Dit alles trof men aan in grillige afwis seling, en dit zou misschien op zichzelf toch wat eenvormig worden, als er niet een bonte verscheidenheid was gevonden van allerlei andere vormen, waarvan het ver rassendste dikwijls groeide op takken of boomstompen. Op wat totaal vermolmd hout groeide de prachtige oranje Koraal- zwam Calocera viscosa;. van de echte Clavaria's vertoonden zich de geelbruine Rechte Clavaria (Cl. stricta) en op lange takken de soms wel 10 5 15 c.M. lange, dunne, lichtbruine Clavaria juncea. Een gejuich ging op, toen een der deelnemers kwam aansjouwen met een forsche doode eikentak, waarop prachtige paarsgrijze Judasooren prijkten (een soort Tril- zwam; Hirneola Auricula Judae), en een oogenblik later verscheen een brok oud hout vol met kleine witte Peziza's (P. fruc- tigena), en ook nog een dikke tak met de prachtige Oranjeroode Aderzwam (Phlebia aurantiaca). Groot en klein wisselden aldus gezellig met elkander af, getuige b.v. de mooie Groote Parasolzwam en de even mooie Kleine (Lepiota procera en L. clypeolaria); op takjes vond men de eerste beginstadia van Slijmzwammen, op andere de reeds uit gevloeide vormen (gele en oranjeroode). Andere groote takken zaten vol met grijze, witte of rose Korstzwammen (Stereum). Tusschen het mos verhief zich een enkele frissche, tevens forsche Groote Stinkzwam; op een andere plek lagen even onder de bladeren de „duivelseitjes" (beginstadia) van de Kleine Stinkzwam, schuin tegenover de plek, waar dicht langs den weg een fraaie heksenkring van geweldige Nevel- zwammen lag. Onderwijl had men aldus ook al vrij wat andere dan Plaatzwammen gevonden. En er kwamen nog heel mooie: een paar prachtige Aardsterren (één Viltige of Gewimperde, één Gekraagde: Geaster triplex en G. sacca- tus). Hiertegenover staat, dat de verschil lende Stuifzwammen (o.a. Lycoperdom gemmatum, Bovista plumbea e.a.) weinig de aandacht trokken. Daartegen hadden som mige Buisjeszwammen, als Boletus badius (Kastanjeboleet), B. variegatus (Geschubde B), B. Scaber (Ruwe B) en B. luteus (Bruine Ring-B.) de volle belangstelling; B. variegatus en luteus zijn groote vrienden van de naaldboomen, beide zijn eetbaar. Mooie vormen van Polyporus trof men aan, vooral P. versicolor (takken vol!) en de oranje-met-gele P. sulphureum; ook de minder fraaie P. amorphus, de uiterst schadelijke P. annosus (Dennenmoorder) en de Berken-P. (deze van de vroegste vorm af tot den volwassen toestand) waren present. En niet te vergeten de mooie roode Biefstukzwam met haar roode sap en geel witte poriën. Stekelzwammen zijn er in Noordholland weinig, maar op oude dennenkegels groeide toch 't aardige Oorlepelzwammetje (Hyd- num auriscalpium). Ja zelfs de Nestzwam- men waren de excursie goed gezind, want èn de Kleine Vogelnestzwam èn de Ge streepte Bekernestzwam (op vermolmd hout en doode takjes) vertoonden hun, als eitjes er uitziende peridiolen (die de sporen be vatten). Peziza's hebben wij reeds genoemd, maar nog andere Ascuszwammen werden ge vonden: de Zwarte en Witte Helvella (H. lacunosa en H. crispa); nog een paar Peziza's, n.1. P. Badia, de Groote Bruine Bekerzwam (de laatsten vertoonden, als men er in blies, het z.g. rooken, d.i. het uitslingeren van de sporen), en 't kleine, bruine Komzwammetje (P. hemisphaerica). Op takken en een af gezaagde boomstomp zaten gansche kolo nies van de mooie paarse Knoopzwam (Coryne Sarcoides) en op andere vond men mooi uitgegroeide zwart-en-witte Hertsge- weitjes (Xylaria hypoxylon). Om de schoonheid van 't geheel te vol tooien, kon men zich te goed doen aan den aanblik van de prachtige Kopergroen- zwam (met bruine sporen) en een enkele Roode Vliegenzwam, maar deze beide waren weer Plaatjeszwammen. De vondsten werden ten slotte nog gecompleteerd doof een in drieën vertakte, roodoranje Rupsen- dooder (Cordyceps militaris) tusschen groen mos, waarvan het uitgemergelde slachtoffer in de zwarte aarde lag. 't Was een excursie vol studie, vol genot en vol studiemateriaal, dat wél geschikt was om de kennis te vermeerderen van wat er leeft en groeit in ons vruchtbare lanjlje. Maar er was weinig meer, dat bloeide. alleen hier en daar de kleurige vruchten van heesters en struiken (meidoorn, as perge, Geldersche roos e.a.); en op den grond tusschen veel vergaan en dor blad en zeer schraal gras, onder berk en beuk en eik: de dofzwarte vruchtstengels van 't geheimzinnige Stof zaad (Monotropa hy- popitis). Te Bergen kon men 't op de excursie ge ziene en genotene toetsen aan een zeer aardige zwammententoonstelling in 't Doctor Dekkershuis. (Ongecorrigeerd.) Tegen de daders 15 jaar geëischt. In den ochtend van den 5den Decem ber van het vorige jaar deed men in een woning in de Groote Bickerstraat ie Amsterdam een vreeselijke ontdekking. De alleenwonende zestigjarige mej. Tee- seling werd vermoord gevonden. De vrouw lag op het bed, om en op haar lagen kussens, de schedel van het slacht offer was ingeslagen. Zij bleek reeds ge- ruimen tyd dood te zijn. De buren had den haar reeds eenige dagen gemist, en tenslotte besloten zij de politie te waar schuwen. Deze forceerde de deur en reeds by het eerste onderzoek kwam men tot de ontdek king, dat hier een gruwelijk misdrijf moest zijn gepleegd. De gevonden vingerafdrukken gaven een kostbare aanwijzing. Enkele da gen later arresteerde de politie twee nog jonge mannen, den 23-jarigen metselaar G. T. N. en den 29-jarigen koopman A. C. R. Gedurende het geheele vooronderzoek ble ven zij hardnekkig ontkennen, hoewel het netwerk van bewijzen steeds nauwer om hen werd aangehaald. Eind September ech ter veranderden zij van houding en zij leg den voor den rechter-commissaris een vol ledige bekentenis af. Zij hadden de vrouw een slag op het hoofd gegeven, haar op het bed geworpen, en kussens en andere voor werpen op haar hoofd en borst gestapeld, zoodat zy aan verstikking overleed. Daarna hebben de beide misdadigers de woning doorzocht en het geld en de sieraden die de vrouw bezat, gestolen. Hedenmorgen stond het tweetal terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank. De verdediger mr.# Eskens begon met een aanval op de dagvaarding, die volgens hem nietig was, daar by de sluiting van het vooronderzoek niet op de juiste wijze door den rijksveldwachter was beteekend en de formaliteiten dus niet in acht zijn genomen. Beide verdachten luisterden met belang stelling naar het juridische steekspel tus schen officier en verdediging, zij waren blijkbaar weinig onder den indruk van hun zware misdaad. Nadat ook de officier nogmaals zijn stand punt had uiteengezet ging de rechtbank in raadkamer. Een geringe fout in de dagvaarding. Uitvoerig werd het opgeworpen verweer door de vele advocaten, die deze strafzaak bij woonden, besproken. En niet ten onrechte, want het resultaat van nietig verklaring der dagvaarding zou zijn, dat beide verdachten, die bekend hebben een doodslag te hebben gepleegd in vrijheid zouden moeten worden gesteld, doordat een veldwachter by de be- teekening van een afschrift een geringe vormfout heeft gemaakt, waarvan de offi cier onkundig was en waarvan hij uit den aard der zaak geen kennis kreeg. Exceptie verworpen. Nadat de rechtbank een half uur in raadkamer is geweest, heropende de president de zitting en deelt als beslis sing mede, dat de rechtbank de exceptie van nietigheid door de verdediging op geworpen, vernietigt, doch dat zij hier mede niet de wijze van beteekenen sanctionneert. Het 'Onderzoek wordt dan voortgezet. Als eerste deskundige komt dr. J. P. Hulst die de sectie heeft verricht. Hij verklaart, dat de vrouw twee slagen met een stomp voorwerp op het hoofd heeft gekregen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de aanvallers haar met de vuist hebben ge slagen. Daarna is zij bewusteloos geworden en zijn er kussens op het gezicht gestapeld, waardoor verstikking intrad. De verdachten doen dan onbewogen hun afschuwelijk verhaal. De jongste verdachte had de vrouw vast gehouden, de oudste had haar een vuistslag op het hoofd gegeven. Zij waren samen de woning binnengekomen met een brief, die ze de vrouw ter lezing gaven, ze moesten op antwoord wachten. „We zeiden", aldus een der verdachten, „Hier is een brief van je zuster." Ze ging naar de kamer en wij wachtten in den gang. Toen ze terugkwam zei ze: 't is niet waar, dat briefje is niet van mijn zuster. Verdach te N. had haar toen vastgegrepen en R. had geslagen. De vrouw was bewusteloos gevon den en na haar op het bed te hebben gewor pen hadden ze samen kussens op het hoofd gestapeld en aangedrukt. „We waren bang, dat ze zou gaan schreeuwen, maar we hadden geen oogenblik de bedoeling het oude mensch dood te maken". Uit het reclasseeringsrapport blijkt, dat verdachte N. een zeer behoorlijke jeugd heeft gehad. Pas kort voor het misdrijf werd hy werkloos, hij kwam toen in aanraking met R. Het rapport noemt het onbegrijpelijk, dat hij een dergelijk ernstig misdrijf kon plegen. Uit het onderzoek van den psychia ter dr. Bakker blijkt, dat verdachte N. vol komen toerekeningsvatbaar is. Requisitoir. Het woord is dan aan den officier mr. H. Wassqnbergh. Spr. schetst eerst de ontdek king van het misdrijf. De kamer met het lijk Jeverde een vreeselijken aanblik op. De yrquw bleek reeds geruimen tijd dood. Zij was door verstikking gestorven. Tot het misdrijf komende beschreef de of ficier de sluwe wijze, waarop het misdrijf is gepleegd en de jonge mannen de woning zijn binnengekomen. Nadat de vrouw bewusteloos was hebben zij kussens op haar hoofd gestapeld. Zij had den moeten begrijpen, dat de dood van de vrouw het gevolg van hun handeling zou zijn. Spr. achtte echter de moord, het pri mair ten laste gelegde, niet bewezen. Wel echter het ten laste gelegde art. 288: dood slag gevolgd door een strafbaar feit met het oogmerk om de uitvoering van dat feit straf feloos te kunnen begaan. Het maximum, bij dit artikel bedreigd, is levenslange gevange nisstraf. Dit door deze mannen gepleegde misdrijf is buitengewoon ernstig en zeer laf. Spr. wil tegen beide mannen dezelfde straf eischen, er dient immers rekening mede te worden gehouden, dat R. niet bijster gunstig bekend staat, eenigszins verminderd toere keningsvatbaar is. Van verdachte N. heb ik aldus de officier een zeer ongunstigen indruk gekregen. Tot voor kort ontkende hij op de meest theatrale wijze schuldig te zijn op het heiligste wat wij kennen bezwoer hij zijn onschuld. R. heeft pas bekend, nadat N. had verteld hoe de vork in den steel zat, omdat hy zijn kameraad niet wilde verraden. Spr. requireerde tegen beide verdachte wegens het dooden van een weerlooze oude vrouw, vijftien jaar gevangenisstraf. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER Het departement der Marine te Batavia ontving bericht, dat de regeering heeft beslist, dat de „Van Galen" te Shanghai blijft, en der halve voorloopig niet door een ander schip zal worden vervangen. De voorraden, voor de „Van Galen" benoodigd, zullen per particuliere gelegenheid naar Shanghai worden opgezonden. De „Flores", welke zooals vroe ger is gemeld voor een eventueel vertrek werd gereed gehouden, zal derhalve niet aan de sterkte van de zeemacht in Indië worden onttrokken. De „Flores" vertrekt naar de Java- zee, om zijn oefeningen voort te zetten. DR. HENRI POLAK 70 JAAR. Hulde van oud-diamantbewerkers. In verband met den aanstaanden zeven tigsten verjaardag van dr. Henri Polak is een groep oud-diamantbewerkers, die het plan hebben opgevat dezen dag niet onop gemerkt voorbij te laten gaan, biieenge- komen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: uitreis: Wielewaal te Basrah, Valk te Napels en Bui zerd te Singapore; thuisreis: Pelikaan te Bagdad. TWIST IN WOONWAGENKAMP. Hedenochtend om half twaalf is tijdens een familietwist in het woonwagenkamp aan de Slachthuiskade te Den Haag de 36-jarige vrouw M. B. geb. M. met een mes ini het hoofd gestoken. De daderes, de 44-jarige E. G. geb. G. is door de politie gearresteerd, terwijl de getroffene ter be handeling naar den Centralen post is ver voerd. Gelukkig bleek de toegebrachte steek niet ernstig te zijn. Voorts heeft de politie aangehouden den 18-jarigen muzikant J. F. uit de Zuiling- straat, die van te voren de getroffen vrouw reeds met een scheermes had bedreif' De ?nak is nog in onderzoek. TWEEDE KAMERZITTING. Nogmaals de grondwetsherziening. Hedenmiddag om 2 uur vergaderde de Tweede Kamer. Aan de orde is eerst de stemming over de wetsontwerpen tot herziening der grondwet. Het wetsontwerp no. I (verandering in de grondwet, strekkende tot aanvulling en wijziging van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon) wordt aangeno men met 94 tegen 3 stemmen. (Tegen de communisten). Het wetsontwerp no. 2 (verandering inde grondwet, strekkende tot wijziging en aan vulling van de bepalingen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal) wordt aangenomen met 90 tegen 7 stemmen (tegen de N.S.B. en de commu nisten). Het wetsontwerp nr. 3 (verandering in de grondwet, strekkende tot het openen der mogelijkheid ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement) wordt aangenomen met 86 tegen 11 stemmen (tegen Christ. Dem. Unie, Staatk. Geref. Partij, N. S. B. en Comm. Partij). Het wetsontwerp nr. 4 (verandering in de grondwet, strekkende tot aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht) wordt aangenomen met 86 tegen 11 stemmen (tegen waren dezelfde leden als bij wets ontwerp nr. 3). Voor wetsontwerp nr. 5 (verandering van de grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, leden van vertegenwoor digende lichamen, die een streven tot uit drukking brengen, gericht op de verande ring van de bestaande rechtsorde met toe passing of bevordering van onwettige mid delen, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren) stemden 60 leden, tegen stemden 37. Aangezien dit wetsontwerp geen 2/3 meer derheid heeft behaald, is het n e t aan genomen. Tegen steden de S. D. A. P„ Vrijz. Dem., Comm. Partij, N. S. B. en Christ. Dem. Unie. Het wetsontwerp no. 6 (verandering in de grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep of bedrijf in te stellen) wordt aan genomen met 88 tegen 9 stemmen. (Tegen stemden N. S. B., Comm. Party en Staatk. Geref. Partij). Voor wetsontwerp no. 7 (verandering van eenige andere artikelen) hebben ge stemd 58 leden, tegen stemden 39. Aangezien dit wetsontwerp geen 2/3 meer derheid heeft gehaald, is het niet aangenomen. Tegen stemden de S. D. A. P., Vrijz. Dem., Comm. Party, N. S. B., Christ. Dem. Unie, en Staatk. Geref. Partij. Het wetsontwerp no. 8 (verandering van de overgangsbepalingen) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. By deze stemming waren afwezig mr. Oud (V. D.) en de heeren Stumpel en mr. Truyen (beiden R. K.) INSTRUCTIE GEOPEND IN DE ZAAK DER NATIONALE BANK. Van niet-officieele zijde wordt vernomen, dat het parket van onderzoek, dat te Brussel is ingesteld inzake bepaalde ongeregeld heden, die by de enquete betreffende het beheer van de Belgische nationale bank aan den dag zijn getreden, de z.g. „informate" heeft omgezet in een instructie. De rechter zal de instructie moeten ope nen, o.a. ten aanzien van de betrouwbaar heid van bepaalde documenten die aan den raad van bestuurders en het college van cen soren zijn voorgelegd. Het O.M. heeft op dracht gegeven om o.a. de boekhouding van verscheidene financieele instellingen te con troleeren. De instructie houdt in geen enkel opzicht verband met de activiteit der nationale bank op financieel of monetair gebied. AARDBEVING IN HET GEBIED VAN SEMLA. Een hevige aardbeving, die in wijden om trek is waargenomen, heeft vanmorgen aan zienlijke schade toegebracht aan de gebou wen in de heuvelen van Simla. De aard beving was de hevigste sinds menschen- heugenis, doch voorzoover men weet, zijn er geen menschenlevens te betreuren. DORP MET COLLECTIEVE BOETE BESTRAFT. Het Palestijnsche dorp Sjahariya, waar on langs een overval op het politiebureau is gepleegd, is door de Britsche autoriteiten gestraft met een collectieve boete van 2.000 pond. Tevens is medegedeeld, dat een aantal huizen opgeblazen zullen worden, wanneer de by den overval buitgemaakte geweren niet teruggebracht worden. NIEUW GEVAL VAN ONTVOERING. Naar pas thans bekend gemaakt is, heb ben drie mannen op 25 September te Chi- cago een 72-jarigen fabrikant, Charles Ross genaamd, ontvoerd. Zy eischten voor zijn vrijlating een losprijs van 50.000 dollar, welk bedrag reeds den achtsten October is betaald, zonder dat Ross tot zijn verwanten is teruggekeerd. De politie heeft dit geval van ontvoering tot nu toe geheim gehouden om de onder handelingen met de ontvoerders niet te be lemmeren. Men vreest, dat Ross reeds dood OPSLAGPLAATS CHEMISCHE PRODUCTEN DOOR BRAND VERNIELp. Vannacht is te Berlijn een opslagplaats van chemische producten door een feilen brand totaal vernield. Verscheidene brand weerlieden werden by het blusschingswerk gewond. ALKMAAR. GEBOREN: Margaretha, d. van Jan Brink en Cor- nelia Kuiper. Bemardus Theodorus, z. van Theodorus van Diepen en Johanna Elisabeth Roet. GETROUWD: Cornelis Gerardus Zijp en Maria Elisabeth Konijn. OVERLEDEN: Annetje Christina Visser, wed. van Dirk de Groot, 72 jaar. Jacobus Anthonie de Geus, wed. van Anna Catharina Groenland, 82 jaar. van Woensdag 20 October 1937, OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. t Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl 1934 101'/, 3 Ned.-Indië 1937 96'/, 534 DuitschL '30 m. verkl. 271/, BAN K-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 146V» Handel Mij. Cert. v. 250 1521/, Koloniale Bank114 Ned. Ind. Handelsbank 1301/* INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. Nederl Ford Philips Gloeil Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda i Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. 342 Koa Petr. 3467/s Perlak 817, Phillips Oil ..is,. 241/, Shell Union 12Vu Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber i 207'/, Deli Bat. Rubber t 138'/, Hessa Rubber 137'/, Oostkust 70>/, 47'/, 75 242 313 1367, 37»/, 20»/., 36'/w l'/xs 24»/,, H13/i6 6'/, 447/m 3% 4191/, 142 1187, 34 20.10 84'/, 1687, 1018/s 2»/M 121 118'/, 1887, 2777, 265 28'/, 147* 8'/8 677, 6»/is laatste k. 2.30-45. 1017/w 96i'A, 28 1461/, 1507, 113»/, 123»/, 447,-5t 74 242 301-3 136-7, 377, 207,-7, 338/8.4 U/s-8/* 24-'/, 6'/, 427,-3 3»/, 413-4 1407,-1 1207, 34 827, 1687, 328'/, 340|-li 24'/» 124-7* 10-17* 201-3 134-57, 129 697. 1007, 27,-V* 117 116-7 1857,-6 265* 256* 28»/, 148/6-»/, 87, 68 57,-»A Serbadjadi Intere. Rubber SCHEEPVAARTEN. Koa Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon j*Exclaim. 'Evdifridend. Prolongatie vorige koers y, heden y pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vonge koers: Heden: New-York 1.807/. 1.807/, Londen 8.96»/, 8.961/, Berlijn 72.65 72.65 Pary's 6.12 X 6.11# Brussel (Belga) 30.49 30.50 Zürich 41.63 41.64 Kopenhagen 40.05 40.023#' Stockholm 46.2734 46.2234 Oslo 45.05 45.05 Italië 9.55 Praags 6,33#

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3