NAJAflRSMARKTEH te ALKMAAR JluMicaiies ^Buitenland De domste reclame f £cuuU e*l Ju'tH&OUlD Dobbelmcmft lekker... man! ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 hinderwet. ONTHOUDT DIT: PAARDENMARKT op WOENSDAG 27 OCTOBER 1937. GROOTE* NAJAARSVEEMARKT op DINSDAG 2 - en WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937. De regeeringscrisis in Luxemburg. Nieuwe nationale driepartijen- regeering op komst. Het Italiaansche imperium in Afrika. Propaganda bij de Mohammedanen. Nieuws in 't kon. De strijd om het wereld kampioenschap. maken zij, die spreken over: De grootste film! De geweldigste auto! De prachtigste regenjas Want er is immers niemand, die het ge lóóft en reclame moet juist gebaseerd zijn op vertrouwen in de oprechtheid van hem, die reclame maakt. Daarom zeggen wij alléén: IBIS is zoo goed, zoo rijp, zoo geurig, zoo lekker als goede tabak moet zijn. Wijziging der crisis-invoerwet. DERDE BLAD BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provincie tot het aanhooren van be zwaren, welke eventueel mochten bestaan tegen de uitbreiding door het Departement van Binnenlandsche Zaken van een tele fooncentrale, door opstelling van een ben- zine-aggregaat, voorzien van een benzine motor van 60 P.K., benevens een benzine reservoir, in het perceel Koorstraat nr. 12, zitting zal houden op WOENSDAG, 10 NO VEMBER a.s. des voormiddags te 111/4 uur, in het gebouw van het Provinciaal Be stuur aan de Dreef te Haarlem. De betreffende stukken liggen tot 5 No vember a.s. ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Alkmaar, 20 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Bespreking van vakken voor de Na jaarsveemarkt op 2 en 3 November a.s., moet plaats vinden: a. mondeling, ten kantore van het Ge meente-Slachthuis te Alkmaar vanaf 26 October 1937 (iederen werkdag, uitgezonderd des Zaterdags) tusschen 9 en 11% uur v.m. en van 2 Yi5 uur n.m.; b. mondeling, in het lokaal op het Waagplein, op de Zaterdagen 23 en 30 October 1937, tusschen 9 en 10 uur v.m.; c. schriftelijk, doch alléén indien het verschuldigde bedrag a 1.per vak vóór Zaterdag 30 October 1937 per postwissel wordt overgemaakt aan het adres: Directeur van het Marktwezen GemeenteSlachthuis Alkmaar. Aan de achterzijde der postwissel dient in dat geval te worden vermeld of de vakken voor de beide dagen, dan wel voor 2 of 3 November 1937 afzon derlijk moeten worden gereserveerd. De Directeur van het Marktwezen, V OORTHUYSEN. Een L.P.D.-correspondent meldt ons: Zoo is dan de lange latente regee ringscrisis in Luxemburg, ontstaan uit het door een volksstemming verwerpen der anti-communisten wet, plotseling weer acuut geworden doordat het ka- binet-Bech nu andermaal zijn ontslag aan de groothertogin heeft aangeboden en H. K. H. het ditmaal aanvaard heeft. Aan den anderen kant betaamt het evenwel niet recht, van een crisis te spreken, want.... zij is in wezen al opgelost, en de aanvaarding van het gevraagde ontslag is het bewijs hier voor. Het verloop dezer aangelegenheid maakt dat duidelijk. Toen na de volksstemming over de be faamde anti-communistenwet de regeering bij het referendum in de minderheid was gekomen schoon de toenmalige coalitie in de Kamer over een behoorlijke meerder heid bleef beschikken bood het kabinet de groothertogin zijn ontslag aan. De vorstin weigerde dit evenwel, en zeide den toestand eerst nader te willen onder zoeken. Zij confereerde toen met de leiders der drie „historische" partijen zooals men ze daar te lande thans noemt, nl. de R.K., de S.D.A.P. en de liberalen en met enkele onafhankelijke afgevaardigden en droeg daarna den minister-president Bech op, te onderzoeken of het mogelijk zou zijn de' basis der toenmalige roomsch-liberale regeeringscoalitie te verbreeden. In beginsel bleken de drie genoemde partijen hier onmiddellijk voor; de soc.- democraten stelden echter als eisch, dat er een „nieuwe politieke koers van oprechte democratie" ingeslagen zou worden. Daarop hebben deze drie partijen hun desiderata elk in een memorandum vast gelegd en gepubliceerd, en nadat hierover in de verschillende dagbladen een breede publieke discussie was gevoerd, zijn afge vaardigden dezer drie partijen onder voor zitterschap van den Kamerpresident bijeen gekomen teneinde den grootsten gemeenen deeler te trachten te vinden. Twee irritante vragen eerherstel van twee ontslagen communistische leeraren en de bouw van een in de hoofdstad reeds twaalf jaren verlangd crematorium ble ken weliswaar onoplosbaar te zijn, maar de partijleiders oordeelden, terecht, dat het welzijn des lands bij deze twee punten niet in de waagschaal gesteld mocht worden. En zoo besloten zij „meer zoekende naar wat vereent dan wat verdeelt", zooals een officieel communiqué hieromtrent zegt, alle krachten in te spannen om een gemeen schappelijk uitvoerbaar werkprogramma op te stellen. Dat is gelukt en toen de drie aanstaande coalitiepartijen dit bereikt hadden, hebben zij minister-president Bech dezer dagen bericht, dat een driepartijen-coaiitie hun mogelijk leek. Dit resultaat heeft de tegenwoordige re- geeringsleider aan groothertogin Charlotte medegedeeld, en, zijn opdracht hiermede vervuld zijnde, vroeg en verkreeg hij nu het ontslag van 't kabinet. Tegelijkertijd droeg de groothertogin dezen alom in den lande hooggeachten staatsman, die reeds meer dan tien jaren aan het hoofd van de Luxemburgsche regeering staat, de vor ming van een nieuw kabinet op. De algemeene verwachting is nu, dat het aanstaande ministerie zal bestaan uit twee rechtsche roomsch-katholieken, één radi caal-liberaal en één sociaal-democraat, Men neemt verder aan, dat dit zullen zijn drie van de vier tegenwoordige ministers, te weten Jos. Bech (minister-president, R.K.), Pierre Dupong (R.K.) en Etienne Schmit (lib.) terwijl prof. Braunshausen (lib.) vermoedelijk vervangen zal worden door mr. René Blum, voormalig Onder voorzitter der Kamer en thans voorzitter der sociaal-democratische arbeiderspartij. De nieuwe nationale regeering zal over een meerderheid van maar eventjes 47 zetels in een Kamer van 54 man beschik ken; de oppositie wordt dan gevormd door 7 leden, waarvan als leiders te beschouwen zijn de voormalige semi-Rexist Leo Müller, zich thans noemende en schrijvende nat.- democraat, en de oud-minister-president Pierre Prüm, onafhankelijk gedeputeerde uit Clervaux, het hoofdstadje van Luxem burgs' hooge Noorden. Het door Italië aan den daggelegde stre ven naar vormnig van zijn imperium in Afrika wordt door Vernon Barlette in de News Chronicle besproken. Hij gaat daarbij uit van inlichtingen „uit uitzonderlijke goed ingelichte" bronnen en begint met te zeg gen, dat de aandacht der Italiaansche auto riteiten vooral gericht is op propaganda bij de Mohammedanen. Er zal een groote Mo- hammedaansche Universiteit gebouwd wor den te Harrar in Abessinië, waar de thans bijna voltooide radiozender een aanvulling moet vormen van dien van Bari. De Ita liaansche propaganda raakt ook de inland- sche bevolkingen van den Soedan en van de Engelsche bezittingen in Afrika. Het zwarte leger van het Italiaansche rijk, zoo zegt men tegen hen, zal dienen tot hun bevrijding. Ook Frankrijk blijft niet vrij van deze attenties en in geval van oorlog zou het Abessinische leger als eerste doel stelling Djiboeti hebben, teneinde Erythrea en Somaliland met elkander te verbinden. De militarisatie van Abessijnsche bevolking gaat gelijk op met de cultureele propagan- de en de Italiaansche autoriteiten werken aan de uitvoering van een plan, strekkende tot het in vijf jaar op de been brengen van een inlandsch leger van omstreeks drie en een half millioen soldaten, waarvan drie honderd duizend in actieven dienst. De re servisten van dit leger zullen een dag per week moeten geven aan militaire training. Voor de financiering van deze grootsche plannen wordt alles in het werk gesteld om van Abessinië een voorbeeld van eco nomische autarkie te maken. IJzer- en steenkoolmijnen zijn ontdekt in de provin cie Harrar, waar staalfabrieken binnenkort zullen worden gebouwd. Volgens optimis tische verwachtingen zal men over drie jaar rails kunnen fabriceeren, over vier jaar kanonnen, over vijf jaar geweren en over zes jaar auto's. Een avontuur van een filmkomiek. - Hal Roach, de filmacteur, houdt er een juwelierswinkel op na. Toen hij daar giste ren met bedienden doende was, kwamen dieven binnen, sloten Roach en het perso neel op in een achterkamer, en zochten zich juweelen uit tot een waarde van 40.000. Toen gingen zij er vandoor met een auto, dien zij tevoren hadden gestolen. Van negen visschertjes. - Negen vis- schers, wier woningen te Newlyn, een dorp je in Cornwallis, door de autoriteiten waren afgekeurd en onbewoonbaar verklaard, zijn gisteren, begeleid door de heilwenschen van de geheele bevolking in een boot van een hunner naar Londen vertrokken om den minister van gezondheid te verzoeken te mogen blijven wonen in dé hutjes, die voor hen goed genoeg waren en aan welke zij waren gehecht. De negen echtgenooten hebben een brief aan Koningin Elisabeth geschreven met het verzoek hun echtge nooten te willen steunen. De botter is giste ren te Plymouth aangekomen en vertrekt vandaag naar Gravesend. Het anti-semitisme. - Men weet dat er aan de Poolsche universiteiten voortdurend moeilijkheden zijn tusschen de Joodsche studenten en anti-semietische tegenstan ders. Onlangs is besloten den Joodschen studenten bijzondere collegebanken aan te wijzen. Als protest tegen deze universitaire ghetto's hebben de Joodsche organisaties in Polen een staking doen uitbreken, die vol gens bericht van Havas gisteren algemeen was. Van acht uur 's morgens tot twaalf uur 's middags waren de Joodsche winkels, scholen en fabrieken gesloten. In Lodz en Bialystok hebben ook niet-Joodsche arbei ders zich bij de staking aangesloten. Gouverneur van Rio Grande do Sul gevlucht. - Generaal Flores da Cunha, gou verneur van den staat Rio Grande do Sul, is naar Uruguay gevlucht. President Vargas heeft vastgesteld, dat de federale autoritei ten in den staat tusschenbeide moeten ko men. Met die taak is generaal Daltro Filho belast. De man met de ijzeren long. Fred B. Snite die thans bijna 10.000 mijl heeft afgelegd in den ijzeren cylinder die zijn longen moet vervangen, is gisteren in een specialen spoorwegwagon, die in een rijdend ziekenhuis is herschapen, naar Mia- mi vertrokken. Valsche bankbiljetten.- De Fransche, Engelsche en Belgische politie hebben ge meenschappelijk opheldering gebracht inde zaak van het in omloop brengen van val sche bankbiljetten van 500 en 1000 francs en biljetten van 10 en 15 pond sterling. De dader blijkt een zekere Beckert te zijn, ge boren in Duitschland en domicilie houden de in Londen, thans gedetineerd in de ge vangenis te Fresnes in Frankrijk. Beckert was een uitstekend fotograaf, die zijn spe cialiteit had gemaakt van kleurenfotografie. Bij een huiszoeking in zijn Londensche woning werden de cliché's gevonden. De Belgische en Engelsche autoriteiten zullen waarschijnlijk uitlevering van den man ver zoeken. Trein aan aanslag ontsnapt. - De trein uit Haifa naar Egypte is op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt, toen gis teren ontdekt werd. dat onder de spoor een mijn gelegd nabij Gaza, welke men juist bijtijds heeft kunnen verwijderen. Berlijn en de Sudetenduitschers. - Di plomatieke kringen te Berlijn vroegen zich gisteravond af welk doel de leiders van het Duitsche rijk beoogen met de ontketening van de ongekend hevige perscampagne te gen Tsjecho-Slowakije. Zij werden verrast door den ernst der bedreigingen, welke zekere bladen hebben doen hooren. Men heeft zich zelfs afgevraagd of de uitbarstin gen van de Duitsche bladen niet bestemd waren om een actie in te leiden, welke zekere nationaal-socialistische personen be pleiten. Anderen verklaren evenwel, dat er geen reden is buitengewoon verrast te zijn over de toon van de pers en dat Duitsch land geen ander doel heeft dan de autono mie der Sudetenduitschers te verkrijgen. Officieuze kringen verhelen niet de hoop te hebben dat de Duitsche diplomatie Praag zal kunnen intimideeren en zij geven te verstaan, dat de agitatie der Sudetenduit schers met volledige goedkeuring van Ber lijn voort zal duren zoo lang de autonomie niet zal zijn toegestaan. Zwaar weer boven de Zwarte Zee. - In de stormen welke de afgeloopen dagen gewoed hebben boven de Zwarte Zee zijn vier groote zeilbooten vergaan, waardoor achttien personen om het leven zijn geko men. Verder kunnen zes groote Turksche zeilschepen een rotsachtige bocht aan de Europeesche kust van de Zwarte Zee niet verlaten. Men is zeer bezorgd voor het lot van de bemanning, aangezien noch levens middelen, noch drinkwater aan boord zijn. Men wil thans trachten de schepen door middel van raketten zwemgordels te doen toekomen en uit een vliegtuig paketten levensmiddelen omlaag te werpen. Nieuw monsterproces. - Naar een te Chabarowsk verschijnend blad meldt, zijn bij een nieuw Russisch monster proces voor het hoog militair gerechtshof te Swobodnoje (Verre Oosten) 24 spoorweg beambten die verdacht werden van sabota ge, hoogverraad terroristische actie en van spionnage ten gunste van Japan, ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Schaken Euwe verliest de zevende partij. In de Diergaarde te Rotterdam is gister avond de zevende partij van de match Euwe- Aljechin gespeeld. De partij had het volgende verloop: Wit: dr. Euwe Zwart: dr. Aljechin 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5xc4 5. a2a4 Rc815 6. e2e3 Waarmede de wereldkampioen klaarblij kelijk te kennen geeft, dat hij eenerzij ds thans weliswaar overtuigd is van de onvol doende kracht der voortzetting 6. Pe5 (en wel vermoedelijk op grond van het twee maal door hemzelf gekozen antwoord 6 e6), doch anderzijds in de waarde van afge graasde gebieden nog het volste vertrouwen stelt. Tegen den tekstzet, welke o.a. ook in de match EuweFlohr (1932) toepassing vond, placht dr. Lasker 6Pa6, even tueel gevolgd door Pb4 aan te bevelen. Doch voor zulke zetten is Aljechin te ongeduldig. Zijn stijl wordt o.a. getypeerd door het stre ven naar zoo effectief mogelijk tegenacties en vooral in de van strijdlust overvolle par tijen van deze matches komt deze karakter trek met al de voor- en nadeelen van dien uitstekend tot zijn recht. 6. e7e6 7. Rflxc4 Pb8d7 8. 0—0 Rf8—d6 Heeft Aljechin deze variant bestudeerd of acht hij zijn twee a drie successen (tweede, derde en zesde partij) in deze match vol doende aanleiding om de vroegere uitdagen de tactiek weer op te nemen? Zwart zal op den duur e3e4 niet kunnen verhinderen en in dit verband beteekent een looper op d6 extra risico, daar nu ook met de eventueele vork e4e5 rekening moet worden gehouden. Doch zetten als 8 Re7 roepen geen nieuwe spanning in het le ven en worden dus a priori door den oud wereldkampioen verworpen. 9. Ddle2 Pf6e4 Een degelijken indruk kan men van zulk een strijdmethode niet verwachten, doch dit is ook wel nauwelijks haar bedoeling. Met kunst- en vliegwerk moet wit's dreiging e4 zoo lang worden verhinderd, totdat zwart althans zijn koning in veiligheid heeft kun nen brengen door de rochade. Vandaar de tekstzet, waardoor wit's overwicht in het centrum slechts wordt vergroot. Overigens faalde 9e5 op 10. e4!, Rg6, 11. De5:, Pe5:, 12. Pe5:, Re5:, 13. f4 met geweldige stelling (Rc3:? bc3:, Re4:, Ra3! enz.) 10. Pc3xe4 Rf5xe4 11. Pf3d2 Re4g6 12. e3e4 Rd6—c7 Met dezen zet, die de D-lijn ontruimt, be houdt zwart zich de mogelijkheid voor, pion d4 onder schot te nemen, eventueel in com binatie met Rc7b6. Onder omstandigheden zou zwart zich bijv. met Pb6 (aanval op d4) en Pc4: het looperspaar kunnen verschaf fen. Vandaar: 13. Rc4b3 0—0 14 f2—f4?! De allerscherpste en tegelijkertijd dus feitelijk de meest riskante voortzetting: wit laat zijn d-pion in den steek om zijn over wicht in het centrum zoo spoedig mogelijk tot gelding te brengen. Er dreigt natuurlijk f5 met stukwinst. Als „rustige" voortzetting kwam dadelijk Rc2 in aanmerking, ten einde Pf6 met Pb3, eventueel gevolgd door Tdl te beantwoor den. Maar rustige voortzettingen staan nu eenmaal bij geen der beide kampioenen op het programma. Intusschen wit's achter stand in ontwikkeling is niet in staat, veel vertrouwen in te boezemen. 14Pd7—f6 Pareert de dreiging (f5, Rh5) en obser veert e4, zoodat de tegelijkertijd aangeval len pion d4 niet meer kan worden gedekt (De3?, Rb6). 15. Rb3c2 Dd8xd4f 16. Kgl—hl Dd4b4! Deze zet maakt geen bemoedigenden in druk, is echter de zeer listige inleiding van een diepberekenden tegenaanval. Door de dame van d4 weg te spelen en toch e4 onder schot te houden, belet zwart Pd2b3 en op g2g4 heeft hij een even eenvoudige als doeltreffende zet in petto. Op het plausibele 16Rh5 staat zwart na f3 spoedig voor problemen, daar hij vroeg of laat door ruil op f3 wit's aanvalskansen zal moeten vergrooten. 17. g2—g4 Ta8d8 De pointe. In het vooruitzicht van ten minste drie pionnen voor het te verliezen stuk doet de uitdager thans zelf een greep naar het offensief, daartoe uitgelokt door wit's ontwikkelingstekort, alsmede de vele zwakten in zijn stelling. 18. f4—f5 Wit heeft niet beter: na 18. g5, Ph5, 19. 15, ef5:, 20. ef5:, Dh4! (dreigt Pg3+), 21. Pf3, Pg3f, 22. Kg2, Pe2:, 23. Ph4:, Rh5 zou hij voor den minus-pion geen enkele compen satie hebben. 18e6xf5 19. e4xf5 Tf8e8 In strategisch opzicht heeft zwart onge twijfeld gezegevierd. Ware het niet, dat hij een stuk moet verliezen, dan zou men zelfs van een ideale stelling kunnen spreken. Op 20. Dc4 zou nu kunnen volgen 20 Td2:ü, 21. Db4:, Th2:t, 22. Kgl, Te2 en zwart bereikt ten minste remise. Trouwens ook het eenvoudige Dc4:, Pc4:, Te2 is reeds onaangenaam genoeg voor wit. 20. De2g2 Db4xg4 Met 20Pg4:, 21. fg6:. hg6:, 22. Pe4, Ph2: kon zwart nog een vierden pion win nen, maar de situatie na 23. Rd2, Dc4 (Db2:? Rc2), 24. Tfcl is dan verre van duidelijk. 21. f5xg6 h7xg6 22. Rc2—dl! Thans is echter ook de wereldkampioen op zijn qui vive en weet door controle der be langrijkste strategische punten het ergste gevaar te keeren. Natuurlijk niet 22. Dg4:, want dan zou inderdaad zonder compensatie een vierde pion verloren gaan (Pg4:, Rb3, Te2!). Wel heeft de tekstzet het bezwaar, dat de verbinding der witte torens nog lan ger wordt uitgesteld. 22Dg4xg2f 23. Khl x g2 Td8d4 Een buitengewoon sterke zet, waarmede de witte zwakten opnieuw worden geaccen tueerd. Er dreigt o.a. eenvoudig Ted8, Tf2, Pe4. 24. Pd2—f3 Te4—g4+ 25. Kg2h3 Waarom kruipt de wereldkampioen in het hol van den leeuw, (of moeten wij zeggen Kater?) Want Khl schijnt aanmerkelijk min der bezwaarlijk te zijn. 2 5Te8d8 26. Rel—g5 Dreigt Rf6: en Kg4: 2 6Tg4b4 27. Rg5d2 Tb4e4 Anders komt de toren danig in den knel (Tb2:, Rc3). 28. Rdl—b3? Een onbegrijpelijke vergissing, die dade lijk de partij kost. Er dreigde niets in het bij zonder, dus wit had in geen geval den to ren op e2 mogen toelaten. Na 28. Ta3 was zijn stelling nog verre van hopeloos. 28Te4e2 Beslissend, want er dreigt, behalve Td2: ook Td3. 29. Rd2c3 Dreigt Th2 mat. 30. Kh3h4 31. Tfl xf3 32. Tf3h3 Kg5, dan Th5 mat. 32 33. Kh4xg5 Td8d3 Td3xf3! Te2xh2f g6g5t Th2xh3 Dreigt opnieuw mat (door Th5). Dit is het einde. 34. Rb3—dl Pf6e4+ Wit geeft op. Een spannende partij, die jammer genoeg als een nachtkaars uitgaat. Slotstand: Wit Euwe: Kg5, Tal, Rc3, Rdl, pionnen a4 en b2; Zwart Aljechin: Kg8, Th3, Rc7, Pe4, pion nen a7, b7, c6, f7 en g7. Nabeschouwing. Zoo langzamerhand begint het tot ons door te dringen, waarom de geheele schaakwereld voortdurend spreekt van de nek-aan-nek- race EuweAljechin: het publiek gelooft eenvoudig zich op de renbaan te bevinden! Eigenlijk moet het verwondering baren, dat het tot dusverre nog niet tot uitbarstingen als ,-Jiup Euwe!!" en dergelijke is gekomen. Want voorwaar, dit rumoer gaat de grenzen der beleefdheid te buiten. Wij meenen, dat de concertzaal accoustiek te Haarlem oor zaak was van het leven tijdens de zesde partij, doch moeten thans helaas tot de slot som komen, dat het publiek eenvoudig niet schijnt te beseffen, dat rust een der be langrijkste voorwaarden voor een ernstige schaakpartij is. Wij hopen, dat deze welge meende critiek haar uitwerking op toekom stige bezoekers niet moge missen. Ongetwij feld verkeert een ieder in groote spanning, doch dit mag vooral niet op hinderlijke - wijze tot uiting worden gebracht. Was het de onrustige omgeving, die Euwe gister avond beïnvloedde? Men mag gerust zeg gen, dat hij deze partij niet alleen verre be neden zijn kracht heeft gespeeld, maar dat bovendien van zijn typeerende tactiek in het geheel niets te bemerken was. Het in den steek laten van een pion ten behoeve van een zeer twijfelachtig initiatief (opening: Slavisch), later, na een episode van hard nekkig verdedigen, opnieuw het nemen van onnoodig risico (25. Kh3) en ten slotte een volkomen „zusammenbruch" op den 28sten zet het was alles hoogst sensationeel. Voor Aljechin niets dan lof ditmaal. Het manoeu vreer en met lichte stukken is altijd zijn grootste kracht geweest en zijn prestatie in deze partij doet onwillekeurig denken aan die in partij no. 2. Met de partij van gisteravond heeft de match een geheel ander aanzien gekregen. Voor onzen kampioen is het allernoodigste, dat hij zonder verwijl zijn zelfvertrouwen terugvindt. LOD. PRINS. VERA MENCHIK GEHUWD. De wereldkampioene mej. Vera Menchik is in het huwelijk getreden met mr. A. Ste- venson, die in Engelsche schaakkringen groote bekendheid geniet. Zijn vroegere vrouw heeft eenige jaren geleden, toen zij van een schaaktornooi terugkeerde, een vliegongeluk gehad, aan de gevolgen waar van zijn spoedig overleed. Mej. Vera Menchik was jarenlang de dames-kampioene van Engeland. De Engel sche schaakwereld zal zich over dit huwe lijk verheugen, daar de wereldkampioene, die van Tjechische afkomst is, nu de Engel sche nationaliteit verkrijgt. HET SCHAAKTORNOOI TE HASTINGS. Het kersttornooi te Hastings zal dit jaar een sterke bezetting hebben. Dr. Euwe, Reshevsky, Flohr en Fina zijn hiertoe uit- genoodigd. De deelneming van Keres is ook waarschijnlijk. Dr. Euwe zal echter de uitnoodiging niet kunnen aanvaarden. In het premier reserve-tornooi zal onze Nederlandsche kampioen S. Landau weer van de partij -zijn. Verslag der commissie inzake handelspolitieke aangelegenheden. De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor overleg met de regeering in zake han delspolitieke aangelegenheden, in wier handen het ontwerp wijziging van de crisis- invoerwet gesteld is, heeft daaromtrent o.m. het navolgende gerapporteerd. Bij eenige leden der commissie bestonden tegen de voorgestelde wijzigingen in de crisisinvoerwet, voor zoover zij betreffen verandering in de doelstelling van deze wet en uitbreiding van de daarbij aan de regeering toegekende bevoegdheden, zeer ernstige bezwaren. Thans stelt de regeering voor, elk verband tusschen contingenteering en overmatigen invoer uit de wet te doen vervallen. Hiermede wordt een principieel en materiaal zeer belangrijke verandering in de wet aangebracht, een verandering, waarvan de hier aan het woord zijnde leden de noodzakelijkheid niet konden erkennen en de wenschelijkheid niet konden inzien. Deze leden hadden verwacht, dat de ver betering van de conjunctuur en vooral de toeneming van Nederland's concurrentie vermogen op de internationale markt, inge treden na het loslaten van den gouden standaard, aanleiding zouden zijn geweest tot een geleidelijke opheffing van contingen- teeringsmaatregelen, althans tot een aanzien lijke sterker imkrimping van die maatrege-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9