Aqwda Super-kwaliteit! |i Stad, en Omgeving i| £aatste A NASSAU-TAX. Tel. 3545 't Is, dat Ysland zoo uit de buurt ligt, anders ging ik vetst naar Van den Brul °p pag. 4, 2e bl. 10 CT. Het boekenonderzoek bij de N.S. B. Tweehonderd fietsen verbrand. f 8000.— gestolen. EERSTE BLAK Alkmaar, Donderdag. STOOMSCHIP „SCHOKLAND" GESTRAND. Het Nederlandsche stoomschip „Schok land" is hedenmorgen tijdens dichten mist ter hoogte van Egmond omhoog gevaren. Sleepboot-assistentie is vertrokken. Het stoomschip behoort aan de Scheepvaart en Steenkolen-maatschappij te Rotterdam en meet 1113 bruto register ton. Om 9 uur, toen de zon door brak, werd het stoomschip te Egmond, liggende voor de derde bank waargenomen. Het is wel zeer waarschijnlijk dat het schip met het oog op den mist daar vannacht voor anker is gegaan. Vanmorgen om kwart voor tien is het schip weer op eigen kracht ver trokken. Nader wordt ons uit IJmuiden gemeld De kapitein van het stoomschip „Schok land", dat te IJmuiden is aangekomen, rapporteert, dat hij hedenochtend voor Egmond voor anker heeft gelegen en dat het onjuist is, dat het schip omhoog was gevaren. In verband met den dichten mist had hij het raadzaam geacht onder de kust voor anker te gaan, waardoor te Egmond de meening ontstond, dat het schip vast zat. LIJK OPGEHAALD. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft te De Cocksdorp een schipper uit het water de Driesprong het lijk opgehaald van een omstreeks 40-jarig manspersoon. De identi teit kon nog niet worden vastgesteld. DE OOGEN DER RECHERCHE. Een persoon, die in het algemeen poli tieblad stond gesignaleerd is door de politie alhier aangehouden. Hij is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. OP HET NIPPERTJE. Door den zwaren mist reed hedenmor gen op den Kennemersingel een bestuur der van een vrachtauto, truck met opleg ger, bijna in het water van den Singel- gracht. De bestuurder, zekere J. E. uit Leeuwarden, rijdende bij de St. Josefkerk, was in de veronderstelling da hij de bocht bij het Gerechtsgebouw reeds bereikt had en zwenkte naar den waterkant. Op het laatste moment wist hij zijn motorrijtuig nog tot stilstand te brengen, waarbij de voorwielen reeds het water raakten. Met behulp van andere motorrijtuigen is de vrachtauto weer op het droge ge trokken. Een en ander liep goed af. WORDT DE VLEESCHKEURINGSKRING OUDKARSPEL OPGEHEVEN? Men schrijft ons uit Broek op Langendijk Naar wij vernemen, bestaan er plannen Om de Vleeschkeuringskring Oudkarspel, in welks gebied eenigen tijd geleden de Vleeschvergiftiging te Harenkarspel voor kwam, op te heffen en de hierbij aange sloten gemeenten onder te brengen in den Vleeschkeuringskring Alkmaar, hoewel nog geen voorstellen aan die gemeente zijn gedaan. De aandrang tot opheffing van den kring komt klaarblijkelijk uit de gemeente Haren karspel. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van de commissie voor den Vleeschkeurings kring zal deze zaak ter sprake komen. MISLUKTE INBRAAK. Bij bakker J. Visser in de Noorderstraat te Egmond aan Zee is Dinsdagnacht inge broken. De heer Visser hoorde des nachts gestommel in de bakkerij en toog op on derzoek uit. De dief, zich ontdekt ziende, nam per fiets de vlucht en wist te ontko men, zonder dat het gelukte hem te her kennen. Er wordt niets vermist. NUTSPPAARBANK. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Nutsspaarbank besloten, met ingang van 1 Januari 1938 de aan de inleggers te vergoeden rente terug te brengen van 2 3/4 op 2% 's jaars. Het bestuur ziet zich hiertoe genoopt door den terugloop van de inkomsten, die de Spaarbank van hare beleggingen ont vangt, als gevolg van de algemeene rente daling en van de vele conversies en aflos singen, die dientengevolge plaats vinden. MOND- EN KLAUWZEER Zeer snel breidt het mond- en klauw zeer zich uit in de gemeente Zijpe. In een tijdsbestek van minder dan een maand werden ongeveer 120 gevallen aangegeven. Hoewel aanvankelijk werd gehoopt, dat de gevreesde ziekte in Oude Niedorp zich niet zoo erg zou uitbreiden, werd de laatste dagen weer het vee van vele veehouders getroffen. Op één dag werden 7 aangiften gedaan. Intusschen is het vee van 2 boeren weer genezen. HAASKLEURIG, KATACHTIG EN HONDSCH? Aan het bureau van politie zyn inlicn- tingen te verkrijgen omtrent een opgevan gen haaskleurig konijn. Slowakije". „De toekomst van den Euro- peeschen vrede en de voortzetting van iedere Europeesche politiek hangt af van een bevredigende oplossing van het Sudeten- Duitsche probleem en wy wenschen, dat zij vreedzaam zal zyn want dit probleem is geen kwestie meer van de Duitsch Tsjechische betrekkingen, maar een zaak, die van belang is voor de geheele Europee sche politiek", ZUIGELINGENBESCHERMING. Het bestuur van de Ver. voor Zuige lingenbescherming hier ter stede verzoekt ons te willen melden, dat in het ons gister toegezonden verslag abusievelijk is ver meld, dat dr. van Hilten bestuurslid is, Dr. v. Hilten is alleen leider van het r sultatie-bureau. DE NIEUWESLOOT IS VOOR ALLE RIJVERKEER AFGESLOTEN. Hoewel het bordje met bovenstaand opschrift, vooral met marktdagen, het toch al moeilijke autoverkeer in de stad ver meerdert, werd dit toch door de automo bilisten met vreugde begroet, omdat dit geplaatst was om de vernieuwing van het hopelooze wegdek van den Nieuwesloot mogelijk te maken. De vreugde werd al weer dadelijk getempert toen men ven nam, dat deze vernieuwing zich voorloopig beperkt tot het gedeelte van het Hofplein tot de v. d. Boschstraat. Met de hieraan verbonden werkzaamheden komt men vandaag gereed, zoodat morgen de Nieu wesloot vermoedelijk al weer in gebruik kan worden genomen. Een bekend Alk maarder maakte de opmerking dat in Alkmaar alles op zijn Wynand Focking's geschiedt, daarbij denkende aan diens be roemde „Half om Half'. In deze bemer king ligt veel dat juist is, maar als men op de begrooting nu eenmaal de gelden mist om het noodige geheel te doen, dan zal men zich met een deel tevreden moeten stellen. PROP AGANDA-A VOND. In 't Gulden Vlies hield de Fabrieks- arbeidersbond, afdeeling Alkmaar Dinsdag de jaarlyksche propagandafeestavond, dit maal met als medewerkenden het tooneel- gezelschap „De Jonge Spelers". „De Jonge Spelers" voerden een cabaret programma op, waarvoor groote waardee ring bestond. Voor de pauze sprak de dis trictsbestuurder, de heer Van Velsen, een propagandistisch woord. NIEUWE HOME-TRAINER VOOR VICTRIX. De Alkmaarsche wielerclub Victrix bloeit, daarvan getuigen ook de bijeenkomsten in haar clubhuis. Dit clubhuis is verrijkt met een keurige home-trainer, vervaardigd door den heer J. P. Brunsman, alhier. Wij waren in de gele genheid de home-trainer in oogenschouw te nemen, die den vervaardiger alle eer aan doet. De home-trainer is in frissche kleuren geschilderd, loopt op kogellagers, terwijl elke K.M. door een rood of wit licht wordt aan- gegeven, zoodat het publiek den stand van een wedstrijd, ook door het ronddraaien van een roode en witte wijzer, nauwkeurig kan nagaan. UITBREIDING AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Bergen en Bergen aan Zee worden aangesloten. 1. Op Donderdag 28 October a.s. te 13 uur wordt het automatisch telefoon verkeer van de op het net Alkmaar aangeslotenen uitgebreid met het net Bergen N.H. (met inbegrip van Bergen aan Zee). 2. De strook welke is geplakt op de frontpagina van de aan alle aangeslo tenen toegezonden gids kan opgenoem- den datum worden verwijderd. 3. Het kengetal van het net Bergen is K 408. Voor een gesprek met Bergen en Bergen aan Zee wordt per 3 minuten 4 cent be rekend. Voor dringende gesprekken is het dubbele en voor ijlgesprekken het 10 voud. ver schuldigd ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING. Zaterdag hoopt de Arb. tooneelvereeniging „Ontwaakt", onder leiding van haar regis seur den heer B. C. Loevens, haar eerste uitvoering in dit seizoen te geven. Voor ditmaal is de keuze gevallen op het bekende stuk „De Houten Ham" een gees tige klucht in drie bedrijven, geschreven door de niet minder bekende tooneelschrij- vers Jan van Es en Henk Bakker. Gezien het succes in het vorige seizoen door „Ontwaakt" behaald, gelooven we te kun nen voorspellen, dat een druk bezoek verwacht kan worden. Ieder die dan ook eens wil lachen, kunnen wij een bezoek aanbevelen. Elders in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden. VERLOTING TEN BATE DER EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Zooals elders in dit blad wordt gemeld houdt de Evang. Luthersche Gemeente een verloting en wel ter versterking harer in komsten. 1500 loten a 0.25 zyn voor een groot deel reeds geplaatst, hetgeen te be grijpen is als men weet, dat niet minder dan 200 meerendeels zeer mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Men loope eens langs de étalage van de firma Meyer Zoon, Langestraat no. 3. De prijzen zijn al daar geëtaleerd. Vooral de dames zullen eerbied hebben voor de vele en nuttige handwerken, die voor het goede doel zyn vervaardigd. Als men bedenkt welk een arbeid en ty'd daaraan besteed is, dein ver dient deze verloting, welke, blijkens de er varing van het vorig jaar, zorgvuldig wordt geadministreerd, in elk opzicht te slagen. De trekking zal waarschijnlijk reeds vóór het midden der volgende maand plaats kunnen vinden. Uroote ritten speciale tarieven* Bioscopen, City-theater, 8 uur, hoofdnummer 't Was in de Mei (rom.); hoofdrollen Jeanette Mac- Donald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftyd. Roxy-theater, 7.45 uur hoofdnummer Gang show (padvindersfilm); vooraf Het laatste schot (sens.); hoofdrol Jack Holt Toegang voor eiken leeftyd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Als het circus komt (circusfilm); hoofdrol len Wallace Beery en Jackie Cooper. Toe gang boven 18 jaar. Donderdag 21 October. 8 uur, Harmonie, filmavond Volks universiteit „Het lied van de aarde". Vrijdag 22 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Vondelherdenking, opvoering „Joseph in Dothan", treurspel in 5 bedrijven. Zaterdag 23 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Arb. tooneelver. „Ontwaakt" opvoering: „De houten Ham". Bal na. HET ALKMAARSCH TOONEEL. De zon komt iederen morgen terug, zoo ook komt Het Alkmaarsch Tooneel ieder seizoen terug. Zondagavond a.s. zal de vereeniging haar len speelavond openen met een luchtig blijspel, getiteld „Geld speelt geen rol". Ieder, die eenmaal een avond van H. A. T. heeft bijgewoond, weet deze te waardeeren. Toont ook gij Uw belangstelling eens! Ge wordt beslist een vaste bezoeker. Tot besluit zullen Johny Block and his boys de balmuziek verzorgen, zoodat dit gedeelte ook in goede handen is. De entrée is uiterst laag gesteld. DE ALKMAARSCHE POSTZEGEL VERZAMELAARS NAAR HOORN. Ter gelegenheid van de Postzegeltentoon stelling, georganiseerd door de Nederland sche vereeniging van Postzegelverzame laars, afd. Hoorn, hebben de leden van de afd. Alkmaar een bezoek gebracht aan hare zusterafdeeling. Met groote belangstelling werd het tentoongestelde, dat hoofdzakelijk bestond uit collecties Nederland en Kolo niën, België, Frankrijk en Duitschland, alsmede tal van waardevolle briefstukken bezichtigd. Deze tentoonstelling, die gehouden werd in de zalen van hotel „De Doelen" mocht zich verheugen in een zeer groot bezoek. De traditioneele verloting bracht voor velen een verrassing. Nadat de tentoonstelling voor het publiek was gesloten, fungeerde de afd. Hoorn als gastvrouw en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De voorzitter der afd. Alkmaar, dr. N. Louis, dankte de zuster-afdeeling voor de hartelijke ontvangst en bood de secretares se der afd. Hoorn, mej. J. Zwaan, die naar verre landen vertrekt, een tegel, voorstel lende het wapen van Alkmaar aan als blijk van waardeering voor de aangenome relaties en voor het vele werk in het be lang der afd. Alkmaar verricht. Vermelden wij nog, dat de heer J. P. Tesselaar van Alkmaar met een keurig in gerichte stand bevattende een kerncollectie albums,, catalogi enz. aanwezig was. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Wijlen de heer Hoekmeyer uit Alkmaar herdacht. Hedenmiddag is de Nederlandsche Ver eeniging voor den Volkszang te Rotterdam in vergadering bijeengekomen. De voorzitter, mr. J. C. baron Baud, opende de bijeenkomst. Mr. Baud herdacht in zijn openingswoord het overleden hoofd bestuurslid den heer J. A. Hoekmeyer uit Alkmaar. Na de jongste hoofdbestuursvergadering zyn er vele moeilijkheden geweest, die echter naar beste weten zijn opgelost. In de "aarverslagen der afdeeling bespeurde spr. een opgewekten toon. De verheugende ge beurtenissen aan het Hof zyn hieraan niet vreemd. De voorzitter sprak hierna woorden van dank aan de commissie, die in een zeer snel tempo voor nieuwe tekstboekjes heeft ge zorgd. Het jaarverslag van den secretaris, werd tot hoofdbestuurslid gekozen mr. J. Domela Nieuwenhuis te Groningen. Het hoofdbestuurslid dr. Tj. Franken te Haar lem werd herkozen. Na de rondvraag ging men in besloten vergadering over. De afdeeing Rotterdam bood hierna de vergadering een thee aan. Vanavond zal in De Doelen onder leiding van mevr. Gr in bergHuyser een volkszang avond gehouden worden, welke een feeste lijk karakter zal dragen. BURGEMEESTER HERBENOEMD. Bij K. B. van heden is opnieuw benoemd tot burgemeester van Graft en de Rijp de heer C. A. van Staveren. NEDERLAND—FRANKRIJK. Men schrijft ons: De heer Octave Aubry, die Dinsdagavond om 8 uur in de Unie een lezing zal houden over ,,L' homme chez Napoleon", geboren te Parijs den len September 1881, is meester in de rechten en een bekend historicus. Vóór den oorlog publiceerde hij verschil lende romans: La face d' airain, Soeur Anne; L' Homme sur la Cime; Le chemin de Damas, romans, welke door de letterkun digen gewaardeerd worden. Na verscheidene jaren van studie begint hij in 1924 met zijn bekende, historische ver halen, o.a. Le Roi perdu; Marie Walenska; Bonaparte et Joséphine; Brumaire; Couleur de Sang; Le lit du Roi, Gaspard Hauser, welke een nieuw tijdperk van het geschied kundig genre inleiden. In 1930 en 1931 geeft hij in „Napoleon ni en in L' Impératrice Eugénie" een nauwgezette en levendige schildering van het Tweede Keizerrijk. „Le Roi de Rome", uitgegeven in 1932, heeft nieuwe gezichtspunten geopend in de geschiedenis van den zoon van Napoleon en Marie Louise. Dit boek, dat in acht talen vertaald is, heeft een bijzonder groot succes gehad. Drie jaren later laat de heer Aubry zyn groot werk over Sainte Hélène ver schijnen, waarvoor hij zich op 't eiland zelf is gaan documenteeren en waarin hij, na talrijke onderzoekingen in de Engelsche archieven, met groote onpartijdigheid, een compleete, nauwgezette en definitieve schildering heeft gegeven van de laatste jaren en van den dood van Napoleon. In 1936 heeft deze schrijver een boek in geïllustreerde afleveringen gepubliceerd over „Napoléon", dat kan worden beschouwd als een standaardwerk over dien tijd. Hij werkt op het oogenblik aan een „His- toire du second Empire". In het begin van zijn carrière heeft de heer Aubry verschillende administratieve betrekkingen bekleed aan de ministeries van Binnenlandsche Zaken, van Justitie en van Onderwijs, waar hij in 1911 de functie van „Chef de Cabinet" vervulde. Hij is officier van het Legioen van Eer. Meer verf verkocht, dank xij collectieve campagne. Mr. S. Romily Hall, president van een organisatie van Engelsche verf-fabri kanten, vertelde onlangs hoe de verkoop van verf vorig jaar aanzien- lijk was vooruit gegaan dank zij hun collectieve campagne. De circa 15.000 pond, die jaarlijks voor deze actie beschikbaar zijn, worden vnl. besteed aan couranten reclame. Dat dit alleszins loonend is, blijkt wel uit de plannen om deze campagne in elk geval tot eind 1939 voortgang te doen vinden. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak! in de opslagruimte van perceel 23 groote verwoestingen in den daar opgeslagen voor raad teweegbracht. De brandweer slaagde er echter in korten tijd in, den brand meester te worden. Terwijl het blusschingswerk nog aan den gang was, begonnen de brandwachts reeds de vernielde inventaris naar buiten te dra gen. Voor de beide perceelen, waarin de rijwielzaak gevestigd was, hoopte zich een steeds grooter wordenden stapel rijwielen op, waarvan de voorste, die het eerst naar buiten werden gebracht, weinig of geen schade hadden opgeloopen, doch naarmate men dieper in het perceel kwam, bleken de fietsen meer te zijn vernield. De banden waren rondom de velgen weggebrand en van de zadels restten nog slechts de veeren en metalen onderstellen. Lak en moffel wa ren van de rijwielen afgebladerd en het was een treurige puinhoop van bijna twee honderd fietsen, die zich gevormd had, waarbij nog een groote voorraad vernielde onderdeelen en door het vuur aangetaste banden kwam alsmede eenige lampen kappen, die de firma in reparatie had. Volgens den eigenaar zijn slechts weinig personen, die hun rijwiel bij hem stallen, gedupeerd, aangezien de stalling voorname lijk in perceel 21 gevestigd is. De vernielde rijwielen zijn grootendeels zijn eigendom en ongeveer tachtig er van waren nog geheel nieuw. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand, die de brandweer niet terstond kon vaststellen, wordt nog een onderzoek ingesteld. (Ongecorrigeerd.) Tegenspraak van de regeering. Op de laatste door de N. S. B. te Lunteren gehouden bijeenkomst heeft de heer Mussert, naar aanleiding van veronderstellingen, als zouden de uit gaven der N. S. B. niet bekostigd kun nen worden uit de bijdragen der leden alleen, volgens de dagbladverslagen opgemerkt, dat „de accountantsdienst der regeering een week op het hoofd kwartier heeft doorgebracht, om alle boeken na te zien" en daaraan toege voegd, dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardigheid". Is met deze woorden de bedoeling van den heer Mussert juist weergegeven, dan moet zoo vernemen wy van gezag hebbende zyde worden geconsta teerd, dat er nimmer een justitieel onderzoek in de boeken der N. S. B. is ingesteld en dat, zoo er mogelijk een onderzoek door een andere overheids instantie heeft plaats gehad, dit dan zuiver van fiscalen aard moet zijn ge weest. FeUe brand in de hoofdstad Vanmiddag brak een felle brand uit in de rywielzaak van H. van den Berg, gevestigd in het onderstuk van de perceelen van den heer J. F. Nyssen, werd zonder op- of Oldenbarneveltplein 21 en 23 te Amster- aanmerking goedgekeurd, evenals de reke- dam- ning en verantwoording van den waar- nemenden penningmeester, den heer J. G. van Burken uit Alkmaar. De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven met 1227,16. Er is een saldo van 468,33. De brand brak uit in de op dat oogenblik verlaten werkplaats in perceel 23, terwijl de eigenaar en drie knechts aan het werk waren in de daarnaast gelegen werkplaats in het onderstuk van perceel 21. Toen het De begrooting voor het vol» j I VU"f °?tde.kt werd, sloegen de vlammen met 66!S volgend >aar sluU reeds fel mt< en tastten een achter het per- In de vacature van Hor» u u i I cee* ^e^e^en uitbouw aan, terwijl het vuur ure van den heer Hoekmeyer I zich tevens snel naar voren uitbreidde en In een bijpostkantoor te Den Haag. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een bijpostkantoor aan den Zuid-West- Buitensingel te Den Haag. Met valsche sleutels werd de buitendeur en de brand kast opengemaakt. Ter waarde van onge veer 8.000 werden zegels (postzegels, rentezegels en statistiekzegels)) en rywiel- belastingplaatjes gestolen. Er was geen geld in de brandkast. De besteller, die eiken ochtend tegen kwart over acht in het kantoor komt, ont dekte de inbraak. Hij heeft een sleutel van het gebouw en toen hij dezen hedenoch tend in het slot had gestoken, draaide de sleutel rond. Hij bemerkte toen, dat de deur open was en later zag hij, dat de brandkast ook geopend was. Van zyn bevindingen stelde hij de directie van het postkantoor telefonisch in kennis, welke op haar beurt de politie waarschuwde. SCHIP GESTRAND. En weer vlot gesleept. Vanmorgen te omstreeks elf uur is het sleepschip „Hanau" uit Rotterdam, geladen met steenkool, dat gesleept werd door de sleepboot „Beta" uit Dordrecht op den Strekdam bij de haven te Hoedekenskerke geloopen. Het sleepschip „Betsy" van de firma Wijsmuller uit Terneuzen is er na ongeveer drie kwartier in geslaagd het schip vlot te sleepen. De „Hanau", die op weg was naar Terneuzen, heeft lichte schade bekomen. De oorzaak der stranding moet gezocht worden in het te dicht onder den wal varen en onbekendheid met de stroomingen ter plaatse. DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officieele noteering voor Deensche boter bedroeg heden 272 kronen of 1.08 per K.G. TER DOOD VEROORDEELD. Het Russische blad Vostotsjno Sibirskaja Prawda meldt in zijn editie van 15 Octo ber, dat het militaire gerechtshof te Irkoetsk 45 leden van een terroristische spionnage-organisatie ter dood heeft ver oordeeld. De veroordeelden waren voor rekening van de spionnagedienst van een buitenlandsche mogendheid opgetreden op de spoorwegen in Oost-Siberië. De Zabaikalski Rabotsji van Tsjita meldt in zijn editie van 14 October dat elf ambtenaren, onder wie Fedorof, oud- secretaris van de partij in het district Nisjni Nisjni Udiensk en Tolschatsjef oud- ?r.eSj van be* executieve comité van dit district, ter dood veroordeeld zijn, wegens sabotage aan den Kolchozland- bouw. Om dezelfde reden is de oudsecretaris van het executieve comité in het district retensk met nog twee andere function- narissen ter dood veroordeeld, terwijl drie personen veroordeeld werden tot straffen nn ie?nVf 6v tien jaar gevangenis. Op 17 October heeft de rechtbank te Konstantinofska in het district Rostofsur- °u ij contrarevolutionnairen, die zich schuldig maakten aan vernietiging van V8Tp i *olchozen- ter dood veroordeeld. JS! het blad °ssetie van 18 October, dat vyf saboteurs, die werkten in de graandrogerijen van Beslan, ter dood zyn veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2