500 Meter onder het aard-oppervlak. 2-ilttwieutas De boringen te Balkbrug. WIERINGERWAARD WESTER-BLOKKER. SChAGERBRUG BERGEN PETTEN OUDORP STOMPETOREN EGMOND AAN ZEE HEILOO Een lied van de aarde. Ir. de Kok op bezoek. DERDE BLAD HIJ BEHOUDT ZIJN WERKKRING HOEWEL HIJ DE 70 REEDS IS GEPASSEERD. Huisschilder vertelt waaraan hij dit te danken heeft. „Ik heb sinds jaren de gewoonte in iederen kop thee een heel klein ^beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van beroep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stellages die buiten hooge gebouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dai ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J- S-.A' Vooral bij ouderen zijn de inwendige organen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taak op natuur lijke wijze te blijven vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blijven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de 'buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Middenstandsvergadering. Een vergadering werd gehouden van den Handeldrij venden en Industrieelen Midden stand op Woensdagavond in de zaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer C. Rezelman Jz. Voor deze bijeenkomst waren alle nering doenden uitgenoodigd, waaraan velen ge hoor hadden gegeven. Als eerste punt vermeld: bespreking moge lijkheid van credietbeperking. In verband hiermede werd door den heer Sijbrands me degedeeld, wat door dr. Otte uit Zwolle in een lezing te Schagen daarover verteld was. Er is heel wat over dit punt gediscusieerd. Tenslotte werd door den voorzitter de raad gegeven om vooral op tijd de rekening te schrijven en te presenteeren. Het kardinale punt van de agenda waar voor dan alle neringdoenden waren uitge noodigd was een bespreking om een geza menlijke verkoopactie op touw te zetten. Voorgesteld werd een verkoopactie op touw te zetten, b.v. voor St. Nicolaas. Op één na waren allen daar in beginsel voor. zoodat besloten werd om een commissie te benoemen voor de voorbereiding. Deze zal bestaan uit mevr. van der Lippe, C. Bakker Gz., Jb. Mosk, Cor Zander en Jb. Kuiper, met den ueer Rezelman ambtshalve als voorzitter. Nog kan worden vermeld dat de secretaris vijf nieuwe leden kon boeken. Afloop verkooping. Donderdag heeft in het N. H. koffiehuis ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange de afslag plaats gehad van de boerderijen, eigendom van de Erven van wijlen den heer T. Vethman, welke de vo rige week werden ingezet als volgt: Een perceel weiland onder Schagen aan den Haalderweg, groot 2.03.10 H.A. voor 4305.72. De boerderij aan den Walingsweg groot 19.5170 H.A. op 46321.56: Een boer derij aan de Kreil, groot 7.54.80 H.A. op 16210.82 en een boerderij eveneens aan de Kreil groot 24.85.40 op 50.841.58. De uitslag was als volgt: Bij den afslag is er ongeveer 10 bijge komen. Daarna werd het geheel, n.L drie boerderijen bij elkaar genomen, het stond toen op 113.385 en op 2 daarboven afge mijnd door den heer M. Govers te Alkmaar. Alzo totaal 113.387. Een stuk weiland onder Schagen 2.03.10 H.A. voor 4307.72 eigendom van de fam. Vethman. Betere fruitsorteerder uitgevonden. De heer J. Jong alhier heeft in samen werking met den heer N. Neefjes een nieuwe fruitsorteer-machine geconstru eerd, die de bezwaren tegen het machinaal sorteeren opheft. Kneuzen is zoo goed als uitgesloten. De voorgeschreven standaard- maat van het Centraal Bureau wordt meer dan voldoende door de machine be reikt. Op de nieuwe vinding is inmiddels het Ned. Octrooi aangevraagd. Feestavond Middenstand. Woensdagavond werd in „Het Wapen van de Zijpe" alhier een feestelijke bijeen komst gehouden van de plaatselijke Mid- denstandsvereeniging. Van het zeer afwisselende feestprogramma werd de hoofdschotel gevormd door de ver tooning van de film van de door den ge- organiseerden Middenstand van Zijpe ge maakte reizen met de klanten in September. De voorzitter der Middenstandsvereeni- ging te Schagerbrug, de heer C. Brugman, opende deze feestvergadering en heette daarbij in het bijzonder welkom de heeren Niestadt uit Schagen, die geheel belange loos de film hadden genomen en zouden vertoonen, voorts de besturen van de zuster- middenstandsvereenigingen te Oudesluis en 't Zand, alsmede de pers. Spr. uitte den wensch, dat het aantal reisgenooten, dat dit jaar 600 heeft bedragen, zal stijgen tot boven de 1000. (Applaus). Vervolgens werd het zeer gevarieerde pro gramma afgewerkt. Jeugdorkest, filmver- tooning, voordracht door den heer S. Kuiper, optreden van den goochelaar prof. Johny Frans, volgden elkaar op en vielen bij zonder in den smaak van het talrijk op gekomen publiek (de zaal was vol). Aan het slot van den avond dankte de heer Brugman voor de in zoo ruime mate ondervonden medewerking. De band tusschen middenstand en zijn klanten is door dezen feestavond onge twijfeld sterker geworden. Nederlandsch Roode Kruis In de groote zaal van de Rustende Jager werd Woensdagavond door de pas opgerich te afdeeling van het Roode Kruis, onder voorzitterschap van den heer G. van Terwis- ga, een propagandabijeenkomst gehouden. Een speciaal welkomstwoord richtte de voor zitter tot den oud-kringcommissaris mr. A. M. Ledeboer, tot den kringcommissaris jhr. mr. van Kinschot en tot de burgemeesters van Bergen en Schoorl, terwijl hij luit.-gen. F. J. van Munnickrede dank bracht voor zijn bereidwilligheid om als spr. op te treden. Op voorstel van den heer Terwisga werd besloten mr. Ledeboer tot voorzitter te be noemen en de burgemeester tot eere-voor- zitter. De heer Terwisga zal de functie van vice-voorzitter bekleeden. In zijn rede zette luit-gen. van Munnick rede, hoofdcommissaris van het Roode Kruis, de taak van het Roode Kruis uiteen. Het Roode Kruis werd in 1867 op initiatief van Willem III opgericht, is geen oorlogsfhstituut, zooals door velen ten onrechte wordt ver onderstelt, maar stelt zich ten doel de ram pen van den oorlog te verzachten. Tijdens de pauze gaf de afd. Alkmaar een demonstratie in het gebruik van gasmaskers. Voorts werden een paar propagandafilms vertoond, terwijl aan den avond nog hun medewerking verleenden mevr. Eldik, so- proon, G. Hop, viool, E. Wettig Weissenborn, violoncel en Joh. O. Kramer, piano. Tentoonstelling „Goede en Goed- koope Voeding" in het Dorpshuis. Het Dorsphuis had reeds voorloopig in haar winterprogramma, afd. tentoonstel lingen, een voor onze gemeentenaren (vooral voor het vrouwel. gedeelte) zeer belangrijke tentoonstelling opgenomen; welke thans een feit gaat worden op 28, 29 en 30 October a.s. Op een onlangs ge houden vergadering, welke diende om ad viezen in te winnen voor het zoo goed mogelijk doen slagen, bleek reeds uit de aanwezigheid van personen en uit ingeko men brieven, bij hoe velen het houden dezer tentoonstelling warme sympathie vindt. Zoo b.v. beloofde de Moeder Overste van het Internaat der R. K. Huishoud school medewerking voor het vooraf doen koken van porties; ook de Huishoudscho len in Alkmaar gaven blijk van haar in stemming; vele plaatselijke vereenigingen op sociaal gebied, o. a. het Brokkenhuis, de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoh. dranken, het Burgerl. Armbestuur, de Christ. Vrouwenver. Lydia, de S. D. Vrouwen club; bovendien de Heeren doktoren. De tentoonstelling vormt een afdeeling van het Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders. Zij is bestemd voor iedereen en meer speciaal voor hen, die met weinig geld een doelmatige voeding aan hun huisgenooten moeten verschaffen. Wat er te zien zal zijn bestrijkt de afdee- lingen: lo. Kindervoeding (waarvoor door het Museum de aanwijzingen zijn gevolgd van bekende kinderartsen), 2o. Zieken- voeding (welke afd. oorspronkelijk inge richt werd door mej. Zt. F. Meyboom, docente hygiëne en ziekenverpleging te den Haag), 3o. Voedingsleer (een uitge breide verzameling boeken, tabellen, pla ten), 4o. Voeding zonder vleesch (waar voor advies werd gevraagd aan den Vege- tariërsbond en aan de Ver. v. Natuurge neeswijze), 5o. Gewone voeding (Dag rantsoenen). Bovendien zal men aanwij zingen vinden voor het koken in kranten, hooikist enz. en een interessante drank- weertafel. De burgemeester, mr. H. D. A. v. Reenen, heeft zich bereid verklaard, de tentoon stelling officieel te openen op Donderdag avond om 8 uur. Zij blijft dan geopend tot 10 uur en zal Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Oct. te bezichtigen zijn van 101, 25 en van 810 uur. De toegang is vrij! Kermis. De Pettener kermis is achter den rug. Mede door de gunstige weersomstandig heden was er ditmaal bijzonder veel volk op de been. Vooral Zondag en Dinsdag was het druk en zullen ongetwijfeld de kermis ondernemers goede zaken hebben gemaakt. Maandagavond werd in café Vriesman met groot succes opgevoerd door de tooneelver- eeniging „Jong Leven" uit Langedijk, het blijspel „De Gebroeders Kalkoen". De kinder- en volksspelen op Maandag en Dinsdag trokken veel publiek en de deelname aan deze feesten was groot. Er hebben zich geen noemenswaardige ongeregeldheden voorgedaan. Het was dan ook een in alle opzichten geslaagde kermis. Bestrijding iepenziekte. Evenals vorige jaren zal in deze gemeen te vanwege het Staateboschbeheer een on derzoek worden ingesteld naar iepenboomen, welke door de z.g. iepenziekte zijn aange tast. Dit jaar wordt het onderzoek gehouden op Vrijdag 22 October a.s. Baggerregeling voor particulieren. Van den minister van sociale zaken is toestemming verkregen tot het invoeren van een z.g. baggerregeling, waarbij particulie ren (boeren en tuinbouwers) werklooze ar beiders in dienst kunnen nemen tegen beta ling van slechts 25 pCt. van de kosten. De overblijvende 75 pCt. komen dan voor reke ning van het rijk en de gemeente. Zij, die van deze regeling gebruik wen- schen te maken moeten zich vervoegen bij den gemeente-secretaris. Aangetaste iepen. De controleur van het Staatsboschbeheer vond honderdzestien iepenboomen, welke door de iepziekte waren aangetast, en dus ten doode zijn opgeschreven. Ingetrokken rijbewijzen Ingetrokken is voor den tijd van zes maanden, ingaande 7 Oct. 1937, het rijbe wijs van A. Groen, alhier. De V. V. V. herdenkt haar 30- jarig bestaan met feestavond in „De Rustende Jager." De V. V. V. heeft gisteravond haar 30-jarig bestaan herdacht met een feest avond in „De Rustende Jager". Er was zeker reden tot een bescheiden feestvie ring, een feest dat werd verhoogd met het bezoek van het hoofdbestuur der A. N. V. V. en van de Federatie V. V. V. benoor den het Noordzeekanaal. De voorzitter, de heer J. van Gemeren, opende en zeide dat er in het bestuur geen meenimgsverschil bestond of men deze dag zou vieren. Er is reden voor feestelijk her denken. Spr. releveerde wat in de 30 jaar is geschiedt. Spr. ging de werkzaamheden na in 3 perioden. De eerste onder leiding van den hr. Berkhout, was er een van rust. Het was in dien tijd dat men vroeg: leeft de V.V.V. nog? Toen kwam er een perio de van opleving.. De voorzitter Veldkamp had de leiding. Toén werd er gewerkt. Het is zijne verdienste dat hij de teekenen van het bloeiend en opkomend Heiloo heeft begrepen. Het is een moment dat hij zich heeft gesticht in het sportgebouw dat ten bate is van de geheele gemeente en de V. V. V. Tijdens zijn beheer kwam de critiek los. Want hij was een harde werker en waar men werkt, maakt men fouten. Toen kwam van Diepen. Een eveeneens harde werker, en de „grondlegger" van de revue. Helaas, wij moesten hem missen. En nu gaan we een nieuw tijdperk tegemoet met een bijna ge heel nieuw bestuur. Spr. hoopte op aller steun om het werken mogelijk te maken. Welkom heette spr. de aanwezigen, leden van het hoofdbestuur en van de Federatie V.V.V. Spr. hoopte, dat de samenwerking met de hoofdbesturen zou leiden tot groo- ter bloei van de V.V.V. Mr. J. P. Bosman spreekt. Mr. J. P. Bosman kwam in dubbele func tie. Hij bracht de gelukwenschen over van de afdeeling Alkmaar. Een grooter taak heeft spr. als lid van het dag. bestuur A.V. V.V. Zeer tot hun spijt waren de voorzitter en nieuwe directeur verhinderd, maar spr. heeft daarom de taak om de bloeiende af deeling namens het hoofdbestuur geluk te wenschen. De voorzitter houdt van Heiloo met zijn natuurschoon, doch ook om uw werk in het belang der V.V.V. Gij hebt getoond te kunnen werken. Uw diorama op de tentoonstelling in de Apollohal is er een bewijs van. Dit hebt ge bereikt met steun van uw gemeentebestuur, dat een open oog heeft voor den bloei van Heiloo. Hierna wijdde spr. uit over de reorganisatie A.N. V.V. en haar bureau „Binnenland" en het staat wel vast, dat er van de afdeelingsbe- sturen veel gevergd zal worden. Het staat wel vast, dat het hoofdbestuur de vergade ring te Oirschot wat zal aanbieden. Is dat zoo, dan zal er veel van u gevergd worden in het belang van de V.V.V. Spr. eindigde met een wensch tot grooter bloei der V.V.V. in Heiloo. Mr. Breebaart spreekt. Mr. Breebaart, burgemeester van Zijpe en voorzitter van de Federatie, sloot zich aan bij de gelukwenschen en het woord van de A. N. V. V. Wij werken in hetzelfde verband. Tusschen Uw afdeeling en de Federatie bestaat een innig contact. Het doel in kleiner verband als de A. N. V. V. is de vreemdelingen hier te trek ken, te bevorderen en te stimuleeren. Als symbool tusschen ons en Uwe afdee ling bied ik U bloemen aan en feliciteer U en hoop op Uw krachtigen steun in de toekomst. De voorzitter bracht de beide sprekers hartelijk dank. Wij zullen het groote doel voor oogen houden, in het belang van den bloei van Heiloo en de V. V. V. Hierna gaf het ensemble Avis-Roozing een geestige schets van wat in de V.V.V. was geschied. Hulde aan den auteur, den heer P Avis en de dames, die hieraan meewerk ten. Hierna was de avond gewijd aan het cabaret-Ensemble Martron-Alfredo uit den Haag met een schitterend program en na de pauze de revue „Je zit er in" door het geheele ensemble (2 dames, 2 heeren en een pianist) in één proloog en 9 tafreelen. Het ensemble munt uit door veelzijdig heid in zijn repertoire en beschaafd optre den. Het zou ons te ver voeren om alles te vertellen, doch we meenen een uitzondering te moeten maken voor den humorist-snel dichter Willy. In de pauze werd een verloting gehouden, welke vele verrassingen bracht. Het was reeds laat in den nacht toen de voorzitter de vergadering sloot met een speciaal dankwoord aan het Ensemble, dat onze verwachting die toch al hoog was gespannen ver heeft overtroffen. En hierna was de napret voor de dans- lustigen. De band van onzen plaatsgenoot Cornelisse, onder leiding van den dans- leeraar Arendse uit Castricum, zorgde voor een gezellig bal. Een buitengewone film. De Volksuniversiteit opende gisteren avond haar filmcyclus met het vertoonen van de machtige film „Een lied van de aarde". Wie eenmaal kennis met een V.U.-film heeft gemaakt, weet, dat dit een uitver kochte Harmonie-zaal beteekende, waar over de voorzitter der V.U., de heer W. oorthuysen, zich in zijn openingswoord zeer verheugd toonde. Spr. begreep volkomen, dat de bezoe- ,erf_ waren om de film te zien, doch hij wilde toch van deze gelegenheid gebruik maken op het andere werk der V.U. te wijzen. Er zijn zes cursussen ge- Er hangt, sedert eenigen tijd, zooal niet een geheimzinnige, dan toch een bijzondere sfeer over Balkbrug. Hoog boven het kaal geboomte van den „Bloemberg" steken op twee plaatsen 12 meter hooge boortorens uit, die daar achter eenvolgens verrezen zijn, nadat boormees ters van de Bataafsche Import Maatschap pij er met hun helpers en materialen ver schenen waren voor den arbeid, waarvan de beteekenis aanvankelijk consequent bui ten de directe aandacht van omwonenden en voorbijgangers werd gehouden. Het was dan ook niet te verwonderen, dat er in den beginne vooral onder de buurtgenooten waren, die, wanneer de wind in de richting van hun huizen stond, ge regeld iets van de geur van petroleum op vingen, en dat de toevallige voorbijgangers, die ook van petroleum hoorden vertellen, in de meening gingen verkeeren, dat de vaten met Dieselolie, voor de motoren der boortafels, dienen moesten om er de olie, die elk oogenblik van het inwendige naar de oppervlakte van de aarde zou kun nen spuiten, in te vergaren. Een structuur-verkenning. In feite is wat er thans in oud-Avereerst geschiedt niet anders dan wat er, vanwege de Koninklijke Shell en de B.I.M., in Indië en op de andere vindplaatsen van olie in tensief en op groote schaal wordt onder nomen: men onderzoekt den bodem op de mogelijke aanwezigheid van olie. Te Balk brug geschiedt dit onderzoek, dat in elk geval tot Januari zal worden voortgezet, door de Bataafsche Import Maatschappij, de dochteronderneming van de Shell, die van de Nederlandsche regeering toestemming heeft verkregen om op drie plaatsen in het land z.g. „structuur"-verkennngen te doen. D.w.z. den bodem op sporen van petroleum te onderzoeken. Eerst daarna zal 't geologisch onderzoek kunnen worden voortgezet, en eventueel uitwijzen of er op den „Bloemberg" inder daad petroleum aanwezig is. En: of het de moeite zal loonen den eenmaal begonnen arbeid door te zetten. Zou dit laatste, onverhoopt, niet het ge val zijn, dan zijn alle moeite en kosten der „exploratie" tevergeefs geweest. Aan de andere mogelijkheid is het beter nu nog niet te denken, hoewel wij den indruk hebben, dat er geen reden is voor een overdreven pessimistische stemming. Dit mag men ech ter wel aannemen, dat de B.I.M., met haar rijke Indische ervaring* haar geld niet aan het nastreven van een utopie zal weggooien. Men begint zeker niet te boren dan na rijp beraad. Metingen met de Torsie-balans, en ook het verloop der aardlagen, schijnen de hoop te wettigen, dat de boor juist in het rijk ge schakeerde land van den „Bloemberg" tot onthullingen in staat zal zijn. Hoe er geboord wordt. Bij zoo'n boring gaat het als volgt toe. Aan den voet van den 20 meter hoogen boortoren bevindt zich een boortafel, die, door middel van een roteerende beweging, de boorstang in den grond drijft. Aan het einde van de boorstang bevindt zich een beitel, die dezelfde roteerende beweging maakt als de motorisch gedreven tafel. Op deze wijze verkrijgt men, en verkreeg men hier reeds, een schacht, waarin de pijpen neergelaten worden voor het onder zoek van de grondmonsters. Ten einde het instorten dezer schacht gedurende het boren te voorkomen en tevens om te vermijden, dat de beitel warm loopt, boort men, zooals de deskundigen dat noemen, met „dikspoeling". D.w.z.: tijdens het boren voegt men water toe, vermengd met klei, die speciaal voor dit doel uit Gro ningen wordt aangevoerd. De modder en de losgewoelde aarde komen langs de buiten zijde van de boorstang weer boven en wor den vervolgens afgevoerd. Na elke 6 M. boren wordt een nieuwe buis van die lengte aan het gedeelte beves tigd, dat zich reeds in den grond bevindt. Men ga eens na hoeveel buizen voor het werk noodig zijn, als men weet, dat de eerste proefboring al tot een diepte van 485 meter gevorderd is en dat proefboringen van duizenden meters, in Indië geen zeld zaamheid zijn. Ook de deelen van de boorstang zijn 6 meter lang, terwijl de doorsnede ongeveer 6 duim bedraagt. In tegenstelling met de buizen, die in den grond blijven, moet de stang geregeld gecontroleerd worden, waar bij uiteraard in het bijzonder de beitel aan een nauwgezette inspectie wordt onder worpen. Dat dit noodig spreekt ten volle uit het feit, dat men hier op circa 400 meter door een marmer-laag is heengedrongen. In z.g. „Doublés", dat zijn twee aaneen- geschroefde deelen van 6 meter, wordt de stand opgehaald en later weer gemonteerd. Dat is een zeer tijdroovend werkje, maar absoluut noodzakelijk. Hoe kwam men er toe om in Balkbrug te gaan boren? Het antwoord op deze vraag hangt ten nauwste samen met een andere, en wel deze: hoe lang zullen de bronnen, die thans in exploitatie zijn, de wereld nog van olie kunnen voorzien? Onuitputtelijk zijn ze zeker niet! En daarnaast staat het klem mende feit, dat de wereld van thans ont olie schreeuwt, dat de huidige maatschappij zonder olie ondenkbaar is. De ondernemin gen, die in de vraag naar het product heb ben te voorzien, zullen derhalve steeds be dacht dienen te zijn op de noodzakelijkheid dat de voorraad tijdig wordt aangevuld. Vandaar dat zij tonnen aan het weten schappelijk onderzoek, zooals dit thans in Balkbrug geschiedt, ten koste leggen, ook al is de kans op een bevredigende uitkomst minder groot. De boring, welke te Balkbrug wordt ver richt ,is nog een exploratie-boring; dit is een boring, die ten doel heeft de gesteld heid van den bodem te onderzoeken, en deze te testen op zijn ge-laagdheid. Ware het een exploitatie-boring dan be stond er thans reeds zekerheid, dat er zich ter plaatse een anticlinaal, een plooi- rug, bevindt, die vaktechnisch van de synclinaal, het plooidal, wordt onder scheiden. Als de bodemgesteldheid een anticlinaal vertoont is er groote kans op de aanwezigheid van olie. Men probeert dan door de hoogste ombuiging, die het dun ste is, van de quartaire laag heen te drin gen naar de tertiaire, waar zich meestal de olie bevindt. Krachtens welk proces daar is ontstaan, behoeft hier niet nader te worden verklaard. In bergachtige landen kunnen de geo logen, zonder een spade in den* grond te steken, dikwijls precies zeggen of er zich op bepaalde plaatsen een anticlinaal be vindt. Kan men het ook daar niet dan wordt eerst een exploratie-, en vervolgens een exploratie-diepboring verricht. In ons vlakke land is het in elk geval niet mogelijk, zonder voorafgaand onderzoek, vermoedens omtrent de aanwezigheid van olie uit te spreken. Vandaar dat men nu in Balkbrug exploreert, in de hoop dat het in de toekomst nog eens tot exploitatie zal kunnen komen. Dat het de B.I.M. ernst is staat wel vast. Het werd o.a. bewezen door het bezoek, dat ir. J. E. F. de Kok, de directeur-generaal van de Koninklijke Nederlandsche, gisteren aan het werk heeft gebracht. En zeker zon ze anders ook geen boormeesters met lang durige Indische ervaring hier aan het werk hebben gesteld, zoomin als aan een tweede proefboring zijn begonnen. Wat er te Balk brug gebeuren gaat, wanneer er straks eventueel petroleum zal beginnen te vloeien, is een veronderstelling, die zoo Amerikaansch lijkt, dat we nog even op de verwezenlijking van het gestelde doel wil len wachten. oiganiseerd, die naast voldoende weten schappelijke stof ook voldoende stof leve ren om na te denken. De eerste cursus over het ontstaan der aarde is reeds be gonnen, doch cursussen over onderwerpen als: De moeilijkheden van het kind in de puberteitsjaren", „Wat is het leven?", „Vondelherdenking", „De bestemming van den mensch" en „Letterkunde" te geven door prof. Donkersloot zullen nog volgen. Er komt slechts één voordrachtavond over de moderne muziek, te houden door Caspar Höweler. Verder komt er nog een avond, waarop de heer Brusse, de schrij ver van „Boefje", zal spreken over: „On der de menschen" en ten laatste zal een Rotterdamsche rechter spreken over: „Kinderrechtspraak' Spr. wijdde voorts nog uit over het ver loren gaan van subsidies en hoopte, dat velen tegen de minimum contributie zich als lid der V.U. zouden doen inschrijven, voor welk bedrag men reeds één cursus gratis kan volgen en op de entreeprijzen van een filmavond 50 reductie heeft. Het Paramount-journaal liet ons actueele flitsen van het jongste wereldgebeuren zien, waarbij het bombardement van Sjanghai door de Japanners niet naliet grooten indruk te maken. Een Amerikaansche film toonde ons hoe verschillende takken van sport vanaf het hardloopen tot het ijszeilen behooren te worden beoefend. Niet minder interessant was de film: „Bij de Bansa's op Borneo". Deze Nederlandsche onderdanen, die nog tot de paalbewoners behooren, leven nog wel zeer primitief, doch daarom niet min der gelukkig, al is er veel, dat in het licht van s lands wijs, 's lands eer moet worden bezien. Na de pauze draaide de hoofdfilm: Een lied van 'Ie aarde. Wij hebben in den loop der jaren vele films gezien, doch nimmer zagen wij er één, die zoo duidelijk de kleinheid van den mensch met al zijn moderne hulpmid delen wist te demonstreeden tegenover de macht van de schepping en de onweer staanbare kracht der natuur. Wanneer ooit de mogelijkheden van de moderne cinematografie in staat waren vele geheimen an de wereld onder, boven en rondom ons te ontsluiten, dan is het zeker wel in deze machtige film van Svend Noldan. Alles wat voor den mensch eeuwig en onvergankelijk schijnt, is voor de natuur slechts een kwestie van dikwijls geringei tijd. Het kleine beekje dat over de rots* steenen loopt, slijpt tenslotte de reus zoo uit, dat de rotsspleet langzamerhand de breede bedding wordt van een woest stroo* mende rivier. Zeer duidelijk toonde de film ons hoe om ons steenen en aardlagen nog aatt perioden uit den ijstijd en zelfs nog aan die van ver daarvoor doen herinneren, terwijl van de toen levende dieren thans slechts een zeer verkleind beeld in hagedissen en andere dieren valt te aanschouwen. Hoe geweldig de wereld echter voor den mensch ook schijnt, toch is deze niet eenig in haar soort wamt de mensch leeft temidden van enkele andere werelden, die hem schijnbaar onbewust zijn, doch in werkelijkheid bestaan. Zeer mooi brengt de film in beeld hoe aan de kanten van onze moderne asphalt- wegen, die zich in de oneindigheid schijnen te verliezen, de wereld bestaat van het dier, zelfs al behoort dit tot het microsco pisch l.leine gebied der mieren-familie. Want de wereld van de mier kan den mensch tot voorbeeld strekken. Iw *j* schijnbaar ordeloos door elkaar krioelende massa heerscht niettemin orde en doelbe wustheid, wordt er gewerkt aan wefl®11'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10