DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gyon in handen der nationalisten. No. 248 Dlt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 22 October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De strijd in het Noorden beslist. Moeilijke tijd voor de regeerings- troepen. De gevechten bij Sjanghai. Beide partijen melden successen. Duitschland wil zijn koloniën terug. De zuivering in Rusland. Agenten van de Gestapo gearresteerd. Geweldige brand op Borneo ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 22 October. Na de sensationeele wending in de verga dering der sub-commissie van de non-inter ventie was het begrijpelijk, dat aller aan dacht gevestigd zou zijn op de rede, die mi nister Eden den daarop volgenden dag dus Donderdag in het Lagerhuis zou af leggen. Hij heeft dan ook voor een geheel gevuld huis gesproken, weliswaar zuiver als minister van buitenlandsche zaken en geheel als inleider van de debatten over de buiten landsche politiek, maar tenslotte is zijn rede toch voornamelijk een beschouwing over den huidigen algemeenen toestand geweest, waarbij de Spaansche kwestie een zeer groote rol speelde. Eden dan verklaarde, dat de door de zee- rooverij in het leven geroepen toestand in de Middellandsche Zee niet kon voortduren. De eenige beveiliging tegen dergelijke daden bestond in het gebruik van een strijdkracht, zóó groot, dat zij de zeeroovers zou afschrik ken. Dat is gebeurd en na de conferentie van Nyon werd de zeerooverij gestaakt. Ten aanzien van den arbeid der non-in terventiecommissie zeide Eden, dat de regee ring het juist geacht had, te laten weten, dat zij haar vrijheid van handelen zou herne men, indien de commissie niet tot resultaten zou kunnen komen. Wij leggen deze verkla ring af aldus Eden niet omdat wij niet langer geloofden, dat de niet-inmengings- politiek de eenige veilige koers voor Europa was, maar omdat geen enkele regeering zich eindeloos kan blijven aansluiten bij een overeenkomst, die voortdurend geschonden wordt. Na de zitting van Dinsdag scheen het, of wij geen keus meer hadden: De vergadering van den volgenden dag zou mislukken en wij zouden dit moeten constateeren met al de gevolgen daarvan. Te elfder ure kwam er een nieuwe en zeer welkome bijdrage van de Italiaansche re geering. Eden verklaarde vervolgens, dat er twee moeilijkheden waren, n.1. het tijdsverloop tusschen de terugtrekking der vrijwilligers en de toekenning der belligerenten-rechten en de kwestie van evenredige terugtrekking, zonder dat men over vaststaande cijfers van het aantal vrijwilligers beschikte. Het was vrijwel onmogelijk over deze getallen over eenstemming te bereiken en derhalve was het Italiaansche voorstel aanvaardbaar, dat men zich van tevoren verbond in te stem men met de verhoudingsgetallen, gebaseerd op de cijfers van de naar Spanje te zenden commissie, hoe ook deze cijfers zouden uit vallen. De Britsche regeering is het daar volmaakt mee eens en heeft oprechte waardeering voor deze bijdrage tot een internationale overeenstemming, en de aanvaarding van het Britsche plan als geheel. Minister Eden ging vervolgens over tot de bespreking van den toestand in de Middel landsche Zee en zeide, dat de regeering steeds heeft vastgehouden aan het standpunt dat de niet-inmenging de juiste politiek voor Engeland is. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het volk eenstemmig wenscht, dat de regeering geen partij kiest in een aange legenheid, die het Spaansche volk betreft. In het Spaansche conflict is de regeering vastbesloten zooveel mogelijk te bereiken door geduld en vasthoudendheid te comb.- neeren, opdat de oorlog gelocaliseerd wordt en de Britsche belangen beveiligd worden. Wanneer groote Britsche belangen bedreigd worden, zal er echter geen plaats zijn voor pnverschilligheid. Eden herhaalde, dat de Britsche herbewa pening niet wordt geïnspireerd door gevoe lens van wraak, daar dergelijke gevoelens aan het Britsche karakter geheel vreemd zijn. Engeland wenscht in de Middellandsche Zee zijn recht van doorgang te handhaven, maar heeft nooit gezegd, dat dat recht ex clusief moest zijn. Eden zeide verheugd te zyn door de ge beurtenissen van Woensdag, die 'n stap voor waarts zijn naar de oplossing van de Spaan sche kwestie, die tot dusverre de aanleiding is geweest van internationale conflicten. De regeering is er zich van bewust, dat buitenlandsche inmenging verantwoordelijk is geweest voor de verhindering van het streven naar den internationalen vrede. Daardoor werd het vooruitzicht op verbete ring der betrekkingen tusschen de Middel landsche Zee-mogendheden twijfelachtig. Wanneer de Spaansche kwestie met al haar strategische en politieke problemen niet lan ger het middelpunt der internationale poli tiek zal vormen, zullen de staten der Middel landsche Zee kunnen werken aan het herstel der vriendschappelijke betrekkingen. Overgaande tot wat hij noemde den tragi- schen toestand in het Verre Oosten, zeide Eden: „Wij betreuren de gebeurtenissen, niet omdat wy in het Verre Oosten groote handelsbelangen hebben, maar omdat wy juist vóór het uitbreken der vijandelijkhe den besprekingen met de Japansche regee ring hadden aangeknoopt, die, omdat ook de Chineesche regeering geraadpleegd zou wor- Naar de speciale verslaggever van Havas aan het front van Asturië meldt, heeft de stad Gijon zich gisteren over gegeven. De voorhoede van de troepen van Franco rukte om 3 uur Gijon binnen. Te vijf uur defileerde de eerste co lonne in de straten, door de bevolking toegejuicht. De leiders zyn in den nacht van Woensdag op Donderdag over zee in de richting van Frankrijk gevlucht, terwijl een aantal vooraanstaande aan hangers van de regeering zou zijn ge arresteerd. De val van Gijon had invloed op het geheele front voor Oviedo, waar ver scheidene bataljons de wapens neer legden. Nu Gijon gevallen is, kan men den strijd in het Noorden als beslist beschouwen. De heele Noordkust is nu in handen van Fran co, die daardoor niet alleen troepen vrij krijgt er zal voorloopig wel een sterke bezetting in Asturië achter moet blijven om de nog rondzwalkende troepjes linksche soldaten te ontwapenen en eventueele uitin gen van ontevredenheid te onderdrukken, wat volledige ontblooting van troepen on mogelijk zal maken maar ook en vooral oorlogsmateriaal en oorlogsschepen. Franco kan nu zyn schepen in de Middellandsche Zee concentreeren en daar den aanvoer van goederen naar Valencia, Barcelona en an dere havens nog meer belemmeren dan tot dusver. De mannen, die hij vrij kan maken, zul len vooral de technici zyn, die met de hulp middelen, waarover zy beschikken op het centrale front van nut kunnen zyn. Dat zal vooral gelden voor de luchtmacht, welke den laatsten tijd in het Noorden zoo actief is opgetreden, maar ook voor artillerie, ge vechtswagens enz. Men heeft al lang gesproken van de kans op een grooten slag in Arragon. Misschien komt deze nu los; misschien ook zal Franco zyn grootere vrijheid van beweging alleen gebruiken om zijn posities voor den winter te beveiligen en een groot voorjaarsoffen sief voor te bereiden, zoo althans de loop van zaken in de non-interventiecommissie hem daartoe den tijd gunt. De linksche oorlogsberichten erkenden gisteren reeds, dat de rechtschen in Asturië vorderingen bleven maken. De ministerraad te Valencia sprak over een versnelde eva cuatie van Gijon. Dat scheen er al op te wijzen, dat men daar inzag, dat de positie in Asturië weldra onhoudbaar zou worden, al was het motief, dat men aanvoerde, de herhaalde luchtaanvallen op zichzelf, ook zeker al voldoende om dezen maatregel te rechtvaardigen. Men scheen toen echter niet te beseffen, dat de val reeds zoo aanstaande zou zijn. Op het vliegveld Barme bij Biarritz zijn gisteren, naar het Spaansche persagent schap meldt, eenige Spaansche regeerings- vliegtuigen geland. De vliegeniers verklaar den opdracht te hebben gekregen het vlieg veld van Gijon te verlaten, daar zij daar bij de voortdurende bombardementen te groot risico liepen. den, zouden hebben kunnen leiden tot een verbetering der internationale betrekkingen in het Verre Oosten. Eden noemde het min der verstandig tevoren te bespreken, wat op de Brusselsche conferentie wel of niet be handeld zal worden. Het moet ieders hoogste verlangen zijn, dat er een eind komt aan het lijden en de ellende in China. Wanneer de negen-mogendhedenconferentie dit bereikt en de kansen daarvoor zyn gunstig zal zij gedaan hebben wat gedaan kon worden. Ten aanzien van den algemeenen interna tionalen toestand herinnerde de minister aan de woorden, uitgesproken op het laatste congres der arbeiderspartij, dat Europa meer dan eens aan den rand van den afgrond heeft gestaan. Wij mogen niets doen, aldus Eden, dat ons over dien rand heen zou kun nen brengen. Zooals Roosevelt geconstateerd heeft, heeft het internationale recht zijn ge zag verloren. De ervaring van de laatste ja ren moet een ernstige waarschuwing voor deze en toekomstige regeeringen zijn. Onze groeiende kracht op het gebied der bewape ning, aldus besloot de minister, wordt thans duidelijk en haar beteekenis kan nauwelijks overschat worden. Toen Eden het spreekgestoelte verliet, werd hy geestdriftig toegejuicht, Overigens spraken zij formeel de Ioopende geruchten tegen dat Gyon in vlammen zou staan, gelijk ook berichten, dat er te Gijon een opstand zou zijn uitgebroken, uit den duim gezogen zijn. Het leven te Gyon ging gisteren voor zoover de bombardementen zulks gedoogden, nog gewoon zijn gang. Ook de levensmiddelenvoorziening was er bevredigend. Eergisteren waren nog een Fransch en een Engelrch schip met levens middelen de haven pinnengeloopen. Van de andere fronten is er weinig nieuws. De linkschen verzekeren, dat hun tegenstanders in Aragon gisteren opnieuw te vergeefs getracht hebben den Sillero te heroveren, een punt, dat van groote strate gische waarde is, omdat het een bedreiging vormt van Saragossa. De evacuatie van Asturië. De ministerraad is gisteravond te Valencia van zes tot elf uur bijeen geweest. Een communiqué zegt, dat de raad den toestand in het Noorden heeft bestudeerd en de mid delen heeft nagegaan om de evacuatie der burgerbevolking uit deze zóne, die zwaar geteisterd wordt door de rechtsche lucht strijdkrachten, te versnellen. De hoop wordt uitgesproken, dat de groote democratische landen aan deze taak zullen medewerken. De ministerraad heeft ten slotte uitvoerig den tekst bestudeerd van een decreet be treffende de militaire hervorming. Linksche hoofdofficieren gearresteerd. Het ministerie vap verdediging te Valencia deelt mede, dat op last van het Hoog Ge rechtshof, dat een onderzoek heeft inge steld naar de omstandigheden van den val van Malaga, te Valencia zijn gearresteerd de generaals Martinez Cabrera en José Asensio en de overste der infanterie Don Manuel Artiaga, die het bevel voerde over het le regiment te Alicante. Generaal Don Fernando Monge werd te Barcelona ge vangen genomen. Allen zyn in de gevange nis St. Miquel de los Reyes te Valencia in preventieve hechtenis gesteld. Onderscheiding van linksche vliegers. De minister van oorlog te Valencia heeft gisteren geschenken overhandigd aan drie republikeinsche vliegers, die bij nachtelijke vluchten drie Duitsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Ieder hunner ontving een gouden horloge, een portefeuille met het embleem der luchtmacht in goud en platina, en een auto van het merk Chrysler. Oorspronkelijk was voor ieder der be loonde vliegers 25,000 peseta ter beschik king gesteld. De betrokkenen hadden echter aan een auto de voorkeur gegeven, wijl ze deze in dienst kunnen gebruiken. De strijd aan het front van Sjanghai duurt voort met onverminderde hevig heid. De mededeelingen omtrent het verloop van den strijd spreken elkaar aanhoudend tegen. Zoowel de Japan ners als de Chineezen melden, dat zij aan de winnende hand zyn. De woordvoerder aan het Chineesche hoofdkwartier te Sjanghai heeft medege deeld, dat de aanval van de Japansche troepen zich voornamelijk concentreert op den sector Tatsang. De tegenstand van de Chineezen is evenwel niet verzwakt en zij hebben enkele kleine successen geboekt. De Chineesche artillerie heeft een brand veroorzaakt in de wijk Honkioe, terwijl ook in Poetoeng in de electrische centrale brand is uitgebroken. Aan het front te Sjapei wordt door beide partijen een hevig geschutvuur onderhou den. Omtrent den strijd in het noorden wordt gemeld, dat de Japansche troepen langzaam oprukken naar Taijoean. Generaal Tosjikolo Mioera heeft tijdens een gevecht met Chineesche troepen ernstige verwon dingen gekregen. Van Chineesche zijde wordt vernomen, dat prins Teh Wang te Soeyoean een conferentie van de Mongool- sche vorsten heeft bijeengeroepen. Onafhankelijk bestuur over Noord-China? Men acht de vorming van een onafhanke lijk bestuur over Noord-China aanstaande. Een aanwijzing hiervoor ziet men in de aankomst te Peking van generaal-majoor Kita, het hoofd der Japansche missie, die kort geleden naar Tokio is gevlogen om de zaak met de Japansche regeering te be spreken. Men verwacht, dat Kita voor on- bepaalden tyd te Peking zal blijven. Sji Tsoeng-mo, die Jin Joe-keng als voor zitter van het autonoom bestuur van Oost- Hopei opvolgt, is eveneens te Peking aan gekomen na een inspectiereis door het on der zijn bewind komende gebied te hebben gemaakt. Teraoetsji, de commandant der Japan sche strijdmacht in Noord-China,, is gister naar Pautingfoe vertrokken. Havas meldt nog, dat Jamamoto na zijn bezoek aan het Vaticaan ook naar de andere landen van Europa en naar Amerika zal gaan. In een verklaring aan de pers zeide hij, dat hij het mogelijke zou doen om aan de wereld uiteen te zetten welke zaak Japan in werkelijkheid verdedigt. Hij voegde er aan toe: „De katholieken van de geheele wereld koesteren jegens ons gevoelens van vriendschap en hebben niets gemeen met de protestanten, van wie de aartsbisschop van Canterbury de gevoelens van animositeit jegens ons vertolkte, maar ik kan in Enge land rekenen op vijf millioen Roomsch- Katholieken". Rede van von Epp te Stockholm. De leider van het Koloniaal Politiek Bu reau van de N.S.D.A.P., generaal ridder von Epp, heeft gister in de Zweedsch Duitsche vereeniging te Stockholm een voordracht gehouden over het onderwerp „De beteekenis van ruimte en grondstoffen in de ontwikkeling der volken". Hij zeide hierin o.a., dat indien het Duit sche koloniale vraagstuk, dat een gevolg is van de verstoring van het evenwicht door het Verdrag van Versailles, niet wordt op gelost, de rust in de wereld niet terug kan keeren. Spr. verklaarde, dat de koloniale politiek van Duitschland geen roofbouw is geweest. Da Duitsche koloniën zijn door het Verdrag van Versailles ten goede gekomen aan Staten, die in het geheel geen vermeer dering van koloniën noodig hadden. Duitschland vordert op formeele juridische gronden zijn koloniën terug, het wenscht niemand zijn wettig bezit ontnemen en het verlangt geen bijzondere voorrechten. Het teruggeven van de koloniën is alleen te bereiken door het herstellen van de ernstige fout van Versailles, aan de gevol gen waarvan Duitschland en de wereld lij den. Eind Juni 1937 zyn door de organen van het Russische volkscommissariaat voor bin- nenlandsche zaken de agenten der Gestapo Paul Silberhorn en Erwin Klein gear resteerd. Zij waren Rusland als buitenland sche touristen binnengekomen met valsche Zwitsersche passen op naam van Max Schild en Joseph Lessu. Hun doel was spionnage en 800 woningen in de asch gelegd. Schade twee millioen gnlden; Chineesch kind vermist. Aneta meldt d.d. 22 October uit Singka- wang (wester-afdeeling van Borneo): Gisteravond brak een hevige brand uit, waarbij Pasar Baros, Pasar Tengah, Pasar Pagi, Pasar Lama, voorts een ge deelte van de Heerenstraat en Kam pong Melajoe in de asch werden gelegd. Ruim 800 winkeltjes en huizen, voorts het kantoor van de Borneo Sumatra Handel Mij., de pas-gebouwde Misigit en ongeveer de geheele winkelbuurt zijn afgebrand. De schade, welke twee mil lioen gulden bedraagt, wordt gedeel telijk door assurantie gedekt. Het materiaal van de brandweer bleek on voldoende te zijn en kon bijna niets uitrichten tegen de geweldig oplaaiende vuurzee, welke ontstond door het ver branden van geheel van hout gebouwde woningen. De militairen, die bij de blussching aanwezig waren, verrichtten uitstekend werk. De vuurzee was eerst heden be dwongen. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door het omvallen van een olielamp tegen een klamboe. Een Chineesch kind wordt vermist. ondermijning. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat Paul Silberhorn (Max Schild) agent van den Duitschen spionnagedienst, voor de eerste maal in 1930 onder het mom van bui- tenlandsch specialist naar Rusland was ge zonden om te spionneeren. In opdracht van officieele medewerkers van een buiten- landsch consulaat hield Silberhorn zich be zig met zijn spionnagetaak en verzond hij via deze medewerkers de door hem verza melde geheime gegevens. Dientengevolge,, werd hij in November 1936 uit de U.S.R. ge wezen en werd hem terugkeer naar het land verboden. Desondanks is hjj thans met een valschen Zwitserschen pas op naam van Max Schild in Juni, tezamen met een ande ren agent, Erwin Klein genaamd, naar Rus land gekomen. Zij hadden de opdracht om in contact te treden met medewerkers van de diplomatieke vertegenwoordiging van een buitenlandschen staat en onder hun dek king spionnage en ondermij ningswerk ten uitvoer te leggen. De instructie is thans gesloten en de zaak is in handen gegeven van het militaire ge rechtshof van het district Leningrad. Het O.M. is in handen van den plaatsver- vangenden hoogsten auditeur militair. Grod- ko, de verdediging wordt gevoerd door het lid van het verdedigingscollege Sominski. Het front van de regeering heeft thans aanmerkelijke verandering ondergaan, nu het Noord-Front, hetwelk gelegen was aan de golf van Biscaje, versmolten is. Na ruim 1 jaar en 2 maanden is Franco er eindelijk in geslaagd dit front op te ruimen; verbitterde gevechten hebben zich afgespeeld vooral bij Irun, San Sebastian, Bilbao en Oviedo. De regeering heeft in deze steden lang met taai uithoudingsver mogen stand gehouden en zich heftig te weer gesteld, maar zij was tegen den langen duur en overmacht van wijlen generaal Mola's troepen en later die van de generaals Franco en Davila niet bestand. Thans strijdt Franco over één lang front; verscheidene offensieven hebben zich hierlangs ontketend: bij Cordoba, Brunete, Saragossa en Teruel. Het Teruelfront der nationalen (men ziet op de kaart deze vooruitstekende tong) blijkt voor de regeering de meeste zorg te baren. Het gevaar is niet ondenkbaar, dat dit frontgedeelte eenmaal de kust zal bereiken. Hierdoor zou Catalonië van Valancia gescheiden zijn en Franco zou op deze manier zijn lang front belangrijk kunnen inkorten. De vraag is nu, hoe verhoudt zich de bevolking van de beide partijen? Op de kaart ziet men een evenwichstabel aangebracht van de steden welke door Franco zijn veroverd en die waarover de regeering nog beschikt. Spaansch Marokko en de koloniën in handen van Franco zijn hierbij niet opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1