Agenda een echt Hoerien-adres £aaiste Betichten ïlkec&ecicht OSutqedx'ike Stand, GERARD WORM Warmenhuizen en het gasbedrijf. 's Raads meerderheid blijft halsstarrig. Zeer mooie REGEN- en WINTERJASSEN SPAANDER EN CO. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht IN DK IIOUTTIL EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag. Blijkens het in dit nummer geplaatste raadsverslag ging de raad van Warmen huizen gistermiddag, na de openbare ver gadering, in comité. De burgemeester deelde mede, dat het dagelij ksch bestuur Maandag in conferentie bij Ged. Staten was geweest. Ged. Staten hadden zich bereid verklaard een onderzoek in te stellen bij de brandstoffeneconomie, naar de coloriënwaarde van het gas, maar wenschten, dat Warmenhuizen inmiddels de zonder redelijke motieven afgebroken on derhandelingen met Alkmaar weer zou heropenen. Met nadruk hadden Ged. Staten aan de deputatie de verzekering gegeven, dat het college Warmenhuizen nog vrijwillig de kans willen geven, de onderhandelingen op nieuw te openen en dat dit, bij weigering zou worden opgelegd, omdat het college niet kan gedogen, dat door het raadsbesluit, niet alleen de eigen inwoners van Warmenhui zen, maar ook die van Schoorl, St. Maarten en Dirkshorn, belangrijk worden benadeeld. B. en W. stelden daarom den raad voor, om aan de wenschen van Ged. Staten gevolg te geven. De wethouders erkenden, dat de onder handelingen op onjuiste gronden waren afgebroken en dat bij overdracht van het bedrijf aan Alkmaar de gasafnemers vrij kwamen van meterhuur en omzetbelasting, wat een voordeel van 4000 beteekende en bovendien het gas voor den tijd van vier jaar vast 1 cent per M». lager krijgen dan in Alkmaar. De heer Dekker vreesde, gezien de houding van Ged. Staten, de mogelijkheid, dat van bovenaf Schoorl, St. Maarten en Harenkarspel van het contract zouden worden vrijgesteld en dat dan Warmen huizen, in het gunstigste geval, zou 'blijven zitten met een gasbedrijf, dat voor de gemeentefinanciën een onoverkomenlijke strop zou blijken, met als gevolg, dat ook in de verre toekomst de gemeente nood lijdend zou blijven en de burgers zooveel voor het gas moeten betalen, dat zij het niet meer kunnen gebruiken. De heeren Roosendaal en Tesselaar waren van oordeel, dat het gasbedrijf er niet zoo slecht voor stond en achtten de mogelijk heid niet uitgesloten, dat dit weer gezond zou worden. Voor een kleine gemeente was het onbe vredigend een industrie, die men zelf had opgebouwd, prijs te moeten geven. Zij stemden toe, dat voor de gasafnemers aan sluiting bij Alkmaar voordeeliger was en de gemeente van zeer groot risico bevrijdde. In dezen tijd, nu de economische toestand voor de bouwers ver van rooskleurig blijft, moest men echter begrijpen, dat de mid denstand niet gaarne een paar gezinnen verliest, die vaste inkomens genieten en dus blijvend kunnen betalen. De bevolking moest daar maar iets voor over hebben. Ondanks het feit, dat de burgemeester be cijferde, dat het offer, dat daarvoor van de bevolking gevraagd wordt, grooter was dan het totaal inkomen van die paar gezinnen, besloot de raad met 4 tegen 3 stemmen, aan den wenk van Ged. Staten geen gevolg te geven. Tegen stemden de wethouders en de heer Dekker. In verband met dit besluit hebben wij ons heden tot den wethouder van de be drijven, den heer Bonsema gewend, om te vernemen, wat thans het standpunt van Alkmaar is. De heer Bonsema bevestigde ons, dat Maandagmorgen elf uur bovengenoemde conferentie bij Ged. Staten had plaats gehad. Voor Alkmaar hadden de burgemeester, de secretaris, de directeur van de Lichtbe- drijven en spr. de conferentie bijgewoond. Alkmaar had zich bereid verklaard, om op nieuw onderhandelingen met Warmenhuizen aan te knoopen, hetgeen den volgenden dag schriftelijk geschied is. De beslissing van Warmenhuizen was den heer Bonsema niet bekend, waarom hij weigerde verdere inlichtingen over de kwestie te geven. Wij kunnen ons voorstellen, dat de gas afnemers in Warmenhuizen, maar vooral die in Schoorl, Harenkarspel en St. Maarten, met verontwaardiging kennis zullen nemen van het jongste raadsbesluit der gemeente Warmenhuizen. Het is toch inderdaad absurd, dat de be volking van een gansche streek, jaarlijks duizenden krijgt op te brengen, om voor een bakker, een slager, een melkboer, een kruidenier, een dokter en een paar andere middenstanders een paar betalende gezin nen te behouden. In een kleine gemeente spelen kleine overwegingen nu eenmaal een belangrijke rol. Het pleit stellig niet voor het parlemen tarisme, wanneer het mogelijk is, dat een viertal raadsleden de macht hebben om voor vele jaren de bevolking van een vier tal gemeenten voor een zelfde product meer te laten betalen dan noodig is. Aangezien Warmenhuizen zijn begroo ting slechts sluitend kan maken met een uitkeering van het Rijk, gaat deze aangele genheid echter ook 's lands belastingbeta lers aan en daarom hopen wij, dat Ged. Staten, die o.i. in dergelijke kwesties een te slap beleid hebben getoond, door derge lijke gemeentebesturen steeds een laatsten kans te geven, ditmaal het bewijs zullen leveren voor een krachtig bestuursbeleid in het algemeen belang niet terug te schrik ken, ook al komt daardoor, theoretisch, de gemeentelijke autonomie in het gedrang. Ged. Staten dienen niet uit het oog te verliezen dat in dit geval ook de gemeen ten Schoorl, St. Maarten en Harenkarspel betrokken zijn, die door de halsstarrigheid van de vier raadsleden van Warmenhuizen ook de dupe worden. EEN EERVOLLE BENOEMING. Onze oud-stadgenoot dr. W. J. Lütjeharms is op 30-jarigen leeftijd benoemd tot profes sor in de plantkunde aan de Universiteit in Bloemfontein (Afr.) De snelle en schitterende carrière van de zen hoogleeraar komt het beste in de publi catie van onderstaande data tot uiting. Prof. dr. W. J. Lütjeharms Van Mei 1913 tot Juli 1919 lager-onder- wijs op de school met den bijbel; 1919—1924 M.O. R.H.B.S. te Alkmaar; 1924: ingeschreven als student aan de Uni versiteit te Amsterdam; 25 Mei 1927: candidaats-exameh I (plant en dierkunde met natuur- en scheikunde); 15 Juni 1932: doctoraal-examen plant- en dierkunde; 19261928: wijsgeerige opleiding van prof. dr. A. M. de Hartog op philosofische studie kringen N.C.S.V.; Oct. 1928: assistent aan het botanisch la boratorium te Amsterdam (afd. anatomie, onder prof. Stomps); 1 April 1929: vast assistent aan het Rijks herbarium te Leiden; 1 Oct. 1934: hoofdassistent idem. 10 Jan. 1936: gepromoveerd te Leiden op proefschrift: Zur Geschichte der Mykologie das XVII jahrhundert; Febr.-Sept. 1936: onderzoek voor de aca demie van wetenschappen op het eiland An- gano, Ned. Oost-Indië. 21 Oct. 1937: benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit in Zuid-Afrika te Bloemfon tein. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat prof. dr. Lütjeharms verscheidene onderzoe kingstochten gemaakt heeft, niet alleen naar het eiland Engano maar ook naar Frankrijk, Italië, Java en dat hij vele artikelen, voorna melijk op het gebied der mycologie, in bin nen- en buitenlandsche tijdschriften publi ceerde. DE KAASMARKT. Het prijsniveau van de kaas was op de markt van heden 0.50 lager dan de vorige week, terwijl de hoogste markt 23.50, dus 1 lager was. De aanvoer van opzetkaas loopt ten einde en hoewel, tengevolge van het heerschende mond- en klauwzeer, al weken een vermin derde aanvoer wordt verwacht, valt daarvan niet veel te bemerken. De aanvoer toch bedroeg 103.000 K.G. te gen 132.000 K.G. in dezelfde week van het vorig jaar en 107.600 K.G. in de vorige week. Het verhoogde contingent naar Duitsch- land, de drang naar de opzetkaas na den vrees voor het mond- en klauwzeer, deden in Sep tember de prijzen wel wat sterk oploopen. De economische toestand in ons land is echter nog niet van dien aard, dat de bevol king steeds hoogere prijzen kan betalen, ook al zijn deze prijzen, gezien de productie kosten, niet te hoog. De binnenlandsche handel doet steeds de ervaring op, dat prijsstijging consumptiever mindering tengevolge heeft. Ook in het bui tenland zal dit wel het geval zijn. Naar onze overtuiging kan er voor den af zet van het product in Engeland nog zoo veel worden gedaan. Een onzer kennissen, die de zen zomer enkele weken in de omgeving van Burmingham bij Engelsche families ver toefde, moest daar ervaren, dat men aan de Deensche kaas de voorkeur geeft, omdat men die smakelijker dan de Hollandsche vindt. Het bleek hem alras dat men alleen de 20 plus Hollandsche kaas kende. Onze vriend zond bij zijn terugkomst naar ziin En gelsche kennissen een 40 plus kaasje en smaakte de voldoening de erkenning te krij gen, dat dit inderdaad iets anders was. Zou het niet mogelijk zijn, dat ons Crisis- Zuivelbureau eens voor een maand de Hol landsche meisjes, die in de zomermaanden in het Waaggebouw de hompjes kaas ver- koopen, met eenzelfden opdracht naar Lon den zond? MOND- EN KLAUWZEER. Nog steeds breidt de gevreesde ziekte zich in Wieringen uit. Nieuwe gevallen werden geconstateerd onder het vee van de heeren P. C. Lont, Gemeenelandsweg, C. Lont, Stroeërweg, D. Lont, Szn., Elft, P. Post, Gemeenelandsweg, P. Hellingman, Hof straat, A. Kuiper, Kleiterweg en C. Gutker, Hippolytushoeverweg in den Wieringer- meerpolder. Het vee van den heer C. Snooij aan den Akkerweg, waaronder zich het eerste geval Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer „De koerier van den Tsaar" (hist.-rom.); hoofd rol Adolf Wohlbrück. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Sherlock Holmes (amus.); hoofdrollen Hans Albers en Heinz Rühmann. Toegang eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Waarheen China (cultureele film); extra: Een liefdeslied per radio (amus.) Toegang eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Eiken middag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zeven de hemel (rom.); hoofdrol Simone Simon. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 22 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Vondelherdenking, opvoering „Joseph in Dothan", treurspel in 5 bedrijven. Zaterdag 23 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Arb. tooneelver. „Ontwaakt" opvoering: „De houten Ham". Bal na. Zondag 24 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, Het Alkmaarsch Tooneel, opvoering „Geld speelt geen rol". Bal na. voor extra lage prijzen. in deze gemeente voordeed, is thans weer hersteld. Het aantal mond- en klauwzeer-gevallen te Egmond-Binnen is de laatste tijd weer schrikbarend gestegen. Het aantal beloopt nu de 85, terwijl het aantal gevallen van herstel 13 bedraagt. Vermeldenswaard is, dat veelal juist het jonge vee door genoem de ziekte wordt aangetast en het oude vee meer daarvan gespaard blijft. In Stompetoren zijn bijna alle boeren hoeven voorzien van het gevreesde biljet, waarop met groote letters mond- en klauw zeer vermeld staat. WEER DE 100.000. Het zal een paar jaar geleden zijn, dat aan de Langendijk de 100.000 is gevallen. Bij de laatste trekking van de Witte Stad is de 100.000 gevallen op een nummer, dat door een der lotendebitanten aan den Lan gendijk is verkocht. Voor de betrokkenen een gelukje, dat zeer zeker welkom zal zijn. OP WEG NAAR SPANJE? De 17-jarige M. S. uit Enkhuizen die se dert Zaterdagmiddag te Alkmaar werd ver mist en van wien men vermoedde dat hjj naar Spanje was gegaan, is gisteren te Ber gen op Zoom aangehouden. Hij is heden naar Enkhuizen teruggebracht. ST. CAECILIA. Morgenmiddag zal wederom een muzikale rondgang worden gehouden door de stad, waaraan verbonden is het verkoopen van loten. Van de opbrengst zal 20 pCt. worden gestort in de kas van Huisverzorging. Zij die zich beschikbaar willen stellen om mede te helpen loten te verkoopen gelieve om half drie zich te willen aanmelden Ge- zellengebouw, Verdronkenoord. POGING TOT OPLICHTING. Op verzoek van de politie te Texel werd te Alkmaar een 27-jarige schilder uit Haar lem aangehouden, die wordt verdacht zich te Texel te hebben schuldig gemaakt aan oplichting bij de weduwe D. van een bedrag aan geld. Hij gaf voor, dat een in haar bezit zijnde acte niet in orde was en dat hij wel zou zorgen, dat deze spoedig in orde werd gebracht tegen betaling van een zeker be drag. Toen de vrouw het geld had betaald kreeg zij argwaan en deed aangifte bij de politie, die den man ter beschikking van de justitie te Alkmaar heeft gesteld. AANRIJDING. De postauto, die van Amsterdam te Eg- mand aan den Hoef de post komt ophalen, had gistermorgen om zes uur bij het keeren op den Heerenweg, tegenover het nieuwe postkantoor, het ongeluk tegen het ijzeren tuinhek van de woning van T. B. alhier aan te rijden, met het gevolg dat vijf ijzeren stij len werden stuk gereden. De kosten bedra gen 20. De dikke mist, die alle uitzicht be lemmerde heeft aan dit ongeval een groot aandeel. RAPPORT DIERENBESCHERMING. Op de markten werd geregeld toezicht gehouden. De veevervoerauto's werden bij het vertrek nagezien, en waar noodig was moest het te veel aan dieren verwijderd worden. Vier klachten kwamen binnen over slechte verzorging van ketting- en huis honden. Gelukkig bleken de eigenaars be reid te zijn de dieren te behandelen vol gens de aangegeven methoden. Klacht ontvangen en onderzocht over ruw behandelen van een paard door een 11-jarigen jongen te Schoorldam. Zes aangereden katten, die zeer ernstig gewond waren, afgemaakt. Twee zeer oude honden, waarvan een door een autobestuurder op den Berger- weg was neergezet, voor rekening van de doodemgmg d°°r dCn dierenarts laten Een hond van minvermogende men schen, waarvan de voorpoot geheel was afgereden, door den dierenarts laten be handelen. Twee poesen werden uit een boom, en drie uit een stadsriool gered. Proces-verbaal opgemaakt bij een inwo ner van Oudorp, die van zijn koe de tepels had afgesneden, waardoor het dier onder hevige pijnen is gestorven. Tien honden en ruim 40 katten kregen een tehuis. Velen maakten gebruik om inlichtingen in te winnen omtrent een juiste behande ling hunner huisdieren. Vriendelijk ver zoek om geen gezonde dieren bij den in specteur te brengen, alleen zieke of gewonde dieren. Men wordt verzocht de zwervers zelf eenige dagen te verzorgen, totdat een lief hebber of eigenaar het dier komt halen. Allen, die medegewerkt hebben aan den speldjesverkoop op den 4den Oct., ten bate van het Asylfonds, worden hartelijk dank gebracht. Spreekuur inspecteur: alle werkdagen 's avonds van 6 lA7 K uur, Baanstraat. UITDEELINGSLIJST. Gedeponeerd is de eenige uitdeelings- lijst in het faillissement van C. Bondt te den Helder (curator mr. G. A. de Lange), met een uitkeering van IA aan con currente schuldeischers. Ongecorrigeerd. HUWELIJK VAN JHR. DE JONGE. Ten stadhuize te Den Haag is heden het huwelijk voltrokken tusschen jhr. mr. W. D. de Jonge, referendaris aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen en mejuffrouw M. de Wijs. Na de burgerlijke plechtigheid heeft mejuffrouw dr. N. A. Bruining het huwe lijk ingezegend in het kerkgebouw der Vereeniging van vrijzinnig-hervormden. DIEFSTALLEN TE HELMOND. Vijf personen aangehouden wegens het stelen van koloniale waren. Gisteren heeft de gemeentepolitie van Helmond, in samenwerking met de konink lijke marechaussee uit deze plaats, in Uden vijf personen gearresteerd. Reeds een half jaar werden uit de maga zijnen van de N.V. Gebr. Magis, groothan del in margarine en koloniale waren te Helmond, aanzienlijke partijen goederen vermist. Verdachte van diefstal en heling van deze goederen, waarvan men nog een gedeelte heeft kunnen opsporen, zijn thans gear resteerd de magazijnmeester van genoemde firma J. van R., uit Helmond en vier mede- plichtingen n.L G. B. van der R. en A. K., eveneens uit Helmond, en A. van S. en me juffrouw M. K., wonende te Uden. Het onderzoek duurt nog voort. De vijf aangehouden personen zullen ter beschik king van den officier van justitie te Roer mond worden gesteld. HET NOORSCHE S.S. „NEA" HEEFT CYLINDERSCHADE. Het stoomscheepje, dat nabij Zeebrugge geankerd lag met cylinderschade, is geble ken te z(jn het Noorsche stoomschip „Nea", van de reederij Bachke en Co. te Trond- heim, groot 1877 bruto en 1091 netto registerton. Het schip kwam van Trondheim en bestemd naar Marseille via Zeebrugge om kolen te bunkeren. Nadat het stoomschip „Nea" Zeebrugge had verlaten is de cylinder defect geraakt. De sleepboot „Noordzee" heeft het schip hedennacht in Zeebrugge binnengesleept, waar het gerepareerd moet worden. De sleepboot „Noordzee" is hedenmorgen naar Vlissingen teruggekeerd. ONVERBETERLIJKE BOEFJES. Ter zake van diefstal en heling van een tweetal rijwielen heeft de Haagsche politie drie jongens aangehouden, resp. oud 14, 15 en 18 jaar. Ondanks hun nog zoo jeugdigen leeftijd zijn de aangehouden jongens van 14 en 15 jaar recidivisten. Die van 15 heeft reeds 5 processen-verbaal gehad wegens diefstal plus een voorwaardelijke veroordeeling. Verwacht kan worden dat hij thans ter be schikking van de justitie zal worden ge steld. Zijn één jaar jongere vriend heeft weliswaar een zoo groot zondenregister niet, maar ook deze jongeman is reeds langen tijd op het verkeerde pad. De oud ste van het drietal zorgde voor den verkoop van de door zijn jongere compagnons ge stolen rijwielen. Het spreekt wel vanzelf, dat de drie jongens in het hoofdbureau van politie zijn opgesloten. NIEUW MOTORPASSAGIERSSCHIP VOOR DE „NEDERLAND' ZAL DEN NAAM „ORANJE" DRAGEN. De Stoomvaart Maatschappij Neder land deelt mede, dat het, bij de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij onder nr. 20, in aanbouw zijnde motor passagiersschip voor haar maatschap pij den naam „Oranje" zal dragen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het schip in begin 1939 voltooid zijn. DOOD DOOR SCHULD. De ambtenaar van het O.M. bij de recht bank te Middelburg eischte hedenmiddag negen maanden gevangenisstraf tegen den 34-jarigen winkelier K. M. aldaar, wegens dood door schuld. Op 2 Augustus reed de verdachte met groote vaart over den weg tusschen Middel burg en Veere. Hij reed tegen een boom. Zijn passagier, de 34-jarige H. C. W werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. De officier vorderde bovendien een jaar intrekking van het rijbewijs De verdediger, mr. P. C. Adriaanse. be pleitte vrijspraak, subsidiair clementie Op 5 November zal uitspraak worden gedaan. Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind; meest zwaar bewolkt met eenige kans op regen; weinig verande ring te temperatuur. Meer kans op regen. Het hoogedruk gebied over het vasteland trok zich nog iets naar het oosten terug, die in het westen op den oceaan week verder naar het westen terug. De secundaire, welke gisteren over de Britsche eilanden lag, ont wikkelde zich tot een afzonderlijke kern van lagen luchtdruk, welke thans ten noordwesten van Ierland ligt, met een uit- looper ver naar het zuiden. Op IJsland waait een stormachtige noordoostelijke wind met sneeuw, overigens is in het geheele waarnemingsgebied de wind nog zuidelijk met alleen langs de Noorsche kust en op de Britsche eilanden betrokken lucht, met plaatselijk regen. In het oostelijke deel van het waarnemingsgebied bleef de lucht nog meest helder tot licht bewolkt, echter plaat selijk nevel of mist. De temperatuur daalde op het noordelijke deel van IJsland en in midden-Zweden tot onder het vriespünt, zij was op IJsland, in ons land en in Duitsch-' land onder normaal, overigens was zij meest boven normaal. Verwacht wordt, dat de depressie haar invloed geleidelijk over onze om geving uit zal breiden. De wind zal nog zuidelijk blijven, doch vermoedelijk in kracht toenemen. Ook de bewolking zal toenemen, met mogelijk ëenigen regen. De temperatuur zal waarschijnlijk niet veel veranderen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.22 uur tot 6.06 uur licht op. ALKMAAR. GEBOREN: Theresia Clementia Maria, d. van Jaco- bus Cornelis van Dijk en Martina de Jong. Maria Christina, d. van Petrus Johannes Jacobus van Halem en Neeltje Boerman. ONDERTROUWD: Gerrit Hekket en Aafje Mulder. Nico- laas Kuiper en Pieternella Cornelia Fluüt OVERLEDEN: Pieter Korn, gehuwd met Leentje Bijl, 86 jaar. ge- de weg waardoor VON RIBBENTROP TE ROME. Von Ribbentrop is te Rome per vliegtuig aangekomen. Zijn bezoek draagt een par ticulier karakter en zal van korten duur zijn. CHINEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat de Chineesche troepen vanmor gen Heitahwantsje hebben heroverd legen op den Zuidelijken oever van Woesoengkreek, ten Westen van den van Tatsjang naar Lioehang, waaraow thans de uitspringende punt van het Japan sche front te Ketsjiapailoe ernstig bedreigd wordt. Het front van Noord-China. In het noorden hebben de Chineesche strijdkrachten een tegenaanval onderno men welke heeft geleid tot omsingeling der Japansche eenheden tusschen Pingjoean en J°etsjeng, in de provincie Sjantoeng. Mobiele groepen hebben de achterwaart- sche linies der Japanneezen afgesneden, door den weg in de omgeving van Toeng- kwam, in Hopei, op te blazen. Aan de spoorlijn Peiping-Hankau reikten de Chineesche troepen Matoh Hopei, en drongen zij de Japansche «u- eden, die tot in de provincie Honan waren doorgedrongen, terug. be- in een-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2