Er ging een voorbij fEiutetdatid Rechtszaken £uchtvaact derde blad ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 Schuschnig in Hongarijen. Nieuws in 't kort. Vlaamsche Gaaien. Vrijdagmiddag. De heer G. de Reus, agent te Alkmaar, heeft in Utrecht het politie-diploma met aanteekening behaald. Zijn collega's schij nen het een Reuse-prestatie te hebben ge vonden. Drie opgeschoten jongens uit Oudorp hebben 's avonds op verscheidene plaatsen van den Frieschen weg de straatverlichting vernield. Men overweegt de mogelijkheid ze we gens verduistering van een weg voor den Alkmaarschen rechter te brengen. De Vereeniging Huisverzorging heeft, in verband met een te houden tentoonstelling van historische kleederdrachten, een beroep op de medewerking van alle Alkmaarders gedaan, die nog in het bezit van een pop rijn. Men verzekert ons, dat deze oproep geenszins de bedoeling heeft onzen stad- genooten hun laatsten gulden afhandig te maken. De Kunstkring Het Schouwspel heeft deze week te Alkmaar een uitvoering ge geven. Hoewel het programma melding maakte van „Een sprong in het duister" schijnen de financieele resultaten toch van dien aard te zijn geweest, dat de onderne mer tevreden kan zijn. In Alkmaar is een middenstandsavond cursus geopend, waarbij de voorzitter van de neutrale vereeniging heeft medegedeeld, dat de middenstander in alle opzichten uit gerust moet zijn. In verband met dit streven zou het mis schien verstandiger zijn den winkeliers na sluitingstijd een rustkuur voor te schrijven. Een ongeveer 20-jarig individu heeft in de hoofdstad een taxi naar Alkmaar geno men en den chauffeur naar de Openbare Leeszaal laten rijden. Hij heeft hem daar laten wachten, is aan de voorzijde het ge bouw ingegaan en er aan de achterzijde weer uitgeloopen om spoorloos te ver dwijnen. De omstandigheden waaronder deze laffe daad gepleegd is kunnen er op wijzen, dat de oplichter wel eens in een doorgangshuis geweest is. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft de alleraardigste gedachte gehad allen, die zich voor de kaasmarkt verdienstelijk heb ben gemaakt, een kaasstop aan te bieden. In een begeleidend schrijven wordt ge sproken van een aandenken, dat door zijn uiterlijk het verband met de gevoerde actie tot uitdrukking brengt. Het schijnt dat diverse anti-vegetariërs aan den directeur van het Slachthuis heb ben medegedeeld, dat zij thans een krach tige actie voor het behoud van de Zaterdag- sche veemarkt willen beginnen. In Bergen is deze week een afdeeling van het Roode Kruis gesticht, er is een Oranje- vereeniging opgericht en een bijeenkomst van het Witte Kruis gehouden. Er ontbrak nog slechts een vergadering van de Blauwe Knoop om in de kleuren der Nederlandsche vlag de vaderlandsliefde der dorpelingen te demonstreeren. Ook spanning BerlijnWeenen besproken? De Oostenrijksche bondskanselier Schusch- nigg is gister te Babolna aangekomen om deel te nemen aan een jacht te paard. Ofschoon geen enkele politieke persoon lijkheid van het eerste plan tot de genoo- digden behoort, gelooft men, dat de kan selier vóór zijn terugkeer naar Weenen ge legenheid zal hebben, interessante bespre kingen te voeren. Wegens het klaarblijkelijk onvoorziene karakter der reis wordt vermoed, dat de gespannen persverhoudingen tusschen Duitschland en Oostenrijk een plaats in de besprekingen zullen innemen. De crisis in de OostenrijkschDuitsche persrelaties is nog niet opgelost. Men weet, dat de Duitsche pers sinds enkele dagen op bittere wijze aan de Oostenrijksche bladen verwijt, dat zij zich niet hebben aangesloten bij de perscampagne, welke door het Duit sche rijk tegen Tsjecho-Slowakije is ont ketend. Deze verwijten, waarvan de werkelijke beweegreden de ontstemming is, in Duitsch land door het jongste onderhoud tusschen Schuschnigg en den Tsjecho-Slowaakschen premier, Hodza, gewekt, werden heden door de Berlijnsche bladen herhaald. Men wacht te Weenen op het antwoord van Berlijn op de vragen om opheldering, welke Oostenrijk te bevoegder plaatse in diende, betreffende de houding der Duit sche pers. Schuschnigg zal heden naar Weenen te- rugkeeren. Spaansche vluchtelingen in treiler op sleeptouw genomen. - Dertien jonge Spanjaarden, die ontsnapt waren in een gerequireerden treiler uit een visschers- dorp in de buurt van Gijon, landden Don derdag te Bristol, nadat ze door het stoom schip „Etrib" over een afstand van 500 mijlen waren gesleept. Ze vertelden dat ze naar de bergen ge vlucht waren, toen Franco's leger het ge bied, waar zij woonden, binnenviel, en zich drie maanden verborgen hadden ge- De directie van den telefoon-dienst maakt bekend, dat men dezer dagen zonder behulp van een juffrouw aansluiting met een tele foonnummer in Bergen zal kunnen krijgen. Het schijnt, dat vele Alkmaarsche jongelui in den seizoentijd zonder behulp van een telefoonnummer al aansluiting met een juffrouw in Bergen hebben gekregen. De vrouwenclub Tonegido heeft in Zuid- scharwoude ean oliebollendag gehouden, waarbij de dames niet minder dan 5000 stuks gebakken en verkocht hebben. Het schijnt, dat niet alleen de clubkas, maar ook de bakkende dames er min of meer vet van geworden zijn. Op een te Warmenhuizen gehouden mid denstandsvergadering is voorgesteld, dat leden, die ziek worden, elkander zullen ondersteunen. Leden die dronken worden, schijnen in deze vereeniging gelukkig niet voor te komen. In Friesland heeft de heer Kiès zich over zijn behandeling in de S. D. A. P. beklaagd en een eigen organisatie opgericht. Terwijl men in deze provincie van meening is, dat de kwestie uiterst pijnlijk is en dat het kwaad bij de partij wortelt, heeft het partij bestuur er zijn voldoening over uitge sproken, dat het in Heerenveen een gevaar lijke Kies kwijt geraakt is. In den Hollandschen Schouwburg te Am sterdam is de opvoering van „De moord op den Boulevard Haussmann" gestaakt, omdat de vertolker van de hoofdrol geconstateerd heeft, dat de financieele opbrengst niet aan zijn verwachtingen voldaan heeft. Er zijn misdadigers, die na een moord tot hetzelfde bedroevende resultaat zijn ge komen. Men schrijft het verlies van de zevende schaakpartij in Rotterdam daaraan toe, dat Euwe door onmenschelijke geluiden in het rustig overdenken werd gehinderd. Wat dat betreft is het wellicht beter geen partijen meer in de Diergaarde te laten spelen. Een man in Amsterdam vernielde een ruit van de H. E. M. A. met de bedoeling onder dak te komen. De rechter wil hem thans zoo lang onder dak houden, dat de man tot de conclusie is gekomen, dat hij zijn eigen ruiten heeft in gegooid. In de hoofdstad is groot opzien gewekt, door het feit, dat een politieagent van een bakker een rijksdaalder heeft aangenomen. Het omgekeerde schijnt in bakkerswinkels inderdaad meer voor te komen. De vrouwelijke wereldkampioene in schaken, mej. Vera Menchik, zal in het huwelijk treden met den heer Stevenson, die weduwnaar is (zijn Dame heeft verloren). Daar de wederzijdsche families nogal met het huwelijk zijn ingenomen, schijnt een voorafgaande schaakpartij niet noodig te zijn. Omdat de bruidegom een bemiddeld man is en over een Kasteeltje en de noodige houden, levende van vogels, die ze met steenen doodden. Toen ze tenslotte bijna van honger omkwamen slopen ze 's nachts door Franco's linies heen en be reikten een visschersplaatsje, gelegen op eenige kilometers van Gijon. Ze overmees terden de eigenaars van een treiler en dwongen hen zee te kiezen. Een dag lang dreven zij in het Kanaal rond en werden toen door de „Etrib" op sleeptouw geno men. Een maand gevangenisstraf voor een kus. - Te Blackrock, een dorp aan de kust bij Dundalk in den Ierschen Vrijstaat, is een meisje uit Glasgow bij verstek tot een maand gevangenistraf veroordeeld omdat zij een jeugdig vriend in het open baar had gekust. Zij werd vervolgd we gens het plegen van een „daad van onbe hoorlijkheid" op een openbare plaats. Zij was niet verschenen; de jongeman dien zij gekust had, was op een vorige zitting tot een boete van 3 7sh. en 6 p. veroordeeld. Ter zitting bleek dat het meisje elk jaar met vacantie naar Blackrock kwam. De rechter die het vonnis wees, zei, dat ze waarschijnlijk wel niet meer terug zou komen. Om dit te bereiken veroordeelde de rechter haar tot een maand gevangenis straf, ten uitvoer te leggen bij haar terug keer. In den Ierschen Vrijstaat is blijkbaar verboden wat in elk ander land ieder vrij staat! Ten onrechte in hechtenis genomen. - Een jeugdig reporter van de Jour is het slachtoffer van zijn beroepsplicht gewor den. Nauwelijks had hij den conciërge van het huis, waar de moeder van den onlangs vermoord gevonden publiciteitsagent Le Blond woont, gevraagd waar haar te kun nen vinden, toen opeens alle deuren in het slot sloegen en naar de politie getelefo neerd werd met de woorden: we hebben hem. Tegelijk werd hij hardhandig in de loge van den huisbewaarder opgesloten, waar hij spoedig door eenfcaantal agenten is afgehaald, die begonnen met hem toe te roepen, handen in de lucht, en hem met groote vaardigheid fouilleerden. Of hij al met de perskaart zwaaide, niets hielp. De ongelukkige moest mee in de car naar het bureau, waar het misverstand spoedig uit de wereld geholpen werd. In- tusschen had zich het gerucht van een arrestatie verspreid, wat de menschen voor het pand te hoop deed loopen en Paarden kan beschikken, schijnt de bruid zich zonder tusschenkomst van haar Raads- heeren vrijwillig gewonnen te hebben ge geven. Mej. Menchik is een voortvarende vrouw en men vraagt zich in diverse kringen af of het initiatief voor dit huwelijk van haar of van hem is uitgegaan. Als het eerste 't ge val is, noemt men dit de beste zet, welke men ooit van haar gezien heeft. In schaak kringen wordt de groote gebeurtenis een voudig gesymboliseerd door de formule D x K Mat. Een damescomité in Domburg, dat luier manden besteld had voor de baby's die daar in Januari geboren zullen worden, heeft de heele collectie aan de fabriek te rug gezonden omdat de ooievaar geen plan schijnt te hebben in Januari dit zeedorpje te bezoeken. Men had trouwens kunnen weten, dat ooievaars in den winter zelden in onze badplaatsen gesignaleerd worden. In het feit, dat men zich in Domburg niet in de luiers zal laten leggen schijnt men in anderen vacantie-oorden een truk te zien, welke geen andere bedoeling heeft dan een ongezochte reclame voor de bad plaats te maken. Nu er in Egmond in twee maanden nie mand is overleden en in Domburg in een maand niemand zal worden geboren, vraagt men zich met belangstelling af waarmee men in Bergen nog eens te voorschijn zal kunnen komen. Een soldaat in Breda heeft last van een ziekte waardoor hij bulten op het lichaam krijgt. Hij weigerde zich op bevel van een wachtmeester naar den dokter te begeven en is daarom voor het militaire gerechtshof verschenen. De verdediger heeft er op aangedrongen den man zonder toepassing van straf naar huis te sturen, aangezien soldaten met bul ten voor den militairen dienst ongeschikt zijn. In Nicaragua heeft men een postzegel uitgegeven waarop de grenzen van het land zoo getrokken zijn, dat er een deel van Honduras bij werd gerekend. In Honduras zijn nu verscheidene onderdanen van Nica ragua vermoord en beide staten hebben zich met een ernstig protest tot den Vol kenbond moeten wenden. Hoewel men bij ons een veel koel- bloediger bevolking heeft, zouden wij B. en W. toch willen adviseeren geen kaarten van onze gemeente uit te geven waarop nog een stukje van het Blockho- vepark is geteekend. "GC De toestand in het Verre Oosten is alles behalve duidelijk, daar er eerst melding werd gemaakt van Japansche en daarna van Chineesche successen. Men schijnt aan bei de kanten zooveel succes te hebben gehad, dat de uitgeputte legers thans beide op de noodige versterkingen wachten. In Spanje is de laatste verdedigingslinie der Asturiërs bezweken en in Engeland is men buitengewoon voldaan over de hou ding van Mussolini, die eerst de vrijwilli gers wil terugtrekken en daarna aan beide partijen de rechten der oorlogvoerenden wil toekennen. Men hoopt algemeen, dat er nu zoo weinig soldaten zullen overblijven, dat men noodgedwongen tot het staken van de gevechten zal moeten besluiten. dreigende woorden uiten of verontrusten de gebaren maken. Hij vernam toen, dat zich den vorigen dag iemand voor de zelf de dame bij den conciërge vervoegd had, die, toen hem de medewerking geweigerd werd, gezegd had den volgenden dag te zullen terugkomen. En de verslaggever ontstak naar eigen zeggen pas in woede, toen hem 10 frank voor het gebruik van de car gevraagd werd. Een Romeinsche villa. - In Lotharingen bij Morhange is een Romeinsche villa blootgelegd, waarvan de muren een dikte van 60 centimeter bereiken, de vloer uit een soort mozaiek bestaat, gevormd uit kalk, tegels en potscherven en waarvan de kelder nagenoeg ongerept bleef. Er werd een goed bewaarde bronzen munt gevonden met den beeldenaar van Cris- pina Augusta, vrouw van keizer Com- modus, zoon van Marcus Aurelius en Faustina. In 183 van onze jaartelling is zij ter dood gebracht op beschuldiging te hebben samengespannen tegen haar man, die volgens sommigen de zoon van een gladiator en Faustina was. Verder zijn er o.a. opgedolven een ijzeren sleutel, schel pen, beenderen, koe- en hertehorens en allerlei toilet- en keukengerei. Belangrijke besprekingen verwacht. - Geleidelijk komen te Istanboel de delega ties van de generale staven der landen van den Balkanbond aan, die de feesten der republiek zullen bijwonen. Zij zullen vervolgens tot 8 November verscheidene bijeenkomsten houden, ter bespreking van den algemeenen toestand en meer in het bijzonder die in de Balkan- staten. Men acht deze bijeenkomsten van zeer veel beteekenis. De reorganisatie van het kabinet. Men verwacht, dat direct na de feesten der republiek het nieuwe kabinet zal wor den samengesteld. Tatarescu komt per oorlogsschip. De Roemeensche minister-president wordt met een Roemeensch oorlogsschip te Istanboel verwacht. Aanvaring tusschen vrachtschip en kruiser. - In de Bosporus is het Turksche vrachtschip ,,Ordu tijdens het keeren door den stroom gegrepen en tegen den Turkschen kruiser „Hamidiye" gedreven De „Ordu" zonk binnen vijf minuten. Vyftien leden der bemanning werden door twee Turksche destroyers gered, twee verdronken. De Turksche kruiser is niet beschadigd. Roofoverval in Amerika. - Vijf ge maskerde mannen, gewapend met revol vers en kleine machinegeweren hebben te Claymont in Delaware een overval ge pleegd op de kantoren van de Generaal Chemical Company te Claymont. Zij slaag den er in te ontkomen met loongelden ten bedrage van 20.000 dollar. Anti-semietische onlusten te Zoppot. - Op de markt te Zoppot bij Danzig werd gister de Joodsche handelaren een afzon derlijke plaats aangewezen. Naar verluidt zijn tijdens de markt Joden mishandeld. De Poolsche commissaris-generaal heeft bij den senaat van Danzig geprotesteerd tegen de incidenten van Woensdag ,toen op de markt in Danzig Joden mishandeld werden. De senaat verzekerde den commissaris- generaal, dat dergelijke incidenten zich niet meer zullen voordoen. Ofschoon er nauwelijks een maand van het jaar is, dat er geen vogelverplaatsingen kunnen worden geconstateerd, kan ten on zent het migratieverschijnsel nochtans het duidelijkst worden vastgesteld in de maand October, die door vele vogelvrienden dan ook niet als Wijn-, maar als Trekmaand wordt aangeduid. Allerlei nieuwe vogelfi guren verschijnen er in velden en beemden, onder de blauwe lucht klinen de scherpe kreten van koperwieken, overal hoor je de keepen krijschen en reeds in de eerste week van October sloegen de bonte kraaien, gasten uit Noord- en Oost-Europa, hun wieken, zwart en petit-gris, weer boven de Nederlandsche landouwen uit. Duizenden, tienduizenden vreemdelingen uit verre streken vestigen zich in ons land, hetzij om er verscheidene maanden te ver toeven, hetzij tijdelijk gedurende hun door tocht naar nog Zuidelijker gebied. Onder die trekkende vogels zijn er, die soms plotseling zeer massaal optreden, om in andere jaren slechts in geringen getale zich te vertoonen. Zoo heb je bepaalde, tot de verbeelding sprekende, kruisbekken-, pestvogel- of keepen jaren, waarin genoemde soorten in zeer grooten getale ten onzent verschijnen. Zoo zijn er ook Vlaamsche gaaienjaren. Hiertoe moet 1937 worden ge rekend. Reeds in September verschenen ze, in Oc tober was hun trek eveneens een verschijn sel, dat de aandacht trok. Ook o p plaasen, waar je ze anders nooit opmerkt, in druk bevolkte steden bijvoorbeeld, gaven ze blijken van hun aanwezigheid. Hun bonte, kleurige figuur kan in deze maand, nu zij dit jaar numeriek zoo sterk zijn vertegen woordigd, niemand, die gewoon is scherp uit te kijken, ontgaan. Overigens is die Vlaamsche gaai geen vogel, die zeldzaam kan worden genoemd. In boschgebied is de fraaie vertegenwoor diger der kraaienfamilie (Corvidae) een algemeene broedvogel, die aan het land schap kleur en fleur verleent, zoowel door zijn uiterlijke verschijning als door zijn doen en laten. Niet ieder vindt de Vlaam sche gaaien prettige verschijningen, omdat deze omnivoren er bepaalde hebbelijkheden op nahouden, waardoor zij sommiger sym pathie verspelen. Zij, die met de Vlaam sche gaaien niet op hebben, weten wel-is- waar het feit te waardeeren, dat zij heel wat insecten vernietigen, maar daar staat tegenover, dat zij, wanneer zij jongen hebben, voor al de nesten van kleinere vogels niet ongemoeid kunnen laten: zij rooven eieren en dooden de jongen, die zij in die nesten aantreffen. Het behoeft niet te verbazen, dat zij om deze redenen nog al vervolgd worden. Appels, peren en erwten weten zij gewoonlijk ook wel op te sporen, hetgeen voor hun populariteit evenmin be vorderlijk is. Toch is de Vlaamsche gaai een boeiende en interessante vogel, wiens verdwijning uit het landschap ongetwijfeld een verarming der natuur zou beteekenen. Wat is zijn ge- vederte mooi wijnkleurig, hoe fijn komt de grijswit-zwarte kuif uit en hoe boeiend is het blauw van de vleugeldekveeren. Boven dien kan de vogel, wat lang niet iedereen weet, heel fijntjes, je zou bijna zeggen: bin nensmonds, zingen, een geluid, dat uit den aard der zaak niet zoo spoedig de aandacht trekt als zijn heesche kreet, die onmiddellijk opvalt. Zij beschikken over een zeer inte ressant vocaal nabootsingsvermogen en maken zoodoende ook wel miauwende kat- tengeluiden. Vooral in de paartijd is hun stemgerucht zeer wisselend en ook hun gebaren zijn dan dikwijls heel dwaas en grotesk. Net als bijvoorbeeld de boomklever of de eekhoorn een zoogdier derhalve ken merken den Vlaamschen gaai hamster neigingen. Vooral is hij een verzamelaar van eikels, waarmee je den vogel in October voortdurend rond ziet vliegen: hij houdt ze stevig vast in zijn sterken snavel en ver bergt ze op een veilig plekje, maar het ge heugen van den Vlaamschen gaai laat blijk baar wel eens te wenschen over. Hij vergeet namelijk vaak de hamstervoorraden nader hand aan te spreken, maar door dat ver sjouwen draagt hij ongewild by tot de ver spreiding der eikels, die het volgend jaar dan ook op alle mogelijke en onmogeUjke plaatsen ontkiemen. Die Vlaamsche gaaien komen soms heel dicht bij de menschelijke woningen, maar een zekere mate van schuwheid blijft hen te allen tijde kenmerken; als zoovele kraai- vogels blijven ze steeds waakzaam en op hun hoede. Die massa's Vlaamsche gaaien, waardoor Nederland op het oogenblik als het ware wordt overstroomd, zijn geen blijvers, doch trekken in het voorjaar weer naar hun vaderland. De exemplaren, die ten onzent broeden, zijn de individuen, die het normale Nederlandsche gaaienbestand vormen. Zij nestelen in de meest uiteenloopende hoo rnen: de eieren lijken wel een beetje op die van de werels, maar zijn aanmerkelijk grooter. Het nest zelf wordt vervaardigd van takjes, terwijl de bekleeding evenals bij goudvinken, uit boomworteltjes bestaat. Door hen, die bezorgd zijn voor het lot der kleine zangvogels, worden zij nog al dikwijls uitgehaald om een te sterke vermeerdering der Vlaamsche gaaien tegen te gaan. Dit is in elk geval een eleganter oplossing van het „gaaienvraagstuk" dan het doodschieten der vogels, wat ook herhaaldelijk gebeurt, zelfs wel in den tijd, dat de gaaien jongen heb ben; deze laatste moeten dan onvermijdelijk den hongerdood sterven. RINKE TOLMAN. NOG EENS HET BLAUWE ZAND- INCIDENT. De strafzaak tegen ir. A. A. Mussert door het Hof naar de openbare zitting verwezen. Naar wij vernemen heeft de raadkamer van het Amsterdamsche gerechtshof een beschikking gegeven op het bezwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van de Nat. Soc. Beweging, ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding en dit be zwaarschrift ongegrond verklaard. De rechtbank had het bezwaarschrift ge grond verklaard en aangenomen, dat ir. A. A. Mussert bij het bekende incident op het Blauwe Zand uit zelfverdediging had ge handeld, zoodat zij ir. Mussert buiten ver volging stelde. Van deze beschikking kwam de officier van justitie, mr. B. Kist, nog dienzelfden dag in appèl bij het gerechtshof. Nadat deze de zaak in raadkamer had be handeld, vernietigde het Hof de beschik king van de rechtbank, verwierp het beroep op noodweer en verwees de strafzaak naar de openbare zitting der rechtbank. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Wielewaal te Bandoeng, Valk te Basra en Torenvalk te Alexandrië. Thuisreis: Ibis te Jodhpoer. DE REIGER HAD PECH. Teruggekeerd en met vertraging vertrokken. Het postvliegtuig, dat hedenmorgen te 6.57 uur van Schiphol naar Indië vertrok, de PH- ALR Reiger, moest kort na het vertrek te- rugkeeren en landde te 7.33 uur weer op het vliegveld. Het bleek, dat er iets haperde aan de automatisch besturing, zoodat de gezag voerder Abspoel het vliegtuig met uitscha keling van den automatischen piloot weer naar Schiphol terugvoerde. Hier werd door den technischen dienst de automatische be sturing verwisseld en met een vertraging van ruim twee uur kon de Reiger te 9.36 uur wederom opstijgen. Tweede bestuurder is Anceaux', werktuig kundige de Jonge, radiotelegrafist Kerhof, steward Blessing. Het toestel vertrok met vijf passagiers: drie voor Allahabad, een voor Calcutta en een voor Lydda. Voor het traject Napels Basrah heeft een passagiers plaats bespro ken, voor Napels-Calcutta eveneens een, twee voor Alexandrië-Karachi en een Alexandrie-Penang. Het toestel heeft 265 K.G. vracht, 489 K.G. briefpost en 28 K.G. pakketpost medegeno men. LUCHTMILLIONNAIRS BIJ DE K. N. I. L. M. Niet alleen de K.L.M., ook de K.N.I.L.M. heeft verscheidene luchtmillionnairs in dienst. Deze millioenen slaan slechts op het aantal afgelegde kilometers als vliegtuig- bestuurder, niet op de remuneratie, wel ke hier tegenover stond. Het hoogste aantal kilometers heeft de commodore der K.N.I.L.M.-vloot gezagvoer der J. Schott op zijn „boekje". Hij was einde September op een totaal aangeland van 2.268.822 K.M., afgelegd in iets meer dan 11.314 uren, waarvan ruim zestien honderd als officier in Soesterberg, een dikke tweehonderd in dienst van de K.L.M., terwijl hij in dienst van de K.N.I.L.M. ruim negenduizend uren vloog. Over ongeveer een half jaar zal hij aan de tienduizend uren toe zijn in dienst van de K.N.I.L.M. Na hem volgt gezagvoerder G. van Mes- sel, die na duizend uren te Soesterberg als officier vijftienhonderd uren bij de K.L.M. vloog en een dikke zesduizend in dienst van de K.N.I.L.M. Hij legde door de lucht het respectabel aantal van 1.742.610 K.M. af. De derde luchtmillionnair is gezagvoerder H. K. de Graaf, die ruim vijfduizend uren heeft gevlogen en wiens boekje een tegoed van 1.248.800 K.M. laat zien. Over een maand of drie hoopt gezagvoer der F. van Breemen zijn millioenste K.M. te vliegen, zoodat hij alsdan zijn intrede doet in de kringen der luchtmillionnairs. INDIE-VLIEGTUIGEN SLAAN MEDAN VOORLOOPIG OVER. Totdat draineeringswerkzaamheden op het vliegveld zijn voltooid. xii Mei 1937 is het nieuwe gedeelte van het vliegveld Medan in gebruik genomen en kort daarop heeft men het oude gedeelte geesloten, teneinde door het aanbrengen van drainage dit te verbeteren. Nu bij het invallen van den regentijd het nieuwe gedeelte nog niet geheel geschikt blijkt voor landen en vertrekken van zware vliegtuigen, omdat het nog niet geheel is ingeklonken, terwijl de draineeringswerk zaamheden op het oude gedeelte nog niet zijn voltooid, heeft de K. L. M. moeten be sluiten voorloopig Medan over te slaan, tot dat bedoelde werkzaamheden zijn uitge voerd. In overleg met de P. T. T. in Nederland en in Nederlandsch-Indië zijn maatregelen genomen om de nadeelige gevolgen van dit besluit zooveel mogelijk te beperken. Deze maatregelen bestaan daarin, dat de K. N. I. L. M. in aansluiting op de vlieg tuigen der K. L. M. een dienst tusschen Penang en Medan zal inleggen, gedurende het geheele tijdperk, waarin de vliegtuigen der k. l. M. Medan moeten overslaan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 13