De kabinetsformatie door vele Kamer leden betreurd. Vraag. en A £>uw£niand Christelijker! en Katholieken achten het den meest juisten weg. Critiek in varieerenden toonaard. Colijn door zijn vrienden tot rechtsch kabinet bewogen? TWEEDE BLAD Ontleend is aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting (algemeene beschouwin gen) 1938. De uitslag der verkiezingen en de kabinetsformatie. Als het voornaamste van den uitslag der laatstgehouden verkiezingen beschouwde men vrij algemeen de nederlaag, die de ex tremistische partijen hebben geleden. Het Nederlandsche volk heeft getoond zijn tegen woordige staatsinstellingen in stand te wil len houden. Een ander belangrijk verschijnsel bij deze verkiezingen achtten vele leden den terug gang van de kleine partijen en belangen groepen. Aan het proces van versnippering, dat zich in 1933 vertoonde, is een einde gekomen. Men gevoelde behoefte te getuigen van zijn dankbaarheid voor het waardevol bezit van vrije verkiezingen, zooals die ih ons land mogelijk zijn. Verscheidene leden gaven als hun gevoe len te kennen, dat de verkiezingen geen grondslag hebben opgeleverd voor een chris telijke kabinet, steunende op de dri. groote rechtsche partijen. Weliswaar behaalden deze partijen tezamen 52.7 pCt. der uitge brachte geldige stemmen en verwierven zij op grond daarvan 56 van de 100 zetels, maar deze meerderheid kan niet worden be schouwd als een volksuitspraak voor een rechtsche coalitieregeering van het van ouds bekende karakter. Dat de verkiezings uitslag voor die partijen, tezamen be schouwd, zoo gunstig is geweest, is voorna melijk te danken aan het groote aantal niet- rechtsche kiezers, die hun stem op de lijsten, waarop de heer Colijn als nummer één voor- '-am, hebben uitgebracht. Hij verscheen voor het volk als een staatsman van ruime opvattingen, die door velen de aangewezen leider kon worden geacht voor een samenwerking op breede basis. Dit verschafte hem het vertrouwen en de stemmen van ,.yele duizenden kiezers, niet tot het eigenlijke rechtsche kiezerscorps behoorende. Het is dan ook geen wonder, dat dé ver schijning van dat kabinet in wijde kringen des volks teleurstelling en zelfs' verontwaar diging heeft gewekt, die gevoelens zijn niet getemperd door de opneming in het kabinet van de heeren van Buuren en Patijn. Het be noemen tot minister van deze heeren, die met geen enkele politieke partij zijn verbon den, heeft niet de beteekenis van een ver- fcreeding van de basis van het kabinet. Zij zijn slechts te beschouwen als technische medewerkers, die zich naar de principieele opvattingen van het kabinet hebben te rich ten. Het waarschijnlijkst achtten deze leden het, dat de formateur door zijn eigen poli tieke vrienden gedwongen is van zijn aan- vankelijken opzet af te zien. Wat naar het oordeel der hierbedoelde lé den had moeten geschieden is het vormen van een geheel ander kabinet: een kabinet van herstel, dat gebroken zou hebben met de aanpassing en zich bereid zou hebben verklaard tot het voeren van een construc tieve welvaartspolitiek. Deze leden herinneren eraan, dat de drie rechtsche partijen in haar uitlegging van den wil Gods op staatkundig gebied bij bijna elk vraagstuk uit elkaar gaan. Op dezen verkiezingsuitslag paste een ka binet van breede samenwerking vooral ook, omdat het persoonlijk succes van den heer Colijn bij de verkiezingen in sterke mate daardoor was beïnvloed, dat men in hem den man van zulk een samenwerking zag. De formatie van een rechts kabinet onder lei ding van den heer Colijn kan dan ook niet anders worden gezien dan als een ernstige constitutioneele fout. Weder andere leden gaven eveneens als hun meening te kennen, dat, hoezeer de uit slag der verkiezing tot een numerieke meer derheid van de rechtsche groepen in het parlement heeft geleid, de vorming van een rechts kabinet geenszins aangewezen was. Het meest voor de hemd ligt toch wel de opvatting, dat de kiezers, als geheel be schouwd, een voortzetting van het in de af- geloopen periode gevoerde beleid door een kabinet van ongeveer gelijke samenstelling als het vorige hebben gewenscht. Eenige leden stelden met betrekking tot hun zienswijze over de kabinetsformatie voorop, dat de verkiezingen formeel dé grondwetsherziening tot inzet hadden, doch materieel liepen over de tegenstelling tus- schen parlementaire democratie en fascisme. Aan den kant van de voorstanders der par lementaire democratie waren twee stroomin gen te onderkennen, de meer marxistische getinte van „eenheid door democratie" en de meer reactionnaire, die den heer Colijn had uitverkoren. De stembusoverwinning was er een voor de parlementaire democratie en was er een voor den heer Colijn, op die overwin ning had logisch gepast öf een „eenheid door democratie"-kabinet óf een kabinet- Colijn in den trant van het vorige. Deze lo gische oplossingen zijn echter beide door de katholieke staatspartij onmogelijk gemaakt. De r.k. staatspartij dankt haar succes niet aan haar politieke programma's of aan de daden harer ministers in het laatste kabinet, maar aan de actie van de kerk, die op een tot dus ver nooit vertoonde wijze op de verkiezin gen haar invloed heeft doen gelden. Hier is sprake van een clericale politieke overwin ning, een der gevaarlijkste verschijningen voor een staat en voor een kerk. Eenige andere leden, die verklaarden vol komen de gevoelens te deelen van hen, die uiting hadden gegeven aan hun genoegdoe ning over den uitslag der verkiezingen, voorzoover die een duidelijke overwinning van de democratie is geweest, stelden er prijs op aan deze verklaring toe te voegen, dat de communistische partij al hetgeen in haar vermogen was heeft gedaan om die overwinning te helpen bevorderen. Weer andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de verkiezingen veel meer hebben gestaan onder den invloed der i-ijds- omstandigheden dan onder dien der begin selen. Het is daardoor, dat de personen van de heeren Colijn en Oud voor hun partijen zulk een groote winst hebben kunnen beha len. Deze leden betreurden het vooral, dat de heer Colijn het beginsel niet op den voor grond heeft geschoven. Ook bij hem ging het alleen om materieele belangen. Tegen het herstel der coalitie bestonden bij deze leden ernstige principieele bezwaren. De coalitie maakt Rome steeds machtiger. Daarin is een groot gevaar voor land en volk gelegen. De critiek, van zoovele zijden en in zoo verschillenden toonaard geoefend op de wij ze, waarop na de verkiezingen ten aanzien van de samenstelling van een kabinet is ge handeld, gaf zeer velen anderen leden aan leiding als hun meening uit te spreken, dat de kabinetsvorming, gelijk die heeft plaats gehad, het scherpe oordeel, dat daarover werd uitgesproken, allerminst verdient. Op den voorgrond stelden deze leden, dat de overwegingen, welke bij een kabinetsforma tie behooren te gelden, geenszins uitsluitend bepaald worden door de resultaten van de stembus. De kiezers stellen de Kamer 'samen en niet een kabinet. Een formateur zal good doen zooveel mogelijk met den uitgesproken wensch der kiezers rekening te houden. Maar tevens zal hij en dat zeker niet in de laatste plaats moeten denken aan de positie, waarin het door hem te vormen ka binet zal komen te verkeeren. Zijn doel zal moeten zijn het tot stand brengen van een kabinet, dat in zijn program en in de per soep zijper ledep een redelijke zekerheid biedt voor een behoorlijke werking van het overleg tusschen regeering en volksvertegen woordiging. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden is het als een zegen te beschou wen, dat, met inachtneming van alle nood zakelijke overwegingen, een kabinet van deze samenstelling kon worden gevormd. In dezen tijd van groote geestelijke verwarring en onevenwichtigheid toch is het meer dan ooit van belang, dat het regeeringsbelejd zich kenmerkt door een krachtige verdedi ging en doorvoering van de christelijke be ginselen. De opvatting, dat de groote winst van de anti-revolutionnaire partij uitsluitend zou moeten worden toegeschreven aan liberale stemmen, noemden deze leden geheel onjuist. Er hebben zich verschui vingen van verschillenden aard voorge daan. Hoe dit echter ook zij, allen, die op de candidaten der anti-revolution- naire partij stemden, konden weten, wat zij aan die partij hebben. Verscheidene andere der in deze paragraaf aan het woord zijnde leden had de stembus uitslag mede verheugd, omdat daaruit geble ken is van een toegenomen vertrouwen in de door hem voorgestane staatkundige be ginselen. Naar de hierbedoelde leden meenden, biedt een kabinet op den gekozen grondslag alleszins de mogelijkheid om ook een sociaal- economische politiek te voeren, die door hen als wenschelijk en noodzakelijk wordt beschouwd. Gaarne wilden de .leden, hier aan het woord, erkennen, dat de s.d.a.p. een zeer be langrijke evolutie heeft vertoond. De gelei delijke wijziging van haar houding ten op zichte van het militaire vraagstuk, den gods dienst, de monarchie, de gezagshandhaving en het nationale beginsel konden zijn waar- deeren. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat die partij nog steeds verbonden is met het historisch-materialistische begin sel en de klassenstrijdleer en dat haar ver houding tot het beginsel van den eigendom haar nog steeds socialisatie doet verlangen, terwijl, voor wat betreft haar internationale oriënteering, de sympathieën der s.d.a.p. in andere richting gaan dan de hunne. Eenige regeeringscombinatie met sociaal-democra ten zou zonder twijfel tot veel meer inwen dige moeilijkheden en spanningen aanleiding geven dan een rechts kabinet, zodals thans gevormd is. Ook wezen de hierbedoelde leden erop, dat van andere zijde ten onrechte van een coa litie-kabinet is gesproken. Sinds 1918 bestaat de coalitie niet meer. Het is een dwaling te meenen dat men het demoliberalisme kan verbeteren door het met christendom te doordringen. De erva ring in tal van democratische landen heeft dat bewezen. Slechts uitroeiing kan baten. Daarom strijden zij, die den corporatieven staat voorstaan, tegen het parlement en de politieke partijen. Daarom kan ook in zulk een staat geen persvrijheid worden toegela ten. Het begrip ordening neemt in de corpo ratieve staatsgedachte een eerste plaats in. Maar met die gedachte is volkomen in strijd een ordening, gelijk die hier te lande door velen wordt voorgestaan, een anorganische, tegennatuurlijke ordening, die voert naar staatssocialisme en staatsabsolutisme. Het te voeren beleid Over het door het kabinet in het vooruit zicht gestelde beleid waren verscheidene le den zeer weinig optimistisch gestemd. Zij meenden, dat de groote verwachtingen, waarmede het kabinet vooral in katholieke kringen was verwelkomd, reeds nu voor een belangrijk deel beschaamd zijn. Slechts op een paar ondergeschikte punten blijkt uit de troonrede van eenige succes der katholie ken. Gaarne zouden vele leden vernemen, wat bedoeld is met de in de troonrede voorko mende uitdrukking „versterking van onze handelspolitieke weerbaarheid". Zal vroe gen zij de regeering verder voorthollen op den verderfelij ken weg der protectie? Weer andere leden spraken eveneens de verwachting uit, dat ook door dit kabinet weder geen enkele ernstige poging zal wor den gedaan om de steriele uitgaven voor werkloozen- en landbouwsteun door een productieve arbeids- en aanpassingspolitiek te vervangen. Verscheidene leden meenden met betrek king tot het algemeen beleid van het kabinet voorshands een afwachtende houding te moeten aannemen. Naar hun meening is de door het vorige kabinet gevoerde aanpas singspolitiek volkomen juist geweest. Als een bepaalde leemte in de troonrede hadden dezelfde leden het gevoeld, dat in dat staatsstuk niet duidelijk uitdrukking is gegeven aan de gedachte, dat de „beveili ging en versteviging van de positief christe lijke grondslagen onder samenleving" ook in de te voeren sociaal-economische politiek tot uiting zal komen. Vele leden gaven den wensch te kennen nader te worden ingelicht omtrent de wijze waarop en het tempo waarin de regeering meent haar voornemen met betrekking tot den landbouwsteun te kunnen effectueeren. Met name zouden zij gaarne vernemen, hoe de regeering het prijspeil van de landbouw producten denkt te kunnen handhaven. Aan dit verzoek om inlichtingen voegden zij toe, dat zij gaarne zouden zien, dat in de liqui datie van de landbouwcrisismaatregelen niet zal worden begrepen de opheffing van eenige zeer nuttig gebleken instituten, zooals de contingenteering en de clearing. Ten slotte werd gevraagd, wat de regee ring denkt te doen om paal en perk te stel len aan de propaganda voor het neo-malthu- sianisme, aan de nog steeds niet afdoende bestreden verspreiding van pornographische geschriften, aan het toenemend aantal echt scheidingen, aan de excessen van het strand en badleven, aan het euvel van de gemengde baden, alsmede ter bestrijding van de open bare ontucht. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het bij den bestaanden internationalen toe stand onvermijdelijk is, dat de weerkracht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uiteen over de mate, waarin zulks behoort te ge- fechiedèh. Onderscheidene andere leden waren, zon der elk woord van het boven weergegeven betoog te kunnen onderschrijven, toch even zeer van meening, dat met betrekking tot rle uitgaven voor defensiedoeleinden een zekere matiging behoort te worden betracht, opdat niet het gevaar ontsta, dat voor de naaste toekomst elk perspectief op 't stuk van an dere, niet minder noodzakelijke uitgaven wordt afgesneden. Vele leden, hoezeer de noodzakelijkheid van den hierbedoelden maatregel betreuren de, meenden, dat het hier uitgaven betreft, welke zoozeer het bestaan van den staat zelf rakn, dat daarin, indien de regeering aanne melijk maakt, dat zij in dezen omvang noo- dig zijn, zal moeten worden berust. Bij hun beschouwingen over den financiee- len» toestand des rijks stelden verscheidene leden voorop, dat, ondanks den reeds merk baren invloed van de mede als gevolg van de gewijzigde monetaire politiek tot stand gekomen verbetering van het economische leven, die toestand nog verre van gunstig is. Ook meenden dezelfde leden er op te moe ten wijzen, dat het heffen van een belasting, waardoor ook de niet-uitgekeerde winst van vennootschappen zou worden getroffen, een gevaarlijk experiment zou zijn. De depres sie van de afgeloopen jaren heeft wel niets duidelijker geleerd, dan dat reserveeringen voor de ondernemingen hoog noodig zijn en een groot belang vormen. Verscheidene andere leden, die met nadruk wenschten voorop te stellen, dat ook zij vast wilden houden aan een gezonde en voorzich tige financieele politiek, waren na een uit voerige analyse van de begrooting toch ook tot een minder sombere conclusie gekomen, dan die, welke in de millioenennota wordt getrokken. De hierbedoelde leden kwamen tot de con clusie, dat het niet onverantwoord is, bij de regeering aan te dringen op het overwegen van eenige voorzieningen op economisch en sociaal gebied, die in zeer sterke mate bij parlement en volk leven en die niet verme den zullen kunnen worden. Vele andere leden konden allerminst het optimisme met betrekking tot den financiee- len toestand deelen. Alles bijeengenomen, blijkt naar de mee ning der hier aan het woord zijnde leden dui delijk, dat de begrootingspositie ondanks de ingetreden verbetering nog het tegendeel van gunstig is. Op grond daarvan meenden deze leden met het financieel beleid, zooals dat in de millioenennota is uiteengezet, hun volle instemming te kunnen betuigen. Ten slotte stelden enkele leden nog de vraag, of de vervroegde pensionneering, welke thans voor onderwijzers geldt, ook niet voor de andere ambtenaren zou kunnen worden ingevoerd. Gaarne zou men verne men, welk bedrag hiermede gemoeid zou zun. Ned.-lndië. Verscheidene leden hadden met groote voldoening geconstateerd, dat de regeering de ehartiging van de stoffelijke en geesie- ly e belangen van Ned.-lndië van zoo groote dat daarop in de troon- re e het allereerst de aandacht heeft geves tigd. 6 Dze leden noemden het verkeerd, dat, hoe- v. el een ïegeling van de verdeeling van de defensiekosten tusschen Nederland en Ned.- lndië nog steeds in voorbereiding is, de re geering reeds thans met een verhooging van de Indische bijdrage met f 6.5 millioen meent te mogen rekenen. Voorts spraken dezelfde leden de hoop uit, dat onder het bewind van den nieuwen gou verneur-generaal in snel tempo het herstel zal worden bevorderd van de sociale poli tiek, die in de crisisjaren zooveel schade heeft geleden, en dat ook zeer spoedig het regeeringsbeleid tegenover de ir"f?emsche bevolkingsgroepen de banen zal verlaten, waarin de vorige gouverneur-generaal zich heeft bewogen. Andere onderwerpen. Een aantal leden wenschten by deze alge meene beschouwingen een enkel woord te wijden aan het spellingvraagstuk. Naar de meening dezer leden wordt het optreden der regeering op dit punt in zoo danige mate gekenmerkt door onvastheid en onbeslistheid, dat het slechts bij weinigen instemming zal kunnen vinden. Verscheidene leden gaven uiting aan hun instemming met de instelling van een depar tement van algemeene zaken, welke instem ming echter door andere leden niet werd ge deeld. Verscheidene leden getuigden van hun verwondering en teleurstelling over het feit, dat de z.g.n. defensieverboden betreffende S.D.A.P. en N.V.V. nog steeds niet zijn op geheven. Van andere zijde werd eveneens ophef fing verzocht van het voor alle ambtenaren geldende verbod tot het lid ziin van of ver- leenen van steun aan de N.S.B. CritiB-publicalie. INSCHRIJVING BAK- EN BRAADVET. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Margarine, Vetten en Oliën, Nassaulaan 6 te 's-Gravenhage maakt bekend, dat zij een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle belanghebbenden, die bij genoemde Cen trale zijn georganiseerd. De termijn van inschrijving sluit Zater dag 30 October 1937 des vooriniddags te 9 uur Degenen, die belanghebbende zijn, tevens bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uitnoodiging en formulieren hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Neder landsche Zuivelcentrale, afd. Margarine, Vetten en Oliën wenden. 's-Gravenhage, 22 October 1937. IDENTITEITSBEWIJZEN VOOR KALVEREN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale deelt het volgende mede: In de voorgaande jaren gold de bepaling, dat een identiteitsbewijs van het loopende teeltregelings-seizoen tot 1 Januari van het daarop volgende jaar tegen een ander iaentititsbewijs ingewisseld kon worden, ingeval het kalf, dat op grond van het eerstbedoelde identiteitsbewijs werd aan gehouden, gestorven of geslacht was. Aangezien het tuberculinatie-seizoen op 1 Januari nog niet beëindigd is, was toen echter tevens bepaald, dat de termijn, gedurende welke identiteitsbewijzen kunnen worden ingewisseld, voor leden van erkende organisaties tot bestrijding der rundertuberculose niet op 1 Januari doch op 1 Maart eindigde. Daar echter gebleken is, dat zulks in de practijk wellicht tot onbillijkheden aan leiding kan geven, is thans voor alle veehouders de mogelijkheid geopend, identiteitsbewijzen-1937, mits aan de daartoe gestelde voorwaarden is voldaan, tot 1 Maart 1938 in te wisselen. 's-Gravenhage, 22 October 1937. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 18 October 1937 tot en met 23 October 1937 zal bedragen 0.75 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gede natureerd en voldoen aan het vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 0.25 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 22 October 1937. TEELTPREMIE VLAS OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend dat voor vlas, oogst 1937, hetwelk werd verkocht vóór 17 October 1937, geen teeltpremie zal worden ver leend. 's-Gravenhage, 22 October 1937. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Te koop een eersteklas Ibach-piano, z. g. a. n. voor 160. Adres Vogelenzang No. 17, Alkmaar. Pfaff- en Singer-Naaimachines. Inzink- bare meubels z. g. a. n. (nergens zoo goed koop). Ga maar even kijken bij DEKKER Nieuwesloot 89. Prima Handnaaimachiné met garantie 9.50. Te koop 3 dichte schuifdeuren 1 x 2 M. zeer geschikt voor schutting en een partij ramen als nieuw. Prins Hendrikstraat 12. Telef. 4338 Alkmaar. Pr'ma veerenbed 7.50, groot vast kleed, mooie brandkast 20, karpet 1.50, pracht piano ,t 50, Amerikaansch orgel z. g a n 3 spels voor 70, schrijfbureau, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop groote Jaarsma Haardkachel en mooie emaille vulkachel. JAN DE RUIJTER, Laat 179, Alkmaar. Te koop: emaille haard 10.00, uittrek- haard 8.50, emaille wit fornuis 12.50, prima gebruikte kachels vanaf 4.00 bij A. NIEROP, Nieuwesloot No. 15. Te koop wegens overcompleet 2 fau teuils, 4 stoelen massief eiken (stroomlijn) met wollen moquette bekleed, 1 week gebruikt v. spotpr. 32.50. Te zien s av, var» 58 uur Oudegracht 39, Alkmaar. Te koop 2 H. rijwielen 12 en 16, damesrijw. 18, alle met E. lamp en tip top in orde. PRANGER, Kanaaldijk 21, tegenover Victoriepark. Te koop een Godinhaardkachel z. g. a. n. Niet op Zondag. OUDEGRACHT 44. Te koop zoo goed als niet gebruikte kindertrekharmonica, 3. STRAATWEG 143. Wegens aanschaffing centrale verwar ming te koop een weinig gebruikte vul kachel, dit voorjaar nieuw geweest, voor groote localiteit. Adres te bevragen bureau van dit blad. Koopt uw verlovingsring, gouden hor loge en zilveren koffielepeltjes zoo goed als nieuw bij S. W. VET, Verdronken- oord 5. Te koop: een ledikant met springveeren, matras en toobehooren volledig en 1 waschtafel met toebehooren en 1 divan met kleed, 's avonds v. 68. CABELJAUSTRAAT E 10, alhier. Te koop: Chevrolet '27, gesloten bestel wagen in prima staat, 95. SPARRENSTRAAT 30, Haarlem-N. Te koop voor elk aannemelijk bod eenige zoo goed als nieuwe stalkruiwagene. JOH. MAMMEN, Wagenmakerij te Oterleek. Te koop gevraagd een electr. kacheltje. Brieven onder letter W 456 aan het bureau van dit blad. DOODELIJK ONGEVAL TE UTRECHT. Gisterochtend is by werkzaamheden in de gasfabriek te Utrecht de 45-jarige J. U., die in dienst van het gasbedrijf was, bij een ongeval om het leven gekomen. De man was bezig op een 15 meter hooge stelling werkzaamheden te verrichten. Hij is waarschijnlijk misgestapt, want plotse ling zagen zijn collega's hem naar beneden vallen. De ongelukkige kwam met het hoofd op een steenen vloer terecht en was vrijwel onmiddellijk dood. BOMMEN OP AMSTERDAM? Gistermiddag werd Amsterdam opge schrikt door motorengeronk. Voor het zelfs tot het publiek was doorgedrongen, zwermden één- en driemotorige bommen werpers boven de stad, vergezeld van jagers en watervliegtuigen. Met recht kon men het angstige gevoel niet van zich af zetten, dat wanneer dit vijandelijke ele menten zouden zijn geweest, er van Am- sterdam's belangrijke cenitra niet veel zou zijn overgebleven. Het doel van dit bezoek was gelukkig van vreedzamen aard. Het was een voor oefening om het terrein voor den luchtver dedigingsdag op Zaterdag 30 October te verkennen. Amsterdam heeft een kleine voorproef gehad van wat 30 October belooft te wor den: een leerzame dag in het belang van onze nationale veiligheid. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De 19-jarige Wietske de Jong uit Alphen a. d. Rijn, voorheen werkzaam op een pannenfabriek, heeft sinds 9 dagen zijn ouders, familie en autoriteiten voor voor een groot raadsel gesteld door zijn geheimzinnige verdwijning. Zondag 10 October j.1. was hij per rijwiel met zijn zwager naar Vreeswijk vertrokken waar zijn ouders wonen. Vandaar is hy Maandag 11 October ter vervulling van zijn militai ren dienstplicht vertrokken naar Amers foort, doch hij is daar niet aangekomen. Ondanks alle gevraagde inlichtingen en ingestelde onderzoeken door ouders, fami lie of militaire autoriteiten heeft men niets meer van den jongeman gehoord. Men staat tot op heden voor qen groot raadsel en tast volkomen in het duister. Begrijpe lijk neemt de bezorgdheid bij de ouders met den dag toe en hoewel aan een ongeluk wordt gedacht is dit toch ook niet aanne* melijk, daar men dan op een 'of andere wijze hiervan inmiddels wel zou hebben gehoord. Ook staat het voor de familie vast dat hij niet uit eigen wil zal zijn ver dwenen om zich aan zijn militaire plichten te onttrekken, daar hij lid was van de burgerwacht. GOIRLE, EEN GELUKKIG DORP. Verlaging van alle belastingen* Gisteren werd de begrooting 1938 aan den raad aangeboden, waaruit blijkt, dat de financiëele toestand zeer gunstig verloopt. Door de drukke villabouw langs den Ouden Goirlesche weg is de opbrengst der belas tingen plotseling zeer gestegen, terwijl door conversie van alle geldleeningen tot op 3)4 en door verlaging der bijdragen aan de werkloozenkassen, de uitgaven blijvend een flinke vermindering hebben ondergaan. De opcenten op de vermogensbelasting worden terug gebracht van 40 op nul, de op centen op de personeele belasting, die vorig jaar verminderd zijn van 200 op 150, worden thans gebracht op 125, terwijl de opcenten op de gemeentefondsbelasting verlaagd wor den van 75 op 55. De werkloosheid in de textielindustrie neemt langzaam iets af.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6