Minister Van Zeeland valt als slachtoffer van een kabaal en van naijver. Jiadioptogtamtm. 8 1Binnenland, feuilleton QE (JOUDEN tweede blad Naar aanleiding van een gerechtelijk onderzoek tegen de Nationale Bank. VOORTZETTING DER POLITIEK. Aspirin (Van onzen Brusselschen correspondent.) BRUSSEL, 25 October 1937. Op het oogenblik dat wij U dit schrijven mag het ontslag van de regeering-van Zee land als vaststaande worden beschouwd. Vandaag, Zondag, is de eerste-minister, die sedert drie weken in Zuid-Frankrijk ver toefde, te Brussel teruggekeerd, na zijn ver lof te hebben ingekort wegens de politieke gebeurtenissen te Brussel. Practisch heeft de regeering slechts gewacht op den heer van Zeeland om haar ontslag in te dienen, want de meerderheid van de ministers is de meening toegedaan dat het bewind niet kan worden uitgeoefend in de schaduw van het gerecht. Zooals men weet is het nog geen maand geleden dat de heer van Zeeland zijn mandaat van eerste-minister ter beschik king had gesteld omdat hij aan het bewind maar weinig genoegen meer beleefde, om het zoo te noemen. De verschillende poli tieke ambities, naijver, belangen van ster ke laten wij zeggen financieele groepen die in botsing komen met zekere maatregelen van de regering die tot de zoogenaamde structuurhervormingen behooren, hebben in de laatste maanden, zooals men weet, een enerveerenden invloed uitgeoefend op het werk van de regeering. De incidenten in verband met de Nationale Bank zijn een welkome gelegenheid geweest om aan dit alles uiting te geven en om haar te verlam men. Men kent deze incidenten, waarvan hèt eerste begin in de Barmatzaak is te zoeken. Deze zaak heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek van het gerecht, waarbij is gebleken dat de Nat. Bank zich op grove wijze voor millioenen heeft laten beet ne men. Hiermee was de aandacht gevestigd op de Nationale Bank, en ook vooral omdat de eerste-minister vice-gouverneur was van de bank. Zekere misstanden bestonden wat de wijze betreft waarop het leidende per soneel van de bank werd vergoed, zonder dat er in wat ook iets onwettelijks gebeur de. De heer Van Zeeland heeft zich op dat gebied gerechtvaardigd. Doch op een wijze welke niet bekend is heeft het parket ken nis gekregen van bijzonderheden betreffen de hèt eigenlijke beheer van de bank. Men heeft alle reden om aan te nemen dat zij werden uitgebracht en opgeschroefd door personen die een blij venden wrok 1 hebben tegen den eersten minister en slechts één doel hebben: hem neerhalen. Politieke te genstanders of bepaalde vrienden, die gaar ne zijn plaats zouden innemen, en die tot in den schoot van de regeering kunnen worden gezocht, kunnen hiervan handig gebruik maken om ook dat doel te berei ken. Hoe dan ook heeft het parket zich met deze overwegingen niet te bekommeren en het is dan ook opgetreden. Bijna vijf maanden geleden is een informatie inge steld, dat is een onderzoek met slechts een officieus karakter, dit in verband met de wijze waarop de regeeringscommissaris bij de bank, die dus het oog was van de regee ring, werd vergoed, vóór de huidige com missaris in functie is getreden. Deze infor matie is in den loop van de week omgezet in een officieel onderzoek door een onder zoeksrechter, dit in overeenstemming met den procureur-generaal zelf. Dat beteekent dat de procureur des Ko- nings zich heeft doen dekken door de hoog ste autoriteit van het parket. Welke de be richten ook zijn welke dienaangaande zijn medegedeeld, is er niemand die zeggen kan of ja dan neen het parket ten slotte ele menten zal weten te verzamelen die zijn verdenkingen kunnen bewijzen en of zij dan ook de onmisbare kenteekenen zullen vertoonen die noodig zijn om misdrijven te vormen, die verondersteld worden, zooals frauduleus inzicht en benadeeling van der den. Dat is heel de zaak. Welke zyn de feiten zelf, die tot het in grijpen van het parket hebben geleid? Men kent deze slechts voor zoover tal van jour nalisten enkele indiscreties hebben beko men. Wij hebben de zaak zeer van dichtbij gevolgd en kunnen dit dus bevestigen. Men kent volstrekt niets over de opvattingen van het parket en veel wat wordt aange haald is hoofdzakelijk geput uit de geschrif ten van de oppositie tegen van Zeeland. Officeus wordt alleen gezegd dat het on derzoek gaat over de betrouwbaarheid van zekere documenten die aan den raad van censoren van de Nationale Bank en aan den regentenraad werden voorgelegd. Dat be teekent in andere woorden vervalsching. Op welke wijze en met welk doel? Men zegt: in de Nat. Bank bestond een tweede spaarpot of „cagnotte". Er is reeds een eer ste spaarpot ontdekt, zoogenaamd, die werd gebruikt om de bezoldiging van de hooge leiding te verzekeren. Deze spaarpot was wettelijk en niemand had er iets in te zien, vermits de gelden ervan voortkwamen van de globale som die op de begrooting van de bank voor deze bezoldiging was ingeschre ven. Dit belet niet dat men er in moreel opzicht wel eenige bezwaren in kon zien. Doch de tweede spaarpot zou het bonter gemaakt hebben. Men heeft er een andere benaming voor gevonden: een „zwarte kas" Zij zou gespijsd geworden zijn, om de zes maanden, door oo den post van onmoeeliik te innen vorderingen sommen in te schrij ven die als verloren werden beschouwd en door een verlies van de bank werden ge delgd. Na goedkeuring van de censoren zouden echter deze vorderingen geheel of gedeeltelijk toch verwezenlijkt zijn. Het ontvangen geld ging dan in den spaarpot. Wat gebeurde er mee? Dat is de zenuw- knooo van de kwestie. Het parket schijnt er achter gekomen te zijn door te ervaren dat sommige ambte naren van de bank af en toe een enveloppe ontvingen, boven hun salaris. Er werd dan gespeurd naar de herkomst van dit geld en zoodoende werd het bestaan van den tweeden zoogenaamden spaarpot ontdekt. Het is op grond daarvan dat het onderzoek gebeurde naar de wijze waarop door de bank de vergoedingen werden betaald aan den regeeringscommissaris, n.1. om te weten of deze geen steekpenningen ontving ten einde zijn stilzwijgendheid te koopen. Zeg gen wij dat dit alles slechts veronderstel lingen zijn, wat betreft steekpenningen. Het parket in de eerste plaats weten. De ver goedingen die aldus in een aparte enveloppe aan sommige ambtenaren van de Nationale Bank werden betaald, en die nogal hooge bedragen vertegenwoordigden, waren ver goedingen voor extra-prestaties. Het parket heeft de lijst van dezen die er van genoten, in beslag genomen. Men heeft ze gelukkig bij een directeur kunnen terugvinden en al de uitgekeerde sommen kunnen worden ver antwoord. Men moet weten dat de Nationale Bank wordt beheerd als een particuliere in richting en het genoemde stelsel van extra vergoedingen bestaat in vele ondernemingen, ten einde geen onnoodigen naijver bij het personeel te doen ontstaan. Het standpunt van het parket is echter dat deze sommen gewoon bij den post bezoldigingen op de balans moesten voorkomen. Het is dus een betwisting van boekhoudkundigen aard, een intellectueele vervalsching, welke men den leiders van de Nationale Bank, den gouver neur L. Franck, den toenmaligen vice- gouverneur P. van Zeeland, en enkele di recteuren schijnt willen ten laste leggen. Men lette wel dat zij zelf van deze sommen niets ontvingen. Slechts het personeel heeft er van geprofiteerd In totaal zou het om een 500.000 fr. gaan, alhoewel dit bedrag niet als absoluut juist moet worden be schouwd. Hoe dan ook verder de bedrijfs- „Met dit weer nog op de fiets? „Ja, dat houdt je fit; je moet toch iets voor je gezondheid doen!" „Nee die is goedVerkoud heid en rheumatiek haal je op je hals!" „Geen sprake van, als je maar bijtijds Aspirin neemt." is een »j8ov£»« - pro d uc t. Oranjebanden»i9aye*.. kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid uitkomsten van de bank er nief door be ïnvloed. Deze bleven precies dezelfde. Te goeder trouw kon het Directiecomité deze zaak beschouwen als behoorende tot het dagelijksch beheer van de bank. In den geest van het parket moesten de uitgaven worden onderworpen aan den raad van censoren. Wij zeiden reeds dat de uitgaven kunnen worden verantwoord, wat van het grootste belang is, want zooals men begrijpen kan, zal er spoedig in de oppositiepers een ka baal opgaan om te doen verstaan dat het geld tot zeker „publiciteitsuitgaven" heeft gediend, waarbij dadelijk het vermoeden moet rijzen dat deze uitgaven moesten dienen om een zekere stemming te doen ontstaan ten gunste van den premier, en van de Nationale Bank. Het rechtsche week blad „Cassandre" heeft reeds veertien dagen geleden te verstaan gegeven dat na het proces SegersDegrelle, waarbij in het von nis de Nationale Baiïk ernstige critiek te hooren kreeg, aan ,,L' Indépendanct Belg" toen in andere handen dan thans, een hoog bedrag werd betaald om in een artikel dit vonnis te bestrijden, voor wat het gedeelte betreft dat de Nationale Bank aanging. Dit geld zou uit deze „zwarte kas" gekomen zijn, of uit een andere, volgens de volstrekt niet bewezen insinuatie. Het weekblad voegde er bij dat de som werd betaald door een man, een tusschenpersoon, die een per soonlijke vriend is van den heer van Zee land. y De belangstelling van het parket is dan ook den post van de balans voor de publici teit uitgegaan en ook hier gaat de betwis ting er slechts over dat'de verschillende be dragen afzonderlijk hadden moeten ver meld worden. Het parket heeft een bezoek gebracht aan een publiciteitsagentschap, dat de publiciteit voor de Nationale Bank verdeelt en hier werd ook alles gerecht vaardigd. Men heeft kunnen vaststellen dat de betalingen van de Nationale Bank wel degelijk zijn gebeurd in ruil voor het in- lasschen van teksten, waarover niemand zich iets heeft te verwijten. Zoo doet zich de zaak voor volgens onze inlichtingen. Wij hebben reden om aan te nemen dat, wat de zaak van de publiciteit betreft, het parket zijn onderzoek nog ver der zal trachten uit te strekken. Alles wordt natuurlijk beheerscht door de vraag of oneerlijke bedoelingen hebben be staan. De rechter van instructie zal dit heb ben uit te maken. Behoudens onthullingen of nieuwe feiten is er niets dat er op wijst dat zulks inderdaad het geval is geweest. Men schijnt te mogen aannemen dat de be roering, naar aanleiding van deze feiten di^ in gewone tijden geen bijzondere aan dacht zouden hebben gehad, is aangehitst door een strijd tusschen twee krachtige financieele groepen, waarbij het ook in zekere mate zou gaan om het bezit van een belangrijk financiëel orgaan. Het ligt voor de hand dat de heer van Zeeland, die hier door in opspraak komt, de handen volledig vrij hebben wil om zich te verdedigen. Het Woensdag 27 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pL 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Cau serie over rassentheorie en erfe lijkheid (gr.opn.), gr.pl. en orgel spel. 11.30 Werkverschaffingspro blemen, causerie. 12.Gr.pl. 12.30 VARA-orkest. 1.151.45 De Ram- blers. 2.Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.The Lucky Birds en solist. (6.30 RVU,: „Weten, begrij pen, handelen", causerie). 7. Koorconcert. (7.30 VPRO: De roep naar God, causerie). 8.Herh. SOS en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.30 Or gelspel. 10.ANP-ber. 10.05 „Sag' beirh Abschied leise Servus", ope rette (gr.opn.) 11.Jeugd en pu berteit, causerie. 11.20 Fantasia. 11.45—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gehikwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.30 Gr.pl. 2.30 Christ. Lectuur. 3.Zang en piano. 3.45 Gr.pl. 4.Ber., gr.pl. 4.15 Het Nederl. strijkkwintet en soliste. 5.45 Gr.pl. 6.30 Voor tuinliefheb- bers. 7.Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8.— ANP- en 8.03 Herh. SOS-ber. 8.15 Christ. Oratorium- Ver. Hilversum, Instr. ensemble en solisten. 9.05 Monumenten uit het verleden, causerie. 9.30 Verv. con cert. 10.ANP-ber. 10.05 De lucht verdedigingsdag te Amsterdam, causerie. 10.45 Causerie over tafel tennis. U.—12.Gr.pl., Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern Ireland-orkest en het Eg- lantine Damestrio. 1.05 Het Glas- gow Corporation Gas Departement orkest. 1.502.20 Het MacArthur kwintet. 3.50 Gr.pl. 4.05 Paedago- gische causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 Big Bill Campbell en zijn Hilly-Billy Band. 5.50 Gr.pl. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwcauserie. 7.BBC-Harmonie-orkest en solist 7.50 Orgelspel. 8.30 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.40 BBC-orkest en solis te. 10.45 BBC-Variété-orkest en solisten. 11.20 Dave Frost en zyn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Visciano- orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Gr. pl. 4.20 Zang. 5.20 Orkestconcert. 8.50—12.05 Opera-uitz. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage- stedt's orkest. 7.50 Militair orkest. 11.20 Vliegeniers-orkest. 12.35 Boe- renkapel, vocaal ensemble en de Stuttgarter Volksmu"ik. 1.35 Gev. concert. 3.50 Nirom-Wereldconcert (gr.opn.) 4.20 Omroeporkest, -schrammelensembie en solisten. C.30 Gr.pl. 8.50 Literair-muz. progr. 10.11.20 Omroepdansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans orkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Om roepdansorkest. 7.20 Grpl. 8.20 Om- roepsymph.-orkest. 9.50 Het Pool- sche koor Harfa. 10.30 Folkloris tisch progr. 10.5011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pl 12.50 Kleinorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.35 Oude muziek. 7.35 Gr.pl. 8.20 Songe d'une nuit d'été, opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571M. 6.30 Carl Woitschach's blaasorkest. 7.20 E. Bauschke's dansorkest. 8.20 Ber. 8.35 F. Kauffmann's orkest en solist. 9.20 Ber. 9.40 Politiek over zicht. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Het Omroepkleinorkest en solist. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.50—10.35, Parys R. 10.35—11.20, Lond. Reg. 11.2012.40, Keulen 12.40—13.20, Brussel VI. 13.20— 14.20, Normandië 14.2015.05, D. sender 15.0516.20, Keulen 18.20— 17.50, Parijs R. 17.5018.20, Lond. Reg. 18.20—18.40, Keulen 18.40 20.20, Lond. Reg. 20.20—22.20, Ber lijn 22.2023.20, Toulouse 23.20 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—14.20, Lond. Reg. 14.20— 15.50, Droitwich 15.5018.20, Lu xemburg 18.2019.Droitwich 19.—20.30, Weenen 20.30—21.20, Droitwich 21.2024. Lijn 5: Diversen. gaat niet op dat hij als eerste minister in deze zaak zou worden gemengd, dat kan het prestige van de regeering niet dienen. Daarom is het zoo goed als zeker te achten dat, wanneer deze brief zal verschijnen, de regeering ontslag zal hebben genomen, waarmee alleszins de in het geheim wer kende tegenstanders van de regeering hun doel hebben bereikt. De minister van finan ciën, die by deze zaak een zekere rol moet gespeeld hebben, heeft intusschen reeds ge waarschuwd hy wist blijkbaar wat er in de lucht hing! dat de socialisten geen aanslag op de maatschappelijke hervormin gen, in het raam van de grondwettelijke tradities zullen dulden. Met deze crisis is ook de strijd om de structuurhervormingen, waarover wij het reeds herhaaldelijk hadden, in een acuut stadium gekomen. En naar gelang deze strijd zich ontwikkelt kan de crisis al dan niet lang duren. Een vaststelling kan wor den gedaan, n.1. dat de politieke constella tie van dien aard is dat geen enkele andere regeeringscombinatie mogelijk is buiten deze van de samenwerking tusschen de grondwettelijke partijen. Onder de leiding van wie? Daar zal de Koning over te beslis sen hebben, doch van nu af reeds wordt de naam genoemd van den procureur-generaal zelf, Hagoit de Termicourt, als een van de mogelijke toekomstige leiders. Doch het is zeer waarschijnlijk dat eenerzijds de poli tieke groepen hiervan niet zullen willen en ook dat de belanghebbende zelf niet zal willen weten van een dergelijke proef neming. VAREN OP ZONDAG. Ministerieele beantwoording. Op vragen van den heer Kersten (St.Geref.) betreffende het uitsluiten van het varen van bieten van schippers, die gewetensbezwaren hebben tegen het varen op Zondag, heeft de heer Van Buuren, minister van waterstaat, geantwoord: De minister van economische zaken heeft in September 1934 toegezegd, dat aan de bedoelde gewetensbezwaren zooveel moge lijk zou worden tegemoet gekomen. Het is den minister, die sedert kort de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1933 draagt, geble ken, dat door de bevrachtingscpmmissies ernstig in die richting is gestreefd. Door de deswege getroffen regelingen is alleen niet tegemoet gekomen kunnen worden aan de gewetensbezwaren van hem, die ook voor gevallen van uiterste noodzaak, nl. als het continubedrijf der suikerfabrie ken in bepaalde buitengewone omstandig heden zou worden verstoord, die bezwaren onverminderd handhaafden. De minister is bereid de mogelijkheid van verdere tegemoetkoming na te gaan, doch acht het uitgesloten, dat een even- tueele wijziging der getroffen regelingen nog in de huidige reeds vergevorderde campagne van invloed zou kunnen zijn. Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 71) „Ja, het is waar, maar ik had daar mijn redenen voor". „Zij is een heel mooie vrouw; ik zag haar daar net even, toen zij de gang doorkwam. Ivan, heb je liever dat ik naar het oorlogs schip terug ga? Ik weet zeker, dat ik daar welkom zal zyn", vroeg zij en kon niet ge heel de spanning, waarmee zij zijn ant woord afwachtte, verbergen. „Je blijft hier. Het is maar voor kort, want we zullen spoedig aan land gaan". „Waar?" vroeg zij kalm. „In een kleine haven in Noord-Frankrijk". „En je wou mij nooit meenemen naar Frankrijk. Dat weigerde je altijd. Waarom dan nu wel?" „Eenvoudig omdat mij dat het beste schikt. Vraag nu alsjeblieft niet verder". Op dit oogenblik kwam Taylor de salon binnen en begon de tafel te dekken voor het diner. „Het wordt tijd, dat ik mij ga kleeden riep Eeggy haastig en ging heen zonder verder nog iets te zeggen. De groothertog volgde haar met de oogen en stond toen op, terwijl hij iets in zich zelf mompelde, in het Russisch, en ging naar het buffet om zich een straffe cock tail te mengen. Desbrook, die de hut onmiddellijk na den groothertog verlaten had, was met Jane aan dek gegaan om een luchtje te scheppen. Hij sprak niet tegen haar over de verschillende moeilijkheden, die nog opge lost moesten worden en zij was zoo tactvol om hem geen vragen te stellen. Toevallig noemde zij echter Grafton's naam en een uitroep ontsnapte hem. „Dat kan ik niet doen, lieverd", zei hy lachend. „Maar ik ga nu naar beneden om met hem te spreken. Ga je mee?" Zij ging met hem mee en op weg naar de hut gaf hy de matrozen, die de verschil lende uitgangen bewaakten, strikte orders niemand door te laten zonder zijn voor kennis. Toen zij in de hut kwamen, waar onder „Het Zwarte Hol" verborgen was, opende hij het luik en vroeg Grafton of hij alles had wat hy wenschte. „Ja, dank je", klonk het antwoord. „Je behandelt mij even goed als ik jou behan deld heb, met één verschil". „Wat dan?" „Ik heb jou niet zoo lang opgesloten ge houden. Twee maal heb ik je er uit ge laten". „Dat is volkomen waar en ik wil het ook wel doen, maar op één voorwaarde". „Welke?" vroeg Grafton, toen Desbrook zweeg. „Dat je me je woord geeft, dat je niet zult probeeren te ontvluchten, al zou je dat toch niet lukken", voegde hij er grimmig aan toe. „Denk je dan, dat ik mijn woord zal hou den?" vroeg Grafton, met voorgewende verbazing. „Ja, dat denk ik". „Dan geef ik het je hierbij. Je kunt hier je beengn niet eens strekken". „Dan had je het een beetje grooter moe ten laten maken. Ga nu maar naar boven. Vanavond zullen we nog eens een klein dinertje hebben, dus trek je smoking maar weer aan", vervolgde Ralph, op opgewek- ten toon. Grafton klom vlug naar boven en ging naar zijn hut. Zoodra hy weg was, sloeg Jane met een impulsief gebaar haar armen om Ralüh's hals en kuste hem hartelijk. „Je bent een schat. Ik vind het lief van je, dat je hem vrijgelaten hebt. Wat zal er met hem gebeuren?" „Ik vrees het ergste. Maar laten wy daar nu niet over soreken; het is tijd om ons te verkleeden. Oh! ja, dat wilde ik je nog vragen, waarom deel je je hut met miss Fayrfield?" „Alleen maar omdat zij graag gezelschap wilde hebben en ik vind haar heel aar dig. Is dat voldoende?" vroeg zij op luch- tigen toon en verdween. De groothertog keek misnoegd, toen Grafton eenieen tijd daarna de salon bin nen kwam. Hy wierp Desbrook een vra- genden blik toe en accepteerde toen de si tuatie met een grimmigen glimlach en be handelde Grafton met zijn gewone be leefdheid. De prinses echter lachte hartelijk en maakte een buiging voor Desbrook. „L. n beau geste, monsieur", merkte zij op. „Ik volg Grafton's goede voorbeeld", antwoordde Ralph. Het maal kon beginnen en zonder aar zelen begaf Grafton zich naar het hoofd der tafel en wierp een blik om zich heen. „Wilt u plaats nemen, dames en heeren" zei hij op zoetsappigen toon. Zijn aplomb verwekte een vroolijk ge lach. Het diner was slechts kort en zeer eenvoudig en verliep zonder het ceremonie van den vorifen avond Zoodra het afge- loopen was, stelde Grafton voor, dat de dames hun koffie en likeur zouden gebrui ken in de hut, die de zijne peweest was Dit voorstel werd aangenomen en toen de deur van de salon voor hen geopend werd, verscheen Carruthers. Hij was in klein tenue en droeg zijn onderscheidingen en zag er op zijn voordeeligst uit. Peggy Fayr field verliet het eerst het vertrek en het gelukte Carruthers haar toe te fluisteren, dat hij haar alleen wilde spreken, voordat hij vertrok en zjj knikte toestemmend. Grafton met zijn groote brutaliteit be- heerschte nog steeds de situatie, want hii verzocht den commandant plaats te nemen en bood hem koffie en likeur aan. „Kijkt u alstublieft niet zoo verbaasd. Ofschoon ik een gevangene ben, is dit jacht nog steeds mijn eigendom en verschaf ik u allen voedsel en dranken. Neemt u plaatsherhaalde hij. „U bent geen van allen mijn vrienden, maar ik geloof dat de meeste van u eerlijke en fatsoenlijke men- schen zijn. Ik geef toe, dat ik verloren heb. maar ik vind het niet meer dan billijk, dat u mij nu vertelt wat u van plan bent met my te doen. Desbrook, ik doe een beroep op je om mij eerlijk te antwoorden". Ralph wierp een vragenden blik op sir Charles, die toestemmend knikte en daar na op den groothertog, die nog scheen te aarzelen. „Ik geloof dat het beter is dat je het weet", antwoordde Ralph. „Ik ben van plan je aan de „Witten" uit te leveren. Ik kan je de verzekering geven, dat je aan een onpartijdige rechtspraak onderworpen zult worden. De groothertog heeft ons zijn woord daarop gegeven". „Dat kunt u niet doen", protesteerde Grafton heftig. „Dat staat bijna gelijk met het vellen van mijn doodvonnis". „En welk vonnis zou over Desbrook e" mij uitgesproken zijn, als wy Leningrad bereikt hadden?" vroeg de groothertog rustig. „Bestaat daaromtrent eenige t«ij" fel?" Dit schot trof doel en Grafton verbleekte- „Kunt u ontkennen, dat wij onmiddellijk zouden zijn doodgeschoten?" drong groothertog aan en Grafton bleef zwijg®0- Tenslotte wendde hy zich tot Desbrook. „Ik begrijp wel, dat de groothertog wrok jegens mij koestert, maar jij hebt dMr geen reden voor. Wil je me geen kans 8e" ven?" „Wel, wat zal ik je zeggen. Mijn dood scheen even zeker als het lot van den groothertog en bovendien mag ik nu nie met mijn persoonlijke gevoelens rekening houden, doch moet mijn plicht doen tegen over mijn vaderland. Je bent langen UJ® een bedreiging en een gevaar voor ons ge" weest. Neen, Grafton, zooals ik je al eerder gezegd heb, kan ik je persoonlijk we waardeeren, tot op zekere hoogte, maar 1 kan in dit geval niets voor je doen. Ik g«" loof echter niet, dat je dadelijk het ergs hoeft te denken. Het zal toch niet zoo een voudig voor hen zijn om je in Frankrijk ter dood te brengen". (Wordt vervolgd)»

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6