Waar het recht zijn loop heeft Branden. Alkmaarsche Politierechfer TWEEDE BLAD BEGROOTING-SURINAME. Een gunstiger beeld. Aan de toelichting is ontleend: Met betrekking tot den economischen toestand van Suriname maakt de minister er met voldoening melding van, dat de begrooting ditmaal onder betere omstan digheden is kunnen worden samengesteld dan sedert vele jaren het geval is ge weest. Hij denkt hierbij aan de verhoogde productie van bauxiet en goud, de stijging in de prijzen van suiker en koffie, den toe genomen uitvoer vooral van ryst en sinaasappelen, maar ook van andere land bouwproducten. Ook begint de opbrengst van de middelen een iets gunstiger beeld te vertoonen. Zij bedroeg gedurende 1936 meer dan sinds 1931 het geval was en gaf over het eerste halfjaar 1937, in verge lijking met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1936, een stijging te zien, welke reeds aanmerkelijk uitgaat boven die over het geheele jaar 1936 in vergelij king met het jaar 1935. Wel is waar moge een en ander nog slechts een geringe verbetering beteeke- nen, het kan niettemin een verblijdend verschijnsel genoemd worden, dat een be gin van opleving ook in Suriname te be speuren valt. Voor 1938 wordt in vergelijking met 1937: meer geraamd aan uitg. 200.488, meer geraamd aan ontvangsten 69.660, meer geraamd aan rijksbijdrage 130.828. De rijksbijdrage zal thans bedragen 2.784.781. Door den terugvoer van immigranten in de laatste jaren is er een tekort ontstaan aan arbeiders voor de plantages. Boven doen moet op aanvulling van arbeids krachten gerekend worden nu ook op kof- fieondernemingen de citruscultuur is aan gevat, zoomede voor de suikercultuur. Met het oog op een en ander is thans ook voor aanvoer van immigranten een be drag uitgetrokken. Met het oog op het voortzetten van de onderzoekingen ten behoeve van de cul tures is in de formatie van de eerste af- deeling van het landbouwproefstation ge rekend op de wederaanstelling van een entomoloog. Nadat erkele jaren geleden van de voor genomen uitzending van een irrigatie ingenieur voorloopig is afgezien, is hit haaldelijk in de Tweede Kamer op zoo danige uitzending aangedrongen. In de memorie van antwoord betreffende de Surinaamsche begrooting voor 1937 werd medegedeeld, dat aan een in Suriname aanwezigen ingenieur, die te Delft op irri gatie is afgestudeerd, was opgedragen een rapport uit te brengen over het irrigatie- vraagstuk aldaar en deze tevens met het hoofd van de landbouw-economische af- deeling van het landbouwproefstation in commissie was benoemd ten einde voor stellen ter zake van de irrigatie in Suri name te ontwerpen. Aangezien de wen- schelijkheid om over een deskundige in irrigatie-aangelegenheden te kunnen be schikken, zich telkens doet gevoelen, is de gouverneur onlangs overgegaan tot aan stelling van vorenbedoelde kracht, die als irrigatie-ingenieur is toegevoegd aan bo vengenoemde afdeeling, doch wien zoo noodig andere ingenieurs-werkzaamheden, kunnen worden opgedragen. Bovendien blijft hij voorloopig belast met de functiën van „jeugdleider." DEPARTEMENT ALGEMEENE ZAKEN. Instemming en ontstemming. Ontleend ïs aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp: wettelijke voorzie ning naar aanleiding van het kon. besluit van 3 Juli 1987 tot instelling van een departement van algemeen bestuur, dat den naam zal dragen van ministerie van algemeene zaken. Vele leden beschouwden de instelling van dit nieuwe departement als een ge lukkige oplossing van de vraag, op welke wijze de positie van den leider van het kabinet het best kan worden geregeld. Naar men meende, zullen nu ook zekere bijzondere functies, die tot dusver door den minister van binnenlandsche zaken werden vervuld, door den voorzitter van den raad van ministers kunnen worden overgeno men. Met name dacht men in dit verband aan de sluiting van de zitting der Staten- Generaal. Ook zouden nu verschillende interdepartementale instituten, zooals bv. de commissie voor werkverruiming en het werkfonds, onder het departement van algemeene zaker» kunnen komen te res sorteeren. Andere leden verklaarden tegen het instellen van een afzonderlijk, klein ministerie, beheerd door den voorzitter van den ministerraad, geen bezwaar te hebben. Zij zouden echter niet willen zien, dat hierdoor de func tie van dien voorzitter zou worden tot een ministerpresidentschap, waar aan min of meer vergaande bevoegd heden zouden zijn verbonden. Zulk een ambt toch zou zich in den huidi- gen partijstaat kunnen ontwikkelen als een doeltreffend instrument tot overheersching door een bepaalde partij, en zou tevens den scheidsmuur nog hooger maken, dien de regenten tusschen kroon en volk hebben opge bouwd. De tot dusver gevoerde beschouwingen gaven verscheidenen leden aanleiding, van de regeering een volledige uiteenzet ting te verzoeken omtrent de overwegin gen, welke bij de instelling van dit depar tement hebben gegolden. Weder andere leden juichten de instel ling van een nieuw departement niet toe. Naar hun meening verzet de nog steeds geldende eisch van groote soberheid in de staatshuishouding zich tegen een uitbrei ding van den openbaren dienst in dezen vorm. Een aantal leden achtte de instelling van het hierbedoelde departement, als die inderdaad gelijk zij meenden zuiver op utiliteitsgronden heeft plaats gehad, eigenlijk overbodig. Naar hun oordeel toch is het zeer wel mogelijk, dat het voorzit terschap van den ministerraad met al zijn bemoeiingen wordt waargenomen door den minister van binnenlandsche zaken. EEREDOCTORATEN BIJ VONDEL HERDENKING. Aan de Amsterdamsche Universi teit. De senaat der Universiteit van Amster dam heeft besloten, in verband met de Vondelherdenking, het eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verleenen aan de volgende personen: Georges Duhamel, lid van de „Academie Francaise" te Pa rijs; prof. Th. Frings, hoogleeraar te Leipzig; sir Her bert Grierson, oud-hoog leeraar te Edinburgh; C. R. de Klerk te Amsterdam; prof. B. H. Molken boer, hoog leeraar te Nijmegen; prof. dr. J. D. du Toit, hoogleeraar te Potchefstroomprof. dr. Aug. Vermylen hoogleeraar te Gent. De promoties honoris causa zullen plaats hebben in een buitengewone openbare zitting van de Senaat op Maandag 15 November a.s. te vier uur in de aula der Universiteit. DE GEPANTSERDE AUTO VAN IR. MUSSERT. Volgens geruchten zou de Minister van Financiën in verband met het feit, dat ir. Mussert een gepantserde auto gebruikt, aan de douane-ambter.aren een opdracht gegeven hebben, welke op het aan hem verleenen van een speciale faciliteit, neer komt. In het voorloopig verslag over de Justitie-begrooting betwijfelden verschei dene leden ernstig of zulk een opdracht wel gegeven had dienen te worden. Moet daaruit worden afgeleid dat de regeering het noodig acht, dat iemand in Nederland ter bescherming van zij» leven van een gepantserde auto gebruik maakt? Zoo ja, dan wilden dezt leden als hun meening te kennen geven, dat de opehbare veiligheid hier te lande dusdanig verze- zekerd is. dat dergelijke maatregelen niet noodig zijn. Zij vertrouwden, dat de Minister van Justitie, wien de zorg voor de openbare veilighe'd is toevertrouwd, deze meening zal deelen en met zijn ambt genoot van Financiën in overleg zal willen treden, teneinde de genoemde faciliteit te doen intrekken. GEHEIME OMROEPZENDERS IN BESLAG GENOMEN. Op October j.1. zijn ten huize van H. M. te Slagharen en H. K. te Lutten (Dedemsvaart) clandestiene omroepzen- ders in beslag genomen., die werkten op een golflengte van ongeveer 410 meter. Tegen genoemde H. M. en H. K. werd proces-verbaal opgemaakt. Ten huize van G. W. C. G. aan de Speelhuislaan te Breda is eveneens een clandestiene radio-zender in beslag ge nomen. W. J. VAN DER KOLFF t. Hoofd van de Prins Alexander- stichting te Huis ter Heide. Gisteren is in den leeftijd van 52 jaar plotseling overleden de heer W. J. van der Kolff, hoofd van de Prins Alexanderstich- ting te Huis ter Heide, behoorende tot het instituut voor het onderwijs aan blinde kin deren, waarvan directeur is dr. A. H. J. Bei- zer. De heer van der Kolff was voorheen vele jaren werkzaam als onderwijzer aan het toenmalige blindeninstituut in de Vos- siusstraat te Amsterdam en van de opening in 1924 af hoofd van de Prins Alexander- stichting te Zeist. De heer van der Kolff was behalve een uitstekende leerkracht, een groot kinder- vrieifÖ. Hij vormde een zangkoor en een klein orkest, welke in de dmgeving der stichting zeer bekend was. Tevens was de heer van der Kolff vice-voorzitter van het Zeister mannenkoor. PRINSES HERMINE OP HUIZE DOORN TERUG. Feestelijke ontvangst. Gisteravond is prinses Hermine, de echt- genoote van den ex-keizer, die in midden- Augustus naar Duitschland vertrok en daar een blindedarmoperatie heeft ondergaan, op huize Doorn teruggekeerd. Prinses Hermine heeft na haar ontslag uit het ziekenhuis voor volledig herstel een maand in Noord-Italië doorgebracht. Verschillende bloemstukken, waaronder vele van particulieren uit Doorn en omstre ken, zorgden met de aangebrachte versie ring voor een feestelijke sfeer op „Huize Doorn". A. T. O.-VAN GEND EN LOOSPERSONEEL. Het conflict tusschen directie en vakbond beëindigd. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van het in den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel georganiseerde per soneel in dien6t bij de N.V. 's A. T. O.-Van Gend en Loos werd door het hoofdbestuur verslag uitgebracht van de onderhande lingen, welke zijn. gevoerd om het sinds 1 Juli j.1. door de directie van A.T.O.- Van Gend en Loos verbroken contact te herstellen. Het resultaat der onderhandelingen ver wierf de algemeene instemming. Medege deeld werd o.a., dat aan het verlangen om een beroepsinstantie in» het leven te roepen zal worden voldaan. De voorzitter van het hoofdbestuur was verder gemachtigd ter kennis van het A.T.O.-van Gend en Loospersoneel te brengen, dat het van 1 Januari 1938 af in het genot van vervoer tegen by zonderen vrachtprijs zal worden gesteld. Een en ander verwekte groote geestdrift in de vergadering. DE VERVOLGING VAN IR. MUSSERT. Beroep in cassatie aangeteekend. Naar wy vernemen, heeft mr. A. J. van Vessem te Utrecht als raadsman van Ir. A. A. Mussert heden beroep in cassatie aangeteekend tegen de beschik king van het gerechtshof te Amsterdam waarbij ir. Mussert in verband met de relletjes op het Blauwe Zand te Am sterdam naar de openbare terechtzit ting werd verwezen. Tegen de beschikking van het Hof zal een drietal cassatiemiddelen worden voorgedragen. RADIO-LUISTEREND NEDERLAND. Aantal radio-ontvangtoestellen. Op 30 September jl. waren, blijkens de voorgeschreven aangifte in ons land 661.169 personen in het bezit van een radio-ontvangtoestel. Het aantal aangeslotenen op radiodistri butie-inrichtingen bedroeg op dien datum 348.795. BUITEN OMLOOPSTELLING NED.- INDISCHE POSTZEGELS. Door de Ned.-Indische postadministratie worden met ingang van 1 Januari a.s. bui ten omloop gesteld de postzegels van de uitgifte 1912 met het waarde-cijfer geplaatst in een ongekleurde ellips en wel die van 3 cent (groen) en 10 cent (paars) zoomede die van de uitgifte 1913, met de buste der koningin naar rechts en als achtergrond een oceaan met stoomschip, en wel die van 15 cent (blauw) en 20 cent (oranje). Van den genoemden datum af zullen deze zegels dus niet meer aan de Nederlandsche philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. KIND DOOR EEN PAARD GEDOOD. Het tweejarig dochtertje van den land bouwer v. d. B., in de buurtschap Harse laar te Barneveld, dat Zondag op het erf speelde, kreeg daarbij een trap van een paard tegen de slaap. De ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. IR. J. F. VAN WEELDEREN, t Oud-hoofd P. T. T. in Nederlandsch- Indië. In zijn woning in de Celebesstraat 53 te Den Haag is overleden de heer ir. J. F. van Weelderen, oud-hoofd van het bedrijf der P. T. T. in Ned.-Indië. Jan Frederik van Weelderen is geboren op 18 Augustus 1877 te Soemedang. Hij werd in 1904 ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot adjunct-inge nieur bij den dienst der SStaatsspoorwegen. Het volgend jaar werd hij benoemd tot chef van den dieifet der Staatsspoorwegen op Java en daarna heeft ir. van Weelde ren verschillende functies bij de Staats spoorwegen in Ned.-Indië vervuld, om tenslotte in 1923 benoemd te worden tot hoofd van het bedrijf der Staatsspoor wegen op Java. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot hoofd van het bedrijf der P. T. T., van welke functie hem in 1930 eervol ontslag werd verleend. GROOTE TENTOONSTELLING IN 1939 TE AMSTERDAM? Naar „De Tijd" verneemt, bestaan er serieuze plannen tot het organseeren van een grootsch opgezette nationale tentoon stelling te Amsterdam. Volgens deze plan nen, welke zeer veel kans van slagen schij nen te hebben, zal in 1939 in de hoofdstad een tentoonstelling worden opgebouwd, die voor een aanzienlijk deel verband zal hou den met het honderd-jarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland. De tentoonstelling, die als een evene ment voor ons land zou mogen worden beschouwd, zal onder meer gewijd zijn aan verkeer, techniek en kunst. Het ziet er naar uit, aldus het blad, dat de -kansen zeer gunstig staan en dat het niet bij nlannen zal blijven. HET TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE. Het onderzoek in de zaak Lijntje Huiser, die sinds eenigen tijd uit de ouderlijke wo ning aan de Brielschelaan te Rotterdam is verdwenen, duurt nog voort, maar men heeft nog steeds geen houvast. Zooals bekend, is op den bewusten Vrij dagavond op den Rijksweg naar Dordrecht, onder IJsselmonde. de Dordtsche handels reiziger B. aangehouden door een man, die hem gevraagd had, een ongeveer 8-jarig meisje mee te nemen naar Zwijndrecht, waar het kind zelf den weg wel verder zou vinden. Deze automobilist had de poli tie een vry nauwkeurig signalement ver strekt van den betreffenden man. Gister morgen nu in de vroegte is de politie er in geslaagd in Zwijndrecht een man aan te houden, die voldeed aan het signalement. Hij is naar het politiebureau aan het San- delingenplein overgebracht, waarheen ook de handelsreizger is ontboden. De heer B. heeft evenwel pertinent moeten verklaren, dat deze man niet degene was, die hem verleden week heeft doen stoppen. Wel gaf hij ziin verwondering te kennen over het feit, dat de kleeding van den aangehoudene zoo merkwaardig sterk overkwam met die van den man op den Rijksweg. De aangehouden man, de 19-jarige S. van R., beschikte ook over een sluitend alibi en hoewel hij een excentrieke man is, is hy toch nooit met de politie in aanraking ge weest. Aanvankelijk dacht men den juisten man gevonden te hebben, omdat van R.'s kleeding en signalement overeenkwamen, omdat hij inderdaad in Zwijndrecht woonde en omdat hij ook wel eens in de buurt kwam, waar het vermiste meisje had ge speeld. Het is evenwel komen vast te staan dat Van R. niets met de zaak uitstaande gehad heeft, waarom hij ook in den loop van den morgen weer op vrije voeten is gesteld. EERSTE KAMER BIJEEN GEROEPEN. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 2 November 's avonds half negen en 's Woensdags d.a.v. 11 uur. De voorzitter zal Dinsdagavond mededeeling doen van het besluit der centrale afdee ling. Hij is voornemens aan die afdeeling voor te stellen Dinsdagavond nog in de afdeelingen te doen onderzoeken een aan tal wetsontwerpen, waaronder dat tot wijziging der motorrytuigenbelastingwet en de wet tot instelling van een verkeers- fonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen, voorts 's Woensdags 3 November na de openbare vergadering de wetsontwerpen tot veran dering in de Grondwet in de afdeelingen te doen onderzoeken. SCHEPEN IN DEN STORM. Boot uit Delfzijl verliest haar dek lading. Maakten we gisteren melding van enkele schepen, die het zwaar te verduren hadden in den storm, die sedert Zaterdag spookte op de Noordzee, ook een boot uit Delfzijl blijkt het hard te verantwoorden te hebben gehad. Deze boot, het Nederlandsche motor schip Tubo, een vrij nieuw schip met een bruto-inhoud van 199 en een netto-inhoud van 115 tons, was van Middelharnis vertrok ken om een lading uien naar Engeland te brengen. Onderweg werd zij door den storm overvallen, die zware zeeën over het dek joeg. Stuk na stuk van de deklading werd meegesleurd, doch de bemanning wist het schip op den kop van de golven te houden en slaagde er tenslotte in de Engelsche kust te bereiken, waar men gisteren in Boston Lincolnshire binnenliep. Ongeveer drie kwart van de deklading was men kwijt. DEENSCHE BOTERPRIJS VERHOOGD. De boternoteering te Kopenhagen, welke reeds in de voorafgaande week met 10 kro nen per 100 kilo was gestegen, steeg in de afgeloopen week verder met 12 kronen tot 272 kronen. Zij is thans 30 pCt. hooger dan een jaar geleden. De binnenlandsche prijs, welke in Denemarken wettelijk is geregeld, is voor het eerst sedert langen tijd wedei verhoogd met 12 öre en bedraagt thans 2.72 kronen per kilo. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. De gemeenteraad van Voerendaal (L.) heeft het besluit kunnen nemen diverse be lastingen te verlagen. De opcenten personee- le belasting werden van 170 op 120 gebracht, die van gemeentefondsbelasting van 60 op 50. De electrische tarieven werden van 25 op 23 en van 12 op 10 cent teruggebracht. De burgemeester kon tenslotte meedeelen dat Voerendaal geen enkelen stempelaar meer heeft. KOSTERSWONING AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de woning van den heer M. van de Wete ring, koster van de R.K. kerk te Geijsteren. Het vuur, dat door een krachtigen wind werd aangewakkerd, greep met groote snel heid om zich heen, zoodat de familie van de Wetering zich slechts met groote moeite door een raam in veiligheid kon stellen. Daar de windrichting gunstig was, liepen de pastorie, die zulk een treurige vermaardheid gekre gen heeft door den moord op pastoor Lit- jens, nu bijna twee jaar geleden, en de keik geen gevaar. De kosterswoning brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verze kering gedekt. (Zitting van Maandag 25 October.) Van een opstandig negotie-mannetje. Nadat het recht by een zaak met gesloten deuren zijn loop gehad had en de openbare zitting kon beginnen, verscheen als eerste de 34-jarige Anthonie B. uit Alkmaar, die zich op 14 Juli als negotie-man te Schagen alleronhebbelykst gedragen had. Verdachte had zich aldaar in een winkel vervoegd en zijn waar te koop aangeboden. De dienst doende winkeljuffrouw V. Heijnis ant woordde den man echter, dat zij niets noo dig had en dat zy dus niets van hem kon gebruiken. Dit nu zinde onzen negotie-man allerminst en hij bleef maar aandringen en werd op het laatst zelfs zeer hinderlijk. Ten einde raad wilde de juffrouw den man een paar centen geven, als hij dan maar zoo vriendelijk wilde zijn de zaak te verlaten. Een en ander werkte echter als een roode lap op een stier, want de vreemde koopman voelde zich hierdoor in zyn eer aangetast en hy wist zyn woede hierover niet beter te koelen, dan de nietsvermoedende juffrouw een paar fiksche schoppen toe te dienen en haar daarbij lang niet onzacht eenige slagen toe te brengen. En voor deze strafbare fei ten had de man zich hedenmiddag te ver antwoorden. Hij ontkende aanvankelijk de feiten en beweerde, dat hij uit zelfverdedi ging gehandeld had, doch al spoedig kwam de aap uit den mouw en het bleek, dat de juffrouw getracht had, zich van den bruut los te rukken, waarbij uiteraard ook de man eeenige slagen had opgeloopen. Hoe het ook zij, de officier van justitie achtte de feiten hoogst ernstig; het is tegenwoordig al erg genoeg met al die vervelende opdrin gerige kooplui en hier moest maar eens flink gestraft worden. Het publiek behoort in ieder geval beschermd te worden tegen-, over dergelijke vlegelstreken en spr. wilde zich dan ook niet beperken tot een geld boete, temeer, daar de financiën van ver dachte allerminst rooskleurig waren. De eisch luidde een week gevangenisstraf. De politierechter echter vond deze straf veel te weinig. Spr. vond het meer dan schan dalig, dat hier een man een vrouw had aan gevallen, terwijl ze hem nog een paar cen ten wilde geven en veroordeelde verdachte mede gezien zijn lang niet blanco straf register tot een gevangenisstraf van een maand. Deze straf moest maar eens een voorbeeld zijn voor andere venters, opdat er eindelijk een tijd zou komen, dat men van dergelijke kocplui geen last meer zou hebben. Verdachte, die bij het vernemen van den eisch zeker niet ontevreden is ge weest, zal zich nu nog wel eens een keertje bedenken, voor en aleer hij overgaat tot bovengeschetste handtastelij kheden. Een goede verdediger is beter dan een goede naam. In Februari van dit jaar had Freek Hendrik W. uit Medemblik in de Wieringer- meer ongeveer 100 K.G. lood gestolen en nadat hij zijn buit had verkocht voor 16 gulden, was hy door de politie op dit feit attent gemaakt en zoodoende stond hy thans voor den rechter, om te hooren, hoe men dergelijke langvingerigheid weet te straffen. Van ontkennen was geen sprake en verdachte was tenminste zoo flink om iond voor de waarheid uit te komen, het geen in dergelijke gevallen altijd maar het beste is. Er behoefde dus niet lang over ge praat te worden en vry wel direct was het woord aan den subst. officier van justitie. Deze drukte er eerst zijn verbazing over uit, dat er alweer een lid van de fam. W. voor den rechter verscheen en hij noemde deze parade lang niet gunstig. In de tweede plaats is het stelen van lood een zeer ge liefde bezigheid in dezen tijd, nu het lood zooveel waard is en het wordt hoog tijd, éal er eens krachtig opgetreden wordt tegen dergelijke misdrijven. En tenslotte wees het reclasseeringsrapport uit, dat verdachte niet geschikt was voor reclasseering, zoodat spr. tot de eindconclusie kwam, dat een maand gevang den dief zeker geen kwaad zou doen. Verdachte schrok kennelijk van dezen eisch en keek angstig naar zijn verdediger. Deze, mr. S. de Jong uit Amsterdam, had te oordeelen naar zijn blij gezicht echt zin om hier eens een aardig zaakje op te knappen en daar mr. S. de Jong zeker de kleinste advocaat is, die voor den Alkmaar- schen rechter verschijnt, doch desniettemin over een allervlotste spreektrant beschikt, gingen ook de heeren rechters achter de groene tafel er eens echt voor zitten om te hooren, wat meneer de verdediger zooals op te merken had. Zoodoen was er een en al gehoor, toen mr. de Jong het woord nam. En ouder gewoonte zouden we haast zeg gen begon spr. zijn pleidooi ook thans weer op een eenigszins van den gewonen regel afwijkende wijze. Spr. had n.L juist in den trein, welke hem naar Alkmaar had ge bracht, een boekje gelezen, waarin in China ook een man eenvoudig veel zwaarder ge straft was dan noodig was, voor een of an der feit eenvoudig, omdat zijn familieleden ook niet heelemaal zuiver op de graat waren. Zoo is het met verdachte ook, aldus riep de verdediger uit, want waarom moeten zijn broers erbij gesleept worden, terwijl dit hier nergens voor noodig is? Verder achtte spr. het zelf ook wel merkwaardig, maar terwijl de officier al maar slechte dingen gelezen had in het reclasseeringsrapport, had de verdediger er alleen maar goede dingen uit gelezen. En om het niet alleen bij woorden te laten, las spr. eenige passages voor, welke inderdaad meer vóór den verdachte pleitten dan tégen hem. Om kort te gaan, de ver dediger rafelde het geheele rapport uiteen en kwam toen zegevierend tot de slotsom, dat verdachte toch eigenlijk een goede, brave, beste man was, die geenszins „in de doos" behoorde. Ten overvloede bracht de verdediger den heer Wiggers nog een keu rig complimentje voor het samenstellen van het reclasseeringsrapport en wachtte daarna kalm af, wat de politierechter als zijn oor deel zou uitspreken. Mr. Ledeboer vond het wel een ernstig feit, doch voelde anderzijds toch ook wel wat voor hetgeen de verdediger naar voren gebracht had. Gezien het feit, dat verdachte een blanco strafregister had en in aanmerking nemend, hetgeen er ten voordeele door den verdedi ger t.o.v. verdachte in het midden was ge bracht, luidde het vonnis 15 gulden boete en een proeftijd van twee jaar. Mr. de Jong boog extra diep voor den politierechter en verdween met dezelfde snelheid als waar mee hy ten tooneele verschenen was, alleen met dit verschil, dat hy thans in den trein zou stappen met de wetenschap, dat hij dit zaakje maar weer fijn in orde gebracht had. En niet ten onrechte. Melk vervalscht met regenwater. De volgende verdachte was Cornelis B., die zich eenigen tijd geleden had schuldig gemaakt aan melkvervalsching en die, naar hij voor den rechter verklaarde, op de 30 liter melk 2 liter regenwater had bijgemengd. De politierechter vond dit een ergerlijk feit. Niet alleen, dat het schan- daling is om den melkhandelaar zoo te be driegen, het is tevens hoogst gevaarlijk in verband met besmettingsmogelijkheden, dat er bij goede melk zoomaar water gedaan wordt, waardoor de volksgezondheid ern stig bedreigd werd. Meneer Mol van den keuringsdienst, die als getuige-deskundige gedagvaard was. toonde uit vele vellen papier, welke hij tot zijn beschikking had, aan, dat hier geen sprake was van 2 liter op de 30 liter, doch dat er voor 14 vervalscht was. In zijn requisitoir wees ook de officier op de gevaren van vervalschte melk en achtte hier een gevangenisstraf op haar plaats. Deswege eischte spr. een maand. Bij het vernemen van dezen eisch barstte veïf dachte in tranen uit en ging heel erg te keer; wat moest er nu van zyn bedrijf kp« men en hy had het niet zoo bedoeld enz. enz. Terecht merkte de politierechter op, dat deze tranen waarschijnlijk „knUptranen"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7