Agenda KOUC IERPV- Xy (TM Weec&ecicht £aatste betichten NASSAU-TAX. Tel. 3545 13 r Verwachting: Buitenlandech weeroverzicht EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. AUTOBOTSING TE BROEK OP LANGENDIJK. Even voorbij den spoorweg-overgang aan het Zuideinde te Broek op Langendijk vond Dinsdagavond een botsing plaats tus- schen den te kort aan de rails gezette vracht auto van den heer L. M. en de juist ver trekkende goederentrein, omdat -de zoon van den heer M. juist uit de garage kwam en deze wilde sluiten, hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De auto werd aan den zijkant geheel vernield. Na eenige minuten vertraging kon het spoor zijn weg vervolgen. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. blad of welke courant men wenscht te ontvangen. Zoo mogelijk zal dan met het verzoek rekening worden gehouden. Voor hen die ons bureau financieel wil len steunen melden wij ons giro-nummer 42264, en name van den heer J. Meensc te Amsterdam. Nadere inlichtngen worden gaarne door den secrearis verstrekt. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer „De koerier van den Tsaar" (hist.-rom.); hoofd rol Adolf Wohlbrück. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Sherlock Holmes (amus.); hoofdrollen Hans Albers en Heinz Rühmann. Toegang eiken leeftijd. «M, hoofdn^mep Uaf ov,r djgeheel, men dat men in Amerika reeds een na tionale spaarweek heeft, n.L de week waarin de geboortedag van Franklin valt. De viering van den wereldspaardag heeft steeds het karakter gedragen van een gewonen werkdag, welke in het bij zonder bestemd is om door woord, beeld en voorbeeld de spaargedachte naar voren te brengen. Het internationaal instituut voor het spaarwezen heeft den dag aldus geformuleerd: „Laat den 31sten October zijn de dag gewijd aan het spaarwezen. Laat op dien DRIE RIBBEN GEBROKEN. De heer V. B. kwam bij het grint lossen te 't Zand zoodanig te vallen, dat hij drie ribben brak. Op advies van den dokter zal hy voorloopig niet kunnen werken. EERE-MEDAILLE VERLEEND. Bij K. B. is verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, in goud, aan K. Blom, alhier, Heem raad van den polder Heerhugowaard. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen werden in de gemeen te Wieringen geconstateerd onder het vee van de heeren H. Smit, C. J. Koorn, P. Scholten, E. Huijbers, D. Wiegman, A. Wiegersma te Slootdorp en Mw. wed. H. Bakker. Het vee van de heer C. Kool en J. Zomerdijk is weer hersteld. Men meldt ons dat ook in de gemeente Sint Maarten mond- en klauwzeer is uitge broken. Reeds zijn eenige gevallen aange geven. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in de gemeente Zijpe is gestegen tot 177. Hoewel deze ziekte in Zijpe over het algemeen niet van zeer ernstigen aard is, is dezer dagen toch een koe van den vee houder de G. te St. Maartensvlotbrug bin nen de gemeente Zijpe aan mond- en klauwzeer gestorven. In de gemeente Oudorp stijgt het aan tal aangiften van mond- en klauwzeer nog voortdurend en bedraagt thans 27. De nieuwe aangiften komen hoofdzakelijk uit de Nollen. Daarentegen hebben een 4-tal veehouders te kennen gegeven dat de ziekte bij hun vee is geweken. 30STE SINT NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS Sint Nicolaas heeft aan de commissie, bestaande uit de dames C. Helleman en A. E. Kooy, benevens de heeren J. Koelman, W. Strubbe en ondergeteekende mede gedeeld, dat hij gaarne op Zaterdag den 4den December met de leerlingen der 1ste en 2de klassen der openbare scholen en die der neutrale fröbelscholen zijn aanstaanden verjaardag zou willen vieren in de Har monie, omdat hij gehoord heeft, dat de Alkmaarsche kindertjes bijna allen dit jaar vlijtig geleerd hebben. Indien het mogelijk was, had hij ook graag, dat aan de leerlingen der middel klassen en die der hoogere leerjaren even eens een prettige middag of avond bereid zou worden. Het spreekt vanzelf, dat de commissie aan het vriendelijke verzoek van den kin' derheilige gaarne gevolg wil -geven in het vertrouwen, dat de bekerde Alkmaarsche kindervrienden weer met gul gebaar hun gewaardeerde gaven aan de ijverige dames en heeren, die de inzamellijsten komen aan bieden, zullen schenken. Daar de gulden echter in waarde gedaald is, waardoor de kosten van de feesten stijgen, zal men wel begrijpen, dat de commissie hoopt, dat ieder zoo mogelijk meer geeft dan vorige jaren Er zijn ongeveer tweeduizend kinderen en het zou zeer teleurstellend zijn voor de leer lingen der hoogere klassen, als zij dit jaar hun mooie feest moesten missen en daar is altijd kans op, omdat de commissie niet met tekorten kan werken. Maar kom, er wordt allerwege opleving geconstateerd en dus blijft de commissie optimist. Het gironummer van den penningmeester, ondergeteekende, is 314551. Ook de andere commissieleden aanvaarden dankbaar elke gift. Nadere bijzonderheden zullen ook dezen dertigsten keer weer tijdig bekend gemaakt worden. Namens de commissie, J. BLOKKER, penningmeester. Lamoraalstraat 2. Waarheen China cultureel e film); extra: Een liefdeslied per radio (amus.) Toegang eiken leeftijd. Eiken middag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zeven de hemel (rom.); hoofdrol Simone Simon. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 28 October. 8 uur, City-theater, film Tsjeljoeskin, hel den van het Poolgebied (cultureele film); toegang voor eiken leeftijd. 8 uur, Harmonie, voor de VARA, optre den „Fantasia", o.l.v. Eddy Walis, Emmy Arbous en Jan Lemaire. Fokveemarkt en keuring van geregis treerd rundvee te Schagen. Groote ritten speciale tarieven. COVOTO. Door een fout in de opgave is in de ad vertentie van het Covoto gemeld, dat de abonnementsprijs voor de 3 voorstellingen voor den derden rang 2.25 bedraagt. Men verzoekt ons te melden dat dit 2.55 moet zijn. LECTUUR VERSPREIDING. Men schrijft ons: Sinds korten tijd bestaat te Alkmaar een afdeeling van het bureau voor gratis ver spreiding van lectuur aan zieke en aan arme Nederlanders. Ook wordt gratis lectuur verspreid aan hen, die niet in staat zijn zich op een of ander tijdschrift of courant te abonneeren. Zij kunnen door onze bemiddeling gratis lectuur ontvangen. Geef U naam en adres schriftelijk op aan den secretaris der afdeeling Alkmaar, B. Oudeweg Jr., Corfstraat 51 en er zal voor worden gezorgd dat U lectuur ont vangt. Ook gelieve men te vermelden welk De onrust in Marokko. - Te Casa- blanca zijn gisteren inheemsche betoogers in botsing gekomen met den ordedienst. Om twee uur werden de betoogers voor de eer ste maal verspreid, maar tegen drie uur ontstond opnieuw een botsing, toen eenige honderden inboorlingen, die een optocht vormden door de politie werd tegengehou den. Dertig personen werden gearresteerd. Zes agenten werden licht gewond. Te Rabat werden drie inboorlingen, die neringdoenden wilden dwingen hun zaken te sluiten, gearresteerd. Studentenbetoogingen te Cairo. - Gis teren en eergisteren hebben de studenten te Cairo betoogingen gehouden. In verband met de houding der regeering ten aanzien der incidenten heeft de rector der univer siteit zijn ontslag aangeboden, bovendien heeft hfj de universiteit voor acht dagen gesloten. Dit laatste besluit is echter niet door den minister van onderwijs goedge keurd. Sterke afdeelingen politie hebben de universiteitswljk afgezet, zonder inbreuk te maken op de onschendbaarheid van het grondgebied der instelling. Men verwacht, dat de regeering strenge maatregelen zal nemen ter onderdrukking van de tegen haar gerichte studentenbetoogingen. Treinbotsing nabij Tsinghoea Joean. - Bij een botsing tusschen een personentrein en een Japanschen troepentrein nabij Tsinghoea Joean, ongeveer vier K.M. ten noordwesten van Peking zijn twintig per sonen om het leven gekomen. Een boer verkoopt zijn vrouw. - Op de markt te Kasjau, Slowakije, heeft een boer zijn vrouw voor 180 gulden aan een ande ren man verkocht. De vrouw verzette zich echter zoo hevig tegen deze transactie, dat de politie tusschenbeide moest komen en de koop moest worden teniet gedaan. Het begon met den verkoop van een koe. In het plaatselijke café werd op de transactie gedronken en het resultaat was, dat een der partijen tevens zijn vrouw in klinkende munt omzette. Nadat de politie tusschen beide gekomen was, keerden man en vrouw weer in de beste verstandhouding huis waarts alsof er niets was gebeurd, DOE HET NU! Het roode achterlicht. De commissaris van politie te Alkmaar vestigt er de aandacht van weggebruikers op, dat vanaf 1 Januari 1938 alle rijwielen aan de achterzijde voorzien moeten zijn van een lantaarn (achterlicht) met reflector, welke lantaarn achterwaarts, duidelijk zicht baar voor het achteropkomend verkeer, een rood licht uitstraalt. Deze lantaarns moeten voldoen aan door den minister van water staat vastgestelde eischen. Wielrijders wor den in hun eigen belang aangeraden er voor te zorgen, dat op genoemden datum de be treffende achterlichten z Ij n aangebracht. Bij aanschaffing dient men zich dus te over tuigen, dat het achterlicht van een goedge keurde soort is. Teneinde te voorkomen dat de laatste dagen van dit jaar alle achterlich ten nog moeten worden bevestigd, hetgeen niet anders dan stagnatie tengevolge kan hebben, wordt in overweging gegeven, hier mede reeds thans te beginnen. Bij meerdere rijwielhandelaren zijn de goedge keurde achterlichten reeds verkrijgbaar. Voorts wordt nogmaals met nadruk gewe zen op de verplichting dat aan een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden steeds moet zijn aange bracht een achterspatbord, of, indien het rij wiel twee achterwielen heeft, achterspatbor den, waarvan voor het achteropkomend ver keer goed zichtbaar, het gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M., gemeten van het ondereinde af, geheel helderwit moet zijn gekleurd of van een helder witte bedekking moet zijn voorzien. Ook mag een witte strook, mits niet smaller dan het spatbord, als verlengstuk aan het achter ondereinde daarvan worden aangebracht, Steeds neemt het aantal rijwielen weer toe, waarvan dit spatbordgedeelte niet helder wit is, doch grijs of zoo vuil, dat het niet meer aan zijn doel beantwoordt. Met zeer weinig kosten en moeite kan een ieder zorgen dat zyn spatbord wit b 1 Ij f t, waar door hij tevens de onaangename gevolgen van niet-naleving voorkomt. De hiervoren genoemde achterlichten nu, behooren te worden aangebracht in nage noeg verticalen stand op het h e 1 d e r w i t te gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek. Den weggebruikers wordt in overweging gegeven met het bovenstaande wel rekening te houden. De commissaris van politie voornoemd, WALRAVEN. BLINDENAVOND IN HUIZE WESTERLICHT. Gisteravond werden door den heer Van den Berg, propagandist van den Ned.4 Blindenbond, met medewerking van den heer Jansen, in Huize Westerlicht een paar films vertoond, betrekking hebben de op het leven der blinden in de vroe gere en tegenwoordige maatschappij, en zooals het, volgens den heer v. d. Berg, die zelf blind is, worden moet. Ds. Bloemhoff sprak het openingswoord en wees er op, dat deze avond weder variatie bracht in hetgeen den bewoners 's winters geboden wordt. Hij heette bei de reeds genoemde heeren welkom en zeide, dat de blinden worstelen voor een menschwaardig bestaan, zij beginnen te overwinnen, hebben dus verblijdende resultaten. Deze avond is wel anders, dan de gewone, die in Westerlicht worden ge geven, maar het is goed voor ons als wij 't leven ook eens van de andere zijde zien. Er zijn menschen, die dikwijls klagen zon der reden. Wij, die goed zijn, nemen de dingen alsof 't zoo hoort en. 't ons toe komt. Maar wanneer wij vanavond zien, hoeveel zwaarder 't leven voor anderen is, dan moeten wij ons bevoorrecht voelen en begrijpen, dat wij iets voor die anderen moeten doen. Westerlicht heeft een vast stelsel en een vasten stelregel, geen propaganda voor be paalde doeleinden., maar menig hart zal dezen avond bewogen worden, zoodat ter gelegener tijd wel een offer gebracht zal worden aan den Ned. Blindenbond. Ons zal het leven worden getoond van een groep menschen, die bij ons ten achter zijn, doch zy hebben getoond zich het leven waardig te kunnen maken. Veel hebben zy te danken aan den Ned. Blin denbond. Daarna werd de film van „De geleide' hond" vertoont met toelichting van den heer v. d. Berg. Het bleek, dat deze hon den een uitkomst voor de blinden zijn. Vervolgens werd een geheel nieuwe film vertoond, „Lichtende verten". Hier in werd getoond, hoe vroeger het lot der blinden was, hoe het in den loop der ty'den is verbeterd, b.v. door het blindenschrift, de scholen voor opleiding van blinden en den Ned. Blindenbond, en ten slotte hoe het in de toekomst worden moet, n.1. een gelijkwaardig bestaan met allen in de maatschappij. Ds. Bloemhoff bracht dank aan de hee ren v. d. Berg en Jansen voor hetgeen zy den bewoners hebben laten zien en hooren. Ons is gebleken, dat er geen verschil be hoeft te bestaan tusschen zienden en blin den. 't Is niet prettig altijd aan den kant van de maatschappij te moeten staan en dat blijkt voor de blinden niet noodig te zijn. De heer v. d. Berg heeft ons verteld, dat de blinden hebben geleerd inwaarts te schouwen, dat moesten wij zelf ook meer doen en dan zouden er gevoelens naar boven komen die doorwerken in ons leven en een richtsnoer zullen zyn voor ons volgend leven en tegenover de blinden. De groote zaal was geheel gevuld en een luid applaus weerklonk na beide films. het volk uitgaan om te wijzen op het be lang van het sparen!" En waarom nu zulk een aanmoediging tot sparen? Waarom nu ieder jaar daarop teruggekomen? Wordt er in de wereld al geen propaganda genoeg gemaakt? Is sparen dan zóó belangrijk? Deze vragen, die ons bij herhaling ge steld worden, meenen wij niet beter te kunnen beantwoorden dan met een ver wijzing naar de woorden, gesproken op het Spaarbankcongres in 1935 te Parijs gehouden en wel deze: het sparen is een noodzakelijk elemenit voor de hechtheid van het gezinsverband, is daardoor een elemenit van kracht voor het geheele volk, van normale kracht te allen tijde, maar vooral een machtige reserve van kracht in moeilijke jaren. De bijzondere spaarbanken in Neder land, thans ten getale van 181 vereenigd in den Nederlandschen Spaarbankbond, beheeren tesamen een spaarderskapitaal van meer dan 440 millioen, door ongeveer 1.100.900 spaarders bijeengebracht. De Rijkspostspaarbank telde, volgens haar laatste jaarverslag ruim 2.200.000 spaar ders met een totaal obligo van 545 mil- loen. Deze cijfers spreken voor zich zelf. Zijt gij nog niet in het bezit van een spaar bankboekje of maakt ge daarvan slechts een traag gebruik, vraagt u af: „Kan dit met wat goeden wil ook anders worden?" Leert ook uw kinderen reeds vroegtijdig dat spaarzaamheid hen in hun verdere leven van het grootste nut zal zijn. Laat hen daarom deelnemen aan het jeugdspa- Ten op de school. Neemt als uitgangspunt van uwe goede voornemens: De Wereldspaardag Zaterdag 30 October. (Ongecorrigeerd.) DE WERELDSPAARDAG. Zaterdag 30 October. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Op het eerste internationale congres voor het spaarwezen, in 1924 te Milaan gehouden, werd het plan opgevat om telken jare een dag te besteden aan een bijzondere, intensieve propaganda voor het sparen, als hoogtepunt van de propa ganda welke gedurende het geheele jaar door de spaarbanken en de spaarbankbon den in de verschillende landen gevoerd wordt. Als datum hiervoor werd aange nomen de 31ste October; de dag werd genoemd „Wereldspaardag" om te doen uitkomen de bedoeling van het besluit, dat deze spaardag over de geheele wereld zou worden gevierd. Reeds in het jaar daarop, in 1925, werd op den 31sten October de wereldspaardag gevierd door tal van spaarbanken in vele landen en sindsdien werd de traditie on afgebroken voortgezet, zoodat in 1937 de 13e wereldspaardag georganiseerd zal worden. Aangezien de 31ste October dit jaar op een Zondag valt, wordt de wereldspaar dag thans op Zaterdag 30 October gevierd. Het ideaal, om aan dezen dag een wereldvermaardheid te geven, is in die jaren langzamerhand tot werkelijkheid geworden; het aantal spaarbanken dat aan de viering deelneemt, groeit geleidelijk en de publieke belangstelling neemt in overeenkomstige mate toe in vele landen. Thans doen ongeveer 5000 spaar-instellin- gen, verdeeld over 28 landen, mee aan de herdenking van den wereldspaardag; zoo komen bij het internationaal ^aar-insti tuut te Milaan (het centrale punt van den internationalen spaarbankbond) telken jare berichten binnen over de viering van den wereldspaardag in Europa, Australië, Nieuw-Zeeland, Ned.-Indië, Japan, enz. enz. Ook in de Vereenigde Staten wordt door vele spaarbanken aan de viering van den wereldspaardag deelgenomen, doch daar bij dient in aanmerking te worden geno- EUWE HEEFT ZICH LATEN VERRASSEN. Zijn laatste partij geannaliseerd. Zoolang de spanning van de in gang zijnde party nog hoogtij viert, zijn zelfs de spelers het dikwijls niet met zichzelve eens ter zake van de grootte hunner kansen, vandaar dat zij zich van tijd tot tijd voor het demon stratiebord opstellen, teneinde te trachten, het probleem van het standpunt van den toeschouwer, dus naar omstandigheden zoo objectief mogelijk, te bezien. Nadat de eerste opwinding om Aljechin's sensationeele overwinning in de tiende partij wat was geluwd, en men eindelijk eens volop tijd en gelegenheid kreeg, zich op het geheele verloop te bezinnen, drong zich opnieuw de vraag naar voren: is het mogelijk, dat een oogenschijnlyk inferieure stelling (die van Aljechin) binnen weinige zetten door toovenary tot winst kan wor den gevoerd, m. a. w. waren Aljechin's combinaties correct en heeft dr. Euwe zich niet door de reeks van verrassingen (22 de2 22 g4) uit het veld laten slaan? Het antwoord op beide vragen moet luiden: Ja. In de eerste plaats heeft de uitdager Euwe's dreiging Pd7 (na 21. Dh4) op correcte wijze verhinderd, want op 22Pd7, zou zijn gevolgd 23. Pf7: Kf7:. 24. De6f, Kf8, 25 Rd2! Pc6 (gedwon gen), 26. d5 en nu heeft zwart wel nauwe lijks beter dan 26Df6, Dc6:, 27 De6:, Te6:, Pc5, Rb4 enz., daar 26. Dc4, nog slechter is wegens 27. Tel, Dd3, Dc6:. Dd2:, cd7: en wint (Tel: dan De8f Del: dan De7f, gevolgd door Tel: en tenslotte: Dd7: dan Dd7: en Tc8:) Toch was de stelling later niet voor Euwe verloren, zooals wij reeds in onze nabeschouwing opmerkten, immers na 23h6 (inplaats van Pc6?), 24. Kg2, Ph7! behoudt zwart een volkomen bevre digende stelling. Het blijkt dus inderdaad, dat Aljechin's combinaties correct waren (hij wist zich met twee verrassende zetten uit de moei lijkheden te bevrijden) maar dat de titel houder zich door de bedoelde verrassingen heeft laten beïnvloeden. LOD. PRINS. PAARD SLAAT OP HOL En maakt twee slachtoffers. Vanmorgen stond in de Fraunhofer- straat, een zijstraat van den Middenweg te Amsterdam, een met met paard bespan nen melkkar ietwat naar het midden van den weg. Waarschijnlijk is het paard ge schrokken van een slagersjongen, die pal langs hem fietste, want op dat moment sloeg het dier op hol. De melkboer, die naast de kar stond, stelde nog pogingen in het werk paard en kar tegen te houden. Hij kwam daarbij echter te vallen en de wielen van den wagen gingen over hem heen. Met een gebroken onderarm en een schouderfrac tuur werd hij opgenomen en naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Het paard rende intusschen met den melkwagen achter zich aan blindelings over den weg. Het wilde den Middenweg m richting Linnaeusstraat opzwenken doch nam daarbij de bocht te groot, zoo dat paard en kar ongeveer een in volle vaart naderende auto raakte. Ongelukki gerwijze bevond zich tusschen deze een wielrijder, die niet meer weg wist te komen. Hij geraakte tusschen kar en auto bekneld en werd ernstig gewond. Dit slachtoffer werd met een hoofdwonde en een hersenschudding eveneens door den Meest matige zuidoostelijke tot oostelijke wind; half of zwaar bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen vooral in het zuidwesten; iets kouder. Kouder; waarschijnlijk regen. De minima van het depressiegebied in het noorden vulden snel op. Dat in het zuidwesten ligt thans over de Golf van Biscaye en het Kanaal en is eveneens opge vuld. Zoowel in het westen als in het oos ten steeg de luchtdruk sterk. De voor van lagen luchtdruk van de Poolzee tot ver in het zuiden is naar het oosten verplaatst en ligt thans over de Noordzee en west- Frankrijk. De warmte aan haar oostzijde is nog toegenomen en de atmosfeertempera- tuur is die van warme zomerdagen (boven Soesterberg op 340 meter hoogte 20,6 gra den Celsius, boven Kiel op 3000 meter hoogte 23,6 graden). Boven de zwakke grondwinden waaien zeer krachtige boven winden. De groote warmte reikt in Scan dinavië tot binnen den Poolcirkel. Hapa- randa meldt een temperatuur van meer dan twaalf graden boven normaal. Aan de oostzijde der Noordzee en in het geheele westen is de temperatuur zeer laag. Op IJs land melden alle stations vorst en ook in Ierland en Schotland waren de ochtend- temperaturen onder het vriespunt. In Frankrijk en Engeland vielen zeer zware regens, langs de kust van de Golf van Bis caye plaatselijk meer dan veertig milimeter. Het is te voorzien, dat het gebied van warmte zich geleidelijk naar het oosten zal terugtrekken en dat in onze omge ving de afkoeling zich spoedig zal doen bemerken en waarschijnlijk met regen gepaard zal gaan. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrytuf- gen en andere voertuigen van 17.12 uur tot 6.15 uur licht op. G. D. naar het O. L. V. gasthuis overgebracht. Nog was het niet mogelijk geweest het dier op zijn noodlotsweg tot staan te brengen. Het lamoen was gebro ken, doch het paard holde verder met de leidsels en een deel van het lamoen ach ter zich aan. Het rende verder den Mid denweg op, de Linnausstraat in, den spoor wegovergang over. Reeds hadden zich hier agenten en burgers op zijn weg geplaatst, doch het gelukte niet het dier te grijpen. Het rende de Dapperbuurt in, passeerde daar weer een spoorwegovergang en be landde eindelijk bij het eindpunt van een trambaan, waar een conducteur met een langen stok gereed stond. Hier werd het paard in zijn vaart gestuit en het gelukte een agent van het politiebureau Linnaeus straat het dier bij de teugels te pakken te krijgen. Deze bracht zijn arrestant over naar het bureau, waar het op de binnen plaats in de gelegenheid werd gesteld tot bedaren te komen. INBRAKEN TE OOSTZAAN. Drie personen aan het werk geweest. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de dezer dagen opnieuw in gebruik ge nomen openbare lagere school aan het Noordeinde te Oostzaan. Aangezien deze week een begin was ge maakt met de inning van het schoolgeld door het onderwijzend personeel verwacht ten de inbrekers blijkbaar, dat deze gelden in de school zouden zijn. Slechts een gering bedrag aan spaargelden, van de school bibliotheek, werden gevonden en medege nomen. Tevens is gepoogd in te breken bij een rijwielhersteller. Toen de dieven onraad hoorden, zyn zy echter op de vlucht ge slagen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Men heeft drie mannen zien vluchten, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat drie personen by deze inbraken zyn be trokken. MOEDER EN ZOON AANGEHOUDEN. Verdacht van brandstichting. In den nacht van 17 op 18 October heeft naar men zich zal herinneren tijdens af wezigheid van de bewoners een binneiw biand gewoed in het benedenhuis van perceel 18 op den Hoogeweg te Amster dam. Aangenomen werd, dat de brand was ontstaan door het onoordeelkundig zetten van een kachel, die niet op een plaat, doch direct op den vloer, dus niet geisoleerd was geplaatst. De politie van het bureau Linnaeus straat heeft echter nog een nader onder zoek naar de oorzaak van dit brandje, waarbij een deel van het benedenhuis en de inboedel in. de vlammen opgingen, in gesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat hier vermoedelijk van brandstichting sprake is. Verdacht van vermoedelijke brandstich ting zijn thans twee personen aangehou den, een 43-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24-jarige zoon. Beiden hadden de woning kort tevoren gehuurd en deze zeer pover ingericht. Zij hadden de „inboedel", welke slechts uit enkele waardelooze meubels bestond, ech ter verzekerd voor de somma van 5000.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2