[)E JOUDEN Pijp jaagt vrout) op de iilucht !Büuten(and a©oo-o&og Jladiopco^camma ÜeuilletoH Dobbelmanfi lekker ...man! Dat lazeV wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een vrouw, die het huis was uit- geloopên omdat zij de af schuwelijke tabakswalmen uit des.pijp van haar man niet langer verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). TWEEDE BLAD NEDERLANDSCHE MOTORSPITS NA AANVARING GEZONKEN. Bemanning gered. Vannacht zijn, nabij Hoedekenskerke, het Poolsche stoomschip „Slask", ko mende van Gdynia en bestemd naar Antwerpen, en de Nederlandsche motor- spits „Erma" in aanvaring geweest. De motorspits is gezonken. De bemanning is door de „Slask" gered, waarna dit schip de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. DOODELIJK SMOKKELDRAMA. Tragisch grensongeval. Onder de gemeente Ohe en Laak bij Echt is gisteravond bij het smokkelen aan de Maas zekere J. Houben door de kommiezen bij het smokkelen verrast en op de vlucht dood geschoten. Houben kreeg een kogel in het hoofd en moet vrijwel op slag zijn gedood. De man woonde in de gemeente Echt, was ongeveer 35 jaar en ongehuwd. Nader vernemen wij, dat een bende van vijftien tot twintig man doende was per roeiboot over de Maas aangevoerde smokkel waren in ontvangst te nemen om deze ver der te vervoeren, toen zy door de kommie zen verrast werden. Aan de sommatie om te blven staan werd niet voldaan, waarop de kommiezen verscheidene schoten afvuurden. Even later vonden zij Houben half in het water liggen. Er was geen teeken van leven meer. De smokkelwaren, bestaande uit ongeveer vijftien zakken suiker, boter en andere le vensmiddelen, werden in beslag genomen. Of nog andere personen geraakt zijn kon in de diepe duisternis niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het lijkenhuisje in de ge- mente Ohe en Laak overgebracht. Dokter Steyns uit Echt constateerde den dood. Nadere bijzonderheden. Wij vernemen nog, dat het twee kommie zen uit Roosteren waren, die tegen de smok kelaars zijn opgetreden. Toen zij den Maas oever naderden bevond zich in de boot nog één man, die snel wegroeide in de richting van de Belgische grens. Teneinde er den schrik in te jagen hebben de kommiezen toen ter waarschuwing geschoten op den ta- lus, waar een vijftiental zakken lag opgesta peld. Dit is het slachtoffer Houben noodlot tig geworden, aangezien hij aan den wal tus- schen de goederen was gezeten. In de richting van de vluchtende bende werd in de lucht geschoten, eveneens om den schrik erin te jagen en de mannen tot stilstaan te dwingen. Allen zijn echter ont komen. In beslag werden genomen 250 K.G. suiker en 84 K.G. margarine. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practijkexamens in boekhouden en handelscorrespondentie en de examens voor hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch) af te nemen vanwege de Veree- niging van Leeraren in de Handelsweten schappen, zullen worden gehouden 's avonds op Maandag 20 December, Dinsdag 21 De cember en Woensdag 22 December a.s. in ongeveer 40 plaatsen in het land. De aan melding sluit 27 November a.s. Het prospec tus der examens is gratis verkrijgbaar bij het secretariaat Delilaan 3, Hilversum; bij den administrateur, den heer H. Broeders, Zocherstraat 66, Amsterdam (W.), Tel. 82437 en bij den boekhandel. TOCH FORTUIN. De verongelukte motor kan betaald worden. Zaterdag werd gemeld, dat een bakkers knecht te Lindenheuvel bij Geleen een on geval had gekregen met een motorfiets, welke hij voor 1700 had gekocht, nadat hij een prijs van 6900 uit een voetbalpool had gewonnen en dat hij bovendien dit bedrag niet had uitbetaald gekregen omdat er moeilijkheden zouden zijn gerezen. Thans wordt ons medegedeeld, dat de uitbetaling van den prijs is geschied, zoodat de ver ongelukte motorfiets betaald kan worden. JEUGDIGE AVONTURIERS. Van huis weggeloopen. Een courantenlooper vond gisteren vroeg in een portiek van een woning in de Jur- riaan Kokstraat te Dei> Haag twee kleine jongens, dicht tegen elkaar aan geleund en sslapende. De oudste van de twee was 12 en de jongste slechts 8 jaar. Hij bracht de knaapjes naar het dichtstbijgelegen poli tieposthuis, waar bleek, dat de jongens in Leiden woonachtig waren. Zij beweerden met de tram naar Den Haag te zijn ge gaan, waarvoor zij geld van hun ouders zouden hebben gekregen. Tezamen hadden zij een paar gulden op zak. De kinderpoli tie, die de jongens in den loop van den dag naar Leiden zou brengen, hecht aan het verhaal uiteraard weinig geloof. Zij is er van overtuigd, dat de jongens het geld hebben gestolen en daarna onnoozel als kinderen in zulke gevallen kunnen zijn (de jongste is bovendien erg achterlijk) de wereld zijn ingetrokken. I SCHIETSCHIJF ACHTER VLIEGTUIG LOSGERAAKT. Met een staaldraad van 200 meter lengte. Van een militair vliegtuig, dat gister middag in de omtrek van de Residentie vloog, geraakte door nog onbekende oor zaak een schietschijf los, welke met een staaldraad van circa 200 meter lengte achter het toestel werd aangetrokken. De uit linnen vervaardigde schijf, die een oppervlakte had van 4 bij 1 meter, kwam terecht op een huis in de Johan van Oldenbarneveltlaan. Schade werd niet veroorzaakt. DE MALVERSATIES TE OSS. Omtrent de arrestatie van de beide wegens aan den dag getreden onregelma tigheden gearresteerde leiders van Giet ontwikkelingswerk voor jeugdige werk- loozen te Oss, vernemen wij nader, dat de twee mannen na verhoor door den officier van justitie te 's Hertogenbosch op vrije voeten zijn gesteld. NEDERLAND IS ONAANTASTBAAR. Miuisteriëel antwoord op vragen in dien zin. Op vragen van den heer van Vessem (N.S.B.) naar aanleiding van de door de Belgische regeering aanvaarde verklaring der Duitsche regeering betreffende de on schendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grondgebied heeft de minister van buiten- landsche zaken geantwoord: De regeering staat nog altijd op het standpunt, dat de onaantastbaarheid van het Nederlandsche grondgebied een axioma is, dat niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te bren gen regelingen. .Dat deze ongewijzigde houding, vooral na de aanvaarding door de Belgische re geering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fran- sche verklaring van 24 April j.1., den indruk zal kunnen wekken van een be schikbaarstelling van het Nederlandsche grondgebied als slagveld van Europa, komt de T-feeering uitgesloten voor. ONEERLUK REIZIGER. Inde kwitanties voor eigen zak. De Naaldwijksche politie is dezer dagen een verduistering op het spoor gekomen, over geruimen tijd gepleegd door den rei ziger van een grooten Westlandschen glashandel, zoo meldt het „Hbld." Over 'n periode van ongeveer een half jaar had deze man kwitanties geïnd van posten, die hij zelf bij klanten had afgesloten, zonder deze posten aan zijn patroon af te dragen. De zaak kwam tenslotte uit, toen de rei ziger een kwitantie had geïnd ten bedrage van 1000. Het betrof hier een klant, die steeds prompt betaalde, zoodat de patroon argwaan kreeg, toen de betaling ditmaal op zich liet wachten. Hij zocht zelf den be trokken klant op, die toen een kwitantie voor het bedrag kon toonen. De politie werd in de zaak gemengd. Zij nam den reiziger in verhoor. De man bekende vol ledig; in een half jaar tijcis had hij zich op deze wijze ruim 2000 kunnen toeeigenen. ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN Onder Deurne. Gistermiddag omstreeks vier uur is het gespan van den ongeveer zestigjarigen turf handelaar J. K., wonende in den Zeileberg te Deurne, terwijl hij naar .de Peel reed om er een vracht turf te halen' op den onbewaak- ten Panneschopschen-overweg, onder de ge meente Deurne, door een uit de richting Deurne komenden trein gegrepen en een eind meegesleurd. De burries van de kar braken af, het paard bleef ongedeerd. De turfhandelaar werd evenwel levensgevaar lijk gewond opgenomen.' Nadat dokter Wie- gersma het slachtoffer de eerste hulp had .vêrleend, werd de ongelukkige naar het St. Anthoniusgasthuis te Helmond overgebracht. Rf 'dén afgeloopen nacht is hij overleden. De trein had eenige minuten vertraging. Het uit zicht ter plaatse is goed. DE VERDWIJNING VAN LIJNTJE HUIZER. Politie speurt verder. In een buitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie, 2de afdeeling (bureau Sandelingplein) te Rotterdam, in verband met de verdwijning van Lijnjjt Huizgr op 15 October 1937, te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van een onbe kenden man van het navolgende signale ment: leeftijd ongeveer 20 tot 21 jaar, lengte ongeveer 1.65 tot 1.70 M., gezet postuur, aan gezicht bol en bleek, donkere wenkbrauwen, laag voorhoofd, breede neus, ronde en breede kin, kleeding sjofel: vuile grijze pet, geen boord of das, goor gestreept overhemd, don kergrijs colbertjasje, vermoedelijk oude streepbroek en hooge zwarte schoenen. Deze man sprak in den avond van 15 Oc tober 1937 op den rijksweg tusschen Rotter dam en Zwijndrecht een passeerenden auto mobilist aan, terwijl in zijn gezelschap een 8 tot 9-jarig meisje was, voor welk meisje hij vroeg of dit mocht mederijden naar Zwijndrecht, daarbij zeggende, dat zij dan zelf den weg wel verder zou vinden. Be doeld meisje zou op dat tijdstip gehuild heb ben. Donderdag 28 October. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8— Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze gr.pl. 12.30 Het Avro-dansorkest. 1.Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.Voor de vrouw. 2.30 Verv. concert. 3. Knipcursus. 3.45 Orgel en piano. 4.05 Voor zieken en thuiszittenden. 4.35 Orgel en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinde ren. 7.05 De Staalmeesters en solist. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters en solist. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., me dedingen. 8.15 Het Concertgebouw orkest. In de pauze Interview. 10.30 Gr.pl. 11.— ANP-ber. Hierna Avro- dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.—10.— en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11,en 2.12.uur). 8.9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 Het KRO- orkest en gr.pl. 2.— Handwerkuur. 3.-3.55 Gr.pl. 4.— Bijbellezing. 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool en orgel. 6.45 CNV- kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Rep. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 9.Zuig- pomp of krachtbron, causerie. 9.33 Verv. concert. (10.ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 1L—12.— Gr.pl. Hierna Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home to day, causerie. 11.2511.45 Pianovoordr. 12.05 Gr.pl. 12.50 Tro- cadero Cinema-orkest. 1.352.20 Gr.pl. 3.10 Strange Visitant, cau serie. 3.35 Sted. orkest van Bour- nemouth en soliste. 5.05 Rep. 5.20 Al Durrant en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.— Theater-uitz. 7.20 BBC-Northern Ireland-orkest en soliste. 8.20 Sportrep. 8.40 Or gelspel. 9.— Men talking, causerie. 9.20 Ber. 9.40 Johny Rosen's Band. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC- Theater-orkest. 11.35 Joe Kaye en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gramofoonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert en zang. 3.05 Zang. 3.20 Gr.pl. 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Het Praagsche Omroeporkest. 9.25 Pa- rijsche strijkkwartet en solisten. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Dresdensch orkest. 7.50 Omroeporkest. 8.50 Viool en piano. 11.20 Ryksarbeids- dienst-orkest. 1.35 Gev. concert. 3.35 Zang en piano. 4.30 E. Bausch- ke's orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.30 Omroeporkest en solisten. 9.05 Viool en piano. 9.5011.20 Th. Hollin- ger's orkest en soliste. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.— Kleinorkest. 2.— 2.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest. 6.50 Gr.pl. 7.23 Kleinorkest. 8.20 Het Akensche Domkoor. 9.20 Gr.pL 9.35 Hugo Verriest-herd. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 —2.20, 5.20 6.35 en 7.35 Gr.pL 8.20 Omroeporkest en solist. 9.35 Va- riété-progr. 10.3011.20 Heden- daagsche muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.3C Het Omroeporkest en solisten. 8 20 Ber. 8.35 Het Lutz-kwartet en voordr. 9.20 Ber. 9.50 Cembalo- voordr. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Arno Berger's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.3512.05, Droitwich 12.05 12.20, Parijs R. 12.20—12.35, Keu len 12.3513.20, Brussel VI. 13.20 14.20, Luxemburg 14.2016.35, Lond. Reg. 16.35—17.50, Luxem burg 17.50—18.20, Lond. Reg. 18.20 19.20, Droitwich 19.2020.20, Weenen 20.20—21.50, Berlijn 21.50 —23.20, Toulouse 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel (VI.) 8.10.35, Lond. Reg. 10.35—12.50, Droitwich 12.50—14.20, Lond. Reg. 14.20— 15.35, Droitwich 15.3518.20, Lu xemburg 18.20—19.20, Parijs Radio 19.20—21.10, Boedapest 21.10—21.20 en Droitwich 21.20—24. Lijn 5: Diversen. Voorts verzoekt deze commissaris aan automobilisten, die op 15 October 1937 des avonds op den rijksweg tusschen Rotterdam en Zwijndrecht mogelijk eveneens door bo venbedoelden man zijn aangesproken, zich aan zijn bureau te vervoegen tot het ver strekken van inlichtingen. Bij treffen van vorenbedoelden onbeken den man wordt hiervan onmiddellijk bericht verzocht. HET WRAK VAN DE PENNSHURST. Vandaag geheel gelicht? De bergers van het op 9 October bij Sluis kil gezonken s.s. Pennshurst hebben giste ren flinke vorderingen gemaakt. Nadat het voorruim alsmede ruim 2 en de machine kamer waren leeggepompt, kwam er be weging in het schip, Langzaam rees het voorschip naar boven, terwijl de achter steven evenwel nog onder water bleef. Dit laatste was te wijten aan het feit, dat de noodbekisting, welke over de ruimen was aangebracht, door den waterdruk eenigs- zins was ontzet, zoodat zij niet voldoende afsloot. Deze bekisting wordt thans hersteld en de bergers hopen het schip vandaag ge heel te lichten. Gisteren hebben de schepen, die lagen te wachten om door te kunnen varen, gelegen heid gekregen het wrak te passeeren. DE BRAND OP DE „MEGARA". Vijf Chineesche opvarenden gedood, vier ernstig gewond. De Euro peanen ongedeerd. Bij de directie van de Bataafsche Petro leum Mij. is een telegram ingekomen van den kapitein der „Megara", waarin nadere bijzonderheden worden vermeld over den brand. Daaruit blijkt, dat bij de ontploffing vijf leden van de bemanning werden gedood en vier ernstig verwond. De brand is ontstaan door een hevige ont ploffing nabij butaantank 20, die in brand is gevlogen. Het dek van het voorschip is ernstig be schadigd. De ankerspil is onbruikbaar. De kapitein heeft aan de sleepboot „Zwarte Zee" verzocht om assistentie. Twee Chineesche kwartiermeesters, de eerste stoker, een matroos en een pomp- man, allen Chineezen, zijn gedood. De tim merman, twee matrozen en de matroos jongen, eveneens Chineezen, zijn ernstig gewond en overgegeven aan een visscher- man om naar een hospitaal te worden ge bracht. De Europeanen zijn geen van allen ge kwetst. Voor zoover bekend, voegt de B. P. M. hieraan toe, zal het schip koers zetten naar Southampton en daarna, zoo mogelijk, naar Amsterdam. De bemanning bestaat uit 15 Europeanen en 36 Chineezen. Kapitein is de heer Riet kerk. De „Zwarte Zee" begeleidt het sehip. Bij L. Smit en Co's internationalen sleep dienst is bericht ontvangen, dat de sleep boot „Zwarte Zee" gisteravond om zeven uur bij de „Megara" is gearriveerd. De posi tie van het schip was toen 46 gr. 55 min. n.b., 2 gr. 57 min. w.1. Op verzoek van den kapitein van de „Me gara" zal de „Zwarte Zee" het schip escor teeren naar Southampton. Wanneer de om standigheden zulks noodig maken, zal de „Zwarte Zee" het schip op sleeptouw nemen. De weersomstandigheden waren gister avond vrij goed. Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 72) „Och neen? Zoo iets is anders al ver scheidene malen gebeurd, zooals je wel weet. Al noemt men ze geen terechtstel lingen", antwoordde Grafton. „Het spijt mij, maar ik heb niets meer aan mijn woorden toe te voegen". Desbrook stond op en Carruthers volgde onmiddellijk zijn voorbeeld en verliet snel de salon. Hij liep de gang door en riep zachtjes Peggy's naam. In antwoord hierop werd dé deur van Jane's hut geopend en kwam Peggy naar buiten. „Wat is er?" vroeg zij bevend. „Ik kan niet weggaan, zonder met je ge sproken te hebben. Ik heb voortdurend aan je gedacht en ik ben nu niet meer blind. Je was niet je zelf en je was ook niet werke lijk dronken. Vanavond heb ik op eens be grepen waarom je het gedaan hebt. Maar het helpt je niets, lieveling, ik weet nu dat je van mij houdt, zooals ik van jou en ik laat je niet gaan". „Oh, wees toch stil. Jane is binnen". „Ga dan mee aan dek". „Neen, Robin, ik heb mijn besluit geno men. Je hebt gelijk wat betreft gisteravond, ik speelde tooneel, maar dat maakt niet 't minste verschil. Ik wil je liever niet meer zien en wij moeten nu maar afscheid ne men", en zij stak hem haar hand toe, die hjj in de zijne nam. Hy stond op het punt haar naar zich toe te trekken, toen de groothertog verscheen. „Vaarwel", herhaalde zij zachtjes en ver dween in de hut, terwijl zij de deur zacht achter zich sloot. De groothertog kwam op Carruhters toe en sprak hem aan. „Het was heel vriendelijk van U, kapitein om miss Fayrfield mee te nemen. Ik heb nog geen tijd gehad om te vragen wat er precies allemaal gebeurd is. Wilt u niet met mij meegaan naar de salon en er mij wat van vertellen?" „Het spijt my zeer, maar ik vrees, dat ik op het oogenblik niet langer hier kan blij ven. Ik moet naar mijn schip terug. Ah! Daar is sir Charles. Hy heeft de geheele reis meegemaakt en kan u over alles in lichten. Goeden nacht", zei Carruthers haastig en liep vlug de trap op. Sir Charles begon over Grafton te spre ken en zy kwamen samen overeen, dat het voor een ieder's veiligheid beter was, dat hy weer naar „Het Zwarte Hol" terug ging. Desbrook protesteerde eerst, toen hij hun beslissing vernam, maar begreep ten slotte, dat het beter was zich bij hun besluit neer te leggen. Grafton verzette zich niet, toen men hem vertelde, dat hij weer in zijn cel moest terugkeeren. Een vreemde kalmte had zich van hem meester gemaakt. „Wees zoo goed om in mijn hut te komen, voordat u mij naar beneden laat brengen. Ik moet u iets vertellen", zei hij kortaf. „Als u ons niet te lang ophoudt", ant woordde sir Charles. Zoodra zij plaats genomen hadden, haalde Grafton een sleutel te voorschijn. „Ik weet", zei hij tegen den groothertog, „dat uw partijgenooten in Parijs groote behoefte hebben aan geld. Ik ben bereid mijn veiligheid te koopen. Wat heeft u daar op te zeggen?" „Ik vrees, dat ik niet de bevoegdheid heb om hierover te onderhandelen. Mis schien is men er toe bereid als de vergoe ding groot genoeg is". „Zoudt u uw vrienden hierover willen raadplegen? Ik veronderstel, dat u dat draadloos kunt doen". „Ik wil dat wel doen, als u het wenscht, maar ik kan u niet veel hoop geven", ant woordde de groothertog. „Ik wensch het inderdaad. Een man, die ter dood veroordeeld is, grijpt iedere kans op redding aan. Het jacht en alles wat het bevat is mijn wettig eigendom. Ik heb eigendommen aan boord, die de grootste waarde vertegenwoordigen, dus ik doe u geen ijdele beloften, maar kan, u de ver goeding onmiddellijk overhandigen". „Ik zal mij met mijn vrienden in verbin ding stellen en het resultaat meedeelen. Meer kan ik niet beloven", zei de groot hertog beslist. Desbrook bracht Grafton terug naar „Het Zwarte Hol" en begon hoe langer hoe meer medelijden met den man te krijgen, hetgeen Grafton niet ontging. „Luister eens, Desbrook. Ik moet je iets vragen, op gevaar af je te beleedigen. Ik weet dat je de laatste zult zijn om je te laten omkoopen, maar dit is geen gewone omkooperij. Geef mij een kans om er van door te gaan en je bent een rijk man. Ik weet, dat je niet veel geld hebt", zei hij kalm. „Je weet, dat ik het niet kan doen, zelfs al biedt je me een millioen", antwoordde Desbrook, vermoeid. „Je begrijpt mijn po sitie toch wel? Je weet wat mijn werk is en dat ik hier als ambtenaar in functie ben. Als het hier een persoonlijke kwestie tusschen ons beiden betrof, zou ik je waar schijnlijk laten gaan en voor niets. Het SDijt mij Grafton, maar ik vrees dat ik je niet kan helpen. Als er overigens nog iets is wat ik voor je doen kan, zeg het dan ge rust". „Dank je Desbrook", antwoordde Graf ton, zuchtend. „Er is nog iets waar ik mij bezorgd over maakvervolgde Desbrook. „Ik denk aan Taylor. Jij kent hem beter dan ik; ik ben geneigd te denken dat hij volkomen te ver trouwen is. Ik kan mij niet voorstellen, dat hij een schurk zou zijn". „Dat is hij ook niet. De kwestie is deze, hy heeft ruzie gehad met een van zijn meerderen, toen hij by de marine was en hij heeft hem een slag gegeven, waarvoor hij gestraft werd. Hij vond de straf unfair, want de bewuste officier was een uitge sproken schoft, geloof ik, en verdiende de afstraffing volkomen. Ik denk, dat Taylor blij zal zijn myn dienst te kunnen verlaten en als je met hem tot een vergelijk kunt komen, kun je er zeker van zijn, dat hy je trouw zal dienen". „Mijn dank", zei Desbrook en reikte den ander de hand, welke deze hartelijk schud de. Toen werd het luik gesloten en verliet Ralph de hut. HOOFDSTUK XXIII. Desbrook zocht kapitein Brockdorf op en vond hem tenslotte in de ka ar ten kamer. De kapitein glimlachte toen hy binnen kwam, doch zei niets. „Ik geloof dat wjj eens moeten praten"» want ik heb niets anders te zeggeq, dan dat het mij niet spijt dat dit gebeurd Zooals ik al een paar keer gezegd heh begon van deze geschiedenis genoel 'e krijgen". „Wat ben je nu van plan te gaan doen? „Dat weet ik nog niet. Ik heb ergens op een veilige plaats wat geld opgeborgen- Natuurlijk kan ik aan mijn vorigen chef geen getuigschrift vragen, dus zal het, ver moed ik, niet zoo gemakkelijk voor mij zÜn om een ander schip te vinden". „Als ik je op een of andere manier van dienst kan zijnzei Ralph. „Bedankt voor het aanbod, ik weet dat het oprecht gemeend is. Het is wel merkwaardig, dat wij elkaar weer zoo moesten ontmoeten. Maar ik heb geen spU^ van het gebeurde. Ik vond het beroerd je gevangen te moeten nemen, maar er zat nu eenmaal niets anders op". „Ik veronderstel, dat ik erop aan kan, dat je ons geen moeilijkheden, van welken aard ook, zult bezorgen, Brockdorf?" „Dat heb ik al beloofd", klonk het kalme antwoord. „Ik wil zelfs nog wel verder gaan. Ik wil alles doen wat ik kan om jullie te helpen, zoolang ik niets behoef te doen wat tegen myn vroegeren chef 8e" richt is". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6