Stad en OmgeoiKg. Publicaties AMSTERDAMSCHE BEURS tweede blad STOMPETOREN druiven naar zweden. langendijk. Maarten skroift nei de krant is: goede waar, nette behandeling en lage prijzen. De heer Schouten repliceerde. De A. N. K. heeft een regelmatige reclamecampagne en vooral in de dagbladpers moet men reclame maken. De voorzitter vond het gewenscht, om een commissie te benoemen. De heer Schouten gevoelde niets voor een commissie. De geestelijke adviseur ge voelde meer voor inkoopen in het groot, op den leest van een coöperatie. Dan zou men beter kunnen concurreeren. Zonder reclame kan men niet. Het bestuur zal het over wegen. De heer Westerop vroeg naar de commis sie, die pogingen zou aanwenden voor goed- kooper licht. De voorzitter had nog niets gehoord, het wachten is op een rapport. De heer Schouten constateerde, dat men andermaal op het doode punt is! In Limmen is men wel actiever. Aan het einde der vergadering zeide de voorzitter, dat er waarschijnlijk een feestavond komt voor de leden en hunne dames. Spr. ver zocht daarvoor de belangstelling om het zoo goedkoop mogelijk te doen, door zelf voor attracties te zorgen. Hierna sluiting. Vergadering van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. De afdeeling Alkmaar van den Nieuw Malthusiaanschen Bond hield Dinsdag avond haar eerste vergadering in De On derneming. De voorzitter, de heer P. Veen uit Alkmaar, sprak bij de opening voldoe- nrig uit over het groote bezoek (de zaal was zoo goed als bezet). Dr. S. A. Prins, medisch leider van het Consultatie-bureau voor geboorteregeling te Amsterdam, hield een rede over het onderwerp: „Waarom geboorteregeling?" Hij zette uiteen dat vrijwel iedereen ge boorteregeling toepast. Wanneer dat niet het geval was, zou een gezond menschenpaar dat op een 20-jarigen leeftijd huwt, al gauw een 18-tal kinderen krijgen. Spr. vroeg zijn gehoor: hoeveel ouders hebben een 12-tal kinderen of meer? Een zeer gering percentage, dat wijzen de statistieken uit. Dan zijn er honderden gevallen, dat men bij een ongewenschte zwangerschap naar de „Juffrouw" loopt, die het wel weet. Spr. verzekerde met grooten nadruk dat bij deze alleen het geldgewin voor zit. En de gevallen dat het niet goed afloopt de ondervinding van alle artsen is legio. Waarom bewuste geboorteregeling? Ja, zeggen de tegenstanders, dat mag men niet regelen, dat moet men aan de natuur overlaten. Alles mag men regelen, zeide van Woensdag 27 October 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAAT SLEEN1N GEN. 4 Neder! 1934 101%, 3 Ned.-Indië 1937 96'/4 5)4 DuitschL '30 m. verWL 29J/4 BAN K-IN STELLINGEN. Amsterd. Bank l48'/4 Handel Mij. Cert v. 250 J60% Koloniale Bank1 '3 Ned. Ind. Handelsbank 136% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 49% Calvé Delft Cert. 77 NederL Ford ^50 Philips GloeiL Gem. Bezit 318% Unilever 1441/# INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting iL'4 Anaconda „{f"1/16 Bethleh. Steel 35 /18 Chics Service Wis Kennecott Copper 27»/w Republic Steel 135/s Standard Brands 7?/16 Steel comm. 43% U. S. Leather 4% CULTUUR MAATSCH. H. V. A1 440'/4 Java Cultuur 134 Ned. Ind. Suiker Unie. 128l/j Vorstenlanden 39% Dito actions 20.10 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.82'/4 Redjang Lebong 168Va PETROLEUM. Dordtsche Petr. 339% Kon. Petr. 353% Perlak 81 Vs Phillips Oil H'/i Shell Union 13uy56 Tide Water111%, RUBBERS. Amsterd. Rubber 212 Deli Bat. Rubber «144 Hessa Rubber 146'/$ Oostkust 86 Serbadjadi1063/4 latere. Rubber 3%# SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. .120 Scheepvaart Unie 120s/4 TABAKKEN. Deli Batavia 200l/4 Oude Deli284 c 278 laatstek 2.30-45 101t-»/„ 96'3/i8 29VI 149 Vs 160'/, 125 115'/, 48?-9% 767/, 248'/, 3183/4-9 143j/4-4 40 21'/.-'/, 35-Vi# 1 26-V], 13-"/,8 7% 42%-3 4U% 438-% 152 124% 37»/* 16.10 85 168% 341 355%-6 82 3ls/s 13?-"/, 8 12%8-i 2093/, 138% 146% 85 1053/, 3%8 120% 119%-ï 201-2 279 276 Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 31 30 Southern Pacificló11/^ lö'/w-i Southern Railw. Cert 11 11% Union Pacific71% 71% Canadian Pac. 6%, 6%s §Noteering per 50. z) cz-coupon fExclaim. 'Evdividend. Prolongatie vorige koers yi, heden )4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.80% 1.80"/, Londen 8.95%, 8.96% Berlijn 72.64 72.64 Parijs 6.05 6.04 K Brussel (Belga) 30.51 30.53 Zürich 41.69 41.71 Kopenhagen 39.97)4 40.02)4 Stockholm 46.17 Vt 46.22)4 Oslo 45.— 45.05 Italië 9.55 Praag 6.33y2 spr., alleen dat niet. Spr. verdedigde be perking. Met vele voorbeelden toonde spr. aan, dat de regeling noodig is, ook voor zwakke vrouwen. Bij alcoholisten en zij die van een dergelijke generatie afstammen is het beter om geen kinderen te verwekken. Het „waarom" toonde spr. aan. Er zijn menschen die, even als bij onze oostelijke buren, sterilisatie willen toepassen, doch dat wapen zou spr. niet willen hanteeren. Ook de sociale indicatie spreekt een woordje mee. En nu zeggen onze tegenstanders dat onze consultatiebureaux moordholen zijn. Men meent en men zegt het ook onom wonden dat wij abortus verwekken. Het is met de sterk doorgevoerde over heidsbemoeiing die spr. toejuichte niet mogelijk. Men verwijt ons ontwrich ting van het gezin en onzedelijkheid. In een helder betoog weerlegde spr. die ver dachtmaking. In ons land wordt jaarlijks door een 50.1)00 personen van onze consul tatiebureaux gebruik gemaakt. Spr. be toogde dat men met voorbehoedmiddelen via het bureau nooit ongelukken kan ver oorzaken, wel met andere middelen, ge hanteerd door menschen die er niets van weten. De spreker die op kiesche en duidelijke wijze het onderwerp behandelde, kreeg spontaan applaus. Hierna was er gelegenheid voor schrif telijk in te dienen vragen en werden lichtbeelden vertoond. Uitvoering zanglust. Dinsdagavond vierde de chr. zangveree- niging Zanglust in café Kamsteeg haar jaar- Kjksch feest. De voorzitter, de heer van He kezen opende op gebruikelijke wijze den avond, waarna eenige afgevaardigden van zustervereenigingen uit den omtrek het woord voerden. De stampvQlle zaal was aardig met bloemen versierd. Onder leiding van den directeur, den heer K. Pieket Weeserink uit Alkmaar, zong het koor heel verdienstelijk een vijftal liederen. De beschaafde uitspraak trok de aandacht. Ook zong de heer Pieket een solo, waarmee hij luide toejuichingen verwierf. Verder wa ren er een twintigtal voordrachten en sa menspraken door de leden uitgevoerd. Na tuurlijk was het één beter dan het andere, doch er is in de zaal echt genoten. Opmer kelijk goed werd „het Dameskransje" ge speeld, ook „de Wedstrijd", „Op het feest" wekten danig de lachlust op. De tableaux waren mooi, jammer dat mej. M. Mantel niet zuiver zong, hetgeen veel beter klonk bfj „De Rots der Eeuwen", door eenige dames en heeren. Vermelding verdienen nog mej. v. d. Bijl met haar declamatie, de heer Slager met zijn zelf verzonnen „Aethernieuws" en bovenal de heer F. J. Makkinga, die met zijn voordrachten boeide en heerlijk op de lachspieren werkte. Al met al een mooie avond. Een prettige geest van saamhoorig- heid kenmerkte het geheel. Eén ding was jammer, n.L, dat het programma te lang was, zoodat na het dankgebed van den voor zitter en het gezamenlijk gezongen „Avond lied", het klokje reeds half twee had gesla gen. Optreden mej. Menagé Challa. Dinsdagavond trad in café Renses voor de vereeniging van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen, en het Leesgezelschap, mej. Menagé Challa, uit Hoog-Soeren op. Mevrouw van der Laan zeide in haar openingswoord er zeker van te zijn, dat het talrijk opgekomen publiek, geen spijt zou krijgen van het besluit, te komen luis teren. Zij heeft gelijk gekregen, hetgeen wij het best konden bemerken uit de woorden van dr. Heringa na het beëindi gen van een achttal schetsen uit het leven. „Mej. Menagé Challa", aldus spr., „met groot genoegen zagen wij de gevulde zaal. Onze hoogste verwachtingen zijn in ver vulling gegaan, hetgeen gij gaaft stond op zeer hoog peil. Geroerd door Uw fijne voordrachtkunst, zaten wij geboeid, hebben soms geglimlacht. Niet uitbundig schalde de lach, daarom sprak het te diep tot ons gemoed. Zeker weet ik, de tolk van allen te zijn, als ik U van harte dank, en U een tot weerziens en veel succes toeroep". Gul en hartelijk werden deze woorden met een daverend applaus onderstreept. Na afloop werden een aantal boeken van het Leesgezelschap geveild. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 waterbouwkundige, 4 glas in loodzetters, 2 glazenwasschers, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 4 stratenma kers, 2 stratenm.opperlieden, 2 stuc.opper- lieden, 3 tegelzetters, 1 granietwerker, 8 betonwerkers, 17 voegers, 40 opperlieden, 23 stucadoors, 31 schilders, 122 grondwer kers, 51 metselaars, 85 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 7 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 constructiewerkers, 9 electri- ciens, 2 fitters, 1 instrumentenmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 11 loodgieters, 2 lijnwerkers, 6 machinisten, 2 machineteekenaars, 5 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 12 monteurs, I pianostemmer, 3 plaatwerkers, 2 rijwiel herstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepstim merlieden, 1 scheepswerktuigkundige, 7 smeden, 9 stokers, 1 tandtechniker, 3 vuur werkers, 2 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep verkeerswezen: 64 chauffeurs, 7 koetsiers, 12 schippers, 1 kapitein- en 1 ma chinist binnenvaart, 2 exped.knechten. 20 pakhuisknechten, 25 magazijnbedienden, 4 kellners, 1 hotelknecht, 4 loopknechten, 1 emballeur. Groep voedings- en genotmiddelen: 56 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 fcistenplak- ker, 1 stripper, 5 tabaksbewerkers, 3 koks, II slagers, 6 chocoladebewerkers, 1 koffie- stroopbrander, 2 bierbottelaars, 1 ouwel bakker, 3 zuivelbereiders, 23 bakkers. Groep houtbewerking: 17 meubelmakers, 9 stoffeerders, 8 mach.houtbewerkers, 2 kis tenmakers, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper, 1 biljartmaker. Groep handel: 24 vertegenwoordigers, 6 winkelbedienden, 1 colporteur, 1 etaleur. Groep boek- en steendrukkerijen: 8 boek binders, 6 letterzetters, 1 drukker. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 15 tuinlieden, 24 landarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 4 wasschers, 1 kleer maker, 3 schoenmakers, 2 portiers-huiskn., 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huiden- zouter, 1 klompenschilder, 1 papierbewer ker, 1 controleur, 2 bedrijfsleiders, 8 incas seerders, 3 zakkenstoppers, 3 administra teurs, 2 boekhouders, 1 verpleger, 1 batik- ker, 1 secretarie-ambtenaar, 23 kantoorbe dienden, 39 transport- en 273 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 3. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 36. Vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedien den, 3 dagmeisjes, 4 werksters. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 1424 jaar. Over de week van 18 October tot 24 Oc tober werden door bemiddeling van de Ar beidsbeurs geplaatst bij een patroon: 1 elec- tricien, 2 timmerlieden. Aan de Centrale Werkplaats kunnen wor den geplaatst: 5 timmerlieden, 4 metse laars, 5 electriciens, 4 schilders, 2 automon teurs, 1 teekenaar, 3 in andere vakken. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens geestelijk ambt betref fende de hieronder genoemd personen, de uitspraak gedaan, achter hun namen ver meld: PIETER BEERS, NICOLAAS CORNELIS VAN ELBURG, CORNELIS FRANCISCUS HEIJNIS, THEODORUS KAAIJ, PETRUS JOHANNES JOSEPH SLISSER, JOANNES ADRIANUS JOSEPH MARIA VERSPAAN- DONK, allen behoorende tot de lichting 1938 UITSPRAAK: VOORGOED VRIJGESTELD. Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 27 October 1937. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op WOENSDAG 10 NOVEMBER dezes jaars, door den Directeur van den Hout en de Plantsoenen zal worden gehouden de JAARLIJKSCHE SCHOUW over: De oude Zandersloot, beginnende bij het bruggetje in den Kennemersingel, benevens de Hoevervaart. De sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraaf plaats. De Bleekersloot, loopende van den Nieuw- landersingel af en de nieuwe Zandersloot, beide tot aan de banscheiding van Heiloo. De sloot loopende van het Baanpad af achter langs de woningen van „Goed Wonen" tot het pad van Overdie. De sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal. De sloot loopende ten Zuiden van het weiland behoorende bij „Oostwijk" en verder tot het Kanaal. Wordende alle eigenaars of gebruikers van perceelen aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt, de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, als mede de slooten uit te diepen en het zand benevens den modder, op hunne kosten, ter weerszijden daaruit op te halen, alles op zoodanige diepte en onder die boete en straf bepalingen, als bij de bestaande verordenin gen zijn vastgesteld. Alkmaar, 27 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Er gaan den laatsten tijd vrij veel druiven naar Zweden. Meerdere spoorwagons wor den voor dat land verladen, waardoor de markt vor een flink gedeelte wordt ontlast. Dit neemt echter niet weg) dat de prijzen welke voor de druiven worden besteed, voor den kweeker niet loonend zijn. Niettemin mag het een gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat Zweden nog druiven afneemt. Anders zou het er nog heel anders uitzien voor de druivenkweekers. Het koolhalen in vollen gang. De meeste tuinders zijn thans bezig met het thuishalen van den kooloogst. Dage lijks ziet men vrachtauto's en motorbooten met kool, welke uit de polders naar den Langendijk worden vervoerd om daar in de schuren te worden opgeslagen. De oogst zal, naar wij vernemen, groot zijn. Over het algemeen is de kool klein. De afzetregeling der pootaard- appelen. Over de afzetregeling van de goedge keurde pootaardappelen hoort men de laatste dagen wel eens klagen. Zooals be kend, werd in een vergadering van de Prov. Commissie besloten de pootaardappelen on der het verplicht veilen te stellen, terwijl een commissie de prijzen zou vaststellen, waaronder niet zou mogen worden ver kocht. Een en ander rekening houdende met de in het geheele land geldende prij zen. Deze minimumprijzen zijn voor de groote sorteering al eenigen tijd gedaald tot de door de regeering vastgestelde minimum prijzen, waartegen de niet verkochte par tijen zouden worden overgenomen. Voor de drielingen echter was nog steeds een hoo- gere prijs vastgesteld welke voor de ver schillende kwaliteiten varieerde van 4.80 tot 5.30. Voor minder mochten de tuin ders dus niet verkoopen, hoewel verschei dene daartoe wel in de gelegenheid zijn ge stelde door de kooplieden, die „den boer op gingen". Men mocht echter volgens het re glement niet beneden de prijs gaan. In hoe verre alle tuinders zich hieraan hebben ge houden is niet gemakkelijk te zeggen, maar op het oogenblik zijn er toch nog verschei dene, die hun drielingen hebben opgegeven bij de veiling, maar tot nu toe niet hebben kunnen verkoopen. Voor deze tuinders is het bericht, dat de minimumprijs voor de drielingen verlaagd wordt tot de door de regeering gegarandeerde minimumprijs geen prettig nieuws. De prijzen waren van morgen reeds tot dezen minimumprijs ge daald. Ook van handelaarszijde wordt critiek uitgeoefend op deze gang van zaken, daar men in de veronderstelling verkeerde, dat de minimumverkoopprijzen niet meer ver laagd zouden worden. Als alle drielingen verkocht hadden kun nen worden, zou het niet noodig zijn ge weest, de minimumverkoopprijzen te ver lagen, doch bij de te geringe afzet van dit seizoen heeft men niet anders kunnen han delen. Er zal eveijwel toch iets op gevonden dienen te worden, daar men anders wel eens gevaar zou kunnen loopen, dat de han delaren het tot het laatste afwachten, opdat zij tegen lagere prijzen kunnen koopen, zooals nu. Iepziekte. Bij de Dinsdag gehoudencontrole wer den aan den Langendijk eenige iepen ge constateerd met de gevreesde iepziekte. Suntebankeris, 24 October 1937. Van de week, teugenan dat we de kooi opzoeke zouwe, en ik men leste werk deid, et briefke, van de ofgeloopen dag ofskeurde, zag ik op et briefke van de aare dag un paar krabbelkes met podlood, ten teeken dat er den wat an 't handje was. Links en rechs van et dagnommer was et beskreven, en dat ik et uitzocht had, wist ik krek wat of er sting. Peet Antje 85. In de aare kamer hoorde ik Troin stoete- len en efkes later kwam 'r hoofd om 't hoekje van de deur. „Weer bloif je?" „Murgen is Peet Ant jarig, en deer zouw je ommers heene." „Nou dat zeg ik ok, ik had et hillekendal vergeten den moet ik meist nog wat voor der meeneeme ok, en ik hep nik." „Oigen skuld." „Murgenochtend maar efkes nei de Pee!" „Doch je dat die wat hep voor un mens van voif en tachtig." „Nou zachts wat, en kom nou maar." Daasternei 's ochtens gong Troin nei de Pee en dat ze verom kwam met een pakje onder der arm, dus ze was toch klaar kom men. 'k Most eerlek weeze en zegge wat ik er van vond. Ze pakte et uit, en ik zag un zwart vest. „Peet Antje heb altoid nogal last van de kou", zoi ze, „hoe vin je et?" „Nou heel best." Zo gong men aare halft, 's middes op de fiets nei peet Antje om de thee. 's Eivens den zou ik er ophaale, dus gong ze nou alliendeg. Nou weune odm Klaas en peet Antje niet om et hoekje van de deur, nei, ze houwe heel in 't Waarland. De rois deer heen maakte ik 's eivends ok alliendeg, maar eer ik er was, had et nog heel wat in. Et pad gaat vanzellef Langedoik deur en den rechsom nei de Laanderweg. Maar voordat je de Laanderweg hewwe, kroig je de nuwe weg, de sluize beweging, en an 't begin un bordje dat de Laanderweg afsloten is ok al vanwege de nuwe weg. Toe ben ik maar rechtdeur reden langs de Waarddoik, langs et Waardje, de rol paal en de rietkuil. Zoo as et deer ok veranderd was. De doik, ophoogd en van dat nuwe goed er op. De rolpaal? was nergens meer te vinden. Zooveer ik et in donker bekoike kon, was de ringsloot deer ok allegaar veranderd. Over de nuwe breg gong ik et Waarland in en kwam deer weer op de ouwe bekende slingerweg, et ouwe nog, botbaai et nuwe, dat acher me lag. Maar et ouwe duurde niet lang, want ze weune nou an de nuwe weg, van Verleit nei Skagen. Wel efkes un beetje ontdein, vanwege de raare rois, stapte ik et poortje binnen, en had de klink van de deur in men bande. Op et geluid van et gaan van de deur, wazze de baije ouweluikes overend gaan, en kwamme samen nei de kloine hos. Ze praate van alles deurmekaar, en wat ze allegaar zeide kon ik niet ontsoifere, maar dat zag ik wel, ze wazze meer as bloij. Zoo bloid. as kloine kindere, die wat lekkers kroige. We gonge rei de kamer weer Troin zat te wachten. Zoo goed was ik niet, maar men jas most uit en efkes un kopipe en un praatje. Toen kreeg ik pas de toid, om ze te fille- ceteeren. Dat die plechteghoid afloopen was, gong ik naast om Klaas zitten teugenover Peet Ant en Troin. „Steek eerst erris op men joon", stak oom Klaas van wal. Onderwoii ik men segaar de punt afbee; en nei de luzefers greep, zoi Peet Ant: „Dat hadde jullie niet moet* doen, zoo'n mooie vrok an me geeve „Wèja, weerom niet, et is ommers goed voor je." „Nouja dat zal ik niet zegge, maar Veerder kwam ze niet, want ze wist niet wat ze zegge most, de sente had ze zeker zegge wult, maar omdat ze der op lest stil houwen had, wier der veerder niet over Praat- ,Et ienegste, zoi oom, ik hew er woineg an Alweeran, krek kloine joos, as de ïen wat kroige, den wul de aar ok wat hewwe. Alzoo hallevers had ik et docht, dat ie dat zegge zouw, en men hand in hen binnentas stekende, haalde ik un pakje te voorskoin en gaf et an oom. „Deer, hew jij ok wat". Met groote ooge keek ie men an, en liet van de weeromstuit zen poipke valle, dat hinderde wel niet, want die was toch uit. Toe wiere zen ooge efkes rood, en onder woii ie et touwke losmaakte, most ie eerst naggeris in zen rooie zakdoek snuite, en veegde kwansuis zen voorhoofd efkes of. Deer haaldie un worst, un metworst, te voorskoin. Die lustie zoo graag, en ik weet hoe of ie is. „Bedankt men joon". Et was puur un toidje stil, en de twei oudjes keeke nei oons en waai nei haarluL Wetende dat alles van harte gong, aan vaarde ze ok de worst. „Geef maar an Klaas, den zal ik em in de pottekast doen. Aars mocht de poes je aasen nag te gauw weze". De worst wier opburgen, en we maakte anstalte om vort te gaan. Maar dat was veer te halen. „Eerst nag un kopke, ken je begroipe dat jullie zoo weg komme". Goed, we zouwe nag efkes bloive. Al gauw hadde we de praat over de nuwe wege en kanaale. „Weet et nou allegaar voor noodeg is", vroeg oons. „Snelverkeer hei". „Nou ik ken niet zegge, dat et er beter op worde, as je nei Ariebuur an de overkant wulle, den moet je eers de iene kant heen koike, en den de aare kant, en den gouw overloope, en nag amperan ben je an de aare kant, of et is zzzten deer suist weer un autemebiel verbaai, je pet woit zoowat van je hoofd. Dat is nuw, nei geef moin den maar et voilege gereed van vroeger, met kromme slechte wege". Oom was puur zwartgalleg op et nuwe. „Deer hew je nou krek voor de glaze, op die akker van Ariebuur, hewwe ze die weg loit, nou vliegt et en snort et er meer as erg. Deer op die zelfde plaas zien ik em nag ploegen, en oiden, plante zetten, wiede en koolsnaaie. Haai heb em wel goed verkocht, maar wat heb ie an die weg, deer haalt haai toch niks meer van". „Je magge nag bloid weze dat ze niet over jouw erf gaan benne oom", zoi ik. „Had niet beurt!" stoof ie op. „Ja maar.»..". „Der valt niks te maaren, ik had et niet hewwe wult!" „Dat mag je nou zegge, maar et had je niks geven", zoo as et op pepier staat zoo moet et uitvoerd worre. „Nei nooit", klonk et noideg. „Toch „Maarten!?" zoi Trointje, en skudde efkes met er hoofd. Trointje had geloik, ik had em nooit be- praate kennen, en was et veul beter em geloik te geven. Deervan was et wel gelukkig dat ze voor de nuwe weg em niet noodeg hadde, want aars hadde ze et niet overleefd, loof ik. We praate der boijegaar niet meer over, en onderwoii de vrullie naggeris intapte, skoof oom de segaarepot naggeris nei me toe, en stak er zellef ok ien in de brand. „Hoe is et met Jan en Nel oom Klaas?" vroeg ik, un groote rookwolk om de lamp heenbleizende, en et metien pratende hou wend. „Nou skikt nagal, haai wordt puur beter nou gelukkig hoor, haai is nog zoo jong". „Maar die joos hei zoo doenig, dat kroig je der nooit uit baai ze, as ze hier ok benne, de hille vleet is over de rei". „Imesdage benne ze nog efkes hier weest, maar men poip was vort, de tebak hadde ze in de kachel gooit, de stoof met test en vuur van Ant over de vloer, en wat zoide de ouste snotaap, denk je, dat ik em in zen arm groipe wou? „Opa ken me toch niet pakke, sliep uit' sliep uit!" „Eerlek gezoit Maarten, toe most ik toch efkes lache, en metien is ie baai me, en soent me, en efkes later zate ze boiegaar baai me, ieders op un knie". „Opa zoet, Opa telle". - „Ik most ze vertelle, van alles en nog wat, toe warre ze zoet, maar voordat Ma met ze vort gong, hadde ze toch nog efkes gouw de kippe loope leiten, sokke aape". Impesant was et tien uur weest, en gonge we over end, om vort te gaan. We namme ofskoid van oom en P*e Troin kreeg nog un sukje mee voor onder weg. Voor de winter moste we netuurlek nag geris komme. We benne heelhuis thuis kommen, al was et wel un hille trap. Et was hallef twaalef dat ik op den skeur- kelender afstapte en et briefke ofskeurde, nag ien keer las ik „Peet Antje 85" en gooide et op un frommelke in de asbak. Dat was et oinde van de voif en tachteg- ste verjaardag van Peet Ant. Toe benne we onder zoil gaan, en hewwe droomt van dubbele wege, oud en nuw, best en slecht, streitemakers, walse en zokmeer. Zoozoo meer as vol skoi ik er uit, de groete van Trointje en etzelfde van Maarten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8