DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 255 D:it nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Vrijdag 29 October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. NA VIJFTIEN JAAR FASCISME. HET COMMUNISME MOET VERDWIJNEN. Duitsche koloniën in Afrika. De rede van Mussolini. De strijd in en bij Sjanghai. Nog steeds nieuwe gevechten. De Belgische kabinetscrisis. Minister de Man kabinetsformateur. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 29 October. Wij hebben in de kolommen hiernaast een groot resumé gegeven van de feesten in Rome ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het fascistisch Italië en daarbij tevens uitvoerig de rede van Mussolini weergegeven. Als men die rede goed leest, dan komt men tot de volgende richtlijnen, die de Ita- liaansche regeering wenscht uitgestippeld te zien: lo. onverbiddelijke strijd tegen het com munisme; 2o. erkenning van de rechten en elemen taire behoeften der naties, en moedige her ziening voor het te laat is van de fee palingen der vredesverdragen; 3o. inwilliging van de Duitsche koloniale eischen; 4o. eerbiediging van het fascistische Italië en de integriteit van zijn koloniale rijk. Wanneer men deze vier punten even na der bestudeert, dan is er eigenlijk heel wei nig, dat de wereld verrassen moet. Dat Italië den strijd tegen het communisme zal vol houden tot het bittere einde, is werkelijk geen nieuws. Het is alleen maar de vraag, in welken vorm Italië dezen strijd zal voe ren, als niet spoedig het communisme ver dwijnt. Daar is bijvoorbeeld Spanje. Dat Italië generaal Franco steunt mag dan een deels zijn, om het fascisme in Spanje te pro- pageeren en te steunen, anderzijds mag de Italiaansche actie in Spanje ook worden beschouwd als een felle strijd tegen het communisme, dat in Spanje een sterk bol werk krijgt. Nu schijnen de kansen van Franco op 't oogenblik lang niet slecht te zijn, maar al wordt het communisme in een en Het ge- Gisteren vierde Italië den vijftienden verjaardag van den marsch naar Rome. Dit geschiedde volgens Stefani in sfeer van vurige vaderlandsliefde groot vertrouwen in het fascisme, land is meer dan ooit eendrachtig schaard rond den Duce en is besloten met hetzelfde vuur en dezelfde kracht als tot dusver voort te trekken op zijn nieuwen imperialen weg. Dit bleek al dadelijk uit de grootsche betoogingen, welke zich gisteren te Rome afspeelden en die als het ware de synthese vorm den van de geheele nationale viering. Het officieele gedeelte van den dag begon om acht uur, toen de leden van het directo rium zich begaven naar de bidkapel in het Palazzo del Littorio, om hulde te betuigen aan hen, die voor de fascistische revolutie zijn gevallen, waarna men zich begaf naar het groote kerkhof van Verano, waar lau werkransen werden gelegd op de graven dezer martelaren van de partij. Om elf uur zou het groote rapport gehou den worden van de fascistische hiërarcjiie, waarvoor de honderdduizend hiërarchen zich naar Rome hadden begeven, doch al vorens dit rapport te houden, verrichtte Mussolini een andere plechtigheid. Hij trok de voren, welke den omtrek aangeven van het nieuwe Case Littoria, dat op het Forum Spanje onderdrukt, daarmee kan de strijd va* Mussolini zal verrijzen. r -.1 H AOurol Ha ennVrimcf tmn zelf niet geëindigd zijn. Ook Frankrijk heeft groote communistische cellen en ook daar is de communistische propaganda sterk. Wat zal Italië doen, als de Fransche com munisten eens te ijverig worden in de oogen van Mussolini? Dein zal hij toch ook daar moeten optreden, wil hjj het tot een „onverbiddellijken" strijd laten komen! Maar vooralsnog gelooven wij, dat Italië zich zal bepalen tot Spanje en tot zijn eigen rijk en koloniën. Over het tweede punt behoeven wij hier niet uit te wijden, ook al omdat het o.i. in nauw verband staat met punt 3, de inwilli ging der Duitsche koloniale eischen. Over die Duitsche eischen het is intus- schen wel weer typeerend, dat Italië Duitschland steunt in alle opzichten kun nen we ook kort zijn, vooral, nu wij de laatste dagen reeds eenige keeren geschre ven hebben over dit punt. Wij zouden ech ter kunnen vragen: waarom staat Italië niet een deel van zijn koloniën af aan zijn boe zemvriend Duitschland? China heeft een zwaren slag geleden, nu de Chineesche troepen bij Sjanghai een Hoewel de aankomst van den Duce op het Forum, dat zijn naam draagt, op 11 uur was bepaald, wias de heele streek tusschen de Tiber en de hellingen van de Monte Mario, om 10 uur reeds zwart van de men- schen, verlevendigd door het groen der boomen tegen de hellingen en door de tienduizenden vlaggen en vaandels. De hon derdduizend hiërarchen hadden toen reeds plaats genomen in het groote Olympische stadion, terwijl de menschelijke vloed van zwarthemden en kijkers het heele verdere Forum verzwolg. Om half elf nam Starace, de minister partij-secretaris het bevel op zich over de hiërarchen. Even later werd de standaard van de fascistische partij met het vaandel van de eerste fascio di combattimento uit Milaan binnengedragen en geheschen op de zeer hooge tribune van het stadion, waar van even later de Duce zou spreken. De noodige muziekkorpsen zorgden voor af wisseling. De Duce komt. Om half twaalf klonk uit 2000 trompetten het Giovinezza, de duizenden vlaggen en vaandels ontplooiden zich en onder een ge weldig gejuich van de 180.000 hiërarchen trad de Duce het stadion binnen. Starace groote nederlaag hebben geleden. In Japan leidde hem naar zijn tribune en gelastte schijnt men reeds te rekenen op Chineesche j daarop het saluut aan den Duce, waarop de voorstellen tot vredesonderhandelingen, maar of China daar veel voor voelt, mag betwijfeld worden. Immers, volgens Tsang Kai Sjek ziet het er in China voor het front van Sjanghai voor de Chineezen nog niet zoo slecht uit. menigte met een geweldig A Voi antwoord de. Daarna deelde Starace den Duce de cijfers mee van de leden van de partij en de aangesloten vereen i gin gen; in totaal 10.813.106. Van deze bijna 11 millioen menschen zijn Hij erkende, dat de terugtrekking der Chi- er 2.150.000 leden van de fasci di combatti- neesche troepen naar een nieuwe linie te leurstellend was, maar, zoo vervolgde hij, wat aan het front van Sjanghai en in Hopei gebeurd is, moet niet van overwegend be lang worden geacht voor den verderen duur van den oorlog, want de fronten van Sjang hai en Hopei waren niet voorbereid. De wer kelijke verdedigingsoorlog zal niet aan deze fronten gevoerd worden. De Chineesche sol daten zijn vastbesloten zich te blijven ver zetten en opofferingen te getroosten. Hun geest kan niet vernietigd worden. De ge wone soldaat weet, wie zijn vijand en wie zijn vriend is. China is het Britsche volk dankbaar voor het betoonde medeleven en voor de actie om Japansche goederen te boycotten. Maar waarom laat het Britsche volk toe, dat zijn regeering niets doet, ter wijl zijn rechten en belangen door de Ja pansche blokkade worden geschonden? Waarom speelt de Britsche marine niet haar traditioneele rol en beschermt zij niet de vrijheid ter zee in den Stillen Oceaan? Wij verwachten niet, dat Engeland met Japan een oorlog aangaat, maar wel mogen wü verwachten, dat Engeland zich houdt mento, 1.160.000 leden van de jeugdfasci, 82.00 fascistische studenten, 1.900.000 vrou wen, 150.000 leden van fascistische school- vereenigingen, 150.000 leden van verschil lende ambtenaarsvereenigingen, 3.180.000 leden van de Dopolavora, 800.000 leden van den nationalen olympischen kring. Bij deze cijfers komen nog de 6.122.135 kinderen van de Balilla; alles bijeen 16.935.641 zielen. Na deze mededeeling van den partijsecre taris hield Mussolini zijn rede, die herhaal delijk door applaus werd onderbroken. Het is vijftien jaar geleden dezer dagen, dat zich een gebeurtenis van geweldige his torische beteekenis in het bestaan onzer natie afspeelde. De fascistische escouades, na een harden strijd gevochten te hebben en het sociaal-communisme met zijn recht- streeksche en middellijke medeplichtigen verpletterd te hebben, na hun edel bloed vergoten te hebben in alle streken van Italië, rukten op naar Rome om de politieke standen omver te werpen, die in de verwer pelijke en corrupte praktijk van het demo- aan het negen mogendhedenverdrag, dat het cratisch-liberale parlement niet meer op de vrijwillig heeft onderteekend. Mjjn boodschap aan de conferentie van Brussel is deze: China hoopt, dat de letter en de geest van het negen mogendheden verdrag zullen worden geëerbiedigd. Zoo denkt China's generaal er over. En zoo lang hij zich zoo uit, mag men nog niet denken aan vredesonderhandelingen. hoogte van den nieuwen tijd waren. (Toe juichingen.) I Op 28 October 1922 begon deze fascisti sche revolutie, die reeds vijftien jaren duurt. De revolutie werd een regime. Het regime wordt steeds dieper vereenzelvigd met het Italiaansche volk, met dat her nieuwde en sterke Italiaansche volk, waar mee het voor wie dan ook uiterst gevaarlijk zou wezen een gewapenden strijd te onder nemen. Als wü een oogenblik achterom zien, mogen wü met trots erkennen, dat wij in dit historische tijdperk groote dingen vol bracht hebben, die alle neerkomen op één verheven zaak: de terugkeer van het Ro- meinsche rijk. (Toejuichingen.) De Führer heeft een afvaardiging van zijn beste mannen naar Rome gezonden. Hier noemde de Duce ze allen bü name: minister Rudolf Hess, Viktor Lutze, het hoofd van den generalen staf van de S.A., minister Hans Frank, gouwleider Adolf Wagner, gouwleider Joseph Terboven, gouwleider Julius Streicher en vice-gouwleider Arthur Görlitzer, en bij eiken naam barstte de menigte in levendige toejuichingen uit. De Duce vervolgde met te zeggen: „Zü zün allen strijders van oudsher, verminkt of ge wond in den grooten oorlog en de revolutie (nieuwe toejuichingen). Hun tegenwoordig heid op ons feest na de onvergetelüke da gen van München en Berlijn wil zeggen en bezegelt, dat naast de politieke spil zich een steeds nauwere eendracht begint te ontwik kelen tusschen beide regimes en een steeds wezenlijker vriendschap tusschen beide volken". Hierop wendde Mussolini zich meer spe ciaal tot de hiërarchen. „Makkers. Gü rijt hiërarchen en gij dient wel te weten, wat hiërarchie beteekent. De hiërarch moet in zichzelf een veelvoud heb ben van de deugden, welke hü eischt van zijn volgelingen. De deugden der hiërarchen zün plichtsbesef, offervaardigheid en vol strekte belangeloosheid. Hiërarch is hü, die weet af te dalen tot het volk, zün gevoelens weet te vergaderen en zün behoeften weet te vertolken. Gü, en de gansche wereld met u hebt de cijfers gehoord van onze organi saties, maar waar het op aankomt, is te too- nen, dat achter deze getallen millioenen mannen staan, die tot alles zün bereid. Dat is de reden, waarom zekere geruchten, welke wü dezer dagen van vertegenwoordigers van z.g. openbare meeningen hebben ge hoord, ons hebben doen glimlachen. Deze geruchten liepen over de maatregelen van financieelen aard, logisch en rechtvaardige maatregelen, welke het regime heeft vastge steld en die door de betrokkenen werden aanvaard het zou ook niet anders kunnen in een zin van volmaakte tucht en eer lijk begrip. In het fascistische Italië staat het kapitaal ten dienste van den staat. Men moet verhuizen naar het land, dat zich ver- hoovaardigt op zün eeuwige beginselen om precies het tegenovergestelde te zien: De staat ten dienste van het kapitaal. Makkers, onder welk teeken zullen wü het zestiende jaar van de fascisti sche aera ingaan? Het teeken is vervat in dit eenvoudige woord: vrede. Dit woord gebruiken en misbruiken de bla tende schapen van de z.g. groote reac- tionnaire democratieën. Maar als dit woord komt over de lippen van onze mannen, die gevochten hebben en be reid zijn opnieuw te vechten, beant woordt het aan zün diepe plechtige en menschelijke beteekenis. Wil de vrede echter duurzaam en vruchtbaar zün, dan is het noodig, dat het bolsjewisme wordt verwüderd uit Europa; met Spanje te beginnen. Het is noodzakelük zekere belache- hjke en absurde clausules uit de vredes verdragen te herzien. Het is noodig, dat een groot volk als het Duitsche op nieuw de plaats krijgt, die het toekomt en die het bezat onder de Afrikaansche zon. En ten slotte is het noodig, dat Ita lië met rust wordt gelaten, want het heeft zün imperium geschapen met zün bloed en met zün middelen zonder ook maar een vierkanten millimeter aan te raken van de rijken van anderen. Makkers, heft uw vaandels op in de glorie van den Romeinschen bodem Het zün niet alleen maar de vaandels van een gedachte, een geloof, een leer, een revolutie, het zün de vaandels van deze eeuw, de eeuw van het fascisme", (Geweldige toejuichingen.) De menigte begon hierbü nationaal-socia- listische en fascistische liederen te zingen Nadat deze betooging verscheidene minu ten geduurd had, hieven de 2000 trompet ten de Italiaansche volksliederen aan en vlogen eenige escadrilles vliegtuigen heel Laag over het stadion. Onder hartstochtelijke toejuichingen ver liet Mussolini het stadion. Ook op het forum, waar de ontelbare zwarthemden en burgers van Rome stonden, bracht men hem weer een reeks geweldige ovaties. De indruk in Frankrijk, Pertinax levert in den „Echo de Paris" het volgende commentaar op de rede van Mussolini: „Nu hü den prüs geïnd heeft van de in de Fransche en Britsche rijken ge annexeerde Duitsche koloniën, sommeert Mussolini ons ze terug te geven. Een eigen aardig procédé! Wanneer wü Duitschland zün hulpbronnen voor grondstoffen laten vergrooten, zonder het bewijzen en zekere waarborgen te vragen voor zijn wil tot vrede, zouden wü dan iets anders doen, dan de reeds tegen ons gerichte militaire kracht vergroote? In de moeilijke periode, die wij beleven, wordt de vrede misschien gered door de economische en financieele be klemdheid van de 2 totalitaire staten. Kun nen wij deze beklemdheid anders dan wel bewust verminderen?" L'epoque schrijft: „Wanneer Mussolini Duitschland er thans toe drijft zyn blikken te richten op Afrika, dan geschiedt dit om het van den Donau af te wenden. Wij meenden echter, dat de Duce onmiddellijk na de verovering van Abessinie verklaard had, dat zijn land zich schaarde tusschen de voldane mogendheden, d.w.z. dat hü niet meer de revanchewenschen van de over wonnen mogendheden zou steunen. Wel is veel water door de Tiber en de Spree ge vloeid. Na onvoorzichtig de financieele en militaire clausules van het verdrag van Versailles te hebben laten afschaffen, ko men wü 'thans tot de territoriale clausules Zü zijn het moeilijkst te regelen op vreed zame wijze". „Le Populaire" schrüft: „wü bekennen, dat wanneer eenige duizenden vierkante kilometers in Afrika van Duitschland een vreedzame natie zouden maken, wü onder de vurigste aanhangers zouden behooren van een terugkeer der koloniën naar het derde rijk. Wü zün echter integendeel over tuigd, dat de Duitsche eisch naar koloniën slechts een etappe is van zün strüd om de verovering van „ruimte", een etappe, die komt na die welke reeds voltooid zün en toekomstige etappes vorbereidt. Mussolini die ook uit naam van Hitier sprak, heeft in den vorm van „vredesvoorwaarden" een ultimatum tot Europa gericht". De Japansche troepen doen nog steeds aanvallen op de opslagplaatsen in Sjapei, waar de achtste Chineesche divisie zich wanhopig verdedigt. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat het landingsleger tot „zuivering" is overgegaan en het vuur, dat vrijwel de geheele stad vernielt, bestrijdt. De Chi neesche troepen hebben mitrailleurnesten aangelegd van waaruit zij de oevers van de Soetsjau onder vuur nemen en de Japan neezen beletten, den rechteroever te bereiken. De Japansche oorlogsschepen hebben de Chineesche batterüen te Poefoeng onder vuur genomen. Chineesch generaal pleegt zelf moord. Generaal Tajoe-ja-Tsjoea, die zich ver antwoordelijk achtte voor het verlies van Tatsjang, heeft de hand aan zichzelf ge slagen. Zijn voortreffelijke verdediging van de stad had hem tot een nationale held gemaakt. De krijgsbedrijven bleven gister in hoofdzaak beperkt tot gevechten tusschen Japansche bombardementsvliegtuigen en Chineesche artillerie en machinegeweer- posten. Beide partijen werken aan de consolidaties der nieuwe stellingen. De soldaten van het Chineesche bataljon, dat nog in Sjapei stand houdt hebben den Britschen, soldaten in de internationale nederzetting afscheidsbrieven aan hun ge zinnen of geliefden overhandigd. De Brit sche soldaten hebben de brieven zorgvul dig gepost. Uit Sjansi wordt gemeld, dat de Chinee zen gistermorgen nog in het volledig bezit van den Niangtsekwan-pas waren, Vlucht van de Chineesche troepen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche troepen ten noordwes ten van Sjanghai zijn gevlucht voor de Japansche aanvallen. De Chineezen moe ten meer dan honderdduizend man aan dooden hebben verloren en moeten een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal heb ben achter gelaten. Het schijnt, dat de Chineezen nog tegenstand willen bieden langs de lijn Kiating-Nansiang-Soetsjau- Kreek, doch van Japansche zijde is men van meening, dat de Chineesche troepen te veel gedemoraliseerd zijn. Het Britsche garnizoen van Sjanghai heeft een duizendtal Chineesche soldaten die een toevlucht wilden zoeken in de internationale nederzetting, ontwapend. 10.000 Chineezen gesneuveld. De Japansche autoriteiten hebben me degedeeld, dat de Japansche troepen bij het bezetten van dé Niangtse-pas een groot aantal Chineesche troepen buiten gevecht hebben gesteld. De terugtrekkende Chi neezen hebben tienduizend dooden achter gelaten. Het succes van de Japansche troepen wordt toegeschreven aan de om trekkende beweging van het Moromoto- detachement, dat de Chineezen in de flank is aangevallen. De Japansche troepen hebben thans Sji Men Ka, dertig kilometer ten zuidwesten van de Niangtse-pas bezet, le Japansche troepen rukken thans op naar Taijboean, de hoofdstad van de pro vincie Sjansi. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een auto-ongeluk. Onderweg van Nanking naar Sjanghai is de auto, waarmede mevrouw Tsjang Kai Sjek tezamen met den Australischen ad viseur van maarschalk Tsjang Kai Sjek, Donald, reisde, over den kop geslagen, waarbij mevrouw Tsjang Kai Sjek een rib brak. Donald bleef ongedeerd. Het ongeluk ontstond tengevolge van. het springen van een achterband. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is terstond naar Sjanghai vervoerd, waar zü thans verpleegd wordt. Het Japansche offensief. Terwül de Japansche troepen zich richten naar het Oosten van Sjansi door den pas te Niangtsekwan dien zün gistermorgen over getrokken zün, na weken ter plaatse te zün opgehouden, bieden de Chineesche troepen nog weerstand op de hellingen der bergen. De krijgsverrichtingen der Japanneezen zün zeer moeilijk geworden door de steilheid der bergen. De Japanneezen richten vooral hun aanvallen op de hoogten, die ten westen liggen van den pas van Sin Sinmenkoe, waar krachtige Chineesche stellingen hun den weg versperren naar Pingting. Ondanks de laaghangende wolken werken de Japansche luchtstrijdkrachten met de troepen aan het front van Sjanghai samen. Inmiddels zijn de Japansche troepen die naar Noord-Sjansi waren getrokken, bezig langzaam op te rukken in de bergen van Sjinkoesjan. Zü hebben verscheidene hoog ten bezet ten noorden van den bovenloop van de Hoeto. Japansche vliegers melden, dat zü aan den noordelijken oever van de Hoeto en meer naar het Zuiden Chineesche verschansingen hebben waargenomen, en dat een Japansch eskader het vliegveld van Taijoean heeft gebombardeerd, waarbü drie Chineesche vliegtuigen vernield werden en de loodsen in brand werden gestoken. Japan wacht Chineesche vredes voorstellen af. De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat op de verdrüving der Chineesche troe pen uit het gebied van Sjanghai wellicht de neutralisatie van deze streek zal volgen, terwijl, indien China directe voorstellen tot vredesonderhandelingen doet, de Japansche regeering niet zal aarzelen besprekingen aan te gaan om de vijandelükheden te doen be ëindigen. Tot dusver heeft China de Jap. regeering hierover echter nog niet geraad pleegd. Met betrekking tot den brand in het district Tjsapei, welke, aldus de zegsman, aangestoken door de Chineesche solda ten, alvorens zü zich terugtrokken, herin nerde hü aan de verklaring van Wang, den voorzitter van den Chineeschen centralen politieken raad, volgens welke China bü het bestrijden van Japan alles moet opofferen, geen duim gronds door de Japanneezen be zet mag laten en liever alles in de asch moet leggen. Nadat Vandervelde, de leider der socia listische partü in België, de opdracht tot ka binetsvorming had geweigerd, heeft de ko ning aan minister de Man de vorming van een nieuwe regeering aangeboden. Deze heeft de opdracht aanvaard. Vandervelde heeft verklaard de opdracht tot het vormen eener regeering te hebben geweigerd omdat hü van meening is, dat zün persoon de oplossing der crisis niet zou vergemakkelüken met het oog op zijn standpunt betreffende de internationale politiek, en omdat hü zich vrijheid van han delen wilde voorbehouden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1