Rechtszaken £achtoaact a ■Onze JCcdattiën Uiidschciften Gezondheidstoestand van Prinses Juliana is uitstekend. Politieagent pleegde meineed. De gezondheidstoestand van prinses Juliana is nog steeds uitstekend. De mededeelingen van de behandelende genees kundigen luiden telkens zeer gunstig. DE VERLICHTING VAN RIJWIELEN EN MOTORRIJTUIGEN. Het komende nieuwe jaar zal voor vele weggebruikers nieuwe verplichtingen brengen. Te hunnen bate worden hieronder de voornaamste voorschriften opgesomd. */r 4 Rijwielen. 1. Met ingang van 1 Januari 1938 moet ek rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren, dat tevens als reflector is inge richt, tot een goedgekeurde soort behoort en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achter licht lette men er dus op, dat daarop het rijksmerk (bestaande uit het woord „rijkskeur" en een serienummer) is aan gebracht. Zonder dit kenteeken voldoet een achterlicht niet aan de wettelijke voor schrift :n. Het achterlicht moet op het witte ge deelte van het achtersDatbord. en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek, zijn aangebracht. 2. Rijwielen mogen geen verblindende verlichting voeren. Er dient dus voor ge zorgd te worden dat de lichtbundel van de voorlantaarn schuin naar beneden ge richt is. Automobielen en motorrijwielen. 1. Bij ontmoetingen met tegenliggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlichting voeren. Er dient gedimd te worden zoodra de tegenligger zich binnen de gerichte stralenbundels van de lan taarns bevindt. 2. De koplantaarn(s) moet(en) zoo danig zijn ingericht en aangebracht, dat de gerichte stralenbundel een beneden- waartsche helling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijf, op 10 M. afstand vóór de lantaarn, moet de boven kant van den bundel tenminste 10 c.M. lager zijn dan het midden van het lan taarnglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1939 moet(en): a. de koplantaarn(s) hetzij tot en goedgekeurde soort behooren en ten be wijze daarvan van het rijksmerk zijn voor zien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd: b. In de koplantaarn(s) (een) gloei lamp (en) (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daarvan het rijksmerk voor zien. Het onder a. en b. bedoelde rijksmerk bestaat uit het woord „rijkskeur" en een serie-nummer. 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aangebracht, kunnen in gedimden toestand nog verblinden, indien zy niet op de juiste wijze aan het motorrijtuig zijn aange bracht. Blijken zij, bij contiole op den weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtre ding, ook indien koplantaarn en gloei lamp tot een goedeekenrde soort behooren. OPRICHTING FRAUDERISICO-ONDERLINGE VAN GEMEENTEN (F. O. G.) Te Den Haag is gehouden een vergadering van vertegenwoordigers van gemeenten, waarin is opgericht een Vereeniging tot het onderling dragen van het risico, verbonden aan het geldelijk beheer van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen. De vergadering, waartoe het initiatief is genomen door de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten, stond onder leiding van mr. P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Roterdam en voorzitter van laatstgenoemde vereeniging. In zijn openingsrede wees de voorzitter er op, dat het voor de Nederlandsche ge meenten een belangrijke dag is. Men is hier samengekomen om constructief werk te verrichten. Bij de laatste wijziging van de gemeente wet is aan de gemeenten de verplichting opgelegd de gemeentegelden te verzekeren tegen benadeeling door hare eigen eigen ambtenaren en door anderen. Gemeend is, dat de gemeenten aan deze verplichting op de meest doeltreffende- en minst kostbare wijze zouden voldoen, wanneer zij een on derlinge oprichten, waarin de gemeenten gezamenlijk de risico's als fraude, diefstal, berooving, welke aan het geldelijk beheer van hare diensten en bedrijven verbonden zyn, zouden dragen. Het wordt een verheugend feit geacht, dat het belang van samenwerking op dit gebied in zoo ruimen kring is begrepen. Reeds hebben 686 gemeenten hare mede werking toegezegd. De nieuwe vereeniging zal den naam dragen van Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F. O. G.) Als vertrouwenscollege van de aange sloten gemeenten zal optreden een raad van toezicht. De directie en administratie van de F. O. G. berusten bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, Paleisstraat 1 te 's-Gravenhage. GERUCHTEN OMTRENT STEFNKOOLKARTEL. Geen onderhandelingen te 's-Gravenhage. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de berichten in de Engelsche en Ne derlandsche dagbladen, volgens welke te 's-Gravenhage onderhandelingen zouden worden gevoerd om te komen tot een in ternationale kolenconventie, niet in over eenstemming met de feiten. Gedurende den laatsten tijd hebben dergelijke onderhan delingen niet plaats gehad. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS IN 5 SOORTEN. Tengevolge van de jongste tariefsverlaging. In verband met de verlaging van som mige posttarieven, welke onlangs heeft plaats gevonden, is besloten dit jaar het aantal soorten der Weldadigheidspost zegels uit te breiden van vier tot vijf. Zij zullen worden uitgegeven met een fran- keerwaarde van IK, 3, 4, 5 en 12y2 cent en een verkoopsprijs van resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent. Nadere bijzonderheden worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. ZONDER UIT TE KIJKEN OVERGESTOKEN. Giilei' is de 70-jarige mevrouw J. J. KloosterSnydes, toen een file voor de gesloten hekken van de Willemsbrug te Rotterdam wachtte, in de Oranjeboom straat aldaar tusschen de rijen wachtende auto's doorgeloopen, zonder te letten op de tram. Het gevolg was dat zij werd ge- orepen door den motorwagen van lijn 3. De oude dame werd tegen den grond ge slingerd en bleef bewusteloos liggei.. Een juist passeerende dokier heeft de eerste hulp verleend. Hij constateerde een sche- delbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen. Per auto van den geneeskun digen dienst is het slachtoffer in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij bij aan komst reeds bleek .te zijn overleden. HET SMOKKELDRAMA BIJ ECHT. Politie heeft de namen der vijftien smokkelaars. Nad^r blijkt, dat bij het smokkeldrama dat zich Dinsdagavond aan de Maas te Echt heeft afgespeeld, en waarbij de Belg J. Houben werd doodgeschoten, een tweede Belg in de knie werd geschoten. Het is een zekere Verbaek uit Aldeneyk. Gisteren is hij door de marechaussee te Maaseyk verhoord waarbij hij de namen noemde van de vijftien Nederlanders, die bij het smokkelen aanwezig waren. Het zijn bewoners van Echt en omgeving. V. zal vermoedelijk in het ziekenhuis moeten worden opgenomen. DE STATENDAM. Nieuwe luchtbehandelings-installatie. Naar wij vernemen, zal de Statendam van de Holland-Amerika Lijn, die eergisteren in de Rotterdamsche haven uit New York is aangekomen, volgende week naar de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam worden ge sleept, om daar eenige kleine reparaties te ondergaan, terwijl dsar tevens een begin wordt gemaakt met het aanleggen in het schip van een nieuwe luchtbehandelings installatie. Verscheidene apparaten voor het toepss- sen van „airconditioning" volgens het sy steem van het concern Carrier heeft de Sta tendam zelf uit Amerika meegebracht. De eersteklasse eetzaal zal daarmee woeden toegerust. De luchtbehandelingsinstallatie van Car rier woidt ook gebouwd op de Nieuw-Am sterdam, o.a. in de eetzalen, het theater en de kapsalons. Het te Amsterdam in aan bouw zijnde passagiersschip voor de Mij. Nederland wordt er eveneens van voorzien. Dezen zomer is aan boord van de Dempo van den Rotterdamschen Lloyd een derge lijke installatie gebouwd in de operatie kamer en het groote en kleine hospitaal. Het is de bedoeling om volgende keeren, dat de Statendam, die nu zes weken te Schiedam blijft, eenigen tijd uit de vaart kan worden genomen, andere eetzalen van het nieuwe systeem voor luchtbehandeling te voorzien. De Normandie en de Queen Mary werden bij den bouw ook met de air conditioning van Carrier toegerust. BESTRIJDING DER UITWASSEN DER ZAAKWAARNEMER». Te Amsterdam is een bespreking gehou den tusschen het bestuur ven de Vereeni ging van gerechtsdeurwaarders en het be stuur van de Nederlandsche vereeniging van rechtskundige adviseurs. Besloten werd in een door beide vereenigingen ge zamenlijk tot den minister van justitie te richten verzoekschrift nog eens aan te drin gen op maatregelen ter beteugeling van de uitwassen der zaakwaarnemerij. Uit het be stuur van beide vereenigingen werd een commissie benoemd, welke commissie de op dracht ontving, te overwegen, welke maat regelen zij verder gezamenlijk, in afwach ting van overheidsmaatregelen, ter bestrij ding van de practijken van malafide zaak waarnemers zouden kunnen nemen. WEDSTRIJDEN IN MACHINE- SCHRIJVEN. Ter gelegenheid van het zilveren jubilé van Schoevers. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van het Instituut Schoevers, in Januari 1938, zal er voor de eerste maal in Nederland een wedstrijd in machine- schrijven worden gehouden, die zoo mo gelijk een internationaal karakter zal diagen. In het buitenland deed men dit reeds sedert jaren en herhaaldelijk waren leiders van het instituut leden van de jury op deze buitenlandsche wedstrijden. De komende wedstrijd is niei beperkt tot de Schoeversinstituten, maar staat open voor een ieder. Schrijfmachine-importeurs hebben reeds hun medewerking toegezegd door het beschikbaar stellen van machines in de zalen, waar de wedstrijden worden gehouden, en voor eventueele training. In verschillende plaatsen van Neder land zijn thans comité's gevormd, die in de maand December van dit jaar voor wedstrijden organiseeren. Wie bij deze voorwedstrijden aan bepaalde eischen be antwoordt, kan deelnemen aan een der demi-fir.ales, die in Amsterdam, den Haag. Rotterdam, Utrecht en Arnhem worden gehouden. Bij iedere demi-finale worden de tien beste typisten uitgezocht en afge vaardigd naar de finale, welke op 7 Jan. 1938 in Amsterdam zal plaats hebben. Er zijn vele prijzen uitgeloofd, w.o. een wis selbeker, die eigendom wordt, wanneer de winnaar kans ziet er twee opeenvolgende jaren beslag op te leggen, of in het geheel driemaal winnaar wordt. Uit de win naarswedstrijden hoopt men een sterken ploeg te kunnen samenstellen, die in het vervolg Nederland op de internationale wedstrijden zal vertegenwoordigen. Gevangenisstraf van een jaar geëischt. In de gemeente Oosterhout bestaat het gebruik, dat een agent van politie de be voegdheid heeft om, als hem daarom wordt verzocht, vergunning te verleenen tot het later openhouden van een café dan het of- ficieele politieuur. In den nacht van 5 op 6 April 1.L te precies één uur, vernamen twee marechaussees, dat er nog gasten waren in het café van v. d. Z. op de Markt aldaar. Zij traden daar binnen en de zoon van de caféhoudster verklaarde toen aan de mare chaussees, dat hij geen verlofbriefje had en tevens, dat geen verlof tot later open blijven was gevraagd. De marechaussees maakten toen tegen de caféhoudster zoowel als tegen de gasten proqes-verbaal op. In de zitting van het Bredasche kan tongerecht van 11 Juni kwam echter de agent van politie W. W. S. verklaren, dat hij aan den zoon van de caféhoud ster reeds te 12.45 uur een verlof briefje had afgegeven, terwijl hij reeds vroeger mondeling vergunning tot het later openhouden van het café had ver leend. De marechaussees hielden echter vol, dat de zoon van v. d. Z. te één uur had verklaard, geen verlofbriefje te hebben noch te hebben aangevraagd. De kantonrechter nam toen a^n, dat de agent van politie zich in het uur had ver gist, doch merkte op, dat een delegatie van bevoegdheid, als hier plaats had, ongeooi- loofd was. Volgens de verordening kan een verlof als hier bedoeld, slechts worden af gegeven door den burgemeester of na mens hem door een speciaal daartoe aange wezen persoon. Een verlofbriefje afgegeven door een agent van politie is, volgens den kantonrechter, dan ook ongeldig. Afgezien dus van de verklaringen van den agent en de marechaussees, was de ca féhoudster niet in het bezit van een gel dige vergunning, zoodat de kantonrechter haar veroordeelde tot een boete van vijf gulden subs. twee dagen hechtenis, terwijl de bezoekers werden schuldig verklaard, zonder oplegging van straf. Daarmede was echter de zaak niet uit. De agent van politie stond n.1. thans voor de rechtbank te Bréda terecht als verdacht van meineed. Als verdediger trad op mr. E. van Zin- nicq Bergman te 's-Hertogenbosch. Er werden vier getuigen gehoord, o.w. de marechaussee, die het proces-verbaal had opgemaakt. Deze hield ook nu pertinent vol dat de caféhoudster hem heeft- ver klaard, dat zij te één uur niet in het bezit was van een schriftelijke vergunning, ter wijl ook een mondelinge vergunning niet was verleend. De zoon van de caféhoudster bevestigde dit, doch meende, dat hij een doorloopende toestemming had om zijn café later open te houden, wat ook inderdaad door verdachte wordt bevestigd. Intusschen kwam door het getuigenver hoor eveneens vast te stoan, dat verdachte eerst -na de komst van de marechaussee het verlofbriefje heeft afgegeven. Omtrent het uur waarop dit briefje was afgegeven en het uur waarop proces-ver baal is opgemaakt, bestond onder de getui gen verschil van meening. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie mr. v. d. Dussen, dat het voor hem vast staat, dat door verdachte meineed is gepleegd. De vergunning is door verdachte eerst gegeven, nadat door de marechaussee proces-verbaal was opgemaakt. Er was te één uur geen schriftelijke toestemming in het bezit van de caféhoudster, terwijl ook een doorloopende vergunning niet is gege ven, waartoe trouwens verdachte niet het recht had. Bij het verhoor voor den rech- ter-commissaris is nooit over een doorloo pende vergunning gesproken: wel deelde verdachte daar mede dat hij des nachts te twaalf uur mondeling vergunning zou heb ben gegeven, wat echter door den zoon van de caféhoudster en ook door de caféhoud ster zelf wordt ontkend. Het speet spr., dat hij is moeten overgaan tot het instellen van deze vervolging we gens meineed. Een meineed is steeds zeer erg. maar waar deze wordt gepleegd door een politieman, is dit nog veel erger. Spr. had ook niet den indruk, dat verdachte in andere opz;chten een goed politieman was. Er is zelfs sprake geweest om ver dachte te doen vervolgen wegens ver duistering, doch deze vervolging is ten slotte achterwege gebleven. Daar naar meening van den officier van justitie het ten laste gelegde vol komen is bewezen, eischte hij een ge vangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg man, wees erop, dat de rechtbank voor een moeilijke beslissing staat. Er zal zeer voor zichtig moeten worden gehandeld, wyl z.i. de getuigenverklaringen niet van dien aard zijn, dat het ten laste gelegde volkomen bewezen kan worden geacht. Vooral het verschil in tijd, hetwelk door verschillende getuigen wordt opgegeven, is wel teeke nend. Trouwens verdachte had er geen belang bij om een meineed te plegen. Na er op gewezen te hebben, dat verdachte bij zijn superieuren als een goed politieman bekend staat, vroeg pleiter vrijspraak van verdachte. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 11 November. LISTIG BEDROOG HIJ DE DOUANE. Smokkelaar moet zwaar boeten. Een Amsterdamsche winkelier in Ja- pansche importartikelen stond gister voor den politierechter mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken terecht, omdat hij op ernstige en geraffineerde wij» invoer rechten had ontdoken. De man ps op 5 September door de douanebeambten ge snapt, toen hij valsche facturen overlegde. Hierop stonden de prijzen te laag vermeld en bovendien had de Japansche exporteur aangegeven, dat de vazen, kommen, beeldjes, etc. ouder dan 70 jaar waren, zoodat ze noch onder de invoerbepalingen noch onder de contingenteeringsmaatrege- len voor aardewerk vielen. De rijksexpert, een antiquair, had de aangehouden goede ren onderzocht en vastgesteld, dat ze hoogstens 40 jaar oud waren. Verd. had zich aanvankelijk van den domme gehouden, doch tenslotte was hij met de waarheid voor den dag gekomen. De truc was met behulp van den Japan- schen exporteur al enkele malen uitge haald en totaal was het Rijk voor pl.m. 400 bedrogen. Uit de correspondentie tusschen den Hollandschen koopman en de Japanner bleek o.a. nog, dat de knoeierij degelijk was voorbereid. De Japanner stuurde twee facturen, de valsche werd aan de douane overgelegd. Uit de correspondentie kwam voorts vast te staan, dat het goed inderdaad niet ouder was dan 40 jaar zooals door de rijksexpert was verklaard. Het bleek dat hij met het partijtje 47 had ontdoken. De rijksadvocaat mr. A. H. Seylhouwer zeide in zijn vordering, dat men met deze knoeierij op het spoor is gekomen van een ontstellend en listig bedrog. Voor het ge val er misschien aan de factuur zou worden getwijfeld, was afgesproken dat de Japan sche exporteur een wissel zou trekken op verd. voor het bedrag, dat op de valsche factuur stond vermeld. Het velschil tus schen de werkelijke factuur en de valsche werd dan later door den Amsterdamschen handelaar nagestuurd. Door listige kunst grepen en samenspanning tusschen verd. en den Japanschen exporteur is de Neder landsche schatkist geruimen tijd voor aanzienijke bedragen benadeeld. We zuch ten nog altijd onder de gevolgen van de crisis, de regeering doet wat zij kan om de welvaart die we nog hebben te behouden. Deze verdachte bekommert zich daar geen oogenblik over, hij spot met de bepalingen van de contingenteering, hij voert in wat hij kan. Verd. heeft een blanco strafregis ter, doch dat bewijst alleen, dat hij nooit eerder gesnapt is. Hij is echter reeds 71 jaar en dit behoedt hem onvoorwaardelijk voor gevangenisstraf. Ik verzoek den officier een voorwaar delijke gevangenisstraf te requireeren, voorts vorder ik, aldus de rijksadvocaat 400 boete en verbeurdverklaring der goederen. De officier, mr. B. Kist rèquireerde een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De ver vangende hechtenis voor de 400 boete wide hij op twintig dagen gesteld zien. De politierechter mr. baron Tuyll van Serooskerken vond de feiten hoogst ern stig doch hij had medelijden met den man, wiens zaken den laatsten tijd zeer slecht gaan. De rechter veroordeelde hem tot 150 boete sub. 20 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand: benevens verklaarde hij de in beslag genomen goederen verbeurd. GEMEENTEAMBTENAAR STAAT TERECHT. Wegens verduistering een jaar gerequireerd. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdam sche arr.-rechtbank had zich gistermiddag 'n 37-jarige laboratoriumbediende te verant woorden, verdacht van verduistering van laboratoriumgelden, gestort door studen ten. De man, die oorspronkelijk instrument maker was, was in 1930 door de gemeente als amanuensis bij een der universitaire laboratoria aangesteld. Als zoodanig was hij belast met het innen en administreeren der laboratoriumgelden, korten tijd geleden bleek, dat hij een belangrijk bedrag ten eigen bate had aangewend. De man beken de onmiddellijk, het tekort was z.i. voorna melijk door slordigheid ontstaan en doordat hij van boekhouden geen verstand heeft. Requisitoir. Ik heb het twijfelachtige voorrecht al dus zeide de officier van justitie, mr. de Blecourt, in zijn requisitoir chronisch op te treden in zaken tegen gemeenteambtena ren, die terecht staan wegens verduisterin gen, diefstal of andere knoeierijen. Uit al die zaken blijkt een ontstellend gemis aan controle, al dist geknoei zou gemakkelijk voorkomen worden bij een beetje controle. Deze man is rustig in dienst gebleven, het is mij ten raadsel hoe zulks mogelijk is. Deze man steekt maar kalm gelden van de gemeente in zijn zak, teekent een bewijsje, dat hij erkent geld aan de gemeente schul dig te zijn en blijft op het ware plekje waar hy zit zitten. Duizenden betrouwbare jonge mannen, die snakken naar werk, bekwaam en eerlijk, loopen werkloos rond en de gemeente denkt er niet over deze verdachte te ontslaan. Het is mij een raadsel, aldus zeide mr. de Blecourt, dat het gemeentebestuur geen cir culaire richt tot alle gemeenteambtenaren met de mededeeling, dat ieder, die knoeit, onherroepelijk ontslagen wordt, zooals dat ook bij de partiucliere bedrijven het ge val is. Spr. vorderde tegen dezen gemeente ambtenaar een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. M. Bamberger, be pleitte voorwaardelijke veroordeeling. Naar aanleiding van het requisitoir merkte pL Oja. op, dat de gemeente wel degelijk maat regelen heeft genomen. Verd. n.1. is voor waardelijk ontslagen. Wanneer hij binnen 3 jaar opnieuw een strafbaar feit pleegt, volgt onmiddellijk ontslag. Vonnis 11 November. VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu vrij van pijn Kan weer gewoon loopen. „Mijn voeten en enkels waren verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mij* voeten op den grond te zetten. Ik dacHt niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik my beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren." Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoer- organen aansporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat 'n de meeste gevallen de ocrzaak is van rheumatische pijnen, wor den regelmatig verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king de naam Rowntree Handels Mij.', Amsterdam, voorkomt. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indië-vliegtuigen is: Reiger (uitr.) te Rangoon; Pelikaan (uitr.) te Basrah; Emoe (uitr.) te Napels; Wiele waal (thuisr.) te Jodhpoer; Ibis (thuisr.) te Singapore. Het K. L. M.-vliegtuig „Buizerd" is op Schiphol geland. DE „BUIZERD" OP SCHIPHOL. Groeneveld terug in ons land. Gistermiddag te vier uur is op Schiphol gearriveerd het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd", gezagvoerder Q. Tepas, het eerste vliegtuig van den drie maal wekelijkschen dienst in de richting BataviaAmsterdam, die en kele weken na de opening van dezen dienst in omgekeerde richting is begonnen. Als passagier had de „Buizerd" o.a. aan boord het eenig overlevende lid van de be manning van het bij Palembang veronge lukte vliegtuig „Specht", den tweeden be stuurder Groeneveld. Er bestond voor zijn aankomst groote belangstelling. Behalve zijn verwanten waren op Schiphol nog aan wezig de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., de directeur-generaal van P.T.T., ir. M. H. Damme, de directeur van verkeer en waterstaat in Nederlandsch-Indië, ir. Ch. F. van Haeften, de heer Nieuwenhuis van de K.N.I.L.M., de chef van den vliegdienst der K.L.M., de heer I.' Aler, de havenmees ter van Schiphol, de heer Dellaert en de stationschef de heer Thomson Hij onder hield zich geruimen tijd met den heer Ples man, nadat het blijde weerzien met zijn familie achter den rug was. Bovendien kwamen vele andere K.L.M - functionnarissen en collega's Groeneveld begroeten, die, hoewel men kon merken, dat hij den indruk, die de door hem beleefde gebeurtenis, op hem heeft gemaakt, nog niet geheel te boven is, toch weer geheel is hersteld. De kwetsuren, die hij heeft op- geloopen, zijn geheel genezen en slechts een zijner duimen kan hij nog niet ten volle ge bruiken, doch dat komt in korten tijd van zelf weer in orde. Hoewel als passagier meevliegende, toon de hy tijdens de reis de natuurlijke belang stelling van een piloot voor het vliegen en de navigatie en een groot gedeelte van den vliegtyd heeft hy dan ook niet in de cabine maar is de cockpit doorgebracht, waar hij spoedig weer als lid van de bemanning achter het volant hoopt plaats te nemen. GROOTE BOSCHBRAND BIJ SOERABAJA. Sedert vijf dagen woedt in het Wild- houtbosch en in de Alang-Alang op de Noordhelling van de Andjasmoro (Ja va) op vijf plaatsen een brand. Naar schatting zyn reeds 3.000 H.A. een prooi der vlammen geworden. Gisteren zijn de assistent-resident van Modjokerto en de veldpolitie derwaarts vertrokken. Zeshonderd man van de bevolking nemen aan de blussching deel. Intusschen woedt de brand nog steeds voort. „Astra", geïll. maardschrift. Het November-nummer van Astra bevat zeer uiteenloopende bijdragen van interna tionale medewerkers. Als bekende Neder landsche schrijfster noemen wij allereerst Amy Groskampten Have in „De menschsn aan den overkant", een gevoelig en humo ristisch verhaal. Als verdere humoristische verhalen noemen wij „Chantage" van Mies BièlkineElout, „Salade Russe" door John van Snellenberg, „Patrick wordt thuisge bracht" door Toon Gerhard en „Zonder hartstocht" door Herman Antonsen. Van Thor Holm is er „Een wals, die zóó was", een verhaal met Noorsche sfeer, terwijl „Een kleine aardigheid" een Deensch ver haal is. Ook een „Olifantsjacht" van J. Weeksberg, het slot van „Visschen op forel en snoek" door J. Laimböck, alsmede het tweede deel van „Staatsvijand No. 1" (de jacht van de Amerikaansche politie op de Dillinger-bende) werden in dit nummer op genomen. Verder nog eenige aardige kari katuren van filmsterren, benevens een in leiding over de op handen zijnde film „Victoria de Groote" met prachtige kunst drukplaten. De rubriek „Voor de vrouw" bevat ditmaal behalve het gebreide kinder jurkje en een artikel over leer bewerking. Tot besluit heeft dit nummer een „Vraag- en antwoordenspel" in de rubriek „Denken en oplossen".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7