Er ging een week voorbij Uw Zenuwen rSLf?* J(eck& School Jkovindaal Tlieuws ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 30 OCTQBER STOMPETOREN Luchtvaart-varia. OERDE BLAD Vrijdagmiddag. De burgemeester van Oterleek had de sleutel van de brandkast opgehangen aan een rekje met het opschrift: „Wie zijn sleutels heeft bewaard Ziet zich veel zoeken uitgespaard". Nu de brandkast leeggestolen is, blijkt inderdaad, dat hij het zoeken naar de die ven aan de politie kan overlaten. Ook in Schagen en Oudorp zijn deze week inbraken gepleegd en het is wel duidelijk, dat de berucht geworden gangsters zich niet alleen meer in de groote steden ophou den. Waar in Oterleek de ambtsketting van den burgemeester is gestolen, neemt men algemeen aan, dat hier een kettinggangster aan het werk is geweest. Na de inbraak te Schagen hoorde de vrouw, terwijl haar man de deur uitgegaan was, buiten fluiten. Men weet nog niet ze ker of een van de inbrekers dit deed dan wel of de bestolene naar zijn geld stond te fluiten. In een Witte Kruis-vergadering in Heiloo gingen stemmen op om in het badhuisje gelegenheid te geven voor gemengd baden. Waar hier alleen kuip- en douche-baden worden gegeven, kunnen we ons begrijpen, dat het bestuur tegen een dergelijk voorstel een woord van protest heeft laten hooren. Tegen een aannemer uit Alkmaar is 114 schadevergoeding geëischt omdat hij onder de gemeente Zijpe een bakfiets met goud- vischjes omver had gereden. De gedupeerde is van meening, dat men bij het opmaken van de schade meer naar het goud dan naar de vischjes heeft gekeken. De tooneelvereeniging U. L. V. A. D. E. R. O. roept belangstellenden op om in 't Gulden Vlies een Wespennest te komen be kijken. Alsof het gevaar al niet groot ge noeg was, wordt medegedeeld, dat daarbij nog een gezellig dansje zal worden ge houden. Dat het ook in een van onze bioscopen deze week allesbehalve veilig is, blijkt uit de aankondiging van het Victoria-Theater, waarin wordt medegedeeld, dat men hier Zeven oorvijgen zal geven. Me houdt zelfs rekening met de moge lijkheid, dat deze oorvijgen geprolongeerd zullen worden. Een leerling van de Amachtsschool in Alkmaar, die voorgaf naar Spanje te zijn geronseld, vertelde bij zijn thuiskomst, dat men hem in Antwerpen een verdoovende sigaret had laten rooken. Nu zijn verhaal geheel op fantasie blijkt te berusten, is het te vreezen, dat men hem J hier nog een leelijke pijp zal laten rooken. Euwe heeft verklaard, dat hij met de eerste tien partijen afgedaan had en er zand over wilde strooien. Daar Aljechin, met het oog op zijn katten, voortdurend zand noodig heeft, is het niet verwonder lijk, dat beide grootmeesters Woensdag op het strand van Bergen aan Zee gesigna leerd zijn. De een of andere zwerver heeft in het tandheelkundig instituut te Utrecht het goud gestolen met behulp waarvan de stu- denen de tanden en kiezen moeten vullen. De oorzaak van den diefstal is waar schijnlijk, dat de dader met behulp van dit geld zijn maag heeft willen vullen. Uit Indië komt het bericht, dat de K. N. I. L. M. verscheidene lucht-millionnairs heeft. Het millionnairsschap zit meer in de afgelegde Kilometers dan in de daarvoor gekregen belooning. De bezittingen van deze luchtmillionnairs schijnen dan ook hoofdzakelijk uit luchtkasteelen te bestaan. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft, op verzoek van mr. Kist, het beroep op noodweer van Ir. Mussert verworpen en de strafzaak naar de openbare zitting van de rechtbank verwezen. In N. S. B.-kringen is men van meening, dat de heer Mussert zich in geen geval moet laten kisten. Een bakkereknecht in Limburg won 7000 van een voetballoterij en kocht een motorfiets waar hij dadelijk mee over den kop ging. Het ergste was, dat het geld nog niet uitbetaald was en er vermoedens be stonden, dat ook het loterij-bestuur over den kop was gegaan. In Lunteren reed een automobilist tegen een boom omdat er bij een boerderij kippen over den weg liepen. In het twistgesprek over de schaderegeling heeft de boer den automobilist den raad gegeven maar eieren voor zijn geld te kiezen. Bij het 25-jarig bestaan van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen is medegedeeld, dat er thans 32.000 leden zijn, die de vergaderingen bezoeken en gezamen lijk uitstapjes maken. Men vraagt zich af of er, met het oog daarop, nog wel van huis vrouwen kan worden gesproken. De heer Kersten heeft den minister van Waterstaat medegedeeld, dat er schippers zijn, die bezwaren tegen het varen op Zon dag hebben en ook niet willen, dat andere schippers dan varen, waarom zij een alge meen verbod zouden wenschen. Blijkbaar willen zij verhinderen, dat de wei-varende schippers op den duur ook welvarende schippers zullen worden. In Naaldwijk heeft men ontdekt, dat de reiziger van een glashandel 2000 heeft verduisterd. Waar de man den laatsten tijd vensterglas verkocht, is het begrijpelijk, dat de kwestie doorzichtig begon te worden. Een sergeant in Den Bosch is tot soldaat gedegradeerd omdat hij op bevel van een luitenant in den Raadskelder den kraag van zijn jas niet heeft willen sluiten. Gezien de plaats waar dit drama zich afspeelde, bestaat de mogelijkheid, dat de sergeant niet aan het bevel kon voldoen omdat hij een stuk in zijn kraag had. De heer Lode Prins heeft in onze courant medegedeeld, dat Aljechin in Den Haag met schaakstukken heeft getooverd. Aangezien Euwe daarop niet bedacht was, wordt het begrijpelijk, dat hij zich heeft laten be goochelen. Mevrouw Maroczy heeft na dezen wed strijd Aljechin gehuldigd door hem een oranje-kleurige poes cadeau te geven en de ex-wereldkampioen is er overgelukkig de zaal mee uitgegaan. De verklaring, dat deze schaakmeester niet voor de poes is, kan dus in strijd met de waarheid genoemd worden. Een inwoner van Brisbane heeft zijn laat sten wil vastgelegd op een gramofoonplaat, die na zijn dood voor zijn vermoedelijke erfgenamen werd afgedraaid. Na afloop bleek, dat verscheidene familieleden de plaat gepoetst hadden. ONVERWOESTBAAR. Rede van dr. J. F. Beerens, herv. pred. te Utrecht, in de Kapelkerk. Gisteravond heeft de afd. Alkmaar der Evangelische Maatschappij in de Kapelkerk een bijeenkomst belegd, zooals zij dat tel ken jare gewoon is ter herdenking van de kerkhervorming. De belangstelling was, al kon zij dan niet groot worden genoemd, toch bevredigend. Ds. G. W. Melchers, em.-pred. te Heiloo, ging, na samenzang van Ps. 89 1, vóór in gebed en sprak dan een inleidend woord, waarin hij constateerde dat de Evan gelische Maatschappij wil wijzen op de be- beteekenis van geloof en geloofsvrijheid en dat in hare gelederen ieder welkom is, welke richting in het protestantisme men ook is toegedaan. Hierna was het woord aan dr. J. F. B e e- rens, herv. predikant te Utrecht, over het onderwerp Onverwoestbaar. Spr. begon met erop te wijzen, dat deze samenkomst was belegd om te gedenken de geloofshelden, die God in Luther, Cal- vijn, Zwingli en zoovele anderen de wereld heeft geschonken. Heldenmoed was er noodig een viertal eeuwen geleden om zich te keeren tegen de fouten, die de toen alles- overheerschende kerk aankleefden. Zij wil den het evangelie, dat op den achtergrond was gedrongen, weer op de eere-plaats brengen. Door hun werken hebben zij veel bereikt, zegeningen waarvan wij heden, zij het vaak onbewust, nog genieten. Onjuist achtte spr. de meening dat er in 1517 een nieuwe kerk zou zijn gesticht, zij is slechts een onderdeel van de door Chris tus gestichte kerk en deze heeft nu ook weer in onzen tijd een zware crisis, een bit teren strijd te doorstaan. Zal zij dien strijd kunnen volhouden tegen haar vele vijanden? Spr. besprak dit nader naar aanleiding van het woord in Matth. 1618 „Ik zeg U dat gij zijt Petrus en op deze petra zal ik Mijn gemeente bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen". In een uiteenzetting van de omstandighe den waaronder deze woorden waren ge sproken, stond spr. vrij uitvoerig stil bij de door Jezus aan de discipelen gedane vraag: Wat zeggen de menschen en wat zegt gij dat ik ben? waarop Simon als de voortvarende antwoordde, dat zij in Hem zagen den ver wachten Koning. Spr. wees erop, dat het daarop door Jezus gesprokene (Matth. 16 18) een zeer geliefd woord is bij de roomsch-katholieken, die er in zien den grondslag voor de r.k. kerk. Nu Petrus de eerste bisschop van Rome werd, wordt door de r.k. aangenomen, dat Jezus' woord ook geldt voor alle volgende pausen. Als deze conclusie de juiste was, zou de kerkhervorming geen waarde en geen zin hebben en zouden de protestanten het beste doen allen naar de r.k. kerk terug te keeren. Maar zij is niet juist. Immers Jezus' woord was niet tot Simon Petrus alleen ge richt, maar tot alle discipelen. (Zie ook volgende verzen uit het Evangelie van Matth.) En voorts: het woord petra (rots) heeft hier geen betrekking op den persoon van Simon, die heelemaal geen rots was, maar wisselvallig en vaak wankelmoedig. Jezus gebruikte dat woord, omdat hij toen Simon zag als den door Gou begenadigden apostel. Had Hij Simon persoonlijk bedoeld, dan zou Hij dat anders gezegd hebben. Christus heeft zijn kerk niet gebouwd op één persoon, op één belijdenis, maar op allen die durven belijden. Spr. wees hier voor op den brief van Paulus en ook op de vraag, welke de discipelen elkaar deden: Wie van ons is de meeste? In dit verband haalde spr. ook den brief aan de Galathen aan, waarin sprake is van een weerstaan van Simon door Paulus, wat zeker niet zou zijn gebeurd als Jezus dezen tot primus had verklaard. Uit alles blijkt wel, dat Jezus Zijn kerk opbouwde op alle belijders. Nadat gezamenlijk was gezongen Gezang 242 2, 4 en 5, vervolgde dr. Beerens zijn rede. Uit het tekstwoord bleek z.i., dat Jezy® heeft voorzien, dat Zijn kerk in de wereld voortdurend bloot zou staan aan bestrijding, zooals ook Hij zelf daaraan altijd bloo stond. En geen wonder: in die kerk zou immers voortleven Zijn werk, Zijn lichaam. Indien die kerk in eere kwam bij de wereld, zou de vraag moeten rijzen: Is dat nog wel de kerk van Christus? De strijd tegen de kerk is gebleken uit haar heele geschiedenis. Hij is reeds aan gevangen met de vervolging der eerste christenen. Drie eeuwen lang duurden de vervolgingen in Rome, waarbij de vervolg den moesten vluchten naar de catacomben. Daarna kwamen andere gevaren voor de kerk, waarvan wel het ergste was het bin nendringen der wereld in de kerk, waardoor zij verwereldlijkte, met als gevolg nieuwe vervolging van allen, die haar op haar fouten durfden wijzen. Wel mogen we aannemen, dat er een mildere geest is gekomen ook in de r.k. kerk, maar toch is het wel eens goed te denken aan de inquisitie, die ook in ons land zooveel bloed deed vloeien. En ook in onzen tijd heeft de kerk nog vele aanvallen te verduren. Spr. wees hierbij op Rusland, waar van Christus' kerk niets is overgebleven, en ook op de landen van het staats-absolutisme. Christus' kerk kan hierin niet berusten, omdat zij leert, God méér dan de menschen te gehoorzamen. Maar ook in ons eigen land heeft de kerk vele vijanden: communisme, nationalisme, enz., en niet vergeten mogen worden de gevaren, die haar ook nu nog bedreigen van den kant van Rome, dat door macht en geweld de zielen wil vasthouden. Als de roomsche kerk alleen was een kerk en niet er naar streefde onder hare macht te bren gen elk terrein van het leven, dan zouden wy eerbied voor haar kunnen hebben. Spr. vertelde van gevallen, waarin een r.k. zaak haar protestantsche personeel ont sloeg alleen om de godsdienstige overtui ging, hoewel haar klanten voor een groot deel uit protestanten bestaan. Dat wijst op machtswellust. Als wij dat alles zien, vragen wij ons wel eens af: „Zou de kerk van Christus den strijd volhouden?" Het antwoord moge zijn, dat zij onverwoestbaar is, omdat God grondslag ervan is. Omdat Hij zeggen kon: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde", mogen wy erop vertrouwen, dat Zijn kerk zal blijven. Dat is voor ons de groote bemoediging, maar men moet bedenken, dat het niet voldoende is, alleen maar protes tant te zijn noodig is, dat we levende leden zijn van de kerk van Christus, leden, die voor hun beginsel en overtuiging durven uitkomen. Wat dit betreft moge men een voorbeeld nemen aan b.v. het communisme, welks aanhangers het leven veil hebben voor hun overtuiging, en ook aan de gereformeerden, die by de Kuyperhuldiging dezer dagen nog bewezen te durven getuigen voor hun geloof. Het zijn en blijven van levende leden van Christus' kerk maakt dat we verbonden blijven met de vele geloofshelden van oude en latere tijden en van nu, het brengt een heid ook in de groote verscheidenheid onder de protestanten van onzen tijd. Wij hebben elkaar en eikaars waardeering en liefde noodig, moeten verbonden zijn met elkaar, waardoor groote kracht wordt ontwikkeld en de mogelijkheid ontstaat zware stormen te weerstaan. Als wij op dat fundament staan, zullen wij beseffen, dat God's kerk onverwoestbaar is. Met gebed, waarin dr. Beerens voorging, en gezamenlijken zang werd de bijeenkomst besloten. Donderdagavond werd in de school voor L. O. de eerste ouderavond, onder leiding van ons nieuwe H. d. S., den heer Langhorst, gehouden. Een der lokalen was geheel bezet, toen de heer P. de Geus, bij afwezigheid van den voorzitter, dr. Herin ga, eenige vriendelijke woorden tot den heer Langhorst richtte. Het deed spr. ge noegen thans kennis te maken, waartoe hij bij de intrede na de vacantie, niet in de gelegenheid was geweest. Hij zeide, dat het geen gemakkelijke taak was, den heer Köhne op te volgen, doch van de kinderen hoorde men niets dan goeds over den nieuwen onderwijzer, zoodat men kan verwachten, dat een goede keus is gedaan. Vervolgens zongen de kinderen uit de vier hoogste klassen een zevental liedjes tweestemmig, onder leiding van den hoofd onderwijzer. Frisch klonken de jonge stemmen, bijzonder mooi waren de num mertjes „Vacantietijd", „Het Molentje" en vooral het liedje uit den ouden tijd „Pot jeslatijn". Toen de kinderen, na getracteerd te zijn, heengegaan waren, nam de heer Langhorst het woord. Spr. dankte den heer de Geus voor zijn speechje en was van meening, dat er van een eerste ken nismaking veel kan afhangen. Hij vond de wederzijdsche kennismaking prettig en hoopte dat men met klachten steeds naar hem toe zal komen, doch vreesde geens zins, dat dit zou voorkomen. In de zeven jaren, welke hij in een Alkmaarsche school had gewerkt, had hij van de ouders nimmer klachten gehad. Voor het laatst bracht toen mevrouw HeepGroot verslag uit van den vorigen ouderavond. Jammer dat zij verdwijnen moet, omdat hare kinderen het L. O. niet meer volgen. Als steeds was het verslag zeer goed verzorgd, waarvoor zy een pluimpje kreeg. Hare opvolgster, mevr. de JongHoutman, werd met een woordje van het schoolhoofd ingeleid. Van den heer en mevr. Huyser van Reenen was bericht van verhindering ge komen. De heer Langhorst borduurde daarna vooit op het stramien, waarop mevr. van Reenen begonnen was. Hij had n.1. een vergadering in den Beemster bijgewoond over tandverzorging op school, vertelde dat men het rayon wilde uitstrekken van Schagen tot Edam, en dat er zich een com missie gevormd had, tot verdere uitbrei ding der plannen, waarover hij te zijner tijd meerdere inlichtingen zaf geven. Aardig waren de lijstjes om ansichtkaar ten, welke de jongens onder zijn leiding hadden gemaakt. B. en W. van Oterleek hadden toegestaan, dat met handenarbeid wordt begonnen, een verzoekschrift daar toe is ook reeds in zee naar hoogere instanties. Verder zagen wij prachtige potlood- en waterverfteekeningen, waar mede het schoolhoofd is begonnen de kin deren te leeren. De heer Davelaar had hem toegestaan, eens met de hoogste klassen een bezoek te brengen aan de zuivelfabriek (en zelfs aardige boekjes verstrekt), hetgeen de onderwijzer zeer op prijs stelde en spoedig gebeuren zal. Ock dit jaar zal hij vervolg onderwijs geven, waarvoor zich tien leer lingen hebben aangemeld. De leerlingen krijgen in de klas modern verkeersonderwijs, waarmee men net be zig was, toen de inspecteur een inval in de school deed. Deze juichte dezen maatregel zeer toe. Dr. Heringa gaf een uiteenzetting hoe wij gewend zijn St. Nicolaas met de kin deren op school te vieren. Besloten werd ook dit jaar feestelijk te maken. Na de pauze kregen wij les in „Aan schouwelijk onderwijs" van den heer Langhorst, waarbij deze zich ontpopte als een buitengewoon geestig en warmvoelend slaap wordt weer rustig door het gebruik vau Mijnhardt'a Zenuwtabletten, Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogigten" spreker. Liefde voor al wat leeft in ,je heerlijke natuur kwam tot uiting bij ai wat wij zagen op de platen. Het leven aan het strand, in bosch, duin, wei en hei alles had. zijn diepe genegenheid, en hij wist het op ons over te brengen. Dr. Heringa besprak voorts hetgeen hy bij den aanvang tot den heer Langhorst had willen zeggen, waarop deze ant woordde, het een plicht te achten, het on derwijs op het peil te houden, waarop zijn voorganger het had gebracht. Spr was al eventjes verder gegaan, toonde eenige pas aangeschafte fraaie platen van mevr. Midderigh—Bokhorst voor de eerste klassen. Ook zijn aquarium wordt in ge. reedheid gebracht om het in de school te plaatsen, waarmee hij in Alkmaar tref. fende resultaten had bereikt. Dank zjj de bemoeiingen van mevr. Weeshof zijn bij hem kaarten voor de Overdekte verkrijg baar voor schoolkinderen. De heer L. Schuuring sprak zijn leed wezen uit over het verhinderde afscheid van de ouders van den heer Köhne door de oudercommissie en hoopte, dat zooietg in de toekomst niet weer gebeuren zal. Toen was het einde daar. Met de weten schap dat onze schooljeugd aan de goede zorgen van een gevoelvollen paedagoog is toevertrouwd, verliet men voldaan het schoolgebouw. In een lezing te München inzake de ramp van het Zeppelin-luchtschip „Von Hinden burg" vertelde Prof. Dr. Ing. Max Dieck- mann, dat de Duitsche commissie van on derzoek, waarvan hy lid was geweest, tot de conclusie was gekomen, dat kort voor de landing waterstofgas moet zijn ontsnapt uit een der achterste cellen. Dit vermoeden wordt bevestigd door de mededeeling van Dr. Eckener, dat men 6 man naar voren stuurde omdat het schip staartlastig werd. Ook had men een lossen spankabel gezien, hetgeen wijst op een beschadigde gascel. De ventilatie binnen in het schip gedurende het varen was meer dan voldoende om gas, dat mocht ostsnappen uit een veiligheids klep of uit een gasklep, te doen verdwijnen. Het schip heeft echter eenigen tijd stil ge legen, daar er een donderbui losbrak boven het landingsterrein en zeer waarschijnlijk heeft zich hierdoor een hoeveelheid gas verzameld onder den achtersteven van het luchtschip, dat zich met de zuurstof uit de lucht verbond tot het zoo gevaarlijke knal gas. Als een gevolg van de donderbui werd het luchtschip zeer sterk eïfectrisch gela den, welke lading echter direct naar de aarde werd afgevoerd door dé landingska bels, die door de regen vochtig waren ge worden. Waarschijnlijk echter heeft een plasje water boven op het schip de oor spronkelijke electrische lading behouden door de isoleerende werking van het om hulsel en proeven hebben getoond, dat on der dergelijke omstandigheden een* span ningsverschil van 2000 a 3000 volt reeds voldoende is om een electrische vonk te voorschijn te roepen, welke een gat in het omhulsel slaat. De ramp te Lakehurst is waarschijnlijk dan ook geschied als het gevolg van vijf oorzaken: 1°) de waarschijn lijke aanwezigheid van een licht brandbaar gasmengsel onder den achtersteven van het luchtschip, 2°) het regende en het betref fende deel van de achtersteven was vermoe delijk zeer vochtig, 3°) de landings- manoeuvre werd op grocte hoogte van den grond uitgevoerd en het spanningsverschil tusschen de aarde en het luchtschip was daardoor grooter, dan wanneer de landings manoeuvre op geringere hoogte zou zyn uitgevoerd, 4") de landing werd uitgevoerd gedurende de laatste phase van de donder bui en proeven hebben getoond, dat dan het spanningsverschil zeer sterk en plotseling kan toenemen, 5") de landingskabels, welke hoe langer hoe vochtiger werden, werden zeer goede electrische geleiders. Deze vyf mogelijke oorzaken zyn in het laboratorium gereproduceerd en het bleek, dat onder deze omstandigheden het gasmengsel inderdaad in brand vloog. Slechts het gebruik van helium zal een herhaling van deze ramp in de toekomst kunnen vermijden. o De Citta dell' Aria (Luchtvaartstad) zal den 31sten October officieel worden ge opend. Deze „stad", gelegen aan het cen trale militaire vliegveld Guidonia, omvrft enorme laboratoria, windtunnels en werk plaatsen; de technische diensten van het Italiaansche Ministerie voor Luchtvaart zijn hier ondergebracht. o Het rapport der Duitsche Posterijen, han delende over het fiscale jaar, dat den 31sten Maart j.L eindigde, is zoo juist gepubli ceerd. Wat de luchtpost betreft, gedurende het zomerseizoen werden 108 luchtroutes geëxploiteerd tegenover 78 in den winter. De vliegtuigen vervoerden 582 ton brieven, 163 ton pakketten en 465 ton drukwerk, bijna driemaal zooveel als bijv. in 1932, toen slechts 470 ton in totaal werd vervoerd. o Eenigen tijd geleden meldden wy een plan van het Fransche Ministerie voor Luchtvaart om door escadrilles bommen- werpersvluchten naar de Fransche kolo men te doen uitvoeren. Blijkbaar beschikt men niet over voldoende vliegtuigen voor een dergelijke massa-demonstratie. In ieder geval, de vluchten naar Indo-China en Madagascar zullen worden uitgevoerd door slechts drie machines. o Volgens de Neue Zürcher Zeitung zouden de Sovjet strijdkrachten groote hoeveel heden vliegtuigen hebben geconcentreerd langs de oostgrens van Siberië en wel in den sector Transbaikalië-Mongolië 400 machines w3"8® d!-rivier de Amoer 200 machines en by Wladiwostok 300 machines. Deze laatste sector zou een directe bedreiging van Japan vormen, aangezien men hier beschikt over zware vier-motorige bommenwerpers met voldoende actieradius om met een be hoorlijke lading bommen naar Tokio en terug te kunnen vliegen. Verder beschikt de Sovjet volgens maarschalk Blücher, den commandant der strijdkrachten in Oost- Siberië, over groote en goed ingerichte werkplaatsen en fabrieken voor vliegtuigen en motoren, zoodat de aanvoer van nieuw materiaal, resp. de reparatie van bescha digde toestellen, verzekerd is. o Uit Fransche bron komt de mededeeling, dat het regeering van Canton groote bestel lingen op vliegtuigen en motoren in Enge land wil plaatsen en, dat aanvragen voor uitvoerconsenten reeds zijn ingediend Verder heeft de Chineesche regeering 120 jonge officieren naar de Ver. Staten ge zonden, alwaar zij op particuliere scholen tot vlieger zullen worden opgeleid. o Uit Mexico City komt het bericht, dat de Chineesche gezant moeite doet om de vlieg tuigen, welke oorspronkelijk bestemd wa ren voor Spanje, aan te koopen. o Op de einde verleden jaar gehouden luchtvaarttentoonstelling te Parijs trok o.a. de Farman 224 de aandacht, daar deze groote viermotorige ééndekker, bestemd voor de lijn ParijsLonden v.v., niet min der dan 40 passagiers kon vervoerftn. Zes dezer toestellen waren door Air France be steld, doch ons bereikt thans het bericht, dat het prototype niet heeft kunnen vol doen aan de minimumeischen voor het landen en starten. Air France zou dan ook hebben geweigerd de machines over te nemen en men schijnt de vliegtuigen thans te willen bestemmen voor het vervoer van troepen. In dat geval kan de zeer luxueuse uitrusting der cabine worden gedemonteerd, hetgeen de toestellen zeer vele kilo's lichter zal maken en waardoor zij waarschijnlijk wel bruikbaar zullen zyn. o De Lockheed „14", een zeer snel twee- motorig verkeersvliegtuig, waarvan de K.L. M. zoowel als de K.N.I.L.M. elk drie stuks hebben gekocht, is thans ook leverbaar ak lichte bommenwerper. Voor in de romp- neus bevindt zich een geschuttoren, vervol gens komt de gesloten stuurhut, een tweede geschuttoren boven in den romp en een derde mitrailleurpost in de cabine voor het geven van vuur naar beneden. De bommen worden in den romp geborgen en vier com binaties zijn mogelijk, n.1. drie bommen van 500 K.G., vijf bommen van 275 K.G., tien bommen van 150 K.G. of dertig bommen van 50 K.G. De bemanning bestaat uit vier koppen. De oorlog in Spanje heeft reeds getoond, dat dergelijke vrij lichte, doen zeer snelle machines (400 K.M. per uur) be langrijke voordeelen bezitten, daar zij zich door hun hooge snelheid aan het gevecht kunnen onttrekken en hun opdracht snel en zeker kunnen uitvoeren. o De eerste Fokker S.9 van een serie les- vliegtuigen bestemd voor den luchtvaart dienst der Nederlandsche marine, is °P Schiphol aangekomen. Zoo spoedig de weersomstandigheden zulks toelaten, zal met de proefvluchten worden begonnen, o Het driewielige onderstel, in ons land ge ïntroduceerd door de „Scheldemusch", bf" gint school te maken. Niet alleen zal de nieuwe Douglas DC. 4 een dergelijk onder stel krijgen, ook verschiüende andere Ame- rikaansche vliegtuigfabrieken brengen thans vliegtuigen met een driewielig onder stel, o.a. Waco. Ook in Engeland begint men er de voordeelen van in te zien en een der grootste fabrieken aldaar, General Aff" craft, Ltd., heeft een viermotorigen dekker ontworpen met een intrekbaar drie wielig onderstel. o De „Satyrus", een vliegboot van Impe* rial Airways, maakt een proefvlucht van Engeland uit naar Singapore, ter v.er ning van de route, waarlangs verschillen bases voor watervlieguigen zijn aangeleg*^ Het begint ernst te worden met de Britse concurrentie op onze Indië-lijn. In Italië is de luchtvaart een school-vah geworden. Op de lagere scholen zullen doo speciale onderwijzers de eerste beginsels van de aviatiek worden onderwezen, op H.B.S. zal naast de theorie ook een beg' worden gemaakt met het onderricht in vliegen, terwijl de studenten aan de univf^ siteiten, voor zoover zij daartoe geschi zijn, een voortgezette opleiding zullen 8e nieten, welke hen geschikt maakt om, n een korte voorbereiding, dienst te doen 8 militair vlieger.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14