Agenda Gemeenteraad Warmenhuizen. AMSTERDAMSCHE BEURS de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert BABY WEEGSCHALEN Weec&ecicfit heden H pCt. Brandstichting te Nibbixwoud? WERELDSPAARDAG Heden 30 October Verwachting: H. W. HOLSMULLER B ELASTINGZAK EN EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. DE AANRANDING IN DE BOEKELERMEER. Hoewel de politie nog steeds met grooten ijver alle mogelijke aanwijzingen, die ze mocht ontvangen, nagaat, is het haar nog niet gelukt de aanranding in de Boekeler- meer tot klaarheid te brengen. Voor de geheele bevolking in de Meer blijft daardor groot onrust heerschen. Geen vrouw of meisje durft zich na schemerdon ker naar buiten te begeven, wat tot groote bedryfsstoornissen aanleiding geeft. De toestand van het meisje, dat nog zeer overspannen is, is reeds dermate vooruit gaande, dat ze op doktersadvies reeds korte wandelingen op het erf van de boerderij maakt. EEN VERMANING. Dank zij de groote offervaardigheid van de parochianen der St. Dominicuskerk is het mogelijk geworden op den torenspits van de kerk een 6 M. hoog kruis van neon-licht te plaatsen. Dit zeer moeilijke werk op den 56 M. hoogen torenspits is uitgevoerd door de firma Pedroli Sr. Het ligt in de bedoeling om van Zondag af des avonds het verlichte kruis in gebruik te stellen. Maandagavond werd het be proefd. Het roodgloeiende kruis, dat in wijden omtrek zichtbaar is en als een vermaning aan de katholieken is geplaatst, herinnerde ons aan een dergelijk kruis op een berg te Valkenburg. MOND- EN KLAUWZEER. •Ook Callantsoog blijft niet vrij van mond- en klauwzeer. Reeds zijn een 8-tal gevallen aangegeven en zeer waarschijnlijk zullen meerdere volgen. Niet minder dan 220 veestapels zijn in de gemeente Zijpe aangetast door mond- en klauwzeer en iederen dag worden nog steeds meerdere nieuwe gevallen aangege ven. Het ziet er naar uit, dat verreweg 't grootste gedeelte van de veestapels in Zijpe een beurt krijgen. EERVOL ONTSLAG AAN NOTARIS. Bij kon. besluit van 27 October 1937 is aan C. L. van den Bergh, op zijn verzoek met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verkend ais notaris te Schagen. CATECHISATIES VAN DS. KLEIN WASSINK. De catechisaties van ds. Klein Wassink zullen de volgende week een aanvang ne men. Men raadplege de mededeeling elders in dit nummer. GESLAAGD. De heer Nico Gelder, kruideniersbedien de in de Friesche Winkel alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Vakbe kwaamheid en Handelskennis. Voor hetzelfde examen ingesteld door het comité van Samenwerking van de drie Ned. Kruideniersbonden slaagde de heer Huibert Kreb, alhier. EEN MOTIE. De afdeeling Alkmaar en O. van den Bond van Administratief Personeel bij 's Rijksbelastingen in Nederland in verga dering bijeen op 23 October 1937 te Alk maar heeft met algemeene stemmen de volgde motie aangenomen: Kennis genomen hebbende van de aan houdende prijsstijgingen van de meest noodzakelijke behoeften voor 't levens onderhoud en de tot op heden zeer onvol doende salarieering van het rijkspersoneel, waardoor de strijd om het bestaan met den dag heviger wordt; dringt bij de Regeering met klem aan op een spoedige opheffing der 5 salaris- korting, welke dd. 1 Januari 1936 als zijnde tijdelijk werd opgelegd. Besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur, de zusterafdeelingén en de pers en gaat over tot de orde van den dag. van Zaterdag 30 October 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 3 Ned.-lndië 1937 5K DuitschL '30 m. verkl. BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Beli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers Vorig- koers 1015/, 96% 30V, 151 iA 163 130 140 "V* 79 250V, 329V, 148l/j 42'/, 22'/, 39% l'Vis 26'/* 15 Vis 6V, 46V, 5 448 158 130'/, 40»/, 16.60 91 1681/, 348 361'/, 82 33»/* 14'/* 12% 2175/, 146V. 152 88'/, 114 3'/w 125V, 1241/, 2C9V. 292 288»/, 32>/, 16% 11% 73'/, 6'/« laatste k 2.30-45 101% 96% 303/g 151'/, 164'', 129'/, 143 52'/, 79V, 251 328-1/, 150'/,-i 43 22%-3* 40'/.-'/, l»/s 27-V* 15V,-% 6V, 46'/,-'/, 5 449-50 159 4 -60 130 40 16.70 97 1681/, 350V, 363-4'/, 82 33'/, 14I/,-»/8 12%-f 216-8 150 151 IA 88'/, 113 3V„ -»/, 124'/,-5 1243/, 211 289-90 290 32'/, 17'/, 11%-f 74 6'/, NUTSAVONDEN. Het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zijn programma voor de voordracht avonden in den aanstaanden winter weder bekend gemaakt (met uitzondering van den vierden avond, te houden in de laatste helft van Maart.) Op de drie thans reeds bekende avonden zullen zeer interessante onderwerpen worden behandeld: Spaan- sche kunst (met lichtbeelden) door prof. Huib uns op 5 Nov.; Vondelherdenking op 8 Dec. door Paul Huf; terwijl op 17 Jan. de heer H. F. Tillema uit Bloemendaal een causerie zal houden bij de film „Apo Kajan," een cultureele film van Midden- Borneo. Zooals men ziet, alle onderwerpen, die zeker de belangstelling van velen zullen trekken. Waar de toegang slechts open staat voor leden, dient men zich daarvoor op te geven (kosten 3.50) bij den secretaris, den heer M. Alb. de Lange, Langestraat 53 (gebouw Rott. Bankvereeniging.) Alleen-wonende dames kunnen geïntroduceerd worden tegen betaling van 2 voor alle lezingen in het seizoen. x) ex-coupon OOK DE BRANDWEER HELPT MEE! Het comité, belast met de openbare inzameling voor de werkloozen op Woens dag 3 November a.s. ondervindt allerwege de zoo noodzakelijke medewerking. Ook de Brandweer helpt mee! Twee flinke en geriefelijke wagens zul len de collectanten naar de verstafgelegen wijken vervoeren. Zij, die verzuimden zich als collectant aan te melden, uit vrees wellicht voor te groote afstanden, kunnen deze vrees laten varen en zich alsnog aanmelden; men wordt gratis vervoerd. Maar niet alleen de brandweer, ook anderen boden hun hulp belangeloos aan. Zoo werd een damescomité bereid gevon den de zorg op zich te nemen voor de straatcollecte en speldjesverkoop. In dit comité hebben zittting: mevr. WagenaarBonkenburg, mevr. Meyer Hartmann, mej. M. B. M. Boom en mej. J. E. Hoyer. Zij stelden zich reeds in verbinding met een groot aantal dames, die geacht worden als collectante te willen medewerken en met vereenigingen e. d., wier leden of per soneel op Woensdag a.s. de helpende hand willen bieden. Laat niemand die als collectant op Woensdag mee kan werken, verzuimen deze „goede daad" aan zijn medemen- schen te bewijzen- En laat ieder, wien straks het sierlijke speldje mét de collectebus wordt aange boden, naar vermogen bijdragen en ook op deze wijze medewerken om de collecte te doen slagen, die gehouden wordt onder treffende leus: Hebt gij nog Werk? Helpt dan mee! NIEUWE WINKELS IN ONZE STAD. Nieuwe winkels is feitelijk het juiste woord niet: in beide gevallen betreft het een winkel, welke óf een nieuwen bewoner heeft gekregen, óf verbouwd is. Dit laatste is het geval met den winkel van den heer Jac. Brugman, Lindenlaan 61, welke echter een zóódanige verandering heeft ondergaan, dat welhaast van een ge heel nieuwen winkel gesproken kan worden. De voorgevel is 30 c.M. achteruitgebracht en daardoor geheel nieuw opgebouwd, er is een nieuwe étalagekast aangebracht en verder heeft de rest van het huis ook een groote verandering ondergaan. De heer Brugman, wiens vader hier ook al (sinds 1880) de bakkerij heeft gedreven, maakt zijn specialiteit van tulbanden naast de gewone artikelen als brood, koek en banket. De tweede winkel is die van den heer L. van Bodegraven, Snaarmanslaan hoek Stuartstraat, die dezen winkel heeft overge nomen van den heer S. Budding, die hier ook reeds lang een winkel in tabak, siga ren, sigaretten, pijpen en aanverwante ar tikelen had gevestigd. De heer van Bodegraven is van plan, om behalve boveng. artikelen, ook koffie en thee, in alle soorten en prijzen, en ook films te verkoopen. Ook belast hij zich gaarne met het ontwikkelen en afdrukken van foto's. Het ligt in de bedoeling om deze af deeling langzamerhand ook uit te breiden met fototoestellen, terwijl ook postpapier e.d. te verkrijgen zullen zijn. GEEN SPREEKUUR. De wethouders, de heeren Klaver en van Slingerland, zijn a.s. Maandag verhinderd hun gewone spreekuur te houden. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer Vloeibaar goud (rom.); hoofdrollen Irene Dunne en Randolph Scott. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria-theater. half acht, hoofdnummer Zeven oorvijgen (rom.-amus.); hoofdrollen Lilian Harvey en Willy Fritsch. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Ching- Ching (amus.); hoofdrollen Shirley Temple, Robert Young en Alice Faye. Toegang voor eiken leeftijd. Zaterdagmiddag speciale kindermatinee. Zondagmiddag om 2, 4.15 en 8 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Tarzan de ontembare (avonturen), hoofd rol Buster Crabbe. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 30 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,Tot hoogen prijs" door het Alkmaarsch drankweer-comité. 7.30 uur, zaal Jb. Groot te Koedijk, vie ring 20-jarig bestaan „Zanglust" Zondag 31 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, revue „Daar zit pit (met Sylvain Poons en Alex de Meester). 4 uur, zaal Jb. Groot te Koedijk, viering 20-jarig bestaan „Zanglust". 3.3011 uur, dancing „Wapen van Heemskerk", The Blue Swingers. FL 1.40 PER FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 31 October is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. De Nibbixwouder torenklok had in den nacht van Zaterdag 16 op Zondag 17 Oc tober nog niet zoo heel lang haar 12 slagen doen hooren, of op eenigen afstand begon de nachtelijke hemel zich rood te kleuren: er was brand uitgebroken. In een tamelijk afgelegen boerenbehuizing, aan het uitein de van de Wijzend, kraaide de roode haan victorie; steeds feller lekten de vlammen omhoog en voordat een brandspuit hulp kon bieden was het pleit reeds beslecht. Toen de ochtend gloorde was van de boerderij niets dan 'n rookende puinhoop overgebleven Al spoedig werd in de gemeente niet al leen gemompeld, doch ook openlijk gespro ken over de verdachte omstandigheden waaronder deze brand had plaats gehad. Voor den goeden gang van zaken zij in de eerste plaats medegedeeld, dat het be wuste pand werd bewoond door den 53-ja- rigen veehouder C. W. met zijn 1112-ja- rig dochtertje. Deze man staat eenigszins als een zonderling bekend en heeft reeds meermalen in de gemeente voor de noodige emoties gezorgd, doch zijn wijze van op- Dag van heden: Wereldspaardag Zegt met kracht en klem weer: Spaar! Doet dat op den Wereldspaardag, Doet dat óók het hééle jaar! Wie alleen maar heden spaart toch En het nimmer anders doet, Spare zich gerust die moeite, Want zóó sparen is niet goed! Wereldspaardag is bedoeld tot Vorming van een spaarderszin, Sparen zegt de Wereldspaardag Geeft den spaarder véél gewin! Eén dag in het jaar slechts sparen Is volkomen nutteloos; Wie het spaarbelang doorzien heeft, Spaarde, spaart en spaart altoos! En nu zult U moog'lijk zeggen: t Is geen tijd voor sparen thans Tóch wel! Maar benut U altijd Werkelijk Uw spaarders-kans!? Hebt U reeds een spaarbankboekje? En wat werd er bijgezet Hebt U altijd wel voldoende ?P ^w. sPaarbelang gelet? Moog'lijk, dat U niet kunt sparen, Zoo U vroeger hebt gedaan, Maar dat laat de Wereldspaardag Buiten zijn bespreking staan Wereldspaardag vraagt om spaarzin Voor een levensavond-kracht; Wie geen guldens weg kan brengen, Wordt voor kwartjes óók verwacht! ie bijtijds wat weet te sparen En dat op de spaarbank liet, paart zich door zijn spaarzin-zintuig v oor veel zorgen en verdriet! PHILLA. m TRIUMPH treden is echter niet van dien aard, dat men hem niet ten volle verantwoordelijk zou kunnen stellen voor zijn daden. Het onderzoek heeft tal van bezwarende feiten aan het licht gebracht. Slechts aan de windrichting is het te danken geweest, dat de schuur gespaard bleef. Voorts is er het verhaal van den bewo ner, waarin tal van onlogische dingen voor komen, welke een ernstig vermoeden wek ken. Zonder dit nu in zijn geheel na te gaan, kan toch wel worden vermeld, dat W. volgens zijn lezing tegen midder nacht op de dorsch (de „dars" zegt men te Nibbixwoud) bezig was zijn auto af te stoffen, omdat hij dezen voor den volgen den dag had uitgeleend. Waar de boerderij niet op het electrisch net is aangesloten, bediende hij zich van een petroleumlampje. Volgens zijn zeggen moet W. met het mid dernachtelijk uur trek hebben gekregen in ,,'n koppie", waartoe hij naar achteren is gegaan en de auto met het lampje onbe heerd liet. Hij moet toen, terwijl hij even achter zat, door slaap zijn overmand en in gedut, waarbij hij plotseling wakker schrok door een rooden gloed, welke buiten door het raam zichtbaar werd. De politie heeft echter aanleiding om aan te nemen, dat de vuurhaard zich niet bij de auto heeft be vonden, terwijl b.v. de burgemeester het uitgesloten acht, dat W. vanaf de plaats, waar hij zou hebben gezeten, den brand door het raam kon hebben gesignaleerd. Verdachte want de man is inmiddels te Alkmaar in voorloopige bewaring gesteld heeft een heel dramatisch verhaal opge hangen van zijn dochtertje, dat hij in allerijl heeft gewaarschuwd en dat „bijna nakend" naar buiten moest vluchten. Later bleek er echter nog ruimschoots gelegenheid om via de lange koegang een portemonnaie met enkele guldens, welke zich in de huiskamer bevond, door het kind te laten halen en toen het meisje zoo verklaarde het zelf zei: „Vader, we kenne nag wel veul meer redden, want 't brandt nag lang niet overal", heeft vader zooiets gezegd van: „Leit maar brande Geen poging was aangewend om hulp te alarmeeren. Bij het verhoor, dat Vrijdag plaats vond, wist de man zich van de meest kardinale punten niets maar dan ook niets te herinneren, terwijl hij over andere zaken, zooals b.v. de bedragen waarvoor elk onderdeel was verzekerd, tot in de kleinste finesse kon inlichten. Toen het vuur hem nu figuurlijk wat na aan de schenen werd gelegd,'betoonde hij zich zeer nerveus, was hij er kapot van, doch den ochtend na den brand at hij bij de buren negen boter- j hammen en had het hoogste woord over zijn toekomstplannen, want hjj zou nu onder architectuur gaan bouwen en sprak zelfs over een Rolls Royce, welke hij zich zou aanschaffen. Het een met het ander geven wel de vrij groote zekerheid, dat het droeve naspel van dezen brand aanstonds voor de Alkmaarsche rechtbank zal worden gespeeld. Een woord van hulde verdient de wijze waarop door burgemeester Wiering i^ samenwerking met de heeren Bos en Boere- ma deze zaak ter hand is genomen en waar door, ondanks het hardnekkig ontkennen van den betrokkene, reeds zooveel feiten materiaal is verzameld. Bekendheid met menschen en toestanden ten plattelande is voor een onderzoek als dit een vaak niet te onderschatten factor. Dit is hier weer eens ten duidelijkste ge- bleken. TE IIULR. DROGISTERIJ Fa. P. KOMMER. VOOKDAM 7. AI KMA AR. Meest matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind; half tot zwaar bewolkt; later wellicht betrokken; aanvankelijk weinig of geen regen; later in het westen eenige kans op regen; iets koeler. STORMWAAR3CHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt vanochtend om 7.50 aan alle posten: „Weest op Uw hoede". LID NED. INSTITUUT ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 AIKMAAR Dat een particulier I 50.000 meer dan Alkmaar voor de gasfabriek wil geven, is niets dan een praatje. Tijdelijk directeur gasfabriek benoemd. Harenkarspel, St. Maarten en Schoort verzoeken Ged. Staten dringende maatregelen. Gisteravond om half zes kwam de Raad, onder voorzitterschap van den burgemees ter H. N o 1 e t, voor de benoeming van een tijdelijk directeur van de gasfabriek, vol tallig bijeen. De voorzitter zeide, dat B. en W., zoo lang de onzekere toestand van het gasbe drijf voortduurt, in overleg met de gas- commissie, als tijdelijk directeur van de gasfabriek den heer Y. Meyer, directeur van het gasbedrijf te Nieuwe Niedorp willen benoemen, met dien verstande, dat h(j zal blijven, tot de toestand van onzekerheid een einde heeft genomen. De heer Slot vond het beter, een an der te benoemen, aangezien de voorgedra- gene tot 1 Januari ook nog in Nieuwe Nie dorp in functie blijft. Bovendien vond spr. het beter, een jongere een kansje te geven. De voorzitter zeide, dat B. en W. geen kans hebben gezien, in de tegenwoor dige omstandigheden, een andere oplossing te vinden. Bovendien duurt de dubbele functie maar twee maanden. Met 6 stemmen tegen één stem blanco werd hierop tot tijdelijk directeur van het gasbedrijf benoemd de heer J. Meyer, di recteur van het gasbedrijf te Nieuwe Niedorp. De voorzitter deelde mede, dat het in zijn bedoeling lag, van den scheidenden directeur afscheid te nemen in een apart te beleggen raadsvergadering, die in den loop van de volgende week zal worden gehou den. De comité-vergadering en de pers. De heer Tesselaar vroeg, hoe het mo gelijk was, dat van de in de vorige week gehouden comité-vergadering in de Alk- maarsche Courant een uitvoerig verslag had gestaan, waarbij den heer Roozendaal en spr. ook woorden in den mond waren ge- legd, die heelemaal niet waren gebruikt. De voorzitter deed het aan den eenen kant genoegen, dat de heer Tesselaar de zaak ter sprake bracht en aan den an- der?n kunt deed het hem geen genoegen, omdat het z.i. behoort tot de vuile wasch waarop hij niet was gesteld. Het geval was voor spr. ook een raadsel en het ligt in spr. bedoeling om, wanneer fee" besloten vergadering plaats heeft, uitdrukkelijk het besluit uit te lok ken, van geheimhouding, zoodat degene, die zich aan indiscretie schuldig maakt, zich aan een strafvervolging blootstelt. Spr. weet niet wie het gedaan heeft, maar er moet een lek zitten, tenzij de heeren journalisten een buitengewonen duim bezit ten. Het zal wel zoo zijn, dat er een lek zit in den Raad en daarom ben ik voorne mens, uitdrukkelijk geheimhouding op te leggen. Dan heeft het zin, de zaak te onder zoeken. Op het oogenblik heeft het geen zin ons er verder in te verdiepen. De heer Tesselaar: Er werd in de krant gezegd: „De voorzitter gaf een relaas van hetgeen bij Ged. Staten besproken was". De voorzitter: Daaruit volgt niet, dat de voorzitter uit de geheime zitting mede- deelingen heeft gedaan. Dat heeft ook niet in de krant gestaan. De heer Tesselaar vond het niet in den haak, dat hem woorden in den mond zijn gelegd, die hij niet heeft gebezigd. De voorzitter: Dat heeft ook m(j ge frappeerd. Wethouder Mink: De Schager Courant schreef: „Van doorgaans goedingelichte zijde". Weth. Molenaar: Van doorgaans goed ingelichte zijde? Weth. Mink: Die heeft verteld, dat er een particulier is geweest, die f 50.000 meer voor het gasbedrijf heeft geboden da11 Aikmaar. Maar dit bod is nooit bij het ge meentebestuur ingekomen. De voorzitter: Om dat fabeltje recht te zetten, wil ik wel zeggen, dat er een mijnheer bij mij is geweest, die erover sprak, het bedrijf voor eigen rekening voort te zetten. Ik heb hem gezegd, dat ik daar niets voor gevoelde, maar dat hijt hij daartoe plannen had, zich moest wen den tot het gemeentebestuur en een derge lijk plan is nooit ingekomen. Weth. Molenaar: Officieel is er nooit een aanbieding geweest van eenigen parti culier. Men zou anders nog kunnen zeggen< dat dit is verduisterd, maar een bod van een particulier is er niet. De heer Slot: Volgens de Schager Cou rant zou ik dit nog gezegd hebben bij Ged- Staten in Haarlem, maar ik heb daar nooit over gesproken. Hierop werd de vergadering gesloten. Dat men in de gemeenten HarenkarspeL St. Maarten en Schoorl alles behalve inge nomen is met den onwil van 's raads meer derheid om de onderhandelingen met Alk maar te heropenen, blijkt wel uit het feit. dat de besturen van de drie gemeenten zich heden met een adres tot Ged. Staten hebben gewend waarin verzocht wordt om die dwingende maatregelen te nemen, die tot overdracht van het bedrijf zullen leiden

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2