SPORT EN WEDSTRIJDEN. Kan Nederland van Frankrijk winnen? Jkavinciaal Tlieuws Moeilijke opgave voor onze ploeg. DE VOORHOEDE EEN PUZZLE. BERGEN NOORDSCMARWOUDE SCHERMERHORN TWEEDE BLAD Voetbal. Nederland staat, wat zijn internatio nale voetbal betreft, voor een zeer be- langrijk seizoen, waarin de wedstrijd tegen Frankrijk, welke morgen ge- l speeld zal worden, slechts een soort generale repetitie te noemen is. Want daarnaast wacht ons nationale elftal behalve de twee jaarlijksche ontmoe tingen tegen België de voorwedstrijden van de wereldkampioenschappen, waar bij Oranje zoo gelukkig geweest is, om in een groep geplaatst te zijn, waarvan er twee in den eigenlijken strijd komen De drie candidaten voor de twee plaat sen zijn Nederland, België en Luxem burg en het niet aan te nemen, dat ons land bijvoorbeeld niet van Luxemburg zou kunnen winnen. We kunnen dus vrij zeker zeggen, dat Nederland binnen afzienbaren tijd naar Parijs gaat, al zal de juichtoon wel niet zoo krachtig zijn als indertijd, toen we immers allemaal „naar Rome" gingen Of zal er den volgenden zomer pre cies het omgekeerde gebeuren en zal Neder land op de wereldkampioenschappen een beter figuur slaan, dan men over het alge meen thans denkt? Dat is natuurlijk best mogelijk, maar dan moet er heel wat ge beuren. Dan moet het elftal geleidelijk klaar gemaakt worden voor die zware wedstrij den en dan moet juist in de periode van de wereldkampioenschappen het elftal op een hoogtepunt zijn. Dat was een paar jaar geleden niet het geval; toen viel het hoog tepunt in de voorwedstrijden Laten we ech.er niet op de zaak vooruit loopen en ons liever bezig houden met den wedstrijd van morgen, de eenige interland wedstrijd, welke in Amsterdam gespeeld zal worden. Als we dan beginnen met een bespreking van ons elftal, dan zal iedereen het met ons eens zijn, dat wij geen elftal hebben, dat van de kracht is als de elftallen van de laatste jaren. We sukkelen op het oogenblik met de spelers; een paar zijn zoo langzamer hand wat te oud geworden en kunnen nog maar net mee; Bakhuys is van onze velden verdwenen, wat natuurlijk te betreuren is en de vervangers schijnen nog niet geheel rijp te zijn voor het internationale spel- peiL Dat zegt toch wel iets. Men zal zich her inneren, dat er dikwijls gezegd is, dat de verrichtingen van ons nationale elftal ver uitsteken boven het peil der club-elftallen en dat onze successen in landenwedstrijden dus eigenlijk een zeer geflatteerd beeld ge ven van den toestand van het Nederland- sche voetbal in het algemeen. Dat deze be wering werkelijk niet zoo heel gek was, blijkt thans wel, want door het ontbreken van Bakhuys zit de T.C. plotseling voor zeer groote moeilijkheden: er is geen mid- voor, die geschikt is voor de nationale ploeg. Geen mid-voor Dat wil toch wat zeg gen. Nu al eenige jaren achtereen is er regelmatig geoefend op het*V.U.C.-terrein: nu al eenige jaren achtereen heeft men ge tracht spelers te ontdekken. Maar het resul taat is niet zeer groot geweest: een vervan ger voor Anderiessen is er niet; een vervan ger voor Bakhuys is er niet. En nu speelt Anderiessen nog altijd mee en moet van Heel de linksbinnenplaats bezetten, pmdat Smit midvoor zal moeten spelen. Dat alles wijst niet op voldoende reser ves; dat alles wijst er op, dat ons nationale voetbal lang zoo hoog niet staat als de resultaten der landenwedstrijden zouden kunnen aangeven. Nu is de middenlinie zonder van Heel werkelijk niet zoo erg verzwakt, want het trio Pellikaan-Anderiessen-Paauwe mag cr zijn. Maar die middenlinie zal niet veel steun mogen verwachten van den zwerver Smit en ook niet veel van van Heel, die men denke om zijn tekort aan snelheid geen bal zal kunnen ophalen uit de achter hoede om daarna toch weer op tijd zijn plaats in de voorhoede te kunnen innemen. Zoodat de middenlinie van thans hat zwaarder zal krijgen dan de middenlinie van vroeger; niet omdat van Heel er uit verdwenen is, maar omdat de steun der binnenspelers geringer zal moeten zijn. Echter, tenslotte is dit allemaal maar theorie. Laten we nu eens de practijk ne men. Ongetwijfeld zal het plan de campagne wel zeer uitvoerig opgemerkt zijn op het V. U. C.-veld. En de heer Herberts moge daar dan gezegd hebben, dat open spel succes zal moeten brengen, hij heeft onge twijfeld méér gezegd. Laten wij eens gissen, wat hij gezegd kan hebben In verband met wat we hierboven schre ven over van Heel en over de huidige mid- denline gelooven we, dat de taktiek mor genmiddag een zeer groote rol zal spelen in het Nederlandsche spel. Het zou best eens kunnen gebeuren, dat de leden der T. C. de bezwaren van een te weinig ge steunde middenline inzagen en dat daar om het parool gegeven is: van Heel, je bent weliswaar linksbinnen, maar je speelt voor 80 links-midden. En je gaat pas naar voren als er een onverwachte kans komt voor het Fransche doel. Dat kun je, van Heel, want je bent een groote tacticus Met andere woorden: wij gelooven, dat morgen de taktiek van ons elftal meer dan ooit zal zijn: verdedigen en snelle uitvallen over de vleugels. En op die manier kan het elftal succes boeken tegen Frankrijk. Het zwaartepunt moet dus gelegd worden op de verdediging en het aanvalsspel moet een zeer snel en verrassend karakter dragen. We mogen dan misschien voor den wed strijd van morgen niet optimistisch zijn, pessimisme lijkt ons ook misplaatst. Want ons elftal is werkelijk niet zoo zwak, dat het al bij voorbaat geklopt is. We willen het hier verder niet hebben over de samen stelling van de Nederlandsche ploeg. Men mag misschien zeggen, dat er een beter elftal gekozen had kunnen worden; wij weten het niet, maar wij betwijfelen het sterk. Het wil ons voorkomen, dat uit het beschixbare materiaal het beste genomen is. De Franschen. Intusschen is het van belang, wat de Franschen zullen doen legen de eventueel te volgen taktiek der Nederlanders. Over het algemeen meent men, dat de Franschen -.echnisch juist iets tekort schieten t.o.v. da Oranjeploeg, maar dat deze tekortkomin gen voldoende genivelleerd worden door een zeer groot en schier onbluschbaar ent housiasme, en bovendien door een enorme snelheid. Dat beteeker.t dus, dat we voor tal van verrassingen k ninen komen te staan en dat er onverwachte doelpunten kunnen komen. Verder is het bekend, dat hoewel de Franschen zijn afgestapt van liet uitgespro ken systeem van „stopper-spil" zij nog altijd een verdedigenden spil prefereeren. Ook de Fransche ploeg zal dus waarschijnlijk haar kracht zoeken in de verdediging en ook haar aanval zal dus een verrassend karak ter moeten dragen. Dat kan, wijl de ploegen beschikt over zeer snelle vleugelspelers en over handige binnenspelers. Zoo zien we, dat de taktiek morgenmid dag hoogtij moet vieren en dat de beste tak tiek zal zegevieren. Het is nu maar de vraag, welke taktiek de beste is. Die vraag zal pas op het veld opgelost worden. De elftallen. Wij laten hier nog de elftallen volgen, zoo als zij thans officieel zijn vastgesteld: Nederland Halle Weber Caldenhove Pellikaan Anderiessen Paauwe Wels Vente Smit van Heel Bergman O Langiller Nicolas Courtois Veinante Heisserer Delfour Fosset Bourbotte Mattier Cazenave Di Lorto Frankrijk Reserves zijn voor Nederland: Dijkstra, van der Linden, Küppen, de Bock en ten Duis. Reserves voor Frankrijk zyn: Llesne, Bei Bouali en Brusseaux. Scheidsrechter is Wiltshire, een Engelsch- man. Twee Belgen zullen voor grensrechter fun- geeren, zoodat we een geheel neutrale rechtspraak zullen hebben.' De wedstrijd begint om half drie. Gespeelde wedstrijden. Tot nog toe speelden beide landen zes keer tegen elkaar. Daarvan heeft Nederland er 5 gewonnen, vaak met groote cijfers, ter wijl Frankrijk ons land klopte in het jaar der wereldkampioenschappen. Dat was de wedstrijd van Mei 1934, toen Nederland eerst een 3O-voorsprong had en tenslotte nog met 45 verloor. Wat al weer bewijst, dat de Franschen niet van opgeven weten en dus tot de allerlaatste minuut gevaarlijk kunnen blijven. Het volledige lijstje dan ziet er als volgt uit: Mei 1908 NederlandFrankrijk 4- Nov. 1921 FrankrijkNederland 05 April 1923 NederlandFrankrijk 81 Nov. 1931 FrankrijkNederland 34 Mei 1934 NederlandFrankrijk 45 Jan. 1936 FrankrijkNederland 16 De stand is dus op het oogenblik: Nederland 6 5 0 1 10 3111 Frankrijk 6 1 0 5 2 1131 LANGS DE N. H. V. B. VELDEN. Klein,doch geen onbelangrijk programma. Zaandijk IIBeem ster I; M. E. V. O. IEgmondsth Boys I; Alkmaarsche Boys Ill- Uitgeest II en Alkm. Boys V D. T. S. III. In verband met den interland-wedstrijd HollandFrankrijk, is er in den Noord- Hollandsche slechts een klein programma samengesteld, dat voornamelijk in de mor genuren zal worden verwerkt. Ondanks den minder grooten omvang, zijn er echter nog eenige zeer belangrijke ont moetingen bij. Zoo laat de eerste klasse A slechts twee wedstrijden zien, die evenwel beide van veel belang zijn. Eerstens is het de vraag of het leidende Beemster haar positie handhaven kan, nu een bezoek gebracht moet worden aan Zaandijk II dat enkele plaatsen lager staat doch bij een overwinning tot de tweede plaats zou kunnen opklimmen. Dit nu zal ongetwijfeld de oorzaak zijn, dat beide ploegen zich volkomen zullen geven en er aan spanning geen gebrek zal we zen. Mogelijk weten de Beemsternaren het er met een puntendeeling niet ongunstig af te brengen, al ontkennen we niet, dat de Zaandijkers van „terrein-voordeel" kunnen spreken. De laatste episode voor de Zaandamsche Racers wordt ongetwijfeld gespeeld in de ontmoetng R. C. Z. IO. F. C. I De bezoe kende Oostzaners zullen er wel niet veel voor voelen om de punten te laten glippen, want een nederlaag hunnerzijds, brengt hen ook al een stuk uit de goede richting. We stellen dan ook het meeste vertrouwen in 't bezoekende O. F. C. I. De tweede klasse B laat in M. E. V. O. IEgmondsche Boys I een heel belangrijke ontmoeting zien, daar beide ploegen slechts over één nederlaag beschikken en zich met een overwinning naast het leidende Koedijk I kan plaatsen. Het zal in 't Oudorperland dan ook geducht spannen, temeer,daar beide ploegen volkomen aan elkander gewaagd zijn. Mo gelijk komt het einde met een puntendee ling, een resultaat, dat de leiders wel het meest zal lijken. Alkmaarsche Boys III krijgt bezoek van Uitgeest II enkan alleen door een zege in de running blijven. Waar de Uitgeesters al een slecht seizoen doormaken, mogen we voor morgen dan ook een Alkmaarsche overwinning verwachten, al ontkennen we niet, dat de voetbal een rond ding is en soms heel raar kan rollen. Rood-witten op Uw qui vive dus en wint! Alkmaar II staat er al net zoo voor, al is de te verwerken wedstrijd uit naar D. T. S. II ongetwijfeld wat moeilijker. Als de groen-wtten zich echter volop ge ven, verwachten we ook hier een Alkmaar sche zege! In de tweede klasse D krijgt Alcmaria V bezoek van Z. F. C. VI en de withemden moeten uit een ander vaatje tappen dan vorige week, anders loopt het op een hernieuwe nederlaag uit, wantde Zaandammers doen het lang niet slecht. Zou W. F. C. VI in eigen huis het lei dende Z. V. V. IV de eerste nederlaag kun nen toebrengen? We meenen het te moeten betwijfelen. Zaandijk III zal K. V. V. V wel met een nieuwe nederlaag naar huis zenden. Ook de derde klasse F laat nog een drietal wedstrijden zien. Ur- sem I zal haar leidende positie wel hand haven, want we geven het bezoekende Dirkshorn I niet veel kans. Koedijk II zal op eigen veld tegen Schoorl II wel het onderspit moeten delven, terwijl we Vrone II kans op eenige winst geven, nu een bezoek gebracht moet wor den aan M. E. V. O. II. De vierde klasse D brengt twee ongeslagen ploegen tegen el kander in het veld; Alkmaarsche Boys V— D. T. S. III! De Oudkarspelieren beschik ken over een goede ploeg en zullen alle goeden, of minder goede bedoelingen der geblokten ten spijt wel voor een zwaar bevochten zege zorg dragen. Alkmaar IV kan van Grootschermer II winnen, terwijl Spoorvogels rt home, wel in Oudorp II haar meerdere zal moeten erkennen. Handbal. HET K. N. G. V. OVER HET HANDBAL CONFLICT. Een dwaze toestand. Het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek Verbond en zijn bonds handbal commissie hebben dezer dagen in een uitvoerig memorandum hun standpunt uiteen gezet in het bekende en nog steeds voortdurende handbalconflict (erkenning van het K. N. G. V. door de Internationale Handbal-Federatie). Het K. N. G. V. hoopt, dat op deze wijze eindelijk een oplossing zal komen. Het memorandum is toegezonden aan alle handballende vereen igingen en verder aan alle daarvoor in aanmerking komen de personen en instanties in binnen- en buitenland. Ook is het toegezonden aan het bestuur en alle leden van het Nederlandsch Olympisch Comité. Aan dit memorandum ontleenen wij het volgende: De Zwitsersche Turnbond lid van de I. A. H. F. heeft op 22 Augustus j.L een handbal wedstrijd gespeeld tegen het K. N G. V niet-lid van de I. A. H. F. De president, dr. Ritter von Halt, heeft gemeend, den Zwitsersehen Turnbond van het lidmaatschap te moeten ontheffen. De Zwitsers hebben bij het besluit tegen Holland te spelen moeilijkheden verwacht, doch het zinde hen niet het K. N. G. V. langer door het I. A. H. F.-bestuur te laten dwarsboomen. Het conflict is alzoo ontstaan door den zotten toestand op handbalgebied in Nederland, die het gevolg is van de houding van het I. A. H. F.-bestuur jegens den eenigen handballenden bond in Neder land, het K. N. G. V. Er bestaat inderdaad in Nederland een handbal bond, de Nederlandsche handbal- bond, die in November 1935 zoo maar uit de lucht kwam vallen zonder speler, zonder „•ompetitie, zonder kampioenschappen, zon der iets, dat men uit den naam zou kunnen afleiden: enkel een of een paar personen, die het bestuur vormen. Van dit niets is de heer G. A. Burger (de T. C.-voorzitter der K. N. A. U.) voorzitter. Dit niets is ook lid van de I. A. H. F. Het K. N. G. V. doet sinds langen tijd pogingen internationaal als Nederlandsche handbalorganisatie erkend te worden en met recht. Het kan zonder overdrijving vast stellen, dat het vereenigingshandbal in Nederland js gegroeid op den bodem van het K. N. G. V. In ruim tien jaar is een goed gefundeerde organisatie tot stand gekomen met wedstrijdreglementen, met competitie- en kampioenschapswedstrijden, met scheids- rechtersbijeenkomsten, strafcommissie, kort om met alles wat voor een geregeld spel- bedrijf noodig is, en oi) een zoodanige wijze dat ook niet-K. N. G. V.-handbalvereenigin- gen zich gaarne bij deze, eenige actieve handbalorganisatie, aansluiten. Crisis-publicatie. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 25 October 1937 tot en met 30 October 1937 zal bedragen 0.75 per 100 kg. voor groene erwten, gedenatureerd door handelaren en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 0.25 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldboonenr w^lke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in -genoemd tijdvak, zal 2.00 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 29 October 1937. De vroegere bezitster van het internatio nale mandaat, de K. N. A. U., heeft bij gebrek aan eenigen voedingsbodem niets van dien aard bereikt, ondanks het lidmaatschap van de I. A. H. F. Intusschen is de handbal organisatie gegloeid en ontstaan daar waar goede ontwikkelingsvoorwaarden wel aan wezig waren, n.1. in het K. N. G. V. Stond nu het I. A. H. F.-nestuur op het juiste standpunt, het internationaal handbal werkelijk te bevorderen, dan zou zelfs iedere leek moeten toegeven, dat dit bestuur ner gens de internationale handbalbelangen en het internationale lidmaatschap beter zou kunnen onderbrengen dan daar waar het zijn natuurlijke groe1 en ontwikkeling heeft doorgemaakt en waar het tot wasdom is gekomen, in een contingent van bijna 4000 handballers en handbalsters. Stel hier tegenover den N. H. B., waar slechts een „vorst zonder volk" op het internationale lidmaatschap troont, nu reeds sedert twee jaar, met als eenig resultaat belemmering van de handbalont wikkel mg. Begrijpelijkerwijze voelde noch het K. N. G. V.-bestuur noch de handbalcommissie van het K. N. G. V., noch de handballers (sters) zelf, er iets voor dit lichaam te er kennen. Het K. N. G. V. vocht intusschen voor de verkrijging van het lidmaatschap van de I. A. H. F. Mogelijk, zoo werd ons gezegd, zou dit te verkrijgen zijn door ingrijpende reglementswijzigingen in het K. N. G. V. Deze wijzigingen kwamen na veel moeite en onder instemming van het N. O. C.- bestuur. Weer werd het lidmaatschap der I. A. H. F. aangevraagd en weer werd het geweigerd. Blijkbaar wilde het I. A. H. F.- bestuur, dat van den wonderlijken toestand op handbalgebied in Nederland op de hoogte was gebracht, het lidmaatschap en daar mede het vrije internationale sportverkeer niet verleenen aan dien bond, waarin het handbal op natuurlijke wijze was gegroeid, doch gaf en geeft het de voorkeur aan een fictief sportlichaam, zonder spelers. Wel wilde de I. A. H. F. de handbal- „commissie" van het K. N. G. V. als lid erkennen. Dat dit voor het K. N. G. V.- bestuur onaanvaardbaar was de handbal commissie van het K. N. G. V. denkt er evenzoo over zal ieder bestuurder van een bond begrijpen. Tot zoover het memorandum. Een ideale toestand zou inderdaad zijn een zelfstandige handbalbonu in ons land, doch het bestaans recht van den Nederlandschen Handbalbond is volkomen fictief, aangezien men alle historische verhoudingen uit het oog heeft verloren. En dat handbal onder mandaat van het K. N. G. V. staat, mag toch voor de I. A. H. F. geen bezwaren opleveren. Werd handbal in Zwitserland niet jarenlang on dergebracht bij den Voetbal- en Athletiek- bond en tegenwoordig onder den Turnbond? En staat de handbalsport in Duitschland niet in laatste instantie onder mandaat van de Reichsbund für Leibesübungen? Men mag benieuwd zijn hoe dit conflict zich verder zal ontwikkelen. Hockey, ALTIJD OPTIMISTISCH! Twee oude rivalen zullen elkaar mor gen op het Alkmaarsche hockeyveld tref fen, een spannende strijd zal daar het ge volg van zijn. Het is de Delftsche studen ten, naar wij meenen, nog maar éénmaal gelukt Alkmaar op eigen veld te slaan. Alkmaarders, de traditie dient dus te wor den gehandhaafd met het behalen van een overwinning! Het tweede elftal der kaasstedelingen gaat „aardbeien inmaken", m. a. w. hun reisje naar Strawberries III zal niet zonder succes blijken te zijn, maar dan moet het anders gaan dan vorige Zondag! De knaapjes (en niet te vergeten de knapen) van Alkmaar III volgen hun tweede op den voet met een ander „inmaakpartijtje" van aardbeien. Strawberries IV krijgt het hier zwaar te verduren. Last not least de dames! Waarlijk, ze vallen ons niet tegen. De manier waarop steeds weer getraind wordt, de manier waarop de wedstrijden gespeeld worden, doet ons hockeyhart goed. Wanneer de Alkmaarsche dames zoo voortgaan, komen zij beslist verder dan de 3e klasse (gesteld tenminste dat ze die dit jaar bereiken en dat k a n). Gespeeld wordt tegen Rood-Wit VI, een jeugdig elftal, maar goed getraind. Gewa pend met deze wetenschap kunnen de Alkmaarsche dames door snel en enthou siast spel hun tegenpartij in Heemstede verrassen. Zullen de beide backs er om denken eerst den bal te stoppen, voordat ze hem wegschieten? Tot slot iets over de training: zou het geen aanbeveling verdienen ook voor de dames een indoor-trainingsavond in te stellen? De indoor-training van de heeren wordt vooral door de lagere elftallen nog te veel genegeerd. Dat moet anders; wil een elftal succesen bereiken in het veld, dan moet het lichaam prima in orde zijn en tezamen met de op het veld verkregen stick- en balvaardigheid een soepel geheel vormen.. Eerst dan kunnen de Alkmaar sche elftallen successen behalen! Tentoonstelling goede en goedkoope voeding. In het Dorpshuis is Donderdagavond de tentoonstelling „Goede en goedkoope voe ding" door burgemeester mr. H. D. A. van Reenen officieel geopend. Talrijke aanwezigen, waaronder de be sturen der medewerkende vereenigingen, heeren doctoren e.a. gaven van hun belang stelling blijk. In zijn openingswoord bracht de burge meester hulde aan de vertegenwoordigster van het Nationaal reizend museum, mej. W. H. Sirks, en aan de commissie, welke zich met de organisatie had belast. Spreker wees op de voedingskwestie, welke steeds zoo'n belangrijke plaats in neemt in ons dagelij ksch leven, doch welke in deze benarde tijden zulke groote moei lijkheden in den weg legt. Hij noemde deze tentoonstelling een lichtpunt in de huis houding, daar zij de huisvrouw met raad en daad bijstaat en inlicht om op de meest practische en doeltreffende wijze te werk te gaan. De tentoonstelling gaat uit van het Na tionaal reizend museum voor ouders en op voeders, met medewerking van plaatselijke vereenigingen op sociaal gebied, het inter naat der R.K. Huishoudschool en de Huis houdschool te Alkmaar. De tentoonstelling bestaat uit vijf afdee- lingen: le. De kindervoeding, waar goede manie ren, regelmaat en zindelijkheid door af beeldingen en maaltijden, door mevr. Bück- man bereid, aanschouwelijk worden voorge steld. 2e. De gewone dagelij ksche voeding, waar voor iedeien dag der week een maaltijd ge reed staat, zoo voordeelig mogelijk doch uit de beste voedingsstoffen samengesteld. Ook de brandstofbesparing wordt hier uitge beeld, door middel van bakovens, hooikis- ten, pannenzakjes enz. 3e. Bij de ziekenvoeding wordt er op ge wezen een maaltijd zoo smakelijk mogelijk op te dienen. 4e. De afd. nieuwe voeding, een nieuwe strooming in de voedingsleer, welke uitgaat van het gebruik van zoo weinig mogelijk vleesch en zooveel mogelijk rauwe groen ten, gebaseerd op het gezegde van Dr. Ragnar Berg: „volgens de nieuwe voedings leer ete men 5-7 maal zooveel groente, knolgewassen en vruchten als alle andere levensmiddelen te samen; gebruik dagelijks en gedeelte der groente rauw". 5e. Drankweer, waar men kan zien wat men voor de kosten van twee borrels aan nuttig voedsel kan krijgen. Voorts een uitgebreide collectie boeken over voedingsleer, recepten- en kookboek jes; platen waarop het vitamine-, vet-, ei wit-, koolhydraten-, cellulose- en zoutge halte der voedingsmiddelen wordt aange duid. Deze zeer interessante tentoonstelling blijft ter bezichtiging open gesteld tot Za terdagavond 10 uur en is uw sympathie vol komen waard. De toegang is geheel vrij. Middenstandscursus. Door de middenstandsvereeniging „Ons Belang", aangesloten by den Kon. Ned. Middenstandsbond is besloten een cursus te houden in Handelskennis enz., een en ander in verband staande met de a.s. Vestigings wet. Een nieuw koelhuis. In de voormalige zuurkoolfabriek nabij de veiling en eigendom van den heer C. Keeman Jbz. is thans een nieuw koelhuis ingericht. Hoewel het pand in zijn oorspronkelijken vorm gehandhaafd is, is dit van binnen geheel verbouwd, waardoor een absolute isoleering van buiten is verkregen. Betonnen binnenmuren en vloeren, waarvan het zol dergedeelte en de binnen- en buitenmuren door toevoeging van turfstrooisel luchtdicht zijn gemaakt. Dit 50 M. lange gebouw biedt plaats aan pl.m. 40 wagons kool van 10000 K.G. Aan de westzijde bevindt zich de fraaie nieuwe machinekamer, waarin een groote 32 P.K. groote Dieselmotor is geplaatst, de compressor 14 P.K., de exhausers, de conden sators, amoniak e.a. buizen, leidingen etc. beneodigd om het gebouw op temperatuur te brengen. Wij hopen, dat de heer Keeman als ini tiatiefnemer tot dezen bouw succes mag hebben bij zijn pogingen om zijn kool alhier in dit nieuwe koelhuis te bewaren. Verloting Vrouwenclub W. O. L. Donderdagavond vond in „Concordia" de verloting plaats van de vrouwenclub W. O. L. De eerste 3 prijzen vielen op de na volgende nummers: 756, 450 en 980. Boerensteun. Van de 27 ingeleverde aanvragen om steun voor kleine boeren werden 13 aan vragers afgewezen, deels door te klein-, deels door te groot bedrijf. Kerstpakket. Door het bestuur der kleedings- en voedingscommissie alhier zal getracht wor den aan ingezetenen een kerstpakket, be staande uit margarine en vet gratis uit te reiken. Uitreiking goederen comité B. Binnenkort zal het comité B aan 35 ingeschrevenen de gevraagde goederen voor steun 1937 ter uitreiking ontvangen. Ge tracht zal worden de steun 1938 plaatselijk te mogen besteden. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7