t JUovwciaal Tlieuws JiechtsKiken $iluwieuuts ,>eei 11 B is I Hf IS HP I n HEILOO ZIJPE VEENHUIZEN BERGEN GROOTSCHERMER DERDE BLAD Dit nieuwe hoogtepunt blijkt spoedig geen hoogtepunt te zijn. Eu we heeft zijn voordeel op weergalooze wijze uitgebuit. 40. Tf8b8t Kb7—a7 De partij werd hier afgebroken en Eu we deelde zijn tegenstander mede, dat hij 41, Tdld7f in couvert had gestoken. De wereldkampioen zelf was van oor deel, dat hij de partij zou winnen; Alje- chin was nog niet overtuigd. De afgebroken stelling ziet er als volgt uit: Zwart m i w$ k t. *m m h '■imk a b c d e Wit Euwe heeft afgegeven Tdl—d7f De positie vatu zwart (Aljechin) lijkt wel hopeloos, maar de stelling is zeer moei te beoordeelen. DimmA. DAMCLUB „VOORWAARTS", De uitslagen van de j.1. Dinsdag gehou den onderlinge competitie-wedstrijden van de damclub Voorwaarts waren als volgt: Hoofdklasse: Jb. HagensG. Woonijk 20 E. HofmanJn. Mooy 02 K. A. JakschtovA. Burgert 1—1 le klasse: D. StamP. de Wijn 20 D. Marees—G. Oudshoorn 11 S. SchureA. Koreman 2—0 F. Appel—L. Ravestein afgebr. M. HemelsJ. van Montfoort 11 2e klasse: P. BakkumK. Slooten 02 C. Staal—G. Bussen 20 J. Schuit—Th. Zijlstra 20 C. BussenJn. Dogger 11 K. SlootenJ. Stroet 02 Wielrennen. ARCHAMBAUD VERBETERT WERELDUURRECORD VAN SLAATS. Met 282 meter. Gistermiddag is de bekende Fransche wielrenner Archambaud er in geslaagd het werelduurrecord, dat sedert 29 September j.1. op naam van onzen landgenoot Frans Slaats stond, te ver beteren. Archambaud legde in het uur 45.840 K.M. af, zoodat het record van Slaats met 282 meter werd overtroffen. Archambaud slaagde er in ook de we reldrecords over 35, 40 en 45 K.M. op zijn naam te brengen, en aangezien de wereld records over 15, 20 en 25 K.M., alsmede het halfuur wereldrecord reeds op naam. van den Franschman stonden, zijn thans bijna alle tusschenliggende wereldrecords in zijn bezit gekomen. Archambaud is er dan toch nog in ge slaagd het trotsche record van Slaats te verbeteren. Naar men weet heeft de Franschman enkele malen in dit seizoen op de Vigorellibaan getracht het record te verbeteren. Zijn laatste poging vond op 28 October j.1. plaats, toen hij in de 75e ron de, na bijna 30 K.M. te hebben afgelegd, 'n lekken band kreeg. Hij had toen 'n flinken voorsprong op Slaats en was er reeds in geslaagd de wereldrecords over 10 K.M., 15 K.M., 20 K.M. en 25 K.M. te verbeteren, alsmede dat van het halfuurrecord. De moedige Franschman heeft gisteren een laatste poging gedaan, de laatste van het seizoen enis schitterend geslaagd. De weersomstandigheden waren uitstekend, toen Archambaud zijn rit begon. In een half uur legde hij af 23.0007 K.M. en was toen 16 meter voor op Slaats. In het laatste gedeelte van zijn rit heeft Archambaud laten zien, dat hij over mach tige reserves beschikte. De 35 K.M. legde hij in 45 min. 47.1 sec. af, terwijl Slaats er 45 min. 56 sec. voor noodig had. De Franschman haalde het wereldrecord dus met bijna 9 seconden omlaag. Het we reldrecord van Slaats over 40 K.M. stond op 52 min. 37.8 sec., Archambaud bracht 't op 52 min. 20 sec. en het record van onzen landgenoot over 45 K.M. stond op 59 min. 15.6 sec., terwijl Archambaud thans een tijd van 58 min. 53.4 sec. noteerde. Waterpolo. D. A. W. 2—NEPTUNUS 2 5—0. Sterk overwicht besliste den uitslag. In „de Overdekte" alhier speelde gister avond het reserve-team van D. A. W. tegen de Zaandamsche collega's en ondanks het feit, dat Neptunus 2 niet minder dan drie spelers uit Neptunus I in de ploeg had op gesteld, hetgeen reglementair niet juist is en zeker niet getuigt van sportieviteit, wis ten de D. A. W.-spelers een klinkende overwinning te behalen. Een overwinning welke aan duidelijkheid niets te wenschen over liet. Want niet minder dan vijfmaal konden de voorhoede-spelers den zwakken keeper van Neptunus passeeren. Hieruit is eens te meer duidelijk gebleken, dat het opstellen van zeer geroutineerde spelers als een Pesie of een Kluiver in een ploeg al bitter weinig kan uitrichten, als zij naast zich hebben spelers, die den toets der cri- tiek als polospelers niet of nauwelijks kun nen doorstaan. Deswege maakte Neptunus als geheel een vrij waardeloozen indruk, waartegen de Alkmaarders niet de minste moeite hadden een sterk overwegend spel ten beste te geven. Het combineeren van de D. A. W.-ploeg verliep zeer vlot, het was aardig het vaak handige en tactische spel van de voor het meerendeel nog jonge spelers van nabij gade te slaan. Ten deze was het vooral ïmhulsen 2, die een uitermate vlotte partij speelde en meerdere malen het bewijs leverde het in balbehandeling en spelinzicht van Pesie te winnen. Als achterhoede-speler heeft deze speler een uitstekende beurt gemaakt. Zoo als gezegd, juist door verstandig combina tie-spel en mede door het zeer slechte kee pen van den Zaandamschen doelverdediger, wist de voorhoede een respectabel aantal goals te maken. Hiervan nam Frans Mays er drie voor zijn rekening, terwijl Vogt- schmidt en ïmhulsen I er ieder nog één aan toevoegden. Indien een dergelijk spel als gisteravond ook tegen V. Z. V. 2 gespeeld wordt, lijkt ons een overwinning op den zwaarsten concurrent lang niet denkbeeldig. Tennis. HELEN MOODY-WILLS BEROEPSPEELSTER. Het Is definitief, zegt zij. In tegenstelling met vroegere dementi's wordt thans gemeld, dat Helen MoodyWills tot het professi onalisme is overgegaan. De tennis speelster heeft dit bericht thans zelf bevestigd. Zij. zal dezen winter een tournee maken door de Vereenigde Staten, waai bij zij o.m. zal uitkomen tegen mej. Jedrzejovska, de Poolsche kampioene. De laatste heeft nl. een belangrijk aanbod gekregen en men neemt aan, dat de Poolsche speelster dit zal aanvaarden. Helen MoodyWills heeft verscheidene malen het Wimbledoni-kampioenschap ge wonnen, toen tornooi, dat eigenlijk als officieus wereldkampioenschap wordt be schouwd. Als Helen Wills won zij het dames enkelspel voor het eerst in 1927 als opvolgster van mevrouw Godfree, die in 1926 weer de periode van Suzanne Lenglen had afgesloten. In 1928, in 1929 en in 1930 won Helen Wills opnieuw den titel, doch in 1931 werd haar serie overwinningen on derbroken en wist Cilly Aussem in het enkelspel te zegevieren. Daarna heeft mevr. Moody Wills nog enkele malen op den titel beslag gelegd, ook in het damesrubbel- en in het ge mengd dubbelspel. Weer zal Wimbledon 1938, nu Helen Moody en Jadwiga Jedrzcjowska tot de beroepssport zijn overgegaan, enkele bij zondere tennisfiguren missen. Wanneer zal de F.I.L.T. tot het open tornooi over gaan? Het zal nu toch wel langzamerhand tijd worden. VEE VOOR DE WIERINGERMEER- BOEREN. De minister van economische zaken heeft voor de provincie Noordholland het aantal in 1937 toe te wijzen biggenmerken met 350 en het aantal kalverschetsen met 100 ver hoogd. Van deze verhoogingen mag uitslui tend worden gebruik gemaakt ten behoeve van nieuwe bedrijven in de Wieringermeer. BESTRIJDING VAN DE MALARIA. Ged. Staten dezer provincie stellen voor te bepalen, dat, in afwijking in zooverre van hun besluit van 21 Juli 1925, aan de commissie voor de bestrijding van de ma laria door de bevolking in Noordholland voor het jaar 1937, onafhankelijk van het totaal der bijdragen van de verschillende gemeentebesturen, een vast provinciaal subsidie van 3000 zal worden uitgekeerd. VERBETERING PAARDENRAS. Door Ged. Staten wordt aan de Prov. Staten van Noordholland voorgesteld om aan de Provinciale regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in deze provincie voor elk der jaren 1938, 1939 en 1940, een bij dragen van ten hoogste 4500 uit de pro vinciale kas te verleenen ten behoeve van haar werkzaamheden in het belang der verbetering van het paardenras en de paardenfokkerij in dit gewest. HET HET COLLECTIEF CONTRACT IN VISSCHERIJBEDRIJF. Zooals bekend, hebben de organisaties van werknemers het collectief contract in het visscherijbedrijf tegen 1 Januari 1938 opgezegd. Naar onze Egmondsche corres pondent verneemt, zal van de reeders een loonsverhooging van 10 procent gevraagd worden en waarschijnlijk ook uitbreiding van de bemanning met één matroos. DE BIJNAAM TE EGMOND AAN ZEE. Egmond aan Zee is bekend om de vele 42 families Dekker, 16 families Glas, 15 fa- der deze bij-namen zou het dikwijls moei lijk zijn den persoon, dien men zoekt te vinden. Vraagt men iemand b.v. waar Jan Visser woont of Klaas Zwart, dan zal hij meestal het antwoord schuldig blijven. Maar wel zal hij direct kunnen zeggen, waar Jan van Pieter van Antje woont of Klaas de sokkenlooper! Zoo zijn er hon derden bij-namen, waaronder zeer karak teristieke, hetzij ter aanduiding van een bepaald persoon, of van een geheel ge slacht. Want de bij-namen gaan ook, zoo als de geslachtsnaam, van vader op zoon over. In het algemfeen zijn betrokkenen op hun bij-naam niet erg gesteld, hoewel de meeste toch zeer onschuldig zijn. Wee den argelooze, die iemand met zijn bij-naam aanspreekt, in de meening, dat deze wer kelijk zoo heet! Hoe moeilijk het is, iemand aan te dui den, zonder gebruik te maken van de bij namen, moge blijken uit de volgende op somming van de meest voorkomende, ge lijkluidende namen van families, die te Egmond wonen. Er zijn 27 families Blok, 42 families Deker, 16 families Glas, 15 fa milies de Graaff, 39 families Groen, 25 fa milies de Groot, 15 families Krab, 23 fa milies Prins, 54 families Stam, 44 fami lies Visser, 16 families Zwaan, 61 families Wijker, terwijl de familie Zwart met een aantal van 74 de kroon spant. Helaas moeten wy den lezer, om per soonlijke gevoeligheden te ontzien, een bloemlezing uit de interessante collectie by-namen onthouden. Rioleringswerken. Het bericht over de beëindiging der rioleeringswerken heeft nog al de aandacht getrokken. Misschien is in verband met de bemerking aanvulling niet overbodig. Aan de Westzijde van den straatweg kan men niet doorgaan omdat men eerst de boomen moet rooien. Aan de Oostzijde van genoemden weg kan men niet verder dan de wasscherij „Hollandsch Roem", omdat de heeren Opdam en van Slooten in beroep zijn gegaan en uit dien hoofde zal dat ge deelte niet worden aangesloten. Vermoede lijk begint men spoedig met het rooien der boomen. WaarschyifUjk wordt het laatste gedeelte (en ook de nuisaansluitingen) der rioleering door de gemeente uitgevoerd. Postzegelautomaten. Door de P. T. T. zijn Dinsdag aan den fruit- en vischwinkel van den heer D. de Graaf een tweetal postzegelautomaten aan gebracht. Hieruit kan men postzegels van 5 cent en 1% cent krijgen. Het is vlak bij het station en een groot gerief. Nu nog een poststation in de buurt van het station. Want het lange wachten aan het postkan toor (door de vele postzaken) is een groot ongerief. Misschien wil men dat bij de P. T. T. eens overwegen. Het is in een zoo sterk uitbreidende gemeente dringend noodig. Volkstuintjes. Wij vernamen, dat van gemeentewege pogingen werden gedaan om van het Hoog heemraadschap Noordholl. Noorderkwartier n gedeelte van den Slikkerdljk te Oude- pluls te huren, met het doel, z.g. volkstuin tjes uit te geven, waarvoor inmiddels reeds verscheidene liefhebbers blijken te bestaan. Lichtbeeldenvoordracht. Dinsdagavond werd in de Ned. herv. kerk te Veenhuizen een lichtbeeldenvoor dracht gegeven over het levenswerk van den zendeling-arts Albert Schweitzer in de oerwouden van Afrika. De spreker, ds. E. L. Nauta van Leiden, vertoonde een prach tige collectie lantaarnplaatjes en verdui delijkte met zijn woord het beeld. Ds, van der Kam opende en sloot dezen bijzonder mooien avond. Er was veel belangstelling. De schoolvoeding begonnen. Voor de schoolvoeding, die van Maandag j.L af aan schoolgaande kinderen zal worden verstrekt, komen 185 kinderen in aanmer king. Gezien het aantal dat vorig jaar hiervoor in aanmerking kwam, 125, is dit een bedenke lijke stijging, waaruit overduidelijk blijkt, dat onder de werklooze arbeiders (je ver arming steeds verder doorvreet. Men vraagt zich af, of het niet wenschelijk is, de school voeding het geheele jaar te verstrekken, in- plaats van gedurende zes maanden. Ook een aantal vrouwen, lid van de s.d. vrouwenclub, heeft zich beschikbaar gesteld belangeloos medewerking te verleenen bij het verstrekken van voedsel aan de kinde ren. Het Witte Krat,. Woensdagavond hield de afd. Zuid- en Noord-Schermer van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering ten huize van den heer H. v. Truijen onder voor zitterschap van den heer D. Pascha. Ingekomen was een schrijven van de afd. Alkmaar betreffende districtvorming. Deze afd. wenschte dit instituut te doen her leven. Besloten werd bedoeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hierna volgde behandeling van den be schrijvingsbrief voor de 80ste algem. verg. te Amsterdam. De afgevaardigde verkreeg vrij mandaat, behoudens voor de punten H.B. verkiezing en eventueele samenwer king met het Wit-Gele Kruis. De afd. was vooralsnog tegen het houden eener Witte Kruis-collecte. Als bestuurslid werd herkozen de heer R. Koster. De heer D. Pascha sprak over bedanken als bestuurslid. Dat zeil behandeld worden in de voorjaarsvergadering, aangezien dit punt niet voorkwam op de agenda. Tot af gevaardigde naar de algem. verg. werd be noemd de heer R. Koster, waarna sluiting volgde. GELD ONTVREEMD UIT ELECTRICITEITSMETERS. Meteropnemer van het G.E.B. wordt er van verdacht. De 40-jarige A. W. V., meteropnemer bij het G.E.B.- te Den Haag, is door de Haag- sche rechtbank tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld, ervan beschuldigd, dat hy zich by het opnemen van de meters in verschillende woningen te Den Haag, geld daaruit zou hebben toegeëigend. Verdachte ontkende evenwel pertinent, dat hij het geld heeft gestolen. In de meters, welke hij gecontroleerd had, heeft hy te weinig guldens aangetroffen en dit ter ken nis van de bewoners gebracht. Van het veroordeelend vonnis van de rechtbank is hjj in hooger beroep gekomen en zoo diende deze zaak gister voor het Haagsche gerechtshof. Evenals voor de rechtbank werd een uit gebreid en minutieus getuigenverhoor ge houden. Allereerst werd de bewoonster van een perceel vtan de Hobbemastraat gehoord, v/aar in den meter slechts een gulden werd aangetroffen, terwijl er vijf in moesten zitten. Deze juffrouw had 's morgens voor den meteropnemer de deur opengedaan en toen geroepen: „Gaat uw gang maar Bij het controleeren van het geldbakje was ze dus niet aanwezig geweest. Wel had ze gerammel gehoord, alsof eeni- ge guldens uit het bakje werden geworpen en daarom was ze zeer verwonderd, toen de meteropnemer haar mededeelde, dat er maar een gulden in zat. In een woning op de Vaillantlaan moest verdachte twee meters controleeren. Een ervan wees een schuld aan het bedrijf aan, dus diaar was geen geld uit te halen, bij den anderen meter was het bakje leeg. De be woonster van dit huisgedeelte verklaarde evenwel, dat ze geld had hooren rammelen, dus dat klopte ook niet. In de derde woning eindelijk in de Van der Vennestraat werd een leeg geldbakje boven op den meter aangetroffen, en hierbij deed zich de eigenaardigheid voor, dat de meteropnemer de bewoonster niet dadelyk hierop opmerkzaam heeft gemaakt. DE DIEFSTAL UIT EEN KERMISTENT TE BEVERWIJK. Het gerechtshof te Amsterdam bevestig de het vonnis van de rechtbank te Haar lem waarbij de Amsterdamsche caféhouder F. B. wegens diefstal van 2000 uit een kermistent te Beverwijk werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De diefstal werd gepleegd in den avond van 23 Augustus 1936. De' dader had een gat gesneden in het achter zeil van de tent. Verd. bleef, zoowel voor de rechtbank als voor het Hof, ontkennen. „DE GESCHIEDENIS BEGON 'S NACHTS". In „City-theater". De N.R.C. schryft: Een verrukkelijk stuk film heeft Borzage gemaakt van de liefdesgeschiedenis zelf. Het groote verschil tusschen het beste werk van Borzage en de gemiddelde amusements film van overigens verwanten aard is, dat het eerste altijd waarlijk film is, en de laatste doorgaans niet. Film inderdaad, uit muntende bezielde film is het geheele relaas van de eerste ontmoeting van held en hel din en hun romantische souper in het leege restaurant.... Welk een voortreffelijk ge bruik is hier gemaakt van de zuiver filmi sche middelen als de montage, die voortdu rend buitengewoon productief en verras send blijft en de fotografie, die niet alleen louter picturaal uitstekende momenten heeft (prachtige van gevoel geladen close- ups!) maar bovendien in detailshots een treffende welsprekendheid ontwikkeld Onderhoudend is de film ook door de vele geestige oorspronkelijke vondsten ver rassend, kostelijk en allervermakelijkst De hoofdrollen worden op boven allen lof verheven wijze vervuld door Jean Arthur, Charles Boyer en Leo Carrillo, wier spel alleen reeds het zien van „History is made at night" tot een genoegen maakt. Charles Boyer in „De geschiedenis begon 's nachts". Het Volksblad is van oordeel: Colin Clive speelde hiermee de rol van zijn leven. Slechts zelden ziet men in een Amerikaansche film aan de uitbeeling van zulk een psychologisch scala van gevoelens zooveel zorg, zooveel regie- en speel-talent besteed als hier. Onvergetelijk blijven deze brandende oogen, deze zenuwachtige mond, deze worging dreigende handenBoyer is prachtig. Er zijn momenten, dat men aan Mayerling denkt en de fotografie bereikte in de afscheidsscène een fijne atmosfeer van stille grijzen, die wondermooi aansloot bij Boyer's zwijgende droefgeestigheid. Jean Arthur, de waardige partnerin van Gary Cooper uit een vorige film, is Boyer's intelligente tegenspeelster, eerst terugge houden, later dubbel treffend in een dra matische jaloezie-scène met Colin Clice. „DE SPION". IN BIOSCOOP „HARMONIE Eenige persbeoordeelingen. „Het Rotterdamsch Nieuwsblad" schrijft onder het opschrift „Groot werk van de Ufa Een nieuwe triomf van Willy Birgel" o.a. het volgende: .„een monumentale film een eerlijke, manmoedige, boeien de film ongemeen zuivere fotogra fie Het camerawerk overtroeft alles wat in den laatsten tij Cl uit Duitschland is ge komen De „Nwe. Rotterdamsche Crt." is van oordeel: .„verdienstelijk en degelijk vervaar digd In spionnagefilms is de Duitsche productie altyd zeer gelukkig geweest. Ook de Spion is er een goed staal van Het .Dagblad van~ Rotterdam" zegt: .„uitstekend van regie spanning met geroutineerd spel van Willy Birgel en Lida Baarova Het „Volk" meent: „de regie, die ferm werkt met snelle Lida Baarova en haar partner in „De Spion". beeldovergangen, associatieve verbindin- gen enz. helpt mee om de gang er in te hou den een film, die op spannende toon verteld wordt De „Residentiebode" schrift: „Wanneer men hieraan nu nog de klare fotografie, en het vrijwel continu- volgehouden filmisch tempo toevoegt, dan mag deze film vrijelijk gerekend worden onder het beste, wat de Ufa produceerde vl*>t, klaar en snel-wisselend van beeld en handeling En de „Haagsche Courant" besluitt „Want deze met meesterhand geregis seerde film is dermate verbluffend van op zet, zoo fascineerend wat spel en fotografie betreft, dat wij zonder voorbehoud tot de erkenning zijn gekomen, dat de rolprent een der beste is van den laataten tijd ,DE GEHEIME CODE" IN VICTORIA-THEATER. William Powell, de ongeëvenaarde held uit „The thin Man", speelt de hoofdrol in „Rendez Vous", de film, die onder den titel „de geheime code" thans in „Victoria-thea- ter" vertoond wordt. En men kan er dus weer verzekerd van zijn een detective aan het werk te zien, die achter een gracieuze nonchalance een hardnekkigheid en scherp zinnigheid verbergt, die wel tot succes moe ten leiden, hoe ingewikkeld de opgave ook is. En gemakkelijk is de opgave niet! Want de film verhaalt ons van het sluwe spel van spionnage en contra-spionnage, dat tijden» de or-'t in Washington gespeeld werd tus schen de Duitschers en de Amerikanen, William Powell in „De Geheime Code". Daarbij werd rijkelijk gebruik gemaakt van geheime codes en het is één van die ge heime codes, die eerst een munitieschip en daarna een troepentransport veilig naar Frankrijk moet brengen. Helaas, de geheime code blijkt niet meer geheim te zyn en Duitschers telefoneeren de boodschap naar Mexico, waar een zekere dr. Jackson er voor zorgt, dat zij tijdig wordt doorgegeven naar de Duitsche U-booten, die echter het munitie-schip door zullen laten om later met des te grooter zekerheid het troepen transport te kunnen torpedeeren. Op het kritieke oogenblik wordt Bill Gorwdon (Williamg Powell), ex-journalist en dan vrijwilliger, gereed om naar Frank rijk te vertrekken, in de handeling betrok ken. Een meisje (Joel-Rosalind Russel) be werkt n.1., dat hij niet naar het front gaai, maar dat hij wordt toegevoegd aan de af- deeling tot het ontcijferen van codes en het oplossen van spionnage-r^adsels. Powell ontdekt eerst het verraad van de code en neemt vervolgens de vriendin van den bezitter van de code (Olivia: Binnie Barnes), die zich op bevel van de Duitsche staf, waar zij voor werkt, heeft laten ar resteeren, in verhoor. Het verhoor krijgt ove rigens een pikante wending, nog geaccen tueerd door de jaloersche -tusschenkomst van Joel-Rosalind Russell. Al in al een film van bijzondere span ning. CHARLIE CHAN IN „ROXY-THEATER"- Een opname uit de film „Charlie Chan >n de Opera", welke deze week in het Rox>' theater draait en waarin Warner Oland de hoofdrol vervult.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10