DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Negenmogendheden-coriferentie geopend. No. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 4 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Minister Spaak, tot houdt lange voorzitter benoemd, redevoering. DE EERSTE BESPREKINGEN. Japanners naderen de hoofdstad van Sansi. De kwestie der niet-inmenging. Bespreking van Eden met Delbos, Pierlot faalt eveneens. De Belgische kabinetscrisis. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. felef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 November. Gisteren iS de negenmogendheden- conferentie te Brussel begonnen en hoe wel de eerste dag geen enkel positief feit bracht, mag men toch tevreden zijn. Te vreden, omdat de toon der redevoeringen zeer correct was, tevreden, omdat elke spreker met de meeste voorzichtigheid zijn rede uitsprak, om toch vooral Japan maar niet te kwetsen. Zelfs de Russische gedelegeerde sprak zóó, dat Japan er niet den minsten aanstoot aan kan nemen. Wij zullen in deze rubriek de verschil lende redevoeringen niet op den voet vol gen, maar slechts stil staan bij de rede van Wellington Koo, den Chineeschen vertegenwoordiger. Deze heeft een rede gehouden van meer dan een uur en hij heeft daarin China's standpunt duidelijk uiteen gezet, zonder echter Japan gevoelig te kwetsen, al kwam dit laatste land er natuurlijk niet geheel zonder kleerscheu ren af. Hoe voorzichtig Wellington Koo was, blijkt wel uit de volgende zinsnede: „Ik weet aldus zeide de spreker dat er in Japan staatslieden zijn, die de hui dige geweldpolitiek tegen een vreedzamen buurstaat afkeuren, maar deze elementen zyn onmachtig tegen de militaire hiërar chie, die de Japansche regeering be- heerscht." Daarmee heeft Wellington Koo een di plomatieke zet gedaan, die net zoo groot is als de beste zet van een Euwe of een Aljechin! Hy heeft niet Japan veroor deeld, maar alleen de militaire meerder heid in dat land. Wellington Koo heeft verder nog ge sproken over de vredesgeruchten en o. m. het volgende gezegd: „Zoolang de huidige Japansche aanval aanhoudt, zijn wij vast besloten onzen weerstand voort te zetten. Het is geen vrede tot eiken prijs, die ons kan voldoen of die onze beschaving eer zal aandoen. Het is alleen door het aan vaarden van vrede, steunend op de prin cipes van artikel 1 van het verdrag der negen mogendheden, inderteekend te Washington, dat de zaak van het recht en van de orde met betrekking tusschen de staten kan zegevieren." Spr. besloot zijn rede met de verzekering, dat China alles zal doen wat mogelijk is om de vredes- zaak ie doen overwinnen en sprak den wensch uit, dat de pogingen, door de con ferentie gedaan, tenvolle zullen mogen slagen. In het Engelsche Hoogerhuis is gisteren een kort debat gevoerd over de verdedi ging van de Middellandsche zee naar aan leiding van een verzoek van Lord Strick- land, oud-gouverneur van Malta, om de verdedigingswerken van die eilanden groep te willen versterken. Lord Strabolgi achtte dit volkomen overbodig, omdat z.i. misschien overal in de wereld oorlog dreigde behalve in de Middellandsche Zee. De Italianen hadden een groot deel van hun troepen aan drie ver uiteen gelegen fronten staan, n.1. in Abessinië, Libye en Spanje en zouden thans zeker geen oorlog wenschen wat ten overvloede bleek uit Mussolini's eigen woorden op den 15en verjaardag van den marsch naar Rome vorige week. Lord Dufferin antwoordde namens de regeering, dat de geheele Middellandsche zee-politiek werd beheerscht door de eene en uitsluitende gedachte van bescherming van den zeeweg naar Indië maar geens zins als een mogelijke operatiebasis voor oorlog. De status van de Middellandsche Zee als een open weg voor alle belangheb benden voor het geregeld economisch ver keer was ook de grondgedachte geweest van de Engelsch-Italiaansche verklaring in Februari. Dat deze verklaring nog niet in ieder opzicht haar volle effect ge sorteerd had, wilde spr. niet ontkennen maar de bedoeling der regeering bleef om tot een volkomen overeenstemming met Italië inzake de Middellandsche Zee te ge raken. De regeering wist, dat Italië den laats ten tyd troepen naar Libye had ver scheept. De beteekenis van deze verplaat singen was in een deel der wereldpers en ook in een deel der Engelsche overdreven voorgesteld. In elk geval zag de regeering geen enkelen grond om terwille van deze troepenverplaatsingen, verandering te brengen in haar traditioneele Middelland sche Zee-politiek. Wat ten slotte het ver zoek van Lord Strickland betrof, kon spr. tot geruststelling der leden mededeelen, dat de regeering en de admiraliteit waak zaam bleven en de verdedigingsmiddelen van Malta in prima staat zouden onder houden. Versterking was op het oogen- blik onnoodig. Gistermorgen om 11 uur is te Brussel de Negenmogendhedenconferentie ge opend en na de gebruikelijke openings plechtigheden is de conferentie direct met haar besprekingen begonnen. Die openingsplechtigheid was inder daad plechtig envriendelijk voor het ontvangende land, want de Belgi sche minister Spaak werd op voorstel van den Nederlandschen gedelegeerde jhr. de Graeff tot voorzitter benoemd van de conferentie. De heer Spaak heeft daarna een krach tige openingsrede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Door op zich te nemen de huidige conferentie bijeen te roepen, heeft de Belgische regeering geen ander doel nagestreefd dan mede te werken aan het werk van den vrede. De wereld, die reeds zoo in verwarring is gebracht door de tragedie, die bloedig woedt in Spanje se dert bijna anderhalf jaar, ziet haar onge rustheid nog buitengewoon vergroot bij de gedachte aan den verschrikkelijken oorlog, die in het Verre Oosten woedt. Een ieder vraagt zich af, of de verspreide brandhaarden geen voorteekenen zijn van een algemeenen rampspoed, waarbij verge leken de verschrikkingen van 1914 slechts kinderspel zullen lijken. Op dergelijke oogenblikken is het van belang, dat ieder zijn plicht doet en zijn verantwoordelijkheden draagt. De vrede in de wereld is afhankelijk van de groote mogendheden, van haar overeenstemming ten opzichte van de richting, die zy geven aan de interna tionale politiek, van de ideologie waar door wij bezield worden. De kleine mo gendheden kunnen slechts hun moreele kracht in dienst stellen van de collecti viteit der menschen met het doel ver zoening en begrip tot stand te brengen. België is nooit voor deze taak terugge deinsd. Dit verklaart, dat de Belgische regeering thans op zich genomen heeft Brussel tot zetel dezer conferentie te maken. Spaak bracht vervolgens den oorsprong van deze conferentie in herinnering; op 10 October verzocht de Britsche regeering, in overeenstemming met de Amerikaansche, de Belgische regeering te Brussel de landen bijeen te roepen, die het negenmogendhe- denverdrag hebben onderteekend, daarbij aangevende dat het nut tig zou zijn Duitschland en Rusland te vragen deel te nemen. Op 15 Oc tober heeft de Belgische regeering een nota ge richt tot de landen, die het negenmogendheden- verdrag hebben ondertee kend, en verzocht hen te Brussel bijeen te komen om „in overeenstemming" met artikel 7 van het paa verdrag den toestand in het Verre Oosten te bestudeeren en de min nelijke middelen na te gaan om beëindiging van het betreurenswaardige conflict, dat daar woedt, te verhaasten". Achtereenvolgens aanvaardden Groot- Brittannië, Canada, Frankrijk, de Ver. Sta ten, China, Australië, Nieuw-Zeeland, Por tugal, Nederland, Mexico, Noorwegen, Zwe den. Bolivia, Italië, Zuid-Afrika, Denemar ken en Indië de uitnoodiging. Japan en Duitschland wezen deze af, Rusland aan vaardde haar. Vervolgens wees Spaak op de moeilijkhe den, waarvoor het wegblijven van Japan de conferentie platst, waarop hy eindigde met de hoop uit t? spreken, dat het doel der conferentie, een vreedzame oplossing van het conflict in het Verre Oosten, bereikt zal worden. De algemeene discussies. Nadat minister Spaak nog gewezen had op de weigering van Duitschland, om aan de conferentie deel te nemen en op het ant woord der Japansche regeering (waarbij hij er nadrukkelijk op wees, dat Japan niet ge sommeerd moet worden door deze conferen tie, die slechts ten doel moet hebben, ver- zoenings- en vredeswerk ten uitvoer te leg gen), begonnen de algemeene discussies. Norman Davis gaf allereerst een ontleding van de bepalingen van het negen- mogendhedenverdrag. Ons doel, zoo zeide hy, is herstel van den vrede in een belang rijk gebied van de wereld. In een georden de, welvarende menschheid behoort geen plaats te zyn voor een grijpen naar wapens en geweld. De Chineesch-Japansche vijan delijkheden zijn van belang voor alle hier vertegenwoordigde landen. Wij zijn niet ge komen in de verwachting een wonder te zien, maar met het voornemen een beroep op de rede te doen. Wij zijn er van over tuigd, dat Japan en China moeten samen werken en dat men moet komen tot een voor deze beide landen aanvaardbare oplos sing. De regeering der Ver. Staten is bereid haar deel te nemen in de gemeenschappelij ke pogingen, die gedaan zullen worden om den vrede in het Verre Oosten te herstel len. Minister Eden zeide, dat hij het vol komen eens was met de uiteenzetting van Norman Davis. Handhaving van den vrede is een kwestie van vitaal belang voor alle landen. De oorlog wekt een besmetting, die den oorlog kan verspreiden. Wij willen zien, aldus Eden, of wij niet op eenigerlei wijze kunnen bijdragen tot een herstel van den vrede in het Verre Oosten. Wij zijn daartoe gehouden door het verdrag van Washington. Wij betreuren de afwezigheic van Japan, maar moeten daarom onze po gingen niet verzwakken. Wij moeten ho pen op de medewerking van alle afwezige of aanwezige landen. De leden der confe rentie hebben het recht bijeen te komen, men moet niet wanhopen, al zijn de voor uitzichten op slagen vrij mager, de moeilijk heden moeten de energie aanzetten. Eden besloot met de geheele medewerking van Groot-Brittannië toe te zeggen. Rede van Delbos. Delbos verklaarde, dat de conferentie een snelle en positieve poging moet doen om haar doel te bereiken. Wij moeten, zoo zei de hij, er naar streven de slachtingen te beëindigen. Wij moeten de verplichtingen, die wij op ons genomen hebben, eerbiedi gen. Wij hebben de stellige hoop, dat, door ons te plaatsen op den grondslag van het negenmogendhedenverdrag, wy tot een re sultaat zullen komen. Ook de Fransche re geering zegt haar geheele medewerking toe om te verkrijgen, dat China en Japan de wa pens neerleggen en door vriendschappelijk overleg hun plaats hernemen in het ge meenschappelijk vredeswerk. Het herstel van den vrede in het Verre Oosten zal een voorbeeld vormen, dat zijn vruchten elders zal kunnen afwerpen. Italiaansche verklaring. De Italiaansche gedelegeerde Aldrovandi zeide in zijn verklaring, dat het conflict in het Verre Oosten naar zijn meening inwen dige en uitwendige oorzaken heeft. Onder de oorzaken zyn begrepen die, welke niet in overeenstemming zijn met de duizend jarige tradities van een land als China, dat altijd stevig heeft gesteund op de instellin gen van gezin en eigendom. Onder die oor zaken moet verder gerekend worden de ac tie dergenen, die met verborgen doeleinden streven naar vertroebeling der betrekkin gen tusschen volken, die elkaar juist zou den moeten begrijpen. De fascistische regee ring moet alle reserves maken ten aanzien van de resultaten eener conferentie, die, welke ook haar middelen zijn, slechts tot platonisch eresultaten kan komen, en daar door een nieuw bewijs van onmacht zou geven, indien geen rekening wordt gehou den met de werkelijkheid. Het eenige nuttige, aldus Aldrovandi, is het richten van een uitnoodiging tot beide partijen, zich rechtstreeks met elkaar in ver binding te stellen. Daarna zal men niets meer te doen hebben. Wellington Koo spreekt. De Chineesche gedelegeerde Wellington Koo, gaf tot in bijzonderheden een uiteen zetting van de Japansche agressie en van de tot dusver daarmede bereikte resultaten. Hy weerlegde alle Japansche argumenten, o.a. dat in China anti-Japansche gevoelens zouden heerschen en dat China zich schul dig zou maken aan militaire propaganda te gen Japan. Japan wil samenwerking met China maar deze samenwerking wil zeggen politieke overheersching. Japan, aldus Wel lington Koo, moet doen zooals andere mo gendheden, d.w.z. onderhandelen met Chi na op voet van gelijkheid. Japan wil recht- streeksche onderhandelingen, doch by het conflict zijn ook andere mogendheden be trokken. De Chineesche gedelegeerde besloot met te wijzen op het gevaar, dat het conflict zich tot over de Chineesche grenzen voort plant. Nadat nog de Portugeesche en Russische vertegenwoordiger gesproken hadden, werd de eerste bijeenkomst gesloten en gingen de gedelegeerden onderling tal van bespre kingen houden. Aan het einde van den eersten dag der conferentie der onderteekenaars van het negenmogendhedenverdrag verklaart men in internationale kringen, dat niets werd gezegd of besloten, dat de beraadslagingen der conferentie zou kunnen belemmeren. Waarschijnlijk zal de conferentie vandaag een beperkte commissie belasten met het ondernemen van alle stappen, welke ten doel hebben te verkrijgen, dat Japan, indien het geen vertegenwoordigers zendt, toch ten minste een in verzoenende termen ge stelde uiteenzetting zal geven van de voor waarden, waarop het bemiddeling zal kun nen aanvaarden. Het is mogelijk, dat de conferentie haar beraadslagingen in voltallige vergadering zal staken in afwachting van de resultaten der onderhandelingen. Japansche commentaren. De Japansche bladen reageeren koel op de conferentie te Brussel. De „Nitsji Nitsji" schrijft: Men verwacht weinig resultaten, want de conferentie werd bijeengeroepen zonder dat men zich bezig hield met Japan, zyn wenschen of zijn politiek. De fundamen- teele politiek van Japan jegens een regeling is nooit gewijzigd. Het wil rechtstreeks on derhandelen met Nanking. Het doel, dat de mogendheden nastreven schijnt te zijn een uitbreiding harer belangen in China, veel eer dan een bevordering der beschaving. Hoewel haar houding in tegenspraak is met haar eigen beginselen, moedigen zij de bru taliteit en de provocatie van China, even als zijn antipathie jegens Japan aan. De be langen van deze mogendheden in China zullen spoedig bespot worden". De Asahi schrijft over de rede van Eden, dat deze klaarblijkelijk heeft bijgedragen tot het wekken van een zekere oneenigheid tusschen Engeland en de Ver. Staten ten opzichte van de conferentie. Het blad waar deert de sympathie van Italië ten zeerste, en is van meening, dat de houding der Sov jets sinds de laatste vergadering te Geneve voorzien was, Japan geeft daar echter niets om. Artillerie-duel bij Sjanghai. De Japansche artillerie op den noor delijken oever van de Soetsjau heeft gisteren den geheelen dag de Chinee sche stellingen op den zuidelijken oever bestookt. Het vuur werd door de Chineesche batterijen beantwoord. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japanners die de Soetsjau zyn over gestoken aan drie zijden zijn ingesloten, zoodat hun nog alleen de terugtocht over de kreek overblijft. De Chineezen schatten de sterkte der Ja pansche troepen op den zuidelijken oever van de Soetsjau-kreek op 3000 man, terwijl deze volgens de Japansche autoriteiten 8000 man bedraagt. Uit Sjansi wordt gemeldt, dat de aldaar opereerende Japansche strijdkrachten, zoo wel uit noordelijke als uit oostelijke rich ting oprukkend, thans tot op vijftig K.M. afstand van de hoofdstad Taijoean zijn ge naderd. Gisteren hebben zij Sjinsjien, ten noorden van Taijoean, na verbitterden te genstand van de Chineezen, veroverd. Vol gens het Japansche militaire hoofdkwartier in dezen sector, zouden de Chineesche ver hezen 30.000 man bedragen. Te Tokio en ook in andere Japansche ste den zyn gisteren, ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Meiji massa-demon straties gehouden. Tal van patriottische vereenigingen en alle scholen en universi teiten namen aan deze demonstraties deel. Tsinan gebombardeerd. Volgens een dagblad te Koengpau heb ben de Japanneezen hevig de Chineesche stellingen aangevallen in het oosten van Sjansi in de nabijheid van de grens van Hopei. Bij Sinkau op 100 K.M. ten noorden van Taijoean heeft een zwaar gevecht gis teren by het aanbreken van den dag aan beide kanten talrijke slachtoffers geëischt. Volgens het Chineesche telegraafagent- schap „Central News" hebben de Japannee zen gisteren voor de eerste maal Tsinan ge bombardeerd. De schade is gering. De Chi neesche troepen zouden de stad Ningtsing in het zuiden van Hopei heroverd hebben. Berichten uit Chineesche bron melden, dat de Japansche troepen zich zouden heb ben meester gemaakt van twee belangrijke stellingen in Sjansi: Tsjaujang en Sinsien. Taijoean zou thans direct bedreigd worden door twee legercorpsen, die van het noor den en oosten naderen. Het lot van de Chineezenwijk Nantao. Over de in Sjanghai gelegen Chineezen wijk Nantao komen in Tokio elkaar tegen sprekende berichten binnen. Gisteren werd gemeld dat de Chineesche troepen zich uit Nantao terugtrekken, maar een vanmorgen door de admiraliteit ontvangen officieele mededeeling houdt in, dat uit Nantao Chi neesche vluchtelingen den wijk nemen naar de Fransche concessie, en dat hun aantal reeds een millioen zou bedragen. De Chi neesche militaire autoriteiten van hun kant zouden pogingen in het werk stellen Nantao te versterken en ook versterkingen toe te voegen aan de Chineesche troepen ten Zui den van de Soetsjau-kreek, teneinde den eenigen verbindingsweg te waarborgen tus schen Nantao en Nanking, langs den Sjang- hai-Santsjau-Ningpo spoorweg. De corres pondent van de „Nisji-Nisji" meldt, dat in dien de Chineezen Nantao tot een basis van militaire operaties tegen Japan maken, deze wijk het lot zal deel en van Tsjapei. Voorts wordt vernomen, dat de regeering van Nanking verontrust zou zijn over de dreigende verbreking der verbindingen tus schen Nanking en Sjanghai, en daarom streeft naar een verbinding langs bovenge- noemden spoorweg en door middel van een buitenlandsche scheeepvaartlijn. De resultaten der Dinsdag door de sub commissie der niet-inmengingscommissie ge houden vergadering en de door Eden in het Lagerhuis uitgesproken redevoering zyn tijdens de bespreking van Eden met Delbos ernstig bestudeerd. In Britsche en Fransche kringen bestaat den indruk, dat beide in Spanje strijdende partijen, waarschijnlijk onder voorbehoud van zekere waarborgen, niet zullen weige ren internationale commissies toe te laten, belast met de telling der buitenlandsche vrijwilligers in beide kampen. Overigens is men er bij beide delegaties van overtuigd, dat het aantal in Spanje strijdende Italianen meestal overdreven werd en dat het waarschijnlijk niet veel af wijkt van het cijfer 40.000, dat in een offi cieele mededeeling der Italiaansche regee ring werd aangegeven. In welingelichte kringen heeft men er kennis van gekregen, dat geen sprake is van een Italiaansche bezetting op groote schaal op Majorca. Toch gelooft men aan het bestaan van twee vliegkampen, waar zich Duitsche en Italiaansche technici en vliegers bevinden. Verder moet men vaststellen, dat Sov jet-Rusland een verzoenender houding heeft aangenomen. Eden en Delbos zijn niet ontevreden over de richting, waarin de debatten te Londen zich ontwikkelen. De poging van Pierlot, een regeering der natoniale eenheid te vormen, schijnt geen succes te zullen hebben. De algemeene raad der Belgische werk liedenpartij heeft Vandervelde namelijk op gedragen Pierlot mede te deelen, dat de socialisten hebben gemeend, zich niet te mogen aansluiten bij het programma op basis waarvan is onderhandeld. Vijf dooden bij vliegongeluk. - Een groot Amphibie-vliegtuig van de Ameri kaansche marine is in de lucht is botsing gekomen met een kleiner marine-vliegtuig. Van het laatste toestel bereikten de beide inzittenden met hun valschermen veilig den grond, doch de uit vijf personen be staande bemanning van het Amphibie-vlieg tuig werd gedood. Een voor Franco werkende organisatie ontdekt. - Naar aanleiding van de arresta tie van Tamburini en Gasarin heeft de Fransche politie het bestaan ontdekt van een in Frankrijk ten behoeve van het rechtsche Spanje werkende organisatie, waarvan Italianen en Duitschers deel uit maakten. Veertig personen zijn over de grens gezet, terwijl binnenkort 39 anderen zullen worden uitgeleid. Autodief op heeterdaad betrapt. - Gis teravond hebben twee rijwiel-agenten te Parijs een persoon verrast, die probeerde een auto te stelen. De dief schoot uit twee revolvers. Een politiebeambte werd gedood en een voorbijganger tamelijk ernstig ge wond. De dader pleegde vervolgens zelf moord. Per zeilboot over den Atlantischen Oceaan gestoken. - De zeiler Jean Gau, die op 12 Juli jj. met zyn boot, een jachtje van 12 m. lengte, uit New York was ver trokken met het doel den Atlantischen Oce^gn over te steken, is te Puerts Ciudad (bij Gibraltar) op de kust geloopen. Zware mist aan het Kanaal. - In Lon den en omgeving heerschte vannacht een deels zoo zware mist, dat het geheele ver keer gestagneerd werd. Op de brandpunten van het verkeer in Londen werden hout vuren ontstoken om opstoppingen te ver mijden. Ook het scheepvaartverkeer in het Kanaal ligt bijna volkomen stiL

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1