HET BETOVERDE BOS. De regeling van de rundveeteelt. Verschillende wetsontwerpen in de Eerste Kamer. Ds. G. van Duyl bedankt als lid der Eerste Kamer. Glimlachje Verkeersongelukken. Land- en Tuinbouw Wat zuivelmarkt en vleeschvoorziening eischen. Uit un durp van Wast-Friesland. TWEEDE BLAD Parlement. Inderdaad heeft de Eerste Kamer gis termorgen enkele van de wetsontwerpen, welke 's avonds tevoren in de afdeelingen waren onderzocht, nog afgedaan. Het waren er vijf en drie ministers ver schenen daarvoor in de Kamer, namelijk de minister van Justitie mr. Goseling, de minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, en de minister van Water staat, dr. ir. van Buuren, alhoewel het vrijwel vaststond dat geen der leden het woord zou vragen en dus zou moeten worden beantwoord. Maar je kunt nooit weten! De excellenties hoorden hun wetsont werpen onder des voorzitters hamer wégtikken, nl. het internationale verdrag inzake conservatoir beslag op luchtvaar tuigen en een wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering in ver band daarmee; voorts de contingentee- ringsontwerpen betreffende papier en papierwaren, leder en ongesmolten dier lijk vet. Er aan vooraf ging het uitbrengen van een rapport door jhr. van Citters (a.r.) namens de commissie voor de verzoek schriften. Vermeldenswaardig is, dat de Kamer, overeenkomstig het voorstel der commissie, besloot een adres van den ex- rijksbouwmeester Vrijman, aan wien nog geen voldoend herstel voor aangedaan leed, naar veler gevoelen, is geschied, aan den minister van financiën om inlichtin gen te zenden. Een „gebeurtenisje" was de verklaring, welke ds. G. van' Duyl, den vorigen avond beëedigd als lid der Kamer, aflegde. (Zie de rubriek Laatste Berichten in ons vorig no.) Met krachtige stem, langzaam en na drukkelijk uitgesproken, lieten zijn woor den niet na eenigen indruk op de om hem heen geschaarde leden te maken. Aangezien zich in den laatsten tijd ver scheidene gevallen hebben voorgedaan van policiti, die in een vertegenwoordi gend college bleven, ondarks het feit, dat 1 zij niet meer geacht konden worden de partij, waarvoor zij aanvankelijk zitting namen, te vertegenwoordigen, maakt deze verklaring een sympathieken indruk. De vergadering was daarmee afgeloo- pen. De leden begaven zich toen naar de afdeelingen tot onderzoek van de Grond wetsherziening. de Amsterdamsche haven en de Ajax (K.N. S.M.), Waterland (Kon. HolL Lloyd), Rhein, Audacity en Bommar, alle uitgaand. Wat het luchtverkeer betreft, kan gemeld worden, dat Schiphol des avonds potdicht zat, dóch dit leverde geen bezwaren op, aangezien het geheele luchtvaartverkeer vóór het zoover was, nagenoeg op normale wijze kon worden afgewikkeld. Nagenoeg, want de laatste diensten naar en van Londen werden door den opkomen den mist gehandicapt. De Nachtegaal, die onder commando van piloot van Balkom om vijf uur met negen passagiers naar Londen was vertrokken, moest na ruim een half uur vliegen, onge veer ter hoogte van het lichtschip „Noord- hinder" de reis opgeven. Om tien minuten over zes is de machine veilig op Schiphol teruggekeerd. Het laatste toestel van Lon den, dat om zes uur van Croydon moest vertrekken, is geannuleerd. Men hoopte, dat het nachtpostvliegtuig naar Keulen normaal op tijd zou kunnen vertrekken. De spoorwegen hebben van den mist maar weinig last ondervonden. Te Amsterdam werden speciale maatregelen getroffen om de veiligheid te dienen en de rangeerbewe gingen vlot te doen verloopen. De meeste binnenkomende treinen hadden slechts een tot twee minuten vertraging. DE ZAAK TEGEN NOTARIS M. 2 y, jaar geëischt. De officier van justitie te Rotterdam heeft gistermiddag tegen den ex- notaris M., wegens verduistering en valschheid in geschrifte IVi jaar ge vangenisstraf geëischt. DE BURGEMEESTER VAN WAGENINGEN NEEMT ONTSLAG. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den burgemeester der gemeen te "Wageningen, den heer J. M. Wijnaendts van Resandt, op grond van de door hem gevraagde beslissing van den pensioenraad, H. M. de koningin te verzoeken hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag uit zijn frnctie te verleenen LEGER-UITBREIDING EN BROEDERDIENST. Vrijgestelde broers zullen alsnog worden gekeurd. Het is noodig gebleken, in afwach ting van nadere wettelijke voorzienin gen, maatregelen te treffen voor een geneeskundig onderzoek van ingeschre venen voor de lichting 1938, die op grond van hun vrijstelling wegens broe- derdienst een zoodanig onderzoek nog niet hebben ondergaan. Daarom heeft de Kroon bepaald, dat, voor zoover daartoe afwijkingen noodig zijn van bepalingen van het Dienstplichtbesluit, die afwijkingen zullen worden vastge steld door den minister van defensie. MIST LANGS DE NOORDZEE. Scheepvaart en luchtverkeer belemmerd. Nadat zich gisteren in den loop van den dag op verschillende plaatsen nevelver schijnselen hadden voorgedaan, was tegen den avond een groot gedeelte van het land vooral de strook langs de Noordzee in een dichten mistsluier gehuld. De scheepvaart op het Noordzeekanaal kwam hierdoor zoo goed als geheel stil te liggen. In de avonduren moesten acht schepen tusschen Hembrug en Velserbrug vastma ken. Hiertoe behoorde het motorschip „Jo- han van Oldenbarnevelt" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", dat des middags om half vier van Amsterdam naar Indië was vertrokken. Het schip lag gister avond ter hoogte van Buitenhuizen, bij het zij kanaal B. Aan boord bevond zich een talrijk gezelschap, dat familie en vrienden tot IJmuiden uitgeleide deed. Waarschijn lijk zouden deze personen, aangezien elke communicatie met den wal ontbrak, den nacht op het mailschip moeten doorbren gen. De overige schepen, die niet verder kon den varen, zijn de Soemba van de Neder land en de Helena Rush, beide op weg naar TERAARDEBESTELLING NOTARIS N. S. ARRIENS. Op de algemeene begraafplaats te Den Haag werd gistermiddag onder zeer groote belangstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer N. S. Arriens, in leven notaris te dezer stede, oud-voorzitter van den ring 's-Gravenhage, van de broe derschap van notarissen. In den stoet kwam mede prof. dr. H. Th. Obbink, die in het sterfhuis een rouwdienst had geleid. Aan het graf werd op verzoek van den overledene niet gesproken, de oudste zoon sprak een afscheidswoord, waarna hij de aanwezigen voor de belangstelling bedankte. Prof. Obbink besloot de plechtigheid met het voorlezen van een gedeelte uit de Heilige Schrift en met het bidden van het „Onze Vader". Neem me niet kwalijk, buur man! zou ik Uw maaimachine vanmiddag niet even mogen lee- nen?l DE VIJFHONDERDSTE INDIE- VLUCHT. Jubileumretour van de „Valk". Op 13 November a.s. zal de vijfhonderd ste vlucht aanvangen van Nederland naar Indië. De tocht zal worden gemaakt door de Valk, onder gezagvoerder Parmentier. Tweede piloot zal zijn de heer H. Fuchs, marconist de heer C. v. Brugge, boordwerk tuigkundige de heer W. Radder, terwijl de heer J. Oosterhuis als steward meegaat. Den 19en hoopt men in Batavia te zijn en vandaar zal men den 27sten weder opstij gen voor de 500ste thuisvlucht, die 2 Dec. op Schiphol moet eindigen. Voor deze jubileumvlucht zal de driehoe kige luchtpostzegel voor bijzondere vluchten geldig zijn. Bovendien zullen alle in Nederland ter post bezorgde stukken, welke met deze vlucht worden vervoerd (dus ook die voor andere landen dan Ned.-Indië bestemd) van den afdruk van een bijzonderen stempel worden voorzien. Voor afzenders hier te lande bestaat ge legenheid, met deze vlucht stukken te ver zenden gericht aan het hoofdbestuur van den Ned.-Ind. P.T.T.-dienst te Bandoeng en bestemd om door dezen dienst aan de af zenders te worden teruggezonden. Deze te- rugzening zal plaats vinden hetzij per boot, hetzij met de 500ste vlucht van Ned.-Indië naar Nederland, aanvangende te Bandoeng op 27 November a.s. Op de stukken, die per boot moeten worden teruggezonden, dienen aan de achterzijde te worden vermeld: de naam en het adres van den afzender, als mede de aanwijzing „terugzending per boot". Deze terugzending geschiedt koste loos. De stukken, waarvan terugzending met de 500ste thuisvlucht wordt verlangd, moe ten aan de achterzijde worden voorzien van naam en adres van den afzender, de aanwijzing „terugzenden per 500ste K.L.M.- terugvlucht" en het port voor 4e terugzen ding (briefkaarten 12 y, cent, brieven 20 cent per 10 gram) in Ned.-Indische frankeer zegels (ook driehoekige Ned.-Indische ze gels z(jn hiervoor geldig). Op deze stukken zal ook door den Ned.-Indischen postdienst de afdruk van een bij zonderen stempel wor den geplaatst. Afzenders, die hun voor verzending met de vlucht van 13 November a.s. bestemde correspondentie vroegtijdig ter post willen bezorgen, moeten de stukken voorzien van een in het oog vallend opschrift: „per 500ste vlucht op 13 November 1937". Het verdient aanbeveling de linkerzijde van de stukken vrij te laten voor den af druk van den bij zonderen stempel. Voor de stukken met de 500ste thuisvlucht uit In dië terug te zenden geldt dit ook voor de achterzijde der stukken. De postkantoren, welke geen Ned.-Indische postzegels ten ver koop hebben, zullen hun bemiddeling ver leenen voor de verkrijgbaarstelling. Bij voorbaat kan nog worden medege deeld, dat aan verzoeken van het publiek tot uitbreiding der vorenomschreven rege ling, geen gevolg zal kunnen worden ge geven. UIT DE N.S.B. Naar wordt medegedeeld, is de heer J. v. Oers, kringadministrateur van den kring Eindhoven, een dezer dagen uit de .N.S.B. getreden. Ook ds. Hofstede, gewezen a.r. lid van de Provinciale Staten van Overijsel en vervol gens aangesloten bij de N.S.B., heeft als contribuant van deze organisatie bedankt. Ds. Hofstede, die als spreker voor de N. S.B. optrad, geeft volgens Het Volk als grond voor zijn bedanken op de oud-Ger maanse oriëntatie van de leiding en het in het geval-ds. Van Duyl gebleken gebrek aan rechtszekerheid. De vacante zetel in de Eerste Kamer. Mr. W. de Rijke, die op de lijst der N.S.B. de opvolger van ds. van Duyl is als lid der Eerste Kamer, deelde gistermiddag aan het Hbd. mede, dat hij nog geen beslissing heeft genomen omtrent de aanvaarding van een benoeming. De heer Rijke wil gebruik ma ken van den bedenktijd dien hem is toege staan. OUDE MAN BIJ AANRIJDING GEDOOD. Te Blesdijk (Fr.) stak gisteren de 82-jeri- ge wielrijder H. Kuiper, wonende te Noord- wolde, plotseling den weg over, juist toen een auto, bestuurd door iemand uit Am sterdam, naderde. De oude man werd door den wagen ge grepen en eenige meters meegesleurd. In bewusteloozen toestand bleef hij op den weg liggen. Enkele oogenblikken later is K. aan de gevolgen van de aanrijding over leden. Eenigen tijd geleden hebben de diagelijk- sche besturen van de drie centrale land bouworganisaties en de F. N. Z. besloten tot het instellen van een commissie ter be studeering van het vraagstuk der rundvee- teeltregeling. Deze commissie heeft haar arbeid beëindigd en het resultaat neerge legd in 'n rapport dat dezer dagen aan de organisaties is uitgebracht. Omtrent den in houd van dit rapport kan het volgende worden medegedeeld: Ten aanzien van den melkveestapel wordt opgemerkt, dat het oorspronkelijke plan om door middel van een toewijzing van onge veer 350.000 vaarskalveren het aantal melk koeien terug te brengen tot 1.250.000 stuks, niet is geslaagd. De oorzaak daarvan ligt in het in meerdere mate aanhouden van jon gere melkkoeien. De productie van rund- en kalfsvleesch is, in vergelijking met 1933, in beteekenende mate achteruitgegaan. Deze daling van het vleeschaanbod is gevolgd door een stijging van de vlëeschprijzen. De vraag, wat er met de teeltregeling dient te gebeuren, heeft de commissie in de eerste plaats bezien uit het oogpunt der vleeschproductie. De commissie meent, dat de productie niet beneden het peil van 1936 zal moeten dalen en zij oordeelt het daarom noodzakelijk, dat maatregelen worden genomen, die de te verwachten inkrimping van den veestapel tegengaan. Het fundament van onze vleesch voorziening moet worden gevormd door de slachting van niet veel minder dan 400.000 runderen. Een kal vertoewijzing van 350.000 stuks is op den duur niet voldoende om deze slachting mogelijk te doen zijn, tenzij onder vrij sterke inkrimping van den vee stapel, hetgeen op den duur toch ook weer tot vermindering van de vleeschproductie moet leiden. Wat gebeuren moet. De commissie is op grond van bovenstaan de overwegingen tot de conclusie gekomen, dat de kalvertoe wij zing 1938 10 pCt. of 35.330 stuks grooter dient te zijn dan de toewijzing 1937. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat op den duur het aantal slachtin gen van runderen 385.000 a 390.000 stuks bedraagt, zonder dat de veestapel behoeft te worden ingekrompen. Tegen een vermindering van den vee stapel, voortkomende uit een vermindering van het aantal melkkoeien, schept een ossentoewijzing geen tegenwicht. Een andere, zeer belangrijke reden, die de commissie ertoe brengt te adviseeren tot het toewijzen van meer vaarskalveren, des noods met vermindering van het aantal ossen, is gelegen in de moeilijkheden'by de uitvoering. De commissie is geenszins van oordeel, dat de toestanden op de zuivelmarkt, na tionaal en internationaal, zoodanig zijn, dat de toekomst met gerustheid kan worden tegemoet gezien. Wel is de situatie belang rijk beter dan eenige jaren geleden, toen de plannen tot beperking van de melkproduc tie werden beraamd, doch de zekerheid, dat thans een blijvende verbetering is ingetre den, is niet aanwezig. De verbetering van den toestand oordeelt de commissie echter wel zoodanig, dat zij haar advies aangaande een grootere toewijzing van vaarskalveren ook uit het oogpunt van de zuivelpositie verantwoord acht. De commissie meent, dat aan de opheffing der teeltregeling een groot risico voor de veeprijzen verbonden is. Een geheel vrije aanfok moet echter onafwendbaar leiden tot uitbreiding van den melkveestapel. Een grootere melkveestapel geeft op den duur ook een grootere vleeschproductie. Men weet niet, hoe ver de uitbreiding van den melkveestapel kan gaan en derhalve is ook niet bekend, hoe op den duur het vleeschaanbod zich zal ontwikkelen. De commissie meent, dat het niet in het belang is van onzen boerenstand, dat thans dit risico genomen wordt. Met nadruk wijst zij erop, dat het voor den Nederlandschen veehouder van overwegende beteekenis is, dat hij in de gelegenheid wordt gesteld zijn vleeschproductie op onze binnenlandsche markt, die een groot afzetgebied vormt, tegen loonende prijzen af te zetten. De commissie merkt in dit verband op, dat de beperkingen, welke de teeltregeling aan de Nederlandsche veehouderij oplegt, haar, met uitsluiting van het buitenland, het recht geven onze binnenlandsche markt van rundvleesch te voorzien. Tegen den in voer van buitenlandsch vleesch heeft zij dan ook groote bezwaren. Wijziging op korten termijn door den veehouders de gelegenheid te geven hun reserve-kalveren op een extra toewijzing 1937 te laten schetsen, acht de commissie ongewenscht, aangezien dit groote onbil lijkheden schept. Ten aanzien van het mond- en klauwzeer merkt de commissie op, dat zij thans nog niet kan zeggen, welke bijzondere maat regelen, op grond van het mond- en klauw zeer, dienen te worden genomen. Zij is echter wel van meening, dat het optreden van het mond- en klauwzeer een verdere verruiming van de vaarskalveren toewijzing 1938 dan de voorgestelde 10 pCt., nood zakelijk zal maken. Aan het bovenstaande overzicht van den inhoud van het rapport der commissie kan nog worden toegevoegd, dat de vergadering van de dagelijksche besturen van de 3 C. L. O. en de F. N. Z. zich met de stre"kking van het rapport heeft vereenigd. Men was echter vrijwel algemeen van oordeel, dat het geen bezwaar zou opleveren, indien, naast de uitbreiding van het aantal kalverschet- sen met 10 pCt., ook nog een gedeelte van de thans toegewezen ossenschetsen voor het jaar 1938 zouden worden veranderd in schetsen voor vaarskalveren. KENNEMERLAND. De laatste week van October een week van grooten aanvoer en matige prijzen was voor den tuinder een strop. Wanneer we zouden schrijven: groote aanvoer en zeer lage prijzen, dan waren we juist. Doch er zijn altijd uitzonderin gen en ook de afgeloopen week viel het weer op dat de le soort, welke aan strenge keuring voldoet, nog we', een prijsje op brengt, want het is helaas waar dat zelfs de beste kwaliteit een lagen prijs opbrengt. De afgeloopen week gaf een zeer grooten aanvoer. Het mooie herfstweer is bevor derlijk voor den groe; en er komt veel te veel. Het legt ook gewicht in de schaal dat duizende werkloozen die van een zeer bescheiden inkomen moeten leven geen groente koopen. Men zal zeggen: er wordt voor hen gezorgd door goedkoope groente beschikbaar te stellen, doch bij een maaltijd is meer noodig. Hoe het ook zij er was te veel en behoudens uitzonderin gen, bracht alles weinig op. Bloemkool en andijvie brachten al heel weinig op. Bij de beoordeeling der prijzen van den overigen aanvoer hebben we te rekenen dat van de geannonceerde prijzen hoogstens 1/3 die prijzen opbrengt. Bloemkool bracht op 6 a 8.50, kropsla /la/ 2.60, gele kool 1.30 a 1.70, roode kool 2 a Er kwam un boskip bai den messelaar of ie effen bai Soimen Scheer kon komme. De messelaar was thuis, dus gong hai er gauw hien. Het buurjonsje van em Hoin Poenig gong ok mee. Niet dat ie zoo nieus- kierig was wat of de messelaar deer doen most. O nei, dat heelegaar niet, maar deer was zo'n pittige moid in huis, dat was de dochter van Soimen, ongeveer net zó oud als hai. Nou hiette hai wel Poenig, maar was niet zó'n poen om er allien op of te stappe en deerom gong ie met den messelaar mee. Toen ze op de wurf van Soimen waren, kwam Griet (zo hiette dat moidje) net de deur uit om de test met aschk op de mis te leege. De messelaar gong 't hossie in nei de kamer en Hoin bleef allien met het moidje, dat em giggelend ankeek. Hij keek ok zó benouwd uit z'n skellevisauge, dat ze er om most lache. Hoin kon deer niet teugen en trok er an der heer, dat in een vlechie op er reg hong. „Au", zai ze, „lillek poenminsch" en gooide de test met asch over Hoin leeg. Of er nog wat van 't kooltje in de test overbleven was, weet ik niet, maar toen de messelaar met Hoin weggong en ze op streit liepe, toen kwam er rouk uit Hoin z'n dies- sek. De messelaar gaf er een klap teugen op en toen was 't doufd. 's Eivends kwam de moeder van Hoin bai Soimen om er over te prate en liet ze de verbrande diessek zien. De verskroukte onderbroek had Hoin nog an, vertelde ze en ze vond het meer dan bar, dat 't moidje van hullie zo ondougendeg was. En ze zoi, dat vader Poenig der wel zou kroige as ie es an 't hekke teeren was. Deerom gong Griet altoid op een draffie loupe as ze verbai het huis van Poenig most. V. 3.75, groene kool 3 a 4.20, per 100 stuks. Bospeen slechts 2.50 a 4.10, de overige bosgroente /la/ 1.80, alles per 100 bos. Spinazie maakte een vrij goeden prijs, nl. 0.30 a 0.70 en postelein even eens, nl. 0.60 a 0.75 per bak (4 kg.) Druiven brachten op 12 a 25 per 100 kg. Snijboonen (kasproduct) 18 a 29 per 100 kg. Vruchten golden van 9 tot 27 per 100 K.G. Den overigen aanvoer waarvan weinig val te zeggen, laten we onbesproken. WIERINGERWAARD. Afd. Holl. Mij. v. Landbouw. Dinsdagavond hield de afdeeling Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw een z.g. praatavond waarvoor de heer Lienesch, landbouwconsulent te Schagen, was uitgenoodigd. Het eerste onderwerp van het gesprek was: „Grondonderzoek", waarover door spr. een inleiding werd gehouden. In overweging werd gegeven: Laat de grond eens onderzoeken. Diverse mest stoffen werden genoemd. Na deze inlei ding werden door eenige personen vragen gesteld. Dit was aanleiding tot een breed voerige discussie waaruit zeker voor de landbouwers iets was mede te nemen. Naar aanleiding van den raad om grond te laten onderzoeken werden bij een ge houden rondvraag reeds 55 monsters op gegeven. De heer Lienesch wil trachten om het te combineeren met Anna-Paulowna en Waard en Groet, waardoor de kosten mis schien iets minder zullen zijn. Na de pauze hield de spreker nog een inleiding over kuilgras. Het slot was een tarwepraatje. Ver schillende rassen werden besproken. Spr. zou niet willen aanraden om groote opper vlakten met nieuwe rassen te bezaaien. Ten slotte werd door den heer P. Visser ter sprake gebracht het auto-ongeval dat eenige dagen geleden plaats had. Het plaatsen van een rood vlaggetje zou toch zijn aan te bevelen. De heer Haringhuizen zeide als dijkgraaf dat de verordening ge handhaafd moet blijven. Blijkt een onge val te wijten aan het bevuilen van den weg dan zal de eventueele schade te ver halen zijn op hem die dit heeft veroor zaakt. De heer Joh. de Veer dankte voor de uitnoodiging om als lid van het H. B. hier aanwezig te zijn. Op deze manier heeft het H. B. contact met de afdeelin gen. Met klem werd door den heer de Veer aangedrongen om de landbouworganisa ties omhoog te werken tn> te trachten het ledental te vergrooten. De voorzitter dankte den heer Lienesch voor zijn inleiding, den heer de Veer voor zijn aanwezigheid en de vragenstellers voor hun belangstelling. 279. Daar reed de koets van den kabouterkoning zelf voor. Er waren zes witte muizen uit de koninklijke stal len voorgespannen. Het was een prachtig gezicht. 280. Toen kwam het afscheid. Er scheen geen eind aan te komen. Iedere kabouter wilde Anneke en Petertje zelf nog eens een hand geven. Maar aan alles komt een einde. Het portier werd dichtgeklapt en voort ging het op huis aan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7