J-ooaeel Qemeentecaden fucfitvaact Spoet ^Buitenland GROOTE LIEFDE. TEXEL De strijd om het wereld kampioenschap. Nieuws in 't kort. UEKUE BLAD ALKMAAHSCHb CUUKANI van UUNUbNUAü 4 NOVEMBER 1937 Als eerste uitvoering in dit seizoen heeft het „Covoto" een stuk van Franz Molnar uitgezocht. Niemand zal ontkennen, dat hij dien naam op de hier verkochte pro gramma's al niet eens meer heeft gelezen, maar de tooneelschrijvers althans de goede zijn in dezen tijd blijkbaar met een lantaarntje te zoeken en Molnar is, of beter gezegd was, nu eenmaal een vruchtbare auteur, wiens tooneelwerken tegenwoordig bijzonder in trek schijnen. De Tooneelgroep Het Masker heeft gister avond onder regie van Ko Arnoldi, in de goed gevulde Harmonie-zaal „Groote Liefde" voor het voetlicht gebracht, een spel in zes tafreelen en naar veler opvatting een zuivere weergave van het werkelijke leven. Het leven is geen sprookje en ook geen vertelling of film, met een allen bevredigend slot en zoo zien we dan ook op het tooneel de meest onwaarschijnlijke dingen ge beuren. Daar is b.v. een kunstschilder, tevens filmregisseur, wereldreiziger, gescheiden van een vrouw, die hij niet liefhad en ook nog op ander gebied interessant, een zoo genaamde charmeur, die trotsche vrouwen harten week als was kan maken en die zijn hand maar heeft uit te steken om het mooiste en temperamentvolste vrouwtje in zijn armen te kunnen nemen, dat zich ooit tegen zijn charme verweerd heeft. Hij doet dat niet en hij trouwt uit liefde met een vrij onbehoorlijk, dik, ja zelfs vrij cmbehoorlijk-dik meisje, dat in het eerste bedrijf en ook nog daarna den indruk maakt of ze in haar jeugd in een zooge naamd achterlijke school heeft gezeten. Voor zulke verrassingen kan men alleen maar in het werkelijke leven komen te staan en het is trouwens niet de eenige, want het temperamentvolle vrouwtje, dat voor de eerste maal van haar leven verliefd is en volgens het programma zelfs een groote liefde heeft voor den filmregisseur enz., is nauwelijks ontgoocheld thuis ge komen of zij verlooft zich met een jongen man, die vijf tafreelen lang nooit eenig blijk heeft gegeven, dat hij in werkelijkheid van haar gecharmeerd is. Als men aanneemt, dat hier alleen het leven uitgebeeld wordt, is alles natuurlijk te aanvaarden en dan kunnen we het ner veuze, hard werkende vrouwtje natuurlijk ook beschouwen als een schepseltje, dat in een heerschzuchtig en autoritair optreden jarenlang het liefdesverlangen onderdrukt heeft en zich ten slotte tevreden stelt met een man, die in het ernstigste moment van zijn leven nog aan kip met appelmoes en 6chuimtaartjes kan denken. Laten wij niet langer trachten allerlei zielsproblemen te ontrafelen en alleen maar zeggen, dat negentig procent van de aan wezigen na het vijfde tafreel verwacht hebben, dat Margeret nog met Ivan zou trouwen en dat de tien procent pessimisten die er nog overbleven, gelijk hebben ge kregen. En nu mag men van een onbevre digend slot spreken, maar het leven is vol van geschiedenissen met een onbevredigend slot en men heeft ze daar zonder meer te aanvaarden. Wat niet wegneemt, dat de toeschouwers en toehoorders hebben genoten van een zeer goed verzorgde voorstelling, met fraaie décors en met actrices en acteurs, die vlot en alleszins te loven spel hebben gegeven Ank van der Moer als Margit Agi had als de in elk tafreel op den voorgrond tredende figuur een zeer zware taak en zij heeft het nerveuze, alles bedillende vrouwtje op voor treffelijke wijze weergegeven. Na haar verdient Jacqueline RoyaardsSandberg een woord van lof voor de wijze waarop zij als biechtmoeder, als alles begrijpende en bij alles ingrijpende vrouw is opgetreden Zij had de meest natuurlijke en de meest dankbare rol in dit tafreelenspel en een applausje bij open doek heeft zeker be wezen, dat men haar spel gewaardeerd heeft. John Gobau leek ons als onweer staanbare man niet heelemaal aannemelijk, maar dat is een kwestie, die de vrouwelijke toeschouwers natuurlijk het beste kunnen beoordeelen. Volstaan wij verder met het spel te roemen van Georgette Reyewski als Irene en van den wat onnatuurlijken jongen man, die in het stuk Alphons en in werke lijkheid Leo de Hartogh heet, dan blijft ons nog slechts te vermelden, dat Mies Elout dank- zij haar grijze pruik en min of meer houterig optredende figuur was, die Malnar zich voor haar rol zal gedacht heb ben, dat er een Henny Kemler en een Lize Servaes waren, die hun bescheiden taak naar behooren verrichtten, een Mies Pdters, die in een nog kleinere rol niemand teleur stelde en een Jan Retèl, die als piccolo heel duidelijk gezegd heeft, „dat er een meneer was om de juffrouw te spreken". We hebben al iets van de goede uitbeel ding der verschillende interieurs gezegd alleen het zoogenaamde atelier van Ivan was een beetje unheimisch, maar dat schijnt bij arme kunstschilders wel eens meer voor te komen en wat de costumes be treft, daaraan was bijzondere zorg besteed, zoodat niet alleen het oor, maar ook het oog dezen avond iets te genieten heeft ge kregen. Alvorens de gordijnen voor het eerste tafreel van elkaar gingen, heeft de voor zitter van het „Covoto", dr. J. B. van Amerongen, belangstelling gevraagd voor een in December te organiseeren Vondel herdenking en heeft hij het overleden comité-lid dr. van Dam herdacht in een uitvoerige en van groote waardeering ge tuigende toespraak, welke wij volledig in onze stadsrubriek hebben opgenomen. Tj. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag 3 uur voltallig ten Raad- huize. De begrooting van het Algemeen Arm bestuur voor 1938 werd gesteld in handen van een commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Keyzer, Parlevliet en Bruin. De gemeentebegrooting voor 1938 werd gesteld in handen van de heeren Epe, Dros, Henkes, Leber en de Waard. Besloten werd, zonder eenige bespre king, de aan de gemeente toebehoorende gronden van de voormalige hofstede Lei den in Eierland voor den tijd van twee jaren opnieuw te verhuren en voor dezelf de huursom aan de heeren C. de Wit en L. Kok, die vorig jaar bij de inschrijving de laagste inschrijvers waren. De huurprij zen bedragen voor den heer C. de Wit voor 2 perceelen bouwgrond, tezamen groot 3.82.87 H.A., 150 per jaar en voor den heer L. Kok, 1.52.50 H.A., 60 per jaar. Na schorsing en heropening ging de raad, na nog eenige besprekingen, over tot benoeming van een Hoofd der school te Den Hoorn, de alfabetische voordracht luidde als volgt: 1. J. J. Borger te Den Haag, 2. J. H. Ede te Hippolytushoef, 3. J. Huizinga te Veenendaa' Benoemd met 11 stemmen de heer Hui zinga, op no. 1 werden 2 stemmen uitge bracht. Zonder eenige bespreking of hoofdelijke stemming werd besloten medewerking te verleenen tot verkrijgen van een landar beidersplaatsje voor den heer P. de Waard. De voorgestelde financieele regelingen werden zonder bespreking goedgekeurd. Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Vis ook voor andere dorpen dan Den Burg een max. snelheid vast te stellen. De voorzitter was van meening, dat zwaar straffen, wanneer te hard gereden wordt, meer zou helpen. De heer Parlevliet vroeg den voorzitter in het openbaar nadere inlichtingen te geven over invoer van koeien van het raadslid den heer de Lugt uit den Wie- ringerpolder. Over dit feit heerscht ont stemming, daar aan een anderen veehou der het invoeren van hem toebehoorend vee uit dezen polder is geweigerd. Inplaats van den voorzitter legde Wet houder Kager hierover een verklaring af. Het vee van den heer de Lugt was ver scheidene kilometers verwijderd van door mond- en klauwzeer besmet vee, terwijl het vee van den anderen veehouder liep in een weide naast een besmette boerderij. Vervoeren van het laatste vee zou volgens de wet zelfs verboden zijn geweest. De heer Parlevliet vroeg nog een andere regeling van het vastrecht bij de T. E. M. Hierover zal de vertegenwoordiger van den raad in de vergadering van de T. E. M. moeten vragen. Daar de Steiger in het Noorden ver zanden gaat, vroeg de heer Dros hiervan verbetering. De gemeente zal hier met de 30 polders over moeten onderhandelen. Ten slotte vroeg de heer Dros, nu ook op Texel reeds vele gevallen van mond en klauwzeer zich voordoen, een wat soe peler bepaling van de verordening der gemeente hierop. De voorzitter deelde mede, dat dit niet gewerscht zou zijn, deze veeziekte komt hier tot heden in een zeer lichte graad voor, zoodat nog alle maat regelen getroffen dienen te worden om uitbreiding te voorkomen. Hierna sluiting. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Nandoe te Rangoon; Oehoe te Alexandrië; Emoe te Bandoeng. Thuisreis: Valk te Athene; Torenvalk te Rangoon. „BUIZERD" NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 7.00 uur vertrok van Schiphol het Indiëvliegtuig PH-ARB „Bui zerd" met als gezagvoerder Moll. Aan boord bevindt zich: 18 K.g. vracht, 456 K.g. briefpost en 30 K.g. pakketpost. Zes passagiers maken de reis mede. MIST EN LUCHTVERKEER. Het oordeel van een Zwitserschen verkeersvlieger. De Zwitsersche verkeersvlieger Walter Ackermann, in dienst van de Swiss-Air, een der Europeesche luchtverkeersmaatschap- pijen, die Douglas-vliegtuigen van het type DC2 eii DC3 in geregeld gebruik heeft, heeft in een der Zwitsersche dagbladen een arti kel geschreven over den mist in het lucht verkeer. Ackermann, die zoowel in den zomer als in den winter vliegt noemt de maanden October en November den gunstigen tijd om een luchtreis te ondernemen. Juist wan neer men op den grond geen hand voor de oogen kan zien, is het boven de dikke mist- laag het heerlijkste vliegweer, dat men zich lcan voorstellen. Remous is absoluut af wezig en het Douglas-vliegtuig op weg van Zürich naar Croydon (Engeland), welke af stand in 3 1/3 uur wordt afgelegd, glijdt als een raceboot over de witte oppervlakte, 3000 meter hoog boven Frankrijk. Wat den beruchten Londenschen mist be treft, Ackermann ontveinst zich niet, dat deze gevaarlijk is. De eerste herfstmist van dit seizoen, heeft, aldus Ackermann, zes dooden en vijftien gewonden geëischt, die als slachtoffers van verkeersongelukken op stnaat zijn gevallen. Voor den verkeersvlieger is het aldus met den mist gesteld: De ten zuiden van Lon den gelegen luchthaven Croydon is dikwijls vrij van mist, wanneer drie kilometer van Londen verwijderd de bekende mistlampen reeds branden. Gewoonlijk bereikt de mist eerst tusschen vijf en zes uur (Engelsche tijd) de luchthaven en blijft dan hangen tot den middag van den volgenden dag. Het spreekt vanzelf dat er ook dagen zijn, waar op de mist vroeger optreedt en in verloop van een paar minuten een landing op Croy don onmogelijk maakt. Voor de binnen komende vliegtuigen is deze „verrassing" ongevaarlijk, dank zij den ultnemenden gronddienst. Zoodra de mist is opgetreden, worden binnen enkele minuten draadloos alle in aantocht zijnde verkeersvliegtuigen verwittigd. In dit draadlooze mistbericht wordt tevens vermeld welke vliegvelden in den omtrek van Croydon vrij van mist zijn Meestal wordt het aan de kust gelegen vliegveld van Lympne daartoe aangeween, Daar stopt dan de uit Dover komende boot trein speciaal voor de luchtreizigers en uur later bevinden deze passagiers zich te Londen. Voor het geval, en dit komt per jaar ten hoogte een of tweemaal voor, dat geheel Engeland in een ondoordringbaren mist is gehuld, dan worden de binnenkomende ver keersvliegtuigen vroegtijdig genoeg ver wittigd om hun reis op het continent af te breken. Zoo ziet men, aldus besluit Ackermann zijn betoog, den strijd met den pot-dichten grondmist bindt men tegenwoordig nog niet aan, maar men ontwijkt hem. Hij beteekent voor het luchtverkeer geen gevaar, in het ergste geval slechts een*rerlenging van den reisduur. Binnen afzienüaren tijd zal hij voor de verkeersvliegtuigen geen hindernis meer beteekenen. Postvliegtuigen lander. tegenwoordig reeds bij dichten grondmist Schaken. Dertiende partij vol spanning. Na veertig zetten afgebroken Gisteravond is te Amsterdam begonnen de dertiende partij tusschen, Euwe en Aljechin om het wereldkampioenschap schaken. Na 40 zetten is zij afgebroken in een stelling, welke zeer moeilijk te beoor deelen is. De partij wordt hedenavond uur in den wintertuin van „Krasnapolsky" voortgezet. We laten hier het verloop der partij volgen, met aanteekeningen van den heer L. Prins. Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin. Slavische verdediging. 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—c3 d5Xc4 5. a2a4 Rc8f5 6. e2e3 e7e6 7. Rflc4 Pb8d7 Toen Capablanca, kort nadat hij den titel aan Aljechin had moeten afstaan, als zijn meening bekend maakte, dat de mo gelijkheden van het schaakspel uitgeput begonnen te raken en dat het tijd was, naar nieuwe regels of nieuw materiaal te zoeken, waren velen van oordeel, dat de Cubaan den spijker op den kop had gesla gen, zulks op grond van het zeer hooge remisepercentage in meestertornooien, Sindsdien zijn de gelederen van de aan hangers dier richtig dermate gedund, dat er nog nauwelijks eenige beteekenis aan kan worden toegekend. En terecht: in deze match is het meer dan eens duidelijk geworden (nog afgezien van het betrek kelijk geringe aantal remisepartijen), dat de strategie en tactiek van het schaakspel nog altijd onder den invloed van de meest uiteenloopende inzichten staat. Bij voorbeeld: Aljechin houdt de voortzetting 6. Pe5 voor correct (vierde partij), Euwe daarentegen heeft haar sinds de eerste partij niet meer aangewend. Bovendien laat geen der beide spelers zich door minder gunstige ervaringen, met door hen geprefeerde varianten afschrikken. Waar mede maar gezegd moge zijn, dat de waarde van het schaakspel niet afhanke lijk is van den uitslag en der partijen, maar uitsluitend door den strijdlust zijner beoefenaren wordt gepaald. 8. Ddle2 Pf6e4 Men vraagt zich overigens af, waarom de uitdager steeds weer zijn toevlucht neemt tot deze dubieuze manoeuvre, of schoon in de zevende partij is gebleken, dat aan het centrum, dat wit met e3e4 dreigt te vormen, evenveel gevaren als voordeelen verbonden zijn. Eenvoudig 8Rb4, gevolgd door 00, verdient o.i. stellig overweging. 9. 00 Rf8b4 10. Rc4d3 Rg4Xc3 11. Rd3Xe4! En ook Euwe geeft er de voorkeur aan, nieuwe wegen te betreden zoo noodig te banen, in stede van op vroegere successen voort te bouwen (negende partij: 11. bc3:, Pc3:, 12. Dc2, Rd3:, Dd3, Pd5, Ra3, waar mede wit een voortreffelijke stelling ver kreeg). Overigens onderschatte men niet de psychologische beteekenis van beider tactiek, immers het blijkt, dat Aljechin's ondernemingslust door den veiligen voor sprong evenmin heeft geleden als die van Euwe door de bittere ervaringen. Niet zonder reden, behooren de matches Euwe Aljechin tot de belangrijkste evene menten der laatste jaren. De tekstzet stelt een probleem van ge heel nieuwe orde. Indien nu n.L Re4:, bc3:, (dreigt Ra3), 00, Pd2, Rg6, dan is het witte centrum goed gedekt (c3!) en is de actie f2f4, gevolgd door g4, veel on rustbarender dan in partij no. 7. Vandaar dat Aljechin er de voorkeur aan geeft, zich in avonturen te storten, nu 11 Rb2: faalt wegens Rb2:, Re4:, Ra3, enz. 11Rc3—b4 12. Re4Xf5 e6Xf5 13. d4d5! Een ultimatum en wat voor een! Vast besloten ditmaal een loopgravenoorlog (Rd2, gevolgd door Tsl, Pf3d2b3c5 enz.) te vermijden, dwingt de wereldkam pioen zijn tegenstander resoluut tot den strijd in het open veld. „Dwingt", want in verband met 00, Dc6:, bc6: Tdl, waarop zwart wegens de dubbele dreiging Pe5 en Dd3 een pion zou verliezen, blijft er nauwelijks iets anders over dan wit's pionoffer aan te nemen. 13c6Xd5 14. De2b5 Muiterij in Paraguay onderdrukt. - Summer Welles heeft medegedeeld, dat vol gens het rapport van den gezant van de Ver. Staten in Paraguay de opstand, welke op 150 mijl afstand van Asuncion is uitge broken, onderdrukt is. In de hoofdstad heerscht weer rust. De Russische terechtstellingen. - De correspondent van Havas te Moskou schrijft: „Tusschen 5 September en 10 October zijn, als men een twintigtal regionale bladen mag gelooven, 403 personen gefusilleerd. Deze „vijanden des volks" worden als volgt ingedeeld: 182 terechtgestelden werden be schuldigd van spionnage en terrorisme, vooral op de spoorwegen in het Verre Oos ten, 112 personen werden terechtgesteld we gens sabotage in den landbouw (de mees ten daarvan zouden besmettelijke ziekten onder het vee verspreid hebben), 34 perso nen werden beschuldigd van sabotage in de industrie, 52 van sabotage in de graan schuren, 12 van vergiftiging van soldaten of arbeiders, 11 van moord op stachan of- arbeiders of andere aan het regime ver» knochte personen". De „Zaria Vostoka" te Tiflis meldt, dat een proces begonnen is tegen 13 vroegere functionnarissen bij de regeering der autonome republiek Askha- sie. Deze menschen worden er van beschul digd aanslagen tegen Stalin te hebben ge organiseerd, een opstand van het leger te hebben voorbereid om de afscheiding van Askhasie te bewerken, sabotage in den landbouw en spionnage bedreven te hebben, enz. „Die Deutsche Volkswirtschaft" in be slag genomen. - Het nummer van 1 Novem ber van de nationaal-socialistische perio diek „Die Deutsche Volkswirtschaft" is gister in beslag genomen, in verband met een artikel over ontwerpen tot reorganisa tie van de Duitsche economie. Deze maat regel wordt beschouwd als een verlangen de pers te beletten de oorzaken van de „Schacht-crisis", welke nog niet opgelost schijnt, te behandelen. Nationaal-socialisten mogen geen ha kenkruis dragen. - De Poolsche minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Poolsche nationaal-socialistische partij toe stemming geweigerd een uniform te dragen, waarop een hakenkruis is aangebracht. Italiaansch ingenieur in Russische ge vangenschap. - De Italiaansche ingenieur Patrone, die met een twintigtal Italiaan sche technici te Leningrad de leiding had bij den bouw van den kruiser „Kirof" en die twee maanden geleden gearresteerd werd, beschuldigd van spionnage, bevindt zich nog steeds in gevangenschap. De andere Italianen hebben de Sovjet-Unie verlaten. Merkwaardige eetlust van een schoen maker. - In het ziekenhuis te Hodmesova- sarhely (Hongarije) vervoegde zich een dezer dagen een werklooze schoenmaker, die er over klaagde, dat zijn maag overla den was. Toen de man met x-stralen zou worden onderzocht e n voor het röntgen- apparaat plaatsnam, hoorde de dokter tot zijn verwondering een metaalklank, welke naar het scheen uit het lichaam van den patiënt kwam. Een nader onderzoek toonde aan, dat de schoenmaker niet minder dan 35 metalen voorwerpen had ingeslikt, waar onder de kop van een hamer, verscheidene sleutels, lepels, messen en spijkers. Men hoopt door een operatie het leven van den zonderling te kunnen redden. Hevige vulcaanuitbarsting. - Een weer kundig bureau te Seattle heeft een radio bericht opgevangen van een schip, volgens hetwelk op Yoenaska een tot de Aleoeten behoorend eiland, een vulcaan tot uit barsting is gekomen. Het Schip heeft het eiland op 15 mijl ten Noordwesten gepas seerd en meldt, dat het geheele eiland be dekt is met regen van lava en ascly Tot ver in den omtrek staat de hemel in licht door de erupties van den krater. Men gelooft, dat het eiland niet be woond is. Zeventien terroristen gearresteerd. - Wegens de jongste aanvallen op politie en militairen, die in de buurt van Tulkaram in Palestina patrouilleeren, zijn 17 personen gearresteerd. Er wordt gemeld, dat nog eenige op zichzelf staande aanslagen zijn gepleegd. Doodvonnissen voltrokken. - Heden ochtend zijn drie personen, die door het volksgerechtshof ter dod veroordeeld wer den te Berlijn geëxecuteerd. Een van hen de 29-jarige Peter Sausen was veroordeeld wegens spionnage ten voordeele van een vreemde mogendheid, de beide anderen, de 35-jarige Adolf Rembte en de 37-jarige Robert Stamm, werden beschuldigd in sa menwerking met de komintern een onwet tige organisatie in het leven te hebben wil len roepen. Het „familieschaak" (b4, b7, d5), de pointe van wit's vorigen zet. Zwart's ant woord is nagenoeg gedwongen, want hij moet in ieder geval den raadsheer en pion d4 dekken. 14Dd8a5 15. Db5Xb7 Ta8—b8 Beter dan Td8, Pd4, met de dubbele dreiging Pf5: en Pc6. 16. Db7c6 Da5c5 Opnieuw vrijwel gedwongen wegens de dreiging Tdl en ook Pe5 en daar thans verleidelijke zet 17. Pe5 zou worden be antwoord met Dd6, zoo noodig gevolgd door f6, speelt Euwe het paard naar het strategische veld van deze stelling, waar op het een onaan,tastbaren post inneemt. 17. Pf3d4 Tb 8b6 Zwart heeft niet bijster veel goede zet ten tot zijn beschikking! Biiv. Dc6:, Pc6:, Tb7, Tdl, Pf6, Rd2, Td2:. Td2:, Kd7, Tel, zoo noodig gevolgd doo- Pe5+, anders door b2b4b5. Ook na 17g6 volgt sterk Tdl. De tekstzet dwingt dameruil af. 18. Dc6Xc5 Pd7Xc5 Ook de uitdager heef. fraaie ressources in petto. Wit kan nu n.L geen pion win nen (19. Pf5:) wegens 19Pb3. Er kan nu volger. le. 20. Ta2, Tc6, Pd4. Pel:, Pc6:, Pa2:, Tal, 0Oü en zwart blijft een stuk voor: Ta2* Tc8 6nz. 2e! 20. Tbl, Rd2! Pd4! Lel:, Pb3:, Re3:, fe3:, Tb3:, enz. Doch de wereldkampioen verstoort wreedelijk dit net van combinaties: 19. a4a5! Immers: nu zou na Tb7, Pcb! hoogst on verkwikkelk a5a6! dreigen, terwijl dan na a7a6 Tel onaangenaam werkt. Doch Aljechin vermijdt principieel alle defen sieve voortzettingen. Boven uitputting door belegering verkiest hij een heldhaftig tweegevecht van man tegen man. Intus- schen realiseere men zich goed het beeld van den strijd: tegenover de zwakte van Aljechin's pionnen staat de omstandig heid. dat de wereldkampioen moeilijkheden heeft met de ontwikkeling van zijn dame vleugel. 1 9Tb6a6 20. Pd4—c2 Een partij EuweAljechin uit de krant naspelen verschaft een sensatie, welke kinderachtig moet worden genoemd ver geleken bij de opwinding welke den toe schouwer bevangt, wanneer de botsing van deze twee schaakgrootmeesters zich voor zijn oogen afspeelt, zonder dat iemand een vermoeden heeft omtrent den eventu- eelen uitslag: nauwelijks begint men te gelooven, dat de spanning haar hoogtepunt heeft bereikt. of een nieuwe inval doet het aspect als bij tooverslag veranderen, Dat is EuweAljechin in den alleropwin- densten en meest asntrekkelijken vorm. Met den tekstzet beoogt Euwe het offer van liefst twee pionnen, alleen om den laatsten schakel in zwart's ontwikkeling de rochade. te eliminoprpm Vandaar niet 20. Tdl, 0—0, 21. Rd2, Tb8, noch 20. Pf5:, g6, gevolgd door Ta5:. 2 0Rb4Xa5 21. b2b4 Ra5Xb4 22. Rel—b2 Rb4a5 Het beste! Men vergelijke bijv. 22. Tb6, 23. Rd4, Pb3, Rb6:, Pal:, Pb4:, enz. of 22Tal:, Tal:, Pd3, Rg7: daarin culmineert de geheele opzet: het verhin deren der rochade) Tg8, Rd4 met over wegend spel voor wit. 23. Rb2Xg7 Th8g8 24. Rg7e5 Op het voor de hand liggende 24. Rd4 volgt Tag6, Ta5:, Tg2:f, Khl, Pe4, of 24. Rd4, Tag6, Rc5:, Tg2:f, Khl, Rc7!, echter niet (24. Rd4), Pb3 Ta3, Pd4:, Pd4:, ge volgd door Tfal. Ook niet (24. Rd4), Rb6, 25. Ta6:, Pa6:, 26. Rb6:, a6:, 2. Tal, Pc7, 26. Ta7, Pe6, 29. Ta8f, Pd8, 30. Pd4, enz. Op deze laatste variant had zwart zich echter wél kunnen inlaten, indien wit reeds op den 23sten zet Rd4 had gespeeld (dus zonder op g7 te slaan, zulks teneinde zwart's actie langs de g-ljjn uit te schake len). Men zie 23.: Rd4 (dus inplaats van 23. Rg7:), Rb6 en zwart volgt de geheele hierboven genoemde variant met dit ver schil, dat hij op den 30sten zet kan rocheeren. Met den tekstzet wordt Tag6 verhinderd (Tag6, Ta5:, Tg2:t, Khl, Pe4, Rg3), ter wijl Pd4 dreigt. De zwakte van zwart's pionnen treedt nu duidelijk aan het licht. 2 4Pc5b3 25. Tala4 Consekwent stevent Euwe af op wat thans kennelijk het middelpunt van de aandacht vormt: de zwakke pionnen. En passant behoudt hij zich op: 25Pd2 de ressources Tfal, Pf3f, Kfl, Pe5:, Ta5: met gunstig spel voor wit. 2 5Ta6g6 26. Re5g3 Ra5—b6 27. Ta4—f4 Slechts een klein, een zeer klein resul taat heeft wit ten slotte via al deze fan tastische schermutselingen bereikt: na het terugwinnen van den minus-pion (dat is nu slechts een kwestie van tijd, daar d- en f-pion beide niet kunnen worden verdedigd), blijft een nog altijd min of meer verzwakte pionnenformatie bij den tegenstander over. De uitdager streeft er natuurlijk naar, de zwakten zooveel mo gelijk op te lossen. 27h7h5! Met zijn gewone elan bijt Aljechin van zich af en besluit, den pluspion zoo duur mogelijk te verkoopen. Indien wit nu n.L op f5 slaat, volgt h4! Rh4:, Tg2:+, Khl, T2 g4!, waarna zwart zonder moeite ook nog den dpion oplost (d4). Want op Te5-)- volgt dan Kd7!, Td5:-f?, Ke6, Th5, Pd2, Tdl, Pe4 met de dreiging Th4: en Pf2:. 28. Tf4h4 a7—a5 Schitterend uitgebalanceerd is Alje chin's verdedigingsactie zonder twijfel. Den tijd, dien Euwe noodig heeft om den pion terug te winnen, maakt hij zich zoo veel mogelijk ten nutte. Natuurlijk zou op Th6 of Th8 Tdl zijn gevolgd. 29. Th4Xh5 Tg6—c6 30. Pc2—a3 Men ziet nu dat zwart's laatste zet diende om hier de mogelijkheid van Pb4 uit te schakelen, waardoor d5d4 zou zijn vertraagd. 3 0d5d4! 31. e3Xd4 Met Tf5:, De3:, Te5f, Te6 zou wit niets bereiken. 3 1Pb3Xd4 32. Tflelf Ke8d7 Op Te6 volgt Te6:t, fe6:, Th7, enz. 33. Kglfl Gericht tegen Pe2f. De zwakke pionnen loopen niet weg. 33. Tc 6c3 34. Pa3bl Tc3—c2 35. Tel—dl Dreigt Tf5:, 35. Kd7—c6 36. Th5—h6f Tg8g6 37. Th6h8 Dreigt +- CO H 37. Kc6b7 38. Th8—f8 Tg6g7 39. Rg3—e5 Pd4—f3

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9