DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De negenmogendheden-conferentie te Brussel. No. 261 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 5 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Duitsche koloniale eischen. Italiaansche persmeening Norman Davis stelt voor, een beperkte commissie te benoemen. HET EERSTE RESULTAAT. Fransche torpedojager schiet op een duikboot. Ook een Fransch stoomschip aangevallen. De Barmat-affaire. De val van Taijoean aanstaande. Tegenstand der Chineezen blijft fel. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 5 November. In Brussel vergaderen de diplomaten van vele landen. Ze spreken er over den toe stand in het Verre Oosten, houden lange redevoeringen en beleggen geheime bijeen komsten. Maar ze doen méér! Ze weten, dat er nog meer te bepraten valt dan alleen de Chi- neesch-Japansche kwestie. Daar is Spanje, dat veel dichter bij ligt en dat net zoo be langrijk is voor de gedelegeerden als China. Welnu, tusschen de bedrijven door houden de afgevaardigden der belanghebbende lan den voeling met elkaar over Spanje en voor zoover thans bekend, heeft men elkaar de zer dagen gepolst over een langzame ver andering van koers ten opzichte van gene raal Franco. Deze koersverandering is nog wat vaag. Engeland zou bij Franco handelsvertegen woordigers willen benoemen, Frankrijk zou daar echter niet aan kunnen meewerken. Dat is dus duidelijk. En nu zou men mee- nen, dat Italië en Duitschland zouden jui chen om deze bijdraaiing van Engeland. Maar zóó is het niet. Hoewel men in Italië eenerzijds voldaan is over Engeland's stand punt, koestert men anderzijds ongerustheid, zelfs wantrouwen! Men vraagt zich name lijk af of Engeland niet, door aan Franco de hand te reiken, tracht, den invloed van Italië en Duitschland te overvleugelen. De Lavoro Fascista is, wat dit betreft, van meening dat, indien Engeland inderdaad dergelijke voornemens koestert, er weinig kans op verwezenlijking hiervan bestaat. Natuurlijk houdt ook de Duitsche pers zich met de koersverandering bezig. Zoo schrijft de Völkische Beobachter, dat het desbetreffende bericht geen verrassing be- teekent, want aldus het blad hierdoor wordt slechts bewezen, dat de leiders der buitenlandsche politiek in deze landen, de Spaansche kwestie en het conflict in de Middellandsche Zee met die nuchterheid be kijken als steeds van hen verwacht kon worden. Hiermede kan worden vastgesteld, dat het tijdperk van Nyon, waarvan Eden zelf verklaard heeft, dat de resultaten in den vorm van omvangrijke Sovjet-Russische wapenleveringen alleen den „Spaanschen bolsjewisten" ten goede gekomen zijn, defi nitief als een vergissing heeft afgedaan. In verband met de verklaring van Chain- berlain in het Lagerhuis merkt het „Berli- ner Tageblatt" op: Het doet er niets toe, dat Engeland's „agenten" in het nationale Spanje voorloopig geen diplomatieken sta tus zullen krijgen. Evenmin wil Chamberlain's verklaring veel zeggen, dat hiermede niets verandert aan den bestaanden toestand. Wat verandert, dat zegt duidelijk genoeg de wrevel in Pa rijs over het besluit van de Engelsche re geering en de critiek, welke Chamberlain hierover in eigen land hoort, waar men de nationale Spanjaarden nog steeds als opstan delingen pleegt te betitelen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung schrijf.. Ook al zou er een wijziging komen in de methoden der Engelsche en Fransche poli tiek ten opzichte van Spanje, het doel blijft toch gelijk: Men wil verhinderen, dat het Spanje van de toekomst zich nauwer bij Italië en Duitschland aansluit. Het middel daartoe was tot dusver de ondersteuning van het roode bewind en het zou niets be hoeven te verbazen indien Engeland en Frankrijk thans pogingen in het werk stel len Spanje te bewegen deze pijnlijke periode te vergeten. Ten aanzien van het Duitsche koloniale vraagstuk schrijft de Azione Coloniale a.a. dat alle argumenten, die Frankrijk en Engeland tegen de koloniale eischen van Duitschland inbrengen met enkele woorden ontzenuwd kunnen worden. Naar aanleiding van het argument, dat de koloniën geen bevolkings-politieke waarde bezitten, wijst het blad op de hoogvlakten van Tanganyika, welks ge zonde klimaat de beste kolonisatiemoge lijkheden biedt. Het argument, dat de kolomen voor de grondstoffenvoorziening van betrekkelijk geringe beteekenis zijn, wordt volgens het blad door iedere statistiek volkomen weer legd. Verder bestrijdt de Azione Coloniale het argument, dat Duitschland onwaardig is, koloniën te beheeren. Het blad besluit: met oprechte solidariteit beschouwt Italië de eischen van het derde ryk als de bekrachtiging van een duide lijk en onbetwistbaar recht. Duitschland zal zijn koloniën vooral daarom terug krijgen omdat het zulks ver dient. De gistermiddag gehouden voltallige conferentie is in staat geweest een be langrijk resultaat vast te stellen. De delegaties hebben, zonder tegen stand, een ontwerp aangenomen, dat ten doel heeft een beperkte commissie in het leven te roepen met tot taak in het Japansche antwoord op de Belgische uitnoodiging de mogelijkheden voor een verzoening op te sporen en in dien geest een ontvangstschrijven op te stellen, dat een beroep op den goeden wil van Tokio inhoudt en beiden partijen aan te bieden den vrede te herstellen. De moeilijkheid, welke nog moet worden opgelost, is de samenstelling dezer commis sie. Over die kwestie zal vandaag in een geheime zitting worden beraadslaagd. De voor Donderdagavond 6 uur vastge stelde bijeenkomst moest worden verscho ven om den gedelegeerden gelegenheid te geven te onderhandelen en het Spaak mo gelijk te maken politiek overleg te voeren, daar hij door den koning der Belgen belast is met de samenstelling van een nieuwe regeering. Waar men Tokio op zal wijzen. De gisteren gehouden beraadslagingen deden de voornaamste punten tot uitdruk king komen, welke de commissie tegen de weigering van Japan kan te berde brengen. 1. De regeering te Tokio rechtvaardigt haar weigering de uitnoodiging te aanvaarden met te verklaren, dat de conferentie in feite uitgaat van den Volkenbond, die de Japan sche actie tegen China veroordeelde. Davis deed opmerken, dat de Vereenigde Staten ter conferentie vertegenwoordigd zijn, doch geen deel uitmaken van den Vol kenbond. 2. Japan heeft het verwijt gemaakt, dat de conferenties te veel delegaties vereenigt van landen, wier bijzondere belangen in het Verre Oosten veelal onbetwistbaar zijn. Dit bezwaar vervalt, indien de conferen tie haar bevoegdheden delegeert aan een commissie, bestaande uit de vertegenwoor digers van landen, die in hoofdzaak belang hebben bij de zaken in het Verre Oosten. Deze beide punten vormen de voornaam ste beweegredenen van Japan. Men gelooft, dat de regeering te Tokio in een hachelijke positie zou worden geplaatst, indien zij bij haar negatieve houding blijft na dezen stap der commissie. Het voorstel van Norman Davis. Men zet thans uiteen, dat gisteravond niet alle delegaties haar standpunt hebben kun nen bepalen tegenover het voorstel, waar bij de conferentie zelf antwoord zou geven op de Japansche nota en slechts een be perkte commissie zou samenstellen. Het betreft hier een ontwerp, dat is uit gewerkt door de vertegenwoordigers der landen, welke voornamelijk belang hebben bij het voorstel van Norman Davis. Deze stelde n.L voor, een beperkte ondercom missie te vormen, welker taak het zal zijn het antwoord op de Japansche nota op te stellen en tot Japan een beroep tot ver zoeningsgezindheid te richten. Eden steunde dit denkbeeld, waarna Aldrovandi herinner de aan zijn voorstel, zich ertoe te bepalen, China en Japan nader tot elkaar te brengen. Davis verklaarde echter, dat het niet in overeenstemming met het doel der confe rentie zou zijn, de partijen tegenover elkaar te laten staan zonder handelend op te tre den. Ook Delbos steunde het voorstel tot vor ming van een beperkte ondercommissie, waaraan zou moeten worden opgedragen haar diensten aan te bieden aan Japan en China. Het voorstel van Davis, aangevuld met dat van Delbos, werd daarop aangenomen. Het plan zal vandaag bij de opening der vergadering aan de conferentie ter goed keuring moeten worden voorgelegd. Vervolgens ouden de gedelegeerden zich moeten uitspreken over den door Spaak voorbereiden tekst. Minister Spaak heeft een diner aangeboden. De tegenwoordigheid van alle gedelegeer den aan het diner, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft aangeboden, heeft de conferentie de ge legenheid gegeven een besluit te nemen, dat voor een oogenblik de moeilijkheden, welke ontmoet zijn bij de samenstelling van een beperkte commissie, ontwijkt. Er werd n.L besloten, dat de conferentie zelve direct aan de regeering te Tokio zou antwoorden op de nota, waarbij zij weigerde zich te Brussel te doen vertegenwoordigen. Spaak werd belast met de opstelling van den tekst van dit document, dat vandaag ter goedkeuring aan de gedelegeerden zal worden voorgelegd. In groote trekken is de tekst reeds opge steld. Hij herhaalt de argumenten, welke giste ren door verscheidene sprekers zijn naar voren gebracht. Men geeft te kennen, dat indien Japan zich bereid verklaart de goede diensten der conferentie te aanvaarden, te dien einde een beperkte commissie zal worden samen gesteld. Het Spaansche ministerie van landsver dediging deelt mede, dat een Fransche tor pedojager, de 75, welke de Fransche boot Imerethie escorteerde gistermiddag om vijf minuten voor half vijf op 20 mijl van Va- lencia herhaalde malen op een duikboot heeft geschoten. Men kon van de kust zien, dat het water tengevolge van de kanonschoten opspatte. Fransch schip bestookt. Gisterochtend om half tien heeft een wa tervliegtuig der opstandelingen ter hoogte van Mataro verscheidene bommen geworpen op den Franschen koopvaarder La Corse, welk schip evenwel niet werd getroffen. Fransche torpedojagers, die direct verwit tigd werden, hebben verscheiden oproepen uitgezonden, waarop drie toestellen der re geering opstegen en het vliegtuig der op standelingen verjoegen. Fransche tegenspraak. Het Fransche ministerie van marine ver klaart geen enkele inlichting te hebben ont vangen over de uit Madrid ontvangen be richten, waarin er melding van wordt ge maakt, dat een Fransche torpedojager, die de Imerethis escorteerde, een duikboot zou hebben gebombardeerd. De aanval op la Corse. Men geeft de volgende bijzonderheden over den aanval, waarvan het Fransche schip la Corse vandaag het doel is geweest: Het schip kwam van Barcelona en bevond zich ter hoogte van Mataro, op ongeveer 10 mijl van de kust, toen twee watervliegtui gen er over vlogen en het sein gaven te stoppen. De bemanning moest het schip verlaten en zich in de sloepen begeven. De water vliegtuigen wierpen hiema eenige bommen, welke het schip echter niet troffen. Intusschen had de marconist van de Corse een noodsein uitgezonden, dat werd opge vangen door den torpedojager Gerfaut, die direct het schip ter hulpe snelde. Inmiddels was de consul van Frankrijk, die den tordedojager Vautour, welke zich ter reede van Barcelona bevond, verzoent zich naar de plaats van den aanval te bege ven. Beide oorlogsbodems verschenen bijna tegelijkertijd bij de Corse. De beide watervliegtuigen verdwenen en de bemanning begaf zich weer aan boord. Geëscorteerd door de Gerfaut heeft de Cor se haar reis naar Marseille voortgezet. Gisteren werden in het Barmat-proces de getuigen a decharge gehoord. Vervolgens werd een aantal medebeklaagden verhoord, die poogden alle verantwoordelijkheid op Barmat te werpen. De Donderdagochtend was gewijd aan het pleidooi van de civiele partij, terwijl Zaterdag de deskundigen weer aan het woord zullen komen. Daarna zal het pro ces worden uitgesteld tot de volgende week Vrijdag voor 't houden van het requisitoir. De verdediging zal de daarop volgende week pleiten. Bevel tot arrestatie tegen Henri Barmat. Tezelfder tijd met het bevel tot in hechtenis neming van Jules Barmat, is ook een bevel tot arrestatie uitgevaardigd te gen Henri Barmat. Het parket uit Brussel, deelt mee, dat hij te Weenen vertoefde, men weet nog niet, of de Oostenrijksche politie hem zal kunnen arresteeren, aange zien Henri, die dikwijls op reis is, zonder twijfel niet naar Weenen is teruggekeerd toen hij hoorde, dat een bevel tot arresta tie tegen hem is uitgevaardigd. Zijn signalement is aan de verschillende politie-autoriteiten in Europa verstrekt. Volgens de laatste berichten uit Taijoean, de hoofdstad van Sjansi, kan de val der stad van oogenblik tot oogenblik verwacht wor den. De overbrenging van het Chineesche militaire hoofdkwartier naar Zuid-Sjansi, ter voorbereiding van een nieuw defensief, is reeds voltooid. Het schijnt, dat na de ont ruiming van Taijoean de eerste verdedi gingslinie in de nabijheid van Tsingtsjin, onmiddellijk ten zuiden van de hoofdstad, zal liggen. Aanzienlijke versterkingen worden in allerijl naar Sjitsjiatswang, het spoorweg knooppunt bij de provincie Hopei, gezon den, maar de algemeene meening is, dat deze Chineesche poging om den Japanschen opmarsch naar Taijoean te bedreigen, niet tijdig genoeg zal zijn om de hoofdstad te redden. Japansche oorlogsschepen geconcentreerd. In den mond van de Wangpoe liggen thans 42 Japansche oorlogsschepen, waar bij, naar gemeld wordt, vier vliegkamp schepen. Sommigen zien in deze concentra tie een dreiging met een troepenlanding te Poetoeng, die ten doel zou hebben de Chi neesche troepen daar te verdrijven. Volgens betrouwbare berichten komen te Sjanghai voortdurend Japansche versterkingen aan. Een buitenlander, die een bezoek heeft ge bracht aan de Chineesche liniën, zeide, dat de Chineezen een tegenaanval voorberei den om de Japanneezen ten zuiden van de Soetsjaukreek terug te drijven. Hij ver klaarde, dat het moreel der Chineesche troe pen zeer hoog is. De Japanneezen te Tientsin. Terwijl het aantal Japanneezen te Tient sin voor het begin der vijandelijkheden 20.000 bedroeg, is het thans tot 30.000 ge stegen. Op de scholen in Tientsin en Pei- ping wordt Japansch onderwezen. De com missie voor de handhaving van den vrede organiseert speciale klassen voor het on derwijs in het Japansch. Japansche opmarsch. Uit Sjansi wordt gemeld, dat de Japan sche voorhoede, die naar Taijoean oprukt, Kwangtsjengstjen, 10 kilometer ten zuiden van Sinhsien, bezet heeft. De troepen, die in Sjansi opereeren, ruk ken langs verschillende wegen op Taijoean aan. Een afdeeling is Sjoejang, een belang rijke stad halverwege tusschen den Niang- tsekwanpas en Taijoean, binnengetrokken en verder westwaarts getrokken. DE OUDSTE SOLDAAT VAN EUROPA. De oudste soldaat van Europa en mis schien wel van de heele wereld zal bin nenkort, in feite den llden November, zijn 102den verjaardag vieren. Het is Louis de Courten, geboren 11 November 1835, ge wezen commandant der Zwi+sersche pauselijke garde. Hij is een nakomeling van een oud geslacht, dat in het stadje Sierre in hoog aanzien stond. In 1854 trad Louis de Courten als lui tenant toe tot het eerste regiment van den paus te Rome, een regiment, dat onder commando stond van een neef van Louis. Toen Garibaldi in 1860 zijn be faamden tocht naar Sicilië ondernam, was de thans 101-jarige adjudant van den pauselijken generaal Kalbermatten, die eveneens in het kanton Wallis geboren is. In het jaar 1867 nam de Courten deel aan den strijd te Rome en bij Mentana. Hij on derscheidde zich hier door zijn dapperheid. Na den intocht van Victor Emanuel in Rome (1870) verliet hij den pauselijken dienst, om zich in zijn geboorteplaats te vestigen. In» 1878 benoemde paus Leo XIII hem tot commandant van de Zwitsersche garde, welke betrekking hij tot in 1901 bekleedde. Sedert dien tijd woont hij in Nancy, waar iedereen hem kent als den ouden soldaat, die altijd zoo netjes ge kleed gaat en met zijn scherp gemarkeer- den kop nog vol levenslust de wereld in kijkt. Zijn gezondheid laat niets te wen- schen over en ook zijn geest is nog vol komen helder. Wanneer hij van zijn veel bewogen loopbaan vertelt, laat zijn ge heugen den stoeren Louis nimmer in den steek Munitietransport aangehouden. - De Britsche autoriteiten, welke met de bewa king der Spaansche grens belast zijn, heb ben gisteren den bestuurder gearresteerd van een auto, die vier groote kisten met wapens en munitie voor de opstandelingen, vervoerde. De wagen was op weg van Gi braltar naar La Linea. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat de zending afkomstig was van het Duitsche stoomschip Pasajes, dat via Tanger uit Hamburg te Gibraltar was aangekomen. Politie en ambtenaren stellen een onder zoek in. Staking in Poolsche steenkolenmijnen. - De Poolsche bladen melden, dat in het steenkolenbekken bij Krakau een staking is uitgebroken, waaraan door 10.000 mijnwer kers wordt deelgenomen. De stakers eischen verkorting van den arbeidstijd. Huis met inwoners weggespoeld. - Een houthakker in de nabijheid van Bugoyna in Joego-Slavië is met huis, vtouw en vijf kin deren spoorloos verdwenen. Tijdens een overstrooming is het huis met de inwoners door de rivier opgenomen, en sindsdien is geen spoor van hen terugge vonden. „Heil Hitier" in de rechtszaal. - De mededeelingendienst der nationaal-socialis- tische partij heeft in een rondschrijven de volgende aanwijzingen gegeven omtrent den gang van zaken tijdens een gerechtszitting in Duitschland: „Als de rechters binnenkomen, moeten alle aanwezigen in de rechtszaal opstaan en den Duitschen groet brengen. De rechters zullen, wanneer zij op hun plaats zijn aangekomen, dezen groet beant- worden door hun arm uit te strekken. De president kondigt vervolgens aan: „Ik open de zitting met den Duitschen groet: Heil Hitier". Als de zitting is afgeloopen zullen de rechters opstaan en den duitschen groet brengen. Alle aanwezige personen staan op en ant woorden met den Duitschen groet". Op deze wijze zal, zoo verklaart het rond schrijven, het plechtige karakter der rechts zitting bewaard blijven en de president tot uitdrukking brengen, dat opgetreden wordt in naam van den leider en oppersten rech ter, Adolf Hitier. Handel in verdoovende middelen. - De politie-autoriteiten van Tokio hebben den strijd aangebonden tegen de internationale benden van smokkelaars in verdoovende middelen, die, nu de toestand in Noord- China eenigszins gestabiliseerd is, Tientsin als basis voor hun operaties hebben uitge kozen. De aandacht van de politie werd den laatsten tijd getrokken door geheimzinnige zendingen, die uit Noord-China te Kobe en Yokohama werden aangebracht en die bij onderzoek morphine en cocaïne bleken te bevatten, blijkbaar bestemd om naar de Vereenigde Staten te worden gesmokkeld. De Japansche politie heeft daarop agenten naar Tientsin en Takoe gezonden om in samenwerking met de autoriteiten in Noord- China de smokkelbenden op te sporen. Communistische partij verboden. - De kantonnale raad van het kanton Schwyz in Zwitserland heeft gisteren met op één na algemeene stemmen besloten alle commu nistische en andere staatsgevaarlijke orga nisaties te verbieden. In het kanton Zürich is eveneens van de zijde der burgerlijke partijen een actie gaande, welke een verbod der communisti sche partij beoogt. Zeven personen verdronken. - Uit Missiones wordt gemeld, dat tijdens een storm een rivierschip, dat op weg was naar Candeleria, is vergaan. Zeven personen ver dronken. Origineele wijze van hongerstaking. - Een nieuwe wijze van hongerstaking is uit gedacht door een arbeider op de olievel den van Boryslaw in Polen. Uit protest tegen zijn ontslag is de man, Thomas Kavan geheeten, naar den top van een boortoren geklommen, waar hij zich verschanste. Hij weigerde alle voedsel, dat hem aange boden werd door collega's. Als gevolg van zijn optreden heeft men het werk aan de oliebron stil moeten leggen. De vijf kinderen en de vrouw van den hongerstaker blijven voortdurend in de na bijheid van den boortoren en onderhouden zich op dezen afstand met het hoofd des gezins. Scheepvaartongelukken in Engeland. - Uit Folkestone wordt vernomen, dat een aantal visschers, naar men gelooft, vermist worden ten gevolge van een aanvaring tus schen het Amerikaansche s.s. „Indepen- dence Hall", metende 5050 ton en de vis- schersboot „St. Louis" tijdens den mist. De aanvaring is geschied buiten de Fransche kust nabij Boulogne. Vanmorgen vroeg werd verder vernomen, dat een trawler uit Aberdeen, de „Roslin" vergaan is in de monding van de rivier Ythan op 12 mijl ten Noorden van Aber deen. Zes man verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1