JUMicaües Keuring voor den dienstplicht. £atuU enJ-uiaAouw JSutqedi\ke Stand Qemeetitecadm Voor 100 jaar. Pluimveeteelt. lfoor kleine tuinen. HENSBROEK In de tweede helft van October. VIERDE BLAD S In Januari 1938 houdt de Herkeurings- raad in deze gemeente zittirtg. De Voorzitter van den Herkeuringsraad kan aan personen, die voor de lichting 1938 of voor een vroegere lichting zijn in geschreven, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij rijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij ge noemden raad een onderzoek naar hun ge schiktheid voor den dienstplicht te onder gaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek NIET toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn inge lijfd; b. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Overigens wordt een persoon, als hiervo- ren bedoeld, tot het onderzoek slechts toe gelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt ge daan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt; a. zoo het een persoon geldt, die in 1937 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1937 geen der keuringsraden uit spraak deed: dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst. Hij, die de aan vraag doet, behoort daarbii zoo eenigszins mogelijk, een geneeskundige verklaring over te leggen, waaruit de vermoedelijke ongeschiktheid van den ingeschrevene blijkt. In de aanvraag moeten worden vermeld: a. de geslachtsnaam en voornaam, b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hy is inge schreven; e. het korps, korpsonderdeel of dienst vak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of de datum vastgesteld voor zijn inlijving of zijn op komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. het volledig adres; g. of hij in 1937 voor een der keuringsra den is verschenen en, zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toege zonden onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, ge bouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's Gravenhage. De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden. Alkmaar, November 1937. De Burgemeeser van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. zaak, aldus eindigde het epistel. Inderdaad kreeg de uitvinder „zijn" 1600. De geld gever vatte echter argwaan op en na onder zoek bleek, dat de N.V. wel was opgericht, doch dat er van volgestorte aandeelen geen sprake was. De bejaarde uitvinder stond voor de Am- sterdamsche rechtbank terecht, verdacht van oplichting. De officier van justitie, mr. C. J. van Ar- kel, requireerde een gevangenisstraf van vier maanden tegen den man, die nooit eer der veroordeeld is, doch die niet aan het uitbrengen van een reclasseeringsrapport wil meewerken. De verdediger mr. J. W. Schreuder pleitte vrijspraak. WILDE TULPEN. Wanneer we de naam Wilde Tulpen voor het eerst hooren, stellen we ons onwille keurig groote wildgroeiende planten voor, die we niet graag in ons goed verzorgde tuintje zouden zien. We hebben hier echter te doen met de Tulpen species of Botanische Tulpen, die oorspronkelijk in het wild voorkomen, en die op de groote bollen- kweekerijen voortgekweekt worden om ze voor den tuin geschikt te maken. Speciaal de Flora te Heemstede heeft ons de Wilde Tulpen in al haar schoonheid getoond, en sindsdien beginnen ze langzamerhand in onze tuinen door te dringen. Waarin ligt nu het verschil met de gekweekte Tulpen? In de eerste plaats behoeven zij niet als zy afgestorven zijn uit den grond gehaald te worden, zij kunnen jaren lang op de zelfde plaats blijven staan, daarbij valt haar bloei tijd in de meeste gevallen vóór die der ge kweekte soorten, zoodat de geheele bloei tijd van onze tulpen ongeveer met een maand verlengd wordt. Wat vorm betreft, zijn zy eleganter, terwijl de kleuren, en speciaal de roode tinten zeer opvallend zy'n. Aan den bodem stellen zy wel meer eischen dan de gekweekte tulpen, de grond dient wat zwaarder te zijn dan gewone bollengrond en liefst kleiachtig, daarbij goed vochtdoorlatend, terwijl een beschut plekje noodzakelijk is, omdat zij in hoofd zaak afkomstig zijn uit een gematigd warm klimaat, de steppen van Zuid- en Midden- Azië. De vroegste aller tulpen is de Tulipa Kaufmanniana, die slechts 20 c.M. hoog wordt en die door de vorm der bloemen ook wel „Waterlelietulp" genoemd wordt. De geopende bloemen bereiken een door snede van 1012 c.M., en de kleur is crème met een roseroode streep over de buitenkant der bloemblaadjes. In iedere goede bollenpryscourant zullen we tegenwoordig een rubriek Wilde Tulpen aantreffen, waarin we zeker geschikt ma teriaal voor ons tuintje zullen vinden. Hoe wel zy duurder in aanschaffing zijn behoe ven we er slechts weinig van te gebruiken om succes te hebben, een groepje van drie stuks in den rotstuin werkt reeds zeer de coratief. A. C. MULLER—IDZERDA. GEITENFOKVEREENIGING EN VERZEKERING TE HEILOO. De waarnemend voorzitter opende de gecombineerde vergadering en heette allen welkom. Daar de persoonlijke kwesties op gelost zijn, vroeg de heer C. Leezeman, of de heer Huize genegen is om de taak als voorzitter weer op zich te nemen. Daar de vergadering het goed keurde, heeft de heer Huize zich weer beschikbaar gesteld. Door omstandigheden kon de heer C. Leezeman den bok niet meer plaatsen. Nu is opnieuw benoemd als bokkenhouder de heer A. Leurink, Rechte Hondsbosschelaan 19. De voorzitter gaf nu de leiding over aan den voorzitter der verzekering. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Min, dat hij bedankt heeft als be stuurslid der verzekering. Er waren ingeschreven 37 leden met een aantal van 66 geiten en een verzekerd kapi taal van 568. De heer P. Bakker werd als nieuw be stuurslid gekozen. WARMENHUIZEN. In de Warmenhuizer groentenveiling werd verhandeld in: Oct. 1937 Oct. 1936 Roode kool 119.250 K.G. 89.125 K.G. Gele kool 16.775 99 27.550 Gew. Witte kool 813.200 99 981.650 D. Witte kool 8.000 99 21.275 Nep 9.400 99 22.857 Uien 121.675 99 92.725 Slaboonen 6.180 99 3.985 Aardappelen 125.515 99 473.660 Peen 27.350 99 3.825 Bospeen 1.750 bos Bieten 14.175 K.G. 17.800 Groene kool 525 Andijvie 2.630 st. 31.800 st. De omzet bedroeg in Oct. 1937 28.514,90 tegen 31.703,59 in Oct. 1936. OTERLEEK (October). Geboren: Johanna, dochter van Al- dert Dekker en Adriana Kolijn. Grietje Trijntje, dochter van Henri de Vries en Maartje Paarlberg. Overleden: Dieuwertje SchoprI, wed. van Cornelis Brugman (overl. te Amers foort). WARMENHUIZEN (October). Geboren: Johannes, z. v. N. Pronk en M. Schouten. Elisabeth, d. v. N. Tes- selaar en C. Berkhout. Maria Anna, d. v. D. Molenaar en M. Smit. Herman Johannes, z. v. M. Bruin en B. E. Ligthart. Overleden: Geertruida Groot, te Harenkarspel echtgenoote van T. Gieling, oud 56 jaren. Anna Maria, d. v. T. Dof fer en T. Mekken, oud 7 jaren. Trijntje de Geus, echtgenoote van C. Vlam, oud 59 jaren. Hendricus Johannes, z. v. H. J. Mosch en E. Groen, oud 1 jaar', overleden te Alkmaar. Ondertrouwd: Cornelis Duin- meijer en Hendrika Maria de Heer. GehuwdCornelis Duinmeijer en Hendrika Maria de Heer. HEERHUGOWAARD (October). Geboren: Afra, d. v. N. Schouten en J. Leijen. Simon, z. v. S. Bakker en A. de Boorder. Anna Maria, d. v. J. Snoek en C. A. Laan. Franciscus Petrus, z. v. Jb. Dekker en E. Tamis. Nicolaas Jo hannes, z. v. G. Wijnker en A. Kieft. Ondertrouwd: D. de Boer en A. Koopen. N. de Jong en E. Okkerse. A. C. Hoogeboom en J. de Groot. Gehuwd: D. de Boer en A. Koopen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jc. Zuurbier en P. Poland. SCHOORL (October). Geboren: Agnes Maria, dochter van Martinus Zut en Jacoba Maria Zwagerman. Martje, dochter van Dirk Kuijper en Anna Cornelia Spruit. Ida Agatha, doch ter van Adrianus Johannes Stam en Maria Gerarda Slykerman. Marie Cornelia, dochter van Dirk Zeeman en Diewertje Kuijper. Pieter Johannes, zoon van Si mon Timmer en Margaretha Catharina Stam. Gehuwd: Derk Klok en Susanna Maria Verhage te Bergen. Leo Johannes Fran ciscus Wolf te Zuidscharwoude en Catharina Maria Zwagerman. Lambertus Koene te Alkmaar en Ariaantje Klop. Overleden: Christina Margrietha Bood. weduwe van Jacob Schuijt, 61 jaren. Willem Heman, 78 jaren, echtgenoot van Cornelia Swager. Balling de Boer, 67 jaren, echtgenoot van Trijntje Prater. Jannetje van Bodegraven, 81 jaren, wedu we van Jan Raat. Marianne Siekman, oud zeven weken, dochter van Jacob Jan Siekman en Catharine Elisabeth Stenne- berg. EGMOND AAN ZEE (October). Getrouwd: Cornelis Engelbertus Vis ser en Frederika van Pel. Pieter Visser en Trijntje Groen. Gerrit Stam en Dirkje Wijker. Andries Stam en Engeltje Stam. Ondertrouwd: Gerrit Stam en Dirk je Wijker. Andries Stam en Engeltje Stam. Leendert Blok en Cornelia Groen. Job Genet en Maria Andrea Aders uit Amsterdam. Carel Emil Ruder uit Hei- loo en Jannetje de Graaff. Overleden: Albertje Glas, oud 79 jaar, echtgenoote van Jacob Blok. Hen drik Datema, oud 72 jaar, ongehuwd. OUDORP (October). Geboren: Jacobus, zoon van Jacob Groot en Anna Maria Schröder. Inga, d. van Wilhelm Helmuth Otto Blümcke en Elfriede Toni Grebe. Ondertrouwd: Johannes Antonius Schoorl te Wieringen en Alida Cornelia Bijman. Jan Klanker te Koedijk en Ma ria Theodora Poland. Getrouwd: Jan Wagenaar en Antje Timmerman. Johannes Antonius Schoorl te Wieringen en Alida Cornelia Bijman. Overleden: Jenneke Adriana van der Beek, oud 50 jaar, echtgenoote van Willem de Ruiter. SINT PANCRAS (October). Ge boren: Hermanus, z. v. Anna Maar tje van Harten en Willem Verkuil. Inge- na, d. v. Bastiaan den Hartigh en Aaltje Schuur. Hennie Rinske, d. v. Cornelis Hopman en Antje Sibbelina de Vries. Gehuwd: Hendrik Kuiper en Geertje Wijn. Overleden: Gerritje Bak, echtgenoote van Cornelis de Wit. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. De tentoonstelling te Hannover. Eenige weken geleden heb ik de lezers attent gemaakt op de z.g. jong-pluimvee- tentoonstelling te Hannover en nu deze al weer voorbij is lijkt het me wel goed er een en ander over te vermelden, daar dit wel niet de grootste, doeh wel een der belangrijkste tentoonstellingen in Duitsch land is. Hier komen voor het eerst na de zomerpauze, waarin ieder voor zich zoo hard mogelijk gewerkt heeft om bijzonder mooie dieren te fokken, de menschen bij elkaar en wordt aan het publiek vertoond wat er bereikt is. Ook de keurmeesters hebben een heele rustperiode achter den rug, hebben in dien tijd allerlei vakproble men besproken en bestudeerd en komen nu met nieuwe inzichten, voor zoover die dan veranderd zijn, de dieren keuren. Zoodoende geeft deze tentoonstelling voor geheel Duitschland de richting aan en trekt ook uit alle oorden van het land .be zoekers. Ook uit Nederland waren ver schillende keurmeesters en liefhebbers aanwezig en zooals altijd zijn dezen bijzon der hartelyk door de Duitsche sportvrien den ontvangen. Dit jaar was het bezoek al heel sterk en waren er in de hotels bijna geen plaatsen meer te krijgen, hoewel Hannover toch een flinke stad is. Dit is te meer opvallend daar de pluim veehouders met meer dan gewone moei lijkheden te kampen hebben wat het voer betreft, terwy'1 tevens de rassenfokker niet meer alleen voor zijn plezier op zijn een tje zijn gang kan gaan, doch ook van hen verwacht wordt dat hij zijn collega's, die minder goed op de hoogte van het vak zyn, zal onderrichten. De tentoonstellingsfok kers zijn dus naast liefhebbers tevens min ot meer hulpconsulenten geworden. Ondanks de bezwaren dus waren er meer dan 6000 dieren ingeschreven, waar onder o.a. 447 nummers Patrijs Leghorns en 426 nummers Rhode Islands. Vele die ren waren volgens het oordeel onzer Hol- landsche keurmeesters buitengewoon goed, andere vielen tegen. Het is een ge lukkig feit dat dergelijke tentoonstellingen meer en meer internationaal worden, zoowel wat bezoekers als wat inzendingen betreft, want daardoor komen de meenin gen omtrent de eischen die men aan de dieren stellen moet meer overeen en zul len buitenlandsche inzendingen meer suc ces hebben en meer en meer verschijnen. We zyn zelfs thans zoo ver dat men in Duitschland bezig is ook voor onze Avicorni-tentoonstelling in de Apollohal te Amsterdam een collectie dieren bijeen te brengén. Zulks was vroeger geheel on mogelijk door de scherpe bepalingen van het veeartsenijkundig staatstoezicht daar omtrent. Praktisch kwamen die er op neer dat men wel de dieren naar Nederland of een ander land kon zenden doch ze niet meer terug mocht brengen. Er worden nu middelen bestudeerd om aan deze bezwa ren tegemoet te komen, zoodat onze eerste groote internationale show naast Engel- sche, Belgische en Fransche ook Duitsche dieren zal vertoonen. In hoeverre de nieuwe Duitsche bepa lingen, dat er niet meer alleen op een mooi uiterlijk, bouw en veeren gefokt moet worden, doch dat ook wel degelijk aan de productie der dieren gedacht moet wor den, al invloed op de inzendingen der ver schillende rassen heeft is nog niet in een keer uit te maken doch zal langzamer hand wel blijken. Zoo waren er van de zware Cochins maar 1 hen en 1 haan ingeschreven, van de Brahma's maar 8 en Orpingtons waren al in grootere getale present. Dat goede dieren geld waard zijn bleek wel dat een haan van dat ras voor 300 mark geprijsd stond. Over het algemeen worden voor goede fokdieren goede prij zen besteed wat bleek op de z.g. fokhanen- veiling. Aan de groote Duitsche tentoon stellingen zijn n.1. veilingen verbonden van uitstekende stamboekhémen. Van te voren krijgt men een catalogus waarin alle bizonderheden der dieren vermeld staan, terwijl men op de tentoonstelling zelf de dieren in levenden lyve beoordee- len kan. Prijzen van 50 mark voor zulke hanen zijn geen zeldzaamheid en ook dit jaar werd de geheele collectie Wit Leghorn en Rhode Island Red hanen weer vlot verkocht. De Plymouth Rocks waren volgens het oordeel van den Nederlandschen speciali teit Berghuis zeer goed en de kwaliteit was sinds verleden jaar vooruitgegaan. Ook de Sussex waren zeer goed, doch de Wyandottes leverden een teleurstelling op. Hier is een duidelijke achteruitgang te bespeuren, een der Nederlanders zeide dan ook dat men van dergelijke dieren in Nederland direct soep zou maken. Het Uit de Alkmaarsche Courant van 6 November 1837. Te Hellevoetsluis is den 31sten October van Batavia binnengeko men het schip MARIA, kapitein D. Keus, hetwelk den 5den April jj. van Hellevoetsluis derwaarts uitgesteld was en dus de uit en t'huisreize in 6 maanden en 26 dagen of 209 dagen éifgelegd heeft. Men meent, dat dit de kortste be kende reis is, die immer door een Nederlandsch schip is gedaan. Nog worden als ongemeen voorspoedige reizen naar de Oost Indiën aange haald, die van de schepen Schelde, kapitein C. M. van Dijcke, GENE RAAL CHASSE, kapitein M. Har- kema, en RH OON en EENDRACHT, kapitein A. Schaap, welke, gelijk tijdig op den 12den April ji. van de Maas uitgezeild zijnde, 'op den 5den July ji. en dus in 84 dagen, wederom gelijktijdig te Batavia zijn aangekomen. Bij besluit van Zijne Majesteit is benoemd en aangesteld: Tot Wet houder der stad Alkmaar, JT. Koorn. type is verloren en gelijkt op Orpingtons, elke lijn, elke richting is zoek. Over de Rhode Island Reds was de Nederlandsche specialist de Vries ook niet best te spreken» Het aantal van dit ras neemt sterk toe, het is dan ook een uitste kend nutras. De kleur was tamelijk goed, maar vele hanen stonden veel te hoog op de beenen en waren te smal, de hennen waren te los van veer en ook te smal. Dr. B. J. C. te HENNEPE. (Nadruk verboden). Donderdag vergaderde de Raad. Naar aanleiding van de in de notulen besproken overdracht G.E.B. vroeg de heer Overman of het juist is, dat de plaatsen, die binnenkort hun 25-jarig jubileum zul len vieren, vrij van overdracht aan het P.E.N. zyn. Spr. meende, dat ook Hens broek hier gauw aan toe zou zijn geweest. De voorzitter deelde mede, dat dit zeer juist is, maar dat de stroomprijs op onge veer 40 ct. per K.W. uur zou zijn gekomen. Mededeelingen. Beide leden van het B.A., de heeren Schrooder en Smit, hebben met ingang van 1 November bedankt als leden van bovengenoemd 'bestuur. De heer Wyte bedankte als secretaris penningmeester van het B.A. Voorloopig zullen de zaken van het B.A. door het da- gelijksch bestuur der gemeente worden ge regeld, mede met hen, die toezicht op de gemeente uitoefenen. Binnen twee maan den moet in de vacatures worden voorzien. De heer Bas wilde het B.A. reorgani- seeren, vroeger kon er nooit iets van gebeuren. Spr. was verbaasd, dat dit nu zooineens weer wel gaat. Na bespreking ging de raad met het voorstel van B. en W accoord dat men met .voorstellen zal komen. De heer Overman vroeg of den leden van het B.A. geen eervol ontslag wordt verleend. De voorzitter zeide namens den Raad der gemeent.e Hensbroek, dat eervol ont slag als leden van 't B.A. wordt verleend aan de heeren Schrooder en Smit. Hij dankte hen voor het vele goede werk, dat zij voor de gemeente en het B.A. hebben) gedaan. De heer Smit dankte den voorzit ter ook namens den heer Schrooder voor het gesprokene. Ingekomen was o.a. een verslag van het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar over 1936. Over dat jaar zijn in genoemd ziekenhuis opgenomen geweest 2275 pa tiënten. Een brief van het R.K. Lyceum te Alk maar was ingekomen om een subsidie van 150 per leerling en per jaar of naar ver houding zooveel per kalendermaand. De raad ging hiermede accoord. Van de K.N.A.C. was een verzoek inge komen mede te willen werken tot ver laging van de personeele belasting voor motorrijtuigen. Na langdurige bespreking stelde de heer Bas voor om dit adres naar B. en W. terug te zenden, welk voorstel werd ge steund door den heer Overman. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel-Bas aangenomen. Van het bestuur der afd. Hensbroek van de C. P. N. (Communistische Party Ne derland) was een verzoek ingekomen om den brandstoffenfoeslag van 1 te ver- hoogen tot 1.50 in verband met de duur dere prijzen van brandstof. De voorzitter deelde mede, dat van den minister een schrijven was ingekomen dat niet hooger mag worden gegaan dan tot 1. Na discussie stelde de heer Overman voor aan den minister te verzoeken de kolenbon te verhoogen van 1 tot 1.50. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Met algemeene stemmen werd de heer Koppenol herbenoemd tot voorzitter van de commissie v. toezicht op het L. O. Vaststelling volgde van het kohier hon denbelasting 1937. Het totale bedrag hier van is 156.00. De raad ging er mede accoord. Ook werd vastgesteld de verordening inzake het in stellen van beroep bedoeld in het regle ment autovervoer van personen. Als de verhuurders niet met het een en ander accoord gaan kan hij binnen de 30 dagen by B. en W. in beroep gaan. De raad ging met deze verordening accoord. Rondvraag. De heer Bas vroeg naar de steunverlee- ning aan kleine boeren. De voorzitter antwoordde dat geen enkele aanvraag was ingekomen en daar het in alle bladen heeft gestaan was er geen verdere publicatie aan gegeven. Het zal nog op het bord gezet worden. De heer Overman bracht de zg. spaar regeling in bespreking. Het was voor spr. een raadsel dat een arbeider die stempelt of in de werkverschaffing werkt van zijn tekort nog een kwartje kan over sparen. De heer Oudejans zag de mogelijkheid van sparen wel in. Er ontstond een debat tus- schen de beide wethouders en den heer Overman totdat de voorzitter er een einde aan maakte en de discussie sloot. Afgezien van een paar dagen, dat het weer een ietsje guurder werd, werd de tweede helft van Wijnmaand gekenmerkt door een zachte temperatuur, het mocht dan grijs, mistig en regenachtig zyn, dan wel stralend en zonnig. Den 27sten kon men zelfs zon der overdrijving by de warme dagen indee- len: buitengewoon groot was het aantal ci troentjes, dat eindelijk weer eens door de tuinen vloog boven de honderden bloeiende herfstasters, die door de Octobermaan des nachts meermalen fantastisch werden be schenen. Vooral wanneer je naar de bloemen keek, bleek telkens weer opnieuw, dat de zomer maar geen afscheid wilde nemen. Op de hei kelurde niet alleen nog het geel van tor- mentil en kruipbrem, maar ook trok de aan dacht het blauw van zandblauwtje, bosch klokje en duifkruid. Hier en daar zetten ook nog struik- en dophei haar beste been tje voor, doch wel een heel groote verras sing was voor ons, dat de sierlijke vleugel- tjesbloemen ook nog overvloedig bloeiden. Afzonderlijke vermelding verdienen ook het boerenwormkruid, het vlasbekje en dui zendblad, het schermhavikskruid, herfst- leeuwetand en witte doovenetel. Verrassend groot was het aantal paardenbloemen, waar van het geel opnieuw her en der zonnig kleurde, terwijl de muizenoorbloemen zwa velgele spikkels waren langs de spoorweg bermen. Muizenoor is erg gevoelig voor nachtvorsten, die in October wel-is-waar niet ontbraken zij kwamen o.a. voor in de nachten op 18 en 19 October maar nog niet talrijk waren en feitelijk weinig om het lijf hadden; anders zouden de muizenoor- bloemen stellig het onderspit moeten hebben delven. Trouwens: de dahlia's en Oost-Indi sche kers hadden van de nachtelijke afkoe ling evenmin iets te lijden. Driekleurig viooltje, spurrie, akkerkool en kleine brand netel namen ook nog steeds zomersche allu res aan en in de weiden glansden de gever niste boterbloemen tusschen honderden ma delieven. Vlinders waren nog in overvloed aanwe zig. Eind October zag ik nog de laatste vuurvlinders, die ik zelfs in sommige gun stige jaren nog wel in de eerste dagen van November heb waargenomen. In de avon den wemelde het van herstvlinders, die by tientallen op het licht afkwamen, tegelijk met bremmeters, gepluimde vlinders en pistooltjes; in den avond van 27 October zag ik de groene variëteit van den denne- meter tegen de ruiten taxiën. Door de stroop-met-spiritus werden voor al roesjes gelokt en enkele zwartstipvlin- ders. Midden-October veranderden de rup sen der bonte zandoogjes in hetzij bruine, hetzij groene poppen, doch die van den klei nen beervlinder dachten er niet aan zich in te spinnen; zij stellen de metamorphose tot het volgende voorjaar uit. De bonte kraaien, die in de eerste week van October nog nieuwelingen waren, ver anderden nadien in gewone verschijningen, er was haast geen dag of er trokken boven de heide en verstuiving troepen keffende kauwtjes, clubjes akkerleeuweriken of tirailleurslinies snel voorbij ruischende spreeuwen. Tusschen de pijpestrootjes en calluna wemelde het van graspiepers, die ook wel voedsel zochten tusschen de helm pollen. Soms waren de scherpe kreten der koperwieken haast niet van de lucht. In de boschen lagen overal veerenkransen: een bewijs, dat de sperwers er hun vogelmaal tijden hadden' gedaan en in Utrecht bracht de felle slechtvalk beroering onder de dui ven. In den ochtend vém 28 October, die ge kenmerkt werd door drukken spreeuwen- trek, waren er zelfs drie van de sierlijk* prooizoekers tegelijk bij den Dom; zij be trokken elkander de lucht was rimpel loos-blauw en het licht stroomde alle ruim ten vol in een stoeiziek speL Tusschen het kleurige loof der boomen gymnastiseerden bij tientallen staartmeezen en goudhaémtjes: de lucht was vervuld van hun naalddun gerucht. Groote bonte spech ten zaten op de lorkentoppen te alarmeeren tegen eekhoorns, die tamme kastanjes pluk ten, waarmee zij zich haastig uit de voeten, maakten om ze in het fijnsparbosch lekker op te peuzelen. Torenvalkjes stonden boven de nog altijd groene weien te bidden ter- wille van een vogel of een muis en in de stad en aan den zelfkant daanran waren de kokmeeuwen plotseling weer veel talrijker geworden, vooral sinds den 23sten, toen een felle wind, die de boomen plotseling veel kaler blies, zoodat wegen, lanen en tuin paden een dik bladerdek kregen, de stille zonnige of rustige grijzen dagen een paar etmalen lang rumoerig onderbrak en ook stormmeeuwen haar koers naar de weiden rondom Utrecht deed nemen. En terwijl er felle kleurvlammen uit de Amerikaansche eiken sloegen, waar het rustige botergeel van de Spaansche aken in het ontginningsgebied fijn tegen contrasteer den, zongen aan allen kant de roodborstjes hun kurketrekkerliedjes, de won terkonin gen lieten hun opgewonden wekkers afloo- pen en de spreeuwen rekten hun fluittonen heel lang uit, alsof zij vuurpijlen van geluid af schoten. In tusschen trokken wilde ganzen hoog in de lucht in wiggen en lynen naar het Zuiden, verboven de lage aarde, waar de bramen, die nog vol onry'pe vruchten hingen, onverdroten doorbloeiden. RINKE TOLMAN.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11